خبرگزاری میزان- یک کارشناس صنعت بیمه با بیان اینکه مهمترین ریسک‌ شرکت‌های بیمه ای حوزه بیمه‌های درمان تکمیلی است، گفت: تعهدات مالی ناشی از خسارت‌های حاصله با نوع و نرخ‌های توافقی تناسب نداشته و در نتیجه نسبت خسارت در قرارداد‌های بیمه درمان تکمیلی، عملاً عملیات بیمه‌ای در این حوزه را غیر اقتصادی کرده است.

به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، صنعت بیمه به عنوان یکی از مهمترین پایه‌های اقتصادی در هر کشوری مطرح است از این خبرگزاری میزان در پرونده‌ای به بررسی آخرین وضعیت صنعت بیمه در کشور و ریسک‌های شرکت‌های بیمه‌ای پرداخته است که در ادامه می‌خوانید.

در همین راستا ابراهیم کاردگر کارشناس صنعت بیمه در رابطه با مشکلات پیش رو در صنعت بیمه با اعمال تحریم‌ها علیه ایران اظهار کرد: صنعت بیمه با مقوله تحریم‌های بین المللی ناآشنا و بیگانه نیست و تجربه موفقی را نیز در دوره قبلی تحریم‌ها داشته است. 

وی افزود: بدون شک با تکیه بر مفاهیم و کارکرد‌های اقتصاد مقاومتی می‌توان از طریق تعاملات بین المللی با کشور‌های حامی حفظ تعهدات بیمه‌ای برجام، بخش عمده‌ای از آثار تحریم‌ها علیه صنعت بیمه را مرتفع کرد.

این کارشناس بیمه در ادامه به اقدامات انجام شده در راستای رفع تحریم‌ها گفت: تشکیل صندوق تحریم، تشکیل کنسرسیوم‌های داخلی و... از جمله تدابیر رفع تحریم‌های بیمه اتکائی و حمل و نقل بین المللی محسوب می‌شود.

کاردگر یکی از مهمترین ریسک‌هایی که شرکت‌های بیمه با آن مواجه هستند را حوزه بیمه‌های درمان تکمیلی دانست و خاطرنشان کرد: تعهدات مالی ناشی از خسارت‌های حاصله با نوع و نرخ‌های توافقی تناسب نداشته و نتیجه آنکه نسبت خسارت در قرارداد‌های بیمه درمان تکمیلی، عملاً عملیات بیمه‌ای در این حوزه را غیر اقتصادی کرده است.

وی افزود: این مسئله به ویژه در قرارداد‌های بزرگ، مشکلات مضاعفی را نیز به همراه داشته که در نتیجه ریسک این رشته مهم و فراگیر در سطح جامعه را که جزو نیاز‌های اصلی خانواده‌ها مطرح می‌شود را به طور معنا‌داری افزایش داده است.

این کارشناس بیمه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه توسعه صنعت بیمه چه تاثیری بر بازار‌های مالی خواهد داشت عنوان کرد: تجربه در جهان نشان می‌دهد که بخش بیمه به مثابه بخشی از صنعت مالی، باید رابطه متقابل و صحیحی با کل بازار سرمایه برقرار کند.

وی افزود: این رابطه از دو مجرا برقرار می‌شود ازیک طرف توسعه فعالیت‌های بیمه‌ای، به بازار سرمایه کارآمدی نیازمند است و از طرف دیگر رشد بازار سرمایه در گرو نقش فعال صنعت بیمه است. 

کاردگر با بیان اینکه نقش بیمه زندگی به عنوان پایگاه تأمین مالی در تمام بازار‌ها از جمله بازار مالی آزموده شده اظهار کرد: با ایجاد شرایط و ساختار مناسب، می‌توان نظام بیمه کشور را از طریق تأمین مالی بخش حقیقی اقتصاد (تولید و اشتغال) توسط سرمایه‌های بیمه زندگی به بازار سرمایه مرتبط کرد و جریان سرمایه‌گذاری‌های هدف‌مند و نظام‌مندی را برای هم‌افزایی این ۳ بخش توسعه‌ای اقتصاد کشور یعنی صنعت بیمه، بازار سرمایه و بخش حقیقی اقتصاد ساماندهی کرد.

این کارشناس بیمه در ادامه به راهکار‌های تحول در صنعت بیمه اشاره کرد و گفت: بیمه زندگی بزرگترین بخش صنعت بیمه در جهان است، زیرا از یک سو با هدایت سرمایه‌های کوچک خانوار به سوی ایجاد ظرفیت‌های اقتصادی و از سوی دیگر با رفع دغدغه‌های آتی نهاد خانواده به عنوان عرضه کننده نیروی کار، نقش انکار ناپذیری در توسعه اقتصادی و اجتماعی دارد.

وی افزود: یکی از مهمترین دغدغه‌های متولیان صنعت بیمه در ایران، افزایش سهم بیمه زندگی در سبد خانوار و به تبع آن رشد سهم و ضریب نفوذ آن درکل پرتفوی بیمه و اقتصاد کشور است. 

کاردگر اهمیت توسعه بیمه زندگی را از دو جنبه بررسی کرد و افزود: یک بعد اقتصادی است که در رشد شاخص مالی صنعت بیمه و پشتیبان حوزه بیمه‌های غیر زندگی متجلی می‌شود و دوم از منظر توسعه فراگیر بیمه، که از طریق گسترش فرهنگ بیمه بواسطه بیمه‌های زندگی، تبلور می‌یابد؛ بنابراین بدون تردید بیمه زندگی موتور پیشران و تحول آفرین صنعت بیمه می‌باشد.

این کارشناس صنعت بیمه مهمترین علت کم اثر بودن صنعت بیمه در اقتصاد کشور را گستره محدود بازار و فرهنگ بیمه در جامعه دانست و گفت: این امر ناشی از حضور کم اثر و محدود بیمه‌های زندگی است. صنعت بیمه در منظر عمومی جامعه در بیمه‌های شخص ثالث و بیمه‌های درمان تکمیلی نمود یافته و کمتر اثری از سایر حوزه‌ها و خدمات متنوع بیمه در جامعه و مبادلات اقتصادی مردم دیده می‌شود.

وی افزود: این مهم که گسترش موثر و نیاز آفرین بیمه در جامعه را رقم می‌زند، بدون شک در گرو توسعه فراگیر بیمه‌های زندگی محقق می‌گردد. 

کاردگر مهمترین خلاء در صنعت بیمه کشور را، سهم اندک بیمه‌های زندگی برشمرد و خاطرنشان کرد: با توجه به راهبرد اصلی صنعت بیمه در توسعه بیمه‌های زندگی، نیاز به یک عزم ملی در این خصوص، به شدت احساس می‌گردد و نگرش توسعه‌ای از ناحیه دولت به بیمه‌های زندگی به عنوان موتور پیشران صنعت بیمه، مهمترین و موثرترین اقدام دولت در توسعه صنعت بیمه محسوب می‌شود.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری میزان

خبر بعدی:

اقتصاد سالم زیر چتر ابزارهای مالی اسلامی/ ساختار بازار سرمایه منطبق با شرع است

به گزارش ایکنا، به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه، هم‌زمان با تصویب قانون جدید بازار اوراق بهادار در سال ۸۴ دغدغه سازمان بورس همواره این بوده که هرگونه طراحی و ابزارسازی جدید بازار سرمایه، منطبق بر مبانی شرع مقدس اسلام باشد و از این رو، شورای عالی بورس نیز تصویب کرد تمامی ابزارهای جدید مالی که برای تصویب به شورا ارائه می شود، باید مصوبه کمیته فقهی را داشته باشد. همچنین جامعه سهامداری فعال ایران با آزادسازی سهام عدالت، به بیش از ۵۰ میلیون نفر خواهد رسید و از این رو، ضروری است به شبهات شرعی جامعه پیرامون ابعاد مختلف فعالیت در بورس پاسخ داده شود.

در همین باره شاپور محمدی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به تاریخچه تشکیل کمیته فقهی، گفت: سال ۸۴ و زمانی که قانون جدید بازار اوراق بهادار مصوب شد، حجت‌الاسلام والمسلمین مصباحی مقدم، علی صالح آبادی و حجت‌الاسلام والمسلمین موسویان، با تدبیر کمیته تخصصی فقهی بازار سرمایه را راه‌اندازی کردند. اکنون نیز ریاست کمیته فقهی بر عهده حجت الاسلام مصباحی‌مقدم است و جلسات آن هر دو هفته یک بار برگزار می‌شود.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد: آیت‌الله تسخیری، یکی از اعضای کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار هستند که با توجه به سابقه طولانی که در این حوزه دارند، نظرات ارزشمندی را ارائه می‌دهند. آقایان رضایی و نظری هم از دیگر اعضای کمیته فقهی هستند. به علاوه، آقایان فهیمی و محسنی هم به عنوان اعضای اقتصادی و مالی در کمیته فقهی سازمان بورس حضور دارند. با توجه به موضوع هر جلسه، مدیران و کارشناسان واحدهای مختلف سازمان نیز در جلسه حاضر می شوند.

سخنگوی سازمان بورس و اوراق بهادار با تاکید بر اینکه دبیرخانه کمیته فقهی بسیار فعال است، افزود: مرکز پژوهش سازمان بورس نیز همکاری گسترده ای با این کمیته دارد. همچنین سه سال پیش مقرر شد تا یک کارگروه فرعی در قم داشته باشیم. از همین رو دفتری در قم برای این کار در نظر گرفته شد. قبل از ارجاع مسایل به کمیته فقهی بازار سرمایه، موضوع در کارگروه قم بررسی می شود تا اگر ابهاماتی باشد، با مراجعه سریع به علما، موضوع پیگیری شود.

محمدی ادامه داد: حجت الاسلام و المسلمین سیدمحمدتقی علوی، حجت الاسلام و المسلمین دکتر مجید حبیبیان، حجت الاسلام و المسلمین دکتر غلامعلی معصومی نیا و دکتر محمود حکمت نیا اعضای کارگروه بازار سرمایه اسلامی (کمیته فقهی فرعی) هستند. بعد از اینکه کمیته فقهی قم فعال شد به دنبال امضای تفاهم نامه با حوزه بودیم که خوشبختانه این تفاهم نامه با حضرت آیه الله اعرافی امضا شد.

به گفته رییس سازمان بورس و اوراق بهادار ابزارهای مالی جدید حتما باید پیش از معرفی و ورود به بازار سرمایه مصوبه کمیته فقهی را اخذ کنند و پس از آن دستورالعمل های اجرایی تدوین می شود.

ساختار بازار سرمایه منطبق با شرع است

دکتر محمدی مهمترین دستاورد کمیته فقهی را تطبیق بازار سرمایه با شرع دانست و گفت: باید افتخار کنیم که امروز ساختار بازار سرمایه کشور و ابزارهای مالی موجود منطبق با شرع است و هیج شبهه ای در بازار سرمایه ایران اسلامی وجود ندارد. همچنین تمام ابزارهای بازار سرمایه اعم از اوراق مشارکت، مرابحه، منفعت، جعاله، وکالت و .. یا ابزارهایی مانند وارانت، آتی سبد سهام، فروش استقراضی یا اوراق بیمه اتکایی در کمیته فقهی مورد بررسی قرار گرفته و کاملا شرعی هستند.

وی ضمن اشاره برنامه های آتی این کمیته عنوان کرد: یکی از تصمیماتی که گرفته شد و اکنون در حال اجراست، این است که تمام ابزارهای مالی اسلامی را به زبان عربی و انگلیسی ترجمه کنیم و مستندات آن را در اختیار کشورهای اسلامی بگذاریم. اگر این کشورها پیشنهاد یا نکاتی برای تصحیح مسیر دارند، به کمیته فقهی منتقل می کنند و امیدوارم با این اقدام ابزارهای مالی اسلامی کشور ما در دنیا به صورت گسترده استفاده شود.

محمدی افزود: بحث ارتباط با کمیته های فقهی در سایر بورس های جهان، از طریق ترجمه متون ابزارهای مالی اسلامی و ابزارهای پیشنهادی در پیش گرفته شده است و دستاوردهای خود را به کمیته های شریعت آنها ارسال می کنیم.

رییس سازمان بورس به تفاهم نامه مشترک سازمان و حوزه اشاره کرد و افزود: در خصوص انتشار نشریه تخصصی، برگزاری همایش ها و سمینارها در قم و تهران، پروژه های تحقیقاتی میان بازار سرمایه و حوزه علمیه قم، برگزاری نشست های علمی تفاهم نامه مشترکی به امضا رسیده و مقرر شده بخشی از کارها را سازمان بورس و بخشی را حوزه انجام دهد.

وی ادامه داد: اکنون اعضای هیات تحریریه مجله مشترک هم انتخاب شده اند. البته تفاهم نامه ما ظرفیت و قابلیت بیشتری دارد. برای مثال اگر دانشجویان اقتصاد یا مالی بخواهند با مباحث فقهی بازار سرمایه آشنا شوند از توان و ظرفیتی که حوزه می تواند در اختیار بگذارد، استفاده می کنیم. متقابلا می توانیم در خصوص معرفی ابزارهای بازار سرمایه با حوزه همفکری و مشورت کنیم.

توسعه ابزارهای مالی اسلامی راه سالم سازی اقتصاد

سخنگوی سازمان بورس با بیان اینکه معتقدیم که توسعه ابزارهای مالی اسلامی به سالم تر شدن اقتصاد کمک می کند، گفت: اسلام عمدتا توصیه می کند منابع در پروژه های مشخص به کار گرفته شود و ابزارها با همین رویکرد طراحی شده اند.

به گفته دبیر شورایعالی بورس زمانی که پروژه مشخصی برای سرمایه گذاری وجوه انتخاب شود، ریسک آن پروژه و حدود و مرز آن مشخصی است. بنابراین سرمایه گذار می داند که سرمایه اش دقیقا در چه پروژه ای صرف شده و نتایج حاصل شده قابل ارزیابی است. در حالی که اوراق قرضه در سایر کشورها چنین خاصیتی ندارند و دارنده ورقه نمی داند که سرمایه دقیقا کجا هزینه شده است. از این حیث ابزارهای مالی اسلامی از نظر پوشش ریسک، ابزارهای بهتری هستند و دنیا هم صرف نظر از اعتقاداتش از این ابزارها استفاده می‌کند.

شاپور محمدی با تاکید بر اینکه روال این است که هیچ ابزاری را وارد بازار سرمایه نکنیم مگر اینکه ابتدا بحث‌های نظری در کمیته فقهی مطرح شود، افزود: بعد از تایید کمیته، ‌دستورالعمل‌ها نوشته می‌شود. اگر در مراحل تدوین دستورالعمل‌ها برای یک بند یا ماده ای نیاز به تایید دوباره کمیته فقهی باشد این کار صورت می‌گیرد. زیرا معتقدیم درست بودن ابزارهای مالی به لحاظ شرعی، اصل اول است. ابزارهای پیشنهادی ابتدا در کمیته فقهی مورد بررسی قرار می‌گیرد. پس از تایید، دستورالعمل ها نوشته می شود. پس از تصویب هم اجرا آغاز می‌شود.
انتهای پیام

مخالفت عضو مجمع با پیوستن به FATF: بگذاریم اگر قرار است خفه شویم دیگران این کار را انجام دهند| پیشنهاد حذف ریاست‌جمهوری از ساختار سیاسی کشور

مردم چرا به خود اجازه می‌دهند در کار مسئولان مملکت دخالت کنند؟!

عکسهایی از تولد رویا تیموریان در 52 سالگی

کلیدواژه: صنعت بیمه اقتصاد ریسک ها شرکت های بیمه ای

منبع این خبر، وبسایت www.mizanonline.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۸۱۶۱۹۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ریسک نوسان قیمت فولاد در معاملات آتی بیمه می‌شود
 • دولت به فکر حقوق بگیران باشد/ هشدار درباره کمبود شیر در سال آینده/ آیا جهش قیمت گوشت و گوسفند هم کار سلطان گوسفند بود؟
 • نگاهی به سال 97 در آستانه سال 98
 • تاکید حضرت علی(ع) بر سه اصل «عدالت، آزادی و فرهنگ» در اقتصاد
 • فضای خدمت‌رسانی به زائران امام رضا (ع) گستره بین‌المللی دارد
 • کتاب «زبان در گستره‌ فرهنگ» منتشر شد
 • رسمی ؛ توضیحات تکمیلی صدا و سیما درباره آینده شغلی عادل فردوسی پور !
 • تکمیلی|مسدودی چندساعته حساب‌های برق رفع شد/ حقی‌فام: تمامی حساب‌ها باز است
 • امکان تکمیل مدارک آزمون تکمیلی تخصصی پزشکی فراهم شد
 • سنگ‌نوشته خرم‎آباد؛ اثری برجای مانده از حکومت سلجوقی
 • سنگ‌نبشته خرم‎آباد؛ اثری برجای مانده از حکومت سلجوقی
 • آیا برنج واقعا شکمتان را چاق می‌کند
 • تولید اثری زیبا در رابطه با امام زمان (ع)در کرمان
 • اعلام مختصات معاملات آتی زعفران در بورس ‌کالا
 • جرأت ریسک نقادی نداریم/محافظه‌کاران واقعی مدیران دهه ۶۰ و۷۰ هستند
 • قرآن تاریخی سلسله اثری مذهبی برای بازدید گردشگران نوروزی
 • «ریست» در تهران کلید خورد/ اثری با محوریت حریم شخصی انسان‌ها
 • هر واحد بوم گردی، یک بنگاه اقتصادی و فرهنگی
 • فن مواجهه با سفته‌بازان