معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران گفت: این جشنواره به مدت هفت روز از ساعت 9 تا 17 پذیرای علاقه مندان خواهد بود.
شهرام علی محمدی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در نخستین جشنواره انار که به مناسبت شب یلدا در این محل برگزار می شود محصولات انار استان های کردستان، ایلام، کرمانشاه، همدان، لرستان و شهرهای مهاباد و سردشت محصولات خود را عرضه می کنند.
به گفته وی عرضه بیش از 70 تن محصول انار، سوغات محلی و صنایع دستی غرب کشور، اجرای موسیقی 200 دف نواز، 50 تنبور نواز، شاهنامه خوانی به زبان کردی، رقص اسب با موزیک، انار گردانی و مراسم باستانی آذرگان از جمله برنامه های این جشنواره است.
علی محمدی افزود: این جشنواره با همکاری ادارات کل میراث فرهنگی استان های تهران و کرمانشاه، کانون اتومبیلرانی و جهانگردی و آموزش و پرورش برگزار می شود.
مجموعه کاخ - موزه باغ نیاوران در میدان نیاوران واقع در شمال پایتخت واقع شده است و از خیابان شهید باهنر دسترسی دارد.
تهرام/7247/ 1008
انتهای پیام

منبع: جماران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

بورس کالا، راه حذف دلالان از بازار محصولات کشاورزی/ تعاونی‌های روستایی مانع استفاده کشاورزان از مزایای بازار سرمایه

اقتصادآنلاین - میلادعبداللهی؛ بخش کشاورزی تاکنون نتوانسته به درستی از ظرفیت‌های بورس کالا برای حمایت از کشاورزان و تولیدکنندگان بهره‌گیرد. عوامل مختلفی از جمله: واسطه‌گری، بی‌اطلاعی قشر وسیعی از  کشاورزان نسبت به مزایای عرضه کالا دربورس و همچنین نوسان نرخ ارز را می‌توان به عنوان مهم‌ترین دلایل این معضل برشمرد.

 پیشتر تعدادی از مسئولان بازار سرمایه، کارشناسان و نمایندگان خانه ملت نسبت به این مسئله اظهار نظرهای متفاوتی را بیان کرده‌اند.

چندی قبل نایب رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی ایران در مصاحبه با یکی از پایگاه‌های خبری در خصوص تاثیر عرضه محصولات کشاورزی در بورس کالا گفت: ساماندهی به بازار معاملات محصولات کشاورزی باید دیر یا زود انجام شود که یکی از مقاصد اصلی در این مسیر، عرضه محصولات در بورس کالا است.

او همچنین با اشاره به اینکه محصولات جدیدی در حوزه کشاورزی در راه ورود به بورس کالا قرار دارد گفت: عرضه و طراحی ابزارهای مالی روی محصولاتی، چون پسته، خرما، کشمش و گیاهان دارویی پس از زعفران و زیره می‌تواند علاوه بر شفاف‌سازی قیمت‌ها و حجم معاملات، کمک شایانی به رونق تولید کند. کشاورزان کشور رفته‌رفته در حال آشنایی با سازوکار بورس کالا و امکان فروش محصولاتشان با قیمت‌های مناسب در این بستر معاملاتی هستند. این اتفاق منجر به رشد عرضه و معاملات محصولاتی از این دست، افزایش کیفیت کالاها و رسیدن کشاورزان به حقشان در معاملات خواهد شد.

از سوی دیگر نیکزادی، از اعضای کمیسیون کشاورزی و آب مجلس شورای اسلامی نسبت به این موضوع و همچنین عرضه خرما در بورس کالا اظهار داشت: خرما محصولی فسادپذیربوده و معامله آن بایستی طی بازه زمانی مشخص انجام، و روانه بازار شود.

این نماینده با تاکید براینکه قیمت خرما در مقاطعی از سال (ماه‌های رمضان و محرم) کاذب است گفت: این محصول به شکل واقعی در بورس کالا عرضه نمی‌شود، اما تلاش برای حاصل شدن این مهم می‌تواند دست واسطه‌گری را از بازار کوتاه کند، ضمن آنکه باید سردخانه‌ها استاندارد و زیر ساخت‌های کافی برای میل به این هدف فراهم شود.

به همین منظور خبرنگار اقتصادآنلاین برای پیگیری از آخرین وضعیت عرضه محصولات کشاورزی و چالش‌های موجود درآن گفتگویی را با دو تن از کارشناسان بازار سرمایه و بورس انجام داد.

مهدی مهدوی یکی از کارشناسان بازارسرمایه نسبت به اینکه چرا بخش کشاورزی در کشور ما برای حمایت از تولیدکنندگان محصولات زراعی از توانایی‌های بازار بورس استفاده نمی‌کند اظهار داشت: می‌توان سیاست‌‌های حاکم بربازار را مشکلی دست و پا گیر برای عدم انجام این مهم دانست. به طور مثال در گذشته مواردی همچون شکر، گندم و سایر محصولات در بورس عرضه می‌شد، اما رفته رفته با نوسان نرخ ارز تعادل بازار بهم خورد و تعدادی از آن‌ها  بازار سرمایه را ترک کردند.

وی همچنین در خصوص نتیجه عرضه زعفران در بورس گفت: زعفران را باید به عنوان کالایی حساس قلمداد کرد، به گونه‌ای که انبار کردن آن کاری دشوار است و برای بررسی کیفیت، باید پس از دریافت آن را به آزمایشگاه تحویل داد. انجام این مراحل معاملات را دشوار کرده است. اما با وجود مسائلی از این دست هنوز هم به طرق مختلف مشتری پای میز حاضر می‌شود و این نشان از موفقیت معاملات آتی زعفران در بورس کالاست.

زهره غلامرضایی یکی دیگراز کارشناسان بازار سرمایه نیز نسبت به وجود مسائل و مشکلات مطرح شده جهت عرضه محصولات کشاورزی در بورس، با خبرنگار اقتصادآنلاین به گفتگو پرداخت. 

این کارشناس بازار سرمایه گفت: کشاورزی از جمله بخش‌های بورس کالا بود که کارگزاری‌ها نیز ‌جواز فعالیت در این حوزه را داشتند اما به دلیل اینکه عرضه و تبلیغی در این قسمت انجام نمی‌شد به طبع، سود و علاقه‌ای برای سرمایه‌گذاری در میان نبود.  اما از سال 94 پشتیبانی امور دام کشور، از سوی وزارت جهاد کشاورزی ملزم به رعایت بحث خرید تضمینی شد. به طور مثال: خوراک دام خریداری شده از کشاورزان، باید تمام و کمال شفاف‌سازی شده و در بورس کالا عرضه شود. مطابق با این ابلاغیه آن‌ها  مکلف شدند بر خلاف میل باطنی، به بازار بورس ورود کنند که این موضوع شرایط را برای آن‌ها که واسطه بین کشاورز و وارد کننده بودند، سخت می‌کرد.

وی افزود: در بورس وضعیت خریدار و فروشنده و مباحث مالی، شفاف و مشخص است و این موضوع همواره مورد استقبال واردکنندگاه قرار می‌گیرد، چراکه در بازار بورس زمان تسویه کوتاه و مشخص است و آن‌ها به جای آنکه پولشان را از دولت آن هم در مدت طولانی بگیرند ظرف سه روز با بورس تسویه می‌کنند. 

غلامرضایی افزود: معامله گندم و جو برای دولت این مزیت را داشت تا با قیمت مناسب محصولات را به فروش رساند، به طور مثال دولت به کشاورزان وعده داد با صرف مبلغ مشخصی اقدام به خرید گندم و جو خواهد کرد. این محصولات با عرضه در بورس نه تنها از مبلغ پرداخت شده به کشاورزان فراتر می‌رفت، بلکه در این میان سود خوبی هم به جیب دولت واریز می‌شد. این عوامل علاوه برآنکه دولت و کشاورزان را ترغیب کرد تا محصولات بیشتری را وارد بازار سرمایه کنند منجر شد تا از آن طریق به طور شفاف پول خوبی به دست آورند.

او در ادامه گفت: سال گذشته مسائلی همچون کمبود محصول، سیل و ...، شرکت پشتیبانی دام را برآن داشت تا دست به واردات از کشورهایی چون قزاقستان و روسیه بزند، به عبارتی عوامل نامبرده ذخیره‌سازی‌ها را با مشکل مواجه کرد و محصولات به عرضه بورس نرسید.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: در این میان کشاورزان استان خوزستان، از عرضه محصولات خود در بورس استقبال بیشتری به عمل‌آوردند و این امر شرایطی را فراهم ساخت تا دست واسطه‌گران از محصولات استان‌های جنوبی کوتاه شود.

وی در خصوص تجربه عرضه زعفران در بورس نیز تصریح کرد: برخلاف اینکه تجربه بدی نبود، اما متاسفانه عرضه فعلی این محصول نیز نوعی واسطه‌گری است، چرا که تحویل‌گیرنده‌ای برای آن مراجعه نمی‌کند، به عبارتی زعفران با سپرده کالایی (تلفیق سپرده و سهام)، شکل سهام به خود گرفت، در حالی که پیش از آن به عنوان کالا معامله می‌شد.

غلامرضایی در خصوص عوامل گرانی قیمت خرما و عدم عرضه آن در بورس گفت: قیمت‌ خرما بسیار غیر معقول است. از طرفی متاسفانه بورس برای کشاورزان تعریف درستی ندارد، بسیاری از آن‌ها اطلاعات مکفی در این زمینه را ندارند و ازسویی تعاونی‌های روستایی نسبت به حضورکشاورزان در بورس مقاومت نشان ‌می‌دهند. به طور مثال زمانی بود برای عرضه پرتقال جیرفت در بورس به عمد قیمتی را قرار دادند که مشتری برای آن حاضر نشود. متاسفانه رایزنی‌های بیرونی، مانع از انجام شفاف‌سازی می‌شود. به عبارتی چندین سال است واسطه‌گران محصولات کشاورزان را با قیمت ناچیز می‌خرند و انبار می‌کنند و در زمانی که فصل آن گذشته اقدام به فروش آن می‌کنند. خوشبختانه این مهم برای کشاورزان استان خوزستان تا حدود زیادی جا افتاد و ما باید تلاش کنیم در سایر استان‌ها هم مسئله به این مهمی را به جامه عمل بپوشانیم تا مورد استقبال قرار گیرد.

او در پایان تاکید کرد: ما نیازمندیم تا زمینه‌ای را فراهم کنیم که به وسیله آن بتوان با کشاورزان صحبت و آن‌ها را نسبت به مزایای بورس متقاعد کرد به گونه‌ای که محصولات خود را وارد این بازار کرده و دلالان زحمات این عزیزان را با قیمت ناچیز صاحب نشوند.

پاسخ تهدیدآمیز کریمی قدوسی به نماینده تربت جام

چرا افزایش قیمت دلار، کالاها را گران می‌کند اما کاهش قیمت آن تاثیری بر بازار ندارد؟

خانم ها میتوانند به جای مهریه این حقوق را بگیرند!

کلیدواژه: منع به کارگیری بازنشستگان جمال خاشقجی آموزش و پرورش پایتخت شاهنامه شب یلدا موزه منع به کارگیری بازنشستگان جمال خاشقجی امام خمینی س سید مصطفی خمینی سید احمد خمینی سید حسن خمینی انقلاب اسلامی

منبع این خبر، وبسایت www.jamaran.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۴۵۵۸۵۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • مرمت ديوارنگاره جنگ شاه‌اسماعيل اول صفوي در کاخ چهلستون اصفهان آغاز شد
 • کاخ چهلستون در دست مرمتگران
 • تمدید مهلت ارسال آثار به «پنجمین‌ جشنواره شعر نیاوران»
 • هرمزگان میزبان جشنواره ملی پویانمایی و برنامه‌های عروسکی ؛ امسال
 • برگزاری جشنواره ملی پویانمایی و برنامه‌های عروسکی به میزبانی هرمزگان
 • مهلت ارسال آثار به «پنجمین‌ جشنواره شعر نیاوران» تمدید شد
 • گلستان میزبان جشنواره منطقه ای قصه گویی
 • مرمت دیوارنگاره جنگ شاه اسماعیل اول در کاخ چهلستون آغاز شد
 • مهلت ارسال آثار به «پنجمین‌جشنواره شعرنیاوران »تمدید شد
 • جشنواره‌ای به رنگ ارغـوان
 • گروه موسیقی «آن» در فرهنگسرای نیاوران
 • هرمزگان میزبان سومین جشنواره ملی پویانمایی تلویزیون شد/ برگزاری جشنواره در نیمه دوم سال ۹۹
 • گروه «بهار آفرين» در نياوران روي صحنه مي‌رود
 • چهارمحال و بختیاری میزبان جشنواره شمیم خانواده می‌شود
 • آتش سوزی در کمین لاله‌زار/ هشدار نسبت به برگزاری گالری در کاخ‌هاسعد آباد و نیاوران
 • عرضه لبنیات زیر قیمت در میادین میوه و تره بار؛ از فردا
 • بهره‌برداری از ۳۰ سامانه مها در شهرستان انار/ نظارت بر امنیت مراکز تجاری و پیشگیری از سرقت از اهداف این سامانه است
 • نرخ رهن و اجاره ملک چگونه تعیین می‌شود؟/ اقدامات ضد و نقیض وزارت نفت درباره کارت سوخت/ رئیس دفتر رئیس‌جمهور چرا درباره نرخ ارز حرف می‌زند؟
 • مرمت 6 بنای تاریخی ایلام با اعتبارات ملی و استانی