رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: این کمیسیون در اولین فرصت حادثه تروریستی چابهار را رسیدگی می کند.

حشمت الله فلاحت پیشه ضمن محکوم کردن حادثه تروریستی چابهار اظهار داشت: این حادثه منجر به شهادت و مجروح شدن جمعی از هموطنانمان شده است.

وی ادامه داد: در این حادثه عامل انتحاری قصد ورود به مقر انتظامی را داشته که موفق نشده است از این رو اقدام به انتحار در بیرون از مقر انتظامی کرد.

وی گفت: عامل این گونه حوادث گروه های وابسته به کشورهای مرتجع هستند.

فلاحت پیشه با بیان این که موضوع این حادثه را با حضور مسوولان ذی ربط در کمیسیون امنیت ملی مجلس بررسی می کنیم، تاکید کرد که باید در بودجه به موضوع صیانت از مرزها بیش‌تر توجه شود.

به گزارش ایرنا، در حمله انتحاری امروز – پنجشنبه – تروریست ها به مقر انتظامی شهرستان چابهار در استان سیستان و بلوچستان حمله و یک خودروی حامل مواد منفجره را در ورودی ستاد انتظامی این شهرستان منفجر کردند که منجر به شهادت دو تن از هموطنان و مجروحیت ۲۸ نفردیگر شد.

منبع: بیتوته

خبر بعدی:

سیستان و بلوچستان| تلاش برای عملیات‌های خرابکارانه قبل از اجلاس‌های بین‌المللی

انصارالفرقان با هدف ناامن جلوه دادن سیستان و بلوچستان و احیانا انصراف هند از سرمایه‌گذاری در بندر معاف از تحریم چابهار ناکام شد و حالا ۷ اسفند روز چابهار با حضور ۳۵ کشور برگزار می‌شود و تلاش جهت اقدامات خرابکارانه در سیستان و بلوچستان شدت گرفته است. ۲۵ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۰ استانها سیستان و بلوچستان نظرات - اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از چابهار، «جیش‌الظلم و انصار الفرقان» دو گروه عمده تروریستی سیستان و بلوچستان هستند؛ هر دو جدا شده از هم‌قطارانشان در «جندالشیطان»؛ پس از دستگیری عبدالمالک ریگی رهبر گروه جندالشیطان در اوایل سال 89 و اعدام او در 30 خرداد همان سال، اختلاف میان این گروه ایجاد شد و تقریباً در اوایل دهه 90 و به‌ ویژه سال 91 دو گروه انصارالفرقان و جیش‌الظلم از جندالظلم جدا شده و دست به‌ عملیات‌های مجزای تروریستی در سراسر سیستان و بلوچستان زدند.

سابقه عملیات‌های تروریستی و خنثی‌ شده جیش‌الظلم و انصار الفرقان در سیستان و بلوچستان بسیار است اما در دو سال اخیر و به‌ ویژه پس از نمایان شدن چهره‌ای دیگر از سیستان و بلوچستان در اذهان عمومی عمدتاً به‌ خاطر بین‌المللی شدن چابهار، حضور سرمایه‌گذاران و هیئت‌های اقتصادی- سیاسی داخلی و جهانی در این بندر، ورود جدی هند به‌ سرمایه‌گذاری در بندر چابهار و صد البته معافیت تحریمی آن از تحریم‌های آمریکا، تلاش دو گروه برای عملیات‌های تروریستی بیشتر شده است.

نگاهی به عملیات‌های تروریستی دو سال گذشته نشان می‌دهد این عملیات‌ها همه قبل از برگزاری رویدادهای مهم بین‌المللی در چابهار برنامه‌ریزی شده؛ رویدادهایی که میهمانان و مقامات عالی‌ رتبه جهانی در آن‌ها شرکت می‌کردند و می‌کنند.

تقریباً یک‌ سال‌ و نیم قبل خرداد 96 گروه تروریستی انصارالفرقان قصد عملیات انتحاری در چابهار درست یک هفته قبل از برگزاری رویداد بین‌المللی کشتی جام یادگار امام را داشت؛ با اشراف اطلاعاتی و امنیتی سربازان گمنام امام زمان(عج) خانه تیمی این گروه عصر 24 خرداد 96 مورد حمله سربازان گمنام قرار گرفت؛ در این عملیات 5 نفر از تروریستی‌های انصار الفرقان دستگیر شدند و 2 نفر به هلاکت رسیدند؛ شهید حسن عشوری نخستین شهید وزارت اطلاعات در درگیری با تروریست‌ها نیز در این عملیات تقدیم شد.

درست یک هفته بعد از کشف خانه تیمی تروریست‌ها در چابهار سومین دوره رقابت‌های بین‌المللی کشتی آزاد نوجوانان جام یادگار امام(ره)، طبق برنامه زمان‌بندی شده از قبل در روز 7 تیرماه 96 در سالن ورزشی ورنا منطقه آزاد چابهار با حضور تیم‌هایی از 16 کشور جهان از جمله اوکراین، ایتالیا، تاجیکستان، روسیه، مغولستان، قرقیزستان، مجارستان، آذربایجان، گرجستان، ارمنستان و تیم منتخب غرب آسیا در کنار پنج تیم از کشورمان و کشور هند به عنوان ناظر برگزار شد.

بیش‌ از 500 نفر از ایران و 16 کشور جهان به‌همراه خبرنگارانی بین‌المللی در این تورنمنت جهانی با آرامشی فراگیر و امنیت کامل شرکت کردند و چابهار درصدر اخبار ورزشی ایران و 16 کشور شرکت‌کننده در مسابقات قرار گرفت.

تیر تروریست‌ها در چابهار به سنگ خورد؛ برگزاری 2 رویداد بین‌المللی بعد از 2 عملیاتحمله مسلحانه تروریست‌ها به ناحیه مقاومت بسیج در نیکشهرانفجار در زاهدان تلفات جانی نداشته است

عملیاتی مرگبار قبل از ورود مهارجه‌ها

عملیات‌ها اما امسال شدت گرفته، به‌‌ ویژه در 5 ماه اخیر و پس از معافیت تحریمی چابهار، حضور همه‌ جانبه هند در این بندر و برگزاری‌ اجلاس‌های بین‌المللی در آن؛ 15 آذر 97 درست 15 روز قبل از کمیته پیگیری موافقت‌نامه چابهار که منجر به تاسیس دفتر شرکت «آی پی جی ال» هند در چابهار شد گروه تروریستی انصارالفرقان 15 آذر با یک خوردو انتحای به مقر فرماندهی انتظامی چابهار حمله کرد؛ خودروی وانت انتحاری قصد ورود به مقر فرماندهی انتظامی چابهار را داشت که پس از مقاومت نیروی دژبانی خود را به ورودی فرماندهی زد و منفجر شد در این عملیات دو نفر از نیروهای دژبانی شهید شدند و 42 نظامی و غیرنظامی مجروح از میان مجروحان 10 نفر نظامی بودند و 32 نفر شهروند عادی.

با این حال اما کمیته پیگیری موافقت‌نامه چابهار طبق برنامه زمان‌بندی شده با حضور هیئت اقتصادی-سیاسی هند، افغانستان و ایران به‌سرپرستی دیپاک میتال مدیرکل توسعه ایران و افغانستان وزارت خارجه هند، سیدیحیی اخلاقی مدیرکل تسهیلات تجاری و ترانزیتی وزارت صنایع و تجارت افغانستان و محمدعلی حسن‌زاده معاون بندری سازمان بنادر و دریانودری ایران در بندر چابهار برگزار شد و هند با تاسیس دفتر پورت اپراتوری آی پی جی ال پس از‌ سال‌ها عملاً وارد فاز اجرایی سرمایه‌گذاری بندر چابهار شد.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی می‌گوید: پس از امضای موافقت‌نامه ایجاد دالان تجاری ایران، هند و افغانستان موسوم به موافقتامه چابهار که خرداد 95 میان روسای جمهور ایران، افغانستان و نخست‌وزیر هند امضا شد و بعد در مجالس سه‌ کشور تصویب شده مقرر شده هند متعهد به‌ سرمایه‌گذاری در توسعه‌ زیرساخت‌های بندری و پسکرانه‌ای چابهار برای اتصال به افغانستان و آسیای میانه باشد.

محمد راستاد در گفت‌وگو با تسنیم می‌افزاید: برای هماهنگی میان سه‌ کشور و فراهم کردن موجبات سرمایه‌گذاری هند در بندر چابهار نشست هماهنگی سه کشور موافقت‌نامه سه جانبه ایران، هند و افغانستان آبان‌ماه امسال با حضور هیئت‌های سیاسی- اقتصادی به سرپرستی معاون وزیر خارجه هند، معاون وزیر حمل و نقل افغانستان و بنده به‌ عنوان نماینده ایران در تهران برگزار شد و پس از این نشست مقرر شد کمیته پیگیری این نشست دی‌ماه در چابهار برگزار شود و هم‌زمان هند عملاً وارد فاز اجرایی سرمایه‌گذاری در بندر شود.

وی تصریح می‌کند: این کمیته 4 دی‌ماه در چابهار برگزار شد و هند دفتر شرکت پورت اپراتوری ای پی جی ال را در چابهار به‌ عنوان نخستین بندری که هند خارج از محدوده سرزمینی از آن استفاده می‌کند افتتاح کرد. با افتتاح این دفتر و قرارداد پورت اپراتوری موقت عملاً حضور هندی‌ها در چابهار تصمین شده و هند در فاز اول سرمایه‌گذاری در مجموع 32 دستگاه جرثقیل و تجهیزات استراتژیک تخلیه و بارگیری به ارزش بیش‌از 85 میلیون دلار برای چابهار می‌خرد و به‌مدت 10 سال پورت اپراتوری بخشی از بندر چابهار را به‌همراه شریک ایرانی به‌ عهده می‌گیرد.

اجلاس‌ها بزرگ‌‌تر می‌شوند و عملیات‌ها مرگبارتر

هند حالا وارد فاز اجرایی سرمایه‌گذاری در بندر چابهار شده و می‌گوید می‌خواهد جشن روز چابهار برای این بندر بگیرد؛ نشریه «اکونومیک تایمز» به‌ نقل از مقامات هندی می‌گوید: مقامات هندی اعلام کردند که دهلی نو و تهران 26 فوریه (7 اسفندماه) را که «روز چابهار» نامگذاری شده، در بندر راهبردی چابهار ایران جشن خواهند گرفت. به گفته این نشریه در این مراسم یک هیئت بلند پایه هندی به همراه فعالان اقتصادی این کشور و مقامات ایران، افغانستان، آسیای مرکزی و روسیه شرکت خواهند کرد.

روزنامه فایننشال تایمز هند نیز می‌گوید در سفر اخیر «سوشما سواراج» وزیر خارجه هند به شهر سمرقند ازبکستان، مقام ارشد دهلی‌نو از نمایندگان کشورهای قرقیزستان، تاجیکستان، قزاقستان، ازبکستان و ترکمنستان برای حضور در کنفرانس بین‌المللی روز چابهار در روز 26 فوریه سال جاری در بندر چابهار دعوت کرد.

سازمان بنادر و دریانوردی ایران نیز اعلام کرده مقامات حمل‌ و نقل، سرمایه‌گذاران و هیئت‌های اقتصادی-سیاسی 34 کشور علاوه بر هند در «چابهار دی» شرکت می‌کنند؛ نگرانی‌‌ همه‌جانبه برای آن‌هایی که می‌خواستند سیستان و بلوچستان را ناامن جلوه دهند و مانع جهانی شدن چابهار شوند؛ حالا اما گویا انصار الفرقان ناکام شده و جیش‌الظلم وارد شده؛ اجلاسی بزرگ در راه و تلاش برای عملیات‌های سلسه‌وار در جریان است.

شبانگاه 9 بهمن‌ماه صداهایی انفجارهایی در بلوار بعثت زاهدان شنیده شد تیم‌های چک و خنثی نیروی انتظامی اعزام شدند، مشخص شد یک شی انتحاری انفجاری پرتاب شده؛ قبل از خنثی کردن، شی انتحاری منفجر شد و 3 نفر از عوامل نیروی انتظامی مجروح شدند و جیش‌الظلم خود را مسئول انتحار نامید. 4 روز بعد صبح روز 13 بهمن 97 جیش‌الظلم به ناحیه مقاومت بسیج نیکشهر در هنگام صبحگاه نیروهای حمله مسلحانه کرد و یکی‌ از کارکنان سپاه نیشکهر مرتضی علی احمدی را شهید و 5 نفر دیگر از کارکنان را مجروح کرد.

حالا اما 24 بهمن تقریباً دو ‌هفته قبل از اجلاس روز چابهار، به اجلاس نزدیک می‌شویم و حمله‌ها مرگبارتر می‌شود؛ 27 شهید و 13 زخمی در حمله انتحاری به اتوبوس یکی‌ از یگان‌های قرارگاه قدس جنوب شرق نیروی زمینی سپاه که از ماموریت مرزی برمی‌گشتند؛ خودروی انتحاری در جاده خاش به زاهدان حوالی 65 کیلومتری زاهدان با مواد منفجره حامل خود به اتوبوس زد و منفجر شد.

انصارالفرقان در ناامن جلوه دادن سیستان و بلوچستان ناکام شد و حالا جیش‌الظلم تلاش دارد دست به‌ عملیات در سراسر سیستان و بلوچستان بزند شاید به امید آن که نگاه‌ها به این استان و به‌ ویژه چابهار را تغییر دهد؛ اما مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در گفت‌وگو با تسنیم می‌گوید: روز چابهار با تلاش کمیته پیگیری طبق برنامه‌ زمان‌بندی شده قبلی با حضور میمهانان عالی‌ رتبه برگزار می‌شود. در واقع اقدامات جنایتکارانه گروهک‌ها و اربابان مستکبرشان تاکنون راه به جایی نبرده و آنها به هیچ یک از مقاصدشان دست نیافته‌اند.

گزارش از سیدامیرحسین عظیمی

انتهای پیام/ح

R7843/P/S6,65/CT6

لیاقت مردم خرگیری نیست/ همکاری نشود، اجازه خروج مرغ را نمی‌دهم

آیا FATF مانع فعالیت‌های سپاه و کمک ایران به حزب‌الله و نیروهای مقاومت سوریه می‌شود؟

خواهر جانسون به نشانه مخالفت با بریگزیت برهنه شد!

منبع این خبر، وبسایت beytoote.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۸۳۸۸۵۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • نشست فوق‌العاده کمیسیون امنیت ملی درباره حمله تروریستی زاهدان و بودجه انسداد مرزها
 • دستور ویژه برای رسیدگی به پرونده عامل قتل و اقدام شیطانی پسر 11 ساله مشهدی
 • شورای امنیت حمله انتحاری به کاروان مرزبانان سپاه را محکوم کرد
 • دعوت کمیسیون امنیت ملی از ظریف برای توضیح درباره حادثه تروریستی خاش/ اقدامات جیش الظلم بی پاسخ نخواهد ماند
 • آغاز مذاکرات برای ساخت پیام ۲/ سریعا ماهواره‌ای با کیفیت‌تر می‌سازیم
 • بدون در نظر گرفتن بودجه با منابع پایدار برای مرزها حوادث تروریستی تکرار خواهد شد/ در بازدید از مرزهای سیستان و بلوچستان درباره حملات تروریستی هشدار داده بودم
 • حمله مسلحانه به یک مقر پلیس هند در کشمیر
 • فلاحت‌پیشه: آمریکا و رژیم صهیونیستی در قبال ایران هیچ گاه دست به اقدامات احمقانه نمی‌زنند
 • فلاحت‌پیشه: مسئولان کشور اهمیت مرزها را نادیده گرفته‌اند
 • پاکستانی‌ها حسن‌نیت خود را نشان نمی‌دهند/مسئولان اهمیت مرزها را نادیده گرفته‌اند
 • مسئولان کشور اهمیت مرزها را نادیده گرفته‌اند
 • واکنش اتحادیه اروپا به حمله انتحاری زاهدان
 • نیاز مبرم مجروحان حادثه تروریستی زاهدان به گروه خونی O
 • جزئیات حمله انتحاری علیه اتوبوس نیروهای سپاه/ نیاز مبرم مجروحان به گروه خونی O +اسامی شهدا
 • تسلیت ائمه جمعه ومسئولان سیستان و بلوچستان درپی حادثه تروریستی محور خاش -زاهدان
 • هدف از انتحاری مرگبار در زاهدان چه بود؟/ عبدالمالک ریگی چه گفت؟ + فیلم
 • ائمه جمعه شیعه و سنی حادثه تروریستی را محکوم کردند
 • فلاحت‌پیشه: حامیان اقدام تروریستی خاش، در ورشو دور هم جمع شده‌اند/ بررسی جزئیات حادثه در جلسه روز یکشنبه مجلس/ضرورت اختصاص بودجه پایدار برای مرزها
 • ائمه جمعه شیعه و سنی حادثه تروریستی حمله به اتوبوس سپاه را محکوم کردند