ولی الله سیف ۳ مرداد ۹۷ و در بحبوبه «آشفتگی بازار ارز» از ریاست کل بانک مرکزی رفت.

اما این کنار رفتن به منزله پیاده شدن سیف از قطار کابینه دوازدهم نبود چرا که ۲۲ شهریور ۹۷ با حکمی از سوی رئیس دستگاه اجرایی کشور، به عنوان «مشاور رئیس جمهور در امور پولی و بانکی» منصوب شد.

رئیس جمهور در حکم جدید سیف آورده است: جناب آقای دکتر، ولی الله سیف، نظر به مراتب تعهد، توان علمی و سوابق مدیریتی جناب‌عالی، به موجب این حکم به عنوان «مشاور رئیس جمهور در امور پولی و بانکی» منصوب می‌شوید.
امید است با توفیق الهی در خدمت به ملت شریف ایران و نظام جمهوری اسلامی با رعایت اصول قانون‌مداری، اعتدال‌گرایی و منشور اخلاقی دولت تدبیر و امید موفق باشید.

***مشاوره غیرقانونی
بنابراین گزارش، حکم صادره دیوان محاسبات درباره «انفصال از خدمت سیف» مانع از پوشیدن ردای «مشاور رئیس جمهور در امور پولی و بانکی» است.

طبق اصل ۵۴ قانون اساسی، دیوان‏ محاسبات‏ کشور مستقیمآ زیر نظر مجلس‏ شورای‏ اسلامی‏ است. سازمان‏ و اداره‏ امور آن‏ در تهران‏ و مراکز استان‌ها به‏ موجب‏ قانون تعیین‏ خواهد شد.

همچنین طبق اصل ۵۵ این قانون، دیوان‏ محاسبات‏ به‏ کلیه‏ حسابهای‏ وزارتخانه‏ ها، مؤسسات‏، شرکتهای‏ دولتی‏ و سایر دستگاه‏ هایی‏ که‏ به‏ نحوی‏ از انحاء از بودجه‏ کل‏ کشور استفاده‏ می‏ کنند به‏ ترتیبی‏ که‏ قانون‏ مقرر می‏ دارد رسیدگی‏ یا حسابرسی‏ می‏ نماید که‏ هیچ‏ هزینه‏ ای‏ از اعتبارات‏ مصوب‏ تجاوز نکرده‏ و هر وجهی‏ در محل‏ خود به‏ مصرف‏ رسیده‏ باشد. دیوان‏ محاسبات‏، حساب‌ها و اسناد و مدارک‏ مربوطه‏ را برابر قانون‏ جمع آوری‏ و گزارش‏ تفریغ بودجه‏ هر سال‏ را به‏ انضمام‏ نظرات‏ خود به‏ مجلس‏ شورای‏ اسلامی‏ تسلیم‏ می‏ نماید. این‏ گزارش‏ باید در دسترس‏ عموم‏ گذاشته‏ شود.

***حکم اولیه انفصال
رئیس دیوان محاسبات مهر ماه سال جاری اعلام کرد دادستان دیوان محاسبات کشور در بهمن سال ۹۶ تخلفات بانک مرکزی را محرز دید و بر انفصال رئیس کل بانک مرکزی و معاونان وی رأی داد.

اما ولی الله سیف نسبت به حکم دیوان محاسبات اعتراض می‌کند و این حکم در مرحله تجدید نظر دیوان محاسبات مجدد بررسی می‌شود.

***تائید حکم انفصال در مرحله تجدید نظر دیوان محاسبات

خبرنگار قضایی فارس کسب اطلاع کرد، حکم «انفصال از خدمت، ولی الله سیف» پس از بررسی در مرحله تجدید نظر، در تاریخ ۹۷/۸/۲۹ مجددا تائید شده و سیف از خدمت منفصل می‌شود؛ بنابراین گزارش با توجه به تایید حکم انفصال سیف در مرحله تجدید نظر او نمی‌تواند مشاور حسن روحانی در امور پولی و بانکی باشد.

منبع: پارسینه

خبر بعدی:

ارسال ۷ پرونده تخلف مالی در خراسان جنوبی به دادسرا

به گزارش خبرنگار مهر، فتح آبادی صبح پنجشنبه در شورای اداری خراسان جنوبی، اظهار کرد: دیوان محاسبات خراسان جنوبی در سال ۸۴ تشکیل و ۸۳ پست سازمانی دارد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر تعداد ۴۷ نفر در دیوان محاسبات استان مشغول به فعالیت هستند، افزود: از مجموع این پرسنل ۳۰ نفر رسمی، ۸ نفر پیمانی، هفت نفر شرکتی، یک نفر قرارداری و یک نفر امریه است.

مدیرکل دیوان محاسبات خراسان جنوبی با اشاره به اینکه مجموع درآمدهای پیش بینی شده در قانون بودجه برای استان ۲۸۸ میلیارد تومان است، گفت: پرداخت های ما در استان اعم از اعتبارات هزینه ای و تملک دارایی ۴۸۵ میلیارد تومان است.

۵۷درصد اعتبارات از محل درآمدهای استان

وی با بیان اینکه حدود ۰.۲۹ درصد درآمدهای کشور از محل درآمدهای استان تامین می شود، عنوان کرد: ۵۷ درصد اعتبارات هزینه ای و عمرانی استان از محل درآمدهای تامین شده از خود استان است.

فتح آبادی با اشاره به اینکه اعتبار استان نسبت به درآمد استان هفت برابر است که باید توجه ویژه ای به آن شود و بین درآمد و هزینه ها توازن ایجاد کنیم، بیان کرد: استان خراسان جنوبی از نظر هزینه رتبه ۲۹ در سطح کشور را دارد در صورتی که از نظر هزینه تنها دو درصد سهم هزینه استان است.

وی با بیان اینکه طی سال گذشته ۱۲۹ دستگاه استان مورد رسیدگی قرار گرفته است، اظهار داشت: در سال جاری ۱۷۵ مورد عدم رعایت از سوی دستگاه های اجرایی در استان داشته ایم.

مدیرکل دیوان محاسبات خراسان جنوبی گفت: در سال گذشته ۶۹ مورد اقدام پیشگیرانه در سطح دستگاه های استان داشته ایم که این رقم در سال جاری به ۲۰۹ مورد رسیده است.

واریزی به خزانه ۲۹درصد افزایش یافت

وی افزود: سرانه اعتباری که در سال جاری توسط هر حسابرس مورد رسیدگی قرار گرفته ۵۱ میلیارد تومان است.

وی با بیان اینکه ۷۰ درصد از اعتبارات استان توسط دیوان محاسبات مورد رسیدگی قرار می گیرد، گفت: در سال جاری ۲۰ میلیارد تومان واریزی به خزانه داشته ایم.

فتح آبادی با اشاره به اینکه ۵۳۰ میلیون تومان نیز به حساب های دستگاه های اجرایی نزد خزانه واریز شده است، عنوان کرد: در مجموع طی نه ماهه نخست سال جاری ۱۰۶ میلیارد تومان واریزی به خزانه داشته ایم که نسبت به سال گذشته ۲۹ درصد رشد داشته است.

وی ادامه داد: از ابتدای سال جاری تا کنون تنها هفت مورد پرونده با مبلغ سه میلیارد تومان به دادسرا ارسال شده است.

کد خبر 4542101

لیاقت مردم خرگیری نیست/ همکاری نشود، اجازه خروج مرغ را نمی‌دهم

آیا FATF مانع فعالیت‌های سپاه و کمک ایران به حزب‌الله و نیروهای مقاومت سوریه می‌شود؟

خواهر جانسون به نشانه مخالفت با بریگزیت برهنه شد!

کلیدواژه: ولی الله سیف مشاور روحانی رئیس کل سابق بانک مرکزی کابینه دوازدهم

منبع این خبر، وبسایت www.parsine.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۸۳۸۹۳۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ارسال۷ پرونده به دادسرا در سال جاری
 • افتتاح حساب در بانک‌های غیردولتی برای دستگاه های اجرایی تخلف است
 • ۹۸ درصد مدیران افراد پاک دستی هستند
 • رئیس دیوان محاسبات: ۹۷ درصد مدیران کشور پاکدست هستند
 • ارسال ۷ پرونده تخلف مالی در خراسان جنوبی به دادسرا/۵۷درصد اعتبارات از محل درآمد‌های استان
 • طی 9 ماه گذشته 106 میلیارد تومان به خزانه واریز شد
 • 90 درصد اموال دولتی شناسایی شده در خراسان‌جنوبی ثبت شد/ ابهامات موجود در قانون باعث بروز چالش شده است
 • فضا برای فعالیت جوانان باید فراهم شود/ دیوان محاسبات در صورت سرپیچی از قانون منع به کارگیری بازنشستگان برخورد می‌کند
 • سیف الاسلام قذافی: می‌توانیم در حل بحران لیبی بر روسیه تکیه کنیم
 • عادل آذر: ۹۷ درصد مدیران کشور پاکدست هستند
 • افزون بر 97 درصد مدیران کشور امین بیت المال هستند
 • رئیس کل دیوان محاسبات: دستگاه‌های اجرایی از قانون منع به کارگیری بازنشستگان استقبال کردند
 • عدم توازن در هزینه کرد ها و درآمدها
 • رئیس کل دیوان محاسبات در بیرجند: بیش از ۹۷ درصد مدیران امین بیت المال هستند
 • 97 درصد از مدیران کشور پاک و امین هستند
 • واریزی استان خراسان جنوبی به خزانه ۲۶ درصد رشد دارد
 • دیوان محاسبات دلیل بودجه کم خراسان جنوبی را بررسی کند
 • اجرای موفق قانون منع بکارگیری بازنشستگان/ قانون مداری۹۸درصد مدیران
 • قانون مداری۹۸درصد مدیران/اجرای موفق قانون منع بکارگیری بازنشستگان