چابهار- ایرنا- معاون درمان دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی ایرانشهر در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: 31 نفر از مصدومان حادثه تروریستی چابهار پس از درمان ترخیص شدند.

کامران کردی پنجشنبه شب در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در چابهار اظهار داشت: در مجموع 43 نفر در حادثه تروریستی حمله به مقر انتظامی چابهار زخمی و 2 نفر شهید شدند.


وی افزود: 10 نفر از حادثه دیدگان از کادر نیروی انتظامی و بقیه شهروندان عادی بودند که در آن حوالی در حال تردد و مشغول فعالیت روزمره بودند.
وی تصریح کرد: در ساعات اولیه حادثه سریعا کادر پزشکی و آمبولانس به محل حادثه اعزام و زخمی ها به بیمارستان امام علی(ع) انتقال پیدا کردند.
وی با بیان اینکه 12 نفر از مصدومان در بیمارستان در حال مداوا هستند و حال عمومی آنان رضایت بخش است، خاطرنشان کرد: سه نفر از این مصدومان در بخش آی سی یو بستری هستند.
معاون درمان دانشکده علوم پزشکی ایرانشهر بیان کرد: در بین مصدومان چهار کودک، یک خانم باردار و شماری از شهروندان عادی هستند.
کردی گفت: کادر بهداشتی و درمانی چابهار با تمام توان در خدمت به مجروحان انجام وظیفه می کنند.
وی از همکاری و پیگیری های اعضای شورای تامین و سرکشی امامان جمعه، معاون استاندار، فرماندار و فرماندهی انتظامی استان سیستان و بلوچستان قدردانی کرد.

**جزئیات حادثه از زبان فرمانده انتظامی استان
فرمانده انتظامی سیستان و بلوچستان عصرپنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: راننده یک دستگاه خودرو وانت حامل مقدار زیادی مواد منفجره در حال تردد در یکی از خیابانها چابهار بوده که به قصد اقدام تروریستی به یکباره به سمت یکی از مقرهای انتظامی این شهر تغییر مسیر داده است.
سردارمحمد قنبری ادامه داد: در این حادثه به علت وجود موانع در مقابل درب ورودی و هوشیاری و اقدام به موقع نیروهای انتظامی مستقر در محل ستاد عامل انتحاری موفق به ورود به مقر انتظامی نشده بود و با اقدام شجاعانه این نیروها به هلاکت رسید.
فرمانده انتظامی سیستان و بلوچستان با بیان اینکه در این حادثه تنها عامل تروریستی حادثه به هلاکت رسید، افزود: از آنجایی که در پشت پرده این اقدام تروریستی اتاق فکری وجود دارد تلاش برای شناسایی و دستگیری مرتبطان حادثه به طور جد در دستور کار قرار دارد.
سردار قنبری با بیان اینکه در این حادثه 2 نفر از نیروهای انتظامی شهید و چهار نفر دیگر نیز زخمی شدند، اظهار داشت: تعدادی از مردم عادی نیز مجروح و به بیمارستان منتقل شدند.
وی با قدردانی از تلاش های شبانه روزی نیروهای جان برکف انتظامی گفت: در صورت ورود این خودروی حامل مواد انفجاری به داخل ستاد اتفاقی مهیب رخ می داد که با از خودگذشتگی نیروهای انتظامی از حادثه بزرگ جلوگیری شد.
فرمانده انتظامی سیستان و بلوچستان با بیان اینکه اوضاع شهر چابهار کاملا تحت کنترل است گفت: هم اینک شهر در وضعیت عادی قرار دارد و جای هیچ گونه نگرانی نیست.
برخی شبکه های اجتماعی نوشته اند: گروهکی تحت عنوان «انصارالفرقان» مسئولیت این انفجار را بر عهده گرفته است.
به گزارش ایرنا شهرستان چابهار از شرق با کشور پاکستان، از جنوب با دریای عمان(مکران)، از غرب با بندر کنارک و از شمال به شهرستانهای دیگر سیستان و بلوچستان متصل است.
بندر و منطقه آزاد چابهار در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان واقع شده است.
3043 **6081

منبع: ایرنا

خبر بعدی:

سفیر جدید ایران در هند: پروژه چابهار ادامه می‌یابد

خبرگزاری فارس: «علی چگنی» سفیر جدید جمهوری اسلامی ایران در هند در مصاحبه اختصاصی با یک روزنامه پر تیراژ و معروف هندی به سوالات این رسانه درباره روابط تهران- دهلی نو، تحریم‌های آمریکا و ادامه همکاری‌های هند و ایران برای توسعه بندر چابهار پاسخ داد.

خبرنگار روزنامه «هندو» مصاحبه با سفیر جدید ایران در هند را با سوالی درباره همکاری دو کشور در بندر «چابهار» آغاز کرد و پرسید: «امروز وضعیت پروژه چابهار چگونه است و طی چند ماه آینده چه پیش می‌آید؟»

علی چگنی گفت: «چابهار در هند شناخته شده است، اما با این حال، بسیاری فقط نام آن را می‌دانند و چیز بیشتری نمی‌دانند. خیلی این را نمی‌دانند که بندر چابهار خیلی به هند نزدیک است. از بندر غربی کاندلا با یک کشتی سریع تنها ۶ روز تا چابهار فاصله است. ما می‌خواهیم که چابهار را به عنوان یک قطب کشتی‌های بزرگ ارتقا دهیم. چابهار در طی سال هوای خوبی دارد و نام آن هم به معنای چهار بهار است که این موضوع نه تنها برای زیرساخت بندر مفید است بلکه برای ایجاد منطقه تجارت آزاد که ما در حوالی آن داریم می‌سازیم، هم مفید است».

سفیر ایران با تاکید بر اینکه پروژه‌های ساخت و ساز در چابهار در جریان است، افزود: «ما قادر خواهیم بود تا آسان‌ترین راه برای تجارت هند و افغانستان را بسازیم و همچنین می‌توانیم چابهار را به ترکمنستان وصل کنیم. از زاهدان ما یک خط ریلی از طریق ترکیه به اروپا و آسیای مرکزی از طریق آذربایجان و ارمنستان و همچنین از راه عراق و سوریه به دریای مدیترانه داریم، با اتصال خط ریلی چابهار به زاهدان، فرصت‌های بیشمار بیشتری ایجاد خواهد شد».

خبرنگار هندی از تاثیر تحریم‌های آمریکا بر همکاری هند با ایران برای توسعه زیرساخت بندر چابهار سوال کرد.

سفیر ایران در هند در جواب گفت: «اول از همه اینکه، برای چابهار یک معافیت تحریمی آمریکا وجود دارد و این معافیت هیچ محدودیت زمانی ندارد، البته ما هیچ اهمیتی به تحریم‌های طرف‌های ثالث نمی‌دهیم. این کشور و مراودات اقتصادی ما است و تا حدی که بتوانیم برای توسعه آن تلاش می‌کنیم. ما حتی در زمان‌هایی معتقد بوده‌ایم که علیرغم غیرانسانی و غیرقانونی بودن این تحریم‌ها، آن‌ها برای ما فرصت هستند. وقتی در ابتدا (جنگ تحمیلی هشت ساله صدام) علیه ما جنگ شروع و تحریم‌های (آمریکا) علیه ما اعمال شد، ما در موقعیتی ناگوار بودیم که حتی برای تامین گلوله و سلاح‌های معمولی برای دفاع از خودمان از دیگر کشور‌ها التماس می‌کردیم، اما ما اکنون از منظر دفاعی یک قدرت منطقه‌ای هستیم و هیچکس نمی‌تواند به ما چپ نگاه کند. ما به خاطر تحریم‌ها خودکفا شدیم و حالا می‌دانیم که چطور روی پای خودمان بایستیم».

خبرنگار هندی به حمله ۱۵ آذر یک تروریست در چابهار اشاره کرد و سوال کرد: «آیا در آنجا خطر امنیتی وجود دارد؟»

در آن حمله، یک تروریست با خودروی وانت حامل مواد منفجره قصد ورود به داخل ستاد انتظامی چابهار را داشت که با هوشیاری مأموران انتظامی به هلاکت رسید. در اثر این حمله تروریستی ۲ مامور انتظامی شهید و ۴۳ تن از ماموران و مردم عادی زخمی شدند

چگنی در جواب سوال خبرنگار هندی گفت: «ما یک کشور مستقل هستیم، اما دشمنانی داریم. البته به شما اطمینان می‌دهم که علیرغم این موضوع، ایران امن‌ترین کشور در منطقه‌مان است. امنیت فقط برخاسته از سلاح نیست بلکه از توانمندی داخلی نشات گرفته است. ما در ایران برخلاف برخی از کشور‌ها قرائتی صلح‌آمیز از اسلام داریم. اگر کشور‌های خارجی در تلاش بودند که کشورمان را ناامن کنند، آن‌ها شکست خورده‌اند. ایران همانند هند همسایگانش را تهدید نمی‌کند. فقط یک انفجار نباید به عنوان مایه نگرانی برای خطر امنیتی در منطقه تلقی شود».

خبرنگار روزنامه «هندو» در ادامه این مصاحبه درباره کاهش میزان خرید نفت ایران توسط هند به دلیل تحریم‌های آمریکا سوال کرد: «آیا این موضوع سبب ناامیدی حکومت ایران شده است؟»

سفیر ایران اینطور پاسخ داد: «هند در طول تاریخ، دوست خوب ایران بوده است. دوستی ما تنها به این نسل کنونی تعلق ندارد بلکه این دوستی سابقه هزاران ساله دارد. ما برای قرن‌ها در همسایگی هم زندگی کرده‌ایم و دارای فرهنگ مشترک، عقاید، زبان، هنر و موسیقی و بسیاری دیگر از موضوعات مشترک هستیم. یک یا دو اتفاق نمی‌تواند این موضوع را عوض کند. ما به هم بسیار متصل و مرتبط هستیم».

وی در بخشی از جوابش گفت: «مقام‌های هندی به صراحت گفته‌اند که آن‌ها واردات انرژی خود از ایران را به صفر نخواهند رساند و ما از این تصمیم مستقل آن‌ها سپاسگذاری می‌کنیم».

خبرنگار هندی سوال کرد: «(بعد از بازگشت تحریم‌های نفتی آمریکا) ایران از چهارمین صادرکننده نفت هند به جایگاه ششم نزول کرد. آیا شما می‌گویید که این موضوع باعث رنجش‌تان نمی‌شود؟»

چگنی اینطور پاسخ داد: «میزان واردات نفت هند بالا و پایین می‌شود، اما ما مطمئن هستیم که تصمیم هند ادامه واردات نفت (از ایران) و لغو نکردن آن است».

در پی تعویق در تصویب لایحه "پالرمو" رقم خورد| قله‌های جدید برای دلار و سکه

افزاش قیمت خودرو و ناکارآمدی مسئولان| رشد ۱۸ درصدی قیمت پراید، فقط در یک ماه| گرانی تا کجا ادامه خواهد داشت؟

لو دادن یک راز بزرگ که باعث به شهادت رسیدن 27 سپاهی شد / مشاور فرمانده کل قوا توضیح داد

کلیدواژه: اجتماعي حادثه تروريستي بهداشت و درمان چابهار

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۸۴۲۶۴۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • پروژه چابهار ادامه می‌یابد/ هند به خرید نفت از ایران ادامه می‌دهد
 • رسانه هندی:ایران به‌رغم تحریم‌ها بندر چابهار را توسعه می دهد
 • ◄ شکایت از موانع گمرکی در امر ترخیص کالا در بندرعباس
 • سیستان و بلوچستان و شگفتی های منحصر بفرد
 • لاریجانی: دولت پاکستان باید پاسخگوی حادثه تروریستی سیستان و بلوچستان باشد
 • ◄ حتی یک خودرو هم از گمرک ترخیص نشد
 • اردوی تیم ملی بوکس در چابهار
 • کسب درآمد ۵۶۰۰ میلیاردی از ترخیص خودرو با وجود ممنوعیت واردات
 • خودروها ترخیص نشد/ تصمیم گرفتند که پول مردم را با سودش برگردانند
 • شرایط ترخیص کالا از واحدهای تولیدی در گمرک سمنان تسهیل می‌شود
 • یک خودرو هم از گمرک ترخیص نشده است
 • هنوز خودرویی از گمرک ترخیص نشده است
 • تیم ملی بوکس فردا راهی سیستان و بلوچستان می‌شود
 • حضور ۲۰ کشور در جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر چابهار ‌
 • آغاز جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر چابهار با حضور 20 کشور
 • یک خودرو هم از گمرک ترخیص نشده است/ پول مردم را با سودش برمی‌گردانیم
 • انتقال 7 مجروح حادثه تروریستی زاهدان به شهر خود؛ بزودی
 • حضور دادستان کل کشور در مراسم تشییع پیکر شهدای حادثه تروریستی سیستان و بلوچستان
 • واکنش اینستاگرامی سردار سلیمانی نسبت به حادثه تروریستی سیستان و بلوچستان +عکس