خرم آباد- ایرنا- شهرستان سلسله دارای ظرفیت های فراوانی در تولید زعفران است اما در حال حاضر نبود صنایع فرآوری و بسته بندی مهمترین مشکل پیش روی زعفرانکاران شهرستان است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، کاشت زعفران برای کشاورزان سودآوری دارد، در زمان کاشت، داشت و برداشت فرصت‌های فراوان شغلی به وجود می‌آورد و حمل و نقل آن نیز برای کشاورزان گران تمام نمی‌شود و توان ارزآوری بسیاری را نیز به همراه دارد به همین دلیل از جمله محصولاتی است که باید کاشت آن در میان کشاورزان ترویج و از کسانی که در این حوزه به فعالیت مشغول هستند حمایت شود.


شهرستان سلسله یکی از معدود شهرستان های لرستان است که به واسطه داشتن هوای مناسب و خاک حاصلخیز دارای پتانسیل فراوانی در تولید این محصول به صرفه و پر سود می باشد و به جرات می توان گفت که محصول زعفران این شهرستان دارای عطر، طعم و کیفیت بی نظیری است که آن را قابل رقابت با برندهای معتبر در حال فروش در کشور کرده است.
یکی از مشکلاتی که زعفران کاران شهرستان سلسله با آن مواجه هستند نبود صنایع فرآوری و بسته بندی و همچنین نبود بازاری واحد در استان برای فروش این محصول و نداشتن برندی به نام شهرستان برای شناسایی محصول با کیفیت و مرغوب شهرستان به سایر استان های کشور است.

** کاشت زعفران ارزش اقتصادی و اشتغالزایی به همراه دارد
یک کارشناس ارشد زراعت و باغبانی در این باره اظهار داشت: زعفران در لرستان و خصوصا شهرستان سلسله می‎تواند کشت مناسبی برای کشاورزان باشد چرا که آب و هوای مناسب شهرستان موجب شده تا این محصول در فصل کاشت به حداقل آبیاری نیاز داشته باشد.
فاطمه اعلم افزود: بارندگی در طول دوره رشد، خاک بسیار مناسب و حاصلخیز شهرستان و عدم بارندگی در فصل تابستان برای جلوگیری از پوسیده شدن پیاز زعفران و وجود دمای مناسب طی فصل رشد و وجود اراضی مناسب برای کاشت این محصول( کشت در زمین های پست و شیب دار) از جمله شرایط مساعد برای کشت این گیاه در شهرستان است و داشتن چنین شرایطی این امکان را به کشاورز می‎دهد که حداکثر محصول را داشته باشد.
اعلم خاطرنشان کرد: فصل برداشت زعفران معمولا پاییز است و در مابقی فصلها حالت خواب دارد، این گیاه یک یا دو بار در اوایل پاییز نیاز به آبدهی دارد و با آغاز بارش نیازی به آبیاری ندارد ضمن اینکه برداشت محصول همزمان با سایر محصولات کشاورزی نبوده و در فصل بیکاری کشاورزان است که همین عامل سبب فراهم بودن نیروی کار مورد نیاز می باشد.
این کارشناس زراعت و باغبانی با بیان اینکه مصرف کم آب یکی از مزایای کم نظیر کشت زعفران است خاطرنشان کرد: از دیگر مزایای کاشت این محصول می توان به اشتغالزایی، ارزش اقتصادی بالا، امکان بهره برداری طولانی مدت با یک بار کاشت، عدم نیاز به ماشین آلات و ادوات خاص، امکان کاشت در اراضی کوچک که کشت سایر محصولات به علت صرفه اقتصادی نداشتن مقدور نیست و ماندگاری بالای پس از برداشت محصول اشاره کرد.
وی با بیان اینکه این محصول در زمینهای کم بازده قابل کشت است و علاوه بر آن به جهت آنکه زحمت زیادی در طول کاشت تا برداشت برای کشاورزان و کارگران ندارد، خاطرنشان کرد: نیروی کار مراحل کاشت و برداشت این محصول می تواند اعضای خانواده های کشاورزان منطقه باشد و این از مهمترین مزایای کاشت زعفران نسبت به سایر محصولات محسوب می شود.
اعلم با اشاره به ایجاد اشتغال در مراحل تولید، بسته‎بندی، عرضه و فروش این محصول، تصریح کرد: کیفیت بالای محصول تولیدی شهرستان نسبت به میانگین تولیدی کشور چه از نظر رنگ دهی، عطر و طعم موجب شده تا از کشت زعفران به عنوان یک ظرفیت بسیار بالا از نظر درآمد و اشتغال نام برده شود و اگر از این پتانسیل بالا استفاده شود، در آینده این شهرستان می تواند به عنوان قطب تولید محصول زعفران در استان و حتی کشور شناخته شود.
وی تاکید کرد: در حال حاضر نبود صنایع فرآوری، خشک کردن و بسته بندی و نبود برند و نداشتن بازاری برای فروش محصولات از مهمترین مشکلات پیش روی زعفران کاران شهرستان است.

** بسته بندی و خشک کردن زعفران در سلسله به صورت سنتی انجام می شود
یک کشاورز زعفران کار نیز در این باره گفت: حدود 7 سال است که به کاشت زعفران مشغول بوده و سال گذشته توانستیم حدود 3 کیلو و 800 گرم زعفران از مزرعه نیم هکتاری خود برداشت کنیم.
محمود یوسفوند عنوان کرد: زعفران شهرستان سلسله با توجه به انجام آزمایش های کیفی توسط کارشناسان دارای کیفیت بالاتری نسبت به زعفران سایر استان ها از لحاظ عطر، طعم و اسانس است و از لحاظ درآمد نیز نسبت به سایر محصولات کاشت شده در شهرستان بسیار پرسودتر است.
این کشاورز زعفران کار با بیان اینکه چون این محصول به مراقبت و آبیاری کمتری در طول سال نیاز دارد نسبت به سایر کشت ها صرفه و مزیت بیشتری دارد، افزود: متاسفانه مرکزی برای خرید عمده این محصول در شهرستان و استان نیز وجود ندارد و این یکی از مشکلات زعفران کاران شهرستان است چرا که مجبور می شوند محصول تولید خود را به بهایی اندک به دلالان و واسطه ها بفروشند.
وی با اشاره به روش بسته بندی و خشک کردن این محصول در شهرستان به صورت سنتی و دستی خاطرنشان کرد: متاسفانه علیرغم زحمت فراوان برای کاشت و برداشت، چون این محصول فاقد برندی با نام خود شهرستان است، برای خریداران استان و سایر شهرها ناشناخته است و همین باعث شده که کشاورزان در مراحل بسته بندی اقدام به برگزیدن نام هایی برای برند دار کردن این محصول و درج بر روی محصولات خود کنند.

** امسال حدود 170 کیلوگرم زعفران در سلسله برداشت می شود
رئیس جهاد کشاورزی سلسله نیز در این باره اظهار داشت: زعفران یکی از کاشت هایی است که در زمین های کشاورزی کم بازده خوب جواب می دهد اما هنوز آن طور که باید در میان کشاورزان ترویج به کاشت این محصول صورت نگرفته و نیاز به فرهنگ سازی بیشتری در این زمینه احساس می شود.
رضا سوخته زاری افزود: برابر ارزیابی های به عمل آمده توسط کارشناسان متوسط عملکرد در مزارع زعفران این شهرستان حدود سه تا پنج کیلو گرم در هکتار است.
وی با اشاره به اینکه سطح زیر کشت زعفران در شهرستان سلسله در سال زراعی جاری 45 هکتار است، عنوان کرد: پیش بینی می شود حدود 170 کیلوگرم زعفران از مزارع شهرستان برداشت شود.
سوخته زاری با اشاره به سود اقتصادی مناسب زعفران برای کشاورزان، خاطرنشان کرد: در حال حاضر مهمترین مشکل پیش روی تولید این محصول در شهرستان نبود صنایع فرآوری و بسته بندی است.
رئیس جهاد کشاورزی سلسله با اشاره به پرداخت تسهیلات برای برندسازی محصول تولیدی شهرستان به یک متقاضی زعفران کار در شهرستان، خاطرنشان کرد : برندسازی این محصول و احداث صنایع تبدیلی در شهرستان می تواند نقش چشمگیری در افزایش سطح تولید آن در شهرستان داشته باشد.

** توسعه کاشت زعفران در سلسله امری ضروری است
فرماندار سلسله نیز با بیان اینکه زعفران یکی از کشت هایی است که برای رویش به آبیاری کمی نیاز دارد و شهرستان سلسله نیز دارای هوایی مناسب و خاکی حاصلخیز برای کشت این محصول است، اظهار داشت: کاشت این محصول می تواند به عنوان یکی از کشت های به صرفه و درآمدزا در دستور کار کشاورزان قرار گیرد.
شریف خسروی افزود:در صورت توجه به فراهم کردن زیرساخت های مورد نیاز برای تولید و عرضه و نیز ورود بخش خصوصی و ترویج و ترغیب کشاورزان به کاشت این محصول به صرفه و درآمدزا، در آینده نزدیک شهرستان سلسله می تواند به عنوان یکی از قطب های تولید زعفران در استان و حتی کشور محسوب شود.
وی با اشاره به نیاز آبی کم و کاشت آن در فصلی که کشاورزان به آب نیاز ندارند، افزود: توسعه کشت این محصول در شهرستان امری ضروری است.
خسروی خاطرنشان کرد: با توجه به مزیت هایی که کشت این محصول برای بهره برداران به همراه دارد، توسعه کشت آن در دستور کار جهاد کشاورزی شهرستان قرار گرفته است.
وی با تاکید بر ایجاد ارزش افزوده برای محصول تولیدی شهرستان، عنوان کرد: در این راستا از محل تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری 2 میلیارد و 500 میلیون ریال تسهیلات به منظور ایجاد کارگاهی برای جداسازی اجزای زعفران، بسته بندی و برندسازی محصول تولیدی شهرستان در اختیار فردی متقاضی که به کاشت و تولید زعفران در شهرستان اشتغال دارد پرداخت شده است.
فرماندار سلسله با تاکید بر ضرورت آموزش شیوه های کاشت، داشت و برداشت زعفران توسط کارشناسان جهاد کشاورزی به بهره برداران، خاطرنشان کرد: این امر می تواند نقش مهمی در توسعه و ترویج کاشت این محصول در میان کشاورزان و افزایش سطح تولید و محافظت از منابع آبی شهرستان داشته باشد.
6060/7265

ظریف: چرا کیهان و صداوسیما نمی‌خواهند غرور ملی ایرانیان حفظ شود؟ همه ما در یک کشتی نشسته‌ایم| بدون مردم، هیچ هستیم| سیاست خارجی حوزه درگیری‌ جناحی نیست

انتقاد نوبخت و واعظی از پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزارتومانی احمدی‌نژاد: این فرد عوام‌فریبی را شروع کرده

داماد روحانی معاون وزیر صنعت شد+عکس

کلیدواژه: اقتصاد جهاد كشاورزي توليد محصول زعفران

منبع: ایرنا

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۵۱۵۴۶۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • کاشت درختان مقاوم در مقابل کم آبی در تهران
 • نکات مهم در کاشت مو
 • گوی سبقت زعفران‌کاری در دستان پرتلاش یزدی‌ها/کاشتی بدون آب‌ و خاک
 • صنایع دستی استان زنجان در بسته‌بندی ضعف دارد
 • زعفران طلای سرخ یا بلای جان مردم خراسان!
 • کشت برنج در فارس ساماندهی می‌شود
 • توسعه زیرساخت های شیلات در سلسله ضروری است
 • حرکت لاک پشتی اصلاح الگوی کشت در اردبیل
 • کاشت زعفران به روش ایروپونیک برای اولین بار در کاشمر
 • فعالیت 85 واحد فرآوری مواد معدنی در استان سمنان
 • آخرین قیمت ها از بازار زعفران
 • کاشت نهال در ۳۰ هکتار از اراضی ملی در تنگستان آغاز شد+ تصاویر
 • کنار گذاشتن دلالان با اعطای مشوق به صادرکنندگان زعفران / انبار‌های بورس کالا را توسعه دهید
 • اما و اگرهای ایجاد محدودیت برای کاشت برنج در استان فارس
 • حداکثر قیمت هر کیلو زعفران ۱۱ میلیون تومان/ ۸۰ درصد تولید باید صادر شود
 • کاهش ۷ درصدی سطح زیر کشت چغندر قند در قوچان/کشاورزان به امید افزایش قیمت خرید تضمینی محصول چغندر قند هستند
 • توقف کیمیا کاشت کردستان در خانه/ مقاومت البرز پیروز میدان شد
 • کیمیا کاشت کردستان در خانه مقابل مقاومت البرز شکست خورد
 • زعفران ایرانی، قربانی بازار دلالی/ زنگ اخطار برای بازار جهانی زعفران + فیلم
 • فعالان اقتصاد مقاومتی گالیکش بر روی کشت گیاهان دارویی سرمایه‌گذاری کنند