خبرگزاری میزان- اگر میخواهید بدانید خاصیت لاغرکنندگی کدام چای از همه بیشتر است؟ و اینکه مرگ خاموش چه کسانی را تهدید می‌کند حتما بسته سلامت امروز را بخوانید. به گزارش خبرنگار گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان،زانودرد در هر موقعیتی احتمال دارد سراغ تان بیاید. وقتی در حال بالا رفتن یا پایین آمدن از پله هستید، وقتی رانندگی می‌کنید و مدت هاست که پشت فرمان اتومبیل تان نشسته و زانو‌های تان را حرکت نداده اید، زمانی که دویده اید و پس از چند ساعت درد زانو امان تان را می‌برد و.

.. در این میان بعضی درد‌های زانو را باید جدی گرفت و برای درمان شان حتما به پزشک مراجعه کرد. اما بعضی درد‌ها هم بدقلق نیستند و تنها با استراحت و انجام چند کار ساده برطرف می‌شوند.دکتر رضا امید ظهور و دکتر عباس دقاق زاده، متخصصان ارتوپد، مفاصل، طب فیزیک و توانبخشی درباره هفت نشانه‌ای که می‌گویند زانوی شما بیماری است، توضیح می‌دهند.

۱- واقعا زانویتان درد می‌کند؟
زانو از اجزای مختلفی تشکیل شده و برخلاف تصور عموم که فکر می‌کنند این عضو فقط همان چیزی است که می‌شناسند، نیست و شامل مجموعه عضلات اطراف ران، ساق پا و خود زانو است. زمانی که بحث درد زانو مطرح می‌شود، باید نگاه کلی تری به موضوع داشته باشیم تا بدانیم مشکل اصلی کجاست.
۲- صدا می‌دهد؟
صدا دادن زانو به تنهایی مشکل زا نیست و علت خاصی هم ندارد. گاهی اوقات ممکن است هوا در ناحیه زانو گیر کند و با آزاد شدن هوا صدایی از آنجا شنیده می‌شود. بعضی وقت‌ها هم این صدا می‌تواند نشانه ساییده شدن دو استخوان به یکدیگر باشد، بنابراین نگران کننده نیست و با مصرف داروی مسکن و استراحت برطرف می‌شود. اما این صدا مانی شکل جدی تری به خود می‌گیرد که همراه با درد باشد. اگر فردی احساس کرد صدا زمانی شکل جدی تری به خود می‌گیرد که همراه با درد باشد. اگر فردی احساس کرد صدای زانویش همراه با درد است، بحث بیماری زانو مطرح می‌شود.در کنار این مسئله درد‌های ارجاعی از ناحیه ران، کمر یا مچ پا نیز مطرح هستند. موقع صدادادن زانو این امکان وجود دارد که مهره‌های سوم و چهارم کمر دچار مشکل شده باشند که در این صورت فرد حتما باید به پزشک مراجعه کند تا مشخص شود کدام ناحیه مشکل دارد و درمان مناسب تجویز شود.

۳- وقتی می‌نشینید، درد می‌گیرد؟
زیر استخوان کشکک زانو، غضروفی وجود دارد که با زانو مفصل می‌شود. در حالت طبیعی، این غضروف شکل صاف و مسطحی دارد. اما بر اثر وجود عواملی ممکن است دچار ساییدگی شود. پیدایش این ساییدگی دو علت دارد؛ علت اول مربوط به افزایش سن است که وقتی بالا می‌رود، این غضروف دچار ساییدگی می‌شود.نوع دوم ساییدگی در دخترانی که در سن رشد قرار دارند، دیده می‌شود، چون رشد سریعی در سنین جوانی وجود دارد، اختلاف قدرت عضلات دو طرف کشکک، باعث کشیده شدن کشکک به یک سمت می‌شود و با این کشیدگی، کشکک در مسیر طبیعی خود حرکت نکرده و فرد احساس درد در جلوی زانویش می‌کند و این درد با چمباتمه زدن یا نشستن بی حرکت، تشدید می‌شود. گاهی اوقات نیز این درد به پشت زانو تیر می‌کشد.زمانی که درد در مراحل اولیه است، آسیب زیادی فرد را تهدید نمی‌کند و با تمرین ورزشی مشکل حل می‌شود. اما اگر این حالت ادامه پیدا کند، غضروف کم کم دچار ساییدگی می‌شود. تمرین‌های ورزشی را هم براساس نوع مشکل به بیمار تجویز می‌کنیم و بیشتر براساس تقویت عضلات داخلی ران و کشش عضلات خارجی متمرکز است. البته قبل از آن لازم است فرد بدنش را با استفاده از حرکات کششی گرم کند و درعین حال مراقب باشد تا از انجام حرکاتی مثل زانوزدن، بالا و پایین رفتن از پله، چمباتمه زدن، دویدن در سرازیری و سربالایی و دوچرخه سواری با ارتفاع کم زین خودداری کند. چرا که انجام این کار‌ها وضعیت را بدتر می‌کند.این بیماران باید از کفش مناسب استفاده کنند و در بعضی موارد خاص، کفی طبی تجویز می‌کنیم. در موارد بسیار کمی هم لازم است فرد جراحی شود. اما اغلب بیماران با انجام اقدامات توانبخشی بهبود پیدا می‌کنند.

۴- زمستان‌ها بیشتر درد دارید؟
قبل از هر چیز بهتر است توضیحی درباره آرتروز داشته باشیم:آرتروز نوعی بیماری است که سبب بروز درد و التهاب در مفاصلی مثل زانو، مچ و انگشتان دست می‌شود. آرتروز دلایل مختلفی دارد و با ساییدگی مفاصل همراه است. این بیماری همچنین ممکن است با افزایش سن خود را نشان دهد. آرتروزی که در اثر بالارفتن سن بروز می‌کند، شایع‌ترین نوع آرتروز است که به آن آرتروز استخوان نیز می‌گویند. نوع دیگری از آرتروز هم وجود دارد که در آن سیستم ایمنی بدن به غضروف‌های مفاصل حمله می‌کند و آن‌ها را از بین می‌برد.اما در اینکه تغییرات آب و هوایی و سرما در احساس درد در بیماران آرتروزی موثر است یا نه، باید گفت که بسیاری از یافته‌های تحقیقاتی بیانگر این نکته هستند که عواملی مثل کاهش فشار هوا و افزایش رطوبت، علایم آرتروز را بدتر می‌کنند. نظریه دیگری هم می‌گوید که کاهش فشار با رطوبت رابطه مستقیمی دارد و باعث ورم مفاصل شده و در نهایت سبب بروز درد در بیماران می‌شود. رطوبت نیز همین تاثیر را روی فرد آرتروزی دارد.نشانه‌های آرتروز زمانی بدتر می‌شوند که ماهیچه‌هایی که دور مفاصل قرار دارند، به راحتی منقبض شوند. هوای سرد هم دقیقا همین کار را می‌کند و باعث سفت شدن ماهیچه‌ها شده و آرتروز را دردناک‌تر می‌کند. البته به این نکته نیز باید اشاره کنیم که تاثیر هوای سرد روی مفصل‌ها در همه افراد یکسان نیست و برخی افراد مبتلا به آرتروز، از بدتر شدن علایم در هوای بارانی یا بادی گله می‌کنند. این افراد با رعایت دو نکته می‌توانند از درد ناشی از سرما در امان باشند؛ اولی اینکه مفاصل خود را گرم نگه دارند و در هوای سرد، لباس‌های گرم بپوشند. دوم اینکه اگر بیماران حس می‌کنند علایم بیماری در آب و هوای خاصی بدتر می‌شود، فعالیت سنگین و طولانی مدت انجام ندهند.

۵- قفل می‌کند؟
قفل کردن زانو یعنی اینکه روی زمین چهار زانو نشسته اید و یک دفعه می‌بینید نمی‌توانید از جای تان بلند شوید. این حالت بیشتر وقت‌ها در زمان نشستن روی زمین یا هنگام بالارفتن از پله‌ها و... رخ می‌دهد و سبب ترس و وحشت فرد می‌شود و همراه با درد نیز هست. در حالت عادی، زانو مثل لولای درب عمل می‌کند. اگر چیزی بین لولای در قرار دهید، طبیعتا دیگر کار نمی‌کند. در مورد زانو نیز همین طور است و وقتی چیزی جلوی حرکت عادی زانو را بگیرد، اصطلاحا می‌گویند که زانو قفل کرده است. قفل شدن زانو معمولا بر اثر شکستن تکه‌ای غضروف یا احتمالا قطعه‌ای استخوان جداشده در نوعی التهاب استخوانی غضروفی بروز می‌کند. این قطعه استخوان یا غضروف در حفره زانو معلق است تا وقتی که بین دو سطح مفصلی گیر بیفتد و پس از آن است که توانایی حرکت را از زانو می‌گیرد. با اینکه قفل شدگی زانو ممکن است با کمی استراحت کردن برطرف شود، اما فکر نکنید به طور کامل درمان شده، چرا که اگر قطعه‌ای استخوان یا غضروف سبب قفل شدن زانو شده باشد، آسیب جدید به دنبال خواهدداشت. به همین علت اگر در حرکت زانوی تان با مشکلی مواجه شدید، بهتر است پزشک آن را بررسی کند.گاهی اوقات آسیب دیدگی بر اثر قفل شدگی زانو به حدی است که ممکن است به عمل جراحی نیاز داشته باشد، بنابراین اگر دیدید زانوی تان در حالت خمیده یا کشیده دچار قفل شدگی شده یا زانو کشیده یا خم نمی‌شود، بهتر است به پزشک متخصص مراجعه کنید.

۶- وقت رانندگی درد می‌گیرد؟
چون در مسافرت‌ها فرد روی صندلی می‌نشیند و گاهی تا ساعت‌های متمادی، تغییر وضعیتی در او مشاهده نمی‌شود، بی حرکتی مفاصل روی تاندون ها، سبب بروز خستگی شده و ایجاد درد می‌کند؛ یعنی، چون فرد در طول رانندگی حرکت ندارد و تغذیه سلولی به خوبی انجام نمی‌شود، بی حرکتی طولانی مدت، غضروف مفاصل را دچار مشکل می‌کنند. اما با انجام چند حرکت بدنی ساده می‌توان از بروز این درد در طول مسافرت جلوگیری کرد.در مسافرت‌های طولانی هر ۴۵ دقیقه تا یک ساعت یک بار، از ماشین پیاده شوید و چند قدم راه بروید. اگر راننده نیستید و ناچارید زمان زیادی را در ماشین بمایند، بهتر است هرچند دقیقه یک بار حالتی که نشسته اید را تغییر دهید. در طول رانندگی هم بهتر است تا جایی که امکان دارد صندلی راننده به فرمان نزدیک باشد، به شکلی که وقتی پا را روی ترمز یا کلاچ می‌گذارید، زانو هم سطح مفصل لگن یا کمی بالاتر از آن قرار بگیرد.

۷- از پله بالا رفتن دردآور است؟
دردی که در بالا و پایین رفتن از پله احساس می‌شود، به سندرم پاتلوفمورال معروف است (پاتلوفمورال ساختاری است که شامل دو استخوان یعنی کشکک و استخوان ران می‌شود). علت احساس درد در چنین مواقعی را باید به قرار گرفتن اشتباه استخوان کشکک به لحاظ آناتومیکی روی استخوان ران، ضعف عضلات چهار سر ران یا سفتی زیاد در قسمت بیرونی زانو جست و جو کرد. هرچند بیشتر اوقات، استفاده از درمان‌های نگهدارنده ضددرد، انجام تمرینات قدرتی و حرکات کششی در بهتر شدن وضعیت این سندرم موثر است.در حالت دیگر، اگر مشکل فرد حاد بود و در زمان کوتاهی درگیر این درد شد که تا به حال سابقه نداشته، بهتر است از کیسه یخ استفاده کند و اگر درد خیلی شدید و حاد نیست، می‌تواند با گرم کردن محل درد با استفاده از وسایلی مثل حوله گرم، درد را از بین ببرد.   خاصیت لاغرکنندگی کدام چای از همه بیشتر است؟

مطالعات نشان داده است چه در کشت سلول و چه روی افراد مطالعه شده، خواص آنتی اکسیدانی چای سبز بسیار بالاتر از چای سیاه است، چراکه تخمیر کمتری روی برگ‌های آن انجام می‌شود و خواص ضدسرطانی آن ثابت شده است، اما این که چای سبز خاصیت لاغرکنندگی دارد یا نه، باید بگوییم مطالعات مختلف نشان داده مصرف چهار فنجان چای سبز در روز می‌تواند به نوعی سوخت بافت چربی را تحریک کند. البته این خاصیت زیاد و چشمگیر نیست و نمی‌توان حتی برای کاهش وزن کم هم روی آن حساب کرد. در نتیجه، تمام تبلیغات در خصوص لاغری با چای سبز فریب است و هیچ دانشی پشت آن نیست و به این خیال نباشید که چای سبز معجزه کرده، شما را خوش هیکل و لاغر می‌کند.

این را هم بدانید اگر چه چای سبز در مقایسه با چای سیاه کافئین کمتری دارد، اما با این حال حاوی این ماده است و خانم‌های باردار، شیرده و افرادی که ناراحتی اعصاب دارند و آن‌هایی که ضربان قلبشان نامنظم است، بهتر است در مصرف آن زیاده روی نکنند. مصرف این چای همچون چای سیاه به همراه غذا جذب روی، آهن و لسیم را کاهش می‌دهداین چای باید حداقل پنج تا ده دقیقه دم بکشد تا ترکیبات مفید آن خارج شود و اگر هم مدت زمان دم کشیدن بیشتر شود، مواد قابض آن رها می‌شود و اگر در مصرف آن زیاده روی شود، باعث دفع زیاد آب از بدن و خشکی مدفوع و یبوست می‌شود.

چای ترش لاغر می‌کند؟
به چای ترش، چای مکه یا چای قرمز هم می‌گویند. این چای با چای سفید، سبز و سیاه هم خانواده نیست. معروفیت اصلی این چای ترکیبی در آن است که سبب کاهش فشارخون می‌شود. همچنین می‌تواند قند خون را کنترل کرده، موجب تمدد اعصاب و جریان بهتر خون شود، از حرارت کبد بکاهد و به سبب ویتامین C، مقوی سیستم ایمنی بدن است. اما آیا این چای لاغر می‌کند؟ واقعیت این است که چای قرمز، حاوی ماده‌ای است که می‌تواند از جذب کربوهیدرات بکاهد، اما نمی‌تواند به تنهایی سبب لاغری شود. این چای در کنار رژیم غذایی و تحرک می‌تواند یک نوشیدنی رژیمی و کم کالری باشد

چه کنیم که صبح‌ها راحت‌تر و سرحال‌تر از خواب بیدار شویم؟
تحقیقات نشان می‌دهد بیشتر مردم به طور منظم خواب کافی شبانه ندارند. اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که صبح‌ها صدای زنگ ساعت را پشت هم قطع می‌کنند و به سختی از خواب بیدار می‌شوند، به احتمال زیاد کار‌هایی که شب‌ها قبل از خواب انجام می‌دهید، خواب شبانه‌ی شما را مختل می‌کنند. در ادامه می‌خواهیم ببینیم چه چیزی باعث خستگی شدید صبحگاهی ما می‌شود و برای راحت بیدار شدن از خواب صبح چه کار‌هایی می‌توانیم انجام دهیم.

۱- غذایی می‌خورید که معده‌ی شما را اذیت می‌کند
اگر مشکل گوارشی خاصی مثل رفلاکس اسید معده دارید باید بدانید که مصرف مواد غذایی چرب، تند و مرکبات قبل از خواب می‌تواند باعث مشکلات گوارشی شود.گر شب‌ها شام تان را زودتر بخورید و غذای سبک تری انتخاب کنید احتمالا صبح‌ها احساس بهتری خواهید داشت.

۲- قبل از خواب مایعات زیاد می‌خورید
فرقی نمی‌کند نوشابه باشد یا چایی؛ شکی نیست که خوردن نوشیدنی قبل از خواب می‌تواند خواب شبانه‌ی شما را مختل کند. علت اصلی این مسأله کافئین موجود در چنین نوشیدنی‌هایی است. نوشیدنی‌های گازدار هم مثانه را تحریک می‌کنند و باعث می‌شوند شب‌ها مجبور شوید در میانه‌ی خواب تان به دستشویی بروید.

۳- دارو‌هایی مصرف می‌کنید که شما را خسته می‌کنند
مصرف بعضی دارو‌ها در هنگام شب می‌تواند روی میزان انرژی ما در زمان صبح تأثیر بگذارد. بعضی دارو‌ها مثل آنتی هیستامین‌ها و مسکن‌ها باعث می‌شوند روز بعد خواب آلوده باشیم.
image
۴- از تخت تان برای کار‌هایی به غیر از خوابیدن استفاده می‌کنید
متأسفانه همه‌ی ما از تخت خود استفاده‌هایی غیر از خوابیدن می‌کنیم. اما چیزی که احتمالا نمی‌دانید این است که استفاده از تخت برای انجام کار یا تماشای فیلم در هنگام شب می‌تواند روی احساس ما در روز بعد تأثیر بگذارد.وقتی از تخت مان برای کاری غیر از خوابیدن استفاده می‌کنیم، این کار باعث می‌شود تخت ما کاری غیر از خواب را برای ما تداعی کند. برای مثال، وقتی در تخت تان فیلم تماشا می‌کنید یا وظایف شغلی تان را انجام می‌دهید، به ذهن تان یاد می‌دهید که تخت تان جایی برای تماشای فیلم یا کار کردن است.تخت شما باید محرکی قوی برای خواب باشد و برای این منظور باید در آن کاری جز خوابیدن انجام ندهید.

۵- قبل از خواب ذهن تان را آرام نمی‌کنید
اگر شب‌ها با ذهنی مغشوش به رختخواب می‌روید، باید بدانید که شما تنها کسی نیستید که این مشکل را دارد. این مسأله‌ی عجیبی نیست، به ویژه وقتی بعد از یک روز سخت و پر مشغله تنها چیزی که می‌خواهید این است که بتوانید بخوابید. اما اگر هنوز ذهن تان درگیر و مشغول باشد، رفتن به رختخواب ایده‌ی خوبی نیست، چون فعال بودن ذهن خوابیدن را برایتان سخت‌تر می‌کند؛ بنابراین بهتر است قبل از رفتن به رختخواب کمی استراحت کنید و آرامش بگیرید. می‌توانید تمام کار‌هایی که روز بعد باید انجام دهید را یادداشت کنید تا با این کار یکی از نگرانی‌های ذهنی تان را کم کنید.اگر هم نگرانی‌ای دارید که فکر می‌کنید ممکن است باعث شود شب خواب تان نبرد، آن را هم یادداشت کنید. تا قبل از رفتن به رختخواب، باید ذهن تان را آرام و آماده‌ی خوابیدن کنید.

۶- در رختخواب گوشی تان را چک می‌کنید
قبل از اختراع تلفن‌های همراه هیچ کسی با گوشی به رختخواب نمی‌رفت. اما حالا بیشتر ما نمی‌توانیم هیچ شبی را در رختخواب بدون چک کردن پیغام‌ها یا شبکه‌های اجتماعی بگذرانیم.اما مشکل این است که نوری که از صفحه‌ی تلفن همراه تان ساطع می‌شود و پیغام‌ها و نوتفیکیشن‌های گوشی (و همینطور وسوسه‌ی چک کردن و جواب دادن به آن ها) خوابیدن را سخت می‌کنند.وقتی تلفن همراه تان در دسترس باشد وسوسه می‌شوید که آن را چک کنید و این مسأله نگرانی و اضطراب تان را قبل از خواب بیشتر می‌کند. تلفن همراه تان را بیرون از اتاق خواب تان یا در طرف دیگر اتاق بگذارید و آن را سایلنت کنید.

۷- روتین شبانه‌ی لذت بخشی ندارید
فارغ از اینکه روزی که سپری می‌کنید چقدر پر مشغله، مأیوس کننده یا خسته کننده است، باید قبل از خواب مدت زمانی را به انجام یک کار لذت بخش اختصاص دهید، چون این کار کمک می‌کند روز بعد حال خوبی داشته باشید. این کار لذت بخش می‌تواند یک حمام گرم باشد که به شما کمک می‌کند آرامش بگیرید. در مجموع، کاری را پیدا کنید که هر شب بتوانید انجامش دهید و به شما احساس لذت و آرامش دهد.   به این دلایل سر ساعت غذا بخورید
مطالعات جدید دانشمندان نشان میدهد مصرف منظم وعده‌های غذایی سبب تنظیم ساعت بیولوژیکی بدن میشود. گروهی از سلول‌های عصبی در بخشی از مغز به نام هسته سومر اکیاسمپاتیک قرار دارند که وظیفه شان کنترل ساعت مغز است.متخصصان مغز و اعصاب دریافتند که نورون‌ها در منطق‌های به نام هیپوتالاموس که مسئول کنترل درجه حرارت، گرسنگی و تشنگی است با نظم خاصی قرار دارند.
image
یکی از عوامل ایجاد بی‌نظمی در الگوی منظم غذایی درگیری‌های شغلی افراد است. افرادی که شاغل هستند در طول روز فرصتی برای خوردن وعده‌های غذایی منظم ندارند. زندگی اجتماعی و استرس نیز عوامل دیگری هستند که می‌توانند این نظم را برهم بزنند.مصرف وعده‌های غذایی با یک الگوی نامنظم میتواند خطر ابتلا به دیابت نوع ۲، فشار خون بالا و چاقی را افزایش دهد.انتخاب یک ساعت مشخص برای خوردن وعده‌های غذایی فواید گوناگونی برای سلامتی دارد. یکی از مهم‌ترین این فواید، حفظ انرژی در طول روز است. غذا خوردن نامنظم و گاه حذف برخی وعده‌های غذایی باعث می‌شود بدن شما در طول روز با کمبود انرژی مواجه شود.   شربتی سنتی که چربی خونتان را از بین می‌برد
امروزه به علت مصرف کردن غذا‌های آماده، فست‌فود‌ها و رعایت نکردن رژیم غذایی مناسب افراد دچار چربی خون و بیماری‌های مختلف می‌شوند که شربت هشت عرق (عرق شوید، زنیان، سیر، کاسنی، شاه‌تره، مرزه، جعفری و گشنیز) می‌تواند به کاهش چربی خون و سایر بیماری‌ها کمک شایانی کند. شربت هشت عرق حاوی انواع ویتامین‌های A، C، D، E، K، گروه ویتامین‌های B مانند B۱، B۲، B۳، B۶، B۹، B۱۲، سدیم، پتاسیم، کربوهیدرات، فیبر، پروتئین، کلسیم، آهن، منگنز، منیزیم، روی، فسفر، مس، دی آلیل سولفید، آلیسین و فلاونوئید‌ها است.برای بررسی خواص شربت هشت عرق و اینکه مصرف این شربت برای چه افرادی مفید است با حیدر عظمایی محقق و پژوهشگر طب سنتی گفتگو کردیم که در ادامه مشروح آن را می‌خوانید.

مهم‌ترین خواص شربت هشت عرق
حیدر عظمایی محقق و پژوهشگر طب سنتی در گفتگو با خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران؛ درباره مهمترین خواص شربت هشت عرق اظهار کرد: این شربت تاثیر چشمگیری در کاهش چربی خون و چربی کبد، پاکسازی عروق و شریان‌ها و از بین بردن میکروب‌ها، باکتری‌ها و قارچ‌ها دارد.وی درباره خواص دیگر شربت هشت عرق بیان کرد: این شربت با افزایش میزان انسولین خون به کاهش قند خون کمک شایانی می‌کند بنابراین برای مبتلایان به دیابت مفید است؛ شربت هشت عرق به علت داشتن پتاسیم نقش موثری در کاهش و کنترل فشار خون دارد.این محقق و پژوهشگر طب سنتی افزود: شربت هشت عرق ضد نفخ و بادشکن است و تاثیر بسزایی در تقویت معده، روده‌ها و هضم بهتر غذا دارد؛ این شربت علاوه بر کاهش چربی خون به لاغر شدن افراد هم کمک شایانی می‌کند.
image
عظمایی تاکید کرد: شربت هشت عرق نقش موثری در سلامتی استخوان‌ها و دندان‌ها دارد و از بروز پوکی استخوان در افراد جلوگیری می‌کند؛ این شربت به رفع درد‌های آرتریت (التهاب مفاصل)، آرتریت روماتوئید (روماتیسم مفصلی) و نقرس کمک شایانی می‌کند.وی تصریح کرد: شربت هشت عرق اختلالات قاعدگی زنان را برطرف می‌کند؛ این شربت ضد انگل است و میکروب معده را هم از بین می‌برد.این محقق و پژوهشگر طب سنتی گفت: شربت هشت عرق تاثیر چشمگیری در عملکرد بهتر روده‌ها دارد و یبوست را هم برطرف می‌کند؛ این شربت کم‌خونی را رفع، خون را تصفیه و رقیق و از لخته شدن خون در عروق جلوگیری می‌کند.عظمایی اظهار کرد: شربت هشت عرق به علت ویتامین‌های A.، C. و E. خاصیت آنتی اکسیدانی دارد بنابراین سیستم ایمنی بدن را تقویت و بدن را در برابر بیماری‌های مختلف و انواع سرطان‌ها به ویژه سرطان مثانه، معده، کولون، پروستات، سینه و ریه محافظت می‌کند.

سایر مواد غذایی مفید برای مقابله با چربی خون بالا
وی درباره سایر مواد غذایی موثر در کاهش چربی خون یادآوری کرد: آویشن، آرتیشو (کنگر فرنگی)، لیمو ترش، عناب، گریپ فروت، نارنج، آلبالو، گیلاس، کاهو، هویج فرنگی، کدو سبز، شاتوت، غوره، سماق، فلفل سیاه، زردچوبه و خرفه از جمله مواد غذایی هستند که به کاهش چربی خون کمک شایانی می‌کنند.

مواد لازم برای تهیه ۹ لیتر شربت هشت عرق برای یک دوره درمانی
عرق شوید یک و نیم لیتر، عرق زنیان یک و نیم لیترعرق سیر یک و نیم لیتر، عرق کاسنی یک لیتر، عرق شاه‌تره یک لیتر، عرق مرزه نیم لیتر، عرق جعفری نیم لیتر، عرق گشنیز نیم لیتر، سرکه سیب نیم لیتر، عسل نیم کیلوگرم

طرز تهیه شربت هشت عرق
- همه عرقیجات را با هم ترکیب کنید.
- موقع مصرف به ازای هر یک لیوان از شربت هشت عرق نصف قاشق غذاخوری سرکه سیب و یک قاشق مربا خوری عسل اضافه کنید.
- این شربت روزانه سه لیوان نیم ساعت قبل یا بعد از غذا میل شود.   هشدار، مرگ خاموش چه کسانی را تهدید می‌کند

یرج خسرونیا متخصص گوارش، کبد و رئیس هیئت مدیره جامعه پزشکان متخصصین داخلی ایران اظهار کرد: یکی از بیماری‌هایی که اخیرا در جوامع شیوع پیدا کرده، کبد چرب است که متأسفانه ۴۰ درصد ایرانی‌ها گرفتار آن هستند.وی افزود: این بیماری در مراحل اولیه علامتی ندارد و به دلیل عدم بروز علائم و ناآگاهی بیمار، روز به روز پیشرفت می‌کند.

خسرونیا درمورد مکانیزم پیشرفت این بیماری، بیان کرد: در ابتدا ۲ تا ۳ درصد چربی در کبد نفوذ می‌کند، اما اگر این مقدار چربی از ۱۰ درصد بیشتر شود، آرام آرام بیماری رشد می‌کند و وقتی ۵۰ تا ۶۰ درصد چربی در کبد پر شود، عوارض آن نمایان و فرد مبتلا از بیماری خود مطلع می‌شود.وی در مورد نحوه اطلاع از بیماری، گفت: ممکن است بیمار به صورت تصادفی با انجام سونوگرافی در دورانی که کبد چرب علائمی ندارد از بیماری آگاهی پیدا کند، اما در زمانی که بیماری بدن را درگیرمی‌کند خود را با عوارضی نشان می‌دهد.این متخصص گوارش و کبد تصریح کرد: از عوارض بیماری سفت شدن کبد و کار نکردن آن است که اگر درمان نشود، فرد به سرطان کبد مبتلا می‌شود.
image
انواع کبد چرب
خسرونیا بیان کرد: کبد چرب انواع مختلفی دارد؛ کبد چرب بر اثر چاقی، دیابت، پرخوری، بالا بودن چربی خون و مصرف دارو‌های مختلف به وجود می‌آید.وی در مورد درمان کبد چرب، گفت: کاهش وزن و کنترل دیابت از روش‌های کنترل کبد چرب هستند، اگر این بیماری کنترل نشود موجب مرگ فرد می‌شود که به آن مرگ خاموش می‌گویند.

روش‌های درمان کبد چرب
این متخصص گوارش و کبد درباره روش‌های درمان کبد چرب، بیان کرد: ورزش، رژیم غذایی مناسب و مصرف برخی دارو‌ها می‌تواند در کنترل و درمان کبد چرب مفید باشد و اگر بیمار در ابتدای بیماری رژیم غذایی مناسب و مصرف دارو را داشته باشد، می‌تواند به طور کامل بیماری را ریشه‌کن کند.خسرونیا در پاسخ به این سوال که آیا افرادی که مبتلا به چاقی یا چربی خون هستند، مبتلا به کبد چرب می‌شوند یا خیر، گفت: در افرادی که زمینه ژنتیکی وجود دارد، خیر، اما اکثریت افراد مبتلا به کبد چرب چاق هستند و چربی خون بالا دارند.این متخصص گوارش و کبد در پایان اظهار کرد: معمولا سن ابتلا به کبد چرب بین ۴۰ تا ۶۰ سال است و در صورت کنترل درمان قطعی است.   کلسترول خوب هم بد است

تحقیقات جدید نشان می‌دهد که افزایش کلسترول خوب ممکن است به همان اندازه خطرناک باشد که کمبود آن برای بدن مضر است. دکتر ساناز مجد دانشمند ایرانی – آمریکایی یکی از پژوهشگران ارشد این پروژه تحقیقاتی بوده و هدف وی از این مطالعات، دسته‌بندی موارد مرتبط با سلامت قلب و خطراتی که آن را تهدید می‌کند، بود.چند هفته پیش، یکی از دوستان دکتر مجد، نتایج آزمایش کامل خون خود را دریافت کرد که تمام اعداد بسیار خوب بودند، اما میزان کلسترول خوب HDL این فرد ۸۸ میلی‌گرم در دسی لیتر بود که او از بالا بودن آن خوشحال بود.
image
در یک بررسی ساده خون مشخص می‌شود که مقدار زیادی از کلسترول‌ها در خون انسان‌ها وجود دارند. کلسترول HDL که به لیپوپروتئین با چگالی بالا معروف است، همان کلسترولی است که ما معمولاً به‌عنوان کلسترول خوب از آن یاد می‌کنیم. ما نمی‌خواهیم سطح این نوع کلسترول در خون پایین باشد، زیرا HDL پایین‌تر از ۴۰ میلی‌گرم در دسی لیتر باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی می‌شود؛ بنابراین، چون سطح کلسترول خوب خون این فرد تقریباً دو برابر این میزانی بود که اعلام شد، وی و پزشک معالجش احساس خوبی داشتند؛ اما چند روز بعد، آن‌ها با یک پژوهش با یافته‌های جدید و شگفت‌آور روبه‌رو شدند.اگرچه سطح پایین کلسترول خوب یک عامل خطر برای بیماری‌های قلبی به‌حساب می‌آید، اما این مطالعه نشان می‌دهد که سطح بسیار بالای کلسترول خوب نیز مسئله خوشحال‌کننده‌ای نیست. قابل‌توجه است که در این تحقیق مشخص‌شده است، افرادی که سطح کلسترول خوب بسیار بالایی دارند و HDL آن‌ها بیش از ۶۰ میلی‌گرم در دسی لیتر است، با افزایش خطر ابتلا به حمله قلبی یا مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی مواجه هستند.

دکتر مجد با تأکید بر اینکه کلسترول خوب بسیار بالا نیز می‌تواند مانند کلسترول خوب بسیار پایین خطرناک و مشکل‌ساز باشد، گفت: «در این تحقیقات، پژوهشگران وضعیت تقریباً ۶ هزار فرد مبتلابه بیماری‌های قلبی – عروقی که از قبل به این بیماری‌ها دچار شده و دارای میانگین سن ۶۳ سال بودند را موردبررسی و مطالعه قراردادند. محققان در این پروژه دریافتند، در افرادی که کلسترول خوب به بیش از ۶۰ میلی‌گرم در دسی لیتر می‌رسد، خطر مرگ‌ومیر به میزان ۵۰ درصد افزایش پیدا می‌کند و مشکلات قلبی آن‌ها در مقایسه با افرادی که سطح کلسترول خوبشان بین ۴۱ تا ۶۰ بوده، بیشتر است.»در اینجا این سؤال مطرح می‌شود که آیا برای پایین آوردن سطح کلسترول خوب بدن مانند کلسترول بد می‌توان کاری کرد؟ دکتر مجد در این رابطه گفت که در حال حاضر، دستورالعمل‌های درمان به‌طور عمده برای کاهش LDL یا همان کلسترول بد است. ما نمی‌توانیم به افراد توصیه کنیم که با ورزش کردن، وزن کم کردن و مصرف بالای فیبر بتوانند سطح کلسترول خوب خونش را کاهش دهند. درواقع برای این منظور باید تحقیقات و مطالعات بیشتری انجام شود تا هر توصیه‌ای با دلیل علمی به کار گرفته شود و اثر و نتیجه‌ای قابل‌قبول ارائه دهد.   با روشی ساده هفته‌ای ۱ کیلو لاغر شوید
برای خیلی از ما رژیم گرفتن یک روش زندگی شده است. میلیون‌ها نفر هر روز دغدغه پایین آوردن وزنشان را دارند و خیلی‌ها حتی پول بسیار زیادی برای این منظور خرج می‌کنند. با وجود اینها، برای کم کردن یک کیلوگرم از وزنتان در هفته نیاز به صرف هزینه بالایی نیست، حتی لازم نیست کار خاصی انجام دهید. تنها کاری که باید بکنید این است که کالری‌های مصرفی روزانه‌تان را پایین آورده، فعالیت بدنی‌تان را بیشتر کرده و عادت‌های غذایی خودتان را کمی تغییر دهید.

تعادل کالری‌ها
کم کردن وزن فقط به متعادل کردن کالری‌هایی که مصرف می‌کنید و کالری‌هایی که می‌سوزانید بستگی دارد. هیچ دارو، برنامه یا ماده‌ای نمی‌تواند به طور معجزه‌آسایی وزن شما را پایین بیاورد. نیم کیلو چربی معادل ۳۵۰۰ کالری است، ازاینرو برای کم کردن یک کیلو از وزنتان در هفته باید بتوانید طی ۷ روز، روزانه حداقل ۱۰۰۰ کالری کمتر مصرف کرده و با ورزش کردن، سوختن کالری‌تان را تقویت کنید.

اصول برنامه غذایی
وقتی مجبور باشید کمتر از ۱۲۰۰ کالری در روز مصرف کنید، شاید سخت باشد که همه نیاز‌های غذایی بدنتان را تامین کنید. برنامه‌های غذایی که کمتر از این میزان کالری در روز به فرد می‌رسانند برای طولانی‌مدت خوب نیستند، زیرا به مرور زمان بدنتان احساس قحطی کرده و حس پرخوری به شما غلبه خواهد کرد. طبق تحقیقاتی که دکتر باربارا رولز، فوق‌تخصص تغذیه دانشگاه ایالتی پن، توضیح می‌دهد که افراد می‌توانند با بالا بردن تراکم مواد مغذی در غذا‌های مصرفی خود در عین کم بودن کالری، احساس سیری کنند، مثل غذا‌های با محتوی فیبر یا آب بالا مثل میوه‌ها، سبزیجات و سوپ‌ها. آکادمی تغذیه و رژیم‌غذایی اضافه می‌کند که مصرف ۴ تا ۵ وعده‌غذایی در روز، ازجمله صبحانه، در کاهش‌وزن اهمیت زیادی دارد. براساس راهبرد‌های غذایی USDA، یک برنامه‌غذایی ۱۲۰۰ کالری می‌تواند شامل یک فنجان میوه، یک و نیم فنجان سبزیجات، ۱۱۰ گرم غلات یا نان، ۸۵ گرم گوشت یا حبوبات، ۳ فنجان شیر بدون چربی و ۱۷ گرم چربی یا روغن سالم، باشد.
image
ورزش
تعداد کالری‌هایی که از طریق ورزش می‌سوزانید برحسب سن، وزن، شدت و مدت تمرینتان متفاوت است. MayoClinic.com توصیه می‌کند که ۳۰ دقیقه ورزش هوازی روزانه مثل پیاده‌روی تند یا دویدن داشته باشید. یک فرد ۷۰ کیلویی که به مدت نیم ساعت با سرعت ۵.۵ کیلومتر در ساعت راه برود، ۱۴۹ کالری می‌سوزاند. ورزش علاوه بر اینکه کالری می‌سوزاند، روحیه‌تان را تقویت کره و سلامت قلبی‌-عروقی‌تان را ارتقا می‌دهد. اگر به طور منظم ورزش نمی‌کنید، کم‌کم شروع کرده و به تدریج مدت تمرینتان را بالا ببرید. قبل از شروع هر برنامه ورزش با پزشکتان مشورت کنید.

راهکار‌های رفتاری
داشتن دفترچه یادداشت غذایی یک راهکار رفتاری عالی برای موفقیت در کاهش وزن است. درواقع، در یک تحقیق که در سال ۲۰۰۸ انجام گرفت، مشخص شد که نوشتن چیز‌هایی که در طول روز می‌خورید، کاهش‌وزنتان را تا دو برابر تقویت می‌کند. این یادداشت‌برداری آگاهی و هوشیاری شما را نسبت به آنچه می‌خورید بالا برده و درنتیجه از پرخوری‌های فکری را کنترل می‌کند. اینکه یاد بگیرید آرام‌تر غذا بخورید هم خیلی مهم است. ازآنجا که ۲۰ دقیقه از شروع غذا خوردنتان طول می‌کشد تا پیام سیری به مغز برسد، کسی که تند غذا می‌خورد، قبل از اینکه احساس سیری کند، به احتمال زیاد میزان غذای بیشتری مصرف خواهد کرد.  

انتهای پیام/

خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه ای منتشر می شود.

ظریف: چرا کیهان و صداوسیما نمی‌خواهند غرور ملی ایرانیان حفظ شود؟ همه ما در یک کشتی نشسته‌ایم| بدون مردم، هیچ هستیم| سیاست خارجی حوزه درگیری‌ جناحی نیست

انتقاد نوبخت و واعظی از پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزارتومانی احمدی‌نژاد: این فرد عوام‌فریبی را شروع کرده

داماد روحانی معاون وزیر صنعت شد+عکس

کلیدواژه: کاهش وزن کبد چرب مواد غذایی رژیم غذایی کلسترول

منبع: خبرگزاری میزان

منبع این خبر، وبسایت www.mizanonline.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۴۸۳۵۶۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • روشی برای کاهش درد اپیلاسیون
 • روشی برای ساخت اشیای ۳بعدی در مقیاس نانو
 • دلیل درد پاشنه پا چیست؟
 • نشانه های بیماری قلبی/ این 6 هشدار را جدی بگیرید
 • درد و رنج زندگی بشر، مایه رسیدن به کمال و قرب الهی است
 • راه های درمان درد زانو چیست؟
 • روشهایی برای آب کردن صورت
 • صادرات مواد خام، یک اشتباه اقتصادی/ابرقدرتها از هر روشی برای حفظ قدرت استفاده می کنند
 • رنگی به نشانه نابرابری
 • ایستگاه تاکتیک: «Man Coverage» چیست و چگونه عمل می کند؟ مطالعه تخصصی یکی از مهم ترین روش های دفاع کردن و تغییرات آن در فوتبال مدرن
 • حداکثر قیمت هر کیلو زعفران ۱۱ میلیون تومان/ ۸۰ درصد تولید باید صادر شود
 • روشی ساده برای تسکین درد مفاصل
 • پياده‌ روي روشي موثر براي درمان وريدهاي واريسي
 • مرگ خاموش مردی جوان در نجف آباد
 • اتحاد موسسات محیط زیستی با اسرائیل برای «به زانو درآوردن ایران بدون حمله نظامی» +تصاویر
 • چگونه با کمک ذهن درد را تسکین دهیم؟
 • تردمیل برای درد زانو بهتر است یا دوچرخه ثابت ؟
 • ۱۰ کیلو و نیم مواد مخدر در الیگودرز کشف شد
 • همه چیز درباره درد زانو و علائم آن+ راه‌های درمان
 • امام‌جمعه بجنورد: تهدید و تحریم ؛ نشانه ضعف دشمن مستکبر