به گزارش فارس، «هاویلند اسمیث»، مقام اسبق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در یادداشتی از سیاست‌های حاکمیت کشورش در قبال ایران انتقاد کرده و آن را «شکست‌خورده» توصیف کرده است.

وی در یادداشتی برای وبگاه «VTDigger» نوشته است: «در صورتی که هدف سیاست‌های ما در قبال ایران آوردن ثبات به خاور نزدیک است، [این سیاست‌ها]کارآمد نخواهند بود.

خصومت‌های داخلی دیرپا میان مسلمان‌ها عاملی است که ادامه بی‌ثباتی‌ها را تضمین می‌کند. تنها کاری که ما می‌کنیم این است که به تنش‌های موجود دامن می‌زنیم.»

اسمیث در ادامه به کودتای آمریکایی-انگلیسی ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ اشاره کرده و نوشته ایرانی‌ها آن را فراموش نکرده‌اند: «ایرانی‌ها با تمام گرایش‌های سیاسی هیچگاه این واقعیت را به فراموشی نسپرده‌اند که آمریکا در سال ۱۹۵۳ تنها نخست‌وزیر منتخب مردمی‌شان محمد مصدق را از قدرت عزل و شاه را به جای او منصوب کرد.»

وی اضافه کرد: «این اقدام، نقشی اساسی در تضعیف روابط دوجانبه میان کشور‌های ما داشته است. با توجه به این واقعیت، و خصومت‌های فعلی میان مسلمان‌ها که نمی‌توانیم امیدی به مهارشان داشته باشیم، آیا کاری وجود دارد که بتوانیم امروز برای حمایت از منافعمان در زمینه امنیت ملی انجام دهیم؟»

اسمیث در این مقاله نوشته یکی از دلایل انتقاد آمریکا و کشور‌های غربی از فعالیت‌های ایران در منطقه این است که این کشور‌ها به طور سنتی به کشور‌های سنی به عنوان منبع تامین نفت خام خودشان نگاه می‌کنند.

او می‌نویسد: «ما رفتار ایران را محکوم می‌کنیم، صرفاً به این خاطر که ما همراه با اکثر کشور‌های جهان غرب از اسلام سنی حمایت کرده‌ایم، به این دلیل که به طور سنتی نفت خاممان را از این کشور‌ها تامین کرده‌ایم.»

این مقام اسبق سیا با تفسیم‌بندی کشور‌های جهان اسلام به دو دسته اسلام شیعه و اسلام سنی از ایران به عنوان برجسته‌ترین قطب اسلام شیعی و از عربستان سعودی به عنوان پرنفوذترین قطب اسلام سنی نام برده است.

اسمیث به سیاست دولت ترامپ در حمایت از عربستان سعودی اشاره کرده و نوشته این حمایت در حالی انجام می‌شود که سعودی‌ها چندین نفر از اتباعشان را به قتل رسانده‌اند، به یک کشور خارجی حمله کرده‌اند و شمار زیادی از اتباعش در حمله ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ به برج‌های دو قلو مشارکت کرده‌اند.

مقام اسبق سیا در پایان این مقاله پرسیده است: «آیا می‌توانیم کسانی که مسئول این اقدامات نادرست بوده‌اند را محکوم نکنیم؟ آیا در سوی درست ماجرا ایستاده‌ایم؟ آیا گزینه‌های جایگزین در اختیار نداریم؟»

منبع: الف

خبر بعدی:

صادقی خرازی: بیانیه گام دوم انقلاب واقع بینانه است

به گزارش مهر، محمد صادق خرازی نماینده اسبق ایران در سازمان ملل در برنامه تلویزیونی رو در رو درباره بیانیه جامع رهبری موسوم به «گام دوم انقلاب»، گفت: بیانیه رهبری یک بیانیه واقع‌بینانه است، در رسانه های بیگانه هم که آن را تحلیل می کردند همگی بر این اتفاق نظر داشتند که بر اساس واقعیت ها نوشته شده چراکه بسیاری از سوالاتی که وجود داشت به خوبی پاسخ داده شده است.

خرازی به پیام انقلاب پرداخت و  افزود: پیام انقلاب در داخل، استقرار خوبی ها، فضیلت ها، استقرار آزادی و استقلال و نفع رذیلت ها بود.

سفیر اسبق ایران در فرانسه تاکید کرد: انقلاب پایگاه و جایگاه عظیمی در بین ملت ها پیدا کرده و شعاع نورانی آن روز به روز گسترده‌تر می‌شود.

خرازی با بیان اینکه اگر به دوردست ها سفر کنید می بینید که در ابعاد مختلف، انقلاب مخاطب خود را دارد، افزود: از این رو لازم و ضروری بود که برای بیرون از مرزها هم پیامی وجود داشته باشد.

وی تاکید کرد: ما در اول انقلاب در شعارهای خود گفتیم که می رویم و به داد ملت ها می رسیم از فلسطین نام می بردیم ولی آن مفاهیمی که در ادبیات سیاسی خود استفاده می‌کردیم این چیزها نبود.

نماینده اسبق ایران در سازمان ملل اضافه کرد: یک‌باره دیدیم که در هر جایی که مقاومتی بوده و یک امت اسلامی وجود داشت و مشکلی داشت، انقلاب اسلامی کنار آن ملت قرار گرفت و در نهایت شما ببینید امروز دغدغه نظام سلطه مفهوم مقاومت است.

خرازی تصریح کرد: شما هم این مفهوم مقاومت را در نظر بگیرید، مقاومتی که در خاورمیانه شکل می گیرد دست استعمار، استکبار و نظام سلطه را با هم قطع می‌کند و این چیزی نیست که خواسته نظام سلطه باشد.

وی گفت: مفهوم مقاومت آن چیزی است که برای آن هزینه بسیار داده شده است. 

نماینده اسبق ایران در سازمان ملل تصریح کرد: ماهیت فاشیسم و تروریسم در دنیای معاصر به گونه ای شده است که برای تحقق امنیت چاره ای ندارید و باید بیرون از مرزها فعال باشید.

خرازی اظهار کرد: نُرم های جهانی به هم ریخته است، یکی از این نُرم ها ۱۱سپتامبر بود، چه کسی باور می کرد چهار دهه پیش نظام جهانی به قدری آسیب‌پذیر می‌شود که تروریسمی که خودشان ساخته بودند به خودشان آسیب بزند.

وی با طرح این سوال« چه کسی فکر می‌کرد که تروریسم بتواند در خانه آنها به خودشان آسیب بزند؟»، افزود: ما چاره‌ای نداشتیم که در ساختار سازی برای امنیت به مفهوم سازی که رهبری برای امنیت داشتند به این مفاهیم گسترده برسیم که برای تحقق آن باید در مدیترانه حضور داشته باشیم، در باب المندب و شبه‌قاره حضور داشته باشیم.

سفیر اسبق ایران در فرانسه تصریح کرد: این واقعیت است که امروز تحقق امنیت برای مردم ما در مرزهایمان به وجود نمی‌آید پس خون و شهید می‌دهیم.

خرازی گفت: این ها تجربه های به دست آمده و درس‌های یک انقلاب است که اگر بخواهیم در حقیقت یک مقدار فارغ از جدول بندی های سیاسی و  اعتقادی به آنها نگاه کنیم می‌بینیم که آنها درس های انقلاب است.

وی با بیان اینکه انقلاب درس های خود را به فرزندان خود می دهد، افزود: فرزندان انقلاب می‌توانند روزبه‌روز ابعاد جذاب‌تری را برای خود دریافت کنند.

نماینده اسبق ایران در سازمان ملل تصریح کرد: انقلاب می‌خواهد از امنیت بگوید و ابتدا ساختار قدرت را می سازد، از آن سو، مقاومت را مفهوم‌سازی و پیشرفت اقتصاد را تعیین می کند.

خرازی می گوید: انقلاب یک مجموعه ای است مانند کشکولی از همه تجارب، آرمان ها و ایده ها که در یک جا مطرح شده است.

وی با بیان این مطلب که پیام رهبری،جامع است،گفت: ایشان در بخش عدالت و انصاف گفتند که به بسیاری از اهداف خود نرسیده ایم؛ ایشان عملکرد دولت ها و اشخاص را به چالش می کشند و به حکمرانی خوب توجه می کنند.

سفیر اسبق ایران در فرانسه در تحقق عدالت، افزود: وقتی  از عدالت سخن می گوییم باید نقش جوان ها، زنان و اقلیت ها را مطرح کنید و در نظر بگیریم. وقتی سخن از عدالت اقتصادی می کنیم مفهوم عدالت اقتصادی توسعه فقر نیست اما باید آن مفهومی که در قرآن آمده نسبت به تجلی اقتصاد شایسته که در آن تولید ملاک است مورد توجه قرار دهیم.

خرازی با بیان اینکه توزیع عدالت اسلامی بر اساس ویژگی های افراد است، خاطرنشان کرد: مرحوم مطهری به طور مستقیم اقتصاد اسلامی اشاره دارد و می گوید که به هیچ وجه نمی توانید سخن از پیشرفت اقتصادی کنید و به عدالت اقتصادی توجه نکنید.

وی بر اهمیت اصل ۴۴ اشاره کرد و گفت: یکی از پیام های متغیر رهبری مربوط به اصل ۴۴ قانون اساسی است که متاسفانه دولت های پیشین و همین دولت ها آن را جدی نگرفتند و به‌جای آن‌که خصوصی‌سازی به معنای واقعی باشد در بعضی مواقع می‌بینیم که کارسازی شده است.

دبیرکل حزب ندای ایرانیان گفت: یکی از معضلات بزرگی که در مصاف جدید رو در رویی با عدالت اجتماعی قرار دارد، نحوه توجه ما نسبت به بخش خصوصی است و بخش خصوصی ما و کارفرمایان امروز آسیب های بسیاری دیده اند.

خرازی ادامه داد: بیایید واقع بینانه تر فکر کنیم چرا در کشور ما که این‌قدر منابع وجود دارد و یک درصد جمعیت جهان را داریم، در دهه ۱۹۴۰ میلادی به لحاظ کشاورزی خودکفا بودیم؟

وی خاطر نشان کرد: بعد از تحولاتی که با اصلاحات ارضی دوران شاه اتفاق افتاد کمربند اقتصاد ملی ایران پاره شد، همانند همان اتفاقی که در اصلاحات فرهنگی رخ داد و ضربه به دین زد و کمربند دینی مردم ایران را پاره کرد.

سفیر اسبق ایران در فرانسه با بیان اینکه امروز ما کشوری هستیم که محتاج قوت خود هستیم اما در مورد ایجاد اشتغال نتوانستیم به عدالت نسبی برسیم، یادآورشد: رهبری خیلی سریع به این مسائل اشاره کردند و جزوه آرمان‌های آینده انقلاب اسلامی برای چهل سال آینده رفع این مساله را مطرح کردند و نمی‌توان آنها را پنهان کرد.

خرازی تاکید کرد: اقتدار، قدرت، عظمت و پیشرفت واژه‌هایی است که به صورت حماسی و مثبت در کُنه ذات مردم ایران مورد توجه رهبری در بیانیه اخیر شان بوده است.

وی گفت: اگر شاهنامه فردوسی را بخوانید می بینید که در این اثر ادبی حتی از ضعف هم با بیان قدرت سخن گفته می شود فردوسی هیچ‌گاه نمی گوید که من نمی توانم راه بروم، او میگوید ضعف در بازوهایم نیرو گرفت از این رو  رهبری هم مفهوم سازی کردند.

احمد توکلی: اگر تحریم نبودیم و مردم مرفه بودند، FATF را نمی‌پذیرفتیم

در پی تعویق در تصویب لایحه "پالرمو" رقم خورد| قله‌های جدید برای دلار و سکه

رامین مهمانپرست و مریم کاویانی / رامین مهمانپرست همسر مریم کاویانی کیست؟

منبع این خبر، وبسایت www.alef.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۸۳۱۷۲۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • عبرت آموزی، بهترین بهره مندی از صرف هزینه مذاکره با آمریکا است
 • مقصد کودتای بعدی آمریکا کجاست؟
 • رضاشاه یک ملی‌گرای غیروابسته بود یا با نقشه خارجی به قدرت رسید؟
 • فاصله بين عملکرد و برنامه،مهم ترين مانع عدم تحقق سياست هاي رهبري است
 • كنايه جهنمی به علی مطهری!
 • عون: کشورهای بزرگ اقدامی برای بازگشت آوارگان سوری نمی کنند
 • عکس نوشته روز مادر؛ جدیدترین متن‌ها و عکس نوشته‌های تبریک روز مادر
 • اروپا اختلافی با آمریکا ندارد/ مشکلات اقتصادی با اینستکس حل نمی‌شود
 • رؤياي تشکيل ناتوي عربي به تدريج رنگ مي‌بازد
 • ناتوی عربی از شور افتاد
 • حقایقی از شاه‌مهره نفوذی‌ها در پست مهم دولتی/ از رقص با زنان نیمه‌برهنه تا تحرکات مشکوک تحت نظر «موساد» + تصاویر
 • حقایقی از شاه‌مهره نفوذی‌ها در پست مهم دولتی/ از رقص با زنان نیمه‌برهنه تا تحرکات مشکوک برای غول حوزه املاک و موساد + تصاویر
 • کاوه مدنی با مراکز صهیونیستی چه ارتباطی دارد؟+ اسناد
 • مقام معظم رهبری: درمورد صدور آن نامه از ذهن و قلم شریف امام جای کمترین تردید نیست
 • پشت صحنه گرانی گوشت چه کسانی نشسته اند؟
 • رویای واهی تحریف امام(ره)/ پاسخ بنیاد تبیین اندیشه‌های امام خمینی(ره) در دانشگاه‌ها به علی مطهری
 • رویای واهی تحریف امام (ره)
 • اسنادِ اصالت دو نامه امام (ره) در خصوص آیت الله منتظری و نهضت آزادی
 • رؤیای واهی تحریف امام (ره)