به گزارش جماران؛ دکتر جهانگیری با تاکید بر ناتوانی آمریکا در به صفر رساندن فروش نفت ایران،‌ تصریح کرد: ما برای فروش نفت به راه های جدیدی دست پیدا کرده ایم و حتی اگر شرکای اصلی اقتصادی ما خرید نفت را کاهش بدهند شرکای جدیدی پیدا کردیم و به آنها نفت فروخته ایم و این راه را ادامه خواهیم داد.

متن کامل مصاحبه دکتر جهانگیری با خبرگزاری «کیودو» به شرح ذیل است:

*****

خبرنگار: از شما متشکرم که با وجود مشغله کاری بسیاری که دارید، وقتتان را در اختیار ما قرار داده و با ما همراهی کردید.

ملاقات با شما برای من مایة افتخار است، آقای دکتر. سؤال‌های ما عمدتاً مربوط به بحث برجام و روابط دو جانبه ایران و ژاپن است.

دکتر جهانگیری: خواهش می کنم. خوش آمدید. من آماده ام و در خدمت شما هستم.

خبرنگار: سؤال من در مورد مسایل دو جانبه ایران و ژاپن است، جناب آقای جهانگیری همانطور که شما مطلع هستید ایران با ما روابط تاریخی دوستانه‌ای داشته که بعد از انقلاب اسلامی 1357 هم حفظ شده است. ژاپن و ایران روابط بسیار نزدیکی در حوزه‌های مختلف دارند و ژاپن مقدار قابل ملاحظه‌ای نفت خام از ایران خریداری می‌کند. آمریکا مؤکداً از ژاپن درخواست کرده که واردات نفتش را از ایران به صفر برساند. با این که ژاپن موفق شد در مراحل آخر معافیت بگیرد اما این معافیت صرفاً 180 روز اعتبار دارد و مشخص نیست که بعد از این 180 روز بتواند به واردات نفت از ایران ادامه دهد و همانطور که آمریکا درخواست کرده ممکن است واردات نفت از ایران به صفر برسد. نظر شما در مورد توقف کامل واردات نفت ژاپن از ایران چیست؟ 

دکتر جهانگیری: روابط ایران و ژاپن در طول قرن گذشته بسیار خوب بوده و پس از پیروزی انقلاب اسلامی در طول 40 سال اخیر نیز روابط ما در بخش‌های مختلف خوب و رو‌به پیشرفت بوده است. البته در برخی مواقع هم با مشکلاتی روبرو شده که این مشکلات هیچ‌کدام مرتبط با مسائل دو دولت نبوده و معمولاً مسائلی خارج از اراده دو دولت بر این موضوع تأثیر گذار بوده‌اند. 

بخش عمده‌ای از این مسائل، تحت تأثیر فشارهایی بوده که معمولاً آمریکایی‌ها وارد می‌کردند و این فشارها در مقاطعی بر روابط اقتصادی ایران و ژاپن اثر گذاشته‌اند. ژاپن کشور صنعتی بزرگی است که به نفت نیاز دارد ما نیز در منطقة خلیج فارس کشور مهم و بزرگی هستیم و یکی از تولید‌کننده‌های عمدة نفت به‌شمار می‌رویم و تاکنون نیز تأمین‌کنندة بخشی از نفت مورد نیاز ژاپن بوده‌ایم. 

ما به روابط اقتصادی پایدار با ژاپن، چه در زمینة فروش نفت و چه در سایر زمینه‌ها، فکر می‌کنیم. به محاسبات فعلی توجه زیادی نداریم. شرایط آیندة دو کشور در دو منطقة مهم برای ما بسیار پراهمیت و تعیین‌کننده است. دولت ژاپن معمولاً در چنین موقعیت‌هایی روش‌های خاص خود را برای عبور از فشارهای آمریکا به‌کارگرفته است و ما امیدار هستیم که در آینده نیز از روش‌های خاص خود استفاده کند و بتوانند خریدار اصلی نفت ایران باشد. ما آمادگی داریم با دولت ژاپن و کمپانی‌های ژاپنی مذاکره کنیم و راه‌های جدیدی بیابیم که بتوانیم از طریق آن راه‌ها، مبادلات تجاری بین دو کشور را بدون دخالت آمریکا ادامه دهیم. 

خبرنگار: دولت ژاپن بر حمایت از برجام اصرار و تأکید دارد و از ایران خواسته که همچنان در برجام باقی بماند، اما به نظر می رسد ژاپن آنقدرها تلاش نکرده که دولت ترامپ را راضی کند تا در تصمیم خروج یکجانبه از برجام تجدیدنظر کند و تحریم‌ها را موقتاً به صورت کامل اعمال نکند. ارزیابی شما از روش دولت ژاپن چگونه است و آیا ژاپن می‌تواند به عنوان یک واسطه و ناجی نقش منحصر به فردی را اجرا کند تا نگرش دولت آمریکا را عوض کند؟ به نظر شما ژاپن چگونه می تواند از قدرت سیاسی و دیپلماتیک خود در زنده نگه داشتن برجام استفاده کند؟ انتظار شما از دولت ژاپن برای تلاش در زمینة زنده نگه داشتن برجام چیست؟

دکتر جهانگیری: برجام یک توافق بین‌المللی است و به تأیید شورای امنیت سازمان ملل رسیده و شورای امنیت قطعنامه‌ای در ارتباط با آن تصویب کرده است. آمریکایی‌ها در خروج از برجام تنها هستند و در سطح بین‌المللی فقط رژیم صهیونیستی و چند دولت منطقه، آمریکا را حمایت می‌کنند. جامعه جهانی در مقابل آنهاست. این موضوع‌که آمریکایی‌ها اصرار دارند، سیاست‌های یکجانبه خودشان را بر همة دولت‌ها و کمپانی‌های دنیا اعمال کنند و اصرار دارند که این سیاست یکجانبه را با تهدید و تحریم دیگران در سطح بین المللی تثبیت کنند، یک اتفاق نامبارک و نگران‌کننده است. ژاپن بعد از جنگ جهانی دوم نشان داده که طرفدار توافقات و به دنبال اجرایی شدن پیمان‌های بین‌المللی در راستای حمایت از صلح جهانی است. با توجه به این که سیاست‌های رئیس‌جمهور آمریکا فقط در زمینه برجام نیست و حتی در زمینه توافقات آب و هوا، محیط زیست و توافقات دیگر نیز بوده، خواست ما این است که دولت ژاپن در راستای اجرای همان سیاست‌هایی که بعد از جنگ جهانی اتخاذ نموده در مقابل این حرکت ها ایستادگی و از توان خود استفاده کند تا مانع یکجانبه گرایی آمریکا در دنیا شود. اگر ژاپن و سایر متحدین آمریکا چنین اقدامی را انجام دهند، حتماً برجام نیز حفظ خواهد شد و ما نیز از این موضوع استقبال می کنیم. 

خبرنگار: نظر برخی منتقدان چنین است که سیاست خارجی ژاپن بیش از حد به آمریکا وابسته است و باید مستقل‌تر و بی‌طرف‌تر باشد و این پیغام را به آمریکا بفرستد که از سیاست یکجانبه گرایی اجتناب کند و ژاپن باید از آمریکا بخواهد که بیش از پیش به هنجارهای جهانی احترام بگذارد. به هر حال، همانطور که مطلع هستید ژاپن و آمریکا ارتباطی قدرتمند و قوی با یکدیگر دارند، ارزیابی شما از این سیاست خارجی ژاپن چیست؟

دکتر جهانگیری: سیاست ژاپن با آمریکا به عنوان یک دولت مستقل به خودشان برمی گردد و می‌توانند هر سیاستی در روابط خودشان داشته باشند. ولی ژاپن باید در مقابل یکجانبه گرایی که آمریکایی‌ها به دنبال آن هستند و کشورهای مستقل را تهدید می‌کنند، ایستادگی کند. این یکجانبه گرایی و تهدید، امروز با شروع برجام و برخی از موافقتنامه ها بوده و ممکن است در آینده به سایر موضوعات و کشورهای دیگر نیز سرایت کند. 

خبرنگار: به نظر می رسد شرکت‌های ژاپنی از تحریم‌های آمریکا تبعیت کنند. به این دلیل که هم دسترسی‌ به بازارهای آمریکا را از دست ندهند و هم از شبکه‌های مالی بین‌المللی محروم نشوند. شرکت‌های ژاپنی که در ایران مستقر هستند، شروع به کاهش فعالیت‌های تجاری‌شان کرده‌اند. یا این که کلاً به این فکر افتاده‌اندکه پایگاهشان را به یک کشور دیگر منتقل کنند. دولت ایران چطور می‌تواند این شرکت ها را متقاعد کند که در تصمیم‌شان تجدیدنظر کنند؛ در ایران بمانند و فعالیت‌های تجاری‌شان را ادامه دهند؟

دکتر جهانگیری: به‌هر‌حال تهدید آمریکا علیه کشورها و کمپانی‌ها اتفاق نگران کننده‌ای است و اگر دولت‌ها در مقابل یکجانبه گرایی لجام‌گسیخته‌ای که آمریکایی‌ها در پیش گرفته‌اند، ایستادگی نکنند، ممکن است کمپانی‌ها و شرکت‌ها در آینده از کشورهای خودشان هم تبعیت نکنند. ما آمادگی داریم که با همه کمپانی‌های ژاپنی که علاقمندند کارشان را در ایران ادامه دهند گفتگو کنیم و راهکارهای جدیدی پیدا کنیم که بتوانیم نگرانی آنها را کاهش دهیم تا بتوانند به فعالیت خود ادامه دهند.

خبرنگار: آقای رئیس جمهور روحانی برنامه‌ای برای بازدید از ژاپن در آیندة نزدیک دارند؟ یا ایران برنامه ای برای دعوت نخست وزیر ژاپن جناب آقای شینزو آبه به تهران دارد؟ و آیا دولت ایران با دولت ژاپن تا الان تماسی برقرار کرده است تا نشستی دو جانبه بین رؤسای دو کشور برگزار کند؟

دکتر جهانگیری: گفتگو در سطوح مختلف بین مقامات دو کشور جریان دارد. روابط ما کاملاً عادی است و هیچ مانعی برای گفتگو نداریم. آقای شینزو آبه در نیویورک و در حاشیه اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل با آقای روحانی ملاقات داشتند، ما منتظر آقای آبه بودیم که از تهران بازدید کنند و گفتگوهایی میان سران دو کشور صورت پذیرد. آن دعوت به قوت خود باقی است و هر وقت ایشان اراده کنند، تهران آمادگی پذیرایی از ایشان را دارد. 

خبرنگار: پس از اینکه آمریکا مجدداً تحریم‌ها را علیه ایران اعمال کرد، حجم نفت صادراتی ایران بنابر گزارش‌ها و ادعاها در ماه‌های اخیر، کاهش شدیدی داشت و ادعا شده که در مقایسه با ماه آوریل (اردیبهشت امسال) که صادرات نفت دو و نیم میلیون بشکه در روز بوده این مقدار در ماه‌‌های اخیر به یک و نیم میلیون بشکه رسیده، اگر چنین چیزی صحت داشته باشد این کاهش زیاد و قابل توجه است، ارزیابی شما از حجم نفت صادر شده در ماه‌های اخیر چیست؟ می‌شود لطفاً دقیقاً برای ما بگویید که تولید و صادرات نفت ایران چقدر است و برآورد شما از این تولید در ماه‌های آینده چگونه است؟

دکتر جهانگیری: بعد از تحریم، ترامپ اعلام کرد که در 4 نوامبر میزان صادرات نفت ایران به صفر می‌رسد و متوقف می‌شود. هم رئیس جمهور و هم وزیر خارجه و مقامات دیگر آمریکا با صراحت این هدف را اعلام کردند، برخی از کشورها در یکی دو ماه خرید نفتشان را متوقف کردند، ولی نفت ما به میزانی که نیاز داشتیم، صادر شد. ما با کشورهای دوست و شرکای اقتصادی خود، به راهکارهای جدیدی رسیده‌ایم و حتماً این روش‌ها را ادامه می‌دهیم و امیدواریم که بتوانیم میزان صادرات نفت‌مان را به سطح پیش از ماه آوریل برگردانیم. 

خبرنگار: ممکن است مقدار دقیق نفت صادراتی ایران را به طور مشخص یا تقریبی اعلام کنید؟

دکتر جهانگیری: تولید ما نسبت به آوریل کاهش قابل توجهی نداشته است. آن بخشی که نیاز بوده در داخل کشور مصرف کنیم، مصرف کردیم. بخشی از پالایشگاه‌هایمان را که قبل از آوریل ظرفیت کمتری داشتند به ظرفیت بالاتری رساندیم. در جاهایی که شرکای اصلی اقتصادی ما خرید نفت را کاهش دادند، شرکای جدیدی پیدا کردیم و به آنها نفت فروختیم. درآمد 7 ماهه ما از فروش و صادرات نفت به خارج از کشور نسبت به هفت ماه سال گذشته بیشتر بوده است. 

خبرنگار: می شود گفت حداقل دو میلیون هست؟

دکتر جهانگیری: حالا شما خیلی به عدد توجه نکنید، به پولش توجه کنید. 

خبرنگار: آمریکا ادعا کرده که یک سری محدودیت‌ها را به مدت 6 ماه اعمال کرده اما آنها تلاششان را خواهند کرد که صادرات نفت ایران را به صفر برسانند، این مسأله همانطور که شما اطلاع دارید صرفاً شش ماه اعتبار دارد، بعد از گذشت این شش ماه شما چطور می‌خواهید راه‌هایی برای صادرات نفت ایران پیدا کنید؟‌ بعد از این دوره به نظر شما، چه کشورهایی علیرغم فشارهای سنگینی که از طرف آمریکا وارد می شود، به واردات نفت ایران ادامه دهند؟

دکتر جهانگیری: ما فکر می‌کنیم شرکای اقتصادی ما به میزانی که در گذشته نفت می خریدند، از این پس نیز خواهند خرید. اگر بعضی کشورها نیز خریدشان را کاهش دهند، این کاهش قابل توجه نیست، ما با روسیه، چین، هند،‌ سایر کشورهای آسیایی، اتحادیه اروپا و شرکای اقتصادی‌مان در سایر نقاط جهان مثل آفریقا و آمریکا در حال مذاکرات جدی هستیم که هم بتوانیم نفت بفروشیم و هم بتوانیم از درآمدهای آن استفاده کنیم. آمریکایی‌ها می‌دانند، مردم و مسئولین دنیا نیز می‌دانند که منطقه خلیج فارس منطقه بسیار حساسی است. جمعیت ایران نیز نسبت به کشورهای حوزه خلیج فارس، جمعیت قابل توجهی است. این تهدید آمریکایی‌ها که فروش نفت ایران را به صفر برسانند، حرف بسیار خطرناکی است. آمریکایی ها باید بدانند که وقتی فروش نفت ایران صفر شود، کار بسیار خطرناکی خواهند کرد که ایران در چنین شرایطی، تصمیم لازم را خواهد گرفت. 

خبرنگار: چرا می گویید خطرناک است؟ آیا ایران قصد دارد اقدام خاصی در این مورد انجام بدهد؟

دکتر جهانگیری: من احتمال پیش آمدن چنین ایامی را بسیار ضعیف می‌دانم. احتمال این که موفق شوند فروش نفت ایران را متوقف کنند، بسیار ضعیف است، ولی اگر کشور بزرگی مثل ایران از مهمترین منبع درآمد خود محروم شود، تحریم طبق تجربیات ما بیشترین فشار را بر بیماران، سالمندان، کودکان و اقشار ضعیف جامعه وارد می‌کند.

خبرنگار: امروز صبح جناب آقای رئیس جمهور ایران در سخنرانی اعلام کرد که اگر آمریکا مانع از این شود که ایران نفت خام خود را صادر کند، ما نیز اجازه نخواهیم داد که یک قطره نفت از خلیج فارس به کشورهای دیگر صادر شود. آیا ایران می خواهد به زور تنگه هرمز را ببندد و اگر واقعاً چنین قصدی داشته باشید، برای بستن تنگه هرمز چه اقدامی انجام می‌دهید؟ همانطور که شما می‌دانید تنگه هرمز در دنیا منطقه ای راهبردی و حساس است. آیا واقعاً ایران می‌تواند تنگه هرمز را ببندد و مانع از این شود که نفت از این منطقه صادر شود؟‌ 

دکتر جهانگیری: همانطوری که گفتم، احتمال وقوع چنین شرایطی از نظر من بسیار ضعیف است. ما حتماً نفت‌مان را صادر می‌کنیم. در این چند ماه که برای چنین شرایطی آمادگی نداشتیم، اجازه ندادیم صادرات نفت‌مان متوقف شود. در حال حاضر، آمادگی داریم و مذاکراتی که با شرکای اقتصادی خود در دنیا کرده‌ایم به راحتی می‌توانیم به میزانی که نیاز داریم نفت صادر کنیم. ولی اگر صادرات نفت ما متوقف شود دنیا مطمئن باشد که سکوت نخواهیم کرد و حتماً‌ اقدامی مناسب انجام خواهیم داد. 

خبرنگار: آیا یکی از آن اقدامات بستن تنگه هرمز است؟

دکتر جهانگیری: ما گزینه های مختلفی داریم که بسته به شرایط تصمیم مناسب را خواهیم گرفت. 

خبرنگار: بعد از این که آمریکا از برجام خارج شد و تحریم‌ها را مجدداً اعمال کرد، مردم از نظر اقتصادی در شرایط دشواری قرار گرفتند. ارزش ریال شما کاهش قابل توجهی داشت، به گونه‌ای که قیمت کالاهایی که مصرف روزانه دارند و همچنین داروها افزایش بسیار شدیدی داشتند در واقع قیمتها افزایش صعودی داشتند. بیکاری در میان جوانان شما بسیار بالاست، دولت شما، دولت ایران، چطور می‌تواند اقتصاد را علیرغم فشار آمریکا همچنان احیا کند و زنده نگه دارد؟

دکتر جهانگیری: قطعاً با کاری که آمریکایی‌ها انجام دادند، فشارهای مختلفی به مردم وارد شده است. این فشار هم بیشتر به طبقات ضعیف جامعه ما وارد شده و ما در حال برنامه ریزی برای دو موضوع مختلف هستیم. نخست این که معیشت مردم را به نحوی مدیریت کنیم که شرایط اقتصادی مردم از وضع موجود بدتر نشود و در مرحله دوم از تحریم‌ها که تهدید هستند، برای توسعه کشور فرصت‌های جدیدی بسازیم. می‌توانیم بسیاری از ساختارهای اقتصادی کشور را در کنار اعمال تحریم‌ها اصلاح کنیم که قبلاً امکان اصلاح برایمان وجود نداشت و با برنامه‌هایی که داریم قطعاً می‌توانیم اقتصاد کشور را به نحوی اداره کنیم که بتوانیم برخی از مشکلات پیش‌آمده را برطرف کنیم. اکنون بعد از چند ماه تا حدی آرامش به اقتصاد کشور برگشته است و فکر می‌کنم در آینده وضعیتمان بهتر شود. 

خبرنگار: تقریباً به صورت روزمره شاهد اعتراضاتی در استان خوزستان هستیم و کارگران خواستار دریافت حقوق معوقه شان هستند، این روزها شاهد تأخیر در پرداخت حقوق‌ها در سراسر کشور هستیم که باعث شده مردم بسیار مستأصل شوند، آیا این موضوع به سیاست های اقتصادی مربوط است، چگونه می خواهید این درخواست‌ها و مطالبات مردم را برآورده کنید؟ آیا این اطمینان را دارید و مطمئن هستید که این اعتراضات مردم به دیگر نقاط کشور کشیده نمی‌شود و اتفاقی که در دی ماه سال 96 اتفاق افتاد تکرار نمی شود؟ 

دکتر جهانگیری: شما راجع به کشوری صحبت می‌کنید که بیش از 23 میلیون نفر شاغل دارد. تعداد زیادی از این افراد، حقوق بگیران دولت هستند که دولت همیشه به موقع حقوق آنها را پرداخت کرده است. برخی از بنگاه‌های خصوصی ما از جمله موردی که شما به آن اشاره کردید، به دلایل مختلفی وضع درآمدشان به شکلی درآمده که موفق نشدند حقوق کارگران را به موقع پرداخت کنند. ما تصمیم نگرفتیم جای مالک خصوصی بنشینیم و تصمیم بگیریم که حقوق کارگران را پرداخت کنیم.

مدیر یکی از این شرکت ها به دلیل تخلفاتش در زندان بوده، از زندان آزادش کردند و دولت نیز کمکش کرده و شروع به پرداخت حقوق کارگران و ساماندهی بنگاهش کرده است. به تظاهرات دی ماه سال گذشته اشاره کردید؛ در مقایسه با اتفاقاتی که این روزها در پاریس می افتد، بسیار کمتر و از نظر خشونت نیز قابل مقایسه نبود. رسانه‌های آمریکایی سعی بسیاری کردند تا به عنوان پیش‌نیاز عمل خودشان برای اقدامات بعدی که خروج از برجام بود، آن را در سطح جهان برجسته کنند ولی ما اینگونه مسائل را مدیریت می کنیم و نگرانی خاصی نداریم.

خبرنگار: ایران همواره تأکید کرده و مصر بوده که اگر نتواند از مزایا و منافع اقتصادی برجام بهره‌مند شود، از برجام خارج خواهد شد. برجامی که رئیس جمهور شما آن را دستاورد بزرگ دیپلماتیک و حاصل سالها زحمت مداوم دانسته، چقدر احتمال می‌دهید که ایران از برجام خارج شود و برنامه هسته‌ای‌اش را با سرعت بیشتری از سر بگیرد؟ اگر شما از برجام خارج شوید، حمایت کشورهای اروپایی، چین و روسیه را از دست می‌دهید، برخی می‌گویند در واقع این یک خودکشی دیپلماتیک سیاسی است، آیا واقعاً به فکر خروج از برجام هستید؟

دکتر جهانگیری: ما وقت زیادی گذاشتیم تا بتوانیم با کشورهای طرف گفتگویمان به یک توافق برسیم، و فکر می کنیم که توافق خوبی انجام گرفت که هم منافع ملت ایران و هم منافع کشورهای دیگر را در نظر گرفت و هم به صلح جهانی کمک زیادی کرد. امروز هم از نتایج برجام این است که آمریکایی‌ها در خروج از برجام تنهای تنها هستند. در دنیا به جز اسرائیل و یکی دو کشور در منطقه، تمام جهان از ملت و دولت ایران و برجام حمایت می‌کنند، ما منتظریم ببینیم نتیجه اقدامات اتحادیه اروپا که به دنبال راهکارهایی هستند تا بتوانند به تعهدات خودشان در برجام عمل کنند، به کجا می انجامد. به هر حال یک توافق حتماً برای طرفین تعهدات و منافعی داشته است. ما به هر حال منتظر هستیم که طرف‌های برجام به تعهدات خودشان عمل کنند، همانطور که ایران طبق گزارش‌های آژانس بین المللی انرژی اتمی به تمام تعهدات خود عمل کرده است.

خبرنگار: شما چقدر صبر خواهید کرد تا اروپا این ساز و کار ویژه مالی را ارائه بدهد؟

دکتر جهانگیری: ما احساس می‌کنیم که اروپایی‌ها اراده جدی دارند و به دنبال راهکارهای جدیدی برای تداوم همکاری با ما هستند. امیدوارم که این کار سریعتر انجام گیرد تا اعتماد مردم ایران نسبت به اتحادیه اروپا از بین نرود و آن روزی که مطمئن شویم که آنها دیگر نمی‌توانند کاری کنند، حتماً اقدامات خود را انجام می‌دهیم. 

خبرنگار: ایالات متحده اخیراً ایران را به آزمایش موشک بالستیک دوربرد متهم کرده و گفته است این کار نقض قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل است. استدلال ایران این است که توسعه ساخت موشک صرفاً اهداف حمایتی دارد و به هیچ عنوان ناقض قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل نیست. آیا ایران اصلاً نیاز دارد که موشک های دوربرد بالستیک بسازد، اگر هدف شما بازدارندگی است چه نیازی به موشک های دوربرد دارید؟

دکتر جهانگیری: ملت ایران تجربه تلخی از جنگ هشت ساله‌ با صدام دارد. در آن جنگ اکثر شهرها از جمله تهران پایتخت ما، مرتب با موشک هایی که از طرف رژیم عراق شلیک می شد، مورد حمله قرار می‌گرفت و ما به هر جای دنیا مراجعه می‌کردیم که بتوانیم حتی یک موشک بگیریم تا مقابله یا حداقل تهدید به مقابله کنیم، هیچ کس به ما موشک نمی داد. بنابراین ما برای دفاع از ملت خودمان به سمت ساخت موشک رفتیم و این موشک ها صرفاً یک سلاح دفاعی و بازدارنده هستند. از هیچ کس نیز برای تعیین بُرد موشکهایمان اجازه نمی‌گیریم، با هر چیزی که احساس می‌کنیم تهدید علیه ما است، مقابله خواهیم کرد و متناسب با نیاز دفاعی کشورمان موشک می سازیم. آمریکایی‌ها نیز در این مورد مثل همیشه با خبرسازی و شانتاژ خبری در مورد سلاح های دفاعی ایران اتهام زنی کردند. این ذات آمریکایی هاست. 

خبرنگار: سؤال بعدی در مورد عربستان سعودی است. جناب آقای جهانگیری، می‌دانید که روزنامه‌نگار جمال خاشقجی در کنسولگری عربستان در استانبول کشته شد. یکی از کسانی که در صف اول اتهام قرار دارد ولیعهد عربستان محمد بن سلمان است که گفته می‌شود دستور قتل این خبرنگار را صادر کرده است. ایران و عربستان سعودی چند سال قبل روابطشان را قطع کردند و تا کنون این روابط مجدداً برقرار نشده است. نظر شما در مورد به قتل رسیدن این گزارشگر و این خبرنگار چیست؟ آیا هیچ‌گونه تمایل یا قصدی برای شروع گفتگو با عربستان سعودی دارید تا روابطتان را احیا کنید؟

دکتر جهانگیری: ما با عربستان رابطه بسیار خوبی داشتیم. خصوصاً با وجود دو شهر و دو پایگاه مهم اسلامی در عربستان یعنی مکه و مدینه، هر سال تعداد قابل توجهی از مردم ایران برای زیارت به آن کشور سفر می‌کنند. تا زمان ملک عبدالله رابطه ما بسیار خوب بود. هم ملک عبدالله به تهران آمد و هم رئیس جمهور ما به عربستان سفر کرد. متأسفانه در دوره جدید خصوصاً با روی کار‌آمدن محمد بن سلمان، تحریکاتی در منطقه اتفاق افتاد که به روابط دو کشور آسیب زد. یکی از بدترین تحریکات، حمایت‌های فکری و مالی سعودی ها از داعش بود. ما اطلاعات و آمار دقیقی از حمایت سعودی‌ها از داعش داریم. موضوع تأسف برانگیز دیگر، حمله عربستان و متحدانش به یمن بود. مردم بیگناه و مظلوم یمن، بیمارستان‌ها، مدارس و اجتماعات مردمی مکرراً هدف بمباران هواپیماهای سعودی قرار می گیرند. ما همواره آمادگی داریم تا مسائل بین دو کشور را حل کنیم و این مسائل باید میان دو کشور حل شود. اکنون دو سال است که حجاج ایرانی مجدداً سفر به مکه را آغاز کرده¬اند و حج¬شان را بجا می‌آورند. قتل خبرنگار سعودی، اتفاق عجیبی بود. این که گفته شود بدون اطلاع مقامات مافوق صورت گرفته، اصلاً قابل پذیرش نیست. احضار و انتقال هر فردی به داخل کنسولگری یک کشور حتماً به اجازه مقام مافوق نیاز دارد. مگر می‌شود کنسولگری یک کشور بدون اجازه بگذارد چنین اتفاقی بیفتد؟ اگر این جنایت در هر کشور دیگری اتفاق افتاده بود آمریکایی‌ها تا سالها موضوع را رها نمی‌کردند. متأسفانه به خاطر منافع اقتصادی و مالی که بین آمریکا و سعودی¬ها وجود دارد، مسائل انسانی قربانی 

می شود.

خاشقجی درباره اقداماتی که سعودی¬ها در منطقه انجام دادند، اطلاعات زیادی داشته که بخشی از آنها در برخی از روزنامه‌های اروپایی منتشر شد. به هر حال از این اتفاق ابراز تأسف می‌کنیم.

خبرنگار: بخاطر مصاحبه ای که با خبرگزاری ما داشتید از شما تشکر می کنیم.

دکتر جهانگیری: موفق باشید.

انتهای پیام

منبع: جماران

خبر بعدی:

پاکستانی‌ها حسن‌نیت خود را نشان نمی‌دهند/مسئولان اهمیت مرزها را نادیده گرفته‌اند

صراط:

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه نماینده مردم اسلام‌آباد غرب و رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با  فارس، در پی جنایت تروریستی استان سیستان و بلوچستان اظهار داشت: اعتقاد من بر این است که ورشو یک رسوایی بزرگ برای آمریکا بود؛ یعنی در ادامه رسوایی‌های دیگری که انزوای آمریکا را در دنیا نشان داد، در ورشو هم همین اتفاق افتاد.

وی افزود: آمریکایی‌ها سعی کردند پس از اینکه کانال‌های رسمی بین‌المللی مانند شورای امنیت سازمان ملل متحد را امتحان کردند، برای اینکه علیه ایران اقداماتی صورت گیرد، نهایتا منزوی شدند.

فلاحت پیشه در همین زمینه عنوان کرد: ما قبل از آن هم دیدیم که کشورهای اسلامی را در عربستان جمع کردند تا ائتلافی عملی علیه ایران صورت گیرد، اما پس از آن سران کشورهای اسلامی وارد فاز عملی شدند، عملا سعی‌شان بر این بود که سیاستی را در پیش بگیرند تا فضای منفی و روانی علیه ایران شکل دهند، اصل آن سیاست هم برعهده آقای پمپئو است که مدام ترامپ را وارد اشتباهات متعدد می‌کند. 

*ورشو یک رسوایی بزرگ برای آمریکا بود

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: در ابتدا در ورشو سعی کردند نشست سران یا وزرای خارجه را شکل دهند، اما نهایتا تنها چند وزیر بیشتر شرکت نکردند و فقط آمریکا، رژیم صهیونیستی، عربستان و امارات یعنی چهار کشوری که عملا در سیاست‌های خود در قبال ایران منزوی شدند، در انزوا جلسه ورشو را برگزار کردند و یک شکست جدی‌ای را تجربه کردند.

فلاحت‌پیشه در ادامه سخنانش خاطرنشان کرد: بنابراین پس از این شکست تاریخی، سران کشورهای اسلامی را جمع کردند تا به راهکارهای عملی و برنامه‌ریزی شده برای مقابله با ایران برسند، اما هر روز آب رفتند و تعداد کشورهایی که در توطئه آمریکایی - سعودی علیه ایران شرکت می‌کردند کمتر می‌شد. 

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بر همین اساس اضافه کرد: در شورای امنیت هم رسوایی ترامپ شکل گرفت که خانم نیکی هیلی قربانی این رسوایی بود، در ورشو هم عملا اگر آمریکایی‌ها واقعیت رسوایی ورشو را درک کنند، حتما یا بولتن یا پنتو یا هر دو نفر این افراد باید قربانی این رسوایی بزرگ شوند. 

وی همچنین خاطرنشان کرد: در ورشو برخلاف انتظار آمریکایی‌ها عملا آمریکایی‌ها در اروپا غریب واقع شدند و هیچ قدرت اروپایی از آن استقبال نکرد، کشورهای دیگر بزرگ دنیا هم مانند چین و روسیه آنها را بایکوت کردند، لذا ما دیدیم معاون رئیس‌جمهور آمریکا هنگام ورود به لهستان در مصاحبه‌ مطبوعاتی مشترک با رئیس‌جمهور لهستان سعی کرد موضوع را به تهدید روسیه ربط دهد و نوعی سردرگمی در سیاست این بازی‌های شکل گرفت. 

*22 بهمن تیر خلاص ورشو در خیابان‌های ایران زده شد

وی ادامه داد: به ویژه اینکه دو روز قبل تیر خلاص ورشو در خیابان‌های ایران زده شده بود؛ یعنی جایی که حضور میلیونی مردم ایران را داشتیم و نمایش مضحک معدود افرادی که دست‌شان به خون ایرانیان آلوده است را در چند خیابان اطراف نشست هم باعث شد که دنیا مقایسه کند جایگاه مردمی انقلاب اسلامی ایران چگونه جایگاهی است و در عمل، افرادی که آمریکایی‌ها به آنها برای سیاست ضدایرانی‌شان دل بسته است، چه جایگاه مضحکی دارند. 

وی در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: اعتقاد من بر این است که رسوایی ورشو و حضور افتخارآمیز، جدی و توأم با تعصب دینی - ایرانی مردم در ۲۲ بهمن باعث می‌شود که ما نوعی سراشیبی را در تهاجم آمریکا و متحدانش در قبال ایران داشته باشیم. 

وی گفت:‌ آمریکایی‌ها عملا می‌فهمند که بیش از این اگر در قبال ایران سرسختی در پیش بگیرند حتما منزوی‌تر خواهند شد؛ لذا ما در آینده شاهد خواهیم بود که آمریکایی‌ها بیش از گذشته دنبال واسطه می‌گردند برای اینکه وارد فاز مذاکره با جمهوری اسلامی ایران شوند ودر طرف مقابل هم کشورهای دنیا نشان دادند که در مشارکت با ایران جدی هستند، به ویژه کشورهای اروپایی و عدم شرکت‌شان در ورشو نشان‌دهنده تقابل جدی با آمریکا بود. اما انتظار این است که چنین تقابل سیاسی‌ای در عرصه عملی منجر به همکاری‌های بیشتر اروپایی‌ها با ایران و بازگشت تحولات به مسیر شناسایی واقعیت و قدرت جمهوری اسلامی ایران شود. 

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در پاسخ به این سؤال که شما به بحث مقابله با جریان‌های تهاجمی و جنایتی دشمن اشاره کردید و مشخصا در خصوص حمله تروریستی اخیر در جاده خاش - زاهدان اقدام ویژه و مؤثر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی چیست، گفت: هفته گذشته بیانیه تحلیلی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی صادر شد که طی این بیانیه ما یکسری روند رسوایی دشمنان توسط جمهوری اسلامی ایران را در این بیانیه مورد روشنگری قرار دادیم و در طرف مقابل هم حقانیت‌های جمهوری اسلامی ایران و شاخص‌های قدرت پایدار کشور براساس دید آماری و نظری و مقایسه‌ای در تأیید کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی شکل گرفته که در آن بیانیه مطرح شد. 

*سازوکارهای تحولات پس از پیروزی ایران در ۲۲ بهمن و شکست دشمنان ایران در ورشو

فلاحت‌پیشه گفت:‌ ما حتما تحت عنوان سازوکارهای تحولات پس از پیروزی ایران در ۲۲ بهمن و شکست دشمنان ایران در ورشو را طی نشستی در دستورکار قرار می‌دهیم.

وی ادامه داد: ما قطعا طی این نشست از مسئولان وزارت خارجه هم دعوت می‌کنیم و حتما در قالب گزارش جدید وزارت امور خارجه در موضوع برجام، بحث همکاری ایران با اروپا به صورت عملیاتی و در قالب کمی و قابل مقایسه ارائه خواهد شد، همچنین اینکه وزارت خارجه در شرایط کنونی که بهره‌برداری در این خصوص صورت می‌دهد نیز مورد بحث قرار خواهد گرفت.

وی بیان کرد: از آنجایی که به هر حال حضور مردم یک مؤلفه بزرگ قدرت بود و شکست آمریکایی‌ها در ورشو هم نشان داد که عرصه بین‌المللی عرصه‌ای نیست که آمریکایی‌ها روی آن حساب کنند، بنابراین اینکه وزارت امور خارجه در این رابطه چه برنامه‌ای خواهد داشت را در دستورکار نشست ویژه کمیسیون قرار خواهیم داد. 

*باید یک سازمان دیپلماسی پارلمانی تعریف شود

فلاحت‌پیشه در ادامه بیان کرد: ما از مرکز پژوهش‌ها در وزارت امور خارجه هم خواسته‌ایم که (از آنجایی که معتقدیم مناسبات دو جانبه باید گسترش پیدا کند) یک سازمان دیپلماسی پارلمانی هم باید تعریف شود که در چه حوزه‌هایی پارلمان جمهوری اسلامی ایران می‌تواند در راستای سیاست خارجی کشور در شرایط کنونی عمل کند. 

وی همچنین تصریح کرد: ما هفته آینده در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی به رغم اینکه کمیسیون‌ها تعطیل است و مجلس بررسی بودجه می‌پردازد، اما جلسه را پس از نماز ظهر برگزار خواهیم کرد و جلسات کمیسیون کماکان برقرار خواهد بود. 

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در تشریح جزئیات نشست‌های هفته آتی کمیسیون متبوعش اظهار داشت: یکی از این نشست‌ها مربوط به موضوع حادثه تروریستی زاهدان و بررسی علل و عوامل آن است و همچنین نشست دیگری به موضوع ورشو و تحولات بعد از شکل‌گیری راهپیمایی ۲۲ بهمن و راهبردی که براساس آن مترتب خواهد شد اختصاص می‌یابد. 

*نشست ویژه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در پی حادثه تروریستی زاهدان

وی همچنین در پاسخ به این سؤال که طی نشست نخست کمیسیون در هفته آینده که با محور بررسی حادثه تروریستی سیستان و بلوچستان شکل می‌گیرد، موضوع تصمیم دولت و دستگاه‌های نظامی و امنیتی برای انتقام سخت عاملان این حادثه نیز مورد بحث قرار خواهد گرفت یا خیر، گفت: بنده از زمانی که رئیس کمیسیون شدم دو بار به زاهدان سفر کردم و مرزها را از نزدیک مورد بازدید قرار دادیم.

وی افزود: نکته‌ای در این خصوص وجود دارد که بنده طی نامه‌ای در اعتراض به بودجه به مسئولان نظام نوشتم و در آنجا عنوان کردم که تنها یک‌پنجم الزامات بودجه‌ای مورد نیاز برای مرز در بودجه دیده شده است. 

* مسئولان کشور اهمیت مرزها را نادیده گرفته‌اند

فلاحت‌پیشه ادامه داد: واقعیتی که وجود دارد این است که مسئولان کشور هنوز اهمیت مرزها را جدی نگرفته و آن را نادیده گرفتند. 

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در ادامه تأکید کرد که آخرین تیر در ترکش دشمنان ما اقدامات ایذایی است و این مهمترین سیاست و تیر در ترکش دشمنان ماست که در مرزهای کشور و مرزهای شرقی ما متمرکز شده‌اند. 

وی با اشاره به اینکه ده‌ها تروریست عملیات انتحاری را آموزش دیده‌اند گفت:‌هدف آنها اقدامات ایذایی است اما ما الزامات بودجه لازم برای مقابله با این مسائل را درنظر نگرفته‌ایم که باید بیش از پیش به آن توجه شود، همچنین انتظاری که وجود دارد، اقدام متقابل و پشیما‌ن‌کننده است. 

* جمهوری اسلامی به توان اقدام متقابل پشیمان‌کننده رسیده است

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران به توان اقدام متقابل پشیمان‌کننده در عرصه دولتی رسیده است، حتی آمریکا هم این واقعیت را درک کرده است که ایرانیان می‌توانند اقدامات مقابله به مثل پشیمان‌کننده داشته باشد و چه آمریکا، چه رژیم صهیونیستی و چه برخی مرتجعین این واقعیت را پذیرفته‌اند، لذا در قبال ایران هیچ گاه دست به ریسک‌ها و یا اقدامات احمقانه نمی‌زنند. 

وی اضافه کرد: این راهبرد مقابله پشیمان‌کننده را البته با تقویت اصل پیشگیری باید در قبال تروریست‌ها پیش گرفت،همچنین بودجه لازمه را باید درنظر بگیریم. 

وی افزود: بودجه‌ای که در صحن مجلس قرار است بررسی شود، اگر الزامات ما را نادیده گرفته باشد، از آنجایی که به آقای لاریجانی، تاجگردون و مسئولان مربوطه و نوبخت این الزامات را توضیح دادم، اما هنوز اقدامات دیده نشده است که اگر این روال ادامه پیدا کند باید در صحن یک کار اساسی صورت گیرد. 

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس همچنین خاطرنشان کرد: همچنین باید در قالب دیپلماسی کشور که بخشی از آن دیپلماسی عمومی است، حامیان اصلی تروریست‌ها اکنون در خیابان ورشو هستند و البته کسانی که برگزار کننده نشست ورشو هستند و با رسوایی کامل، آمریکایی‌ها در جمع کسانی حاضر می‌شوند که ۱۷ هزار ایرانی را شهید کردند و هنوز هم شهید می‌کنند.

وی افزود: عربستانی‌ها نیز خیلی رسوا آمدند و ایرانیانی را که دست‌شان به خون هم‌وطنانشان آلوده بود را جمع کردند، به آنها پول، هزینه رسانه، هزینه تبلیغ و پول تسیلحاتی و مالی و البته هزینه برگزاری میتینگ‌های سیاسی ضد ایران را به آنها دادند و اتفاقا آن دسته از تروریست‌هایی که بیشتر خونریزی و جنایت کردند، بیشتر مورد حمایت عربستان و مرتجعین و البته آمریکا قرار گرفتند، لذا این باید در قالب دیپلماسی عمومی حتما فریاد زده و روشنگری شود،ضمن اینکه باید در قالب دیپلماسی رسمی ما باید اتمام حجت جدی را با کشور پاکستان داشته باشیم. 

*پاکستانی‌ها حسن‌نیت خود را در قبال ایران نشان نمی‌دهند

وی در خاتمه گفت: ایران همان کشوری است که هرگاه بلایایی در پاکستان شکل می‌گیرد، ایرانی‌ها پول نقد برای کمک به مردم پاکستان دادند، در همین تابستان بنده خودم دخالت کردم برای اینکه برق ناحیه هودر وصل شود، چرا که آنها را به عنوان برادران هم‌وطن و همسایه ما می‌دانستیم و از وزیر خواستم که این کار را صورت دهد اما اکنون ما می‌بینیم که پاکستانی‌ها به ویژه ارتش این کشور حسن‌نیت خود رادر قبال ایران نشان نمی‌دهند، بنابراین ما نیازمند یک دیپلماسی جدی در این رابطه هستیم. 

 

لیاقت مردم خرگیری نیست/ همکاری نشود، اجازه خروج مرغ را نمی‌دهم

آیا FATF مانع فعالیت‌های سپاه و کمک ایران به حزب‌الله و نیروهای مقاومت سوریه می‌شود؟

خواهر جانسون به نشانه مخالفت با بریگزیت برهنه شد!

کلیدواژه: منع به کارگیری بازنشستگان جمال خاشقجی استیضاح ظریف اسحاق جهانگیری ژاپن برجام نفت ایران تحریم ایران تحریم های ایران تحریم ها منع به کارگیری بازنشستگان جمال خاشقجی استیضاح ظریف امام خمینی س سید مصطفی خمینی سید احمد خمینی سید حسن خمینی انقلاب اسلامی

منبع این خبر، وبسایت www.jamaran.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۸۴۲۸۸۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • لیگ جهانی کاراته وان دبی|مصاف عسگری با قهرمان ایتالیایی در فینال/ ۷ شانس مدال برنز برای کاراته‌کاهای ایران در روز نخست
 • توافق سران برای سوریه واحد
 • قدرت انقلاب اسلامی در پول و سلاح نیست/ نرم افزار رسیدن به تمدن اسلامی را داریم
 • کمال خرازی: دشمنان زیادی وجود دارند که انواع تسلیحات را در اختیار دارند/ چاره دیگری نداشتیم جز اینکه فن‌آوری موشکی خود را برای دفاع از خود توسعه دهیم
 • بيانيه مشترک ايران، روسيه و ترکيه
 • طرح محرمانه دولت آمریکا برای خرابکاری در صنایع موشکی ایران
 • من مائده، صدای من را از ایران می‌شنوید
 • فلاحت‌پیشه: آمریکا و رژیم صهیونیستی در قبال ایران هیچ گاه دست به اقدامات احمقانه نمی‌زنند
 • جزئیات توافقات نشست سوچی درباره سوریه
 • فلاحت‌پیشه: مسئولان کشور اهمیت مرزها را نادیده گرفته‌اند
 • مسئولان کشور اهمیت مرزها را نادیده گرفته‌اند
 • آقایان چه تضمینی می‌دهند اگر موشک را کنار بگذاریم نان مردم درست شود!/ پذیرش کنوانسیون FATF باعث می‌شود دولت‌های بعدی نیز متعهد شوند
 • آملی لاریجانی: مسئولان قضایی در اسرع عاملان حادثه تروریستی زاهدان را به سزای اعمال خود برسانند
 • بخش زیادی از خودروهای دپو شده تعیین تکلیف نشده است
 • مسئولان قضایی در اسرع عاملان حادثه تروریستی زاهدان را به سزای اعمال خود برسانند
 • چامسکی می‌گوید دکترین استراتژیک نظامی ایران صرفاً دفاعی است
 • فرمانده آمریکایی: ایالات متحده و کانادا باید دفاع موشکی علیه روسیه را ارتقا دهند
 • دستان پر توان نظام اسلامی با سامانه های موشکی کروز
 • خروج بانک ها از بنگاهداری و فروش اموال مازاد از حرف تا عمل