سمنان - ایرنا - پرواز نخستین هواپیما از فرودگاه سمنان به مقصد مشهد مقدس روز پنجشنبه 24 آبان 97 چهار دهه رویای سفر با ناوگان هوایی از مرکز استان به نقاط مختلف کشور را تحقق بخشید.

به گزارش ایرنا، گام نخست برای افزایش اشتغال و رونق و آبادانی در هر منطقه، توجه به زیرساخت ها است و راه اندازی فرودگاه در مرکز سمنان با برخورداری از 2 هزار و 10 واحد تولیدی، 200 هزار هکتار عرصه کشاورزی و صدها آثار طبیعی و تاریخی و جذاب گردشگری، در آینده نزدیک به قطب اقتصادی کشور تبدیل می کند.


تعبیرنشدن رویای برخورداری از فرودگاه در مرکز استان سمنان در چهار دهه گذشته، به عنوان بی عدالتی اجتماعی و اقتصادی در این منطقه از کشور محسوب می شد و تحقق این رویای بیش از 40 ساله، اکنون مردم فهیم این دیار را از نعمت سفر به نقاط مختلف کشور با ناوگان هوایی برخوردار کرده است.
مسوولان امر معتقدند اکنون 90 درصد پروازهای کل کشور در 10 فرودگاه انجام می‌شود و باقی فرودگاه ‌ها که اعتبار زیادی برای احداث آن ها هزینه شده است نقش بسیار ناچیزی در این بخش دارند، اما توسعه خطوط پروازی فرودگاه سمنان به دلیل نزدیکی به فرودگاه های پایتخت و هزاران واحد تولیدی و صنعتی می تواند در سال های آینده خدمات ارزشمندی به هم وطنان ارائه دهد.
مسوولان امر می گویند نبود فرودگاه در مرکز استان سمنان و صادرنشدن محصولات راهبردی در بخش کشاورزی، صنعت و معدن سالانه باعث از دست رفتن ارزش افزوده و درآمد اقتصادی قابل توجهی برای استان می شود و امید است راه اندازی و توسعه فرودگاه سمنان به افزایش اشتغال و رونق این منطقه از کشور می انجامد.

** فرودگاه مهم ترین رکن توسعه اقتصادی سمنان است
عضو بنیاد همیاری مردم در توسعه آموزش عالی سمنان گفت: فرودگاه مهم ترین رکن در کنار دیگر زیرساخت های سرمایه گذاری مانند آب، برق و گاز برای توسعه اقتصادی استان سمنان است.
شهرام رجبی نسب افزود: تبلیغات گسترده رسانه ای در چند روز گذشته برای معرفی ظرفیت های اقتصادی فرودگاه سمنان به اقشار مردم بسیار چشمگیر بوده است و اصحاب رسانه نقش غیرقابل انکاری در افزایش جذب مسافر در بخش مسافربری و دیگر بخش های اقتصادی دارند.
وی خاطرنشان کرد: در گذشته به دلیل نبود فرودگاه در مرکز استان سمنان بسیاری از همایش های اقتصادی و سرمایه گذاری لغو می شد، فرودگاه به عنوان ظرفیت اقتصادی در رونق اقتصادی و افزایش اشتغال در منطقه در بلند مدت تاثیرگذار است.
رجبی تصریح کرد: بسیاری از فرودگاه های کشور از نظر اقتصادی به صرفه نیست اما فرودگاه مرکز استان سمنان با توجه به ظرفیت های مختلف، در آینده نزدیک یکی از سودآورترین فرودگاه های کشور خواهد بود.
عضو بنیاد همیاری مردم در توسعه آموزش عالی سمنان گفت: ایده پردازی برای استفاده بهینه از ظرفیت های موجود در اولویت کاری نهادهای اجرایی باشد و باید به صورت مطلوب از فرودگاه برای افزایش اشتغال در استان بهره برد.
وی تصریح کرد: فرودگاه مرکز استان سمنان به عنوان فرودگاه معین پایتخت می تواند نقش آفرینی کند و در آینده نزدیک توسعه این فرودگاه گامی برای توسعه و آبادانی استان سمنان خواهد بود.

** همدلی برای فعالیت گسترده فرودگاه سمنان ادامه یابد
فعال رسانه ای و از شهروندان مرکز استان سمنان گفت: بسیاری از افراد معتقدند، راه اندازی فرودگاه سمنان برای سازمان هواپیمایی کشور صرفه اقتصادی ندارد که این پیش بینی ها با توجه به ظرفیت ممتاز اقتصادی در استان به هیچ عنوان صحیح و کارشناسی نیست.
سید محمد نجاتی افزود: تاکنون تلاش های بسیار گسترده ای از سوی نهادهای اجرایی و سازمان های مردم نهاد برای راه اندازی فرودگاه سمنان انجام شده است و برای توسعه روزافزون این فرودگاه باید همدلی ها مستمر باشد.
وی خاطرنشان کرد: در گذشته بسیاری از فرصت های اقتصادی به دلیل نبود فرودگاه در مرکز استان از دست می رفت و با توجه به اینکه مرکز استان در ایام مختلف سال روزهای آفتابی دارد فرودگاه سمنان می تواند به عنوان معین فرودگاه های پایتخت در دستور کار قرار گیرد.
نجاتی تصریح کرد: با توجه به ظرفیت صنعت استان سمنان می توان از ظرفیت فرودگاه برای ارسال کالا به نقاط مختلف کشور بهره برد و با صدور مجوز مرز هوایی در آینده نزدیک صادرات کالا و سفر به نقاط مختلف جهان تسهیل می شود.
فعال رسانه ای و از شهروندان مرکز استان سمنان گفت: برای افزایش اشتغال و رونق اقتصادی در بخش گردشگری استان سمنان توسعه فرودگاه و اعزام مسافر با هواپیما به این منطقه از کشور ضروری است و درآینده نزدیک شاهد توسعه اقتصادی در ابعاد مختلف با راه اندازی این طرح مهم ملی خواهیم بود.

** فرودگاه سمنان رفت و آمد سرمایه گذاران را آسان می کند
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان سمنان گفت: راه اندازی فرودگاه سمنان رفت و آمد فعالان اقتصادی برای سرمایه گذاری در بخش صنایع این استان را تسهیل می کند.
علی اصغر جمعه ای تصریح کرد: زیرساخت های سرمایه گذاری مانند جاده، فرودگاه و ریل یکی از ظرفیت های مهم اقتصادی برای توسعه کسب وکار در هر منطقه است.
وی خاطرنشان کرد: بسیاری از سرمایه گذاری ها در بخش صنعت، معدن، کشاورزی و گردشگری استان سمنان به واسطه نبود فرودگاه انجام نشد و این ظرفیت مهم می تواند در دراز مدت به افزایش اشتغال در منطقه کمک کند.
رئیس اتاق بازرگانی استان سمنان گفت: مردم نقش اساسی در حیات فرودگاه سمنان دارند و باید با استقبال از پروازهای این فرودگاه برای افزایش اشتغال در منطقه گام برداشت.
جمعه ای ادامه داد: راه اندازی فرودگاه سمنان علاوه بر توسعه استان به افزایش رونق کسب وکار در منطقه منجر می شود و باید مردم و مسدولان از این ظرفیت به شکل مطلوبی بهره ببرند.

** مجوز مرز هوایی فرودگاه سمنان درحال پیگیری است
فرماندار سمنان گفت: اعطای مجوز مرزهوایی در کنار راه اندازی فرودگاه سمنان در دست پیگیری است و امیدواریم در آینده نزدیک این مجوز مهم برای فرودگاه مرکز استان صادر شود.
سید عباس دانایی خاطرنشان کرد: توسعه فرودگاه سمنان آرزوی دیرینه مردم سمنان و شهرستان های همجوار بود و به یقین در آینده نزدیک مردم استقبال خوبی از این ناوگان برای مسافرت به نقاط مختلف کشور خواهند داشت.
وی افزود: روزانه 190 نفر و در دوره زمانی 30 روزه بیش از پنج هزار و 400 نفر با قطار به مشهد مقدس اعزام می شوند و به نظر می رسد با این ظرفیت مشکلی در تضمین مسافر وجود ندارد.
فرماندار سمنان تصریح کرد: مسافرت با ناوگان هوایی یکی از امن ترین و آسان ترین مسافرت ها است و پیش بینی می شود اقشار مردم استقبال خوبی راه اندازی فرودگاه سمنان داشته باشند.
دانایی گفت: با استقبال مردم از پروازهای هوایی از فرودگاه سمنان، پروازها به صورت مستمر انجام می شود.

** اولین پرواز از فرودگاه سمنان با هواپیمای برجامی
سرپرست هماهنگی امورعمرانی استانداری سمنان گفت: اولین پرواز از فرودگاه سمنان با هوایپما 'آی تی آر' با یت 60 نفر در روز پنجشنبه 24 آبان به مقصد فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد انجام می شود.
قدرت الله ابک افزود: 40 نفر از مسافران این هواپیما خانواده معظم شهدا و 20 نفر دیگر از موثرین نقاط مختلف استان سمنان هستند.
وی خاطرنشان کرد: زمان برگشت این هواپیما روز شنبه 26 آبان از فرودگاه شهید هاشمی نژاد به سمت فرودگاه سمنان خواهد بود.
وی تصریح کرد: دولت به خوبی وظایف خود را در بحث توسعه زیرساخت ها فرودگاه سمنان انجام داده است و ادامه حیات این فرودگاه به تضمین مسافر و کالا از سوی نهادهای مختلف مردم نهاد و صنایع برمی گردد.
سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری سمنان تصریح کرد: یکی از نهادهای مهم اجرایی در مرکز استان در 6 ماه نخست فعالیت فرودگاه سمنان تامین 50 درصد مسافر مبدا و مقصد را تعهد کرده است که امیدواریم اجرای این طرح به خوبی انجام شود.

** توقفگاه بزرگ فرودگاه سمنان سال 98 بهره برداری می شود
مدیر فرودگاه سمنان گفت: طرح جامع توسعه فرودگاه سمنان در 20 تیر 1394 در هیات دولت تایید و به مدیریت فرودگاه سمنان ابلاغ شد.
حسین شجاعی افزود: اجرای طرح عمرانی در این فرودگاه در دوره زمانی پنج ساله، 10 ساله و 20 ساله پیش بینی شده است و عملیات ساخت باند 2 هزار و 800 متری با حضور دکتر روحانی در سال 1395 به بهره برداری رسید.
وی خاطرنشان کرد: اکنون طول باند پروازی فرودگاه سمنان سه هزار و 100 متر است که قابلیت نشستن هواپیماهای غول پیکر را دارد.
شجاعی تصریح کرد: اکنون توفقگاه موقت برای 100 خودرو در فرودگاه مرکز استان پیش بینی شده است و عملیات ساخت توفقگاه برای توقف یکهزار و 500 خودرو با محوطه سازی 2 هزار و 500 تا پایان سال 1398 به بهره برداری می رسد.
مدیرفرودگاه سمنان تصریح کرد: تامین حامل های انرژی، آب، برق، گاز با وجود اجرای طرح های توسعه ای برای 20 سال آینده پیش بینی شده است و موارد ایمنی از نظر حصارکشی، جاده حفاظتی و سطوح باند پروازی انجام شده است.
شجاعی تصریح کرد: ساختمان ایمن زمینی برای استقرار نیروهای امدادی و آتش نشانی تکمیل شد و دستگاه های ناوبری هوایی فرودگاه سمنان به تایید سازمان هواپیمایی کشوری رسیده است.
فرودگاه مرکز استان سمنان در 10 کیلومتری جاده سمنان- مشهد واقع شده است و سابقه تاسیس آن به سال 1355 بر می گردد.
7339/6103

ظریف: چرا کیهان و صداوسیما نمی‌خواهند غرور ملی ایرانیان حفظ شود؟ همه ما در یک کشتی نشسته‌ایم| بدون مردم، هیچ هستیم| سیاست خارجی حوزه درگیری‌ جناحی نیست

انتقاد نوبخت و واعظی از پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزارتومانی احمدی‌نژاد: این فرد عوام‌فریبی را شروع کرده

داماد روحانی معاون وزیر صنعت شد+عکس

کلیدواژه: اقتصاد فرودگاه سمنان اولين پرواز توسعه

منبع: ایرنا

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۵۳۳۱۷۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ٦ ماه تا عملی‌شدن رویای توریسم فضایی
 • مه برخی پروازهای فرودگاه اهواز را لغو و یا به تاخیر انداخت
 • ◄ افزایش پروازهای فرودگاه تبریز در مسیر تبریز – اهواز و بالعکس
 • کاهش دید و مه گرفتگی موجب تاخیر و لغو 7 پرواز در خوزستان
 • پروازهای فرودگاه رشت
 • رویای پرواز توریستی به فضا محقق شد! +تصاویر
 • پرواز‌های یکشنبه ۲۵ آذرماه فرودگاه‌های مازندران
 • برنامه هفتگی پروازهای فرودگاه بوشهر
 • یمن در میان کابوس جنگ و رویای صلح
 • پرواز جایگزین دبی به پایتخت نروژ، شیراز را ترک کرد
 • ایرلاین‌های کوچک رکورددار پرواز به موقع
 • آژانس های مسافرتی برای فرودگاه زنجان مشکل ساز شده اند
 • مسافران نروژ آماده پرواز شوند/ هواپیمای جایگزین دبی به مقصد اسلو پرواز می کند
 • برنامه پرواز‌های فرودگاه رشت
 • ابطال پرواز در برخی مسیر‌های خود از جمله تهران و مشهد در تاریخ ۲۳ آذر را داشت.
 • فرود اضطراری پرواز دوبی-اسلو در فرودگاه شیراز
 • فرود هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ به مقصد نروژ در فرودگاه شیر
 • فرود اضطراری پرواز دبی ـ نروژ در شیراز
 • پرواز دبی به پایتخت نروژ در شیراز فرود اضطراری کرد
 • ۵ پرواز فرودگاه اهواز لغو شدند