کوالالامپور- ایرنا- شی جین پینگ رئیس جمهوری چین در حاشیه اجلاس سران سازمان همکاری‌های اقتصادی آسیا-پاسفیک (اَپک) در دیدار با مون جائه این رئیس جمهور کره جنوبی اعلام کرد که دعوت رهبر کره شمالی را برای دیدار ازاین کشور دریافت کرده و این سفر در سال آینده انجام می شود.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا به نقل از رسانه های آسیایی، رئیس جمهوری چین گفت وگوهای صریحی را با مون جائه این رئیس جمهوری کره جنوبی در بندر مورسبی پایتخت پاپواگینه نو در مورد خلع سلاح هسته ای در شبه جزیره کره داشته است.
مون همچنین از رئیس جمهوری چین برای دیدار از کره جنوبی دعوت کرد که شی با پاسخ مثبت به این درخواست احتمال داد این سفر نیز سال آینده انجام شود.
ناظران منطقه ای سفر شی به هر دو کره در یک سال را شرایط دشواری برای پکن ارزیابی می کنند اما پذیرش شی برای این سفرها حاکی از تصمیم پکن برای گسترش روابطش در شبه جزیره کره است.
رهبران چین و کره جنوبی همچنین در دیدار دوجانبه در مورد روند خلع سلاح اتمی در کره شمالی گفت وگو کرده و از تداوم این روند برای صلح و ثبات در این منطقه حمایت کردند.
مون جائه این رهبر کره جنوبی دسامبر سال 2017 به چین سفر کرده بود و با مقام های پکن ودیدار داشت.
در حالی که مذاکرات خلع سلاح هسته ای میان آمریکا و کره شمالی در یک وضعیت ناپایدار پیش می رود مون درصدد است از همکاری چین به عنوان متحد اصلی کره شمالی دراین زمینه استفاده کند.
رئیس جمهوری چین همچنین درحاشیه اجلاس سران اپ با بیش از 10 نفر از سران کشورهای کوچک حوزه اقیانوس آرام دیدار و گفت وگوی جداگانه ای داشت و روابط میان پکن و این کشورها را محکم و پایدار اعلام کرد.
رهبران این کشورها دراین دیدار که در میان آنها سران کشورهای کوچک ایالات فدرال میکرونزی، پاپوآ گینه نو، ساموآ، واناتو،جزایرکوک، تونگا و فیجی حضور داشتند بر تداوم روابط استرتژیک برپایه احترام متقابل وتوسعه مشترک با پکن توافق کردند.
رئیس جمهوری چین نیز دراین دیدار پیشنهاد گسترش همکاری های کشورهای کوچک دور افتاده در اقیانوس آرام را با پکن مطرح کرد و گفت که چین از کشورهای جزیره ای منطقه در جهت توسعه اقتصاد، بهبود معیشت مردم و افزایش توانایی آنها در توسعه مستقل و پایدار، حمایت کرده است.
وی تاکید کرد که چین آماده است تا با این کشورها در روند مبادلات بین المللی در سطوح مختلف حمایت کرده و منافع هر دو طرف را در این روابط حفظ کند.
روابط اقتصادی پکن با این کشورهای کوچک که عمدتا از طریق ارائه وام های کلان برای توسعه بخش های زیر ساختی آنها انجام می شود همواره مورد انتقاد آمریکا و متحدان اصلی اش در منطقه ازجمله استرالیا و ژاپن بوده و آن را اقدامی در جهت وابستگی این کشورها ارزیابی کردند.
چین با این کشورها برای توسعه گردشگری و تقویت سیاست یک کمربند یک جاده دراین بخش از جهان و همچنین توسعه سرمایه گذاری ها توافق کرد.
رهبر چین همچنین در این اجلاس که روز دوم خود را پشت سر می گذارد با تعداد دیگری از رهبران منطقه از جمله رئیس جمهوری اندونزی دیدار و گفت وگو کرد.
اجلاس دو روزه(17-16 نوامبر/27-27 آبان) سران اپک از روز گذشته آغاز شده و تا روز یکشنبه نیز به کار خود در کشور جزیره ای پاپوا گینه نو ادامه خواهد داد.
اَپِک یک گروه اقتصادی منطقه ای متشکل از کشورهای حاشیه اقیانوس آرام است که در سال 1989 با هدف استفاده از وابستگی متقابل فزاینده کشورهای منطقه آسیا و اقیانوس آرام تشکیل شد و سران کشورهای عضو آن به صورت سالانه با یکدیگر ملاقات می کنند.
21 کشور استرالیا، برونئی، کانادا، اندونزی، ژاپن، کره جنوبی، مالزی، نیوزیلند، فیلیپین، سنگاپور، تایلند، تایوان، هنگ کنگ، پاپوآ گینه نو، چین، مکزیک، شیلی، پرو، روسیه، آمریکا و ویتنام، اعضای اَپِک هستند و پاپوا گینه نو اکنون ریاست دوره ای این سازمان را برعهده دارد.
بر اساس گزارش بانک‌ جهانی اعضای اپک با دارا بودن حدود 40 درصد جمعیت جهان، ‌57 درصد کل تولید ناخالص داخلی و 60درصد خروجی اقتصادی جهان را در اختیار دارند. اما آنچه مانع از قدرت‌ گرفتن و ایفای نقش اصلی اپک در اقتصاد جهانی شده شامل گستردگی و تنوع اقتصاد‌های این گروه بزرگ اقتصادی است.
شبد**آساق **1599 **1010

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

سرمربی کره‌جنوبی خواستار تکرار بازی تدارکاتی با ایران شد

سرمربی پرتغالی تیم ملی کره جنوبی در خصوص قرعه‌کشی مقدماتی جام جهانی که ساعتی پیش در مقر AFC برگزار شد، و در پاسخ به این سؤال که از هم گروهی با کره شمالی با توجه به مسائل سیاسی چه حسی دارید؟ گفت: من به فوتبال نگاه فوتبالی می‌کنم و کاری به مسائل سیاسی ندارم و سیاست‌های دو کشور ارتباطی به فوتبال و تفکرات من ندارد و من فقط روی این تمرکز می‌کنم که تیمم را آماده مسابقات کنم.

به گزارش تابناک ورزشی، پائولو بنتو در پاسخ به این سؤال که شانس صعود تیمش را چقدر می‌بیند؟ گفت: شانس صعود ما بالاست، چون به شرایط خوبی رسیده‌ایم. روند چند ماه اخیر تیم ملی کره نشان از سیر صعودی ما دارد. من وظیفه‌ام این است تیم‌ها را آنالیز کنم و باید بدانم ترکمنستان و لبنان چگونه بازی می‌کنند. ستاره‌های خوبی را در اختیار دارم اما ستاره تضمین صعود نیست و مهم این است که بازیکن در روز مسابقه چه عملکردی داشته باشد.

وی در ادامه این گفتگو در خصوص مسابقه دوستانه‌ای که با تیم ملی ایران چندی پیش در کره جنوبی برگزار شد، گفت:‌ ایران یکی از قطب‌های اصلی فوتبال آسیاست و استعداد‌های فراوانی دارد. با وجود آنکه در یک بازی دوستانه به میدان رفتیم، اما کار سختی داشتیم. بنتو در پاسخ به این سؤال که آیا تمایل دارد دوباره با ایران روبرو شود، به فارس گفت: چون تیمی به نام ترکمنستان در گروه ما وجود دارد و نوع و فیزیک بازی‌اش نزدیک به ایران است از بازی با ایران استقبال می‌کنم. البته اگر قرار باشد مسابقه‌ای برگزار شود رؤسای فدراسیون دو کشور باید این کار را با یکدیگر توافق کنند، اما من به عنوان سرمربی تیم ملی کره به برگزاری چنین بازی‌ای تاکید دارم.

وی تاکید کرد:‌ ما در ماه‌های پیش رو در فیفادی یک جای خالی داریم و باید ببینیم قبل از اکتبر چه زمانی باید به مصاف ترکمنستان و لبنان برویم و آیا این امکان وجود دارد که قبل از آن دیداری دوستانه با ایران داشته باشیم یا خیر. همه چیز مربوط به رؤسای فدراسیون‌های دو کشور است.

سرمربی تیم ملی کره در خصوص اینکه تیم ملی ایران با ویلمتوتس چه تفاوتی با تیم ملی ایران در زمان کی‌روش داشت، گفت: حقیقتا تفاوت از زمین تا آسمان بود. کاملا مشخص بود که کی‌روش ۸ سال در این جا حضور داشته و بازیکنان به خوبی یکدیگر را می‌شناختند. سبک بازی ویلموتس هم متفاوت بود و آن چیزی نبود که ما فکرش را می‌کردیم و نسبت به تیم ملی زمان کی‌روش تفاوت داشت. ایران همیشه جزو بهترین‌های آسیا بوده و در گروهش اول شده است. ایران در دوره گذشته جام جهانی هم صعود کرده و شانس زیادی برای صعود به جام جهانی آینده در قطر دارد.

افشاگری وزیر بهداشت از وجود دو کانون فساد؛ یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار ارز تجهیزات پزشکی رفته و معلوم نیست چه کسی برده است| تهدید شدم، عقب‌نشینی نمی‌کنم

ایران می‌تواند در منازعه با آمریکا روی "چین" و "روسیه" حساب باز کند؟

پیام ترامپ به فیفا: پول ایران را ندهید

کلیدواژه: سياسي اپك چين

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۵۶۷۹۱۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • تشدید تنش کره جنوبی و ژاپن؛ تمام گزینه‌ها روی میز است
 • نیمی از مردم کره جنوبی به جنبش تحریم کالاهای ژاپنی پیوستند
 • خودسوزی یک تبعه کره‌جنوبی مقابل سفارت ژاپن در سئول
 • شهروند کره‌ای به علت «انزجار از ژاپنی‌ها»، خود را به آتش کشید
 • ژاپن، سفیر کره‌جنوبی را احضار کرد
 • احضار سفیر کره جنوبی از سوی ژاپن بر سر موضوع جبران خسارت کار اجباری
 • شهروند کره جنوبی خود را مقابل سفارت ژاپن به آتش کشید
 • مرد کره ای مقابل سفارت ژاپن در سئول خودسوزی کرد
 • ماجرای جالب از بنز زرهی رهبر کره شمالی +عکس
 • ماجرایی جالب از مرسدس بنز زرهی رهبر کره شمالی
 • اجرای مصوبات رئیس جمهوری، توسعه خراسان شمالی را ۳ دهه جلو می‌برد
 • کره‌جنوبی در تدارک برگزاری رزمایش با آمریکاست
 • آمریکا: کره شمالی تحریم های سازمان ملل را نقض کرده
 • آمریکا: کره شمالی تحریم های سازمان ملل را نقض کرده است
 • بیانیه ایران در واکنش به استفاده ابزاری کشورهای غربی از حقوق بشر علیه چین
 • دستبرد به بانک؛ راهکار عجیب شهروند کره جنوبی برای معالجه کمردرد
 • کره‌جنوبی محروم از انرژی اما جزو بزرگترین تولیدکنندگان فرآورده‌های نفتی
 • هنرمند بوشهری نماینده عکاسان ایران در نمایشگاه کره جنوبی شد
 • تجارت در جاده ابریشم جدید چین به بیش از ۶۰۰ میلیارد دلار رسید