«کورس دو اسبه» لقبی بود که رسانه‌های اروپایی روی رقابت بر سر کسب عنوان بهترین بازیکن سال آسیا گذاشته بودند. وقتی نام علیرضا بیرانوند به شکلی حیرت‌آور در میان 3گزینه نهایی قرار نگرفت، تقریبا همه پیش‌بینی می‌کردند از میان کنتو میسائو و یوما سوزوکی که مهره‌های تیم قهرمان لیگ قهرمانان آسیا بودند، یک نفر این جایزه را تصاحب کند.

نام «عبدالکریم حسن» نیز در میان کاندیداهای نهایی دیده می‌شود اما هیچ‌کس مدافع تیم فوتبال السد را برای بردن این جایزه جدی نمی‌گرفت. وجه مشترک هر سه بازیکن حاضر در فهرست پایانی «غیبت» در جام‌جهانی 2018روسیه بود. قطری‌ها مثل همیشه به این تورنمنت راه پیدا نکردند اما ژاپن در حالی راهی روسیه شد که نام یوما و کنتو حتی در بین نفرات ذخیره‌اش نیز به چشم نمی‌خورد. اگر جام‌جهانی مهم‌ترین تورنمنت تمام سال تلقی شود، درست وقتی علیرضا بیرانوند سرگرم مهار پنالتی کاپیتان تیم ملی پرتغال بود، میسائو، سوزوکی و عبدالکریم حسن دوران استراحت را سپری می‌کردند. با وجود این کنفدراسیون فوتبال آسیا تصمیم گرفت نام بیرو را حتی با وجود نمایش‌های درخشانش در مسیر فینالیست ‌شدن پرسپولیس در لیگ قهرمانان، از جمع بهترین‌های سال خارج کند. این ماجرا تا حدود زیادی «غیرطبیعی» به‌نظر می‌رسد. آیا ماجرای مهدی طارمی و حکم فیفا علیه پرسپولیس موجب نادیده‌گرفتن علیرضا شده است؟ آیا لابی ویژه‌ای در کار بوده تا ستاره ایرانی این عنوان را به‌دست نیاورد؟ کنفدراسیون فوتبال آسیا هیچ توضیح شفافی در این مورد ارائه نکرده و از «فاکتورهای فنی» برای این انتخاب‌ها گفته است. اگر این فاکتورها وجود خارجی دارند، چرا ای.اف.سی برای پایان دادن به تردیدها و سؤال‌های بزرگ، از آنها رونمایی نمی‌کند؟


انتخاب عبدالکریم حسن به‌عنوان مرد سال فوتبال آسیا، بیشتر از همه خود او را شگفت‌زده کرد. مدافع چپ السد هرگز تصور نمی‌کرد با این عنوان از مراسم بهترین‌ها خارج شود. او هیچ تلاشی برای پنهان کردن تعجبش انجام نداد و حتی این بهت را با رسانه‌ها نیز در میان گذاشت. نزدیک به یک هفته پس از مراسم انتخاب برترین‌های فوتبال آسیا، یک منبع آگاه، تایید می‌کند که بیرانوند جزو 3 نفر نهایی بوده اما به دلایلی ناگهان خط خورده است. به گفته این منبع، عبدالکریم در بین 3نامزد نهایی انتخاب مرد سال آسیا، نفر سوم بوده است اما از آن‌جایی که یوما سوزوکی و کنتو میسائو به‌دلیل در جریان بودن رقابت‌های جی لیگ اجازه ترک اردو و حضور در این مراسم را پیدا نکردند، جایزه به مدافع السد قطر تعلق گرفت. حضور مرد سال آسیا در سالن مراسم، اهمیت بسیار زیادی برای کنفدراسیون فوتبال آسیا دارد و اصلا به همین‌خاطر است که از سال‌ها قبل این جایزه تنها به مهره‌های شاغل در تیم‌های آسیایی تعلق می‌گیرد. برای ای.اف.سی انتخاب «بهترین واقعی» چندان مهم نیست و مرور گذشته به‌راحتی این حقیقت را به اثبات می‌رساند.

حتی اگر این جایزه به یوما سوزوکی یا کنتو میسائو نیز می‌رسید، «عدالت» اجرا نشده بود حداقل آنها کمی و فقط کمی نزدیک‌تر به‌عنوان بهترین بازیکن سال آسیا قرار داشتند. یوما در حالی در بین 3نامزد نهایی قرار گرفت که در لیگ قهرمانان حتی از مهدی طارمی نیز کمتر گل زده بود. او به‌عنوان یک مهاجم، در 2مسابقه فینال نیز نتوانست تأثیر چندانی روی سرنوشت جدال با پرسپولیس بگذارد. کنتو میسائو به جز تکل‌زدن، در هیچ مولفه دیگری در بین بهترین‌های لیگ قهرمانان آسیا قرار نداشت و عبدالکریم حسن در شرایطی مرد سال آسیا شد که در این فصل از لیگ قهرمانان نه نفوذهای درخشانی داشت، نه در بین بهترین سانترکننده‌های جام دیده می‌شد و نه حتی در دفاع توانست در مقابل بشار رسن و سیامک نعمتی و حتی مهره‌های استقلال مقاومت کند. آنچه در ای.اف.سی می‌گذرد، عملا هیچ نسبتی با واقعیت‌های فوتبال ندارد.


مرتضی محصص عضو کمیته فنی کنفدراسیون فوتبال آسیا ترجیح داده در مورد ماجرای بیرانوند و عنوان مرد سال آسیا سکوت کند. اصرار محصص به «بی‌اطلاعی» از ماجرا، اوضاع را عجیب‌تر و پیچیده‌تر نشان می‌دهد. او می‌گوید باید با همکارانش در کمیته فنی مشورت کند، کی؟ بعداز جام ملت‌های آسیا! شاید همین انتخاب‌ها، در نهایت تفاوت فوتبال در آسیا با سایر قاره‌ها را عیان کند. برای نهادی مثل ای.اف‌.سی متن فوتبال هرگز در اولویت نبوده و آنها، ترجیح می‌دهند «نتیجه» مطلوب خودشان را از قضاوت در مورد بازی‌ها بگیرند.

روزنامه همشهری

منبع: بیتوته

خبر بعدی:

نصرتی: کی روش بازیکن سالاری را از بین برد/ کلینزمن بهترین گزینه سرمربیگری تیم ملی است

به گزارش خبرنگار فوتبال و فوتسال گروه ورزشی باشگاه خبرنگاران جوان، محمد نصرتی بازیکن سابق تیم ملی فوتبال کشورمان درباره حضورش در بازی دوستانه تیم رسانه ورزش با پیشکسوتان فوتبال اظهار کرد: من از طریق یکی از دوستانم متوجه شدم که قرار است یک بازی دوستانه برگزار شود و به اینجا آمدم تا هم پیشکسوتان و دوستانم را ببینم و هم بازی کنم.  

نصرتی درباره وضعیت تیم ملی کشورمان گفت: عملکرد کی روش با توجه به هزینه‌های صورت گرفته برای این مربی نسبتا خوب بود. اگر می‌توانستیم در جام ملت‌های آسیا قهرمان شویم خوب بود. هر زمانی که از نحوه بازی تیم ملی انتقاد می‌شد کی روش و کادر فنی بیان می‌کردند که ما بهترین تیم آسیا در رنکینگ فیفا هستیم. من فکر می‌کردم با این دفاعیه کی روش مبنی بر اینکه تیم ملی در آسیا رتبه اول را دارد باید در جام ملت‌های آسیا قهرمان می‌شدیم، اما متاسفانه این اتفاق رخ نداد.

او ادامه داد: به نظرم کی روش عایداتی برای فوتبال کشورمان داشت و بازیکن سالاری را از فوتبال کشورمان از بین برد و یک رقابت سالم به وجود آورد و این اتفاق خوبی است. کی روش در ساختار و فاز دفاعی توانست سیستمی را در فوتبال کشورمان جا بیاندازد که همین استراتژی را تیم‌های ضعیف در مواجهه با تیم‌های قدرتمند به کار می‌گیرند. البته من معتقدم زمانی که یک مربی به توانمندی بازیکنان خود اعتماد نداشته باشد دفاع اتوبوسی  در محوطه جریمه  تشکیل می‌دهد، اما موقعی که به توانایی بازیکنان خود ایمان داشته باشد فوتبال رو به جلو را در دستور کار قرار می‌دهد. تیم ملی کشورمان زمانی که از اسپانیا گل خورد فوتبال هجومی ارائه کرد و این نشان داد که بازیکنان تیم ملی پتانسیل لازم را داشتند تا فوتبال خوبی ارائه بدهند.

کی روش دوست داشت تیم ملی گل اول را بزند 

نصرتی بیان کرد: به هر حال نسل خوبی در تیم ملی فوتبال  داشتیم و به نظرم  می‌توانستیم در جام ملت‌های آسیا بهتر بازی کنیم. البته نحوه بازی بازیکنان تیم ملی در رقابت‌های آسیا خوب بود، اما در بازی با  یک تیم سطح بالا همانند  تیم ملی ژاپن لحظه‌ها در  این بازی  تعیین کننده هستند و اگر ضربه آزمون گل می‌شد شاید نتیجه دیگری رقم می‌خورد. کی روش دوست داشت تیم ملی اول گل بزند و گل نخورد، اما متاسفانه در زمان بدی گل اول دریافت کردیم که دیگر کاری از دست کسی برنیامد.  

مهدوی کیا و هاشمیان دستیار سرمربی تیم ملی شوند 

بازیکن سابق تیم ملی درباره اینکه مربیان طراز اول دنیا  در بین گزینه‌های سرمربیگری تیم ملی است، گفت:  به نظرم کلینزمن را به عنوان سرمربی انتخاب کنند و مهدی مهدوی کیا یا هاشمیان را به عنوان دستیار سرمربی خارجی انتخاب کنند.

عواقب بازی کردن کنعانی زادگان در تیم ملی دیدید  

او در باره بازی اش در دفاع آخر و عملکرد کنعانی زادگان  در تیم ملی فوتبال تصریح کرد: مهمترین فاکتور دفاع وسط و دفاع میانی، هماهنگی بین بازیکنان از لحاظ فنی و  غیر فنی است که ارتباط کلامی بین مدافعان تیم ملی کم بود و بهتر می‌توانستند کار کنند. کنعانی زادگان بازیکن خوبی است، اما با توجه به اینکه ۲ مرتبه رباط صلیبی عمل کرده بود و هم سابقه زیادی نداشت یک مرتبه فیکس نیم ملی شد. به هر حال  خودم هم تعجب کردم که کنعانی زادگان برابر تیم ملی ژاپن بازی کرد و فکر می‌کردم روزبه چشمی  یا پژمان منتظزی بازی کنند، اما کی روش تصمیم گرفت که کنعانی زادگان بازی کند و عواقبش هم دیدید.  

خلق و خوی پرخاشگری کی روش به اعضای تیم ترزیق شد 

او درباره اینکه بازیکنان تیم ملی کشورمان عصبانی بودند، گفت: فشاری که بر روی کادر فنی بود باعث شد که این فشار بر روی بازیکنان تسلی پیدا کند و خلق و خوی پرخاشگری کی روش  به اعضای تیم ملی ترزیق شد.  

نصرتی در پایان خاطر نشان کرد: در باشگاه گل ریحان هستم  و به این تیم کمک می‌کنم و اکنون هم در رده سوم جدول رده بندی لیگ دسته یک هستیم. وضعیت این تیم خوب است و امیدوارم همین روند را ادامه بدهیم.

بیشتر بخوانید: 

مرفاوی: بیانیه‌ها هواداران را به جان هم می‌اندازد/ دنبال مربی بیکار برای تیم ملی نباشیم

فرکی: برانکو گزینه‌ی خوبی برای هدایت تیم ملی فوتبال کشورمان است

اسلامیان: نام برانکو و نکونام برای سرمربیگری تیم ملی در هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال مطرح نشده است

انتهای پیام/ 

لیاقت مردم خرگیری نیست/ همکاری نشود، اجازه خروج مرغ را نمی‌دهم

آیا FATF مانع فعالیت‌های سپاه و کمک ایران به حزب‌الله و نیروهای مقاومت سوریه می‌شود؟

خواهر جانسون به نشانه مخالفت با بریگزیت برهنه شد!

منبع این خبر، وبسایت beytoote.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۸۲۷۸۱۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • حادثه تروریستی زاهدان؛ سند رسوایی مدعیان حقوق بشر
 • گمانه‌زنی تازه درباره تغییرات در قوه قضاییه
 • تست دوپینگ یک بازیکن سرشناس در جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۹ مثبت اعلام شد
 • تست دوپینگ دروازه بان تیم ملی ازبکستان در جام ملت های آسیا مثبت شد
 • تست دوپینگ دروازه‌بان تیم ملی ازبکستان در جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۹ مثبت اعلام شد
 • رسوایی بزرگ عربستان در آمریکا
 • ابعاد تئاتر معاصر ترکیه در تئاتر شهر بررسی شد
 • بی اعتنایی ایرانی‌ها به نظرسنجی AFC درباره ستاره‌های ایرانی
 • نشست ورشو نشانی دیگر از رسوایی‌های مستمر آمریکا
 • فلاحت‌پیشه: آمریکا و رژیم صهیونیستی در قبال ایران هیچ گاه دست به اقدامات احمقانه نمی‌زنند
 • فلاحت‌پیشه: مسئولان کشور اهمیت مرزها را نادیده گرفته‌اند
 • پاکستانی‌ها حسن‌نیت خود را نشان نمی‌دهند/مسئولان اهمیت مرزها را نادیده گرفته‌اند
 • ۶ ناظر ایرانی در سمینار کنفدراسیون فوتبال آسیا
 • مسئولان کشور اهمیت مرزها را نادیده گرفته‌اند
 • نخستین سفر دوره ای آسیایی بن سلمان پس از رسوایی ترور خاشقجی
 • نقشه راه دولت و ملت در دهه پیش رو ترسیم شد/ این بیانیه تاریخی، روحی تازه در ملّت ایران دمید
 • ابعاد حادثه تروریستی «جاده خاش - زاهدان» را تا مرحله تنبیه عاملان رصد خواهیم کرد
 • درخشش دنیا آقایی در تازه‌ترین رده بندی فدراسیون جهانی جودو
 • گسترش ابعاد اختلافات امارات - عربستان