به گزارش گروه روی خط رسانه های خبرگزاری برنا؛ دکتر ابراهیم خادم، متخصص طب سنتی در خصوص جایگاه لبنیات در طب سنتی گفت: حکما اساسا طبیعت کلی شیر را گرم و تر می دانند. شیر گاو، گوسفند و بز جهت تغذیه انسان مناسب شمرده شده است،شیر خوب و سالم، قوام معتدل دارد، سفید رنگ و صاف است و طعمی متمایل به شیرینی دارد.

وی در ادامه گفت: در طب سنتی ایران، شیر تقویت کننده قلب و در درمان برخی بیماریهای روحی و روانی مثل افسردگی و وسواس، عفونتهای ریه و برخی مشکلات گوارشی مثل یبوست مفید و موثر شمرده شده است.

وی افزود: مصرف همزمان شیر با غذاهای ترش، ماهی، تخم مرغ در تجربیات حکما نهی گردیده است.

 وی گفت: توصیه می شود در هر لیوان شیر، یک قاشق عسل حل شده و نوشیده شود.

خادم گفت: کره نیز به عنوان یکی از مشتقات شیر، دارای طبیعتی گرم و تر می باشد و مصرف آن خصوصا همراه با شکر چاق کننده است. کره گاو، لطیف ترین انواع کره است.

وی اظهار داشت: زیاده روی در مصرف کره جدا از ایجاد و تشدید مشکلات قلبی و عروقی که به دلیل کاهش تحرک و فعالیتهای جسمی در دنیای امروز افزایش یافته، در معده افراد نیز ایجاد ضعف و سستی نموده و به سوء هاضمه منجر می گردد.

وی در خصوص پنیر گفت: طبیعت آن سرد و تر می باشد. خوردن مغز گردو با پنیر هم در طب سنتی و هم در آموزه های اسلامی توصیه گردیده است.

وی اضافه کرد: هر چه پنیر کهنه تر باشد طبیعت آن به سمت گرمی و خشکی می رود.

 وی تصریح کرد: ماست نسبت به دوغ به دلیل داشتن چربی بیشتر، غذائیت بیشتری دارد.

وی در پایان گفت: ماست موجب افزایش رطوبت بدن و کاهش تشنگی می شود. نعنای خشک، زیره، گل سرخ و زنجبیل  بر روده بعنوان مصلحات ماست در طب سنتی توصیه می گردند.

منبع:باشگاه خبرنگاران

 

 

 

 

 

منبع: خبرگزاری برنا

خبر بعدی:

گریبان ایران‌زمین را گرفته‌ایم

تهران- ایرنا- ما به‌شدت به مصرف پلاستیک عادت کرده‌ایم. با مردم جاهای دیگر دنیا کاری ندارم اما خود ما ایرانی‌ها هر روز نفری بین پنج تا هفت کیسه یا بطری پلاستیکی مصرف و بعد آن‌ها را به‌صورت زباله روانه طبیعت می‌کنیم.

حتما وقتی که در جاده‌های خودمان به مسافرت می‌روید، درختانی را دیده‌اید که از شاخ و برگ‌شان کیسه‌های پلاستیکی آویزان است. دشت‌ها و مزرعه‌ها، تپه‌ها و صخره‌ها و جنگل و ساحل دریاها هم انباشته از کیسه‌ها و بطری‌های پلاستیکی است. دیدن مناظری این‌چنینی حال اغلب ما را بد می‌کند. گاهی شاید به سرمان بزند که پیاده شویم و شروع کنیم به جمع کردن این پلاستیک‌های روئیده بر درخت و دشت و دمن. اما این کاری است که اگر نقطه آغازش مشخص است، نقطه پایانی ندارد. و حتی فکرش تن وران‌مان را به درد و لرزه می‌آورد، چرا که تا ابد می‌شود این کار را ادامه داد؛ پلاستیک‌ها همه جا هستند. در همه جا نفوذ کرده‌اند.

دانشمندان البته خبرهای داغ‌تری هم دارند؛ در خون اغلب جانوران و حتی انسان‌ها، میکروپلاستیک دیده شده است. گویا داریم به سمتی می‌رویم که میکروپلاستیک‌ها، به یکی از گلبول‌های شناور در خون‌مان، بدل خواهند شد. چه کسی چنین فرگشتی برای موجودات زنده پیش‌بینی می‌کرد.
داستان اما سوی دیگری هم دارد: ما به‌شدت به مصرف پلاستیک عادت کرده‌ایم. با مردم جاهای دیگر دنیا کاری ندارم اما خود ما ایرانی‌ها هر روز نفری بین پنج تا هفت کیسه یا بطری پلاستیکی مصرف و بعد آن‌ها را به‌صورت زباله روانه طبیعت می‌کنیم. البته پیشنهادهایی در زمینه حذف کیسه پلاستیکی شده است؛ مثلا استفاده از کیسه‌های پارچه‌ای. حتی بعضی از فروشگاه‌ها، وقتی خرید مشتری به سقف خاصی می‌رسد به او یک کیسه پارچه‌ای هدیه می‌دهند. اما با توجه به خریدهای هفتگی و حتی ماهانه ما که معمولا حجم زیادی را هم در برمی‌گیرد، ما به تعداد زیادی کیسه پارچه‌ای نیاز داریم که هم زود کثیف می‌شوند و هم کوچک‌اند و زود پر می‌شوند و بیشتر مناسب خریدهای فانتزی و پوشاک و لوازم‌التحریر هستند تا موادی که شامل سبد غذایی خانواده می‌شود.

این هم اشکالی ندارد اگر همت کنیم و حداقل با استفاده از دو سه کیسه پارچه‌ای، مقداری از مصرف پلاستیک را کم کنیم. حتی شده یک عدد در روز. همین خودش یک حرکت موثر و بزرگ است. ما با کم کردن یک کیسه پلاستیکی نه در روز بلکه در هفته می‌توانیم از مصرف حدود یک میلیارد کیسه پلاستیکی در سال جلوگیری کنیم و به این ترتیب نگذاریم 7هزار تن پلاستیک به طبیعت وارد شود.

**ماندگاری نزدیک به ابد!
بعضی‌ها می‌گویند مواد پلاستیکی 200 تا 500 سال در طبیعت می‎مانند. مشاور مدیرعامل سازمان پسماند شهرداری تهران البته میزان این ماندگاری را بیشتر از این‌ها می‌داند:«مواد پلیمری با ماندگاری حداقل 300 تا 1000سال ماده تجزیه‌‌ناپذیر محسوب می‌شوند، این مواد می‌توانند منشأ مخاطرات گسترده‌ای در محیط‌زیست شوند. در حالی‌که طول عمر مفید کیسه پلاستیکی در دست مصرف‌کنندگان اندک است و به بیش از 20دقیقه (12تا 20دقیقه) نمی‌رسد، اما سرعت تجزیه این ماده در طبیعت بسیار کند بوده و گاه زمانی بیش از 400سال برای تجزیه اغلب این کیسه‌ها نیاز است.» شهرام فیروزی هشدار می‌دهد:« اگر به همین منوال به مصرف این مواد ادامه دهیم به‌زودی تمام پهنه‌های طبیعت اعم از جنگل‌ها، دریاها و حتی بیابان‌ها از پسماند کیسه‌های پلاستیکی انباشته خواهد شد.»
به اعتقاد شهرام فیروزی، محصولات پلاستیکی علاوه بر گرمایش جهانی و ایجاد آلودگی بصری مناظر طبیعی، در معرض حرارت، نور خورشید، سرما و آب تغییر حالت داده و با نشت مواد شیمیایی جان تمام حیوانات، گیاهان و در نهایت انسان‌ها را به خطر می‌اندازند و باعث نفوذناپذیری و کاهش باروری خاک زمین‌های کشاورزی می‎شوند.
فیروزی می‌گوید: «بسیاری از کشورهای جهان با تعیین مالیات یا تصویب قانون منع استفاده از کیسه‌های پلاستیکی مصرف این محصولات را در میان شهروندان خود به حداقل رسانده‌اند. در ایران هم می‌شود با وضع عوارض برای مصرف‌کنندگان و تمهیدات لازم برای افزایش میزان بازیافت و تشویق بخش خصوصی برای ورود به این حوزه آثار مخرب زیست‌محیطی این محصولات را کاهش داد.»

فیروزی در ادامه به میزان شگفت انگیز مصرف ما ایرانی ها از مواد پلاستیکی چنین اشاره می کند:« با استفاده از تنها یک‌کیسه در هفته روزانه 3.5 میلیون تن پسماند در سراسر دنیا تولید می‌شود و ایران نیز با تولید بیش از 45هزار تن پسماند بیش از 1.2 درصد از تولید جهانی پسماند را در اختیار دارد. از سال 2013میلادی به بعد سالانه یک‌تریلیون کیسه پلاستیکی به‌عنوان دور ریز وارد چرخه مدیریت پسماند دنیا شده است. یعنی کشورهایی وارد مسئله بازیافت مواد پلاستیکی شده‌اند و حتی استفاده از نایلکس‌های پلاستیکی از ابتدای سال 2016میلادی در سراسر اروپا ممنوع شده ‌است.»

**پلاستیک و قاره کثیف هفتم!
انباشت پلاستیک در طبیعت به یکی از مواد مسموم کننده تنوع زیستی به ویژه پرندگان تبدیل شده است. این حیوانات به گمان یافتن غذا، تکه‎های پلاستیک را می‎خورند و مسموم می‎شوند. مدیر کل دفتر مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست می گوید:« وجود این میزان پلاستیک در طبیعت باعث می‌شود آب امکان نفوذ به خاک نداشته باشد و سیل‌های مصنوعی ایجاد شود که خسارت‌های فراوانی را به همراه دارد. پلاستیک‎ها از طریق رودخانه‎ها و سیلاب‎ها وارد دریاها می‎شوند که در این شرایط مشکلات زیادی را برای زیستمندان دریایی ایجاد می‎کنند.»
محمد درویش چنین ادامه می‌دهد:«هفت نقطه از کره زمین در اقیانوس‌ها با انبوه زباله‌های حاوی یونیلیت، پلاستیک و مشتقات آن‌ها روبه‌رو است، در طول نیم قرن گذشته حجم بسیار زیادی از زباله‌ها در خشکی‌ها و رودخانه‌های منتهی به دریاها و اقیانوس‌ها رها شده‌اند که در نهایت به پهنه‌های آبی رسیده‌اند و موجب مرگ 1,5 میلیون آبزی و پرندگانی را که از آبزیان تغذیه می‌کنند، شده‌اند. 300 گونه مهم از این آبزیان و پرندگان نیز در معرض انقراض قرار گرفته‌اند.»
یکی عظیم ترین لکه‌های انباشت پلاستیکی، وسعتی 3,5 میلیون کیلومتر مربعی است در اقیانوس آرام و در بالادست جزیره هاوایی در غرب آمریکا که بیش از دو برابر مساحت ایران وسعت دارد و این روزها از آن به‌عنوان قاره هفتم یا قاره کثیف نام می‌برند.
زباله‌های این قاره به‌تدریج تکه تکه می‎شوند و حیوانات با تصور غذا، آن‎ها را می‎خورند. همین مسئله مرگ سالانه یک میلیون آبزی را به همراه دارد، البته این زباله‌ها به تدریج وارد چرخه غذایی انسان‌ها نیز می‌شود زیرا از ماهیان این دریاها و اقیانوس‌ها استفاده می‌کنیم.

**سالانه 100 میلیون بشکه نفت برای تولید پلاستیک
بر اساس آمارها برای تولید پلاستیک در جهان سالانه 60 تا 100 میلیون بشکه نفت مصرف می‌شود، این در حالی است که نفت یک ماده ارزشمند است و نباید به این راحتی دور ریخته شود.
امروز مصرف بی‌رویه و بیش از حد پلاستیک ضربان قلب زمین را کند و کندتر کرده و تنها راه نجات زمین استفاده از کیسه‌های سازگار با محیط‌زیست است که تولید آن‌ها در کشورما چندان رواج ندارد و بسیار کم است، در حالی‎که این کیسه‌های سازگار در صورت قرار گرفتن در محیط غیرسمی، در کمتر از یک سال با تابش نور خورشید تجزیه می‌شوند و آثاری از خود بر جای نمی‌گذارند، اما بیشتر کیسه‌های پلاستیکی برای تجزیه کامل به 1000 سال زمان نیاز دارند و عمر آن‎ها بیش از 10 برابر عمر انسان است.
متأسفانه ارزان بودن پلاستیک در ایران باعث شده مردم بی‌‌توجه به آثار مخرب این محصول، در هر خریدی از آن استفاده و لاجرم زمین را خفه کنند. باید تا دیر نشده ممنوعیت استفاده از کیسه‌های پلاستیکی همه‌گیر شود.
باید به عنوان انسان‌هایی مسئول مدام آمار و ارقام مربوط به مصرف و تولید مواد پلاستیکی را چک کنیم و برای‌مان مهم باشد. بر اساس آمار موجود جمعیت جهان تا سال 1404 نزدیک به 10 میلیارد نفر و در 1414 از مرز 10 میلیارد نفر می‌گذرد.

باید بدانیم زمین تحمل روند تخریب کننده تکنولوژی را ندارد. در سطح سیاره، قشری نازک از نفت و فرآورده‌های آن کشیده شده است، شیوع پدیده پلاستیک در سطح زمین، اصطلاح «تمدن پلاستیکی» را از سوی کارشناسان رقم زده است و هم چنان که اشاره شد دانشمندان نام توده‌های شناور زباله در دریاها و اقیانوس‌ها را «قاره هفتم پلاستیکی» نامیده‌اند. قاره‌ای مرگبار از جنس زباله‌های پلاستیکی ساخته شده به دست انسان، که آینده زندگی سازنده‌اش را به نابودی می‌کشاند.

منبع: روزنامه توسعه ایرانی ؛ 1397.11.27
گروه اطلاع رسانی**9370**2002

بازی تندروهای ایران در زمین دونالد ترامپ و پیامک‌باران مصلحت نظام| اگر برجام نبود و اگر FATF نباشد

فشار برای عدم تصویب پالرمو با طومار و تحصن در مساجد، یک روز قبل از جلسه مجمع

خواهر جانسون به نشانه مخالفت با بریگزیت برهنه شد!

کلیدواژه: درمان روحی و روانی شیر طب سنتی قلب

منبع این خبر، وبسایت www.borna.news است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۸۳۹۸۴۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • شایع‌ترین علائم کم‌خونی؛ فقر آهن را با مصرف چند خوراکی خوشمزه درمان کنید
 • شهرستان هوراند منطقه شکار ممنوع اعلام شد
 • کره بادام زميني خوب است يا بد؟
 • کم خونی فقر آهن را با مصرف چند خوراکی خوشمزه درمان کنید/ شایع ترین علائم کم خونی که از آنها بی خبرید
 • بارش ها در عجب شیر 113 درصد بیشتر شده است
 • رابطه سايز سينه ها با ميزان حجم شير
 • عوارض شیر خشک برای نوزاد
 • کره بادام زمینی مفید است یا مضر؟
 • عوارض شیر خشک برای نوزاد/ با بهترین مواد غذایی برای وزن‌گیری فرزندتان آشنا شوید
 • شیرینی کنافه (کونفی)؛ این دسر پنیری ترکی!
 • خوردن یک عدد سیب ناشتا چه فوایدی دارد
 • شغل من همچنان در جامعه ممنوع است! / در پانزده شهر نمی‌توانیم روی صحنه برویم/ خوانندگان تقصیری ندارند متولیان تقصیرکارند
 • برخورد یک دستگاه زانتیا با شیر هیدرانت (آتش نشانی) در میدان استاندارد سمنان
 • زخم زباله بر پیکره طبیعت/ گزارشی تکان دهنده ازسرنوشت کوه زباله‌های رها شده در کوهستان + فیلم
 • دارویی فوق العاده برای کاهش علامت‌های سندرم پیش از قاعدگی
 • بیماران تالاسمی باید به مصرف داروهای خوراکی روی بیاورند/ مشکلی برای تامین نیاز دارویی بیماران نداریم
 • طب سنتی بازیچه‌ای برای سودجویان
 • 28 چاه غیرمجاز در عجب شیر پلمب شد
 • برای پرداخت مطالبات معوقه کارگران نیازمند 8 میلیارد و 800 میلیون تومان هستیم/غیرت و تعصب مثال زدنی کارگران در پیشرفت 75 درصدی سد چم شیر+تصاویر