جانشین فرمانده انتظامی مازندران از کشف اشیا عتیقه با قدمت 3000 ساله در شهرستان «عباس‌آباد» خبر داد.

به گزارش ایسنا، «حسن مفخمی شهرستانی» اظهار کرد: در پی کسب خبری مبنی بر قاچاق اشیا عتیقه و آثار تاریخی توسط افرادی سودجو در شهرستان عباس‌آباد، موضوع در دستور کار فرماندهی انتظامی آن شهرستان قرار گرفت.

وی تصریح کرد: با هماهنگی قضائی، مأموران پلیس آگاهی شهرستان عباس‌آباد با انجام اقدامات اطلاعاتی و بررسی‌های همه جانبه، متهمان را که با تشکیل باندی 6 نفره در امر قاچاق اشیا عتیقه فعالیت داشتند، شناسایی کردند.

جانشین فرمانده انتظامی استان مازندران خاطرنشان کرد: با همکاری مأموران اداره میراث‌فرهنگی، متهمان در عملیاتی غافلگیرانه دستگیر شدند و در بازرسی از محل سکونت این افراد 60 قطعه شیء تاریخی با قدمت 3000 ساله کشف شد.

وی افزود: متهمان پس از تشکیل پرونده به مرجع قضائی معرفی شدند و موضوع در دست بررسی است.

جانشین فرمانده انتظامی استان مازندران با بیان این‌که قاچاق اشیا عتیقه و آثار باستانی تاراج فرهنگ و تاریخ کشور بشمار می‌رود، خاطرنشان کرد: شهروندان در صورت شناسایی افراد سودجو و قاچاقچیان عتیقه و هرگونه مسائل امنیتی مراتب را به مرکز فوریت‌های پلیسی 110 اطلاع دهند.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

خبر بعدی:

نیروگاهی به قدمت یک انقلاب

به گزارش خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از ساری، از همان آغاز انقلاب اسلامی قدم‌های جهادگرانه و عمرانی برای سازندگی کشور برداشته شد و جبران کمبود‌ها و مشکلات و تامین رفاه و آسایش بیشتر برای مردم در دستور کار قرار گرفت.

یکی از پایگاه‌های نیروگاهی کشور که به نوعی در انقلاب تکمیل شد و مورد بهره برداری قرار گرفت، نیروگاه شهید سلیمی نکا بود، نیروگاهی که در این ۴ دهه علیرغم کارشکنی دشمنان و ضرباتی که به آن اصابت کرد، خدشه‌ای در چرخه کاری آن وارد نشد و هم اکنون با سرمایه گذاری‌های انجام شده، از ارزش بسیار بالایی برخوردار است.

تاریخچه تاسیس نیروگاه

امضای قرارداد تاسیس واحدهای بخـاری در سال ۱۳۵۴ بین وزارت نیرو و گروهی سازنده متشکل از سه شرکت آلمانی انجام شد و در پی آن عملیـات احـداث در زمینی به مساحت ۱۳۶ هکتار آغاز شد.

اولین واحد بخار نیروگاه در مهر ۱۳۵۸ و واحدهای بعدی هریک به فاصله تقریبی‍‍‍‍‍ شش ماه وارد مدار شدند و نیروگاه شکل کامل تری به خود گرفت.

نصب واحدهای گازی پس از خرید تجهیـزات از شرکت زیمنس آلمان، از سال ۱۳۶۷ توسط شرکت نصب نیرو و با نظارت شرکت قدس نیـرو آغاز و اولین واحد آن در مرداد ۱۳۶۹ و واحد بعدی در آبان همان سال وارد مدار شدند.

مختصات و ویژگی‌های نیروگاه

این نیروگاه شامل دو بخش مستقل بخاری و سیکل‌ترکیبی بوده که در ساحل دریای‌خزر و در ۲۵ کیلومتری شمال شهرستان نکا قرار دارد.
قدرت نامی این نیروگاه ۲۲۱۴ مگاوات می‌باشد که از چهار واحد بخاری هریک با قدرت نامی ۴۴۰ مگاوات، یک بلوک سیکل ترکیبی شامل دو واحد گازی هریک با قدرت نامی ۶/۱۳۷ مگاوات و یک واحد بخاری با قدرت نامی ۱۶۰ مگاوات و همچنین دو واحد توربین انبساطی با قدرت نامی هرکدام ۹/۴ مگاوات تشکیل شده است.

سوخت اصلی نیروگاه گاز طبیعی می باشد و در مواقع خاص، از مازوت به عنوان سوخت دوم در واحدهای بخار استفاده می‌شود.

آب مصرفی نیروگاه هم بوسیله سه حلقه چاه که در شهر نکا و اطراف ایستگاه تخلیه سوخت نکا قرار دارند تامین و بوسیله دو خط لوله به نیروگاه منتقل می‌شود.

جایگاه نیروگاه در جنگ تحمیلی

اگرچه بمباران نیروگاه شهید سلیمی شهرستان نکا به دلیل دور بودن از مرز عراق، چندان محتمل به نظر نمی‌رسید، اما به دلیل اهمیت ویژه در شبکه و ارزش زیاد اقتصادی این نیروگاه و علیرغم حفاظت آن با استفاده از پدافند عامل و ضد هوایی مورد حمله دشمن قرار گرفت.

این نیروگاه در طول سال‌های ۱۳۶۵ تا ۱۳۶۷ سه بار مورد شدیدترین حمله‌های هوایی دشمن قرار گرفت که مجموعا ۲۵ نفر شهید و ۹۳ نفرمجروح شدند و خسارات فراوانی به تجهیزات نیروگاه وارد گردیدکه در طول مدت بازسازی نیروگاه، درحدود ۵/۱۸ میلیارد کیلووات ساعت با عدم تولید مواجه بوده است.

بخش‌های صدمه دیده بوسیله کارکنان متعهد نیروگاه و پیمانکاران داخلی بصورت شبانه‌روزی بازسازی و واحد‌ها وارد مدار تولید گردید.

ضمنا کارکنان متعهد و انقلابی این نیروگاه با حضور موثر در صحنه‌های نبرد علیه دشمن بعثی ۸ شهید و ۶۱ جانباز را تقدیم نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران نمودند.

نیروگاه شهید سلیمی، تامین کننده ارزشمند برق کشور

مدیرعامل نیروگاه شهید سلیمی نکا گفت: نیروگاه شهید سلیمی نکا خرداد امسال ۹۶۹ میلیون و ۴۵۷ هزار کیلو وات ساعت انرژی تولید کرد که از این میزان۹۳۰ میلیون و ۵۰۷ هزار کیلووات ساعت انرژی خالص به شبکه سراسری برق کشور تحویل شد.

نعمتی با بیان اینکه ۸۵.۴ درصد انرژی در واحد‌های بخار و ۱۴.۶ درصد در واحد‌های سیکل ترکیبی تولید شد، افزود: با کاهش محدودیت تخصیص سوخت، سهم گاز در تولید انرژی این نیروگاه به ۹۷.۴ درصد افزایش یافت.

وی گفت: واحد‌های یک و ۲ بخار نیروگاه برای تعمیرات میاندوره‌ای به مدت ۳۰ روز و واحد ۲ گازی برای انجام تعمیرات اساسی به مدت ۳۱ روز از مدار خارج و واحد بخار سیکل ترکیبی نیز بدلیل خروج واحد ۲ گازی در وضعیت نیم باری قرار داشت.

مدیرعامل نیروگاه شهید سلیمی نکا افزود: ۲۰.۸ درصد انرژی تعهدی نیروگاه،۳ ماه نخست امسال طبق برنامه محقق شد.

افزایش ۳.۵ درصدی تولید در نیروگاه شهید سلیمی نکا

در شش ماهه نخست سال جاری بالغ بر ۶ میلیارد و ۱۱۹ میلیون و ۱۰۹ هزار کیلووات ساعت انرژی در نیروگاه شهید سلیمی نکا تولید شد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل بیش از ۳.۵ درصد افزایش را نشان می‌دهد.در شش ماهه نخست سال جاری بالغ بر ۶ میلیارد و ۱۱۹ میلیون و ۱۰۹ هزار کیلووات ساعت انرژی در نیروگاه شهید سلیمی نکا تولید شد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل بیش از ۳.۵ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

از این میزان تولید ۵ میلیارد و ۸۸۷ میلیون و ۴۰۰ هزار کیلووات ساعت انرژی خالص به شبکه سراسری برق کشور تحویل شد.در این ۱۰ ماه ۸۳.۴ درصد انرژی تولیدی در واحد‌های بخاری و حدود ۱۶.۶ درصد در واحد‌های سیکل ترکیبی بدست آمد.

همچنین در این مدت سهم سوخت گاز در تولید انرژی نیز با رشدی ۹ درصدی نسبت به سال گذشته به ۸۹ درصد رسید.

افتتاح پروژه آب شیرین کن نیروگاه شهید سلیمی نکا

حسن خیریانپور گفت: این پروژه با اعتباری حدود ۴۵ میلیارد تومان و با ظرفیت حدود ۶۰۰۰ متر مکعب برای اولین بار در حوزه جنوبی دریای خزر در دست احداث بوده و می‌تواند آب مورد نیاز نیروگاه را تأمین و اجرای آن تا سال آینده طول خواهد کشید. ‎

وی افزود: پروژه آب شیرین کن نیروگاه با ظرفیت ۲۰۰۰ متر مکعب در شبانه روز حدود ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان هزینه در برداشته است.

معاون هماهنگی اموراقتصادی وتوسعه منابع استانداری مازندران ضمن تقدیر از مدیرعامل نیروگاه و مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای مازندران و مدیران عامل شرکت‌های توزیع برق استان مازندران بر ضرورت تأمین برق مطمئن برای مصارف خانگی و مصارف صنعتی و تولیدی تأکید کرد و افزود: قطعا با سرمایه گذاری بخش خصوصی در ساخت نیروگاه‌ها در مقیاس کوچک می‌توان گام‌های مؤثری برای تأمین برق مورد نیاز برداشت.

خودکفایی و رشد شاخص‌های اقتصادی کشور در گرو خودباوری، اتکاء به توانمندی‌های داخلی و حمایت از کار، نیرو و سرمایه داخلی، به ویژه تولیدکنندگان قطعات و تجهیزات مورد نیاز صنایع میباشد.

شرکت مدیریت تولید برق نکا در راستای تحقق این هدف و تأمین تجهیزات و قطعات مورد نیاز خود و همچنین حمایت از شرکت‌های سازنده قطعات داخلی، در سال ۱۳۹۰ نسبت به ارتقاء کمیته ساخت داخل شرکت به اداره ساخت داخل اقدام نمود.

در طی این سال‌ها با پیگیری‌های این اداره و تلاش و پشتکار متخصصان و تولیدکنندگان داخلی، توانمندی‌ها به فعلیت رسید و بسیاری از قطعات مهم نیروگاهی با دستان با کفایت نیرو‌های داخلی بازسازی، مهندسی معکوس و یا طراحی و ساخته شد و کشور از ورود بخش مهمی از تجهیزات نیروگاهی بی نیاز گردید.

گزارش حامد گلی

انتهای پیام/ب

در پی تعویق در تصویب لایحه "پالرمو" رقم خورد| قله‌های جدید برای دلار و سکه

افزاش قیمت خودرو و ناکارآمدی مسئولان| رشد ۱۸ درصدی قیمت پراید، فقط در یک ماه| گرانی تا کجا ادامه خواهد داشت؟

لو دادن یک راز بزرگ که باعث به شهادت رسیدن 27 سپاهی شد / مشاور فرمانده کل قوا توضیح داد

کلیدواژه: اشیای تاریخی منطقه مازندران

منبع این خبر، وبسایت www.isna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۷۷۸۱۰۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • کشف عتیقه جات تاریخی 5 میلیاردی درپاسارگاد
 • کشف محموله 5 ميليارد ريالي عتيقه در پاسارگاد
 • کشف محموله چوب قاچاق در لنگرود
 • کشف ۶ محموله طیور و دام قاچاق در شهرستان‌های بهار و اسدآباد
 • عکس/ روستای‌"میمند" با قدمت ۶۰۰۰سال!
 • بلک‌بری سراغ توسعه اینترنت اشیا می‌رود
 • فیلم/ نگاره اماکن شیعه با قدمت ۵۰۰ سال
 • کشف ۱۷۸ هزار نخ سيگار قاچاق در خدابنده
 • 109 قطعه عتیقه در شهرستان میامی کشف شد
 • کشف ۵ میلیارد عتیقه در پاسارگاد
 • کشف یک‌هزار قطعه مرغ قاچاق در فامنین
 • 109 قطعه اشیای عتیقه لو رفت
 • کشف ۴۲ قطعه عتیقه جات میلیاردی در پاسارگاد + تصاویر
 • محموله چوب جنگلی قاچاق در کردستان کشف و ضبط شد
 • کشف ۳۰ تن مواد محترقه قاچاق در هرمزگان
 • کشف ۱۰۹ قطعه عتیقه در میامی/ ۳ نفر دستگیر شدند
 • کشف انبار دپوی البسه قاچاق/۲۸ تن چوب قاچاق کشف شد
 • کشف احشام قاچاق در زنجان
 • 150 میلیون ریال کالای قاچاق در سلماس کشف شد