در روزگارِ نه چندان دورِ گذشته، تصور اینکه وارداتِ کت و شلوار‌های خارجی، تولید داخلیِ موجود در بازار کشور را گرفتار کند، سخت و دشوار بود، اما امروز شاهد هستیم واردات این البسه با پارچه‌های خارجی و بعضا بی‌کیفیت، چنان فراگیر شده، که تولیدِ داخلی را با اختلال مواجه کرده است.

به گزارش خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، پارچه‌های ایرانی و به تبع آن کت و شلوار‌های دوخت ایران، عموماً به جنس و کیفیت و دوخت مناسب، شُهرِه بوده اند، کت و شلوار‌هایی که البته شاید در مورادی نتوان آن را با بِرند‌های صاحب نام جهانی مقایسه نمود، اما کیفیت دوخت و پارچه‌های مرغوب آن به میزانی است که در رقابتِ با تولیدات صاحب نام جهانی، فاصله چندان بسیاری میان آن‌ها احساس نشود.

بدون تردید شکوفایی بازار کت و شلوار ایرانی به معنای رونق هر بیشتر صنعت نساجی کشور خواهد بود، صنعتی مهم، حساس و تعیین کننده که توسعه و رونق آن به تنهایی قادر است، اقتصاد یک کشور را شکوفا کند.

در زیر مجموعه صنعت نساجی کشور، تولیدات بسیاری قرار می‌گیرد، صنعتی که در دهه‌های نه چندان دور گذشته با پیشرفت و رونق قابل توجهی همراه و همگام شده بود، اما متاسفانه به تدریج از آن شهرت و پویایی، فاصله گرفت و امروز این صنعت نیمه جان، بیش از هر زمان دیگری نیازمند حمایت، پشتیبانی و توجه است.

با توجه به وُسعت و فراگیری و رسته‌های متعدد و متکثری که در زیرگروه صنعت نساجی قرار می‌گیرد، تحلیل و واکاوی صنعت مذکور، بصورت دقیق، موشکافانه و کارشناسی شده در قالب یک گزارش نمی‌گنجد، با همه این اوصاف با بررسی زیر مجموعه‌های مرتبط با این صنعت، به سهولت و روشنی می‌توان وضعیت و شرایِطِ بُغرَنج و تاسف بار این صنعت را درک نمود.

یکی از رسته‌های مذکور به بازار کت و شلوار معطوف می‌شود، کت و شلواری که زمانی با فعالیت تعداد کثیری از تولیدکنندگان داخلی در بازار عرضه و به فروش می‌رسید و متقاضیان و جامعه هدف آن نیز همواره از کیفیت مطلوب آن رضایت داشتند.

اگرچه در برخی حوزه ها، کیفیتِ نامطلوب تولیداتِ داخلی، ذهنیتی مخدوش و نامطلوب را در اذهان و افکار عمومی ایجاد کرده و به واسطه همان ذهنیت میل و گرایش به تولیدات خارجی قُوَت گرفته، اما در خصوص کت و شلوار‌های ایرانی، این موضوع، مصداقی نداشته و ندارد، زیرا همواره کیفیت اغلب پارچه‌ها و کت و شلوار‌های ایرانی، قابل قبول بوده است.

فرهاد شجاعی، یکی از توزیع کنندگان کت و شلوار در استان البرز، در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به ضرورت حمایت مضاعف دستگاه‌های ذی ربط از این صنف اظهار کرد: در میان زیرگروه منسوجات، رَسته کت و شلوار از حوزه‌هایی به شمار می‌رود که دارای قابلیت اشتغالزایی فراوانی است، به صورتی که برای تولید یک دست کت و شلوار غالباً، حدود ۴ نفر مشغول به فعالیت می‌شوند که البته ممکن است در برخی مناطق، یک خیاط، به تولید و دوخت کت و شلوار مبادرت ورزد، اما در تولیدات انبوه، حداقل ۴ تا ۵ نفر برای دوخت و تولید یک دست کت و شلوار مشغول به کار می‌شوند.

وی افزود: با چنین اوصافی، ظرفیت بالای این رَسته شغلی در توسعه فرصت‌های شغلی مشهود و ملموس می‌شود، اما متاسفانه در طول ۵ تا ۶ سال اخیر رکود عجیب و تعجب آوری گریبانگیر تولیداتِ داخلیِ کت و شلوار شده است.

شجاعی تصریح کرد: بنده به همراه دو برادر دیگر خویش، تا سه سال پیش، در عرصه دوخت و تولید کت و شلوار مشغول به فعالیت بودیم، اما با توجه به هزینه‌های بالای کارگاه و کاهش ملموس تقاضا برای کت و شلوار داخلی، به ناچار در حوزه توزیع مشغول به فعالیت شدیم که البته این فضا، شرایط چندان متفاوتی با عرصه تولید ندارد، زیرا حلقه‌های تولید و توزیع به هم پیوسته هستند و به تبع اختلال در هر یک از بخش‌های مذکور، بخش دیگر را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد و اساسا به دلیل کاهش تقاضا در توزیع، بسیاری از تولیدکنندگان مجبور به پایان دادن به فعالیت خویش، تعدیل نیرو و یا کاهش بسیار شدید و بالای تولید شده اند.

وی افزود: تن‌ها تفاوت حوزه توزیع با تولید در این است که در بخش توزیع، بعضا برخی با خرید و عرضه کت و شلوار‌های ارزان قیمت و بی کیفیت خارجی، بصورت نیم بند به فعالیت خود استمرار می‌بخشند که با افزایش قیمت ماه‌های اخیر، این بخش نیز به مانند گذشته آنچنان که باید سود آور و مطلوبِ نَظَر نیست و قطعاً این شرایط برای اقتصاد و آینده این صنعت مطلوب و امیدوارکننده نخواهد بود.

این فعال در عرصه توزیع کت و شلوار در ادامه گفت: البته نباید از دایره انصاف خارج شد و لزوما تمامی فروشندگان اجناس خارجی را خائن به مملکت و اقتصاد تلقی کرد، زیرا در شرایطی که قیمت تمام شده برخی کت و شلوار‌های خارجی، پایین‌تر از کت و شلوار تولید شدة داخلی است، با کاهش قدرت خرید مردم به تبع تقاضا برای چنین محصولاتی بیشتر می‌شود، و انتظار فروش کت و شلوار‌های ایرانی از سوی امثال بنده غیر منصفانه است، زیرا جز پر کردن مغازه و نظاره گر بودن اکثریت قریب به اتفاق مشتریان و امتناع آنها از خریدِ چنین تولیداتی، نتیجه دیگر در پی ندارد، و به هر ترتیب ما باید امرار معاش کنیم و هزینه‌های مورد نیاز خود و خانواده خویش را تامین کنیم امری که با فروشِ صِرف و مُطلقِ کت و شلوار ایرانی میسر نمی‌شود مگر اینکه مسئولان دستگاه‌های ذی ربط نسبت به صنعت نساجی و حوزه دوخت و عرضه کت شلوار، به صورتی اساسی تجدید نظر کنند.

بیشتر بخوانید: جولان کت و شلوارهای چینی در بازار/خیاطانی که به دلیل واردات بی رویه بیکار می‌شوند 

ایجاد انگیزه و اشتیاق در مردم برای خرید کت و شلوار ایرانی نیازمند تدبیر است

مرتضی نجمیان، یکی دیگر از توزیع کنندگان کت و شلوار در استان البرز، در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به نقش تعیین کننده خرید محصولات داخلی برای حمایت از کالای وطنی گفت:حصول این امر مستلزم تامین پیش نیاز‌های خاص به خود و تدبیر است و در صورت مهیا شدن آن بدون تردید اقبال به تولیدات ایرانی افزایش پیدا می‌کند.

وی افزود: در شرایطی که بسیاری از مردان ایرانی مطلع هستند که کت و شلوار‌های ایرانی از لحاظ کیفیت، مطلوب و مرغوب هستند، اما به مرور، تمایل به خرید کت و شلوار‌های ارزان قیمت خارجی بیشتر می‌شود این موضوع معلول علت مشخص و روشنی است که باید آن را در قیمت تمام شده پایین‌تر محصولات مذکور جستجو کرد.

نجمیان تصریح کرد: بسیاری از کت و شلوار‌های ارزان قیمت خارجی، از لحاظ ظرافت در دوخت و ظاهر، بسیار چشم نواز هستند، اما کیفیت پارچه آن نامطلوب است که البته علت بی کیفیت بودن آن نیز نظام رده بندی کیفی و قیمتی است که برخی تولید کنندگانِ خارجی برای محصولات خود تعریف و تعیین نموده و متاسفانه واردکننده با واردات پارچه‌های نامرغوب و یا کت و شلوار‌های دوخته شده بی کیفیت محصولی به مشتری عرضه می‌کند که دوام و قوام چندانی ندارد.

این توزیع کننده کت و شلوار در استان البرز در ادامه گفت: در یکسال اخیر و بخصوص در سالجاری شرایط آنچنان اَسَفناک شده که متاسفانه نه تنها برای خرید کت و شلوار تولیدِ داخلی، بلکه برای محصول خارجی با قیمت نازل (در مقایسه با نرخ و قیمتی که کت و شلوار‌های ایرانی دارند) نیز تقاضای چندانی وجود ندارد.

سخت‌ترین مقطع اقتصادی، از حیث کسب و کار را در ۱۸ سال اخیر تجربه کردم

سیروس رضایی، یکی از فروشندگان کت و شلوار در غرب استان تهران در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، ضمن انتقاد شدید از مسئولان ذی ربط نسبت به وضعیت اقتصادی جامعه گفت:این یک قاعده و عرف در رسته کت و شلوار فروشی است که همواره ماه پیش از محرم و صفر، ضریب فروش به بالاترین میزان ممکن در طول سال برای کسبه فعال در این عرصه می‌رسد.

وی افزود: میزان فروش کت و شلوار در پیش از ایامِ محرم و صفر، از اسفند که ماه پایانی سال و آغاز سال جدید و عید نوروز می‌باشد نیز بیشتر می‌شود، زیرا به دلیل ایام محرم و صفر، مراسم عروسی زوجین تا پیش از فرارسیدن این دو ماه عزیز انجام می‌گیرد، اما متاسفانه در مرداد و شهریور امسال بنده با ۱۸ سال سابقه در این عرصه، بدترین دوران کاسبی و فعالیت در این رسته را از حیث رونق اقتصادی تجربه کردم و طرح این موضوع اغراق نیست که کسادیِ سنگینِ اینچنینی، تاکنون به این میزان، سابقه نداشته است.

رضایی گفت: افزایش قیمت‌ها از یکسو و به تبع آن کاهش قدرت خرید مردم از سویی دیگر، بازار مذکور را به شدت تحت الشعاع قرار داده و امید آن داریم با تدابیر اتخاذ شده روزنه‌ای باز شود در غیر اینصورت پیش از فَرا رِسیدنِ سال، مجبور به تعطیل کردن مغازه خواهم شد.

کاهش ۵۰ درصدیِ تولید، موید شرایط حاکم بر بازار است

حبیب طهماسبی نیک، رئیس اتحادیه خیاطان زنان و مردان در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، ضمن اشاره به رکود سنگین حاکم بر بازار کت و شلوار عنوان کرد: بهترین دوزندگان کت و شلوار در داخل کشور، ظرفیت تولیدی خود را تا ۵۰ درصد کاهش داده اند و به تبع رکود بازار، بخشی از تولیدکنندگان از چرخه تولید خارج و حذف شده اند.

وی در تشریح مشکلات پیش روی این صنف گفت: در حال حاضر، اکثریت قریب به اتفاق تولید کنندگان با کمبود نقدینگی مواجه هستند و به همین دلیل وقتی برای اخذ تسهیلات به بانک‌ها مراجعه می‌کنند با سود‌های تسهیلاتی بالا مواجه می‌شوند و همین موضوع آنها را از دریافت تسهیلات نیز منصرف می‌کند و به فعالیت خویش در این رسته خاتمه می‌دهند.

امید آن می‌رود با بازگشت رونق به کشور و ایجاد ثبات اقتصادی و تجدید نظری اساسی در روند و رَویه فعالیت بانک‌ها در بخش اخذ سود تسهیلاتی، شاهد حمایت واقعی از کالا‌ها و تولیدات داخلی در عرصه‌های گوناگون من جمله بازار تولید و توزیع کت و شلوار داخلی باشیم، در غیر اینصورت تاکید مقام معظم رهبری و تامین منویات معظم له در خصوص حمایت از کالای ایرانی، تولید و اشتغال، به نحوی شایسته و مطلوب، محقق نخواهد شد.

انتهای پیام/

منبع: باشگاه خبرنگاران

خبر بعدی:

آبزی‌پروری اردبیل درگیر برخی چالش‌های ریز و درشت/ میزان صادرات ماهی علی‌رغم تولید بالا ناچیز است

استان اردبیل به جهت برخورداری از موقعیت مناسب منطقه‌ای و شرایط آب و هوایی یکی از مستعدترین استانها در حوزه تولید و پرورش آبزیان به شمار می‌رود.

به گزارش خبرنگار گروه استانهای باشگاه خبرنگاران جوان از اردبیل؛ استان اردبیل یکی از قطبهای مهم تولید قزل‌آلا در کشور است که بدلیل آب و هوای مناسب ماهی قزل‌آلای این استان از بازار پسندی مناسبی هم برخوردار می‌باشد به طوری که در صورت استفاده از تمامی ظرفیتها و پتانسیلهای موجود کل ظرفیت آبزی‌پروری استان اردبیل در سال به بیش از 30 هزار تن می‌رسد.

اقلیم استان اردبیل به طور عمده به چهار عامل ارتفاع، عرض جغرافیایی، منابع آبی و توده‌های هوای مهاجر بستگی دارد که در همین رابطه عوامل دیگری نیز نظیر آبهای جاری و روان در فعالیتهای کشاورزی و پرورش آبزیان در مقیاس کوچک بر اقلیم تاثیر بسزایی دارد.

به گفته مسئولان شیلات استان هم‌اکنون پرورش انواع ماهیان گرمابی و سردآبی، زینتی و خاویاری از اولویت ویژه‌ای در استان برخوردار بوده و از نظر اقلیم شهرستانهای اردبیل، مشگین‌شهر، نیر، نمین، سرعین و گرمی برای تکثیر و پرورش ماهیان سردآبی و سایر شهرهای استان از جمله پارس‌آباد، بیله‌سوار برای پرورش ماهیان گرمابی و خاویاری و پرورش ماهیان سردآبی در نیمسال دوم سال مناسب هستند.

همچنین در حاشیه رودخانه قزل‌اوزن از شهرستان خلخال و رودخانه گیوی چای در شهرستان کوثر سایتهایی به منظور پرورش ماهیان گرم‌آبی و سردآبی راه‌اندازی شده است.

تولید 10 هزار تن ماهی در سالجاری

مدیرکل شیلات و آبزیان استان اردبیل در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار گروه استنهای باشگاه خبرنگاران جوان از اردبیل؛ اظهار داشت: تعداد واحدهای فعال در زمینه شیلات و آبزیان 449 مورد بوده که در این زمینه به همین تعداد نیز سرمایه‌گذار در سامانه به ثبت رسیده است.

میرآرمان میرواعظی با اشاره به میزان تولید سال 96 در سطح استان اردبیل گفت: سال گذشته سقف تولید ماهی در اردبیل 9 هزار و 7 تن بود که پیش‌بینی می‌شود این میزان تولید امسال به بیش از 9 هزار و 500 تا 10 هزار تن برسد.

وی تصریح کرد: از میزان میانگین تولید ماهیان در استان 3 هزار و 200 تن سهم ماهیان سردآبی و 5 هزار و 807 تن سهم ماهیان گرمابی می‌باشد.

مدیرکل شیلات استان با اشاره به تکثیر تخم انواع ماهی اظهار داشت: در تخم چشم زده سردآبی 17 میلیون و 200 هزار قطعه و در بچه ماهی 6 میلیون و 400 هزار قطعه تکثیر در مجموع واحدهای تولیدی فعال و نیمه‌فعال داشتیم.

به گفته میرواعظی طی امسال 430 هزار قطعه بچه‌ماهی سفید در منابع آبی استان رهاسازی شده است که ارزش ریالی آن حدود 8 میلیارد و 600 میلیون ريال بوده است.

پرورش ماهیان خاویاری به زودی آغاز می‌شود

این مسئول ضمن ارائه گزارشی از میزان اشتغال و واحدهای تولیدی فعال، نیمه‌فعال و راکد استان اظهار داشت: در حال‌حاضر از تعداد مجموع 449 واحد تولیدی تعداد 50 مورد راکد و نیمه فعال بوده که از این تعداد نیز 3 مورد فعالسازی شدند.

به گفته میرواعظی از ابتدای امسال 12 واحد در این حوزه راه‌اندازی شده که 3 مورد آن راکد بوده و 9 مورد نیز متعلق به مزارع جدید پرورش ماهیان و آبزیان است.

وی گفت: میزان اشتغال به صورت مستقیم در واحدهای تولیدی فعال استان 928 نفر می‌باشد که با راه‌اندازی واحدهای تولیدی در بخش تکثیر و پرورش و همچنین فعالسازی واحدهای راکد این میزان تا پایان امسال نیز افزایش می‌یابد.

مدیرکل شیلات استان میزان سرمایه‌گذاری در حوزه پرورش ماهیان و آبزیان در سالجاری را 30 هزار میلیون ريال عنوان و بر اهمیت معرفی ظرفیتهای استان جهت افزایش سرمایه‌گذاری در حوزه پرورش آبزیان تاکید کرد.

مشکلات حوزه آبزی‌پروری از زبان تولیدکنندگان

رضا رجب‌نژاد، تولیدکننده ماهی قزل‌آلا در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار گروه استانهای باشگاه خبرنگاران جوان از اردبیل ضمن ابراز گلایه از شیلات استان و نظام مهندسی بجهت سنگ‌اندازی و دیرکرد در پاسخگویی برای توسعه مزرعه و واحد تولیدی گفت: من از ابتدای امسال برای گرفتن تسهیلات و همچنین توسعه مزرعه خود درگیر کارهایی در شیلات و نظام مهندسی هستم.

وی با بیان اینکه برخی بروکراسی‌های اداری گاه موانعی بزرگ‌تر پیش پای سرمایه‌گذاران و تولیدکنندگان ایجاد می‌کند، اضافه کرد: امیدواریم مسئولان هرچه زودتر نسبت به مرتفع کردن مشکلات حوزه پرورش ماهی نیز نظر مثبت داشته باشند تا با این موضوع هم میزان تولید استان ارتقا یافته و هم توسعه‌ای در اقتصاد منطقه حاصل آید.

غلامرضا بیشکول مدیر تولید یکی از واحدهای پرورش ماهی در مشکین‌شهر نیز با اشاره به وضعیت تولید انواع ماهی در سطح استان و اختصاصا واحد تولیدی حقیقی به خبرنگار گروه استانهای باشگاه خبرنگاران جوان از اردبیل گفت: سقف تولید واحد ما به صورت سالانه 40 تن بوده که در حال‌حاضر این واحد در زمره مزارع فعال استان قرار دارد.

وی با بیان اینکه نوع ماهی تولیدی در این واحد از نوع قزل‌آلا می‌باشد افزود: ما هر ساله در کنار تولید و مصرف داخل به طور میانگین 6 الی 7 تن صادرات داریم که عمده این صادرات به جهت نزدیکی جغرافیایی به کشور آذربایجان می‌باشد.

به گفته این تولیدکننده وضعیت حمایت تولیدکنندگان از سوی شیلات استان رضایت‌بخش بوده و در بحث ارائه و اخذ تسهیلات و وام هیچ‌گونه شانه خالی کردن از سوی متولی اصلی این امر در سطح استان وجود ندارد.

بیشکول تصریح کرد: در حال‌حاضر میزان اشتغال مستقیم و غیرمستقیم در این مزرعه مجموعا 16 نفر بوده که با برنامه‌ریزی جهت توسعه بخش‌های مختلف واحد تولیدی هم میزان توناژ و هم سطح اشتغال 2 و نیم برابر خواهد شد.

جهانگیرزاده، یکی دیگر از تولیدکنندگان ماهی در اردبیل هم در تشریح گستره فعالیت خود در حوزه آبزی‌پروری گفت: ما از سال 1380 مشغول به تکثیر و پرورش ماهی قزل‌آلا هستیم که مزرعه ما سالانه ظرفیت 3 میلیون قطعه را دارد.

وی با اشاره به فراهم سازی زمینه اشتغال برای تعدادی از جوانان بیکار منطقه افزود: در حال حاضر زمینه اشتغال برای بیش از 70 نفر در مزرعه ما هم به صورت مستقیم و هم به صورت غیرمستقیم فراهم آمده است که با گسترش استخر و مزرعه پرورش می‌توانیم این میزان را تا حد قابل قبولی ارتقا دهیم.

این مزرعه‌دار پرورش ماهی در روستای موئیل ادامه داد: مزرعه ما دارای مجوز افزایش تولید از 40 تن به 140 تن در سال است که از سویی دیگر میزان ظرفیت تولیداسمی مزرعه نیز 100 تن به صورت سالانه می‌باشد.

سهم 13 تنی صادرات از مجموع 10 هزار تن تولید ماهی!

معاون توسعه تجارت خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل با اشاره به اهمیت میزان صادرات در پویایی اقتصاد منطقه اظهار کرد: هم‌اکنون میزان صادرات استان در بخش‌ها و حوزه‌های مختلف مقبول و مطلوب بوده که در این زمینه میانگین صادرات انواع ماهیان به خارج از استان تنها 13 تن در سال می‌باشد.

مسعود تبادلی مقصد تولید آبزی استان را فقط کشور آذربایجان عنوان کرد و افزود: در 9 ماهه امسال حدود 13 تن صادرات ماهی از استان به کشور آذربایجان داشتیم.

وی ارزش ریالی این میزان صادرات را 39 هزار دلار دانست و تصریح کرد: اغلب صادرات ماهیان سردابی، گرمابی و قزل‌آلای استان اردبیل به صورت چمدانی صورت می‌پذیرد.

آبزی‌پروری در سربالایی چالش‌ها و فرصت‌ها   با اذعان به اینکه آبزی‌پروری بستری از فعالیت اقتصادی است که اگر این فرصت به خوبی پرورده شود می‌تواند در توسعه درآمدزایی و اشتغالزایی استان اردبیل نقش آفرین و اثربخش باشد، حال آنکه همچون سایر حوزه‌ها این عرصه نیز خالی از مشکلات و چالش‌ها نیست که یکی از این موارد نبود صادرات مناسب در قیاس با میزان تولید می‌باشد. اکنون جای طرح این سوال است که وقتی شرایط لازم برای ارتقای میزان تولید و حتی صادرات در منطقه فراهم است چرا باید میزان تولید استان بالا بوده اما صادراتی در این زمینه به طور شایسته صورت نگیرد حال آنکه برخی مشکلات و چالش‌ها نیز در راستای تولید پیش پای سرمایه‌گذاران و تولیدکنندگان است.

و اما کلام آخر؛

به عقیده بسیاری در حالی که  در استان اردبیل و به تبع در کشور دانش لازم، شرایط آب و هوایی و امکانات مورد نیاز فراهم است، اما در زمینه پرورش برخی از انواع ماهی از بسیاری از کشورهای جهان عقب هستیم و به عقیده همین مسئولان با کمی تلاش بیشتر برای تولید و افزایش سطح تقاضای بازار از سوی مردم می‌توان این خلا را پر کرد اما در نقطه مقابل کسی مسئولیت مشکلات در حوزه تولید و صادرات را گردن نمی‌گیرد.

شاید بتوان با کنترل واردات بی‌رویه، رفع چالش‌های موجود و پربار کردن فرصت‌های موجود متناسب با شرایط مناسب در اختیار در حوزه آبزیان دست تولیدکنندگان را بیش از این نبسته و مسبب بسیاری از مشکلات اقتصادی در منطقه نشد.

انتهای پیام/س

یکه‎تازی خودروسازان در فشار به مردم| سایپا شبانه قیمت خودروها را دوباره افزایش داد!+لیست قیمت‌های جدید

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

تصاویری از فقیرترین روستای آمریکا

کلیدواژه: صنعت اخبار اقتصادی

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۵۵۰۸۶۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • اولویت در معافیت های گمرکی با تولیدکنندگان است
 • اجرای «طرح البسه دوربین‌دار پلیس» در سراسر کشور/ تمامی بازداشتگاه‌ها مجهز به دوربین مداربسته هستند
 • اجرای «طرح البسه دوربین‌دار پلیس»
 • شماره گذاری کالا و خدمات برای حمایت از تولید و رونق صادرات
 • روزگاری که نفس هنر مانا از ایران باستان، به شماره افتاده
 • اجرای «طرح البسه دوربین‌دار پلیس» در سراسر کشور/تمامی بازداشتگاه‌ها مجهز به دوربین‌مدار بسته هستند
 • فرار برخی دستگاه‌ها از پرداخت مالیات/ چرا بار اصلی مالیات، به دوش تولید کنندگان است؟
 • گردوخاک نفس های مردم سیستان وبلوچستان رو به شماره انداخته است / غلظت ذرات غبار در هوای زابل به ۵ برابر حد مجاز رسید
 • شلوار جین چیست و چه فرقی با شلوار لی دارد؟
 • امام‌جمعه قم: حوزه در بدترین شرایط اقتصادی قرار دارد/یارانه نقدی چه کسانی با اجازه مجلس حذف می‌شود؟/ایرانی‌ها در کدام کشور‌ها بیش‌تر خانه می‌خرند؟
 • مجلس خبرگان: میزان حمایت دولت از پیام‌رسان‌های داخلی باید به میزان حمایت از یک پروژه ملی باشد
 • ایران پنجه در پنجه رژیم صهیونیستی انداخته‌ است
 • ایران پنجه در پنجه رژیم صهیونیستی انداخته‌ / در عرصه‌‌ اطلاعاتی‌ این رژیم را شکست داده‌ایم
 • وزیر اطلاعات: ایران پنجه در پنجه رژیم صهیونیستی انداخته است/در عرصه‌‌ اطلاعاتی‌ این رژیم را شکست داده‌ایم
 • مسئولان گوشت نمی‌خرید؟
 • بازار گوشت قربانی شبکه معیوب توزیع شد
 • قیمت خودروهای داخلی و خارجی در بازار
 • آن کسی که در دوره جوانی من خیلی روی من اثر گذاشت، در درجه اوّل، مرحوم «نوّاب صفوی» بود
 • ظرفیت اشتغالزایی ۱۰ هزار نفری در حوزه تولید کود‌های زراعی/چرا اختصاص ۶۰۰ میلیون دلار برای واردات سم و کود اختصاص یافت؟