یک عضو هیات رئیسه مجلس گفت: استیضاح وزیر اموزش و پرورش با سی امضا و سی و دو محور به هیات رئیسه مجلس تقدیم شد.

علی اصغر یوسف‌نژاد در گفت‌و‌گو با ایلنا، درباره آخرین وضعیت استیضاح‌ها در مجلس گفت: استیضاح سید محمد بطحایی وزیر اموزش و پرورش با سی امضا به هیات رئیسه مجلس رسید که به کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ارجاع شده است.

استیضاح وزیر آموزش و پرورش در سی محور ارائه شده است.

وی با اشاره به دیگر استضاح‌های مطرح شده در مجلس شورای اسلامی گفت:‌ استیضاح منصور غلامی وزیر علوم در کمیسیون آموزش و تحقیقات در حال بررسی است و استیضاح محمود حجتی وزیر کشاورزی، آب و منابع طبیعی نیز در کمیسیون کشاورزی در حال پیگیری است.

یوسف نژاد تاکید کرد: استیضاح عبدالرضا رحمانی‌فضلی وزیر کشور در کمیسیون شوراها است و توسط اعضای این شورا در حال بررسی است.

این عضو هیات رئیسه مجلس درباره استیضاح محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه گفت:‌ این استیضاح در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بررسی شد و منتظر این هستیم که به ما اعلام کنند که نتیجه آن چه بوده است. اگر تعداد امضاها به زیر ده امضا برسد این استیضاح منتفی خواهد شد، اما تا کنون به طور رسمی به من چیزی نگفته‌اند.

بر این اساس محورهای استیضاح‌ وزیر آموزش و پرورش به شرح ذیل است:

۱. عدم توجه عملی به سند چشم‌انداز آمزوش و پرورش

۲. عدم توجه عملی به امور تربیتی، پرورشی، تربیت بدنی و سلامت در آموزش و پرورش و مدارس

۳. عدم توجه عملی به اجرای قانون و نظام هماهنگ

۴. تنزل جایگاه مدیران مدارس از نظر منزلت و حقوق و مزایا در دوره وزارت ایشان

۵. گرانتر شدن آموزش و پرورش در دوره وزارت ایشان

۶. عدم توجه عملی در رسیدگی به سرانه مدارس کشور به خصوص مناطق محروم و متاسفانه افزایش جمعیت دانش‌آموزان بازمانده تحصیل ویژه در مناطق حاشیه‌ای شهر، محروم، کارگران در دوره وزارت ایشان.

۷. افزایش آسیب‌های اجتماعی در مدارس و نبود راهکارهای عملی وزیر برای مقابله با این آسیب‌های جدید.

۸. عزل و نصب‌های سیاسی، حزبی، باندی و رفاقتی در وزارت آموزش و پرورش و اداره کل‌ها و مدارس ویژه در مناطق محروم و عدم توجه به دانش‌آموزان در بحث تغذیه و ...

۹. عدم برنامه جدید برای افزایش حقوق، مزایای رفاهی و معیشتی فرهنگیان و تنزل جایگاه و رتبه اجتماعی و اقتصادی معلمان در دوره وزارت ایشان.

۱۰. کاهش دانش‌آموزان در خوابگاه‌های دانش‌اموزی ویژه در مناطق محروم و عدم توجه به دانش‌آموزان در بحث تغذیه و دیگر امکانات مورد نیاز دانش‌آموزان.

۱۱. عدم پویایی و نشاط در بین معلمان و دانش‌آموزان و کاهش انگیزه کاری در بین معلمان و کاهش ادامه تحصیل.

۱۲. عدم شایسته‌سالاری و عدم ایجاد رقابت در بحث انتخاب معلمان خرید خدمت در مهرماه سال ۹۷ که باعث نارضایتی شدید در بین جوانان یا تحصیلات عالیه شده و از طرفی بعضا افراد غیرشایسته و غیر تخصصی و غیرمرتبط و فقط با لابی‌گری وارد بدنه آموزش و پرورش و مدارس شده‌اند.

۱۳. عدم مدیریت در سازماندهی نیروهای انسانی در مدارس.

۱۴. عدم مدیریت مالی در وزارت آموزش و پرورش.

۱۵. مدیریت ناکارآمد و عدم نظارت در واگذاری مراکز رفاهی، تربیتی، فرهنگی، آموزش و پرورش به بخش خصوصی از جمله ارودگاه شهید باهنر و مراکز رفاهی.

۱۶. عدم توجه به اقتصاد مقاومتی و تولید داخل.

۱۷. عدم توجه به وضعیت گرمایشی مدارس.

۱۸. عدم پایبندی به برنامه‌های ارائه شده در زمان اخذ رای اعتماد.

۱۹. سوء مدیریت و تضعیف تربیت دبیر فنی و حرفه‌ای شهید رجایی و مدیران چندشغلی.

۲۰. با توجه به تکالیف و مجوزهای قانونی برای تبدیل به احسن و استفاده بهینه از عرصه و اعیان مدارس و زمین‌های موجود با تغییر کاربری متاسفانه حتی یک کمیته تشکیل نشده است.

۲۱. بکارگیری مدیران غیرکارشناس و غیرمتخصص و مدیران غیربرخوردار از شاخص اِی مدیریتی.

۲۲. ارائه آمارهای متفاوت در بعضی امور مثل اعتبار مورد نیاز برای بازرسی مدارس فرسوده.

۲۳. عدم ساماندهی مبانی نیروهای آموزش و پرورش در مدارس به گونه‌ای که با گذشت دو ماه از سال تحصیلی برخی مدارس یا بدون معلم هستند یا با نیروهای غیرهماهنگ اداره می‌شوند.

۲۴. تنوع مدارس در کشور و عدم برنامه برای ساماندهی آن به گونه‌ای که مدارس دولتی عملا از دستور کار خارج و هیچ گونه توجهی از حیث آموزش و پرورش و پژوهش به آنان نمی‌شود.

۲۵. عدم توجه به روستاهای فاقد مدرسه به گونه‌ای که مقرر شده بود از وسایل حمل و نقل برای انتقال دانش‌آموزان استفاده شود که عملا پس از چند ماه و عدم پرداخت حق‌الزحمه به رانندگان از دستور خارج و نتیجه آن افزایش نرخ بیکاری و رسیدن به رقم بالای ۹ میلیون نفر شد.

۲۶. عملکرد ضعیف دانشگاه فرهنگیان.

۲۷. علت عدم اجرای احکام قانون برنامه ششم توسعه.

۲۸. دلیل عدم اجرای کامل قانون ایثارگران در وزارت آموزش و پرورش.

۲۹. چگونگی اداره امور مدارس خارج از کشور و عدم نظارت بر امور آموزش و پژوهش مدارس

۳۰. نحوه واگذاری مدارس به بخش خصوصی و هیئت امنایی.

۳۱. بی‌توجهی به مدارس و دانش‌آموزان نخبه و استعدادهای درخشان.

۳۲. علل رشد ناهنجاری در مدارس و کاهش سن اعتیاد در مدارس کشور.

منبع: بیتوته

خبر بعدی:

تضییع حق آموزش‌وپرورش استان بوشهر در معافیت‌های مصرف انرژی

به گزارش خبرنگار مهر، ناصر کرمی صبح پنجشنبه در نشست شورای معاونین آموزش و پرورش استان بوشهر با اشاره به این که آموزش و پرورش مبنای معیار سنجی پیشرفت کشورهای توسعه یافته است اظهار داشت: کشورهایی پیشرو و توسعه یافته هستند که آموزش و پرورش قوی دارند و به عکس، کشورهایی هم که در جا می زنند بنا به داشتن آموزش و پرورش ضعیف است.

کرمی  با بیان این که تاثیر آموزش و پرورش بر جامعه یک موضوع مبرهن است و نیازی به تفسیر ندارد ادامه داد: معلمان به عنوان یک قشر کم توقع بیشترین تاثیر را بر ارتقای کمی و کیفی آموزش و پرورش دارند و نیاز است که دولت و جامعه به این قشر زحمتکش توجه بیشتریداشته باشند تا شاهد رضایت و به تبع پیشرفت کشور باشیم.

وی تصریح کرد: جایگاه آموزش و پرورش استان با آن چه مدنظر برنامه ریزان آموزشی استان در آموزش و پرورش است شایسته تاریخ و مردم شریف بوشهر نیست و باید جایگاه آموزش و پرورش در این سال ها جایگاه بهتری باشد.

مدیرکل آموزش و پرورش استان بوشهر افزود: در سال های اخیر روند رو به رشدی در شاخص های مختلف آموزشی و پرورشی داشتیم ولی هدف اصلی آموزش و پرورش استان قرار گرفتن در نیمه بالای استان ها و نگاه بلندمدت استان قرار گرفتن در بین چند استان برتر در شاخص های آموزشی و پرورشی است.

کرمی ابراز داشت: دوری از مرکز، بدی آب و هوا، مهاجرت نیروی انسانی با تجربه از استان، هزینه بالای زندگی و کمبود امکانات در زمینه های متفاوت باعث افت کیفیت آموزشی و عدم دسترسی به جایگاه مطلوب استان است.

وی یادآور شد: در سال های گذشته به دلیل مزایای مناطق کم برخورداری همچون بوشهر در حقوق ها، نیروهای آموزشی توانمندی وارد استان می شدند ولی اکنون آموزش و پرورش استان به اجبار باید از نیروهای آزاد و حق التدریس استفاده کند که این امر بر کیفیت آموزشی تاثیر دارد.

مدیرکل آموزش و پرورش استان با اشاره به این که در قانون برنامه توسعه ششم رایگان شدن مصرف انرژی از احکام برنامه بوده است یادآور شد:  طبق نامه رسیده از وزارت متبوع سقف عددی معینی برای مصرف انرژی مدارس در نظر گرفته شد.

وی افزود: معافیت ۱۸۱ میلیون تومانی برای آب، معافیت ۷۷۳ میلیون تومانی برای برق و معافیت مصرف گاز را همین طور اعلام کرده اند.

کرمی با بیان این که بیشترین معافیت به مصرف گاز تخصیص داشته شده است و بیشتر مناطق سردسیر از این طرح سود خواهند برد ادامه داد: بوشهر به عنوان یک منطقه گرم که همه مدارس آن فقط ۱۴ میلیون تومان مصرف گاز دارند نمی تواند از این معافیت ها سود لازم را بهره گیری کند و با مصرف برق ۳ میلیارد و ۳۸۰ میلیون تومانی حق آموزش و پرورش استان ضایع می شود.

مدیرکل آموزش و پرورش استان گفت: مهاجرت از روستاها به سمت مرکز استان و مرکز شهرستان ها باعث تعطیلی چند مدرسه شبانه روزی شده است و با وجود  مشکلات پیش آمده و با توجه به نیاز مردم سعی در استفاده از این مدارس می شود.

وی با بیان اینکه دانش آموزان منطقه دلوار به دلیل نزدیکی به مرکز استان تا پایه نهم در این منطقه آموزش می‌بینند و دانش آموزان نخبه این منطقه در دوره متوسطه دوم با حضور در مدارس خاص و یا مدارس برتر مرکز استان، این منطقه را ترک می کنند اظهار داشت: خروجی آموزش و پرورش در دوره متوسطه دوم است که این منطقه با توجه به این اتفاق، خالی از دستاورد در این دوره می شود.

کرمی بیان داشت: دانش آموزان استان در همه مناطق توقع کلاس های هوشمند دارند و با توجه به هزینه زیاد این امکانات نیاز به توجه بیشتر در این مقوله توسط خیرین و مسئولان است.

کد خبر 4542020

لیاقت مردم خرگیری نیست/ همکاری نشود، اجازه خروج مرغ را نمی‌دهم

آیا FATF مانع فعالیت‌های سپاه و کمک ایران به حزب‌الله و نیروهای مقاومت سوریه می‌شود؟

خواهر جانسون به نشانه مخالفت با بریگزیت برهنه شد!

منبع این خبر، وبسایت beytoote.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۸۳۵۳۱۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • سکوت نهادهای نظارتی در برابر هیات رئیسه بازنشسته فدراسیون فوتبال
 • سکوت نهادهای نظارتی در برابر هیات رئیسه بازنشسته فدراسیون فوتبال/ مصلحت یا غفلت؟
 • افزایش۱۳ هزار نفری دانش آموزان قم/رتبه نخست قم در کنکور زبان/شعار تربیتی امسال در مدارس انی احب الصلوه بود
 • مسائل تربیتی مهمترین دغدغه آموزش و پرورش قم است
 • معافیت تعرفه مصرف انرژی نصیب آموزش و پرورش بوشهر نمی‌شود
 • از آخرین جزئیات اجرای طرح رتبه بندی فرهنگیان تا انفعال آموزش و پرورش در تربیت معلم
 • مروری بر وضعیت آموزش و پرورش بعد از انقلاب اسلامی/ از افزایش نرخ باسوادی تا برابری تحصیل دختر و پسر در سیستان و بلوچستان
 • حرکت تحولی دانشگاه آزاد اسلامی در راستای بیانیه مهم مقام معظم رهبری/ تشریح جزئیات ساختار جدید دانشگاه
 • اعتراض شدید سیدجلال به عضو هیات‌رئیسه فدراسیون
 • آموزش و پرورش نیازمند همراهی بیشتر مردم است
 • دانش آموزان استثنایی خراسان شمالی 16 مدرسه کم دارند
 • آموزش و پرورش دو بودجه‌ای شود
 • وضعیت شهرداری‌رشت مشخص نشود وزیر کشور را استیضاح می‌کنیم
 • حرکت تحولی دانشگاه آزاد در راستای بیانیه رهبری/تشریح جزئیات ساختار جدید
 • خوزستان| مدارس کانکسی از سطح شهرستان کارون برچیده شد
 • آموزش و پرورش استان بوشهر از معافیت تعرفه رایگان مصرف انرژی سود نمی‌برد
 • مبلّغان پاسخگوی سؤالات و شبهات دانش‌آموزان باشند
 • اسلامیان: نام برانکو و نکونام برای سرمربیگری تیم ملی در هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال مطرح نشده است
 • گیلان|‌ عضو هیئت رئیسه مجلس: بررسی لایحه بودجه ۹۸ شنبه آینده در دستور کار مجلس قرار می‌گیرد