خبرگزاری مهر: بعضی دوست‌های خاله خرسه مرتب در گوش عروس و داماد‌های جوان می‌خوانند که: «در روز عروسی، هر چقدر هم که برنامه ریزی تان درست و منظم باشد، باز هم معمولا زمان کم می‌آورید و مجبور می‌شوید خیلی از برنامه‌ها را نه آن طور که باب میل شماست، به پایان ببرید و بروید سراغ برنامه دیگر.»

همین استرس‌ها و دلنگرانی‌ها باعث ایجاد یک مفهوم جدیدی برای عروسی‌ها شد به اسم «عروسی فرمالیته»؛ در این تعریف، عروس و داماد چند روز قبل از مراسم رسمی، آرایش می‌کنند، ماشین شان را گل می‌زنند، دسته گل سفارش می‌دهند و در خیابان‌ها فیلمبرداری می‌کنند، در آتلیه‌ها عکس می‌گیرند و.

.. به بیان دیگر سعی می‌کنند بخشی از برنامه‌ها را به روز‌های قبل از عروسی موکول و فرمالیته بخشی از مراسم‌ها را ثبت کنند.

عروسی فرمالیته اگرچه هزینه‌های قابل توجهی به خانواده‌ها تحمیل می‌کرد، اما پیش گام حرکتی شد که این روز‌ها به خاطر چشم و هم چشمی‌های بی پشتوانه، به شدت باب شده و هزینه‌های سر به فلک کشیده به خانواده‌ها تحمیل کرده است.

«عکاسی فرمالیته» داستان جدیدی است که هر روز پررنگ‌تر می‌شود و آن قدر گسترش یافته که فضای مجازی را تسخیر کرده است؛ کافی است در شبکه‌های اجتماعی یا اینترنت جست و جوی کوچکی انجام دهید تا با حجم چشمگیر درخواست‌ها و آگهی‌ها مواجه شوید.

افزایش عکاسی فرمالیته، برای عروسی‌های حقیقی

با پایان ماه صفر، بار دیگر سور و سات عروسی‌ها به راه افتاد و خرید جهیزیه و مایحتاج عروسی رونق گرفت. اما این روزها، بازار عکاسی‌های فرمالیته حسابی سکه است.

فقط کافی است در شبکه‌های اجتماعی، به صفحه‌های عکاسان فرمالیته بروید. فقط و فقط تبلیغات عکاسی و اقناع کاربران برای تجربه این سبک از عکاسی است.

آن چه در این کانال‌ها و شبکه‌ها می‌بینید، دعوت از زوج‌های جوان است که در این ایام با لباس‌های مختلف عروس و آرایش‌های گوناگون و متنوع، در لوکیشن‌های مختلف عکس بگیرند و پس از چاپ عکس ها، بهترین گزینه را برای روز عروسی انتخاب کنند.

به دلیل رواج این نوع عکاسی، حتی عکاسان بسیاری هم کانال‌ها یا وبلاگ‌هایی با نام خود ایجاد کرده اند و بازاریابی می‌کنند.

یکی از سایت‌ها این گونه درباره عکاسی فرمالیته نوشته است: عکاسی فرمالیته دقیقا شبیه سازی روز عروسی شماست، شما در یک روزی که نه فامیلتان جمع هستند و نه آشنای به همراه همسرتان عروس و داماد می‌شوید. آرایش می‌کنید، لباس عروس می‌پوشید و دقیقا هر کاری که روز عروسی انجام می‌دهید را چند روز قبل مو به مو انجام می‌دهید. به این مراسم می‌گویند روز فرمالیته پیش از مراسم عروسی با این تفاوت که زمان بیشتری برای عکاسی وساخت کلیپ در اختیاردارید، از ۱۰ صبح تا غروب آفتاب که بهترین زمان برای عکاسی است.

یکی دیگر نوشته: شما در عکاسی فرمالیته این فرصت را دارید که آرایش و لباس عروسی تان را امتحان کنید. شاید آرایشی که برای شما توسط میکاپ آرتیستتان در نظر گرفته شده باب میل تان نباشد، پس شما زمان دارید که همه چیز را تغییر دهید.

هزینه گزاف یک سنت جعلی

کافی است به عنوان یک مشتری، با مراجعه به این سایت‌ها و شبکه‌های مجازی، قیمت یک عکاسی فرمالیته را بخواهید.

جدا از هزینه یکی دو میلیونی اجاره لباس عروس برای هر بار عکاسی، هزینه حداقل ۳میلیون تومانی آرایش، ۵۰۰ هزارتومانی کرایه خودرو و... باید هزینه گزافی هم برای عکاسی پرداخت کنید.

یکی از عکاسان فرمالیته در پاسخ به سوال خبرنگار مهر درباره هزینه‌ها گفت: ما برای هر عکسی که به صورت مدل از عروس و داماد می‌گیریم، بدون هزینه چاپ، و صرفا نمایش عکس ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار تومان می‌گیریم؛ عروس و داماد در این عکس‌ها می‌توانند مدل مو، آرایش و تن خور لباس را ببینند.

وی اضافه کرد: هزینه فیلم مدلینگ هم از ۳ میلیون تومان شروع می‌شود و اگر فیلم لوکیشن‌های خاص داشته باشد به ۱۰ میلیون می‌رسد.

با یک سر جمع ساده می‌توان گفت: هر تجربه عکاسی فرمالیته بالای ۱۵ تا ۲۰ میلیون هزینه‌های عروسی را بالا می‌برد. حالا فکر کنید عروس و داماد بخواهند چند لوکیشن را پیش از عروسی، امتحان کنند.

عروسی‌های لاکچری سبک زندگی را تغییر می‌دهد

محمد اسحاقی رئیس کارگروه ملی کنترل و کاهش طلاق با اشاره به این موضوع گفت: افراط و تفریط در هر کاری مضر است و بی نتیجه و در مسائل مربوط به ازدواج به مراتب آسیب رسان تر. یکی از تاکیدات دین اسلام و باور‌های قابل اتکا برای ما، اعتدال است؛ باید یک حد طبیعی از هر موضوعی رعایت شود. نگاه صفر و صد نتیجه نمی‌دهد.

معاون برنامه ریزی و هماهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان این مطلب که گاهی افراط‌ها را نباید ذکر کرد، گفت: گاهی ذکر برخی رفتار‌های غلط و افراط ها، خودش می‌تواند زمینه گسترش در جامعه را فراهم آورد. اما وقتی موضوعی گسترده شد باید جلوی آن ایستاد.

وی اضافه کرد: این نوع رفتار‌ها برخی مواقع توقعاتی ایجاد می‌کند. اما سوال اینجاست که چند درصد خانواده‌ها می‌توانند چنین کنند؟ این‌ها عروسی‌های به اصطلاح لاکچری است که سبک زندگی را تغییر می‌دهند.

اسحاقی با بیان این مطلب که بخش گسترده‌ای از جامعه ما این توانمندی را ندارند و ممکن است عروس و داماد‌های دیگر دچار یاس و ناامیدی شوند، افزود: بسیار مهم است که ما هر چیزی را به عنوان ارزش تلقی نکنیم. این چشم و هم چشمی‌ها ضد نگاه دینی و اخلاق ایرانی است. شیرینی زندگی این است که دو نفر خودشان زندگی خودشان را بسازند نه اینکه پدر و مادر همه چیز را فراهم کند

رئیس کارگروه ملی کنترل و کاهش طلاق ادامه داد: البته اصلاح این‌ها نیاز به فرهنگسازی دارد. چشم و هم چشمی دارد رواج پیدا می‌کند. این‌ها باعث تاخیر در ازدواج می‌شود. این یک آسیب بزرگ است. باید جلوی این روند با فرهنگسازی و سواد اجتماعی گرفته شود.

تجملات آفت ازدواج به هنگام شده است

رضا رویت مدیرعامل بنیاد ملی خانواده با اشاره به سنت‌های اشتباه در زمینه ازدواج گفت: در حوزه ازدواج یکی از مسائل جدی که باعث تاخیر در ازدواج می‌شود، بحث تجملات و سنت‌های ناروایی است که متاسفانه در جامعه رواج یافته است.

وی گفت: وقتی این تجملات و سنت‌های ناحق ترویج یابد دختران و پسران دچار اشکال شده و بحث تاخیر در ازدواج ایجاد می‌شود.

رئیس بنیاد خانواده افزود: هزینه‌هایی که در حوزه ازدواج تحمیل می‌شود چه ازطرف زوجین و چه از طرف خانواده هایشان، در شأن یک جامعه اسلامی نیست. آن‌ها برآمده از روحیات چشم و هم چشمی و فرهنگ غربی است. نمونه آن عکاسی فرمالیته است که شاید از سوی برخی قابل اجرا باشد، اما توقعی در جامعه ایجاد می‌کند که حاصل آن بالاتر رفتن سن ازدواج خواهد بود.

وی گفت: برای اصلاح این رویه باید رسانه ملی، شبکه‌های مجازی، نخبگان، گروه‌های مردم نهاد و روحانیان پای کار بیایند و فضای جامعه را به سمتی ببریم که شرایط برای ازدواج آسان و بی دغدغه حل شود. این بازی‌های جدید در زمینه ازدواج هیچ تضمینی برای تقویت بنیان‌های زندگی زوجین نیست و اتفاقا می‌تواند پایه و زمینه آسیب هم باشد. اما در هر صورت نباید اجازه دهیم این چشم و هم چشمی‌ها و ظواهر وارد حوزه ازدواج شود.

۵۰ درصد مجلس به دنبال فروپاشی نظام؟| چرا قوه قضائیه مستندات کریمی‌قدوسی را مطالبه نمی‌کند؟

گرانی آجیل و راه‌حل رئیس انجمن پسته: مردم امسال گرانی پسته را درک و تحمل کنند!

عکس/ مراسم ختم پیام صابری

کلیدواژه: ازدواج لاکچری ها

منبع: فردا

منبع این خبر، وبسایت www.fardanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۵۱۳۵۵۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • نمایشگاه «طعم عکس 4» با موضوع پسته در خانه هنرمندان
 • اجرای خواننده سرشناس هالیوود در عروسی دختر میلیاردر هندی
 • کافه‌نشینی در تهران با هزینه‌های نجومی/ یک لیوان چای ساده ٨‌هزار تومان!
 • عکاسی ایران نیازمند برنامه‌های مستمر است
 • کافه‌نشینی در تهران با هزینه‌های نجومی
 • پرداخت 683 جهیزیه و هدیه ازدواج به مددجویان زنجانی
 • نمایشگاه عکاسی در دانشگاه آزاد رامسر افتتاح شد
 • کارگاه آموزشی عکاسی آسان، به روایت حمیدرضا بازرگانی در زنجان
 • برترین‌های مسابقه عکاسی نشنال جئوگرافیک 2018
 • نوعروسان مراقب افسردگی باشند
 • 2 کیف پر از دلار هدیه لاکچری خواننده معروف در شب عروسی مادرش+ فیلم
 • صادقی: در تئاترهای لاکچری شبی 45 تومان دستمزد می‌گیرند/یک عده خرپول در تئاتر به دنبال سرگرمی خودشان هستند
 • آشنایی با سه ابزار لولا آرام‌بند، تیغ اره و دورکن
 • کاخ‌نشینی در 4 برج لاکچری تهران با باند اختصاصی فرود هلی‌کوپتر/ هر پنت هاوس متری 60‌ تا 70‌ میلیون
 • عکاسی در فضای عمومی از نظر حقوقی ممنوعیت ندارد
 • افزایش وام ازدواج به ۳۰ میلیون تومان ضروری و امکانپذیر است
 • هدیه متفاوت «ماکان بند» برای مردم/برگزاری کنسرت ۴۵ هزارتومانی
 • اجرای ماکان بند برای مخاطبان خاصش/ قیمت بلیت فقط ۴۵ هزار تومان
 • کی و کجا «عکاسی ممنوع» است؟
 • کنسرت -نمایش‌های لاکچری و دست کوتاه مردم