در حالی که به نظر می‌رسد تنها روزنه امید لبنانی‌ها حضور نمایندگان اهل تسنن مستقل بر اساس سهمیه میشل عون در دولت است، باسیل درخواست تعویق این طرح را کرده است. ۲۶ آبان ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۰ بین الملل آسیای غربی نظرات

به گزارش خبرگزاری تسنیم، با وجود اینکه تقریباتمامیگروه‌هایسیاسیلبناناز ضرورتتشکیلفوریدولتلبنانسخنمی‌گویند، اماهمچنانروندتشکیلدولتبااصراربرخیجریان‌هایلبنانیمتوقفشدهاست.

طیروزهایگذشته با جوداینکهنشست‌هامیانگروه‌هایسیاسی برای حل و فصل این بحران ادامه داشته، اما هیچ شاخص و تحول مثبتی در روند تشکیل دولت مشاهده نشده است.

سعد حریری نخست وزیر مامور تشکیل کابینه اعلام کرده که مانعی در حضور نمایندگان مستقل اهل تسنن از سهمیه میشل عون رئیس جمهور لبنان نمی‌بیند. وی در همین رابطه دیروز با ولید جنبلاط نماینده سابق پارلمان لبنان و علی حسن الخلیل وزیر امور مالی و معاون نبیه بری رئیس پارلمان لبنان دیدار کرد.

چرا اهل تسنن مستقل باید در دولت لبنان حضور داشته باشد؟دبه سیاسی سعد حریری در روند تشکیل دولت لبنان

 

  در همین رابطه دیروز شیخ نعیم قاسم معاون دبیرکل حزب الله لبنان مواضع این حزب را مجددا تشریح و تاکید کرد که حزب‌الله تمامی تسهیلات را برای تشکیل دولت از همان روز اول فراهم آورده و مطالبات خود را نیز از همان روز اول مطرح کرده است که یکی از این مطالبات حضور نمایندگان مستقل اهل تسنن در کابینه بوده است.

در شرایط کنونی گروه‌های لبنانی احتمال می‌دهند که موضع‌گیری سعد حریری مبنی بر پذیرش نمایندگان مستقل اهل تسنن از سهمیه میشل عون رئیس جمهور لبنان بتواند روزنه امیدی برای حل بحران کنونی در روند تشکیل دولت باشد.

در این میان جبران باسیل وزیر خارجه لبنان و رئیس فراکسیون جریان آزاد ملی در این کشور در حالی به عنوان میانجی حل بحران کنونی در روند تشکیل دولت مطرح شده که بنا بر اعدام ولید سکریه یکی از 6 نماینده مستقل اهل تسنن، تاکنون هیچ دیدار یا تماسی با نمایندگان عضو فراکسیون گفتمان مشورتی نداشته است و طرح‌های خود را برای آنها تشریح نکرده است. سکریه به نمایندگی از این فراکسیون تاکید کرد که اجازه نمی‌دهد با سازش‌هایی فراتر از حضور این جریان، مطالبات این گروه دور زده شود.

وی ادامه داد: اگر نخست وزیر مأمور تشکیل کابینه اصرار به تعدد احزاب در ساختار سنی این کشور دارد، دست کم از میان 10 نماینده اهل تسنن خارج از جریان المستقبل دو وزیر باید در دولت حضور داشته باشد که یک وزیر از آنها متعلق به شش نماینده گفتمان مشورتی خواهد بود و چهار نماینده دیگر نیز می‌توانند یک وزیر داشته باشند.

گفته می‌شود که میشل عون رئیس جمهور لبنان اعطای حق وزارتی به نمایندگان مستقل اهل تسنن از سهمیه خود را پذیرفته است و تمایل دارد که این کرسی را به فیصل کرامی بدهد، اما جبران باسیل داماد وی از او خواسته است تا در این زمینه اندکی تأمل کند تا شاید او بتواند راه حل متفاوتی را ارائه کند.

به نظر می‌رسد باسیل همچنان اعتقاد دارد که می‌تواند امتیاز مذکور را از نخست‌وزیر یا اهل تسنن 8 مارس بگیرد. بر اساس گزارشی که روزنامه الاخبار لبنان ارائه کرده، باسیل در نشست‌هایی که در این رابطه انجام داده به پاسخ‌های زیر از میان گروه‌های مختلف دست پیدا کرده است:

حریری اعلام کرده که هرگز امتیاز دادن به اهل تسنن مستقل از سهمیه خود را نخواهد پذیرفت و تاکنون نیز از ورود نمایندگان اهل تسنن در ساختار حکومتی امتناع کرده است.فراکسیون گفتمان مشورتی نیز اعلام کرده است که یک جمعیت خیریه نیست و نمی‌خواهدفریب وعده‌هایمطرحشدهدرخصوصاعطایپستوزارتیبهاینگروهدرخارجاز 6 وزیرمذکوررابخورد. اینگروه اعلامکردهکه اهمیتینمی‌دهدکهسهمیهخودراازچهگروهیدریافتکند.حزب‌الله لبنان و نبیه بری در کنار فراکسیون گفتمان مشورتی قرار دارند و ولید جنبلاط و سمیر جعجع نیز نمی‌توانند در این زمینه کاری انجام دهند.

جبران باسیل بعد از مجموعه دیدارهایی که در این رابطه انجام داده به نتایج زیر دست پیدا کرده است:

-  باید سعد حریری را قانع کرد که حضور نمایندگان اهل تسنن مستقل در دولت این کشور، موضوعی عادلانه و منصفانه است و گریزی از آن وجود ندارد. در اینشرایطمی‌توانحریریرامجبوربهعقب‌نشینیازمطالباتخودبهنفعکشورکرد.

- انتخاب وزیر از سهمیه 6 نماینده مستقل اهل تسنن باید از میان خود آنها یا فردی به نمایندگی از آنها باشد، به گونه‌ای که باعث تحریک یا ایجاد تنش برای دیگران نشود.

- میشل عون رئیس جمهور لبنان باید آمادگی پرداخت کرسی وزارتی به این گروه از سهمیه خود را داشته باشد.

به این ترتیب باسیل باید بداند که تعلل در این زمینه غیر از هدر دادن وقت فایده‌ای نخواهد داشت، چرا که اگر لبنان امروز از این بحران خارج شود، برای این کشور فوایدی بیشتر از فردا خواهد داشت.

انتهای پیام/

R36346/P36442/S8,90/CT4 واژه های کاربردی مرتبط میشل عون حزب‌ الله لبنان لبنان

روحانی: اگر با برجام‌ وFATF مخالفید، به‌مردم بگویید چقدر هزینه دارد|شعار می‌دهند و هزینه‌ را از جیب‌مردم می‌پردازند| چه اشکالی دارد سوخت را دو نرخی کنیم؟

رئیسی: خدا رحم کرد که رییس‌جمهور نشدم| انتخابات سال ۹۶ از انتخابات‌های پرتخلف کشور بود، هنوز پیگیر هستم| مالیات را باید از یقه سفیدها گرفت

واکنش هنرمندان به مرگ پیام صابری

کلیدواژه: میشل عون حزب الله لبنان لبنان میشل عون حزب الله لبنان لبنان

منبع: تسنیم

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۵۵۵۲۰۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • دیدارصمیمی نمایندگی ولی فقیه لشکر۱۴ امام حسین(ع) با علمای اهل تسنن
 • رایزنی هیاتی فلسطینی به ریاست الزهار با میشل عون
 • رونمایی از کتاب «هنر گره‌سازی در معماری و درودگری» مرحوم شفائی
 • رونمایی از کتاب هنر گره‌سازی در معماری و درودگری
 • امشب، ماه به گره نزولی می‌رسد
 • گره کور خودرو
 • گره کور بحران پناهجویان به دست کدام نهاد بین‌المللی باز می‌شود؟
 • جشن ۹ربیع از نظر تاریخی و اعتقادی مردود است/ وحدت؛ بالاترین مصلحت
 • ابتکار و بطحایی طرح دوباره سند 2030 را شائبه برانگیز خواندند
 • هادي کياني: از هر طرف که وارد مي‌شوي، يک جاي اين موسيقي به گره برمي‌خوري!
 • نائب رئیس پارلمان لبنان: بیش از این نمی‌توانیم برای تشکیل کابینه صبر کنیم
 • انتصاب مجدد داماد معزول؛ به لطف خویشاوندسالاری نماینده لیست امید!/ وقتی تعلیم و تربیت بازیچه دست سیاست‌بازان می‌شود
 • تاکید علمای اهل تسنن و تشیع به تقریب مذاهب رمز تحقق وحدت است
 • ارتباط داماد ترامپ با بن سلمان همچنان ادامه دارد
 • گره کور تنظیم بازار/ چرا نرخ دلار پایین آمد، اما اجناس ارزان نشد؟
 • گره کور تنظیم بازار
 • پیامک بازی داماد ترامپ و بن سلمان بعد از قتل خاشقجی
 • ارتباط داماد ترامپ با بن‌سلمان پس از قتل خاشقجی
 • لبنان مداخله ایران در پرونده تشکیل دولت جدید را تکذیب کرد
 • استقبال پارلمان لبنان از پیشنهاد «عون» برای خروج از بن بست فرآیند تشیکل دولت