از جمله شاخه‌های بانکداری الکترونیک عبارت از بانکداری اینترنتی (IB)، بانکداری مبتنی بر تلفن همراه و فناوری‌های مرتبط با آن (MB)، بانکداری تلفنی (TB)، بانکداری مبتنی بر نمابر، بانکداری مبتنی بر دستگاه‌های خودپرداز (ATM)، بانکداری مبتنی بر پایانه‌های فروش (POS)، بانکداری مبتنی بر شعبه‌های الکترونیکی، بانکداری مبتنی بر دستگاه‌های کارت خوان است.به گزارش بانکداری ایرانی، مشتریان از مزایای شبکه بانکی از طریق بانکداری اینترنتی یا (IB) و آنلاین به عنوان یکی از بزرگترین خدمات بانکداری الکترونیک در جهان استفاده می‌کنند و در حال حاضر اغلب بانک‌های دنیا و به ویژه بانک‌های ایرانی با استفاده از بانکداری الکترونیک و اینترنتی به ارائه خدمات می‌پردازند.

بانک تجارت از جمله بانک‌های بزرگ در ارائه سرویس و خدمات بانکی به شرکت‌ها، وزارتخانه‌ها، موسسات، ادارات، سازمان‌ها دولتی و خصوصی و به واسطه شبکه‌ی گسترده شعب در کل کشور واسطه‌ای مهم بین مشتریان فوق و مردم است. امروزه با توسعه و الکترونیکی شدن بسیاری از سرویس‌های بانکی، نیاز ارائه‌ی سرویسی در قالبی جدید و پوشش دادن نیاز‌های عمده وعمومی مشتریان در سرلوحه‌ی کار بانک تجارت قرار گرفته که بخشی از آن در سرویس بانکداری اینترنتی حقیقی و حقوقی جلوه کرده است.

این سرویس که برای مشتریان حقیقی و حقوقی کوچک و متوسط بانک که بخش بزرگی از منابع بانک را تامین می‌کنند طراحی شده و امکان انجام و پیشبرد امور مالی و بانکی خود را بدون حضور فیزیکی در شعبه میسر می‌سازد.

بر اساس این گزارش، ویژگی‌های نسخه موبایلی اینترنت بانک تجارت این است که سیستم بصورت هوشمند نوع دستگاه (گوشی یا تبلت) متصل شده به سامانه اینترنت بانک را شناسایی نموده و صفحه سایت را مطابق با سایز گوشی مورد نظر منطبق می‌نماید. سرویس بانکداری اینترنتی بانک تجارت با آدرس ib.tejaratbank.ir این امکان را برای مشتریان فراهم می‌آورد تا بسیاری از امور بانکی خود از جمله «گردش حساب»، «دریافت صورت‌حساب تا ۱۸ ماه گذشته»، «افتتاح حساب»، «افتتاح و ابطال سپرده‌های الکترونیکی»، «مسدودکردن حساب» و «درخواست صدور دسته چک» را به صورت غیر حضوری انجام دهند.

اینترنت بانکِ تجارت همچنین امکان پرداخت قبض و انتقال وجه پایا و ساتنای گروهی را نیز برای مشتریان فراهم کرده است. علاوه بر این، انتقال وجه به حساب‌های خود و حساب‌های معرفی شده در فرم ثبت نام بدون محدودیت مبلغ، انتقال وجه به سایر حساب‌ها در بانک تجارت روزانه تا سقف ۵۰۰ میلیون ریال و انتقال وجه به حساب‌های دیگر در سایر بانک‌ها با استفاده از سیستم پایا تا سقف ۶۰۰ میلیون ریال و از طریق ساتنا تا سقف ۵۰۰ میلیون ریال امکانپذیر است. مشتریان می‌توانند از امکان ارسال پیامک برای دریافت‌کنندگان مبالغ نیز استفاده کنند. از دیگر امکانات اینترنت بانک تجارت می‌توان به دستور پرداخت دوره‌ای همچون واریز شارژ ساختمان، پرداخت اقساط، پرداخت حوالجات مستمر و ثبت نام در باشگاه مشتریان بانک تجارت اشاره کرد.

اینترنت بانک تجارت به عنوان یکی از ابزار‌های رشد و توسعه صنعت بانکداری در ایران می‌تواند مطرح باشد؛ چرا که بانک تجارت یکی از بزرگترین بانک‌های ایران بوده که سپرده‌گذاران زیادی را پوشش می‌دهد و این برنامه می‌تواند بر صنعت بانکداری تاثیرگذار باشد.

منبع: پارسینه

خبر بعدی:

یک پژوهشگر بانکی: طرح شفاف سازی تراکنش‌های بانکی نیازمند اراده سیاسی نیاز است/ امکان اخذ مالیات از ثروتمندان براساس حساب‌ بانکی

به گزارش خبرنگار الف، هفدهمین جلسه ماهانه دیده‌بان شفافیت و عدالت عصر روز گذشته (سه شنبه ۳۰بهمن ماه) در محل دیده‌بان و با موضوعات مرتبط با مفاسد اقتصادی و شفافیت برگزار و در این جلسه موضوع شفاف سازی تراکنش‌های مالی بانک‌ها توسط حبیب الله ظفریان، پژوهشگر حوزه شفافیت بررسی شد.

محسن جلواتی قائم مقام دیده‌بان شفافیت و عدالت در این جلسه گزارشی از اقدامات در بهمن ماه ارایه کرد و گفت: ۱۰۹ گزارش در حوزه‌‌هایی مختلف در دیده‌بان واصل شده است و ده‌ها مطالبه‌گری در سایت دیده‌بان شفافیت و عدالت منتشر شد.

وی افزود: ارسال نامه به بیژن زنگنه وزیر نفت در مورد خط لوله یازده سراسری گاز و تغییر مسیر این خط لوله و در این مورد در مجلس طرح سوال از وزیر مطرح و جلسه‌ای هم در دیده‌بان با مسئولان وزارت نفت برگزار شد و همچنان در حال بررسی است تا به نیجه برسد.

قائم مقام دیده‌بان شفافیت و عدالت  ادامه داد: قرارشده است تفاهمنامه‌ای با دیوان عدالت اداری داشته باشیم تا اگر مصوبه‌ای از سوی هیئت وزیران تصویب شد و فساد زا بود، با بررسی ابطال شود؛ همچنین در مورد سازمان خصوصی اقداماتی انجام و برخی از  پرونده‌های واگذاری مانند ماشین سازی تبریز و هپکو را بررسی کردیم و در این مورد نامه‌ای به وزیر اقتصاد نوشته شد.

۶۰درصد از معاملات به وسیله تراکنش بانکی انجام می‌شود

حبیب الله ظفریان، پژوشگر حوزه بانکی هم در این جلسه در مورد شفاف سازی تراکنش‌های بانکی، به منظور سوداگری در بازارهای غیرمولد، گفت: اگر بخواهیم اقتصاد مطلوبی داشته باشیم، باید اقتصادی باشد که در آن فعالیت‌های غیرمولد کمترین امکان داشته باشند و فعالیت‌های مولد به راحتی بتواند انجام شود و باید سیاست‌گذاری داشته باشیم که جلوی فعالیت‌های مولد را بگیرد و غیرجذاب کند و با این روش اقتصاد به سمت تولید حرکت‌ خواهد کرد.

وی با اشاره به شناسایی فعالیت غیرمولد که عمده مشکل در کشور ما است، بیان کرد: هم‌اکنون ۶۰درصد از معاملات به وسیله تراکنش بانکی انجام می‌شود و ابزارهایی که امکان معاملات را خارج از کانال شبکه بانکی ایجاد می‌کند، باید حذف و یا اصلاح شود، کما اینکه چک بانکی فقط برای شخص گیرنده صادر می‌شود و قابلیت و فروش آن از بین رفت.

پژوهشگر حوزه بانکی افزود: در طرح شفافیت تراکنش‌های بانکی، سامانه جامع تراکنش‌ها ایجاد و حساب‌ها به دو بخش شخصی و تجاری تقسیم می‌شود و برای هر یک از این حساب‌ها دامنه شفافیت و دامنه غیرشفاف تعیین خواهد شد که  حساب‌های شخصی افراد در چارچوب قانون مالیات بر درآمد قرار دارد و حساب‌های تجاری افراد هم تحت نظارت و رصد سازمان امور مالیاتی قرار می‌گیرد.

ظفریان با بیان اینکه مالیات‌ستانی از حساب‌های تجاری براساس سود است، بیان کرد: مشکل عمده در ساماندهی تراکنش‌ها، مربوط به حساب شخصی افراد است که اغلب فرار‌های مالیاتی ریشه در این دارد که حساب شرکت به نام حساب مدیرعامل شرکت است و تراکنش‌ها با حساب شخصی مدیرعاملی انجام می‌شود. میانگین ورودی و خروجی حساب شخصی فرد می‌تواند مبنا قرار گیرد، اما در برخی زمان‌ها ممکن است با خرید و فروش خانه ورودی و خروجی یکباره افزایش یابد که این قابل مدیریت است.

وی ادامه داد: سازمان امور مالیاتی به اطلاعات حساب همه افرادی که حساب تجاری دارند دسترسی خواهد داشت اما برای حساب‌های شخصی با توجه به اینکه با عموم مردم ارتباط دارد، باید یک حدی از آستانه غیرشفاف برای آن در نظر گرفت و بیش از ان سقف را باید شفاف‌سازی کند؛ به عنوان مثال می‌توان برای حساب‌های شخصی سقف ۱۰۰ میلیون تومان در ماه در نظر گرفت، یعنی هر حسابی که ورودی آن در یک ماه ۱۰۰ میلیون تومان و کمتر است، رصد نشود و حساب‌های شخصی بالاتر از آن بررسی شود.

پژوهشگر حوزه بانکی خوداظهاری روش دیگر عنوان کرد و گفت: فرد درآمد ماهانه خود را اعلام کند و ۱.۵ تا ۲ برابر آن مبلغ را به عنوان آستانه غیرشفاف تعیین و شمول بررسی خارج کند. این طرح شفاف سازی تراکنش‌های بانکی است و اجرای آن اراده سیاسی نیاز است و امکان اخذ مالیات از ثروتمندان براساس حساب‌ بانکی وجود دارد و می‌توان انجام داد.

ظفریان سازمان مالیاتی می‌تواند با اجرای این طرح فرار مالیاتی شناسایی کند، گفت: این سیستم قابلیت سیاست‌گذاری و نظارت و برنامه‌ریزی را به دولت و بانک مرکزی می‌دهد و بستر را شفاف خواهد کرد، البته اعمال سیاست‌های پولی و مالی بر عهده سیاست‌گذاران است و نیازمند اراده سیاسی است.

پژوهشگر حوزه بانکی گفت: جلوگیری از فرار مالیات‌ها، افزایش قابل توجه درآمدهای مالیاتی، کاهش فاصله طبقاتی و کنترل پولشویی از آثار این طرح است و یکی از اهداف این طرح عدالت مالیاتی و حذف عامل انسانی در فرآیند مالیات‌ستانی است که سازمان مالیاتی از این طرح استقبال کرده و بانک مرکزی هم قابلیت اجرایی این طرح را تایید کرده است و با آنها در حال مذاکره هستیم.

براساس این گزارش در پایان جلسه ماهانه دیده‌بان شفافیت و عدالت از «محمد مهدی توکلی» وکیل دادگستری به دلیل پرداختن به انحصار به در بازار وکالت با اهدا لوح یادبود تجلیل و تقدیر شد. 

احمد توکلی: اگر تحریم نبودیم و مردم مرفه بودند، FATF را نمی‌پذیرفتیم

در پی تعویق در تصویب لایحه "پالرمو" رقم خورد| قله‌های جدید برای دلار و سکه

قیمت طلا 1 اسفند 97

کلیدواژه: بانک تجارت بانکداری الکترونیک سپرده گذاری صنعت بانکداری

منبع این خبر، وبسایت www.parsine.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۸۲۹۹۷۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • خط مشی ها و اولویت های نظام بانکی در چهل سالگی انقلاب اسلامی ایران
 • گوشی هوشمند Mi 9 شرکت شیائومی به صورت رسمی معرفی شد +تصاویر
 • مردم کدام کشور‌ها تلفن همراه هوشمند ندارند؟
 • مشتریان مراقب رمز کارت های بانکی خود باشند
 • اصلاح قوانين نظام بانکي تا پايان مجلس دهم
 • قوانین نظام بانکی اصلاح می شود
 • پرچمدار جدید جهان در بازار گوشی‌های هوشمند کیست؟
 • کودکان در چه سنی اجازه استفاده از گوشی را دارند؟
 • طراحی، مشخصات و قیمت گوشی تاشو سامسونگ +تصاویر و جزئیات
 • هویت بیومتریک و خدمات مبتنی بر مکان در هتل‌ها
 • عدم تطبیق با فناوری های نو در عرصه بانکداری مساوی با از دست دادن بازار است
 • ارائه خدمات متنوع بانکی از طریق سامانه سلام پست بانک
 • مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهرایران تبیین کرد: تفاوت کارمزد تسهیلات قرض الحسنه با سود تسهیلات بانکی
 • در کنگره جهانی موبایل منتظر کدام گوشی‌ها باشیم؟
 • علل چالش در نظام‌سازی برای اقتصاد مقاومتی/ نظام بانکی کنونی توان عدالت توزیعی ندارد
 • ارائه خدمات متنوع بانکي از طريق سامانه سلام پست بانک ايران
 • کنگره جهانی موبایل ۲۰۱۹؛ میزبان چه گوشی‌هایی خواهد بود؟
 • از اپليکيشن هاي پرداخت و فين تک ها تا بانکداري باز و حوزه پرداخت خرد
 • ال‌جی از قافله گوشی‌های تاشو عقب می‌ماند؟