شانزدهم آذر ماه به نام دانشجو نامگذاری شده است روزی که دانشجویان دغدغه خود را می‌گویند و حضرت آیت االه خامنه‌ای همواره همانند یک پدر به درد و مشکل دانشجویان گوش می‌دهند.

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، در تقویم کشور ما شانزدهم آذر ماه هر سال برای دانشجویان نامگذاری شده است و روزی است که مشکل و دغدغه دانشجویان برای مسئولان مربوطه اهمیت بسیار پیدا می‌کند و آنها گوش شنواس مشکلات و وعده دهنده می‌شوند.

شانزده آذر سال ۱۳۳۲ سه دانشجو در واکنش به مشکلات موجود دست به اعتراض زدند و در مقابل وضعیت بدی که کشور داشت ایستادگی کردند؛ اعتراضی که البته توسط حکومت سرکوب و منجر آن دانشجویان شد و به پاس بزرگداشت آن دانشجویان به خون غلتیده شانزدهم آذر ماه برای دانشجویان نام گرفت.

دانشجویان همواره به دنبال این هستند تا مشکلات و دغدغه های خود را به گوش مسئولان برسانند و یکی از مستمر ترین برنامه‌های مقام معظم رهبری دیدار با دانشجویان است؛ ایشان چندین مرتبه در سال با دانشجویان، تشکل‌های دانشجویی و نخبگان دیدار می‌کنند و بار‌ها در فرمایشاتشان گفته‌اند که به حرکت دانشجویی خوشبین هستند.

ایشان خطاب به دانشجویان فرمودند: من همه دانشجویان را به دانشجویی در معنای واقعی کلمه یعنی دنبال علم رفتن و فعالیت‌های متناسب با دانشجوی دعوت می‌کنم چه فعالیت‌های اجتماعی و چه سیاسی باشد.

هموار دیده‌ایم که رهبر معظم انقلاب بهترین حامی جریان دانشجویی بوده‌اند و بار‌ها خطاب به مسئولان کشور از لازمه توجه به دانشجویان صحبت کردند؛ حضرت آیت الله خامنه‌ای در دیدار خود با دانشجویان فرمودند: نظام اسلامی از رشد جریان دانشجویی استقبال می‌کند و اینجانب نسبت به محیط دانشگاه و حرکت دانشجویی خوشبین هستم.

مشکل‌ شما دانشجویان را پیگیری می‌کنم

همه می‌دانیم که مشکلات بسیاری سر راه دانشجویان وجود دارد مشکلاتی مانند ضعف مدیریتی او نبود برنامه‌ریزی مناسب و کمبود بودجه و از جمله معضلاتی هستند که دانشجویان با آنها درگیری دارند ، اما رهبر معظم انقلاب در این باره فرمودند: در زمینه علمی کمبود‌هایی است مشکل استاد مشکل مدیریت مشکل برنامه ریزی کمبود بودجه همه این‌ها را می‌دانم در سال‌های اخیر در دیدار با استاد و مدیر و دانشجو آن‌ها را پیگیری کرده‌ام.

توجه مقام معظم رهبری به مشکلات دانشجویان و آگاه بودنشان از درد و رنج دانشجویان سبب شده تا جوانان دانشجو با شور و شوق فراوان در جلسات دیدار با ایشان شرکت کنند و به واسطه نمایندگانی که مجال صحبت دارند حرف‌ و دغدغه خود را به گوش ایشان برسانند.

تشکل‌های دانشجویی و اقشار مختلف دانشجویان در دیدار با حضرت آیت الله خامنه‌ای می‌توانند پیام‌هایی را قرائت کنند تا به واسطه آن پیام‌ها درد و دل و مشکلاتشان به گوش برسد تشکل‌های دانشجویی که بدون هیچ تبعیضی و به صورت مساوی فرصت صحبت دارند مشکلاتشان همگی دارای اهمیت است.

مشکل را گفتید راه حل را هم بگویید من  میخوانم

در یکی از همین دیدار‌ها بود که نماینده جنبش عدالتخواهی پشت تریبون قرار گرفت و درباره موضوعات مختلف اقتصادی و اجتماعی و مشکلات موجود انتقاد کرد و در پاسخ حضرت آیت الله خامنه‌ای فرمودند: درد‌ها را گفتید راه حل‌ها را هم بگویید؛ نماینده دانشجویی پرسید بنویسم به دستتان می‌رسد؟ ایشان فرمودند: بله؛حتما  همچنین در دیداری دیگر هنگامی که یکی از دانشجویان درباره برخی از مشکلات صحبت کرد و جمعیت در واکنش به صحبت‌های  او اعتراض کردند حضرت آیت الله خامنه‌ای دانشجویان خطاب به دانشجویان حاضر فرمودند: ساکت باشید و اجازه دهید صحبت کند.

بار‌ها دیده ایم که همین مشکلات دانشجویان و دغدغه آن‌ها که در جلسات اعلام می‌شود توسط رهبر معظم انقلاب ثبت می‌شوند و سپس در جلسات مختلف ایشان به دولتمردان آن‌ها را گوشزد می‌کند این موضوع نشان از آن دارد که مشکل دانشجویان برای رهبر انقلاب دغدغه است و ایشان به سادگی از آن‌ها گذر نمی‌کنند.

رهبر معظم انقلاب در دیدار‌های خود خطاب به دانشجویان همواره توصیه‌های مختلفی دارند آرمان‌گرایی، رسیدن به جامعه، عادل، واقع‌بینی، داشتن نقش فعال در رویداد‌ها، تلاش جدی و همه جانبه برای غلبه دادن گفتمان در دانشگاه‌ها، شجاعت در اقدام و تزریق امید در محیط دانشگاهی ازجمله توصیه‌هایی است که ایشان برای دانشجویان دارند.

جوانان گره گشای مسائل کشور هستند

اگرچه ۱۶ آذر تنها روزی است که برخی مسئولان کشور تلاش خود را برای کمک به دانشجویان دارند و تنها در این روز به فکر غدغه  و شنیدن مشکل دانشجویان می‌افتند، اما مقام معظم رهبری نشان دادند که همانند یک پدر همواره حامی و پشتیبان دانشجویی هستند و صحبت آن‌ها برای ایشان دغدغه جدی است؛  ایشان بدون هیچ تعارفی زبانی فرمودند که معتقدم جوانان می‌توانند گره گشایی کنند هنگامی که ایشان  نقش جوانان را جدی میگیرند  جوانان دانشجو هم با تلاش بیشتر با امیدی بالا قدم‌های استوار خود را در راه پیشرفت و آبادانی کشور بر می‌دارند.

انتهای پیام/

منبع: باشگاه خبرنگاران

خبر بعدی:

اولویت سفر راهیان نور دانشجویی با اعزام نخبگان کرمانشاهی است

معاون هماهنگ کننده سپاه حضرت نبی‌اکرم(ص) استان کرمانشاه گفت: اعزام نخبگان دانشجویی در اولویت سفر راهیان نور قرار دارد. ۳۰ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۷:۲۰ استانها کرمانشاه نظرات - اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمانشاه، سرهنگ مجتبی بیاتی در نشست هماهنگی اعزام راهیان نور دانشجویی که امروز در بسیج دانشجویی برگزار شد اظهار داشت: باید دانشجویان نخبه دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی را شناسایی و آن‌ها را با سفرهای معنوی همچون راهیان نور جذب بسیج کرد.

وی با اشاره به اینکه همه دانشجویان بسیجی باید در راستای ترویج انقلاب اسلامی گام موثری بردارند، افزود: به تعبیر مقام معظم رهبری تفکر انقلاب اسلامی برای مقطع خاص اول انقلاب نبود و همیشه در نظام مقدس جمهوری اسلامی به تفکر و ارزش‌های انقلاب اسلامی نیازمند هستیم.

معاون هماهنگ کننده سپاه حضرت نبی‌اکرم(ص) استان کرمانشاه، با بیان اینکه کارهای خود را با ترویج فرهنگ ارزشی انقلاب اسلامی سازگار کنیم، بیان کرد: یکی از راه‌ها برای تفکر انقلاب اسلامی راهیان نور است و سیره شهدا و رزمندگان ملت ایران در هشت سال دفاع مقدس در راهیان نور استنباط می‎شود.

وی با اشاره به اینکه جامعه‎، با تفکر انقلاب‌گری موفق خواهد بود، خاطرنشان کرد: هرجایی از مسائل و موضوعات کشور با مدیریت جهادی وارد نشدیم در آن موقعیت دچار مشکل شدیم و لذا در جامعه به‌ویژه دانشگاه‌ها باید مروج تفکر انقلاب اسلامی باشیم.

بیاتی با اشاره به اینکه اگر 10درصد از دانشجویان  فارغ‌التحصیل  دانشگاه‎ها در راستای  تفکر ناب انقلابی قدم بردارند، جامعه بیمه خواهد شد، عنوان کرد: برنامه‌ریزی مناسب در اردوهای زیارتی راهیان نور باعث تأثیرگذاری بیشتر بر زائران مناطق جنگی دفاع مقدس خواهد شد و خاطره‌ای به یاد ماندنی در اذهان رقم خواهد زد.

معاون هماهنگ کننده سپاه حضرت نبی اکرم(ص) استان کرمانشاه، تطبیق اقتصاد مقاومتی با راهیان نور  را کار ارزشمندی دانست و گفت: راوی اقتصادی در راهیان نور کار ارزشمندی است، زیرا دشمن در تلاش است که روحیه مقاومت را به‌ویژه در بحث اقتصادی از ملت ایران بگیرد و خطرناک‎ترین بخش مسئله این است که ما در اقتصاد مقاومتی موفق نباشیم.

وی با بیان اینکه دانشجویان باید در راهیان نور بیشتر وارد شوند، بیان کرد: قبل از اردو و به‌ویژه بعد از اردو با ارسال پیامک به شرکت کنندگان می‎توان بخشی از طرح واجب تداوم را انجام داد، یعنی پس از اردو هم با افراد شرکت کننده ارتباط داشته باشیم و هر از گاهی خاطرات آن اردو و اهداف و اغراضش تجدید شود. 

بیاتی با بیان اینکه مبدأ راهیان نور دانشجویی بود و تحول آن نیز باید  دانشجویی باشد، بیان کرد: تمام دانشجویانی را که در سایت ثبت نام کردند به راهیان نور دانشجویی فرستاده خواهند شد، اما باید دانشجویان نخبه دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی را شناسایی و آن‎ها را با سفرات معنوی همچون راهیان نور جذب بسیج نمود.

معاون هماهنگ کننده سپاه حضرت نبی اکرم(ص) استان کرمانشاه ضمن با اهمیت دانستن تبیین جهاد و دفاع مقدس برای نسل امروز بیان کرد: امروز راهیان نور بستری را فراهم کرده است تا بتوان به وسیله آن دستاوردهای دفاع مقدس را برای دانشجویان تبیین کرد و اعزام دانشجویان به اردوهای راهیان نور سبب آشنایی آنان با مناطق عملیاتی و یادمانهای دفاع مقدس شده و نقش موثری در انتقال حقایق و ارزش‌های اسلامی و اعتقادی به آنان دارد.

راهیان نور فرصتی برای انتقال ارزش‎ها به نسل جدید است

مسئول سازمان اردویی و  راهیان نور سپاه حضرت  نبی اکرم(ص) استان کرمانشاه، با اشاره به اینکه هر  آن چیزی که برای اردوهای راهیان نور اثر بخش است با همفکری دانشجویان اجرایی خواهد شد، اظهار داشت: مقام معظم رهبری، راهیان نور را یک سنت حسنه می‌دانند و به منظوره جلوگیری از دو آسیب فراموشی و تحریف این برنامه بسیار در جهت برگزاری راهیان نور تأکید دارند.

یونس عزیزی خاطرنشان کرد: تمام تلاش مجموعه قرارگاه سپاه حضرت نبی اکرم(ص) استان کرمانشاه این است که ما بتوانیم در راستای گفتمان مقام معظم رهبری در موضوع راهیان نور حرکت کنیم، زیرا نکته اصلی راهیان نور، ایجاد و زمینه زیارت با معرفت برای دانشجویان است.

وی با بیان اینکه باید زمینه‎های رشد زیارت با معرفت در راهیان نور ایجاد شود، بیان کرد:  با تبلیغات قوی و اطلاع رسانی به موقع، باید ذهن دانشجویان را به راهیان نور معطوف کرد، زیرا تبلیغات راهیان فرصتی است که فضای دانشگاه را فضای فرهنگی کنیم؛ ایجاد شور کمک بسیار زیادی به انتقال مفاهیم جبهه و جنگ می‌کند، لذا یک فضاسازی زیبا در قدم اول کار فرهنگی محسوب می‌شود.

مسئول سازمان اردویی و  راهیان نور سپاه حضرت  نبی اکرم(ص) استان کرمانشاه با  اشاره به اینکه با فضاسازی مناسب تمام دانشجویان را مخاطب قرار دهیم نه تعدادی که با ما همراه می‌شوند، عنوان کرد: باید سعی شود که جو دانشگاه متفاوت‌تر از بقیه ماه‌های سال باشد تا همه دانشجویان، مسئولان حال و هوای متفاوتی را درک کنند؛ حتی کسانی که به هر دلیلی با کاروان همراه نمی‌شوند و این خود به نوعی در زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهدا موثر است.

وی هدف راهیان نور را پاسداشت ارزش‌های دفاع مقدس، یاد و خاطره شهدا، اخلاص، روحیه جهادی و انتقال این ارزش‎ها به نسل جدید دانست و بیان کرد: اعزام کاروان راهیان نور و اهمیت آن به‌ ویژه برای جوانان جزو الزامات فرهنگی است، زیرا که دانشجویان با فرهنگ دفاع مقدس و شهدا بیشتر آشنا می‎شوند.

راوی جنگ اقتصادی در کاروان‎های راهیان نور حضور دارد

مسئول ناحیه دانشجویی کرمانشاه با بیان اینکه دانشجویان برای اعزام راهیان نور دانشجویی در سایت http://rahnoor.ir/noor ثبت نام کنند، اظهار داشت:  ثبت‌نام‌ها از اواسط بهمن آغاز شده و هنوز ادامه دارد و اوج اعزام‌ها اواسط اسفند خواهد بود.

صلاح‌الدین قره‌تپه با بیان اینکه راوی جنگ اقتصادی در راهیان نور امسال دانشجویی کرمانشاه حضور دارد، بیان کرد: تبیین جنگ اقتصادی و مقایسه آن با هشت سال دفاع مقدس، روایت سبک زندگی اقتصادی شهدا و رزمندگان دفاع مقدس، تبیین وظیفه دانشجویان و مردم عادی در جنگ اقتصادی  و پاسخ به شبهات و سئوالات مخاطبان در مورد وضعیت اقتصادی کشور از وظایف راویان اقتصادی است.

وی با بیان اینکه امید است، موضوع اصلی همه کاروان‎ها اقتصاد مقاومتی باشد تا جنگ اقتصادی برای مردم تبیین شود، عنوان کرد: اگر سیره شهدا که نشأت‌گرفته از معارف دین است را به‌عنوان الگو بپذیریم  به طور حتم در جامعه اسلامی می‌توان تأثیرگذار بود. 

مسئول ناحیه دانشجویی کرمانشاه  با بیان اینکه در سالهای اخیر عرصه اقتصادی زمینه‌ای است که دشمن روی آن متمرکز شده است، بیان کرد: کارهای فراوانی نظیر گسترش روحیه‌ی انقلابی در جامعه، مطالبه از مسئولان، تبیین صحیح فضای جهاد اقتصادی و بحث مهم اقتصاد مقاومتی از وظایف دانشجویان است که می‌توان با الگوگیری از دفاع مقدس کارهای بسیار مناسبی انجام داد.

قره‌تپه با بیان اینکه باید تلاش کنیم  فرهنگ  راهیان نور از بین نرود و نسل‌های بعدی انقلاب نیز با ایثارگری‌ها و جانفشانی‎های شهدای گرانقدر آشنا شوند، بیان کرد: دانشجویان به عنوان سفیران لایق و شایسته، فرهنگ ایثار و شهادت را باید به جامعه انتقال دهند.

انتهای پیام/ح

R41380/P/S6,68/CT7

احمد توکلی: اگر تحریم نبودیم و مردم مرفه بودند، FATF را نمی‌پذیرفتیم

در پی تعویق در تصویب لایحه "پالرمو" رقم خورد| قله‌های جدید برای دلار و سکه

قیمت طلا 1 اسفند 97

کلیدواژه: اخبار دانشجویی اخبار دانشگاهی

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۸۱۶۵۲۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • محقق داماد خطاب به رییس‌جمهور: اگر حقوقدان هستید باید دغدغه‌مند حقوق تمام ملت باشید
 • وریا غفوری: منظورم گرانی و صحبت از درد مردم بود| آدم باید با دیدن صف گوشت و مرغ شرمنده شود| سیاسی نیستم، دغدغه اجتماعی دارم| وظیفه‌ام گفتن این حرف‌هاست و تا آخر عمر آن را می‌گویم
 • اگر حقوقدان هستید باید دغدغه‌مند حقوق تمام ملت باشید
 • کلمه به کلمه بیانیه گام دوم رهبر معظم انقلاب حرف دارد/ دانشجویان مطالعه عمیق داشته باشند
 • رهبر معظم انقلاب: دشمن ضعیف است، مسئولان فریب نخورند
 • چرا دفتر بسیج دانشجویی در خوابگاه‌های ایلام تعطیل می‌شود؟/ افزایش دانشجویان؛ بهانه مسئولان برای کمرنگ کردن فعالیت تشکل‌ها!
 • چرا دفتر بسیج دانشجویی در خوابگاه‌های ایلام تعطیل می‌شود؟/ افزایش ظرفیت دانشگاه‌ها بهانه مسئولان برای کمرنگ کردن فعالیت تشکل‌ها
 • چرا دفتر بسیج دانشجویی در خوابگاه‌های ایلام تعطیل می‌شود؟/ افزایش ظرفیت دانشگاه‌ها بهانه مسئولان برای کمرنگ کردن تشکل‌ها
 • برای رفع مشکلات تعاونی های مسکن قرچک با جدیت ورود کرده ایم
 • مسئولان برای رفع معضل بیکاری جوانان اقدام قابل قبولی انجام نداده‌اند
 • بازرگان به ارتشی‌ها تضمین داده بود که بعد از انقلاب شغلشان محفوظ است/ فرح در سقوط پهلوی نقش اساسی داشت
 • خسروپناه: مهم ترین وظیفه جوانان در گام دوم انقلاب، تولید علم و فناوری است
 • انجمن های علمی و سطحی جدید از کنش ورزی دانشجویان -1
 • کودکانی نامرئی که در جامعه آماری حساب نمی‌شوند/ «نظام وظیفه» ترنس‌ها را مفسد اخلاقی می‌دانست!
 • روزنامه ها چه تیتری را برای سخنرانی مهم رهبر معظم انقلاب انتخاب کردند؟
 • نگران برخورد با نشریات دانشجویی هستیم
 • جهت رفع مشکلات تعاونی های مسکن قرچک با جدیت ورود کرده ایم
 • بیانات مهم رهبر معظم انقلاب در دیدار با مردم آذربایجان شرقی
 • دوره آموزشی ایران ۱۴۳۵ از امروز ویژه دانشجویان اصفهان برگزار می‌شود