فرارو- فشار‌ها برای اخراج فرزندان مقامات ایران، که در آمریکا زندگی یا تحصیل می‌کنند، بیشتر شده است. تاکنون درخواست‌ها برای دیپورت آنان معمولا به فضای مجازی محدود بود، اما ورود خانواده‌های زندانیان آمریکایی در ایران به ماجرا، ممکن است احتمال اخراج این فرزندان را بیشتر کند.
به گزارش فرارو، کیفیت و نحوه زندگی فرزندان مسئولان جمهوری اسلامی ایران، معمولا توجه افکار عمومی را به خود جلب می‌کند.
این حساسیت نسبت به فرزندانی که در خارج زندگی یا تحصیل می‌کنند، به طور ویژه بیشتر است.
همین چند هفته پیش، انتشار تصویری از دانشگاه فودرهام نیویورک توسط زهرا تخشید، نوه آیت الله یزدی، جنجال به پا کرد. عکسی که اگر توسط یک فرد دیگری منتشر می‌شد، احتمالا هرگز اینقدر جنجال درست نمی‌کرد. زهرا تخشید، فرزند محمد رضا تخشید، استادیار گروه روابط بین‌الملل و رئیس دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران و نوه دختری آیت الله محمد یزدی است.
مناقشه بر سر مسئله حضور فرزندان برخی مسئولان در خارج، بویژه در آمریکا، امر تازه‌ای نیست. این مسئله، در ماه‌های اخیر مکررا مطرح شده و حتی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، در این باره توئیت کرده است. ترامپ سوم ژوئیه گذشته در توئیتی مدعی شد که دولت باراک اوباما در جریان مذاکرات توافق هسته‌ای به ۲۵۰۰ ایرانی، از جمله مقامات دولتی، شهروندی آمریکا را اعطا کرده است.
در جدیدترین تحول در این باره، جمعی از خانواده‌های زندانیان آمریکایی یا زندانیان دارای اقامت آمریکا در ایران، از دولت ترامپ درخواست کرده‌اند که از دادن ویزا به فرزندان مقامات بلندپایه ایرانی خودداری کند. با این حال، دولت ترامپ هنوز در این زمینه اقدامی نکرده است. این خانواده‌ها به دولت ترامپ و چندین نماینده کنگره، لیستی داده‌اند که در آن ادعا می‌شود نام فرزندان یا خویشاوندان مقامات بلندپایه ایران مقیم در آمریکا، از جمله رئیس‌جمهور حسن روحانی، ثبت شده است.
گفته می‌شود که در حال حاضر حداقل چهار شهروند آمریکایی و یک نفر دارای اقامت قانونی آمریکا در ایران زندانی هستند.
به گزارش شبکه ان‌بی‌سی، ندیم زکا، که پدرش نزار زکا، دارای اقامت قانونی آمریکا است و هم اکنون در یکی از زندان‌های ایران حضور دارد، گفته لغو ویزا کمتری کاری است که دولت آمریکا می‌تواند انجام دهد. ندیم خواستار این شده که مقامات ایرانی «به طور شخصی» هزینه دهند. ان‌بی‌سی به نقل از منابعی، مدعی شده لیست مزبور در شناسایی خویشاوندان شخصیت‌های بلندپایه ایرانی دقیق است. یکی از کسانی که در لیست حضور دارند، پسر معصومه ابتکار، معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده، است. ادعا می‌شود که هاشم، فرزند ابتکار، در لس آنجلس دانشجو است. نام دختر علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، نیز در لیست وجود دارد. طبق منابع پزشکی، او در بیمارستان اوهایو حضور دارد.
یک مقام وزارت خارجه در پاسخ به سوالی درباره لغو ویزا‌ها گفته آمریکا برای اعمال فشار بر ایران جهت پایان دادن به بازداشت افراد آمریکایی همه گزینه‌ها را دنبال می‌کند. اعضای هر دو حزب کنگره، از جمله سناتور جمهوریخواه تد کروز، و الیوت انگل، نماینده دمکرات مجلس نمایندگان، از ایده لغو ویزا‌های فرزندان مسئولان ایرانی حمایت می‌کنند.
هنوز نوع اقامت و تعداد دقیق افراد نزدیک به مقامات ایران، که در آمریکا هستند، معلوم نیست. اما احتمالا برخی از آن‌ها ویزای دانشجویی یا گرین کارت و شاید شهروندی آمریکا را دارند. با این اوصاف، از منظر قانون آمریکا، آیا دیپورت چنین افرادی امکان‌پذیر است؟
به لحاظ نظری، اگر چه افراد دارای ویزای غیرمهاجرتی یا گرین کارت حق دارند در آمریکا اقامت کنند، اما اگر این افراد برخی مواد معین‌شده در قانون را نقض کنند، امکان اخراج آن‌ها وجود دارد.
با این حال، کسانی که شهروندی یا گرین کارت آمریکا را دارند و جرمی مرتکب نشده‌اند، امکان اخراج آن‌ها وجود ندارد مگر آنکه ثابت شود که برای بدست آوردن شهروندی یا گرین کارت فریبکاری کرده اند.
اداره خدمات مهاجرت و شهروندی آمریکا، شرایط متعددی را فهرست کرده که در آن می‌توان افراد دارای گرین کارت یا مقیم آمریکا را از آن کشور دیپورت کرد. اما در این فهرست، صرف خویشاوندی با مقام یک دولت خارجی، دلیل موجهی برای اخراج یک فرد از آمریکا شمرده نشده است. بلکه فقط اگر آن فرد مقیم مرتکب برخی از جرم‌های مشخص در خاک آمریکا شود، در آن حالت می‌توان پس از طی مراحل قضایی او را اخراج کرد.

منبع: فرارو

خبر بعدی:

هزینه سفر به افغانستان چقدر است؟

مشاور وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان به هزینه بالای سفر به آنکه کمترین آن حدود هزار دلار و به پول ایران تقریباً ۱۲ میلیون تومان می‌شود، اشاره کرد و خواستار ارائه تسهیلاتی در این باره شد که مشاور وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان گفت این موارد را به وزارتخانه و مقامات مرتبط انتقال خواهد داد. ناطقان: همایش «نقش تکنولوژی‌های نوین ارتباطی و دیجیتالی در تحولات گردشگری افغانستان و ایران» در حاشیه دوازدهمین نمایشگاه گردشگری بین المللی گردشگری تهران درحالی برگزار شد که طرف ایرانی از آن استقبالی نکرد.

افغانستان برای نخستین بار در نمایشگاه گردشگری ایران حضوری فعال دارد و با انگیزه گشودن درهای گردشگری، تبلیغات خود را برای جذب گردشگران ایرانی به صورت محدود آغاز کرده است. این همایش که در سالنی نیمه خالی و بیشتر با حضور اتباع افغانستانی در محل نمایشگاه بین المللی تهران برگزار شد، با وجود طرح موضوع ارتباط و نقش تکنولوژی در گردشگری اما غیاب آژانس‌ها و مقامات مرتبط گردشگری ایران در آن، به طرف افغانستانی این فرصت را داد تا بیشتر به بیان چالش‌های دو کشور در روابط گردشگری بپردازد و درد دل کند.

افغانستانی‌ها هند را به ایران ترجیح می‌دهند!

سیدرضا حسینی میثم، مشاور وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان با اشاره به پیشینه گردشگری در کشور افغانستان که در دهه ۵۰ شمسی بیش از ۱۲۰ هزار توریست داشت و پس از آن، تحت تأثیر تحولات سیاسی قرار گرفت، گفت: ۴۰ سال است که شاهد سایه جنگ در افغانستان هستیم، اتفاقی که زیرساخت‌های اساسی گردشگری را از هم پاشید و باعث شد پیشرفت جهانی در گردشگری نداشته باشیم. با سقوط طالبان بار دیگر زمینه‌های توسعه در گردشگری فراهم شد که متأسفانه تا کنون نتوانسته‌ایم از آن درست استفاده کنیم، چون گردشگری جزو اولویت‌های نخست دولت افغانستان نبود.

وی افزود: دو سه سالی است که وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان به عنوان متولی گردشگری گام‌هایی را برای ایجاد تحول برداشته است که تا حد زیادی به آنچه می‌خواستیم، رسیده‌ایم هرچند با ایده آل فاصله داریم، چرا که شرایط افغانستان و امنیت در آن چالشی را برای گردشگری ایجاد کرده است.

میثم با مرور جاذبه‌های گردشگری افغانستان و با تاکید بر ضرورت فعالیت بخش خصوصی و دولتی دو کشور برای توسعه همکاری‌های گردشگری، این سوال را مطرح کرد که دولت‌ها چه تسهیلاتی می‌توانند برای افزایش عوائد و درآمد گردشگری ارائه دهند، در پاسخ به آن گفت: متأسفانه صدور ویزا در هر دو کشور با چالش و سختی مواجه است. اگر به عنوان یک افغانستانی به کنسولگری‌های ایران مراجعه کنید با روندی یکسان روبرو نمی‌شوید. رفتارها سلیقه‌ای است. نمی گویم این رویه اشتباه است اما نبود روند یکسان در صدور ویزا به گردشگری ضربه می‌زند.

مشاور وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان به شرایط صدور ویزای هندوستان که متقاضی زیادی از افغانستان دارد اشاره کرد و افزود: دریافت ویزای این کشور برای یک افغانستانی خیلی ساده و البته رایگان است. این ویزا را در نصف روز و یا حداکثر در یک روز می‌توان دریافت کرد، درحالی که اگر یک بیمار بخواهد ویزای ایران را بگیرد، حتماً باید خودش برای انجام مصاحبه به سفارت یا کنسولگری ایران مراجعه کند و ساعت‌ها در یک صف طولانی منتظر بماند، البته این زمان حالا کوتاه شده ولی من سال گذشته برای گرفتن ویزا ۶ ساعت در صف منتظر بودم. بعد از این مرحله باید ۸۰ یورو پول ویزای ایران را بدهیم، ۱۵ یورو هم بابت بیمه اجباری سفر پرداخت کنیم، بعد از آن بلیت هواپیمایی که قیمت کابل تهران کابل حدود ۳۹۰ دلار می‌شود، تهیه کنیم، این فرآیند یک معضل است.

وی اضافه کرد: اگر قرار است برای درمان به ایران مراجعه کنیم می‌توانیم با هزینه‌ای کمتر از ایران و دردسرهایی به مراتب کمتر برای گرفتن ویزا به هند برویم و یا با یک چهارم این هزینه به پاکستان سفر کنیم.

میثم در ادامه گفت: بی انصاف نباشیم، از ایران هم اگر قرار باشد به افغانستان سفر کنند، همین فرایند را طی می‌کنند؛ باید مصاحبه کنند، ۸۰ یورو پول ویزا بدهند و بعد یک دلیل بیاورند که چرا می‌خواهند به افغانستان سفر کنند. مواردی گزارش شده که توریست به سفارت یا کنسولگری افغانستان در ایران مراجعه کرده و جواب رد شنیده است، مسؤولان سفارت گفته‌اند «لزومی ندارد به افغانستان بروید» و یا «شما را دارای صلاحیت تشخیص نمی دهیم». با این کارها چه اتفاقی می‌افتد، فقط هر دو کشور از گردشگر و افزایش درآمد محروم می‌شوند.

وی به ضعف تبلیغات افغانستان در معرفی جاذبه‌های گردشگری این کشور اشاره کرد و افزود: این ضعف در هر دو کشور وجود دارد. نباید قضاوت را به حضور مهاجران افغانستانی در ایران محدود کرد، بسیاری از افغانستانی‌ها شناخت دقیقی از ایران ندارند. یک تاجر افغانستانی تعریف می‌کرد که پس از سه روز حضور در نمایشگاه گردشگری تهران دریافته چه ذهنیت اشتباهی درباره ایران داشته است. او می‌گفت وقتی می‌خواستم به ایران سفر کنم فکر می‌کردم از لحظه ورود یک نیروی امنیتی مدام ما را کنترل می‌کند و با محیط بسته‌ای روبرو خواهم شد و امکان دیدن هر جایی را نخواهم داشت، درحالی که هیچ کدام اتفاق نیافتاد ضمن اینکه متوجه شدیم زن ایران چقدر متفاوت از آنچه معرفی شده‌اند، است و آنطور که تبلیغ کرده‌اند محدودیت زندگی ندارد.

او درباره تکریم نشدن گردشگر افغانستانی در ایران گفت: قصه دردناک گردشگر افغانستانی از زمان گرفتن ویزا آغاز می‌شود و تا میدان هوایی (فرودگاه) ایران ادامه دارد. برخی از اتباع افغانستانی به خاطر همین برخورد ترجیح می‌دهند به ایران نیایند و همان هزینه را بدهند و به تاجیکستان و یا ازبکستان و هر کشور دیگری بروند. آژانس‌هایی که در بازار افغانستان و ایران کار می‌کنند می‌گویند وقتی برای گرفتن ویزای سلامت مراجعه کرده‌اند به آنها گفته شده ما گردشگر عراقی داریم و گردشگر افغانستانی نمی‌خواهیم.

مشاور وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان درحالی که هیچ مقام مسؤول و یا آژانس ایرانی در این همایش حضور نداشت، به ارائه راهکارهایی برای بهبود روابط گردشگری دو کشور و تسهیل در روند تعاملات ایران و افغانستان در این حوزه پرداخت و بر ضرورت آسان شدن فرآیند صدور ویزا تاکید کرد و گفت: اگر طرف ایرانی موافق باشد، افغانستان کاملاً آماده است هزینه ویزا را کم کند. باید برای این رابطه تسهیلات را فراهم و هزینه‌ها را کم کرد.

او اضافه کرد: کوشش ما این است که در کمیته فنی دو کشور که تشکیل شده است زمینه صدور ویزای خاص برای اقشاری همچون دانشجویان آسان شود و یا ویزای سلامت را رایگان کنیم. اجرای این ایده‌ها همت متولیانی چون وزارت خارجه و متولیان گردشگری را می‌طلبد.

ایران و افغانستان نسبت بهم بدفهمی دارند

مجتبی نوروزی، معاون مرکز مطالعات فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و معاون سابق رایزنی فرهنگی ایران در کابل نیز با طرح این پرسش که چرا با وجود این همه اشتراکات بین دو کشور به سطح درستی از تعاملات دست پیدا نکرده‌ایم، گفت: دو کشور دچار نوعی بدفهمی متقابل و عمومی هستند. این مشکل در سطح عمومی، نخبگان، تصمیم سازان و سیاستمداران وجود دارد، به طوری که حتی از اتفاقات خوب دو کشور هم سوءبرداشت می‌شود، اما چه کار باید تا این بدفهمی از بین برود. یکی از عوامل، شناخت ضعیف از طرف مقابل است. معتقدم این موضوع در طرف ایرانی بیشتر است، چون افغانستانی‌ها به واسطه مهاجرت به ایران، به نسبت آشنایی بهتری با ایران دارند.

او افزود: متأسفانه بین ایران و افغانستان تعامل در حوزه‌های مختلف یک سویه بوده است و همین باعث شده به تعامل با ثباتی دست پیدا نکنیم که باید برای آن فکر اساسی داشته باشیم. جریان یکسویه پایدار نیست و در ادامه مشکلاتی را به وجود خواهد آورد. هرچند که در چند سال گذشته در بخش‌های فرهنگی همچون کتاب اتفاقات خوبی رخ داده و این تعاملات تا حدی دو سویه شده است.

نوروزی به اشتراکات دو کشور اشاره کرد و فهرست آن را نامتناهی دانست و گفت: مهمترین اشتراک ایرانی‌ها و افغانستانی‌ها زبان است که تعاملات دو کشور را خیلی آسان می‌کند. همین نشست اگر با کشور دیگری برگزار می‌شد باید کلی از زمان آن صرف ترجمه می‌شد. نباید این ویژگی مهم را نادیده بگیریم. بعد از آن آداب و رسوم دو کشور است که بسیار بهم نزدیک اند.

او با اعتقاد بر اینکه رفت و آمدهای دو کشور به پایداری تعاملات آنها کمک می‌کند، بیان کرد: هر کسی به افغانستان می‌آید انگاره‌های ذهنی اش بهم می‌ریزد.

معاون سابق رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی‌ایران در کابل از مقامات افغانستان خواست برای معرفی درست این کشور گام جدی تری بردارند و اضافه کرد: ما هزاران فیلم بسازیم و حرف بزنیم به نتیجه نمی رسیم تا وقتی افرادی را که ماهیت یک رسانه را دارند در فضا قرار ندهیم و واقعیت‌ها را از زبان آنها بیان نکنیم، در نگاه‌ها تغییری ایجاد نمی‌شود. باید افغانستان را در فضای مجازی انجام دهیم تا برداشت‌های کلیشه‌ای را بشکنیم.

مردم ایران می‌خواهند به افغانستان سفر کنند اما آژانس‌ها، نه!

علی اصغر سلطانی هروی، پژوهشکر و کارشناس فرهنگ ارتباطات و رسانه‌های نوین افغانستان که مدیریت نخستین پروژه دیجیتالی صنعت گردشگری افغانستان را به عهده دارد و در دوازدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری تهران به معرفی آن پرداخته است، از تجربه مواجه اش با مردم ایران در سه روز برپایی این نمایشگاه سخن گفت و افزود: به وضوح دیدم مخاطبان عام ایرانی برای سفر به افغانستان مایل است اما به واسطه شناخت ضعیفی که داشته‌اند و تبلیغات رسانه‌ها که نگاه ایرانی‌ها و افغانستانی‌ها را نسبت بهم منفی کرده است، تا به حال برای سفر به کشور ما اقدام و یا حتی فکر نکرده‌اند. این یعنی رسانه و فناوری دیجیتال تا اینجا ما را مدیریت کرده است.

او اضافه کرد: در همین سه روز پنج شش کتابچه قطور از اسامی متقاضیان ایرانی برای سفر به افغانستان پر کرده‌ایم با این وجود هنوز نگاه آژانس‌ها و بخش خصوصی ایران مشکل دارد، برای همین در اولین گام باید برای توراپراتورهای ایرانی برنامه سفر به افغانستان را ترتیب دهیم.

هروی همچنین پیشنهاد کرد: تعاملات استارت آپ های بین دو کشور برقرار شود، چرا که همکاری و حمایت از استارت آپ هایی که برای منافع دو کشور کار می‌کنند در آینده ایران و افغانستان اثر خواهد داشت.

سفر به افغانستان ۱۲ میلیون تومان تمام می‌شود

در پایان این نشست که با حضور جمعی از فرهیختگان و افغانستانی‌های مقیم ایران همراه بود، یک گرافیست افغان نسبت به غیبت مقاماتی از سفارت و وزارت خارجه افغانستان و مقامات گردشگری و آژانس‌های ایرانی، درحالی که موضوع مهم ویزا مطرح شده است، اعتراض کرد و در ادامه به آماده نبودن زیرساخت گردشگری در کشور افغانستان و هزینه بالای سفر به آنکه کمترین آن حدود هزار دلار و به پول ایران تقریباً ۱۲ میلیون تومان می‌شود، اشاره کرد و خواستار ارائه تسهیلاتی در این باره شد که مشاور وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان گفت این موارد را به وزارتخانه و مقامات مرتبط انتقال خواهد داد.

این همایش در سومین روز برپایی نمایشگاه بین المللی گردشگری تهران برگزار شد. قرار بود معاون وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان با هدف حضور در این نمایشگاه و همچنین دومین نشست کمیته فنی مشترک همکاری گردشگری ایران و افغانستان به تهران سفر کند که غیبت وی، از برگزاری کمیته فنی مانع شد. منبع: ایسنا برچسب ها: هزینه ، سفر ، افغانستان

لیاقت مردم خرگیری نیست/ همکاری نشود، اجازه خروج مرغ را نمی‌دهم

آیا FATF مانع فعالیت‌های سپاه و کمک ایران به حزب‌الله و نیروهای مقاومت سوریه می‌شود؟

خواهر جانسون به نشانه مخالفت با بریگزیت برهنه شد!

منبع این خبر، وبسایت fararu.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۸۴۴۱۲۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • مورينيو با اتوبوسى پر از پول از منچستريونايتد اخراج شد (کاریکاتور)
 • بازداشت سفیر سابق آفریقای جنوبی در ایران
 • اعتراض استقلالی ها به اخراج نشدن اشکان دژاگه؛ استناد آبی ها به اخراج دیگو کاستا در بازی اتلتیکو مادرید-ختافه
 • با استناد به شادی گل کاستا؛ دژاگه باید اخراج می‌شد!(فیلم)
 • عزم راسخ پارلمان عراق برای اخراج نظامیان آمریکایی و هراس واشنگتن
 • شفر: دژاگه باید اخراج می‌شد
 • وینفرد شفر: گلزن تراکتورسازی باید اخراج می‌شد
 • فرزندان انقلاب از دشمنان هراسی ندارند/سازش و تسلیم راه عبور از مشکلات نیست/ دولتمردان اقتصاد مقاومتی را جدی بگیرند
 • دیدار ظریف با سران مقاومت لبنان/ شکست آمریکایی‌ها در ورشو
 • مردم بين انقلاب اسلامي و مسئولين اجرايي کشور تفاوت قائل شدند/ اين مردم مستحق تلاش بيشتر هستند
 • تسلی مقامات سپاه و مسئولین شهر کاشان به خانواده‌های «شهید سید ثارالله موسوی» و «شهید ابراهیم صیادی» + فیلم
 • هزینه اخراج مورینیو از منچستریونایتد فاش شد
 • درویشی: اخراج بازیکنمان باعث شد تیممان عقب بکشد
 • بیانیه رهبر انقلاب بایستی نصب العین مسئولین کشور باشد/ تنها راه رسیدن به خودکفای تکیه‌بر توان داخلی کشور است
 • جشن تولد فرزندان شهید مدافع وطن در اراک+تصاویر
 • سه باور مهم در سلامت معنوی فرزندان کدام است؟
 • همبستگی و برخورد با مفاسد اولویت کاری مسئولین در سال‌های آینده انقلاب باشد
 • مسئولین افراد سالم را برای مدیریت ها انتخاب کنند
 • انتخاب مسئولین سالم ضامن سلامت انقلاب است