دفتر نخست وزیر بریتانیا روز سه‌شنبه اعلام کرد این کشور و اتحادیه اروپا بر سر پیش‌نویس موافقتنامه برکسیت به توافق رسیده‌اند. بر همین اساس قرار است روز چهارشنبه کابینه بریتانیا تشکیل جلسه دهد.

متن پیش‌نویس توافق میان دو طرف، احتمالا امشب به دست اعضای کابینه محافظه‌کار ترزا می، نخست وزیر بریتانیا خواهد رسید.
پس از رای مثبت اکثریت شهروندان بریتانیایی به گزینه خروج این کشور از اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۶، ترزا می‌برای به نتیجه رساندن مذاکرات با اتحادیه اروپا، رهبری کابینه را به دست گرفت.

دولت می‌ پس از چند بار ترمیم و پس از مدت‌ها مذاکره داخلی، ماه گذشته توانست نقشه راه خود را برای اجرایی کردن برکسیت به کمیسون اروپا تحویل دهد. دو طرف پس از مدت‌ها مذاکره و چانه‌زنی توانستند به پیش‌نویس توافق دست یابند.

در ماه‌های گذشته و پس از بروز اختلاف میان شماری از اعضای دولت محافظه‌کار خانم می‌بر سر چگونگی توافق با اتحادیه اروپا، شماری از رهبران این نهاد منطقه‌ای از جمله آنگلا مرکل اعلام کردند حتی آمادگی یک برکسیت بدون توافق را هم دارند.

کمیسیون اروپا به بریتانیا تا ماه مارس سال ۲۰۱۹ مهلت داده بود تا از اتحادیه اروپا خارج شود.

منبع: پارسینه

خبر بعدی:

کلاف سر درگم برگزیت باز هم قربانی خواهد گرفت؟

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان،  نه به تعویق انداختن رای‌گیری درباره خروج از اتحادیه اروپا (برگزیت) به کمک ترزا می‌، نخست‌وزیر انگلیس آمد و نه مقاله‌ای که او دو روز مانده به رأی‌گیری مجلس بریتانیا درباره برگزیت در هفته‌نامه خروج‌گرای دست راستی «ساندی‌اکسپرس» نوشت.

بیشتربخوانید :ترزا می: مصمم به دستیابی به توافق برگزیت هستیم

بریتانیا قرار است تا 29 مارس (9 فروردین) از اتحادیه اروپا خارج شود اما آنقدری که اتحادیه اروپایی خود را آماده این جدایی کرده است، در لندن به نظر می‌رسد چنین آمادگی‌ای‌ وجود ندارد. کیفیت خروج این کشور از اتحادیه اروپا، اصلی‌ترین سوالی است که در لندن و بروکسل هنوز پاسخی برای آن یافت نشده است. بر همین اساس هم ترزا می ‌رای‌گیری این طرح را که قرار بود اواخر سال گذشته میلادی (اواخر آذرماه) برگزار شود، چند هفته‌ای به تعویق انداخت تا بتواند نمایندگان را به این جمع‌بندی برساند که با طرحش موافقت کنند. سرانجام سه‌شنبه و پس از پنج روز بحث و تبادل نظر در پارلمان، طرح خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا به رای گذاشته شد. این طرح همان‌طور که نظرسنجی‌ها نشان می‌داد، با رای مخالف نمایندگان مواجه شد.

مجلس عوام با ۴۳۲ رای مخالف در برابر ۲۰۲ رای موافق، طرح ترزا می‌ را کنار گذاشتند. نکته قابل تامل در این رای‌گیری، رای منفی محافظه‌کاران یعنی هم‌حزبی‌های ترزا می ‌به طرح اوست. از ۴۳۲ رای‌ای که در مخالفت با توافق برگزیت داده شد ۲۴۸ رای متعلق به حزب کارگر، ۱۱۸ رای متعلق به محافظه‌کاران، ۳۵ رای متعلق به حزب ملی اسکاتلند، ۱۱ رای متعلق به حزب لیبرال‌دموکرات بریتانیا، ۱۰ رای متعلق به حزب اتحادگرای دموکراتیک، پنج رای نمایندگان مستقل، چهار رای متعلق به حزب «Plaid Cymru» ولز و یک رای نیز متعلق به حزب سبز بود. تعداد آرای مخالفان به قدری بالا بود که بسیاری همچون جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر آن را «بزرگ‌ترین شکست یک دولت در پارلمان» از سال 1920 دانستند. پیش‌ از این رای معنادار به طرح می، دولت «رمزی مک‌دونالد» در سال 1924 با اختلاف 166 رأی از پارلمان شکست خورد.

به دنبال این شکست انتخابات سراسری در بریتانیا آغاز شد. حالا و با شکست ترزا می، کوربین و برخی دیگر از نمایندگان معتقدند نخست‌وزیر برای پاک کردن این ننگ تاریخی باید استعفا دهد اما ترزا می‌ فعلا قصد کناره‌گیری ندارد و روز گذشته سخنگوی دولت در یک نشست خبری اعلام کرد که نخست‌وزیر قصد کناره‌گیری و استعفا ندارد.

به گزارش «یورونیوز»، رد توافق برگزیت در مجلس عوام بریتانیا، بزرگ‌ترین شکست یک دولت این کشور مقابل مجلس عوام از سال ۱۸۶۴ میلادی به این سو توصیف شده است. برخی کارشناسان معتقدند که با این رای، بریتانیا گرفتار عمیق‌ترین بحران سیاسی خود در 50 سال اخیر شده است. با رای مخالف پارلمان انگلیس به توافقنامه پیشنهادی برگزیت، دولت موظف است تا ظرف سه روز (تا جمعه) برنامه دوم خود را برای ادامه روند برگزیت ارائه دهد. دیروز خبرگزاری «رویترز» گزارش داد که حدود 100 نماینده در پارلمان انگلیس صبح روز چهارشنبه برای برگزاری دومین همه‌پرسی بر سر برگزیت تلاش خواهند کرد و نمایندگان پارلمان انگلیس در حال آماده‌سازی طرحی برای به تاخیر انداختن فرآیند خروج از اتحادیه اروپا هستند.

چه اتفاقی می‌افتد؟

رای منفی مجلس عوام بریتانیا به طرح مورد توافق دولت ترزا می‌ و اتحادیه اروپا، کار را برای خروج آسان بریتانیا از اتحادیه اروپا سخت خواهد کرد. با این گره جدید در مسیر خروج از اتحادیه، چند سناریو آینده سیاسی بریتانیا را شکل خواهد داد. گزینه‌هایی مانند تلاش دوباره برای رای‌گیری، کنار رفتن نخست‌وزیر و اعلام انتخابات زودهنگام، تاخیر در روند برگزیت و شاید تکرار همه‌پرسی مطرح شود. به هر شکل، درصورتی ‌که پارلمان به دولت «می» رای اعتماد ندهد، نخست‌وزیر هر که باشد دولت جدیدی را تشکیل خواهد داد که باید به تایید پارلمان برسد. اما اگر ظرف 14 روز دولت جدید انگلیس معرفی نشود، انتخابات سراسری آغاز خواهد شد. برخی نشریات انگلیسی از هم‌اکنون به بررسی گزینه‌های احتمالی برای جانشینی «ترزا می» پرداخته‌اند. میان آنها نام افرادی همچون بوریس جانسون وزیر امور خارجه اسبق انگلیس، دیوید دیویس وزیر اسبق برگزیت، جرمی هانت وزیر امور خارجه و امبر راد وزیر کشور به چشم می‌خورد.

اروپا مشتاق یا متاسف

اوضاع در اروپا به قدری آشفته است که هنوز خیلی‌ها مشتاق بازگشت بریتانیا به آغوش اتحادیه باشند. اما با این حال این بازگشت مخالفانی هم دارد. روسای کمیسیون، شورا و پارلمان اتحادیه اروپا تنها لحظاتی پس از اعلام شکست طرح مورد توافق برگزیت میان دولت ترزا می‌ و بروکسل، ناخرسندی خود را از تصمیم اکثریت قاطع نمایندگان مجلس عوام بریتانیا نشان دادند. ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا با انتشار پیامی در صفحه توئیتر خود، ضمن ابراز تاسف عمیق از رای منفی مجلس عوام به این توافق نوشت: «از بریتانیا می‌خواهم تا در اسرع وقت تصمیم خود را روشن کند.

عملا زمانی باقی نمانده است.» اما دونالد توسک، رئیس شورای اتحادیه اروپا هم با لحنی تند، نه‌تنها به تصمیم مجلس عوام بلکه به کل پروژه برگزیت حمله کرد. آقای توسک در حساب توئیتر خود نوشت: «اگر [رسیدن] به یک توافق غیرممکن است، و اگر هیچ‌کس خواهان توافقی نیست، دست آخر چه کسی شجاعت این را خواهد داشت تا بگوید یک راه‌حل مثبت چیست؟»

منبع: روزنامه فرهیختگان

انتهای پیام/

یکه‎تازی خودروسازان در فشار به مردم| سایپا شبانه قیمت خودروها را دوباره افزایش داد!+لیست قیمت‌های جدید

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

تصاویری از فقیرترین روستای آمریکا

کلیدواژه: برگزیت می نخست وزیر انگلیس ترزا می

منبع این خبر، وبسایت www.parsine.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۵۱۳۲۴۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • قطعنامه پارلمان اروپا درباره وضعیت وبلاگ نویس زندانی آذربایجان مغرضانه است
 • بارنیه: اتحادیه اروپا آماده تغییر فوری توافق فعلی برگزیت در صورت تخطی انگلیس است
 • احتمال کناره‌گیری ده‌ها نماینده حزب کارگر انگلیس در صورت برگزاری همه‌پرسی دوم برکسیت
 • پیامد‌های برگزیت بدون توافق برای لندن؛ سایه خطر فروپاشی بر سر انگلیس
 • برلین: احتمال خروج بدون توافق انگلیس بسیار افزایش پیدا کرده است
 • پیشمانی مردم انگلیس در مورد خروج از اتحادیه اروپا
 • میراث ۳۰ میلیارد دلاری نچیروان برای مسرور بارزانی/ دو چالش عمده کابینه جدید اقلیم کردستان عراق
 • طرح اضطراری نخست‌وزیر فرانسه برای مقابله با برگزیت بدون توافق
 • ابقاي نخست وزير بريتانيا و آينده نامعلوم برگزيت/تحليل
 • نظرات و ایرادات نظام پزشکی به پیش‌نویس لایحه تعزیرات قانون مجازات اسلامی
 • ترزامی قربانی بزرگ برگزیت
 • پیام پارلمان بریتانیا به دولت ترزا می
 • اتحادیه اروپا راهش را از انگلیس جدا می کند
 • نخست وزير بريتانيا در سمتش ابقا شد/ آمادگي "مي" براي مذاکره مخالفان
 • موافقت شورای امنیت با قطعنامه انگلیس درباره یمن
 • شورای امنیت با قطعنامه انگلیس در مورد یمن موافقت کرد
 • واکنش آلمان و فرانسه به شکست طرح ترزا می‌ درباره برکسیت
 • رأی مثبت شورای امنیت به پیش نویس قطعنامه انگلیس درباره الحدیده
 • موافقت شورای امنیت با پیش‌نویس قطعنامه انگلیس در مورد یمن