تهران- ایرنا- مدیران و نمایندگان شرکتهای فعال در صنعت نساجی از اروپا و آسیا علاوه بر اینکه تاکید داشتند ایران بازار خوبی برای عرضه تولیدات آنها است، آمادگی خود را برای انتقال فناوری و ماشین آلات مورد نیاز این صنعت به کشورمان اعلام کردند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، بیست و چهارمین نمایشگاه بین المللی صنعت نساجی از روز یکشنبه هفته جاری با حضور معاون وزیر، مدی رکل صنایع نساجی وزارت صنعت و رئیس اتاق بازرگانی ایران در محل دائمی نمایشگاه های بین‌المللی تهران آغاز به کار کرده و روز چهارشنبه به کار خود پایان می دهد.


تولیدکننده های خارجی شرکت کننده در این نمایشگاه تاکید داشتند که اگر چه تحریم ها، روند همکاری ها را تحت تاثیر قرار داده است، اما تلاش های خود را خواهند داشت تا موانع موجود را از سر راه برداشته شده و روابط بهبود یابد.
به عقیده آنها، ایران برخوردار از ظرفیت های خوب در زمینه صنعت نساجی و بازاری مطمئن برای عرضه محصولات آنهاست.
این تولید کننده ها تاکید داشتند که هرگز حاضر به از دست دادن بازار ایران نیستند.
صنعت نساجی در ایران با پیشینه ای بسیار زیاد یکی از مهمترین بخش ‌های اشتغالزا محسوب می شود اما این صنعت در سال های اخیر بویژه پس از اعمال تحریم های یکجانبه علیه کشورمان با مشکلاتی مانند دشواری تامین مواد اولیه، نبود ماشین آلات فنی و فناوری های موثر بر تولید منسوجات، قوانین پولی، مالی و بانکی ، نوسان نرخ ارز و قوانین مربوط به صادرات و واردات، قاچاق و واردات بی‌رویه‌ منسوجات رو به رو بوده است.
از مهمترین عوامل فنی موثر بر تولید منسوجات، کمیت و کیفیت ماشین ‌آلات ریسندگی و بافندگی و نوع الیاف مصرفی است.
مهمترین عامل فنی موثر بر تولید، وابستگی فنی کشور به ماشین‌ آلات خارجی است که از این نظر مشکلات ناشی از تحریم ها گریبانگیر صنعت نساجی کشور نیز شده است.
تولیدکننده های خارجی ماشین آلات صنعت نساجی معتقدند که ایران بازار بزرگی از این صنعت را در اختیار دارد اما به دنبال اعمال تحریم ها، منسوجات ایرانی به دلایلی چون دشواری نقل و انتقال ارز برای تامین مواد اولیه و نبود ماشین آلات فنی برای ارائه تولیدات بهتر، با مشکلاتی مواجه است.

**مشکل انتقال پول برای مشتریان ایرانی
در این پیوند، مدیر فروش شرکت «یوا ژیان اینتلیجنس»(Yuejian Intelligence) چین که پیشینه هفت ساله همکاری با ایران در زمینه صنعت نساجی را دارد در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، تجارت با مشتریان ایرانی را پیش از تحریم ها مطلوب عنوان کرد و گفت: هم اینک مشکل انتقال پول را داشته و نبود امکان جابجایی ارزها باعث کاهش میزان مبادلات شده است.
«پونی ما شونگوانگ»(Pony Ma Chunguang) با اشاره به تلاش شرکت های چینی و مشتریان ایرانی برای رفع موانع موجود پیش بینی کرد مبادلات در سال های آتی افزایش یابد.
وی تصریح کرد: روابط ما با ایران خوب بوده و پس از این نیز راه های گسترش همکاری ها را خواهیم یافت.
این تولید کننده چینی با اشاره به فعالیت شرکت های چینی تا پیش از اعمال تحریم ها با 'کلون بانک' برای تبادلات تجاری با ایران گفت: این همکاری در زمان حاضر متوقف شده و بانک دیگری جایگزین این بانک نشده است.
وی در این باره که آیا امکان انتقال فناوری های صنعت نساجی از چین به ایران وجود دارد؟ گفت: این، امکان پذیر است و علاقمند توسعه روابط هستیم.
این فعال صنعتی چینی افزود: در مرحله اول ترجیح می دهیم راه های دیگری برای ورود به بازار ایران بیابیم اما در مراحل بعد این ایده خوبی است که در صورت نبود راه دیگری در ایران به فعالیت های خود ادامه دهیم.
این فعال صنعتی چین افزود: این مساله در زمان حاضر در حد ایده است اما هنوز ورود نکرده ایم که بدانیم چه مشکلاتی را برای ما خواهد داشت.
وی با اشاره به ارزان بودن هزینه های نیروی انسانی و انرژی در ایران گفت: در آینده ممکن است به این مرحله از همکاری برسیم که با توجه به این مزیت ها از فرصت حضور در ایران و انتقال فناوری ها به این کشور استفاده کنیم.
این تولید کننده ماشین آلات نساجی از چین درباره اثرات تحریم ها بر مبادلات گفت: مهمترین مساله ما در شرایط فعلی انتقال پول است که اگر برطرف شود دیگر مسایل نیز قابل حل خواهد بود.
وی درباره امکان استقرار نماینده یکی از بانک های چینی و یا ایرانی در کشور ثالث برای نقل و انتقالات مالی گفت: مطمئن نیستم اما این می تواند یک روش باشد.

**ترکیه آماده سرمایه گذاری در صنعت نساجی ایران
همچنین کارشناس فروش شرکت تولیدی آستکس(Asteks) ترکیه فعال در زمینه تولیدات پارچه با اشاره به همکاری 14 ساله خود با ایران گفت: این شرکت سالانه 150 هزار دلار انواع پارچه به ایران صادرات می کند.
ارکان ییلماز(Erkan Yilmaz) قدمت فعالیت این کارخانه را 50 سال عنوان کرد و افزود: برای 27 کشور جهان علاوه بر ایران از جمله ازبکستان، ترکمنستان، آلمان، مصر، برزیل، مکزیک و تایوان صادرات داریم.
وی درباره مسایل و مشکلات ناشی از تحریم ها که علاوه بر ایران همچنین ترکیه را نیز تحت تاثیر قرارداده است، درباره ایده های موجود برای تداوم روابط، تصریح کرد: فعالیت های ما با ایران در حد مطلوبی قرار دارد اما به طور طبیعی پس از تحریم ها با چالش هایی مواجه شد.
ییلماز مهمترین مساله پیش روی تولید کننده های ترک در تبادلات تجاری با ایران را مشکل نقل و انتقال پول عنوان کرد و گفت: این مساله ما را متحمل سختی های بسیاری کرده است.
وی افزود: علاوه بر این، مساله دیگری را نمی بینیم که امید داریم بتوانیم آن را نیز از پیش پای خود برداریم.
این تولید کننده ترک گفت: تلاش می کنیم که به هر طریق ممکن راه نقل و انتقال مالی از طرف ایران را تسهیل کنیم.
وی درباره قابلیت انتقال فناوری های ترک به ایران برای تداوم همکاری ها اظهار داشت: پیشتر نمایندگی این شرکت در یکی از شهرهای ایران استقرار داشت که به دلیل مسایلی، شروع نکرده به کار خود خاتمه داد.
ییلماز گفت: این آمادگی وجود دارد که فناوری های خود را به ایران منتقل کنیم.
وی افزود: ظرفیت های موجود در صنعت نساجی ایران بسیار است اما فناوری ها و کارخانجات موجود در این ایران قدیمی بوده و امکان تولیداتی با قیمت های ارزان و با کیفیت وجود ندارد.
این تولید کننده ترک گفت: ما علاقمند به ادامه همکاری ها با ایران بوده و در این کار جدی هستیم.
وی افزود: با وجوداین علاقه مندی، آینده را روزهایی سخت می بینیم که همکاری ها را با توجه به مشکلات ناشی از تحریم ها متاثر از خود خواهد کرد.
ییلماز به وقفه ایجاد شده در روابط موجود با ایران پس از اعمال تحریم ها اشاره کرد و ادامه داد: مسایل سیاسی، همکاری های اقتصادی را با چالش مواجه کرده اما جای امیدواری هست که روابط به حالت پیش از تحریم ها برگردد.
وی سال 2019 را سالی پر از امید برای همکاری های دو جانبه دانست و گفت: برای استقرار کارخانه های خود در ایران تلاش می کنیم که این امر مستلزم رفع موانع پولی و بانکی است.
یللماز افزود: حتی اگر چالش های موجود افزایش داشته باشد همچنان به همکاری های خود ادامه خواهیم داد چرا که ایران را بازاری خوب برای عرضه محصولات خود می دانیم.

**از تحریم ها علیه ایران حمایت نمی کنیم
مدیر فروش منطقه ای و عضو گروه صنعتی پیکانول(Picanol) بلژیک تولید کنند ماشین آلات با فناوری بالا(های تک) بافت پوشاک نیز گفت: تحریم ها علیه ایران از سوی اروپا نبوده بلکه توسط دونالد ترامپ اعمال شده پس ما مشکلی با ایران نداریم.
ونسان ژلدهوف(Vincent Geldhof) افزود: اروپا از این تحریم ها حمایتی نمی کند چرا که به دنبال توسعه روابط خود با ایران است.
وی معتقد است که آینده روابط ایران و بلژیک بهتر خواهد شد و در پی آن تبادلات تجاری بین تولید کننده ها و مشتریان دو کشور رونق خواهد گرفت.
این فعال صنعتی بلژیک گفت: به عنوان یکی از اعضای اتحادیه اروپا از تحریم های اعمال شده متاسف هستیم.
وی پتانسیل های ایران در صنعت نساجی را مطلوب دانست و افزود: در ابتدا باید تلاش کرد تا بازارها به طور مجدد شکل بگیرد و تبادلات تجاری از سر گرفته شود.
ژلدهوف اظهار داشت: با اقدام های ترامپ ما تقریبا مشتریان خود را از دست دادیم و این در حالی است که ایران در این صنعت برای عرضه تولیدات خود نیازمند ماشین آلات ماست.
وی افزود: عمده مشکل ما مسایل پولی و بانکی و انتقال پول است.
این تولید کننده بلژیکی درباره هزینه های ارزان تولید در ایران گفت: ما آماده انتقال ماشین آلات خود به ایران هستیم و این خواسته از سوی مشتریان ایرانی ما وجود دارد.
ژلد هوف افزود: به تحریم ها توجهی نداریم و حتما با برداشتن موانع موجود، این کار را انجام خواهیم داد.
وی میزان تولیدات سالانه خود را 10 هزار دستگاه انواع ماشین آلات های تک اعلام کرد و اظهارداشت: امکان صادرات سالانه 200 تا 400 دستگاه از این تعداد به ایران وجود دارد.
'هزینه انرژی در ایران به نسبت کل جهان بسیار پایین است اما صنایع و مشتریان ایرانی دسترسی های کمتری به مواد اولیه برای عرضه تولیدات خود دارند و این آمادگی در ما وجود دارد که بتوانیم ماشین آلات لازم را در اختیار مشتریان ایرانی خود قرار دهیم.'
وی تاکید کرد: ما هرگز قصد از دست دادن بازار ایران را نداریم و این کار را نیز نخواهیم کرد.

**تجهیزات آلمانی به کمک نساجی کشور می آید
مدیر فروش یکی از شرکت های تولیدکننده ماشین آلات نساجی در آلمان که نخواست نامی از شرکت و خود او برده شود گفت: سال های بسیاری است که مشتریان ایرانی ما از ماشین آلات این شرکت استفاده می کنند و امیدوارم هستم که در آینده نیز به همین روند باشد اگر چه تحریم ها دوباره برگشته است.
وی افزود: ما علاقمند به همکاری هستیم اما مسایل به وجود آمده موقعیت و شرایط را تغییر داده است.
این تولید کننده آلمانی گفت: امیدوارم مسایل و مشکلات به وجود آمده به زودی حل شود.
وی اظهار داشت: تحریم های حاکم بر تجارت، مسایل سیاسی است که بر روابط اقتصادی تاثیرات خود را گذاشته است و این برای همه روشن است.
این فعال صنعتی آلمان درباره زمینه های انتقال فناوری شرکت های آلمانی و ماشین آلات این شرکت ها به ایران گفت: امکان نصب این تجهیزات در ایران وجود دارد اما باید در ابتدا مسایل مالی موجود برطرف شود.
'ماشین آلات ما از فناوری بالایی برخوردار است و قبل از تحریم ها مشتریان ایرانی از ما خرید می کردند.'
وی خاطرنشان کرد: این نمایشگاه فرصتی بوده که دوباره مشتریان ایرانی خود را ببینیم و به ادامه همکاری ها امیدواریم.
این فعال صنعت پوشاک از آلمان امیدوار است در آینده شرایط اقتصادی بهبود پیدا کرده و همکاری ها از سر گرفته شود.
وی افزود: از دو سال گذشته تاکنون بر قیمت ماشین آلات برای صادرات به ایران اضافه شده و از توان خرید مشتریان ایرانی ما کاسته شده است.

**روابط خوب ایتالیایی ها با مشتریان ایرانی
مدیر شرکت لایپ(Laip) ایتالیا تولید کننده انواع ماشین آلات و تجهیزات نساجی نیز به ایرنا گفت: برای حمایت از ایران در زمینه فناوری و تکنولوژی مورد نیاز این صنعت تلاش می کنیم.
ماسیمو باچری(Massimo Bacheri) افزود: روابط خوبی با مشتریان ایرانی خود داریم و سال های بسیاری است این همکاری ها ادامه دارد.
وی اضافه کرد: 20 سال است با ایران کار می کنیم و 12 کارخانه تاکنون در ایران نصب کرده ایم.
باچری افزود: تحریم ها بر بازار ما در ایران اثر گذاشته است.
وی خاطرنشان کرد: اگر چه هزینه های انرژی در ایران بسیار پایین است اما انتقال ماشین آلات به ایران مستلزم نقل و انتقالات مالی است که در زمان حاضر این امکان به دلیل تحریم ها وجود ندارد.
این تولید کننده ایتالیایی گفت: در زمان حاضر راه حلی که بتواند موانع را از پیش روی ما در ارتباط با ایران بردارد نداریم اما از زمان اعمال تحریم ها تلاش های خود را انجام داده ایم تا این مسایل بر همکاری های دو جانبه ما اثرگذار نباشد.
باچری افزود: ما خواهان حفظ روابط هستیم و برای این کار تلاش خواهیم کرد؛ روابط ما تداوم خواهد داشت و این را به اطمینان می گویم. ادامه همکاری ها به نفع هر دو طرف خواهد بود.
وی تصریح کرد: عمده کاری که باید انجام شود از سوی دولت های دو طرف است تا مسایل سیاسی را حل کنند.
باچری افزود: دولت ها باید راه های حل مشکلات را پیدا کنند و در این میان بخش خصوصی اهمیت بسیاری برای ما دارد.
از آنجایی که این صنعت نسبت به بخش های اقتصادی در سطح ملی و نیز در بین زیربخش های صنعت، بالاترین توان اشتغال‌زایی را به خود اختصاص داده و در حال حاضر 18 درصد اشتغال در صنعت مربوط به نساجی است، بنابراین، مشکلات آن و رفع آنها اهمیت بسیاری دارد.
گزارش از امیر خانزاده
**6984**2022

منبع: ایرنا

خبر بعدی:

تماشاگران نساجی بیشترین سهم را درپیروزی برابر فولاد داشتند

به گزارش خبرنگار مهر، مجید جلالی پس ازپیروزی ۲برصفر تیمش نساجی مازندران برابر فولاد خوزستان در هفته نوزدهم مسابقات لیگ برتر فوتبال باشگاه های کشور درجمع خبرنگاران در قائمشهر افزود: از بازیکنانم وهوداران و نقش تاثیرگذاری که آنها دراین بازی داشتند، تشکر می کنم، اوج فداکاری بازیکنانم درزمین بوده و با تعهد زیاد نسبت به کار تیمی موفق به کسب پیروزی برابر فولاد شدند.

وی ادامه داد: تیم فولاد خوزستان را دربهترین شرایط امتیازگیری خودش قرار داشت، شکست دادیم و در طول مسابقه هم حتی موقعیت خطرساز به آنها نداده بودیم.

سرمربی تیم نساجی مازندران، ادامه داد: هرچند روش ما برای این بازی به گونه بود که درمقاطعی به آنها اجازه حضور در زمین خودمان واستفاده از ضدحمله را دربرنامه داشتیم که دستاورد آن چندین موقعیت روبه جلو گلزنی برای مهاجمان ما بود.

جلالی در پاسخ به پرشی راجب " دافعه" بازیکن خارجی تیم نساجی گفت: این بازیکن سرعتی بوده و تا زمانی که در زمین حضور داشت، کار خود را مطابق خواسته های کادرفنی انجام داد.

از سرمربی تیم نساجی مازندران درخصوص دروازه بان امروز تیمش برابر فولاد پرسشش شده بود، که جلالی پاسخ داد: من تا پیش از چهار مسابقه گذشته شاید اعتقاد کمتری به " محمدامین رضایی" داشتم ، اما عملکرد فوق العاده او در بازی گذشته و به خصوص دراین بازی اعتماد کامل کادرفنی را جلب کرد وخیالمان از بابت دروازه جمع شد.

وی درجمع بندی خود از بازی امروز نساجی برابر فولاد گفت، که امروز روز خوب نساجی مازندران بوده ودر روزی که حمایت حداکثری تماشاچیان پشت سرما بوده، وبهترین شرایط خودمان قرارداشتیم به ۳ امتیاز بازی رسیدیم.

تیم نساجی با کسب ۳ امتیاز ارزشمند برابر فولاد خوزستان ۲۱ امتیازی شد وبا یک پله به رده نهم جدول رده بندی مسابقات صعود کرد.

نساجی مازندران درچارچوب هفته نوزدهم مسابقات عصرجمعه در حضور بیش از ۱۵هزار تماشاگر ورزشگاه شهیدوطنی قائمشهر با نتیجه ۲برصفر تیم فولاد خوزستان را با شکست بدرقه کرد.

تیم فوتبال نساجی مازندران درچارچوب هفته بیستم مسابقات لیگ برتر فوتبال باشگاه های کشور روزجمعه ۱۰ اسفندماه در دیداری بیرون از خانه به مصاف تیم نفت مسجدسلیمان می رود. نساجی یکم شهریور واز هفته پنجم رقابتهای لیگ برتر دربازی رفت برابر تیم نفت مسجد سلیمان درقائمشهر، این تیم را با نتیجه یک برصفر شکست داده بود.

کد خبر 4549344

احمدی‌نژاد: دو تا خدا در دنیا باشد، فساد می‌شود| ما زورمان به بقیه نرسید| اختیارات در قوه قضائیه و مقننه متمرکز است اما پاسخگویی در قوه مجریه است| مردم هر سیستم حکومتی خواستند، حقشان است| بخش‌هایی از قانون اساسی و ساختارها باید تغییر کند| رهبری هرچقدر اخت

در پی محبوبیت از دست رفته| چرا احمدی‌نژاد دیگر پدیده‌ای غیر‌ضروری و بی‌معنی محسوب می‌شود؟

رونمایی از داروی تمام ایرانی روفانیب 5

کلیدواژه: اقتصاد صنعت نساجي ايران

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۸۱۶۹۹۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • پیروزی پدیده و نساجی و پیکان
 • اولین برد نساجی و پیکان با مربیان جدید
 • قطبی: نساجی از موقعیت‌هایش استفاده کرد/ روز خوب فولاد نبود
 • خیلی‌ها دوست داشتند باخت فولاد را ببینند/ امروز روز بد ما و روز خوب نساجی بود
 • قطبی: خیلی‌ها منتظر باخت فولاد بودند/ هواداران نساجی جو سختی را درست می‌کنند
 • سرمربی نساجی برد تیمش را مدیون هواداران دانست
 • اولین پیروزی نساجی با جلالی مقابل فولاد رقم خورد/ پیکان بالاخره رنگ برد را دید و پدیده بیخ‌گوش سپاهان رسید
 • نساجی و فولاد در تحریم عکاسان
 • عکاسان و خبرنگاران دیدار نساجی و فولاد را تحریم کردند (عکس)
 • عکاسان مازنی بازی نساجی با فولاد را تحریم کردند
 • عکاسان مازنی بازی نساجی فولاد را تحریم کردند
 • حاشیه دیدار نساجی-فولاد؛ عکاسان ورزشی بازی را تحریم کردند!
 • حاشیه دیدار نساجی - فولاد| تحریم بازی به سبک عکاسان ورزشی! + عکس
 • عکاسان بازی نساجی و فولاد را تحریم کردند (عکس)
 • ادامه مسابقات در چهارگوشه ایران؛ از دربی خوزستان تا دیدار کریمی و یحیی در خراسان
 • لیگ برتر فوتبال| ادامه مسابقات در چهارگوشه ایران؛ از دربی خوزستان تا دیدار کریمی و یحیی در خراسان
 • پوتین: برای بحرانی شبیه بحران موشکی کوبا آمادگی داریم
 • جهانبخش: مهم ترین چیز برای من این است که به بالاترین سطح آمادگی برسم؛ در گلزنی تیم هم باید سهیم باشم
 • مـاجرای کوشنر گیت / انتقال فناوری حساس هسته‌ای به ریاض به پیگرد قضایی ترامپ می‌انجامد؟