وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در جلسه ٢٧٧ شورای عالی کار ضمن اشاره به اینکه به وعده و قول‌هایی که تاکنون داده پاییند است گفت: باید همه ما تلاش کنیم تا با کمک و حمایت دولت سبد معیشت کارگران را بهبود ببخشیم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ بررسی مسایل اقتصادی روز و آثار همه جانبه تحریم‌های ظالمانه و خصوصا تاثیر آن بر بازار کار از جمله مباحثی بود که در اولین جلسه پس از معارفه رسمی وزیر جدید تعاون، کار و رفاه اجتماعی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

محمد شریعتمداری در جلسه ۲۷۷ شورای عالی کار که با حضور نمایندگان کارگر، کارفرما و دولت، که در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد، ضمن ابراز خرسندی از عضویت در این شورا اظهار کرد: در گذشته من به عنوان وزیر صنعت، معدن و تجارت در جلسات شورای عالی کار شرکت می کردم و به مسایل مربوط به جامعه کارگری و کارفرمایی آشنایی کامل دارم و افتخار می کنم که امروز در سمت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این جمع حضور دارم و مایه مباهات است.

وی با تاکید بر تشکیل منظم و مداوم جلسات شورای عالی کار خاطرنشان کرد: از این پس معاونت روابط کار و دبیرخانه شورای کار باید با وسواس و جدیت بیشتری جلسات سه جانبه گرایی را پیگیری کنند و تلاش کنند علاوه بر مباحث حقوق و دستمزد مسایل مختلف دیگر مرتبط با جامعه کارگری و کارفرمایی هم در این جلسات به بحث و گفت‌وگو گذاشته شود.

شریعتمداری در ادامه با اعلام اینکه من همیشه با جامعه کارگری همراه بوده‌ام و هستم، افزود: باید با تشکیل این جلسات و افزایش همگرایی و اتخاذ تصمیمات مهم، برای بهبود وضعیت جامعه کارگری تلاش کنیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: دشمن همواره با تبلیغات منفی سعی می‌کند که مردم را ناامید کند، اما خوشبختانه آنان در این زمینه هم ناکام خواهند ماند.

وی خاطرنشان کرد: مردم ثابت کردند که به حرفهای بدون مبنای دشمن توجه نخواهند کرد و این پیروزی برای ملت ایران محسوب می شود؛ استواری، صلابت، مقاومت و ایستادگی ملت در برابر زیاده خواهی نظام سلطه ثابت کرد که همه نقشه‌هایشان نقش بر آب می‌شود.

وی افزود: آنچه که مشخص است دشمنان در هیچ یک از اهداف خود در خصوص تحریم‌ها موفق نمی‌شوند، البته که تحریم‌ها تاثیرات خود را بر کسب و کارها خواهد گذاشت، اما با کمک و همدلی ملت ایران مانند گذشته بر مشکلات فائق آمده و پیروز خواهیم شد.

شریعتمداری با اشاره به این که برای شرایط حاضر و اقتصاد کار، باید راهکارهایی ارائه کنیم، افزود: البته شرایط مردم نیز متاثر از تحریم هاست که باید در این زمینه اقداماتی انجام داد.

وی بیان کرد: قطعا کارگران، بازنشستگان کشوری و لشگری، کارمندان دولت، کارگران ساختمانی و روزمزد و سایر اقشار با افزایش قیمت با مشکلاتی مواجه می‌شوند و تفاوت تغییر سطح قیمت ها با میزان حقوق در گروه های آسیب پذیرتر تحت پوشش نهادهای حمایتی مشکل سازتر است، که باید برای آنها نیز کاری کرد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه یادآور شد: در ابتدای دولت هر نفر تحت پوشش نهادهای حمایتی ٥٠ هزار تومان دریافت می‌کرد که با تلاش دولت این رقم در خانواده ٥ نفره به ٥٥٠ هزار تومان و با احتساب یارانه ٧٠٠ هزار تومان شده است؛ البته دولت نیز شرایطی فراهم کرده که خدمات گوناگون دیگری نیز ارائه شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه با اعلام ابلاغ رئیس جمهوری در خصوص ارایه بسته‌های حمایتی به اقشار کم درآمد، این اقدام را یک قدم اولیه برای حل مشکلات جامعه کارگری دانست و گفت: فاصله بین معیشت و دستمزد کارگران فاصله تلخی است و باید در مسیری حرکت کنیم تا این فاصله را به حداقل برسانیم و این امر با حمایت بیش از پیش از جامعه کارگری محقق می شود.

شریعتمداری با یادآوری این که ما وعده کردیم که گوش شنوایی برای این افراد در مراکز تصمیم گیری باشیم، تاکید کرد: به وعده ها و قول هایم پایبند هستم.

وی خطاب به اعضای شورا خاطرنشان کرد: با همدلی، همفکری و یکپارچگی صنوف و ملت باید مشکلات را با هم حل کنیم و با یکدیگر هم رای و نظر باشیم.

شریعتمداری همچنین از اساتید دانشگاه، نهادهای فرهنگی - هنری و رسانه ها خواست که در این شرایط برای منافع ملت ایران و یکپارچگی این کشور و تمامیت ارضی تلاش کنند و در چنین شرایطی همدل باشیم تا بتوانیم مسایل را حل و فصل کنیم.

لازم به ذکر است: در این جلسه نمایندگان جامعه کارفرمایی با تاکید بر ایجاد فرصت تعامل در حمایت از مباحث و جلسات سه جانبه گرایی از وزیر جدید تعاون، کار و رفاه اجتماعی خواستند تا مانند گذشته اهتمام و نگاه ویژه‌ای به برگزاری جلسات سه جانبه گرایی داشته باشد.

نماینده جامعه کارفرمایی با بیان اینکه ما یقین داریم که بهره وری بالا در تولید و رونق اقتصاد با ایجاد فضای آرامش و امنیت برای جامعه کارگری بدست می آید، اظهار کرد: باید همه ما تلاش کنیم تا با کمک و حمایت دولت سبد معیشت کارگران را بهبود ببخشیم. در همین راستا در جلسات کارگروه سه جانبه گرایی بحث های زیادی مطرح شده و پیشنهاداتی به تصویب رسید که باید در جلسات شورای عالی کار مطرح و مورد بحث های کارشناسی قرار گیرند.

در ادامه این جلسه یکی از نمایندگان جامعه کارگری با بیان این که شریعتمداری با توجه به سوابق گذشته شان در وزارت صمت بر مسایل و مشکلات موجود در صنعت و جامعه کارگری و کارفرمایی کشور اشراف کامل دارند، تصریح کرد: اما در این وزارت خانه و در مسند جدیدی که قرار گرفته‌اید تفاوت‌های زیادی وجود دارد؛ شما در این جایگاه گوش شنوای جامعه کارگری هستید و در شرایط فعلی اقتصاد کشور صدای سختی های کارگران را می‌شنوید.

وی ادامه داد: ما امیدواریم با کمک، مساعدت و حمایت‌های شما وضعیت جامعه کارگری و سبد معیشت آنها بهبود یابد. در شرایط فعلی و فشارهای اقتصادی ناشی از تحریم ها باید همه با هم کمک کنیم و در کنار هم باشیم و فشارها را بین هم تقسیم کنیم.

علی خدایی - عضو شورای عالی کار و نماینده کارگران - نیز درباره این جلسه گفت: بحث دستمزد به عنوان بحث اصلی در این جلسه مطرح شد. شروع جلسه با ارائه مباحثی درباره مسایل اقتصادی کشور اما بعد از آن بحث دستمزد به عنوان محور اصلی در دستور کار قرار گرفت و مباحث جدی بین نمایندگان کارگران و کارفرمایان و دولت رد و بدل شد.

همچنین فرامرز توفیقی - رئیس کمیته دستمزد کانون شوراهای اسلامی کار کشور - نیز درباره این جلسه اظهار کرد: اینکه دولت بسته حمایتی را به کارمندان و اقشاری که درآمد زیر ۳ میلیون تومان درآمد دارند، اختصاص می دهد جزو وظایف اجتماعی آن محسوب می‌شود.

رئیسی: خدا رحم کرد که رییس‌جمهور نشدم| انتخابات سال ۹۶ از انتخابات‌های پرتخلف کشور بود، هنوز پیگیر هستم| مالیات را باید از یقه سفیدها گرفت

ماجرای درگیری دانشجویان در دانشگاه امیرکبیر/ یک مسئول بسیج دانشجویی: آتش به اختیار عمل کردیم/ شعار زندانی سیاسی آزاد باید گردد ساختارشکنانه است

علت مرگ پیام صابری همسر زیبا بروفه+عکس

منبع: دانا

منبع این خبر، وبسایت www.dana.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۵۲۸۵۰۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • عدم وحدت تشکلات کارگری باعث مشکلات است
 • ترویج قوانین ضدکارگری در نتیجه نداشتن انسجام تشکل‌های کارگری است
 • شرایط قانونی برای افزایش دستمزد کارگران فراهم است
 • تفاوت بسته حمایتی دولت برای کارمندان و کارگران
 • کارگران امسال چقدر عیدی می‌گیرند؟/ حذف ۲۸ قلم دارویی از دفترچه‌های تامین اجتماعی
 • کارگران امسال چقدر عیدی میگیرند؟
 • مبلغ عیدی کارگران برای عید 98 مشخص شد
 • کارگران امسال چقدر عیدی دریافت خواهند کرد؟
 • مبلغ عیدی کارگران سال 97 مشخص شد
 • اختصاص ردیف بودجه برای حل مشکل حقوق کارگران آبفا
 • اختصاص ردیف بودجه برای حل مشکل حقوق کارگران آبفا روستایی آبادان
 • خانه بهداشت کارگری استان در جمع خانه‌های بهداشت برتر کشور
 • کارگران ورزشکار با بیمه ورزش کارگری در میادین ورزشی
 • قدردانی از برگزیدگان جشنواره حلقه‌های شجره طیبه صالحین و بسیجیان نمونه کارگری
 • ۵۰ خانه بهداشت کارگری در کارگاه‌های چهارمحال و بختیاری ساماندهی شد
 • کسانی که بحث قرارداد موقت را پیش کشیدند، زیرآب قانون کار را زدند/ امام توی دهان کسانی زد که می‌گفتند روز کارگر برای مارکسیست‌هاست/ وقتی اسلام برای اسب حق قائل شده، در اجاره بودن کارگر معنا ندارد
 • مطالبه گری جامعه کارگری خوزستان در بن بست اصطلاحات و واژه ها
 • روایتی از پرسش و پاسخ و جلسات رو در روی رهبر انقلاب با دانشجویان
 • قدردانی مجمع نمایندگان کارگری هفت‌تپه از وزیر کار، رییس فراکسیون کارگری مجلس و نماینده شوش
 • کارگران نیشکر هفت تپه در چه شرایطی به سر کار بازگشتند؟/ اداره شورایی کارخانه محقق می‌شود؟