تهران-ایرنا- پس از اجرای حکم اعدام وحید مظلومین ملقب به سلطان سکه و محمد اسماعیل قاسمی معروف به محمد سالم، رسانه های داخلی به بازتاب گسترده آن پرداختند و اجرای این حکم را نشان دهنده عیار قوه قضائیه در برخورد با مفسدان اقتصادی برشمردند.

به گزارش گروه نشریات خبری؛ سحرگاه دیروز (چهارشنبه) حکم وحید مظلومین فرزند حبیب‌اله و محمد اسماعیل قاسمی فرزند غلامعلی که به جرم افسادفی‌الارض از طریق تشکیل شبکه فساد اخلال در نظام اقتصادی و ارزی و پولی کشور با انجام معاملات غیرقانونی و غیرمجاز و قاچاق عمده و کلان ارز و سکه به اعدام محکوم شده بودند، اجرا شد.


پس از اجرای این حکم بسیاری از روزنامه ها، خبرگزاری ها و تارنماهای داخلی خبر اعدام سلطان سکه و همدستش را بازتاب دادند و برخی از رسانه ها ضمن تحسین اقدام قوه قضائیه در برخورد با مفسدان اقتصادی، از دولت، سیستم‌های نظارتی و قوه قضائیه خواستند تا همواره و قبل از اینکه دامنه فعالیت‌های آسیب ‌زای مفسدان اقتصادی گسترش یابد مانع آنها شوند.
برخی رسانه ها نیز به همزمانی اعلام ضرب الاجل بانک مرکزی برای تحویل سکه های پیش خرید شده با خبر اعدام سلطان سکه اشاره کردند و به تحلیل نوسانات بازار سکه پرداختند.

** اعدام سلطان سکه و همدستش
روزنامه جهان صنعت با اعلام خبر اعدام سلطان سکه و همدستش نوشت: مظلومین با اینکه مجوز خرید و فروش سکه و ارز را نداشته است با ایجاد یک باند سازمان‌یافته بزرگ‌ترین شبکه اخلال ارزی و خرید و فروش بدون مجوز سکه را تشکیل داده و محمد‌اسماعیل قاسمی معروف به محمد سالم نیز یکی از اعضای این شبکه بوده است و تراکنش مالی شخص اسماعیل قاسمی در این شبکه 4834 میلیارد تومان بوده است.

روزنامه جمهوری اسلامی نیز به بازتاب این خبر پرداخت و با تیتر 'اجرای حکم اعدام دو مفسد اقتصادی' نوشت: از جمله ویژگی فعالیت مجرمانه این گروه رد و بدل کردن غیرواقعی و صرفا شفاهی قیمت ارز و سکه بوده است که نقش بسزایی در افزایش قیمت داشته است. شبکه مظلومین با خرید و فروش عمده و کلان کاغذی و معاملات فردایی بازار ارز و سکه را ملتهب کرده و از اقدامات غیرمجاز دیگر این شبکه خروج منابع مالی به صورت غیرقانونی از کشور بوده است.

خبرگزاری ایسنا با اعلام خبر اعدام سلطان سکه نوشت: در این پرونده بر اساس گزارش بهمن ماه سال 96 بانک مرکزی و سپس با گزارشات وزارت اطلاعات و نیروی انتظامی، تعدادی از عوامل مهم و موثر در اخلال ارزی و تلاطم بازار، از جمله دو مجرم فوق شناسایی و دستگیر شدند، گرچه متاسفانه از زمان اعلام بانک مرکزی و دستگیری فرزند وحید مظلومین به نام محمد رضا مظلومین اعضای شبکه موفق شده بودند بخشی از اسناد و مدارک جرم را معدوم یا مخفی نمایند .

خبرگزاری تسنیم نیز در گزارشی با تیتر 'چند پلان از 26 سال زندگی سلطان سکه' نوشت: او تنها در سال 96، هشت‌هزار میلیارد تومان گردش مالی داشته‌ است، به‌عبارت دیگر یعنی وحید مظلومین روزانه سه و نیم میلیارد تومان فروش طلا داشته است و یا به‌معنی دیگر سالانه 9 تن طلا می‌فروخته است و یا در مقایسه دیگر این عدد نشان می‌دهد که این فرد روزانه دوهزار و چهارصد سکه تمام‌بهار آزادی باید می‌فروخته است تا به این ارقام دست یابد.

خبرگزاری مهر در گزارشی با عنوان 'اعدام، پایان سه دهه تخلف' نوشت:مظلومین 56 ساله پس از سه بار دستگیری و سه دهه فعالیت و البته تخلف در بازار سکه و ارز سحرگاه امروز به دار مجازات آویخته شد.

روزنامه شرق در گزارشی با عنوان 'ختم پرونده سلطان سکه با طناب دار ' نوشت: سرانجام اعدام شد مردی که از لقب ملا تا سلطان سکه را تجربه کرد و از همکاری با بانک مرکزی تا تعیین نبض بازار ارز و سکه تهران را در کارنامه داشت... وحید مظلومی مشهور به مظلومین و محمد اسماعیل قاسمی مشهور به سالم دو محکوم پرونده مفاسد اقتصادی سحرگاه روز گذشته در حالی که هر دو پیراهن توسی و شلوار جین به تن دارند زیر بارش باران آخرین قدمهایشان را به سوی محل اجرای حکم برداشتند و پرونده چند دهه فعالیتشان در اقتصاد ایران با طناب دار بسته شد.

تارنمای فرارو در گزارشی با عنوان 'سیر تا پیاز ماجرای وحید مظلومین و محمد سالم نوشت: وحید مظلومین در بازار مشهور به 'ملاعمر' بود. ظاهرا این لقب به این خاطر به او داده بودند که در تابستان سال 80 او دست به معاملات کلان و خرید‌های بزرگ به ویژه در حوزه طلا و سکه زده است، همکاران و هم صنفانش با بررسی بازار این اقدام او را عجیب تلقی کرده بودند، اما ناگهان در شهریور ماه حادثه 11 سپتامبر رخ داده است. حمله به آمریکا، کل بازار دنیا را تکان داد و بسیاری باختند، اما در بازار ایران حداقل یک برنده داشت و آن هم وحید مظلومین بوده است.

**تحسین اقدام قوه قضائیه در برخورد با مفسدان اقتصادی
روزنامه جوان در گزارشی با عنوان ' اعدام مفسدان اقتصادی با سلطان آغاز شد' نوشت: اعدام سلطان سکه و همدستش معروف به محمد سالم، عیار قوه قضائیه در برخورد با مفسدان را نشان داد؛ اما امید است دستگاه قضائیه در ادامه برخورد با مفسدان اقتصادی به سراغ دیگر سلطان‌ها نیز برود تا اعتماد مردم نسبت به این نهاد قضایی بیش از قبل جلب شود و دیگر شاهد سلطانی و سلطان‌گری در بازار‌های ایرانی نباشیم.

سایت خبری تحلیلی عصر ایران به نقل از روزنامه جمهوری اسلامی نوشت: قوه قضائیه را به دلیل اعدام سلطان سکه و یک مفسد اقتصادی دیگر باید تحسین کرد. این اقدام، هر چند قدری دیر صورت گرفت، ولی تاثیر زیادی در حل مشکلات خواهد داشت...همین سلطان سکه، چون چند بار دستگیر و آزاد شده بود، تصور می‌کرد هرگز به چوبه‌دار آویزان نخواهد شد ولی اعدام او به این تصور پایان داد و به دیگرانی که فکر می‌کردند می‌توانند فساد کنند و مثل او از چنگال قانون برهند نیز فهماند که نمی‌توانند به فساد ادامه دهند.

**قاطعیت در برخورد با گسترش فساد
روزنامه کیهان در این خصوص نوشت: اعدام دو اخلالگر بازار سکه و ارز نوبت محاکمه مدیران زمینه‌ساز است.در ادامه این گزارش آمده است: با اعدام دو مفسد اقتصادی در سحرگاه دیروز پرونده زیاده‌خواهی و ثروت‌اندوزی آنها از طریق ضربه به اقتصاد کشور و ایجاد تلاطم اقتصادی و اجتماعی در زندگی مردم بسته شد اما آنچه واقعیت دارد این است که همواره چنین افرادی وجود خواهند داشت و این وظیفه دائمی دولت، سیستم‌های نظارتی و قوه قضائیه است تا همواره و قبل از اینکه دامنه فعالیت‌های آسیب‌زای این افراد فاسد گسترش یابد مانع آنها شوند...نکته مهمی که نباید از نظر دور داشت این است که باید به دقت بررسی شود که چه چیزی زمینه بروز و قدرت‌نمایی به چنین افرادی را می‌دهد؟ و چطور می‌توان برای همیشه جلوی این تسلسل نامبارک را گرفت؟ واقعیت این است که بسیاری از این فرصت‌طلبان حیات خود را مدیون وجود منافذ فسادخیز، پرخطر و آسیب‌رسان در سیستم‌های اجرایی هستند و قطعا بدون اهمال یا قصور برخی مسئولان و سیستم‌های نظارتی این افراد راه به جایی نمی‌برند.

تارنمای مشرق نیوز نیز با بازنشر گزارش روزنامه کیهان از اعدام سلطان سکه نوشت: حکم اعدام «وحید مظلومین» و «محمد اسماعیل قاسمی» در حالی دیروز به جرم افساد فی‌الارض به اجرا در آمد، که اکنون انتظار جامعه محاکمه مدیران زمینه‌ساز رشد و فعالیت این افراد است...اکنون که دستگاه قضایی مصمم به احقاق حق مردم و محاکمه مفسدان اقتصادی زالو صفت است و این عزم را با اجرای حکم اعدام دو نفر از آنها در روز گذشته نشان داد، توقع مردم این است که این بار به پرونده همه مرتبطان این افراد در سیستم بانکی و اجرایی قاطعانه و بدور از هرگونه مصلحت ‌سنجی رسیدگی شود چرا که تا زمانی که سرچشمه‌های فساد خیز کور نشود اعدام چند نفر هر چند در جای خود بسیار اثر گذار خواهد بود اما مانع از گسترش فساد نمی‌ شود.

روزنامه شرق نیز در گزارش خود نوشت: می توان گفت مظلومین نمونه ای آشکار از نقش مخرب عواملی است که در دوره های زمانی مختلف نقش معتمد برای یکی از نهادهای مهم تنظیم گر بازار را بر عهده داشته اند...می توان حدس زد که تعداد زیادی از عوامل معتمد بانک مرکزی همچنان در بازار کشور فعال باشند و این همان نکته مهمی است که نشان می دهد مظلومین و مظلومین ها احتمالا بیشتر از آنکه معمار وضعیت موجود بازار ارز و سکه باشند کارگزارانی هستند که در یک ساختار غلط با شیوه های تاریخ مصرف گذشته و غلط مدیریت بازار منافع شخصی خود را بر منافع ملی ترجیح داده اند.

**آخرین گفت و گوی رسانه ای سلطان سکه
روزنامه خراسان با اعلام خبر اعدام سلطان سکه به انتشار بخش هایی از آخرین مصاحبه ضبط شده تلویزیونی از وحید مظلومین پرداخت و نوشت: آخرین مصاحبه ضبط شده تلویزیونی از وحید مظلومین حاوی نکات جالبی بود. وی در این مصاحبه هنگام معرفی خودش گفت: به نام خدا .وحید مظلومین هستم. متولد 1341 نام پدر حبیب ا... سال 56 دیپلم گرفتم و یک دیپلمه معمولی هستم سطح تحصیلاتم هم در همین حد است...از همان ابتدا بنایش را بر پاسخ ندادن و دور زدن سوالات خبرنگار گذاشته بود.

روزنامه قانون در مطلبی با عنوان 'پایان سلطان سکه' به بازتاب آخرین اظهارات وحید مظلومین و همدستش محمد سالم پرداخت و نوشت: محمد سالم خطاب به کسانی که می‌خواهند یک شبه ره صد ساله را بروند، توصیه کرد که نمی‌توانند، مگر اینکه با حرام خواری و رانت خواری همراه باشد. وقتی به آخر مصاحبه نزدیک شد، از او خواسته شد که حرف پایانی‌اش را بزند اشک در چشمانش جمع شد و گفت: «پشیمانم، از اینکه با کارت‌های مردم کار کردم».

روزنامه ایران نوشت: مظلومین و قاسمی پیش از اجرای حکم‌شان در گفت‌وگوهایی که خبرگزاری میزان منتشر کرده است، به پرسش‌های خبرنگاران پاسخ دادند. پاسخ‌هایی که از پی آنها می‌توان به ابعاد سلطنت فراقانونی سلطان سکه پی برد.

خبرگزاری مهر آخرین گفته های وحید مظلومین پیش از اعدام را منتشر کرد ونوشت: وحید مظلومین در اخرین گفتگوی رسانه ای خود گفت : یک شبِ سلطان سکه شدم و به اینجا رسیدم.‌عاقل آن است که لقمه را به اندازه دهنش بردارد و یک شبِ نخواهد ره صد ساله رود، به آن فرد می‌گویند عاقل.

**همزمانی ضرب الاجل بانک مرکزی با خبر اعدام سلطان سکه
روزنامه آرمان در گزارشی از اعدام سلطان سکه و ضرب الاجل بانک مرکزی برای تحویل سکه های پیش خرید شده خبر داد و نوشت: همزمان با اعلام خبر اعدام سلطان سکه، بانک مرکزی به کسانی که سکه با سررسید یک ماهه پیش‌خرید کرده بودند، ضرب‌الاجل داد تا هرچه سریع‌تر سکه‌های خریداری شده خودشان را تحویل دهند. دیروز قیمت ارز و سکه همچنان روند نزولی روزهای گذشته را طی کرد و درحالی که نرخ دلار وارد کانال 12هزار تومان شد، قیمت سکه با کاهش 100هزار تومانی در مرز بازگشت به کانال سه میلیون تومان قرار گرفت

فرارو نوشت: روز گذشته و همزمان با اعدام سلطان سکه، بانک ملی به کسانی که سکه با سررسید یک ماهه پیش خرید کرده بودند، ضرب الاجل داد تا هرچه سریعتر نسبت به تحویل سکه‌های خود اقدام کنند. البته هرچند آمار دقیقی از تعداد متقاضیانی که برای تحویل سکه‌های خود به بانک ملی مراجعه نکرده‌اند وجود ندارد، اما براساس اطلاعاتی که در طول این طرح از سوی بانک مرکزی منتشر شد، تنها حدود 5 درصد از خریداران سکه برای تحویل سکه‌های خود مراجعه نکرده‌اند.
*گروه نشریات خبری
پژوهشم**1181**

روحانی: اگر با برجام‌ و FATF مخالفید، به‌ مردم بگویید چقدر هزینه دارد| عده‎ای شعار می‌دهند و هزینه‌ را از جیب‌مردم می‌پردازند| چه اشکالی دارد سوخت را دو نرخی کنیم؟

روحانی: اگر با برجام‌ وFATF مخالفید، به‌مردم بگویید چقدر هزینه دارد|شعار می‌دهند و هزینه‌ را از جیب‌مردم می‌پردازند| چه اشکالی دارد سوخت را دو نرخی کنیم؟

برادر فروغ فرخزاد درگذشت

کلیدواژه: اقتصاد بررسي رسانه ها اعدام سلطان سكه برخورد با مفسدان اقتصادي

منبع: ایرنا

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۵۳۵۱۲۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • بازتاب اعلام لیست کی‌روش در AFC +عکـس
 • قیمت طلا و سکه در بازار امروز سه‌شنبه ۲۰ آذر ۹۷
 • یک داعشی در غزه به اعدام محکوم شد
 • صدور حکم اعدام برای رهبران گروه‌های مسلح سوریه
 • ادامه ارزانی سکه و طلا در بازار
 • ادامه ارزانی سکه و طلا در بازار امروز
 • قیمت طلا، سکه و ارز در بازار شهرکرد
 • موافقت سلطان قابوس با عبور پرواز‌های مسافری اسرائیل از آسمان عمان
 • جدیدترین قیمت طلا، قیمت سکه در بازار تهران
 • ارزانی قیمت سکه و طلا در بازار امروز
 • بازتاب جنگ‌های روس در اشعار مجمر اصفهانی
 • آخرین وضعیت بازار سکه و ارز
 • محاکمه سلطان شیشه به اتهام معاونت در قتل
 • متجاوز به عنف در زندان مرکزی قزوین اعدام شد
 • انتظار عمومی؛ پس از سومین حکم اعدام
 • باقری درمنی اعدام می شود
 • حکم اعدام باقری درمنی تایید شد/ محکومیت مدیر موسسه ثامن الحجج به ۱۵ سال حبس
 • حکم اعدام باقری درمنی تایید شد
 • حکم اعدام باقری درمنی در دیوان عالی کشور تایید شد
 • حکم اعدام باقری‌درمنی تأیید شد