به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، رسانه های عربستان سعودی اعلام کردند که شاهزاده «محمد بن‌سلمان» ولیعهد این کشور در اجلاس سران «گروه 20» که قرار است پایان ماه جاری پایتخت آرژانتین برگزار شود، شرکت می کند.

رسانه‌های عربستان سعودی به نقل از «خالد الفالح» وزیر نفت این کشور گزارش دادند که محمد بن‌سلمان ولیعهد این کشور در اجلاس سران «گروه 20» که قرار است پایان ماه جاری در بوینس‌آیرس، پایتخت آرژانتین برگزار شود، شرکت می کند.

 الفالح در این زمینه گفت که مشارکت بن سلمان در این نشست در چارچوب سفرهای خارجی ولی‌عهد عربستان صورت می گیرد. این سفرهای خارجی بن سلمان قرار است طی روزهای 30 نوامبر تا 1 دسامبر صورت گیرد.

وزیر نفت عربستان سعودی در مورد اینکه آیا بن سلمان در ادامه این سفر از کشورهای دیگری بازدید خواهد کرد یا خیر اطلاعی ارائه نکرد.

این نخستین سفر خارجی بن‌ سلمان بعد از بحران قتل «جمال خاشقجی» روزنامه نگار منتقد سعودی در کنسولگری این کشور در استانبول محسوب می شود. بن سلمان متهم اصلی در پرونده قتل خاشقجی است.

این در حالی است که خبرگزاری رویترز روز شنبه هفته جاری به نقل از منابع آگاه اعلام کرد که سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) برخی از نهادهای عالی آمریکا از جمله کنگره این کشور را در جریان نتیجۀ تحقیقات خود در موضوع قتل جمال خاشقجی قرار داده است و بر اساس تحقیقات سیا، دستور قتل آقای خاشقجی از سوی محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان صادر شده است.

بنا بر اعلام کاخ سفید،  ترامپ پس از انتشار این اخبار بصورت تلفنی با «جینا هاسپل» رئیس سیا و «مایک پنس» معاون خود گفتگو کرده است.

«هدر ناوئرت»سخنگوی وزارت خارجه نیز گفت: «گزارش‌های جدیدی که اعلام می‌کنند دولت آمریکا در این پرونده به نتیجه رسیده است، نادرست است. در موضوع قتل آقای خاشقجی هنوز پرسش‌های زیادی بی‌پاسخ مانده است.»

خانم ناوئرت در حالیکه بار دیگر بر حفظ روابط استراتژیک و مهم آمریکا و عربستان تاکید داشت، اعلام کرد که وزارت خارجه آمریکا به همکاری‌های خود با دیگر کشورها در این پرونده ادامه می‌دهد و حقایق را بررسی می‌کند تا آنهایی را که مسئول قتل این خبرنگار هستند، شناسایی کند.

روزنامه واشنگتن‌پست آمریکا  نیز روز جمعه به نقل از منابع خود اعلام کرده بود که سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا  بر این باور است که دستور قتل جمال خاشقجی، از سوی محمد بن سلمان ولیعهد عربستان صادر شده است.

روزنامه واشنگتن پست همچنین  در گزارشی با بیان اینکه محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی به دنبال دروغی است تا بتواند از مسئولیت قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار سعودی شانه خالی کند، نوشت: دولت دونالد ترامپ نیز در این کار به وی کمک می کند.

در این گزارش با اشاره به اینکه روز پنجشنبه یک دادستان در ریاض گزارشی را از این قتل مطرح کرد که آشکارا با حقایق در تناقض بود و ولیعهد را از همه تقصیرها مبرا کرد، آمده است: ترامپ که قول داده بود به «کنه این پرونده» پی ببرد، به جای رد کردن این سرپوش گذاری، با آن همراه شد.

در بخش دیگر این گزارش با ابراز اینکه وزارت خزانه داری آمریکا 17 مظنون را تحریم کرده ولی محمد بن سلمان و مقامات ارشد اطلاعاتی عربستان را نادیده گرفته است، تاکید شده است: با وجود آن که آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) به این نتیجه رسیده که ولیعهد عربستان دستور قتل خاشقجی را داده، ترامپ از وی دفاع می کند.

واشنگتن پست در ادامه این گزارش با اعلام اینکه مقامات اطلاعاتی آمریکا شواهد و مدارک خود را در اختیار رئیس جمهور گذاشته اند که شامل یک صدای ضبط شده از این قتل و مکالمات تلفنی مسئول تیم قتل و همچنین سفیر عربستان در واشنگتن است، تصریح کرده است: با وجود این، ترامپ از پذیرفتن این موضوع که محمد بن سلمان مسئول این قتل بوده، خودداری کرده است، شاید به این علت که اگر این گزارش را بپذیرد، در واقع اذعان می کند که اعتماد بیش از حد کاخ سفید به این ولیعهد 33 ساله به عنوان یک متحد راهبردی اشتباه بزرگی بوده است.

این روزنامه همچنین تاکید کرده است که کنگره آمریکا در خصوص تطبیق سیاست خارجی این کشور بر مبنای حقایق نه دروغ باید وارد عمل شود و بر روی حقایق اصرار ورزد.

از جهتی دیگر، ترامپ حتی حاضر نشده است که فایل صوتی قتل خاشقجی را که ترکیه در اختیار آمریکا قرار داده را گوش بدهد و بهانه آورده است که چون دردناک است حاضر نیست به آن گوش دهد.

بنابر این گزارش، جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد عربستان سعودی  و سردبیر سابق روزنامه «الوطن» و ستون‌نویس «واشنگتن‌پست» روز دوم ماه اکتبر جاری به منظور انجام امور رسمی وارد کنسولگری این کشور در استانبول شده و از آن خارج نشد.

خاشقجی 59 ساله، بعد از انتخاب بن سلمان به عنوان ولیعهد عربستان، این کشور را ترک کرده و به آمریکا رفته بود و پیش از ناپدید شدنش قصد ازدواج با یک زن تبعه ترکیه را داشت و برای طی کردن مراحل ثبت ازدواج خود اوایل ماه جاری میلادی مجبور به مراجعه به کنسولگری عربستان در استانبول شد و دیگر خارج نشد.

پلیس ترکیه ضمن تایید عدم خروج او از کنسولگری عربستان سعودی در استانبول اعلام کرده که همزمان با ورود او به این محل 15 مقام امنیتی عربستان نیز با دو پرواز وارد این شهر شده و پس از مدت کوتاهی ترکیه را ترک کرده‌اند.

در پی فشارهای بین المللی گسترده عربستان به قتل خاشقی در کنسولگری این کشور در استانبول اعتراف کرد. عربستان سعودی در بیانیه‌ای که بامداد روز شنبه هفته جاری منتشر کرد رسما کشته شدن جمال خاشقجی در داخل کنسولگری این کشور در استانبول را تأیید کرد. دادستان کل عربستان سعودی در این بیانیه مدعی شد خاشقجی بعد از «درگیری» با چند نفر داخل ساختمان کنسولگری  جان خود را از دست داد و 18 شهروند سعودی در ارتباط با این حادثه بازداشت شده‌اند.

اگرچه عربستان در نهایت موضوع مرگ آقای خاشقجی در داخل ساختمان کنسولگری را پذیرفت، اما مقامات این کشور از سرنوشت جسد اظهار بی‌اطلاعی می‌کنند.

در پی این حادثه آمریکا 17 تبعه عربستان سعودی از جمله مشاور سابق ولیعهد عربستان را به دلیل نقش شان در قتل «جمال خاشقجی» تحریم کرد.

آمریکا «سعود القحطانی» مشاور ارشد سابق «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان و «محمد العتیبی» سرکنسول این کشور در استانبول را به همراه 15 شهروند دیگر عربستان سعودی به اتهام دست داشتن در قتل جمال خاشقجی در استانبول تحریم کرد.

وزارت خزانه داری آمریکا در بیانیه ای تحریم این افراد را در چارچوب قوانین حقوق بشری «ماگنیتسکی» عنوان کرده است. 

بر این اساس «ماهر مطرب» معاون العتیبی نیز در لیست تحریم آمریکا قرار گرفته است.

 


 

انتهای پیام

پولدارهای خانه‌نشین| درآمد هنگفت ۱۴۷۰۰۰ نفر از ساکنان شمال تهران بدون شغل!

۵۰ درصد مجلس به دنبال فروپاشی نظام؟| چرا قوه قضائیه مستندات کریمی‌قدوسی را مطالبه نمی‌کند؟

حضور نفرات مطرح در فهرست پرسپولیس/ لیست خرید برانکو برای نیم فصل مشخص شد

کلیدواژه: 40 سالگی انقلاب منع به کارگیری بازنشستگان جمال خاشقجی محمد بن سلمان جمال خاشقجی 40 سالگی انقلاب منع به کارگیری بازنشستگان جمال خاشقجی امام خمینی س سید مصطفی خمینی سید احمد خمینی سید حسن خمینی انقلاب اسلامی

منبع: جماران

منبع این خبر، وبسایت www.jamaran.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۵۹۷۰۷۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • واشنگتن‌پست: قطعنامه سنا گامی مهم برای بازخواست بن‌سلمان است
 • ولیعهد عربستان در پی نشست مشترک با نتانیاهو و ترامپ
 • اردوغان: فاعل قتل خاشقجي بن‌سلمان است
 • اردوغان: در فایل‌های صوتی مربوط به قتل خاشقجی، نام نزدیکترین افراد به ولیعهد سعودی ذکر شده است
 • اردوغان: قاتلان خاشقجی از نزدیکترین افراد به ولیعهد عربستان هستند
 • اردوغان نزدیکان بن سلمان را به دست داشتن در قتل خاشقجی متهم کرد
 • تصويب قطعنامه عليه سعودي ها در سناي آمريکا؛ قتل خاشقچي معادله روابط آمريکا و عربستان را تغيير داده است؟
 • اتحاد جمهوری خواهان و دموکرات ها علیه ولیعهد عربستان، ترامپ را در تنگنا قرار داد
 • سنای آمریکا بن سلمان را مسئول قتل خاشقجی دانست
 • سنای آمریکا دو قطعنامه علیه عربستان تصویب کرد؛ رای به پایان جنگ یمن و مسئول شناختن بن سلمان در قتل خاشقچی
 • افشاگری جدید درباره قتل خاشقجی
 • سعودی‌ها بهای قتل خاشقجی را پرداخت کردند
 • حمایت نتانیاهو از بن سلمان در ماجرای قتل خاشقچی
 • حلقه نزدیکان ولیعهد سعودی در حال تغییر است
 • حلقه داخلی نزدیک به ولیعهد سعودی زیر تیغ تغییرات
 • در نشست رئیس سیا با مجلس نمایندگان آمریکا چه گذشت؟
 • تغییر در نزدیکان بن سلمان پس از رسوایی قتل خاشقجی
 • افشاگری جدید درباره نقشه بن‌سلمان برای قتل خاشقجی
 • جزئیات تازه‌ای از نقش بن‌سلمان در قتل خاشقچی/ پای انگلیس هم به ماجرا باز شد
 • بن سلمان مسئول قتل خاشقجی است