بنا بر اعلام جهاد کشاورزی آذربایجان غربی انباشت سیب‌های صنعتی در جوار جاده‌های شهرهای مختلف این استان در کوتاه‌مدت حل‌شدنی نیست و حل آن نیازمند ایجاد زیرساخت‌های جدید و برخورد قضایی با متخلفین است که در گزارش پیش رو این مسئله به تفضیل واکاوی شده است. ۲۳ آبان ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۰ استانها آذربایجان غربی نظرات

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ارومیه، در شش سال اخیر این رسانه در ایام فصل برداشت سیب موضوع چگونگی برداشت و عرضه سیب‌های صنعتی در شهرهای مختلف آذربایجان غربی و پروسه تحویل آنها به کارخانجات صنایع تبدیلی کشاورزی را مورد نقد قرار داده و همه ساله آثار رسانه‌ای متنوعی از سیستم معیوب چگونگی جمع آوری و فروش آن در قالب متن مکتوب، فیلم و عکس منتشر کرده است.

در شش سال گذشته و با نشان دادن حساسیت این موضوع در رسانه‌های مختلف از جمله خبرگزاری تسنیم و به رغم اعلام اهمیت موضوع در سخنرانی رهبر معظم انقلاب در سال 94 باز هم ادارات متولی از جمله جهاد کشاورزی، سازمان صنعت معدن و تجارت، معاونت غذا و دارو، دانشگاه علوم پزشکی، اداره راه و شهرسازی، اداره کل بازرسی، دادگستری، نیروی انتظامی و استانداری آذربایجان غربی در مدیریت این پروسه آزاردهنده و برخورد با متخلفین ناکام ماندند به طوریکه هر سال با آغاز فصل برداشت سیب انتشار تصاویر و فیلم‌های مربوط به سیب‌های صنعتی خسارت جبران‌ناپذیری به اقتصاد این محصول در ابعاد داخلی و خارجی وارد می‌کند.

همه اینها در حالیست که سیاست‌گذار نحوه کاشت، داشت، برداشت، تعیین نرخ و چگونگی صادرات این محصول با تفویض دولت شخص استاندار آذربایجان غربی است اما در شش سال اخیر حتی یک بار هم استانداران ادوار مختلف از پروسه معیوب جمع آوری و انتقال سیب‌های صنعتی بازدیدی هر چند کوتاه نکرده‌اند تا در جریان مشکلات باغداران و اصناف وابسته قرار گرفته و چاره‌ای برای حل آن بیاندیشند.

زیرساخت‌های جمع آوری سیب صنعتی در ارومیه فراهم نیست+ تصاویر رکورد تولید سیب در دست باغداران آذربایجان‌ غربی آذربایجان غربی یک‌سوم سیب کشور را تولید می‌کند سیب‌ باغداران کف جاده +فیلم /واکنش جهاد کشاورزی و اشک‌های نماینده ارومیه مقصر «جاده سیب» کیست؟

روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی درباره مطلبی که چندی پیش در خبرگزاری تسنیم مبنی بر سیب‌های صنعتی آذربایجان غربی همه‌ساله در کنار جاده‌ها تل انبار می شوند منتشر شده بود مطلبی را به دفتر این رسانه ارسال کرده مشروح آن عیناً از نظر می‌گذرد.

سیب محصول راهبردی آذربایجان غربی بوده و حمایت از تولیدکننده سیب بسیار ضروری است و همه باید در مسیر ارتقای پایدار بخش کشاورزی و حمایت از تولیدکنندگان محصولات زراعی و باغی استان قدم بردارند.

امرار و معاش بیش از 60 هزار خانوار روستایی و شهری در استان به صنعت سیب‌درختی وابسته است، ده‌ها هزار نفر نیز به صورت غیر مستقیم پس از تولید در امر برداشت، بسته‌بندی فروش، صادرات و سایر بخش‌های مرتبط با این محصول فعالیت می‌کنند.

بر اساس پیش بینی‌های انجام شده در حدود 750 هزار تن سیب‌درختی در سال 97 از باغات استان برداشت می‌شود که سال گذشته بیش از 1.2 میلیون تن سیب درختی در استان برداشت شد که امسال به علت سرمازدگی بهاره و سال آوری محصول سیب  با کاهش تولید محصول مواجه هستیم.

ذخیره‌سازی 400 هزار تن  سیب در سردخانه‌های آذربایجان غربی

سالانه 350 هزار تن سیب‌درختی جذب صنایع تبدیلی و تکمیلی می‌شود که این میزان امسال در حدود 180 تا 200 هزار تن پیش‌بینی می‌شود.

ظرفیت سردخانه‌های استان نیز 800 هزار تن است که سال گذشته  بیش از 700 هزار تن سیب در سردخانه‌ها ذخیره‌سازی شده بود که امسال برآورد می‌شود بیش از 400 هزار تن در سردخانه‌های استان ذخیره‌سازی شود.

برمبنای گزارش  رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی یکی از بخش‌های مهم صنعت سیب کشور واحدهای تولید کنسانتره است که هم اکنون بیش از 32 درصد کنستانتره کشور در استان تولید می‌شود که تعداد 18 فقره در آذربایجان‌غربی فعال هستند.

از سوی دیگر مجموع ظرفیت تولید کنسانتره در استان 99 هزار و 100 تن است که تاکنون سرمایه‌گذاری دو هزار و 708 میلیارد ریالی در واحدهای تولید کنستانتره در استان انجام شده و هم‌اکنون سه هزار و 100 نفر در این بخش تولیدی استان مشغول به کار هستند که سیب صنعتی استان در این بخش جذب و با ارزش افزوده بالا به خارج از کشور صادر می‌شود.

فقدان زیرساخت‌های جمع آوری سیب صنعتی

به گفته مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری آذربایجان غربی، نبود هماهنگی میان سازمان‌ها و نیز فقدان زیرساخت‌ها یکی از مهم‌ترین عوامل انباشت سیب‌های صنعتی در کنار جاده‌های مواصلاتی است.

حسین سیوانی می‌گوید: به دلیل جمع‌آوری خرد سیب‌های صنعتی و زیر درختی تولیدی در باغات استان و با توجه به نبود زیر ساخت‌های کافی کارخانجات در خرید با تناژ پایین در کارخانجات کنسانتره استان  و همچنین هزینه‌های کرایه حمل، مباشراین خرید اقدام به جمع‌آوری و تحویل محصول با تناژ بالا می‌نمایند که در حال هماهنگی با مراجع قضایی برای رسیدگی به متخلفان هستیم و حرکت چکشی و خشونت بار در این مساله غیر ممکن بوده و باید منافع مردم و کشاورزان نیز مورد توجه قرار گیرد.

مدیرکل امور اقتصادی استانداری آذربایجان غربی، تصریح می‌کند: درصدد ایجاد زیرساخت‌ها برای سال‌های آینده در راستای حفظ کیفیت سیب‌های صنعتی و ایمنی راه‌ها و مسائل بهداشتی هستیم البته کارخانجات صنایع تبدیلی نیز باید در این راستا همراه مسئولان اقتصادی باشند، مسئله برداشت و انباشت سیب‌های صنعتی در کنار جاده‌ها دارای حساسیت بالایی بوده و حل این مشکل به سرعت قابل دستیابی نیست، امیداریم شاهد همکاری باغداران و مردم نیز در این زمینه باشیم.

ضرورت هماهنگی ادارات دولتی برای حل مشکل سیب صنعتی

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی نیز دراین‌باره می‌گوید: از مهمترین وظایف ذاتی سازمان جهاد کشاورزی، تداوم تولید محصولات مورد نیاز و تأمین امنیت غذایی مردم بوده که تاکنون این مهم به نحو مطلوب محقق شده است.

اسمعیل کریم زاده می‌افزاید: در سال 97 نیز با توجه به هماهنگی‌های قبلی انجام شده با سایر واحدهای مرتبط  وضعیت جمع آوری و تحویل سیب صنعتی با هماهنگی کارخانجات کنسانتره استان نسبت به سال گذشته در شرایط مطلوبی بوده است که در این راستا   برخورد با تخلفات بهداشتی و نقض قانون با مشارکت سایر بخش‌های ذی ربط از جمله معاونت غذا و دارو، دانشگاه علوم پزشکی، اداره راه و شهرسازی، سازمان صنعت، معدن و تجارت، سازمان جهاد کشاورزی  و نیروی انتظامی که با تشکیل اکیپ‌های بازرسی  از  دپوی های  سیب صنعتی  غیر بهداشتی در کنار و حاشیه جاده‌ها و  تذکر کتبی مبنی بر جمع‌آوری این‌گونه دپوهای غیر مجاز اقدام شده و نهایتاً با اخذ حکم قانونی با همکاری اداره راه  و شهرسازی نسبت به جمع آوری و قلع‌وقمع  این مراکز اقدام شده است، که روند این نظارت‌ها همچنان ادامه دارد.

گزارش از محمد آقایی پر

انتهای پیام/ ع

R41361/P1494/S6,48/CT7

۵۰ درصد مجلس به دنبال فروپاشی نظام؟| چرا قوه قضائیه مستندات کریمی‌قدوسی را مطالبه نمی‌کند؟

گرانی آجیل و راه‌حل رئیس انجمن پسته: مردم امسال گرانی پسته را درک و تحمل کنند!

عکس/ مراسم ختم پیام صابری

منبع: تسنیم

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۵۲۱۱۷۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • کلاف سردرگم حمایت از تولید در آذربایجان غربی؛ بانک‌ها چوب لای چرخ ‌می‌گذارند‌
 • تاثیر قهوه در مقابله با پارکینسون/ پیشگیری از سرطان با سیب زمینی
 • ظرفیت قابل توجه جذب گردشگر درمانی در آذربایجان غربی فراهم می شود
 • کاهش حدود ۶ هزار تنی صادرات سیب درختی از اصفهان
 • ۱۰۰۰ تخت بیمارستانی در آذربایجان غربی بهره برداری می شود
 • استاندار آذربایجان غربی در سخنرانی خود هیچ واقعه ی تاریخی را انکار نکرده است
 • طرح زمستانی امداد و نجات ۹۷ در استان آذربایجان غربی آغاز شد
 • کشت بیش از ۶ هزار هکتار سیب زمینی در گلستان
 • امسال ۱۰۰۰ تخت بیمارستانی در آذربایجان غربی بهره برداری می‌شود
 • توصیه‌های هواشناسی کشاورزی برای روزهای پایانی پاییز
 • اعطای تسهیلات به مددجویان آذربایجان‌غربی
 • طرح زمستانی پلیس راه در آذربایجان غربی آغاز شد
 • اقتصاد مقاومتی زنان آذربایجان غربی را صاحب نخستین بیمارستان تخصصی می‌کند
 • ارسال بیش از 100 اثر به همایش «زنان و حماسه دفاع مقدس» در آذربایجان غربی
 • دیپلماسی شهری تحریم شدنی نیست/ تدبیر جمعی؛راه حل مشکل استان
 • رفع سیاهی دور چشم با ماسک سیب زمینی
 • امسال 1000تخت بیمارستانی در آذربایجان غربی بهره برداری می شود
 • توانمندی جوانان بهترین فرصت توسعه آذربایجان غربی است
 • مباحث قومیتی در آذربایجان‌غربی برای تقویت روحیه همبستگی استفاده شود
 • استاندار آذربایجان غربی: در کنار تیم فوتبال ۹۰ ارومیه هستیم