در آستانه صدور گزارش نهایی دولت آمریکا از نتیجه قتل جمال خاشقجی، سیگنال‌های داخلی عربستان نشان می‌دهد که ریاض نسبت به وفاداری ترامپ به بن سلمان و خارج کردن وی از لیست متهمان قتل اطمینان دارد. ۲۹ آبان ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۷ بین الملل آسیای غربی نظرات

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه لبنانی الاخبار، سخنرانی سالانه سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان سعودی در برابر مجلس شورای این کشور مجموعه‌ای از پیام‌های داخلی و بین‌المللی را برای طرف‌های مرتبط به دنبال داشت که از جمله آنها این بود که عربستان نسبت به واکنش دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا ضد محمد بن سلمان ولیعهد این کشور در خصوص پرونده ترور جمال خاشقجی روزنامه‌نگار منتقد سعودی در کنسولگری عربستان در استانبول اطمینان خاطر دارد.

image

ملک سلمان در این سخنان مدعی شد که محمد بن سلمان در تصمیم‌گیری‌های خود کاملا آزاد نیست، وی در عین حال تأکید کرد که بن سلمان در سمت خود باقی خواهد ماند. این اظهارنظر در واکنش به برخی گروه‌های داخلی و بین‌المللی است که مدعی جانشین احتمالی احمد بن عبدالعزیز به جای محمد بن سلمان هستند.

دور تازه سفر خارجی ولیعهد نشان دهنده حمایت ترامپ از وی است

از سوی دیگر محمد بن سلمان بعد از انزوای ناشی از بحران به وجود آمده در نتیجه ترور روزنامه‌نگار منتقد سعودی که باعث شده بود مدتی گوشه گیر شود، تصمیم به انجام یک سفر خارجی گرفته است. در عربستان سعودی دیروز اعلام شد که محمد بن سلمان در نشست گروه 20 که قرار است در اواخر ماه جاری میلادی در آرژانتین برگزار شود، شرکت می‌کند. این سفر بخشی از دور تازه سفرهای خارجی محمد بن سلمان خواهد بود.

این موضوع نشان می‌دهد عربستان سعودی نسبت به صدور گزارش نهایی آمریکا در خصوص پرونده قتل خاشقجی که دونالد ترامپ وعده آن را داده بود، اطمینان خاطر دارد. در همین راستا بود که ملک سلمان در سخنرانی اخیر خود بار دیگر به بازارگرمی و تبلیغ برای فعالیت‌های سیاسی و اقتصادی پسرش پرداخت و وعده تقویت جبهه داخلی عربستان توسط او را داد.

ترامپ: نمی‌خواهم به فایل صوتی قتل خاشقجی گوش بدهماستعفای مقام کاخ سفید در امور عربستان؛ قتل خاشقجی قربانی می‌گیرد

 

ملک سلمان که قرار است به برخی مناطق داخلی عربستان سفر کرده و پروژه هایی را افتتاح کند، بدون اشاره به پرونده قتل خاشقجی از رویکرد نیروهای امنیتی و نظامی عربستان در ایجاد امنیت و ثبات در کشور ستایش کرده و تلاش‌های عناصر قضایی و دادستانی را ستود.

 

آیا اختیارات سیاسی محمد بن سلمان محدود شده است؟

وی در عین حال که به تمجید از طرح‌های محمد بن سلمان برای توسعه کشور پرداخت، اصرار داشت که خود را در پشت پرده و عامل اصلی این طرح‌ها معرفی کند. این اظهارات پیامی برای سایر گروه‌های رقیب در خاندان پادشاهی بود، مبنی بر اینکه همچنان تصمیم‌گیری های اصلی عربستان در اختیار او است.

جالب اینجا بود که پادشاه عربستان در ستایش از عملکرد محمد بن سلمان تنها به ابعاد اقتصادی فعالیت‌های وی پرداخت. این موضوع نشان دهنده آن است که برخی محدودیت ها برای ولیعهد جوان در ابعاد سیاسی اعمال شده است.

ملک سلمان در این زمینه گفت: ما به ولیعهد و رئیس شورای امور اقتصادی و توسعه کشور دستور دادیم که بر توسعه توانمندی‌های انسانی و ایجاد نسل جدید از نیروهای کار در آینده متمرکز شود. ما به حمایت خود از بخش خصوصی عربستان ادامه می‌دهیم و سعی داریم آنها را به شریکی تاثیرگذار در توسعه عربستان تبدیل کنیم.

پادشاه عربستان در حالی از پیشرفت برنامه توسعه مبتنی بر چشم انداز 2030 و انجام آن در سطح مطلوب صحبت کرد که بر اساس نوشته روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال، شرکت سعودی آرامکو از برنامه ریزی برای صدور اوراق پذیره نویسی معامله سابک مبتنی بر عرضه 70 درصد از شرکت‌های پتروشیمی عربستان شانه خالی کرده است. این طرح به عنوان سنگ بنای ارائه شهام شرکت آرامکو در بازار سهام مطرح بود.

 

ملک سلمان ولیعهد را کنار نمی گذارد

سخنرانی ملک سلمان علاوه بر پیام‌های داخلی حاوی برخی سیگنال‌های خارجی بود مبنی بر اینکه پادشاه عربستان به ولیعهد این کشور پایبند است، البته در عین حال به دنبال راضی کردن کسانی است که محمد بن سلمان اخیراً آنها را منزوی کرده است.

به نظر می‌رسد عربستان سعودی معتقد است که واکنش غرب و به ویژه آمریکا از اعمال تحریم های مختلف ضد عاملان اجرایی ترور جمال خاشقجی که ریاض آنها را مسئول این جنایت معرفی کرده فراتر نخواهد رفت و آمران اصلی این جنایت‌ها را شامل نخواهد شد.

در همین رابطه « جان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه دیروز تلویحا به این موضوع اشاره کرد که پاریس تصمیمی برای پیروی از آلمان در ممنوعیت فروش تسلیحات به ریاض ندارد. این در حالی است که فرانسه مهمترین صادر کننده اروپایی سلاح به عربستان است و بیش از 60 درصد سلاح‌های اروپایی عربستان از طریق این کشور تامین می‌شود.

پیش از این آلمان از ممنوعیت ورود 18 فرد سعودی عامل ترور خاشقجی به کشورهای منطقه شینگن خبر داده و اعلام کرده بود که صدور مجوز برای فروش تسلیحات جدید به عربستان را ممنوع کرده است و همچنین تحویل تسلیحات بر اساس قراردادهای گذشته به عربستان نیز متوقف می‌شود.

 

پرونده خاشقجی دستمایه تسویه حساب‌های داخلی در آمریکا

روزنامه الاخبار در گزارش دیگری تاکید می‌کند که پرونده جمال خاشقجی فرصتی را در اختیار سازمان جاسوسی مرکزی آمریکا قرارداده تا در رقابت برای تصمیم‌سازی سیاست خارجی این کشور به موضع هجومی در برابر دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و جارد کوشنر داماد وی وارد شده و تلاش کند پرونده مناسبات عربستان و آمریکا را از دست کوشنر خارج کند.

image

این گزارش می‌افزاید که رقابت بین دونالد ترامپ و دولت در سایه آمریکا که سرویس جاسوسی مرکزی این کشور به عنوان یکی از مهمترین گروه‌های آن مطرح است، همزمان با صدور گزارش این سازمان مبنی بر مسئولیت ولیعهد عربستان در قتل جمال خاشقجی وارد مرحله تازه ای شده است.

برخی رسانه‌ها و شخصیت‌های داخلی در آمریکا از ترامپ می خواهند موضع جدی در قبال ولیعهد عربستان اتخاذ کند،اما تازه‌ترین اطلاعات و سیگنالها نشان می‌دهد که وی همچنان به متحد سعودی و مشتری استثنائی تسلیحات آمریکایی پایبند است و سیاست‌های خاورمیانه‌ای خود را دنبال خواهد کرد.

این گزارش می‌افزاید که سازمان جاسوسی مرکزی آمریکا با کنار گذاشته شدن محمد بن نایف در عربستان متحد اصلی خود در این کشور را از دست داد.

این در حالی است که برخی سیاستمداران آمریکایی منافع شخصی و مناسبات خصوصی خود را در ترسیم سیاست‌های کلی کشور دخیل می‌کنند و این منافع را به ملاحظات دیگر ترجیح می دهند. از دیدگاه سازمان جاسوسی آمریکا از جمله این افراد جارد کوشنر است که در نتیجه مناسبات ویژه‌ای که با محمد بن سلمان دارد و منافع تجاری و مالی که از انحصار مناسبات خود با وی در عربستان نصیب وی می‌شود، رویکرد آمریکا در قبال عربستان را تدوین کرده است.

سازمان جاسوسی آمریکا نگاه خوبی نسبت به مداخله مستمر و روزافزون عربستان سعودی و امارات در سیاست داخلی آمریکا ندارد و معتقد است که دلارهای نفتی این کشورها باعث خرید عناصر کنگره و مسئولان و مراکز مطالعاتی و پژوهشی و رسانه‌ای کشور شده و این روند باعث تاثیرگذاری بر سیاست خارجی آمریکا می‌شود که در برخی موارد با منافع عالی و درازمدت این کشور در تعارض است.

انتهای پیام/

R36346/P36442/S8,90/CT10 واژه های کاربردی مرتبط اخبار "عربستان سعودی" ملک سلمان بن سلمان خاشقجی گیت

گرانی آجیل و راه‌حل رئیس انجمن پسته: مردم امسال گرانی پسته را درک و تحمل کنند!

همسر سید ابراهیم رییسی: اگر رئیسی در انتخابات پیروز می‌شد، وضعیت کشور بهتر بود

قیمت طلا و سکه در بازار امروز چهارشنبه ۲۱ آذر ۹۷

کلیدواژه: اخبار عربستان سعودی ملک سلمان بن سلمان خاشقجی گیت اخبار عربستان سعودی ملک سلمان بن سلمان خاشقجی گیت

منبع: تسنیم

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۵۹۱۹۷۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • نگاهی به پرونده قتل‌های مشکوک توسط رژیم سعودی
 • از نگاه مخاطبان رادیوهای برون مرزی: تحقق منافع آمریکا درخاورمیانه، عمده دلیل حمایت ترامپ از عربستان است
 • بن‌سلمان به نقش رسوایی خاشقجی در جذب سرمایه خارجی برای پروژه نئوم اعتراف کرد
 • تاکید مجدد ترامپ بر ایستادن پای محمد بن سلمان
 • صباح: عربستان تلاش‌هایش را برای لاپوشانی نقش بن سلمان در قتل خاشقجی جهانی کرده است
 • حمایت داماد ترامپ از بن سلمان برای هر دو گران تمام می شود
 • ترامپ: در کنار بن سلمان ایستاده‌ایم/ سعودی‌ها متحد خوبی بوده‌اند
 • ترامپ: در کنار «بن سلمان» باقی خواهم ماند
 • ترامپ: در کنار محمد بن سلمان ایستاده‌ایم
 • ترامپ: کنار «بن سلمان» می‎مانم!
 • در کنار بن سلمان می‌ایستم
 • درخواست تشکيل کميته تحقيقات بين‌المللي ترور خاشقجي
 • استیضاح ترامپ و نقره داغ کردن بن سلمان؛ سرنوشت دست کنگره است
 • افشای سه نامه محرمانه موساد در خصوص جنگ احتمالی اسرائیل علیه لبنان/افشای موافقت سعودی ها با ترور یاسر عرفات/ تحرکات جدید آمریکایی‌ها برای سیطره بر مرز عراق و سوریه/جزئیات سند «چهارچوب امنیتی و سیاسی» گفت‌وگوهای صلح یمن
 • افشای سه نامه محرمانه موساد در خصوص جنگ احتمالی اسرائیل علیه لبنان/افشای موافقت سعودی ها با ترور یاسر عرفات/ تحرکات جدید آمریکایی‌ها برای سیطره بر مرز عراق و سوریه/جزئیات سند «چارچوب امنیتی و سیاسی» گفت‌وگوهای صلح یمن
 • آمریکایی‌ها بی‌خیال تحقیر عربستان نمی‌شوند/عاشقانه‌های کوشنر و محمد بن‌سلمان!
 • امروز بن سلمان مسئول قتل خاشقجی معرفی می شود
 • افشاگری مشاور عرفات: ترور عرفات با موافقت سعودی صورت گرفت
 • سعودی‌ها با ترور یاسر عرفات موافقت کرده بودند
 • «تداوم تنش»، عنصر پایدار در معادلات آنکارا - ریاض