به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، امیر حسین دوایی مرکزی روز شنبه در مراسم افتتاح نخستین کارگاه بین المللی آموزشی اینترنت اشیا در محل هتل اسپیناس تهران افزود: امنیت شامل امنیت کاربران، داده ها، زیرساخت های حیاتی کشور وحریم خصوصی است که استانداردها در این زمینه در کل دنیا تعیین می شود و می توان در بخش های عمومی از تجربه بین المللی و در بخش های داخلی استانداردسازی کرد.
معاون وزیر ارتباطات، خواستار آمادگی بخش های مختلف درباره مواجهه با چالش ها و مسائل مربوط به اینترنت اشیا شد و گفت: ناگزیر به ورود به این بخش مهم هستیم، بنابراین باید هر چه سریعتر به توسعه منابع انسانی پرداخت و این مهم چیزی است که ما از این کارگاه بین المللی انتظار داریم که به دست آید.
معاون نوآوری و فناوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، برگزاری این کارگاه در ایران را بسیار ارزشمند توصیف کرد که می تواند تصویری جامع ازاینترنت اشیا و کاربردهای آن در مباحث مربوط به مقررات، سیاستگذاری ها و حریم خصوصی ارایه دهد.
دوایی مرکزی، با تاکید بر پیشرفت های قابل توجه بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات در ایران ادامه داد:اکنون، در زمینه تولید برنامه های نرم افزاری تلفن همراه(اپلیکیشن های) کاربردی در ایران شاهد رشد قابل توجهی هستیم که زمینه ساز ایجاد اشتغال در این بخش به ویژه مباحث جدید همچون اینترنت اشیا شده است.
وی با بیان اینکه بخش خصوصی سرمایه‌گذاری قابل ملاحظه ای درارتباطات و فناوری اطلاعات در کشور انجام داده است افزود: پروژه های بزرگ مخابراتی در ایران در حال انجام است و شرکت های ایرانی از تعامل با همتایان بین المللی خود استقبال می کنند.
معاون نوآوری و فناوری وزیر ارتباطات با تاکید بر اهمیت اقتصاد دیجیتال در عصر حاضر افزود: یکی از جنبه های انقلاب آی.سی.تی اینترنت اشیاء است که به عنوان یکی از پایه های اصلی این انقلاب به شمار می رود و بخش های مختلف اقتصاد را تحت تاثیر قرار می دهد.
دوایی مرکزی با بیان اینکه که کارگاه آموزشی اینترنت اشیاء می تواند تصویری ازIOT و کاربردهای آن را در مباحث مربوط به مقررات، سیاستگذاری و حقوق بشر ارایه دهد، اظهار داشت: وزارت ارتباطات در منطقه آزاد تجاری فرودگاه پیام، برنامه ای جهت ایجاد کریدور فناوری اطلاعات و ارتباطات -ICT -دارد که می تواند امکان حضور شرکت های دانش بنیان فعال در زمینه اینترنت اشیا را در این مکان فراهم آورد.
وی با تاکید بر این که وزارت ارتباطات به دنبال ایجاد یک فضای پایدار سرمایه گذاری برای سرمایه گذاران حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات -ICT - است، ابراز امیدواری کرد با ایجاد این کریدور امکان سرمایه گذاری در این منطقه فراهم شده فضای تعاملی و آموزشی برای شرکت های داخلی ایجاد گردد تا به تبادل تجربه و دانش بپردازند.
دوایی مرکزی همچنین خواستار فعال شدن همه بازیگران در سطح ملی در این خصوص شد و گفت: وزارت ارتباطات به عنوان بازیگر اصلی این بخش برنامه خود را اعلام کرده است.
کارگاه بین المللی اینترنت اشیا، با حضور مدرسان بین المللی از اتحادیه جهانی مخابرات و قریب به 80 نفر شرکت کننده از کشورهای منطقه آسیا و اقیانوسیه و سازمان ها و شرکت های داخلی از 17 تیرماه به مدت سه روز در هتل اسپیناس تهران برگزار می شود.
برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
IRNAeco@
https://t.me/irnaeco
اقتصام **2078** خبرنگار:محمد مهدی بهرامی **انتشار:مرضیه فاتحی

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

درس آموزنده اینستاگرام برای وزیر ارتباطات

اقدام ضد سپاه اینستاگرام، دغدغه‌های دلسوزان انقلاب نسبت به ضرورت مدیریت اینگونه شبکه‌ها را بیش از پیش به اثبات رساند.به گزارش بلاغ،  اینستاگرام بعد از انسداد صفحه تعدادی از فرماندهان نظامی و صفحه انگلیسی سایت رهبر انقلاب، هزاران صفحه شخصی از جمله صفحه رئیس قوه قضائیه را هم مسدود کرد.فیلترینگ آمریکاییاقدام توهین‌آمیز شبکه اجتماعی آمریکایی اینستاگرام در مسدودسازی صفحات برخی فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یا مسؤولان منتسب به این نهاد انقلابی، دغدغه‌های کارشناسان و دلسوزان انقلاب نسبت به ضرورت مدیریت اینگونه شبکه‌ها را بیش از پیش به اثبات رساند.

 از ۳ روز پیش صفحات برخی مقامات و فرماندهان ارشد سپاه پاسداران در شبکه اجتماعی اینستاگرام از دسترس خارج شد. این اقدام اینستاگرام پس از آن صورت گرفت که دولت آمریکا اخیرا در اقدامی خصمانه نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست سازمان‌های به اصطلاح تروریستی مورد نظر خود قرار داد.

سردار سرلشکر محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه، سردار سرلشکر قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه، سردار سرلشکر محمد باقری رئیس ستادکل نیرو‌های مسلح، سردار محمد پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه و سردار موسی کمالی رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیرو‌های مسلح از جمله شخصیت‌هایی بودند که صفحات‌شان توسط اینستاگرام مسدود شد.

همچنین غیر از فرماندهان رسمی سپاه، اینستاگرام صفحات محمدباقر قالیباف، شهردار اسبق تهران و سیدعزت‌الله ضرغامی، رئیس اسبق سازمان صداوسیما را نیز از دسترس خارج کرد. نکته قابل توجه در این میان تصریح مقامات اینستاگرام بر تبعیت محض آنان از سیاست‌ها و اولویت‌های دولت آمریکاست. در این راستا سخنگوی شبکه اجتماعی اینستاگرام، بسته شدن حساب برخی فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را مربوط به اقدام خصمانه آمریکا علیه سپاه دانست.

سخنگوی اینستاگرام در این باره به بی‌بی‌سی گفت: ما تحت محدودیت‌های قوانین تحریم‌های ایالات متحده عمل می‌کنیم. با مقامات دولتی مرتبط همکاری می‌کنیم تا اطمینان حاصل کنیم که تعهدات قانونی‌مان از جمله مربوط به تعیین سپاه [به عنوان سازمان تروریستی خارجی]را رعایت می‌کنیم.

تعهد و تبعیت محض شبکه‌های اجتماعی آمریکایی از سیاست‌های خصمانه دولت این کشور، اما تنها واقعیت افشا شده در پی اقدام اخیر اینستاگرام نبود. این شبکه آمریکایی با مسدودسازی صفحات فرماندهان سپاه پاسداران و چهره‌های مخالف سیاست‌های آمریکا، عملا شعار آزادی بیان غربی‌ها و غرب‌گرایان را نیز زیر سوال برد.

در همین ۳-۲ روز اخیر نیز سیاست مسدودسازی اینستاگرام محدود به فرماندهان شاخص سپاه نبوده و برخی گزارش‌ها از انسداد ۵ هزار صفحه منتسب به فرماندهان و مسؤولان کشورمان حکایت دارد. این شبکه آمریکایی به این میزان از قلع و قمع مخالفان آمریکا نیز اکتفا نکرده و حتی برخی پست‌هایی را که با مضمون انتقاد از سیاست اخیر آن در اینستاگرام منتشر شده بودند هم حذف کرد!

پست انتقادی سیدیاسر جبرائیلی، کارشناس اقتصادی و سیاسی کشورمان که او طی آن خواستار محدودسازی پهنای باند اختصاص یافته به اینستاگرام در ایران شده بود از همین جمله است. جبرائیلی در بخشی از این پست نوشته بود: «اگر دولت و مجلس واقعا به دنبال تقویت سپاه هستند، باید راهبرد دشمن برای ایجاد دوقطبی در کشور را خنثی کنند. برای نمونه اگر اینستاگرام صفحات سپاه را می‌بندد، یعنی پایبند قوانین آمریکاست نه ایران. در این صورت نباید این شبکه اجازه فعالیت در کشور را داشته باشد». جبرائیلی پس از حذف‌شدن این پست در مطلب دیگری نوشت: «این جماعت همان‌ها هستند که می‌گویند جمهوری اسلامی باید اجازه دهد ضدانقلاب آزادانه در ایران فعالیت سیاسی کند.

تک‌تک پست‌های اینستاگرام را با این دقت بررسی و حذف می‌کنند، اما می‌گویند شورای نگهبان صلاحیت نامزد‌های مجلس و ریاست‌جمهوری را بررسی نکند. نکته دوم اینکه وزیر ارتباطات دولت تدبیر، اقتدار و اعمال مقررات را از اینستاگرام بیاموزد. یک شبکه اجتماعی از حدود و مقررات خود نمی‌گذرد، اما وزیر ما منفعلانه شعار می‌دهد که اگر دهانی را می‌بندید، یعنی از سخن می‌ترسید!»

هم توهین‌آمیز، هم نقض حاکمیت ملی

در طول دوران دولت‌های یازدهم و دوازدهم هر زمان که منتقدان و از جمله مراجع عظام تقلید خواستار ورود جدی مقامات دولتی به ساماندهی فضای مجازی و مدیریت شبکه‌های اجتماعی شده یا نسبت به آثار و پیامد‌های مخرب این شبکه‌ها هشدار می‌دادند با این واکنش  وزیر ارتباطات مواجه می‌شدند که «فیلترینگ فایده ندارد» یا «با انحصار در پیام‌رسان‌ها مخالفیم!» 

حالا با اقدام اخیر اینستاگرام مشخص شد بی‌توجهی نسبت به وظایف بدیهی دولت درباره فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی تا چه میزان مخرب و زیان‌بار است. مسدودسازی صفحات فرماندهان سپاه به عنوان بخشی از قوای رسمی جمهوری اسلامی ایران گذشته از آنکه توهینی آشکار به کشور و مردم ایران است، صراحتا حاکمیت ملی دولت و نظام بر فضای رسانه‌ای کشور را هم نقض می‌کند. به این معنا که مجموعه‌ای رسانه‌ای که صراحتا بر تعهد و تبعیت خود از دولت آمریکا اذعان داشته، ضمن حضور و فعالیت گسترده در فضای رسانه‌ای ایران، به خود اجازه می‌دهد تا بدون توجه به قوانین و مقررات کشور ما، دستورات دیکته شده کاخ سفید را درباره یک موضوع خاص اعمال کرده و بدون برخورد یا واکنش خاصی مواجه شود. از سوی دیگر هم‌اکنون بخش زیادی از پهنای باند اینترنت در کشور در سایه سیاست‌های دولت و وزارت ارتباطات به اینستاگرام اختصاص یافته که مشخص نیست با در پیش گرفتن سیاست‌های خصمانه این شبکه آمریکایی علیه مقامات جمهوری اسلامی با چه توجیهی صورت می‌گیرد.

نتیجه اصرار دولت

اقدام توهین‌آمیز اینستاگرام در مسدودسازی صفحات برخی فرماندهان سپاه و مسؤولان ارشد کشور واکنش معاون دادستانی کل کشور را به دنبال داشت. معاون امور فضای مجازی دادستان کل کشور دیروز در این باره گفت: دولت اگر راهی جز فیلترینگ دارد، ورود کرده و بر آن اعمال حاکمیت کند، اما اگر واقعاً راهی باقی نمانده، چاره‌ای جز فیلتر شدن اینستاگرام نیست. جواد جاویدنیا درباره فیلتر شدن اینستاگرام گفت: اتفاقات اخیر و مسدود شدن صفحه شخصی بسیاری از مسؤولان ما در اینستاگرام بزرگ‌ترین بی‌احترامی به ملت ایران است. وی ادامه داد: هرچند در گذشته این اتفاق پیش‌بینی شده و حتی در مقطعی وزارت ارتباطات به دنبال برقراری مذاکره بوده است، اما این اقدام کافی نیست. معاون امور فضای مجازی دادستان کل کشور ادامه داد: باید طبق مصوبات شورای عالی فضای مجازی همه نرم‌افزار‌های مجازی و دیتابیس‌های آن‌ها به کشور منتقل شود و متعهد شوند قانون ما را رعایت می‌کنند در غیر این صورت مجوزی برای آن‌ها صادر نمی‌شود. جاویدنیا ادامه داد: این ساماندهی را وزارت ارتباطات باید انجام دهد که متاسفانه هیچ‌گونه اقدامی نشده و اکنون می‌بینیم اعمال قانونی و حاکمیتی از ایران در این زمینه انجام نگرفته است. وی گفت: متاسفانه درباره اینستاگرام از همان ۵ سال پیش گفته شد فیلتر هوشمند انجام می‌شود و به رغم اینکه دادستانی کل مخالف این اتفاق بود متاسفانه با اصرار دولت و صرف هزینه کلان، این اتفاق افتاد، اما یکی دو روز بیشتر دوام نیاورد و هزینه و وقت صرف شده به هدر رفت؛ پس از آن گفتند مذاکره می‌کنیم که آن هم نتیجه‌ای نداشت. جاویدنیا تاکید کرد: بنابراین در این شرایط اعلام می‌کنیم اگر راهی جز فیلترینگ باقی مانده اعلام کنند و دولت به آن ورود کند و بر آن اعمال حاکمیت شود، اما اگر راهی باقی نمانده، چاره‌ای جز فیلتر شدن اینستاگرام نیست.

صفحه اینستاگرام رئیسی نیز مسدود شد

مسدودسازی صفحات مقامات و مسؤولان جمهوری اسلامی توسط اینستاگرام البته محدود به فرماندهان سپاه یا مقامات سیاسی با سابقه عضویت در سپاه نبوده و این شبکه آمریکایی، صفحه اینستاگرام حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه را هم مسدود کرده است.

بیانیه مرکز ملی فضای مجازی درباره اقدام اینستاگرام

مرکز ملی فضای مجازی بیانیه‌ای در محکومیت اقدامات شبکه اجتماعی اینستاگرام در حذف حساب‌‌های کاربران ایرانی صادر کرد. به گزارش فارس، در بخشی از این بیانیه آمده است: رفتار اخیر شبکه اجتماعی اینستاگرام در همراهی با اقدامات غیرمنطقی و فاقد ارزش بین‌المللی از سوی دیگر کشور‌ها و مجامع جهانی، در تضاد با فلسفه فعالیت شبکه‌های اجتماعی، آزادی بیان و حقوق ملت‌هاست و لازم است نهاد‌های مسؤول با توجه به جایگاه خود در حوزه دیپلماتیک و حقوق و روابط بین‌الملل، اقدامات حقوقی لازم برای طرح شکایت و پیگیری احقاق حقوق سلب‌شده از مردم عزیز کشور به عمل آورند. در بخش دیگری از این بیانیه تاکید شده است: همان‌گونه که بار‌ها هم اعلام شده نمی‌توان مقدرات یک جامعه در حوزه رسانه، آموزش، بهداشت و خدمات اقتصادی را بر روی سکو‌های بیگانه قرار داد. از این رو، از همه فعالان اقتصادی و نهاد‌های ذی‌ربط مؤکداً می‌خواهیم که راه‌اندازی و توسعه سکو‌های داخلی را وجهه همت خود قرار دهند.

شوک قیمت در بازار نفت با تصمیم ترامپ علیه ایران| حالا چه خواهد شد؟

وزیر خارجه آمریکا ایران را تهدید کرد: هیچ معافیت نفتی تمدید نمی‌شود| قدرت ایران در اثر تحریم‌ها کم شده است |می‎خواهیم درآمد نفتی ایران را به صفر برسانیم

پناهندگی سردار نصیری؛ از شایعه تا واقعیت +تصاویر

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۸۴۲۱۹۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • سخنان رهبر انقلاب درباره فائق آمدن بر چالش‌های پیش روی نظام + فیلم
 • میزان رضایت کاربران ایرانی از سرویس دهنده های اینترنت
 • وجوه اجتماعی در ادیان/ امروز صورت‌‌های نازلی از فعالیت اجتماعی دغدغه شده است
 • رفتار حرفه‌ای ارتباطات سیار ایران
 • مشکل در مراکز داده اپراتورها دلیل اصلی کاهش کیفیت اینترنت اعلام شد
 • شناسایی و دستگیری عامل نگهداری اشیا عتیقه در ایذه
 • اهواز| ۸ قلم شی تاریخی در شهرستان ایذه کشف شد+تصویر
 • مدیریت پسماندهای صنعتی مهمترین چالش محیط زیست کاشان است
 • رفتار حرفه‌ای ارتباطات سیار ایران و بازگشت آرامش به صنعت ارتباطات ثابت
 • اشیای هزاره سوم قبل از میلاد در شیروان کشف شد
 • کشف اشیای هزاره سوم قبل از میلاد در شیروان
 • دبیر خانه کارگر همدان: امنیت شغلی دغدغه کارگران است
 • کشف اشیاء تاریخی هزاره سوم قبل از میلاد در « شیروان »
 • رئیس میراث فرهنگی دامغان: موزه این شهر تا پایان اردیبهشت تعطیل شد
 • پرداخت ۲۲ میلیارد ریال تسهیلات فناوری اطلاعات کردستان
 • شعار روزجهانی ارتباطات اعلام شد/کاهش شکاف در استانداردسازی کشورها
 • 22 میلیارد ریال تسهیلات فناوری اطلاعات کردستان پرداخت شد
 • چگونه مصرف اینترنت همراه را مدیریت کنیم؟
 • مصرف اينترنت تلفن همراه خود را کنترل کنيد