سید کمال خرازی، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی با شبکه خبری فرانس ۲۴ به گفت و گو نشست و از علاقه مندی به نشستن سر میز مذاکره با عربستان سعودی و دیگران برای حصول وضعیت بهتر خاورمیانه گفت چراکه وضعیت بسیار شکننده است و قطعا مذاکره این دو کشور به بهبود شرایط می انجامد.

مشروح این گفت‌وگو را در زیر می خوانید:

با توجه به دور جدید تحریم‌های آمریکا علیه ایران و اظهارات مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا که گفته است که اگر ایرانی‌ها می‌خواهند گرسنه نمانند باید به حرف آمریکا گوش کنند؛ تصمیم شما چیست؟ آیا می‌خواهید به میز مذاکره برگردید یا همان طور که قبلا تهدید کرده بودید از این توافق هسته‌ای خارج شوید؟

در واقع خروج آمریکا از این توافق از سوی همگان از جمله مردم ایران محکوم شده است.

در حالی که آمریکا مدعی است دولت ایران را تحریم کرده، اما در واقع این مردم ایران هستند که تحریم شده‌اند. قطعا هیچ گزینه‌ای جز مقاومت نداریم.

مقاومت شما همکاری با اروپاست، اما تا الان حتی آن‌ها قادر نبوده‌اند وعده‌های خود را که شامل تضمین مجرایی برای تجارت با ایران است، محقق کنند. آیا همچنان به آن‌‌ها اعتماد دارید؟

آنها قول داده بودند که مکانیسم‌هایشان در آینده اجرایی خواهد شد، برای همین به آن‌ها اعتماد کرده‌ایم...

آیا ضرب‌الاجلی وجود دارد؟ آیا صبر ایرانی‌ها رو به پایان است؟

از دیگران باید پرسید که چه زمانی این ابزارها کاربردی می‌شوند. تاکنون ایران صبوری به خرج داده و همچنان در توافق باقی مانده است؛ ایران نیست که باید مورد سؤال قرار گیرد، زیرا همچنان طرف این توافق است. دیگران هستند که باید پاسخ دهند چرا تعلل می‌کنند.

زمانی که درباره حمایت اروپا از برجام صحبت می‌کنیم آیا نظرتان این است که بعد از حملات تروریستی در دانمارک و فرانسه این حمایت از سوی اروپا دستخوش تغییراتی شده است؟ پاریس یک دیپلمات ایرانی را اخراج کرده و کپنهاگ هم خواستار تجدید تحریم‌ها شده است.

قطعا دشمنانی برای تخریب روابط ایران و اروپا فعالیت دارند. آنها ضد عادی‌‌‌‌سازی روابط ایران و کشورهای اروپایی اقدام می‌کنند.

از دشمنان صحبت می‌کنید اما اطلاعات دانمارک به صورت تاریخی ...

اطلاعاتی که وجود دارد از طرف اسرائیلی‌ها بوده است...

بخشی از آن از جانب آنها بوده ...

آن‌ها گفته‌اند که این اطلاعات را به دولت دانمارک داده‌اند؛ اما این سبک اتهام‌زنی مضحک است. اینها صرفا اتهام‌زنی است.

از منظر اروپایی مشکل این است که ایران اولین بار نیست که چنین رفتاری داشته است. حمله به رستوران میکونوس در برلین و ترور شاپور بختیار در فرانسه. از داخل ایران شنیده می‌شود که برخی عناصر خودسر چنین اقدامی انجام داده‌اند. اگر چنین است چرا شفافیت بیشتری ندارید و اطلاعات به صورت علنی مطرح نمی‌شود؟

قطعا ممکن است عناصری طراحی برای وخامت روابط داشته باشند.

اگر چنین است چرا این را علنی نمی‌کنید؟

پیش از آن باید وضعیت را روشن کرد. اما سؤالی که باید پرسید، از دولت فرانسه است که چرا یک سازمان تروریستی که ۱۷ هزار ایرانی را ترور کرده، در اینجا فعال است.

به این برمی‌گردیم. در خصوص برجام و تشدید اوضاع در داخل ایران می‌پرسم. آیا رهبری از رئیس‌‌‌‌جمهور ایران در این قضیه حمایت می‌کند؟

آیت‌الله خامنه‌ای همیشه حامی دولت بوده‌اند و علنی هم گفته‌اند. حتی در زمانی که برخی می‌گفتند رئیس‌‌‌‌‌جمهور روحانی باید استعفا دهند، آیت‌الله خامنه‌ای مخالفت کردند و گفتند دولت باید بر مسند قدرت بماند و به کارش برای کمک به مردم در جهت رفع مشکلات‌شان ادامه دهد.

یکی از اهداف آمریکا از خروج برجام به گفته خودش اصلاح رفتار منطقه‌ای ایران بود. سؤال این است که با توجه به شکست داعش در عراق و سوریه آیا دلیلی برای ایران وجود دارد که در این کشورها بماند؟

این مسئله در راستای حفظ امنیت ملی ایران و حفظ وضع موجود در منطقه است. حضور ما در عراق و سوریه به دعوت دولت‌های این کشورها بود و در جهت حفظ وضع موجود این کار را انجام دادیم. دلیل دیگر ما حفاظت از امنیت ملی‌مان بود. داعش به نزدیکی مرزهای ما رسیده بود. اگر داعش دمشق و بغداد را می‌گرفت به مرزهای ما رسیده بود. از این جهت، کمک ما نه تنها برای حفظ وضع موجود و حفظ دولت‌های عراق و سوریه بود، بلکه این مسئله در راستای امنیت ملی ایران قرار داشت.

مسئله فقط امنیت ملی نیست. شما در حال توسعه حضور خود در منطقه هستید. گزارش‌هایی منتشر شده که حز‌ب‌الله در حال سربازگیری از شورشیان سابق است تا به این گروه در جنوب سوریه ملحق شود.

رابطه ایران با عراقی‌ها و سوری‌ها تاریخی و طولانی است. ایرانی‌ها و آنها قرن‌ها بسیار به هم نزدیک بوده‌اند. اخیرا در اربعین دو میلیون ایرانی به عراق رفتند تا در این آیین حضور یابند. مردم عراق میزبان آن‌ها بودند. از این رو ایرانی‌ها و عراقی‌ها و همچنین سوری‌ها و لبنانی روابط دوستانه‌ای دارند و این با زور سلاح به دست نیامده است.

اما این وضعیت تهدیدی برای اسرائیل است. اسرائیل این متحد ایران را دشمن خود می‌داند.

حزب‌الله در حال دفاع از قلمرو لبنان است. حزب‌الله حزبی است که اسرائیلی‌ها را از خاک لبنان بیرون کرد. این یک حق طبیعی است که اشغالگر را از خاک خود بیرون کنید و با آن‌ها بجنگید.

یمن چطور؟ جایی که با بدترین فاجعه انسانی مواجه است.

وضعیت یمن را باید از اروپایی‌ها پرسید که همچنان در حال فروش سلاح به عربستان و امارات هستند. این جنگ بیهوده به هیچ پیروزی برای سعودی‌ها و اماراتی‌ها نینجامیده و فقط به کشتار مردم، زنان و کودکان و ویرانی این کشور منجر شده است.

اما ایران از حوثی‌ها حمایت می‌کند.

حوثی‌ها فقط سهمی از دولت آینده را می‌خواهند و حمایت ما فقط سیاسی است.

شما از مذاکرات صلح حمایت می‌کنید؟

قطعا ما از مذاکرات صلح حمایت می‌کنیم و با برخی کشورهای اروپایی برای همکاری درباره یمن صبحت کرده‌ایم، اما متاسفانه دولت عربستان سعودی همکاری نداشته است.

درباره سعودی می‌خواهم سؤال کنم. گزارش شده که برنامه‌ای برای ترور مقامات ایرانی، تامین مالی گروه‌های مخالف از جمله مجاهدین خلق و خرابکاری در اقتصاد ایران داشته است. آیا ایران این اتهام را جدی می‌گیرد؟

این برای ما عجیب نیست. عربستان همیشه از تروریسم و کسانی که ایرانی‌ها را ترور کرده‌اند، حمایت کرده است. این طرز فکر و ماهیت آن‌هاست.

این طرز تفکر است. اما آیا تمایلی برای مذاکره با آن‌ها بر سر میز مذاکره وجود دارد؟

بله؛ قطعا ما علاقه‌مند به نشستن بر سر میز مذاکره با عربستان سعودی و دیگران برای حصول وضعیت بهتری برای خاورمیانه هستیم، چرا که وضعیت بسیار شکننده است و قطعا مذاکره این دو کشور می‌تواند به بهبود شرایط منجر شود./ ایلنا

گرانی آجیل و راه‌حل رئیس انجمن پسته: مردم امسال گرانی پسته را درک و تحمل کنند!

همسر سید ابراهیم رییسی: اگر رئیسی در انتخابات پیروز می‌شد، وضعیت کشور بهتر بود

عکسی ناراحت کننده از زیبابروفه در مراسم تشییع پیکر همسرش

منبع: ایران آنلاین

منبع این خبر، وبسایت www.ion.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۵۱۱۴۷۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ضرورت استفاده از کاربر توانمند در میز خدمت ادارات استان
 • عکس نگاشت/ نشستن مرد در...
 • استاندار بوشهر خواستار تسریع در تکمیل پل مند شد
 • از برپایی اردوی نهایی تیم ملی تنیس روی میز هوپس در قزوین تا حضور فوتبالیست‌های تاکستانی در تیم ملی امید
 • نینات اولان: دانشگاه‌های دولتی نمی توانند برای دانشجویان علاقه‌مند، کرسی‌های تحصیلی فراهم کنند
 • فشنگ‌هایی برای به هدف نشستن
 • به بار نشستن گام نخست طرح کشاورزی رهبر انقلاب در شلمچه
 • مذاکره انگلیس، آلمان و فرانسه درباره ایران/ موگرینی: اروپا متعهد است که مردم ایران از عواید برجام بهره‌مند شوند/ کانال مالی ویژه تجارت اروپا با ایران از چه زمانی راه‎اندازی می‎شود؟
 • دانشجویان علاقه‌مند به مهاجرت این داستان را بخوانند!
 • دانشجویان علاقه‌مند به مهاجرت داستان اپلای را بخوانند
 • رئیسی که میز و صندلی برای نشستن ندارد! + فیلم
 • مذاکره انگلیس، آلمان و فرانسه درباره ایران| موگرینی: اروپا متعهد است که مردم ایران از عواید برجام بهره‌مند شوند
 • پرنده مهاجر در رودخانه مند دشتی رهاسازی شد
 • گردان یا زهرا (س) برکت لشکر ۱۴ است
 • شهردای همدان یک ماه برای کیفی سازی میز خدمت فرصت دارد
 • میز تحریر هوشمند مجهز به 3 نمایشگر طراحی شد
 • علاقه مردم روسیه به مطالعه مطالب خبری است نه منابع ادبی
 • میز تحریر هوشمند با شارژر بی سیم ساخته شد
 • میز تحریر هوشمند با شارژر بی سیم و ۳ نمایشگر
 • ویدا عبدی: فدراسیون تنیس روی میز به مصوبات خودش عمل نمی‌کند