تهران- ایرنا- «سیاست‌های راهبردی در آستانه تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران»، «درآمدی بر اندیشه سیاسی امام موسی صدر»، «کنگره بین‌المللی انجمن ایران‌شناسی اسپانیا» و «جامعه‌شناسان ایرانی و جامعه ایرانی» از مهمترین نشست هایی بود که هفته گذشته در کشور برگزار شد.

گروه اطلاع رسانی ایرنا در گزارش زیر مهمترین نشست های پژوهشی را از بازه زمانی 12 تا 18 آبان 1397 خورشیدی بررسی کرده است.**سیاست‌های راهبردی در آستانه تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران
نشست تخصصی «سیاست‌های راهبردی در آستانه تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران» در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد.

«فرشاد مؤمنی» اقتصاددان و رییس مؤسسه دین و اقتصاد با مطرح کردن سؤالی مبنی بر اینکه آیا می‌توان در شرایط استعمارزدگی هم فرصت‌هایی برای توسعه تصور کرد، گفت: پاسخ در این زمینه مثبت است، اگر کشوری تکلیف‌اش روشن باشد حتی به صورت مستعمره، از دل آن فرصت‌هایی به‌وجود می‌آید که بعداً می‌تواند در شرایط استقلال‌اش از آنها استفاده کند، متدوال‌ترین مثال در این زمینه تجربه هندوستان است، هندوستان تکلیف‌اش روشن و مستعمره انگلستان بود، به خاطر ویژگی‌های اقلیمی، قومیتی و سایر ویژگی‌ها؛ استعمارگر برای اداره ارزان‌قیمت مستعمره یک مجموعه‌ای از تمهیدات را در دستور کار قرار داده بود.

مومنی اظهار داشت: یکی دیگر از موارد مهم این است که استعمارگر برای حداقل‌سازی هزینه‌های خودش یک نظام دیوان‌سالاری بسیار منضبط، کارآمد و کم‌هزینه را در هندوستان فعال کرد و بعد این دیوان‌سالاری در دوران استقلال یکی از مهترین نیروهای محرکه برای غلبه بر مشکلات‌شان بود.

عضو هیات علمی گروه برنامه‌ریزی و توسعه اقتصادی دانشگاه علامه طباطبایی ضمن اشاره به کتاب «استراتژی امنیت ملی آمریکا در قرن 21»، بیان کرد: از نظر من آن استراتژی تا امروز تغییر نکرده و شاید مهم‌ترین گواه در این زمینه کتاب «استراتژی امنیت ملی آمریکا در قرن 21» است. در این کتاب نویسنده خیلی صریح و شفاف این بحث را مطرح کرده که در قرن 21، استراتژی مسلط در مواجه با ایران استراتژی بلاتکلیف نگهداشتن ایران است.

وی تأکید کرد: اگر ما اهداف بلند‌مدت را نداشته باشیم نمی‌توانیم از درک بایسته طراحی‌های کوتاه مدت هم به‌خوبی برآییم، اگر بخواهید این طراحی‌های جدید را مبنا قرار دهید، شاید بهترین اثری که به صورت شفاف و ساده این استراتژی بلاتکلیفی را در یک افق بلند مدت تصویر کرده است، کتاب «هنر تحریم‌ها» نوشته «ریچارد نفیو» است.

مومنی درباره دیدار خود با رییس‌جمهوری، عنوان داشت: در این دیدار خیلی صریح به ایشان گفتم که از نظر من هم اعضای کابینه و هم نمایندگان مجلس باید به صورت حرفه‌ای و تخصصی در معرض آموزش کتاب «هنر تحریم‌ها» قرار بگیرند.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: وقتی از بیرون خیلی شفاف می‌گویند که هدف آنها براندازی جمهوری اسلامی است و برای براندازی ایران چه تمهیداتی را در دستور کار قرار داده‌اند، نظام تصمیم‌گیری ما راحت‌تر می‌تواند این موضوع را حذف کند اما متأسفانه به این پیشنهاد هم مانند خیلی از پیشنهادهای دیگر بی‌اعتنایی کردند‌.

«حسین اسکندری» روان‌شناس و استاد دانشگاه علامه طباطبایی تصریح کرد: برای نزدیکی حوزه نظری و عملی در جامعه، یعنی نزدیک شدن ارتباط نظریه‌پردازان حوزه‌های مختلف با دولت‌مردان که در حوزه‌های اجرایی فعالیت می‌کنند به ایجاد ارتباط میان اقتصاد و روان‌شناسی نیازمند هستیم.

اسکندری توضیح داد: برای ایجاد این ارتباط میان‌رشته‌ای، با توجه به مقاومت سیستم بوروکراتیک دانشگاه در سرعت و انجام کار، یک میز یا رشته لازم داریم تا حداقل بنوانیم فکر کنیم و تصمیم بگیریم.

استاد دانشگاه علامه طباطبایی رسانه را یکی از ابزارهای بوجود آمدن سرگردانی اجتماعی دانست و افزود: این سرگردانی و بلاتکلیفی یک نوع ابزار می‌خواهد، ابزاری که امروز خیلی کارکرد و بسیار فراگیر است. مثلاً اگر دولت آقای ترامپ را با دولت‌های قبلی آمریکا مقایسه کنیم، می‌بینیم که استفاده دولت فعلی آمریکا بسیار بیشتر است. ترامپ حتی قبل از آنکه یک بخشنامه‌ای را به دولت ابلاغ کند، آن را توئیت می‌کند.

وی گفت: بسیاری از این بلاتکلیفی و سرگردانی که ما داریم به درست یا غلط، رسانه‌ها به آن دامن می‌زنند. کاری که مدیا انجام می‌دهد، انتقال خبر نیست بلکه با آموزش و داده‌های خود موجب به‌وجود آمدن ساختار اجتماعی می‌شود.

اسکندری در خصوص اینکه تحریم یک امر درونی است و این روان انسان است که تحریم را بزرگ می‌کند، بیان کرد: اگر ما یک ماشه را تهدید تلقی کنیم به آن واکنش نشان می‌دهیم و اگر آن را تهدید ندانیم، واکنش نشان نمی‌دهیم؛ بنابراین تحریم یک امر روانی و روان‌شناختی است و حتی از حوزه روان‌شناسی اجتماعی نیز فراتر می‌رود و باید در حوزه روان‌شناسی سیاسی جست‌وجو شود.

این استاد دانشگاه با تکیه بر نتایج یک تحقیق در آمریکا که با جامعه آماری یک هزار و 200 نفر انجام شده است، فشار روانی تحریم را بیشتر از خود آن دانست و اظهار داشت: مردم آمریکا از به خطر افتادن تهیه کالاهای اساسی خود احساس نگرانی بیشتری می‌کنند تا خروج آمریکا از برجام و همچنین از سرانجام دولت خود نگرانی بیشتری دارند.

**درآمدی بر اندیشه سیاسی امام موسی صدر
نشست رونمایی از کتاب «درآمدی بر اندیشه سیاسی امام موسی صدر» نوشته شریف لک‌زایی در موسسه فرهنگی شهرکتاب برگزار شد.

«مهدی فیروزان» مدیرعامل موسسه شهر کتاب با بیان اینکه کتاب «درآمدی بر اندیشه سیاسی امام موسی صدر» حاصل تحقیق و پژوهش و فراتر از آنها زیست شریف لک‌زایی با اندیشه و آثار امام موسی صدر است، عنوان داشت: به همین دلیل هم این کتاب از دیگر کتاب‌هایی که درباره امام صدر نوشته شده متفاوت است. افرادی که با امام صدر از حیث نظری و شناخت زندگی آشنا هستند، می‌دانند که در زندگی امام صدر یک همبستگی میان اندیشه و عمل وجود دارد و ایشان هرعملی امام انجام می‌داد، مبتنی بر اندیشه‌ای بود.

«شریف لک زایی» عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی خاطرنشان کرد: یکی از مباحث کلیدی در این کتاب معرفی امام صدر به عنوان فیلسوفی است که در حکمت متعالیه رشد و نمو پیدا کرده است. البته او فرصت نگارش کتاب نداشت و ما اکنون اثر خالص فلسفی از او نداریم، اما محتوای اندک نوشتارها و مباحث و گفتار امام صدرسرشاراز مفاهیم حکمت متعالیه مانند بحث جسمانی الحدوث و روحانی البقا، رابطه نفس و بدن، وحدت در کثرت و کثرت در وحدت و... است.

لک‌زایی ادامه داد: نکته دیگر بحث آزادی است. فضای امام صدر در لبنان از حیث نظری و عملی نمی‌تواند فارغ از این بحث باشد. آشنایی من با امام صدر هم از بحث آزادی اتفاق افتاد. امام صدر می‌گوید که حتی صیانت از آزادی هم جز با آزادی ممکن نیست. من در یک فصل مساله آزادی از دیدگاه امام صدر را تبیین کردم، اما در سایر فصول هم این مبحث حضور دارد و همه مباحث را به هم پیوند می‌دهد. البته اگر مخاطبان کتاب را از ابتدا تا به انتها دقیق مطالعه کنند، متوجه هر دو بحث خواهند شد.

حجت‌الاسلام «حمیدرضا شریعتمداری» عضو هیات علمی دانشگاه ادیان و مذاهب قم در بخشی از سخنان خود ضمن اشاره به اهمیت طرح مبحث درباره اندیشه امام موسی صدر، تصریح کرد: امام موسی صدر هم به لحاظ زمانی به دوران ما نزدیک بود و هم در شرایطی مشابه کشور ما عمل سیاسی خود را مطرح کرد.

حجت‌الاسلام شریعتمداری به مساله گفت‌ وگو و مدارا در نظر امام صدر اشاره کرد و بیان داشت: بحث مهم دیگر این کتاب اعتقاد به اصل تعامل، گفت‌ وگو و مدارا در سیره امام صدر است. امام معتقد به گفت‌وگو بود، اما الزامات و پایبندی اسلامی و شیعی در تفکر او به قوت خودش باقی ماند. این نکته مهمی است که چگونه می‌توانیم هم خودمان باشیم و هم با پیروان دیگر ادیان گفت ‌وگو کنیم؟

**کنگره بین‌المللی انجمن ایران‌شناسی اسپانیا
هشتمین «کنگره بین‌المللی انجمن ایران‌شناسی اسپانیا» در دانشگاه تهران برگزار شد.
«محمود نیلی احمدآبادی» رییس دانشگاه تهران گفت: 2 تمدن بزرگ ایران و اسپانیا همواره از روابط خوبی برخوردار بوده‌اند. تاریخ را که مطالعه کنیم اتفاق ناگواری در رابطه ایران و اسپانیا مشاهده نمی‌کنیم.

نیلی احمدآبادی اظهار داشت: چه در حوزه تمدنی، چه سیاسی و چه فرهنگی شاهد روابط خوب ایران و اسپانیا بوده‌ایم. در عصر حاضر هم، اسپانیا به‌عنوان یک کشور توسعه‌یافته و هم به عنوان بخشی از اتحادیه اروپا، نقش مهم‌تری در سیاست خارجی ایران و روابط بین دو کشور ایفاد می‌کند.

رییس دانشگاه تهران از محققان و استادان اسپانیایی حاضر در کنگره خواست که در طول حضور خود در ایران امکان گسترش فعالیت‌های بین دانشگاهی در حوزه‌های مختلف را هم بررسی کنند و به عنوان سفیر دانشگاه تهران در دانشگاه‌های خودشان باشند و کمک کنند که این روابط بیش از پیش توسعه یابد.

«ابوذر ابراهیمی ترکمان» رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در خصوص روابط ایران و اسپانیا تاکید کرد: روابط دیرپا و دیرینه فرهنگی میان ایران و اسپانیا قدمتی به درازای تاریخ پرافتخار این دو کشور کهنسال دارد. روابطی که سپیده‌دم آن به چند صد سال پیش برمی‌گردد. از سوی دیگر حضور هشتصد ساله اسلام در اسپانیا، بر فرهنگ پذیری اسپانیایی‌هایی دلالت دارد که آغوشی باز در برابر نسیم‌های فرهنگی که بر جامعه‌شان می‌وزید، داشتند. اسپانیایی‌ها خود، این دوره را عصر طلایی تمدن اسپانیا قلمداد می‌کنند که حوزه‌های فرهنگی‌شان تحت تأثیر و تابش آثار اندیشمندان ایرانی بود.

ابراهیمی ترکمان با اشاره به روابط امروز ایران و اسپانیا تصریح کرد: اسپانیا در دوره معاصر نیز، نگاهی روادارانه و معتدل به ایران داشته است. اگر آن پیوندها و دوستی‌ها و آشنایی‌ها نبود، دلیلی نیز بر نگاه دوستانه نسبت به ایران وجود نداشت. در میان کشورهای اروپایی، این اسپانیاست که بیش از دیگر کشورها، پیوندهایی تاریخی و باستانی با ایران و جهانِ ایرانی دارد.

«سید احمدرضا خضری» رییس هشتمین کنگره انجمن ایران‌شناسی اسپانیا توضیح داد: روابط ایران و اسپانیا به عنوان 2 کانون تمدنی مهم یکی در شرق و دیگری در غرب پیشینه‌ای دراز دارد و بنا بر گواهی اسناد و شواهد تاریخی بیش از دو هزار سال بوده است. این روابط دیرینه در عرصه‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در تمام این دوران با فراز و فرود تداوم یافته و هیچ چیز حتی دوری سرزمین‌ها، تحولات سیاسی، مشکلات اقتصادی و فشارهای خارجی مانع از آن نشده است. از اینرو به گواهی تاریخ، مردم دو کشور همواره خاطراتی خوش همراه با احترام و درک متقابل از یکدیگر دارند.

خضری در ادامه افزود: در این میان روابط فرهنگی و علمی 2 کشور از دیرباز نه تنها به خودی خود موضوعی مهم و قابل توجه بوده است، بلکه همواره به عنوان یک عامل تأثیرگذار در گسترش و تعمیق روابط سیاسی و اقتصادی در میان طرفین ایفا نقش کرده است. همچنان که زبان و ادبیات فاخر 2 کشور همواره مانند رشته‌ای استوار پیوند میان دو ملت و 2 فرهنگ ایران و اسپانیا را فراهم ساخته و زمینه ساز ترجمه آثار کلاسیک و مدرن دو کشور و به دنبال آن انتقال و مبادله میراث ادبی 2 ملت شده است.

«ادواردو لوپز بوسکتس» سفیر اسپانیا در ایران توضیح داد: این برای من لحظه مهمی است. ما باید تا جایی که امکان دارد در زمینه‌های مختلف فکری و فرهنگی در کنار روابط اقتصادی همکاری کنیم.

ادواردو لوپز بوسکتس در ایران با اشاره به بازگرداندن تحریم‌های هسته‌ای از سوی آمریکا و همزمانی آن با برگزاری این کنگره عنوان داشت: امروز روز خاصی است. ما متأسفیم که ایالات متحده به طور یک‌جانبه از برجام خارج شد و امروز تحریم‌های مربوط به آن مسئله را بازمی‌گرداند. این در حالی است که سازمان‌های صاحب صلاحیت اذعان دارند که ایران به تمامی تعهدات هسته‌ای خود پایبند بوده است. اسپانیا در کنار سایر کشورهای اروپایی تلاش می‌کند به توافق اروپا و ایران احترام بگذارد و به روابط خود با ایران ادامه دهد.

«خواکین رودریگز وارگاس» دبیر انجمن ایران‌شناسی اسپانیا، با اشاره به سابقه ایران‌شناسی در اسپانیا خاطرنشان کرد: در اسپانیا ایران‌شناسان تنها و اندک هستند. اگر سابقه ایران‌شناسی در اروپا را بررسی کنید در می‌یابید که در کشورهای اروپایی مانند فرانسه، انگلستان، روسیه و... سابقه مطالعه درباره ایران بسیار طولانی و در بسیاری از آنها بیش از یک صد سال است. اما سابقه ایران‌شناسی در اسپانیا از سال 2009 به بعد است که با همین انجمن شروع شده است.

«آلفرد گوتیرز کاواناک» رییس انجمن ایران‌شناسی اسپانیا تصریح کرد: اسپانیا و ایران کشورهایی هستند که در طول تاریخ با سنت متنوع، پیوندهای فرهنگی داشته‌اند و هر دو با برخورداری از گذشته‌ای درخشان از تعامل و تساهل در برخورد با دیگر فرهنگ‌ها، مهد تمدن هستند.

**جامعه‌شناسان ایرانی و جامعه ایرانی
چهارمین نشست از همایش «جامعه‌شناسان ایرانی و جامعه ایرانی» با بررسی و نقد آثار و افکار و کوشش‌های علمی و اجتماعی احمد اشرف در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار شد.

«تقی آزاد ارمکی» عضو هیات علمی دانشگاه تهران با اشاره به تقسیم بندی او در کتاب جامعه‌شناسی علم گفت: من احمد اشرف را از نسل دوم جامعه‌شناسان اما حاشیه‌ای می‌دانم.

آزاد ارمکی با اشاره به اینکه در نسل دوم شاهد شکل‌گیری دانشکده علوم اجتماعی در 1351 هستیم، اظهار داشت: آدم‌هایی در این زمان با تلاش غلامحسین صدیقی و احسان نراقی جذب دانشکده می‌شوند که احمد اشرف و داریوش آشوری از جمله این افراد هستند، اما هر 2 به صورت حاشیه‌ای و مانند بهنام و توسلی و... نیستند اما جامعه‌شناس‌اند و کار جامعه شناسی می‌کنند. این افراد سعی می‌کنند بیش از آنکه به سنت‌های آموزشی وفادار باشند به سنت‌های روشنفکری وفادار باشند.

به گفته استاد دانشگاه تهران، کتاب اشرف یک پرسش در سنت جامعه‌شناسی مدرن وبری است اما پاسخ مارکس ـ وبری به آن می‌دهد. در ایران ما مارکسیست‌های ارتدوکسی را داریم که دانشی را هم تولید نمی‌کنند اما اشرف خارج از آن سنت دانشگاهی است و کار جامعه‌شناسانه می‌کند.

وی درباره کتاب «موانع رشد سرمایه‌داری در ایران» سخن گفت و بیان داشت: این کتاب را باید یک اثر کلاسیک دانست هر چند کتاب درسی نیست اما کار جامعه‌شناختی است و در آن پرسش بنیادی که چرا سرمایه‌داری در ایران استقرار پیدا نمی‌کند مطرح است و این اثر پاسخی علمی و دقیق به آن است.

به گفته آزاد ارمکی، اشرف در این کتاب مفاهیم و مضامینی را انتخاب و مطرح می‌کند که قابل دفاع هستند، او مفاهیم را تعریف و با آنها زیست می‌کند. مثلاً مفهوم سرمایه‌داری را مطرح می‌کند اما اشکال در این است که با سرمایه‌داری بازی نمی‌کند. به همین دلیل است که به ساحت سرمایه‌داری در ایران نمی‌تواند بپردازد.

استاد جامعه‌شناسی دانشگاه تهران در ادامه افزود: اشرف تاریخ را بیشتر از قاجار روایت می‌کند و براساس ضرورت به باستان، گذشته و معاصر رجوع می‌کند. اشرف آگاهانه این بحث را می‌کند و فقط در 2 جا است که به باستان می‌پردازد و آن هم به دلیل آن است که پرسش‌اش او را به آنجا می‌برد اما از قاجار شروع می‌کند.

«رحیم محمدی» جامعه شناس با اشاره به این که اهمیت اشرف در این است که بحث تاریخ و تاریخی بحث کردن در جامعه شناسی را مطرح کرده است، توضیح داد: اشرف در واقع جامعه شناسی را با تاریخ پیوند می‌زند. پرسش این است که اشرف تاریخ و تاریخ اجتماعی را چگونه فهمیده است؟ او با 2 سنت فهم از تاریخ مواجه بود، یکی سنت ایران بود دیگری هم سنت جدید که در جامعه شناسی بود.

محمدی با طرح این سوال که چرا تاریخ اجتماعی اشرف کامل نیست؟، یادآور شد: تاریخ اجتماعی 2 مرحله است، ابتدا منابع را شناسایی و داده‌های تاریخ موثق را پیدا می‌کنند. بنابراین داده‌های اجتماعی و امور اجتماعی را باید گردآوری کرد. مرحله دوم تحلیل جامعه شناسانه داده‌ها است. در کار اشرف تحلیل مناسبات و نهادهای اجتماعی بسیار اتفاق نمی‌افتد.

پژوهشم9370**9131

۵۰ درصد مجلس به دنبال فروپاشی نظام؟| چرا قوه قضائیه مستندات کریمی‌قدوسی را مطالبه نمی‌کند؟

گرانی آجیل و راه‌حل رئیس انجمن پسته: مردم امسال گرانی پسته را درک و تحمل کنند!

کلیدواژه: سياسي فعاليت هاي پژوهشي بررسي يك هفته

منبع: ایرنا

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۵۱۵۱۵۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • واکاوی انگیزه های آشتی ناپذیری با CFT
 • جوانگرایی در وزارت صنعت/ جوان نخبه رییس زمین شناسی شد
 • توسعه همکاری‌های همه جانبه با همسایگان برای ایران اهمیت راهبردی دارد
 • افتتاح موزه میراث باستان‌شناسی تهران
 • تهران| در آستانه چهلمین سال انقلاب به آسیب‌شناسی سبک مدیریت‌های اجرایی پرداخته شود
 • مناسبات و همکاری‌های ایران و ترکیه رو به گسترش و راهبردی است
 • اولویت یک پایتخت و تمامی شهرهای کشور رفع بدمسکنی است/ مهلت ۳ ماهه برای آسیب‌شناسی شهرسازی هر استان
 • قرعه رئال و بارسا در یک هشتم جام حذفی اسپانیا+جدول
 • نارضایتی شهروندان آستانه ای از آسفالت خیابان استقلال
 • جشن 30 سالگی مرکز کرمان شناسی برگزار می شود
 • کاوشهای باستان شناسی در حوضه آبگیر سد میمه دهلران در استان ایلام آغاز شد
 • واکاوی سوء استفاده برخی مرتبطان شورای نگهبان در تایید صلاحیت ها
 • آغاز کاوش های باستان شناسی حوضه آبگیر سد میمه دهلران
 • برگزاري نشست شوراي سياست گذاري و راهبردي چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي
 • کاوش های باستان شناسی حوضه آبگیر سد میمه دهلران آغاز شد
 • نشست انجمن نظریه هستی‌شناسی و پدیده شناختی و فرهنگ برگزار می شود
 • ارسال بیش از ٥٠ مقاله به همایش قومس شناسی در سمنان
 • نظر نخست وزیر اسپانیا درباره «دروغ‌های» برگزیت
 • فیلم اصغر فرهادی نامزد 8 بخش جایزه سینمایی اسپانیا شد
 • در آستانه سال نو میلادی؛ قدردانی باشگاه سپاهان از بازیکنان خارجی به همراه خانواده آن‌ها