به گزارش جام نیوز به نقل از اسپوتنیک، ماجرای قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد سعودی در کنسولگری عربستان در استانبول به نوعی تمام دنیا را در شوک فرو برد. جسد خاشقجی ابتدا قطعه قطعه شده و سپس در اسید حل کردند. آنکارا بارها اعلام کردند که مقامات عربستان در پشت این قضیه قرار دارد. در حالیکه جزئیات بیشتری درباره این موضوع گزارش نشده است، یکی از مهمترین مسائل نقش نامزد خاشقجی است که تنها شش ماه از آشنایی آنها می گذشت.

 

گفته می‌شود خدیجه چنگیز، نامزد 36 ساله جمال خاشقجی که هنوز هم در شوک این حادثه قرار دارد، برای تامین امنیت جانی او، تحت مراقبت پلیس ترکیه است. خدیجه که در آخرین روز زندگی خاشقجی وی را تا سرکنسولگری سعودی در استانبول همراهی می‌کرد، در مقطع دکترا تحصیل می کند.


خاشقجی و نامزدش مسیری که تا کنسولگری طی کردند درباره آینده زندگی مشترک خود صحبت کرده بودند و قرار بود شام را با دوستان و اقوام خود صرف کنند. برخی اطلاعات حاکی از آنست که فردای روز حادثه تصمیم داشتند با یکدیگر به صورت رسمی ازواج کنند.


جمال خاشقجی در یک کنفرانس که در ماه می سال جاری و در استانبول برگزار شد با خدیجه آشنا شد. خدیجه که به کشورهای حوزه خلیج فارس، بخصوص عمان علاقهمند بود، پیش از این درباره خبرنگار منتقد سعودی اطلاعاتی داشت و از اینرو در کنفرانسی که خاشقجی در آن سخنرانی داشت، حاضر شد. خدیجه از نخستین افرادی بود که پس از سخنرانی خاشقجی از وی سوال پرسید و همچنین پس از پایان کنفرانس در حدود نیم ساعت با وی به گفتگو نشست.


پس از گذشت مدتی، روابط خدیجه و جمال خاشقجی بیشترشد و چندین بار با هم ملاقات کردند و سپس با گذشت چند ماه تصمیم به ازدواج گرفتند.


جمال خاشقجی براساس قوانین ترکیه، برای اینکه بتواند با خدیجه ازدواج کند، باید مدارکی مبنی بر عدم تجرد را ارائه می داد و به این منظور به کنسولگری عربستان در استانبول مراجعه کرد. این روزنامه نگار در ابتدا به دفتر نمایندگی عربستان در آمریکا مراجعه کرد آما آنها از وی خواستند که برای دریافت این گواهی به ترکیه برود.

 

خاشقجی پس از رسیدن به استانبول یک آپارتمان خرید و به همراه خدیجه مبلمان و لوازم منزل را خریداری کرد. در اواخر ماه سپتامبر خاشقجی برای نخستین بار به کنسولگری عربستان سعودی در استانبول مراجعه کرد که با برخورد گرمی از سوی کارکنان کنسولگری روبرو شد و از وی خواستند که پس از دو هفته در تاریخ دوم اکتبر راس ساعت 13:00 برای دریافت گواهی به کنسولگری مراجعه کند.


خدیجه نامزد جمال خاشقجی می‌گوید، جمال ناگهان به او گفت که شاید بهتر باشد که به کنسولگری نروم؟ جمال می ترسید که برای او اتفاقی رخ دهد، اما بهرحال تصمیم گرفت تا به کنسولگری مراجعه کند. یک هفته پس از حادثه قتل جمال خاشقجی، خدیجه عکسی را که در تابستان با هم گرفته بودند را به اشتراک گذاشت در این عکس هر دوی آنها با خنده ای که بر روی لب دارند، به نظر می رسد که بسیار خوشبخت هستند.


روزی که روزنامه نگار سعودی ناپدید شد، خدیجه پلیس ترکیه را در جریان قرار داد و به سوالات آنها در اینباره پاسخ گفت. سپس پلیس چندین بار وی را برای انجام تحقیات بیشتر درباره این موضوع احضار کرد. منبعی در پلیس ترکیه گفت؛ مقامات ترکیه سوالات بسیاری درباره قتل خاشقی دارند از جمله درمورد نقش نامزدش وی در این حادثه.

 

این منبع افزود: او (نامزد خاشقی) به یکباره ظاهر شده و تلاش می کرد که با خاشقجی آشنا شود. سپس روابط این دو به ‌سرعت افزایش یافت. این مرد سالخورده برای ازدواج با دختری که به‌ مراتب جوان ‌تر از او بود از یک کنسولگری به کنسولگری دیگر می‌رفت تا اجازه ازدواج را دریافت کند. این منبع ادامه داد: که رسماً هیچ‌کس خدیجه را متهم نمی‌کند و به او مظنون نیست.

 

گفتنی است بی بی سی پیش تر گزارش داده بود عربستان تیمی پنجاه نفره، برای سر به نیست کردن مخالفان در داخل و خارج از عربستان تشکیل داده است و افزود ترور خاشقجی نخستین اقدام در این زمینه نبود. منبعی از عربستان به بی بی سی گفت قتل خاشقجی نخستین اقدامی نبود که افراد نزدیک به بن سلمان ولیعهد عربستان مرتکب شدند. 

 

منبع: جام نیوز

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

مجموعه داستان کوتاه «بازی عوض شد» منتشر شد/اثر جدید سجاد خالقی روایتی دوران ۸ سال دفاع مقدس

خبرگزاری میزان- کتاب «بازی عوض شده» شامل داستان‌های کوتاه برگزیده در حوزه انقلاب و دفاع مقدس می‌باشد. سیر زمانی این مجموعه که از ۱۱ داستان تشکیل شده از قبل از پیروزی انقلاب اسلامی تا جانبازی شخصیت داستان است. تاریخ انتشار: 17:30 - 31 تير 1398 - کد خبر: ۵۳۵۳۰۴

به گزارش خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان، سجاد خالقی نویسنده کتاب  «بازی عوض شد» متولد ۱۳۶۴ در شهر نافچ استان چهار محال و بختیاری است، وی پیش از این نیز با حضور در جشنواره‌های مختلف ادبی از جمله: جشنواره کبوتر حرم «امام رضا(ع)» در سال‌های ۹۰ و ۹۱ و ۹۳، جشنواره شهر پر چراغ استانی در سال ۹۰، جایزه ادبی یوسف در سال ۹۰، جشنواره ادبیات کودک و نوجوان در سال ۹۲، جشنواره داستان بروجن در  سال ۹۲، جشنواره دانشجویی مهرباران در سال ۹۲، جشنواره داستان انقلاب در سال ۹۲، موفق به دریافت رتبه‌های برتر شده است.

کتاب «بازی عوض شده» شامل داستان‌های کوتاه برگزیده در حوزه انقلاب و دفاع مقدس می‌باشد. سیر زمانی این مجموعه که از ۱۱ داستان تشکیل شده از قبل از پیروزی انقلاب اسلامی تا جانبازی شخصیت داستان است.


«مادر و کدر»، «بازی‌عوض شده»، «مردی در مقابل»، «و دیگر هیچ»، «بازی از نو»، «تاریک، روشن، تاریک، روشن، تاریک روشن...»، «پشت این دیوار‌ها کسی هست»، «آدم‌ها روی پل»، «تا همیشه این‌جا کسی هست»، «حال من جور دیگری است» و داستانی به نام «همه چیز از همه‌چیز شروع شد» عنوان یازده داستان کوتاه این کتاب است.

در بخشی از داستان «مردی در مقابل» می‌خوانیم: دلش ضعف رفت. در قمقمه را باز کرد و آب داغ را روی لب‌ها ریخت؛ بوی لاستیک داغ توی شکمش زد. قمقمه را زیر صخره گذاشت و دستش را روی ساق پا کشید؛ پانسمان باز شده بود. خون گرم و لزج، آرام آرام از زخم بیرون می‌آمد و روی پوتین دلمه بسته بود.

پانسمان را دوباره روی زخم گذاشت. نفسش را حبس کرد و محکم گره زد. بدنش به عرق نشست. درد که خوابید، نفسش را بیرون داد. چشمش را پاک کرد و دوباره پشت تفنگش خزید. هنوز خبری نبود. بی‌هدف دوربین را به سمت کوه‌های اطراف چرخاند؛ به سمت سنگر کمین بچه‌ها؛ جایی که الان مهدی نشسته بود و به او فکر می‌کرد. دوباره چشمش خسته شد.

درست در نهصد متر‌اش در دامنه‌ی کوه روبرویی، چیزی توجهش را جلب کرد. چشمش را از دوربین جدا کرد و با دست مالید و دوباره به دوربین چسباند؛ روبه‌روی سنگر کمین خودی، چیزی روی زمین چنبره زده بود و بین خار‌ها می‌پیچید. نفسش بند آمد.

چشمش را دوباره فشار داد تا سیاه شد؛ سیاه شد و بعد سرخ؛ سرخ مثل نقطه‌ای که وسط پیشانی حسن و علی و حاجی و خیلی‌های دیگر نشست و همه را عزادار کرد شبح کار خودش را می‌کرد؛ روز بود یا شب، دشت بود یا کوه. هر جا بود و همیشه موفق بود...» سجاد خالقی، داستان‌نویس جوان استان چهارمهال و بختیاری، برگزیده جایزه ادبی یوسف برای نوشتن داستان «مردی در مقابل» و جشنواره داستان انقلاب برای خلق داستان «بازی عوض شده» است.

مجموعه داستان دیگر او با نام «باور نمی‌کنی» هم با موضوع دفاع مقدس منتشر شده بود که از سوی انتشارات توسط بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های مقدس به چاپ رسیده است. «بازی عوض شده» را انتشارات عماد فردا با شمارگان دوهزار نسخه، قطع رقعی، ۷۶ صفحه و به بهای ۵۵ هزار ریال روانه بازار نشر کرده است.

کتاب «بازی عوض شد» به قلم سجاد خالقی در قطع رقطعی و ۷۲ صفحه توسط انتشارات شهید کاظمی روانه بازار شد.

علاقه‌مندان جهت تهیه کتاب می‌توانند از طریق سایت manvaketab.ir با ۲۰ درصد تخفیف کتاب را تهیه نمایند.

انتهای پیام/

پاسخ تهدیدآمیز کریمی قدوسی به نماینده تربت جام

چرا افزایش قیمت دلار، کالاها را گران می‌کند اما کاهش قیمت آن تاثیری بر بازار ندارد؟

خانم ها میتوانند به جای مهریه این حقوق را بگیرند!

کلیدواژه: خاشقچی ترور ترکیه عربستان

منبع این خبر، وبسایت www.jamnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۵۳۶۴۱۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • نامزدی یک فلسطینی‌تبار برای انتخابات کنگره آمریکا
 • بازداشت ۶ نفر به اتهام ورود غیرقانونی به کنسولگری ژاپن در کره جنوبی
 • مهلت ۴ هفته ای ترکیه به پناهجویان سوری برای خروج از استانبول
 • ◄ باد شدید، دلیل اصلی فرود پرواز استانبول- تبریز در فرودگاه نخجوان
 • اعلام نامزدی «الناز شاکردوست» و «نوید محمدزاده»
 • مهلت ۴ هفته‌ای مسؤولان استانبول به اتباع سوری برای ترک این شهر
 • پوستر نخستین مهرواره داستان آفرینش منتشر شد
 • علت تغییر مسیر پرواز استانبول به تبریز
 • ملکه زیبایی داعش: زیر دست مرد‌های هربلایی که بود سرمان آمد
 • «يادآوري» داستان فرصت دو بار زندگي کردن؛ کانال کردي شبکه جهاني سحر اين سريال را پخش مي کند
 • کشف 271 میلیون دلار تقلبی از چاپخانه‌ای در استانبول (+عکس)
 • عیادت رئیس ستاد اجرایی فرمان امام (ره) از جمال شورجه + عکس
 • چرا حجاریان درخواست مناظره مکتوب سلیمی‌نمین را پیچاند؟ / این پادشاه لخت است!
 • نامزدی 2 بازیگر مشهورِ سینما /عکس
 • کامیون‌های متواری از جاده اصلی و اعتراض‌هایی که بلند است
 • هشدار وزارت بهداشت ترکیه نسبت به شیوع ویروس نیل غربی در استانبول
 • اعترافات بیوه داعشی پشیمان پس از فرار/ البغدادی به تروریست‌ها اجازه داد هر بلایی سر ما بیاورند
 • ممنوعیت نامزدی دو تابعیتی‌ها در انتخابات مجلس
 • اعترافات بیوه داعشی پشیمان پس از فرار/ البغدادی به نیروهایش اجازه داد هر بلایی سر ما بیاورند