وزیر فرهنگ و ارشاد در کنار تغییرات دیگر، طی حکمی حسین انتظامی را به عنوان سرپرست سازمان سینمایی منصوب کرد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران پویا، بعد از ماه ها رایزنی رسانه ای و بررسی گزینه های متعدد، سکان هدایت سینمای ایران به حسین انتظامی دستیار ارشد و قائم مقام وزیر ارشاد سپرده شد.

او پیش از این معاون مطبوعاتی ارشاد هم بوده و شاید در این شرایط بهترین گزینه هدایت مهمترین بخش فرهنگ و هنر یعنی سینمای ایران باشد.

البته سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تقدیر از زحمات و تلاش های مدیران بازنشسته، در احکامی جداگانه چهار مدیر جدید این وزارتخانه را منصوب کرد.

چرا که با پایان یافتن مهلت قانونی به کارگیری بازنشستگان، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی باید تکلیف را روشن می کرد؛ بدین جهت در حکمی از سوی آقای وزیر علی اصغر کاراندیش مروستی به عنوان معاون حقوقی، امور مجلس و استان ها منصوب شد.
علی اصغر کاراندیش مروستی دارای مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد و از مدیران با سابقه وزارتخانه های کشور و فرهنگ و ارشاد اسلامی است که از زمان آغاز به کار دولت یازدهم عهده دار سمت معاونت توسعه مدیریت و منابع در این وزارتخانه بود. در سوابق کار اندیش همچنین مشاور امور مجلس وزیر کشور و معاون امور مجلس و پشتیبانی سازمان بهزیستی به چشم می خورد.
پیش از این سیدهادی حسینی در این سمت مشغول به خدمت بود.
همچنین لادن حیدری که پیش از این مدیرکل دفتر حقوقی و مالکیت معنوی این وزارتخانه بود با حکم صالحی به عنوان معاون توسعه مدیریت و منابع منصوب شد.
حیدری دارای مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد مدیریت استراتژیک و از ابتدای دولت یازدهم تاکنون به عنوان مدیرکل دفتر حقوقی و مالکیت معنوی این وزارتخانه مشغول به خدمت بوده است. طرح هایی همچون صیانت از حقوق مولفان و پدیدآورندگان آثار فرهنگی و هنری در دوره مسئولیت قبلی حیدری تدوین شده است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حکم دیگری محمدرضا بهمنی را به عنوان رییس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال این وزارتخانه منصوب کرد.
محمدرضا بهمنی نیز سال گذشته در حکمی از سوی صالحی به عنوان مشاور وزیر در گسترش ارتباطات فرهنگی مشغول به فعالیت در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بود. وی عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و دانش آموخته دکتری سیاستگذاری فرهنگی است.
پیش از این دکتر سیدمرتضی موسویان از مدیران باتجربه حوزه فناوری اطلاعات به عنوان رییس این مرکز مشغول به خدمت بود.
همچنین وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حکم دیگری حسن صفرخانی را به عنوان مدیرکل دفتر عملکرد مدیریت این وزارتخانه منصوب کرد.
حسن صفرخانی که دارای سوابق اجرایی قابل توجه در دستگاه های دولتی است پیش از این و تا پایان سال 96 رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ترکیه بود.
یاد آور می شود پیش از این مظاهر برادران از مدیران با سابقه سازمان برنامه و بودجه مسئولیت ادارهکل دفتر مدیریت عملکرد این وزارتخانه را بر عهده داشت.
صالحی همچنین در حکمی جداگانه حسین انتظامی دستیار ارشد خود را به عنوان سرپرست سازمان سینمایی منصوب کرد .
انتظامی از مدیران نام آشنای عرصه فرهنگ است که تا چندی پیش مسئولیت معاونت امورمطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را بر عهده داشت. این مدیر رسانه ای که سابقه مدیرعاملی موسسه همشهری و مدیرمسئولی روزنامه جام جم را در کارنامه خود دارد، در ماه های اخیر به عنوان دستیار ارشد وزیر، در پیشبرد اهداف و برنامه های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نقش موثر داشته که شفاف سازی عملکرد وزارتخانه از جمله آن ها است. انتظامی با مدرک تحصیلی دکترای تخصصی، مسئولیت دبیر کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات را نیز بر عهده دارد.
پیش از این محمدمهدی حیدریان مدیر باسابقه سینمایی رییس این سازمان بود .

صالحی همچنین در پیام های جداگانه ای از مدیران پیشین وزارتخانه که با تلاش مجدانه نسبت به پیشبرد اهداف فرهنگی حداکثر توان خود را به کار گرفته و پیشتر به افتخار بازنشستگی نائل شدند قدردانی کرد.

منبع: تابناک

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

ابعاد افشاگری «نمکی» از فساد در وزارت بهداشت

چند هفته پیش اخباری از کشف یک فساد گسترده در وزارت بهداشت و درمان در فضای مجازی منتشر شد. در آن زمان گفته شد چندتن از مقامات سازمان غذا و دارو بازداشت شده اند. پس از گذشت مدتی وزیر بهداشت جزییاتی از فساد در این وزارتخانه را افشا کرد و روز گذشته نیز سخنگوی قوه قضائیه در این باره توضیحاتی داد.

به گزارش «تابناک» به نقل از فرارو، وزیر بهداشت چندی پیش از شبکه انحصار و احتکار در واردات دارو یاد کرد و گفت که سرنوشت یک میلیارد و ۳۰۰میلیون دلار ارز تجهیزات پزشکی مشخص نیست. او از توزیع داروی تقلبی نیز پرده برداشته است.

این سخنان وزیر بهداشت در دو جلسه با محوریت فساد در دیدار با نمایندگان مجلس مطرح شد. او جزییات تکان دهنده از این شبکه فساد را مطرح کرد.

سعید نمکی پس از این دو نشست در اینستاگرام خود نوشت: «شبکه‌های رانت، فساد و انحصار به هزار و یک رنگ از جیب ملت ارتزاق و داروی مورد نیاز مردم را در بازار سیاه عرضه می‌کنند، در انبار‌های پیدا و پنهان احتکار می‌کنند و داروی تقلبی در بازار توزیع می‌کنند.»

نمکی اعلام کرد که شبکه فساد اقتصادی برای تخریب او و وزارت تحت امرش، میلیارد‌ها هزینه می‌کند، اما او از پیگیری، شناسایی و افشاگری علیه این شبکه عقب نخواهد نشست: «در کنار سازمان غذا و دارو سامانه‌ای درست کرده بودند که سرور آن در خارج از این مرز‌ها قرار داشت و تنها افراد معدودی به اطلاعات آن دسترسی داشتند. چهار ماه است روی این موضوع کار می‌کنیم. یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار ارز تجهیزات پزشکی رفته و هنوز دقیقا معلوم نیست چه کسی برده است و چه چیزی آورده و به چه کسانی داده است.»

اکبر ترکی، سخنگوی کمیسیون بهداشت مجلس، به نقل از سعید نمکی گفته است: «یک سری افراد دارو‌های مشابه داخلی را وارد می‌کردند و فشار می‌آوردند تا تولید داخلی دارو در کشور را دچار اختلال کنند.»

رسانه‌ها همچنین به نقل از وزیر بهداشت نوشته اند: «با یک فساد سازمان‌یافته در دارو و تجهیزات پزشکی و حتی برخی شرکت‌های وابسته به وزارت بهداشت درگیر بودیم، ابایی هم ندارم بگویم بسیاری از این شرکت‌های وابسته به هیئت امنای ارزی هریک به‌نوعی مشکل دارند، البته در حال حسابرسی هستیم و بعد از آن هم اغلب این شرکت‌ها هم منحل خواهند شد.

در همین حال سعید نمکی اعلام کرده که در زمان تصدی وزارت بهداشت با رخنه فساد در هیات امنای ارزی و سازمان غذا و دارو مواجه شد و مجموعه‌ای آشفته و پر از گرفتاری و با معوقات سنگین را تحویل گرفت: «بیمه تأمین اجتماعی چیزی حدود ۱۷ ماه پول وزارت بهداشت را نداده بود، بیمه سلامت حتی با ۴۰۰ درصد رشد منابع خود، نمی‌توانست از عهده مخارجش برآید، هم‌زمان انبوهی از کار‌ها و وعده‌های ناتمام وجود دارد.»

واردات کابل برق با ارز دارو
وزیر بهداشت ایران همچنین روز گذشته گفت که افرادی در این وزارتخانه با ارز دولتی که برای واردات دارو و لوازم پزشکی اختصاص دارد، اقلام دیگری از جمله کابل برق وارد کرده‌اند.

وزیر بهداشت همچنین خبر داد برخی از افراد بازداشت شده و در حال بازجویی هستند. او البته درباره هویت این افراد توضیحی نداده است. همزمان، غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه، دریافت رشوه از سوی مقام‌های دولتی و سوءاستفاده از ارز دولتی دارو و لوازم پزشکی را تایید کرد، اما گفته سه متهم این پرونده با قرار وثیقه آزاد هستند.

سخنگوی قوه قضائیه گفت: "بعد از تکمیل تحقیقات در دادسرا و ارسال پرونده به دادگاه اگر در زمره اخلال در نظام اقتصادی قرارگرفت این دادگاه با حضور اصحاب رسانه برگزار خواهد شد."

یک ماه پیش از این هم دکتر علیرضا رئیسی، معاون وزارت بهداشت ایران گفته بود که "مافیای دخانیات در ایران با ارز دولتی، معادل ۱۶ میلیون دلار کاغذ سیگار وارد کرده است."

این مقام ارشد دولتی در امور بهداشتی افزود: "در سیگار تحریم نیستیم و برترین برند‌های سیگار می‌توانند حتی جلوی وزارت بهداشت شعبه بزنند و مافیای قدرتمند در واردات توتون و کاغذ سیگار دست دارند."

تلاش برای استیضاح
سخنان افشاگرانه وزیر بهداشت در حالی بیان و منتشر شده‌اند که شماری از نمایندگان مجلس به دنبال استیضاح او هستند. اسدالله عباسی، نماینده رودسر، گفته است: «انتقاد‌های بسیاری به عملکرد وزیر بهداشت و ضعف‌های مدیریتی در این وزارتخانه مطرح است. ضعف مدیریتی شخص وزیر، عدم نظارت دقیق در تولید و واردات دارو، مشکلات مربوط به کمبود دارو، عدم اجرای صحیح طرح پزشک خانواده، عدم اجرای طرح الکترونیکی‌شدن پرونده‌های پزشکی و کمبود پزشک متخصص در بیمارستان‌های مناطق محروم از جمله محور‌های مهم استیضاح وزیر بهداشت است.»

علی فاطمی، عضو هیئت مدیره انجمن داروسازان ایران، نیز به انتقاد از وزارت بهداشت پرداخته و به روزنامه "شرق" گفته است: «متأسفانه در سازمان غذا و دارو برخی از کار‌ها با سفارش، روابط و حتی یک تلفن پیش می‌رود و ممکن است یک سفارش تلفنی در زمینه واردات دارو با ارزبری چند میلیون یورو یا یک تلفن ساده برای صدور مجوز یک شرکت ساده باشد.» او افزوده که این فساد تا زمانی که به نقش تشکل‌های مردم نهاد و رسانه‌ها بها داده نمی‌شود، ادامه خواهد یافت.

در این میان روابط عمومی وزارت بهداشت، نقل قول سخنگوی فراکسیون نمایندگان ولایی از اظهارات وزیر را تکذیب کرده است. نقوی حسینی به رسانه‌ها گفته که سعید نمکی در دیدار با آن‌ها از فساد ۵۰ هزار میلیارد تومانی در نظام پزشکی خبر داده است. رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت به خبرگزاری ایسنا گفته است که ۵۰ هزار میلیارد تومان کل حجم بازار دارو و تجهیزات پزشکی است و وزیر در صحبت‌هایش چیزی درباره نظام پزشکی نگفته است.

انگیزه افشاگری
سعید نمکی در تاریخ ۱۵ بهمن ماه سال ۹۷ به عنوان وزیر وزارتخانه بهداشت، درمان و آموزش پزشکی منصوب شد. پیش از او قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت بود. قاضی زاده به دلیل برخی اختلافات با اعضای دولت به ویژه محمد باقر نوبخت استعفا کرد.

بسیاری معتقدند او وارث وزارت خانه‌ای پر از مشکل و دردسر شده است.

او دارای مدرک دکتری داروسازی و تخصص ایمنی‌شناسی، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با مرتبهٔ علمی دانشیاری، معاون سازمان برنامه و بودجه کشور، عضو شورای سیاستگذاری مرکز ملی تحقیقات بیمهٔ سلامت، و معاون سابق محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست بوده است. نمکی وزیر بهداشت بعد از انقلاب اسلامی است که پزشک نیست.

بسیاری معتقدند پس از اختلاف قاضی زاده هاشمی با نوبخت، رییس سازمان برنامه و بودجه نمکی را که معتمد خود بوده به کرسی این وزارتخانه رسانده است. او در سال ۱۳۹۴ به معاونت امور اجتماعی و عمومی در سازمان مدیریت (سازمان برنامه و بودجه) منصوب شد و ۲۵ سال پیش از این تاریخ، معاون بهداشتی وزیر بهداشت بوده‌است، او همچنین، مدتی مشاور معصومه ابتکار بوده‌است و چندسال مدیرعامل چند کارخانه داروسازی از جمله تولید دارو بوده‌است. نمکی متولد شهر کاشان است و دانشگاه علوم پزشکی کاشان را در کارنامه دارد.

افشاگری‌های اخیر وزیر بهداشت از جهاتی بسیار قابل تامل است. مهمترین نکته این است که این افشاگری قطعا مدیریت قاضی زاده هاشمی وزیر پیشین بهداشت در دولت روحانی را زیر سوال خواهد برد و احتمالا افشای این فساد‌ها دامن او را خواهد گرفت.

از طرف دیگر این افشاگری دامن دولت را هم خواهد گرفت، چرا که فساد رخ داده باز هم نشان می دهد که سیاست تک نرخی کردن دلار چقدر ناکارآمد و اشتباه بوده است.

از سوی دیگر باید دید افشاگری وزیر بهداشت در چه راستایی صورت گرفته است، آیا قراراست مبارزه‌ای جدی با فساد باشد و یا صرفا ژستی ضد فساد، کوتاه مدت و گذراست.

افشاگری وزیر بهداشت از وجود دو کانون فساد؛ یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار ارز تجهیزات پزشکی رفته و معلوم نیست چه کسی برده است| تهدید شدم، عقب‌نشینی نمی‌کنم

ایران می‌تواند در منازعه با آمریکا روی "چین" و "روسیه" حساب باز کند؟

پیام ترامپ به فیفا: پول ایران را ندهید

منبع این خبر، وبسایت www.tabnak.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۵۶۶۵۳۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • پیام تسلیت ​وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به آیت الله مظاهری
 • مدیرکل جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی همدان معرفی شد
 • مدیریت علمی و کارشناسی؛ سیاست کاری مدیرکل جدید ارشاد همدان
 • با حکم وزیر: احمدرضا احسانی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی همدان شد
 • «احمدرضا احسانی» مدیر کل ارشاد همدان شد
 • پیگیری لایحه مالکیت فکری و ادبی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
 • مدیرکل ارشاد استان همدان منصوب شد
 • سرپرستی یک وزارتخانه با چاشنی انتخابات
 • معاون وزیر ارشاد: ۲۶ دستگاه دولتی در حوزه فرهنگ موازی‌کاری می‌کنند
 • تقویت فرهنگ در عرصه بین المللی از اولویت کار وزارت ارشاد اسلامی
 • مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی همدان از هنرهای زیبا آمد
 • آیا حضور حسینی در وزارت آموزش و پرورش رویکرد سیاسی دارد؟
 • مدیر روابط عمومی معاون قرآنی وزارت ارشاد منصوب شد
 • امیرزاده عضو شورای فرهنگی اجتماعی وزارت ارشاد شد
 • جدیدترین اظهارات حسین زمان درباره ممنوعیت ۱۷ ساله‌اش | گفتم جلوی وزارت ارشاد بست می‌نشینم
 • عضو شورای فرهنگی اجتماعی وزارت ارشاد منصوب شد
 • همایون امیرزاده عضو شورای فرهنگی اجتماعی وزارت فرهنگ شد
 • مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی همدان منصوب شد
 • همایون امیرزاده عضو شورای فرهنگی اجتماعی وزارت ارشاد شد