به گزارش جهان نيوز به نقل از ایسنا، ولی الله شجاع پوریان در این خصوص اعلام کرد: شهرداری تهران، بویژه در دوره اخیر و در راستای توسعه و عمق بخشی به فعالیت های فرهنگی، اهتمام ویژه ای به ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی داشته و درصدد است تا با مشارکت و همراهی اهالی فرهنگ و هنر، گام های مؤثری در تعالی فرهنگی شهروندان تهرانی بردارد.

در همین راستا به مناسبت هفته کتاب، اجرای برنامه های متنوع فرهنگی در دستور کار قرار گرفته است.

وی با اشاره به اسامی روزهای هفته کتاب و کتاب خوانی گفت: 23 آبان به عنوان روز «کتاب و پایتخت کتاب ایران»، 24 آبان به عنوان روز «کتاب، کتابخوان و کتابدار»، 25 آبان به عنوان روز «کتاب، خانواده و کاهش آسیب‌های اجتماعی»، 26 آبان به عنوان روز «کتاب وانقلاب اسلامی»، 27 آبان به عنوان روز «کتاب، رسانه، فناوری نوین و کپی رایت»، 28 آبان به عنوان روز «کتاب، دانشجو و دانش آموز»، 29آبان به عنوان روز «کتاب،  دانایی و توانایی درتولید ملی» و 30آبان به عنوان روز «کتاب، وحدت ادیان، اقوام و مذاهب» نامگذاری شده است.

شجاع پوریان از اجرای 17 برنامه اصلی فرهنگی در حوزه ترویج کتاب و کتابخوانی خبر داد و افزود: امسال بناداریم ضمن تبیین جایگاه مطالعه و کتاب خوانی در تحقق شعار «تهران شهر زیست پذیر، شهروند مشارکت پذیر»، ضمن رعایت اصول هنری و زیبایی شناختی در اجرای برنامه ها و ایجاد شور و نشاط اجتماعی در زمینه مطالعه و کتاب به اجرای برنامه های ابتکاری و خلاقانه فرهنگی بپردازیم و مشارکت نخبگان و فعالان عرصه کتاب و کتاب خوانی را جلب کنیم.

وی از راه اندازی «باشگاه کتابخوانی» خبر داد و گفت: این باشگاه های کتابخوانی به همت اداره کل فرهنگی شهرداری تهران و ستاد مدیریت محله در راستای ترویج فرهنگ کتاب و مطالعه در سرای محلات شهر تهران راه اندازی و در جهت تشویق و ترغیب مردم به مطالعه تلاش می کند.

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران از اجرای 254 نمایش میدانی در زمینه ترویج فرهنگ مطالعه خبر داد و افزود: این پرفورمنس با عنوان "فرهنگ از اینجا آغاز می شود"» در قالب 3 طرح فرهنگی همزمان با هفته کتاب و کتابخوانی در 24 نقطه پرتردد شهر تهران به اجرا در می آید.

«کتاب گردی با مسئولین» همزمان با هفته کتاب
وی، «کتاب گردی با مسئولین»، را از دیگر برنامه ها اعلام و خاطرنشان کرد: هماهنگی هایی نیز جهت بازدید مدیران معاونت امور اجتماعی و فرهنگی از کتاب فروشی ها و مراکز عرضه کتاب صورت گرفته است که در زمان بندی های مشخص اجرا می شود.
شجاع پوریان یادآور شد: همچنین به مناسبت این هفته از کتابداران سرای محلات و فعالان حوزه کتاب، با اهدای بسته های فرهنگی تجلیل به عمل می آید.

وی با اشاره به «طرح کتاب خوانی درختی» گفت: بر اساس این طرح چند صفحه بزرگ کتاب در قالب پلکسی، یک داستان یا خلاصه ای از یک کتاب در یکی از بوستان ها و یا مکان های پرتردد شهر در قالب نمایش ارائه و اجرا می شود.

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران با اعلام برپایی «نمایشگاه کتاب» گفت: ترویج کتاب و کتابخوانی در بین پرسنل شهرداری تهران نیز از دیگر برنامه‌های ماست که این نمایشگاه ویژه کارکنان معاونت امور اجتماعی و فرهنگی راه اندازی و با ارائه با تخفیف، آنان را به خرید و مطالعه کتاب ترغیب می سازد.

«پرده خوانی شاهنامه و کتاب های ادبی» در 24 نقطه شهر تهران
وی، پرده خوانی شاهنامه و کتاب های ادبی را از دیگر برنامه های اصلی هفته کتاب عنوان و خاطرنشان کرد: راویان در قالب پرده های بزرگ طراحی شده به اجرای پرده خوانی داستانهای شاهنامه و سایر متون ادبی در 24 نقطه پرتردد شهر تهران می پردازند.

به گفته شجاع پوریان، در راستای «طرح حمایت از اهل قلم» نیز جلسه کمیته وام فرهنگیان و تصویب پرداخت وام به متقاضیان حوزه کتاب و نشر تشکیل می شود.
وی از راه اندازی پاتوق فرهنگی شعر و ادب خبر داد و گفت: در این برنامه ضمن تجهیز کتابخانه مجموعه شهربانو به کتاب های تخصصی حوزه شعر و ادب و  راه اندازی و مناسب سازی کافه کتاب در مجموعه های شهربانو با از بانوان موفق این حوزه تقدیر به عمل می آید.

تجهیز کتابخانه های مجموعه بانوان به کتاب های ویژه نابینایان
شجاع پوریان، تجهیز کتابخانه های مجموعه های مختص بانوان به کتاب های تخصصی ویژه نابینایان را از دیگر برنامه های اداره کل امور بانوان عنوان کرد و افزود: کتابخانه های مجموعه های مختص بانوان اعم از شهربانو و بوستان های بانوان در سطح مناطق به کتاب های خط بریل ویژه نابینایان تجهیز می شوند تا عزیزان روشندل ما نیز از مطالعه در دنیای بیکران کتاب بی بهره نمانند.

وی با اشاره به اجرای برنامه ای با عنوان «اکسیر حیات» اظهار کرد: کارگاه های نقد و بررسی کتاب و همچنین بررسی نقش کتاب و فرهنگ کتابخوانی در تبیین زیرساخت و ساختار فرهنگ کلام و رفتار مردم به ویژه در تاکسیرانان به همت سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی برگزار می شود.

برپایی «جشن آوای کتاب» ویژه تاکسیرانان
معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران از برپایی جشن آوای کتاب خبر داد و افزود: به مناسبت هفته کتابخوانی جشنهایی به مدت 5  شب در قالب  تجلیل از چهره های ماندگار، فعال و اهل قلم در حوزه ارتقای فرهنگ استفاده از حمل و نقل عمومی، تقدیر و تجلیل از تاکسیرانان نویسنده، هنری و فرهنگی و همچنین برگزاری مسابقه کتابخوان برتر به همراه معرفی کتاب های شاخص پرمخاطب در حوزه ترافیک برگزار می شود.

وی، نواختن زنگ هفته کتاب در مدرسه شهدای تاکسیرانی، اهدای کتاب به دانش آموزان برتر مدرسه،  اجرای طرح تاکسی کتاب در تاکسی ها ) معرفی و فروش کتاب های جیبی، داستان های کوچک آموزنده با مضامین حمل و نقل عمومی، اجتماعی، روانشناسی و ...)، برگزاری تور بازدید ویژه کارکنان و مدیران سازمان از کتابخانه ملی، باغ کتاب، کتابخانه تخصصی یا یک موزه علمی و  اجرای نمایش های میدانی در پایانه های تاکسیرانی با موضوع ترویج فرهنگ مطالعه در قالب پرده خوانی، داستان های شاخص شاهنامه و سایر متون ادبی را از دیگر برنامه های سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی برشمرد.

برگزاری «نشست های سه گانه نقد و بررسی کتاب» در ایوان شمس
وی از برگزاری «نشست های سه گانه نقد و بررسی کتاب» خبر داد و افزود: اداره کل مطالعات اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران با برگزاری 3 نشست نقد و بررسی کتاب های منتشرشده در ایوان شمس، میزبان صاحبنظران حوزه شهری، مدیران و مسئولین شهری و پژوهشگران و علاقه مندان این حوزه است.

بر اساس گزارش روابط عمومی معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، به گفته شجاع پوریان برنامه هایی نیز به طور مجزا برای مناطق 22گانه درنظر گرفته شده که در قالب های مختلف با مشارکت مردمی طی هفته کتاب به اجرا درخواهد آمد.
معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی با اجرای برنامه های متنوع و مخاطب محور، رشد کمی وکیفی شاخص‌ مطالعه شهروندان ونهادینه شدن کتابخوانی، ایجاد انگیزه و تشویق شهروندان به مطالعه و لحاظ نمودن خرید کتاب در سبد هزینه خانوار و تقویت و حمایت از تشکل‌های فعال در حوزه کتاب و کتابخوانی را از جمله اهداف و راهبردهای این هفته فرهنگی برشمرد.
 

واکنش‌ها به اظهارات ضرغامی درباره حقوق 10میلیونی و جریمه 3 میلیونی‎اش: با ده میلیون کم میارید؟؟ پس 90درصد مردم با 1 میلیون چه می‌کننند؟؟ کارگران چه کنند؟ آقای ضرغامی ما ملت شرمنده‌ایم

ظریف: چرا کیهان و صداوسیما نمی‌خواهند غرور ملی ایرانیان حفظ شود؟ همه ما در یک کشتی نشسته‌ایم| بدون مردم، هیچ هستیم| سیاست خارجی حوزه درگیری‌ جناحی نیست

عکس/ مراسم ترحیم پدر صفدر حسینی

منبع: جهان نيوز

منبع این خبر، وبسایت jahannews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۵۲۳۹۰۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • استفاده از ظرفیت‌ تشکل‌های مردمی در جهت ارتقای سرانه مطالعه
 • ۴۵ هزار جلد کتاب بین کتابخانه‌های مساجد استان بوشهر توزیع شد
 • توزیع 45 هزار جلد کتاب در مساجد استان بوشهر
 • فعالیت ۱۰۰ کتابخانه در مساجد لرستان / راه‌اندازی ۵۹ کتابخانه باز
 • توزیع ۴۵ هزار جلد کتاب به کتابخانه های مساجد استان بوشهر/ موثر بودن نقش مطالعه در ارتقاي فرهنگ عمومی جامعه
 • از بازی تا کتابخوانی در یک پاتوق نوجوانانه
 • تضییع حقوق زنان؛ آبستن ناهنجاری های اجتماعی
 • فعالیت۴۵۰ باشگاه کتابخوانی در خوزستان
 • تخصیص ۴۷ میلیارد تومان برای توسعه و ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی
 • جایگاه «کتاب» در سبد کالای خانواده‌/ نگاهمان ‌را تغییر دهیم
 • نمایشگاه کتاب البرز افتتاح شد
 • ترویج کتابخوانی بین مسجدی ها تربیت نسلی کتابخوان را همراه دارد
 • کانون‌های مساجد طرح «نذر و وقف کتاب» را اجرا می‌کنند
 • برگزاری مسابقه کتاب‌خوانی «خداحافظ کرخه» در لرستان
 • برگزاری مسابقه کتاب‌خوانی «خداحافظ کرخه» در کانون‌های مساجد لرستان
 • آغازسومین جشنواره ملی کتابخوانی در مدارس البرز
 • محلات، راه خروج از بن بست کتابخوانی
 • سرمایه گذاری در محلات، راه خروج از بن بست کتابخوانی
 • فضای مجازی رغبت مطالعه کتاب را در جامعه کاهش داده است
 • دوشنبه های کتابخوانی در مرند اجرا می شود