چابهار- ایرنا- وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: توسعه چابهار رویکرد ملی است که نقش موثری در دیپلماسی شمال و جنوب دارد.

به گزارش ایرنا سید عباس صالحی پنجشنبه شب در دیدار با اصحاب فرهنگ و هنر شهرستان های چابهار، کنارک، سرباز و قصرقند در سالن همایش های بندرچابهار اظهار داشت: چابهار از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است به طوری که رئیس جمهوری تاکید ویژه ای برای توسعه این شهرستان دارند.


وی بیان کرد: چابهار ویژگی های فرهنگی و هنری بسیار زیادی دارد که نیازمند نگاه ویژه است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: تمام توجه ها به توسعه چابهار معطوف شده است زیرا توسعه سیستان و بلوچستان را در پی دارد.
وی بیان کرد: چابهار اهمیت خاصی در زمینه های مختلف دارد و هنرمندان آن نیز نقش آفرین خوبی هستند و همیشه خوش می درخشند.
صالحی تصریح کرد: اهتمام و نگاه ویژه دولتمردان به پروژه های توسعه ای منطقه سال به سال در حاکمیت و دولت تقویت می شود.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه چابهار را دریچه توسعه ملی می دانیم باید نسبت های آن را با فرهنگ و جامعه رصد کنیم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: هم اینک سیستان وبلوچستان حرکت به سوی کم کردن فاصله هاست و این استان کم کم بسوی شاخص های ملی و استاندارد قدم بر می دارد.
وی از استاندار سیستان و بلوچستان، نمایندگان مجلس و فرمانداران استان خواست با نگاه های فرهنگی و مثبت بسیاری از مشکلات را مرتفع کنند.
صالحی با اشاره به تهیه تفاهمنامه ای با منطقه آزاد چابهار افزود: باید چابهار به یکی از پایگاههای مدولباس و مدرسه هنر تبدیل شود و در این رابطه همکاری لازم را انجام می دهیم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از سایر وزارتخانه ها خواست با پیوست های فرهنگی پروژه های توسعه فرهنگی را همراه با توسعه اقتصادی پیش ببرند.
وی ادامه داد: حوزه فرهنگ و هنر باید یکی از مهمترین محرک های اقتصادی این استان باشد تا مسائلی چون بیمه هنرمندان، حمایت از فرهنگ های بلوچی، حمایت از هنرمندان و معیشت آنان و اقتصاد فرهنگ و هنر بصورت طبیعی تر در گردش باشد.
صالحی تصریح کرد: همه باید دست به دست هم بدهیم تا به مسیر قابل اطمینان تری برسیم و توسعه فرهنگی و توسعه اقتصادی همراهی بیشتری داشته باشند.
وی افزود: توسعه فرهنگی در چابهار نیاز است و باید پیش نیازهای آن بخوبی ارزیابی و تحلیل شود تا مشکلات دیگر پیش نیاید.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: رئیس جمهوری همیشه در مورد توسعه چابهار حرف می زند و مسئولان نگاه خوب و توسعه ای به این منطقه دارند.

استاندار سیستان و بلوچستان نیز با تسلیت حادثه چابهار اظهار داشت: دشمنان فکر می کنند که با این اقدامات می توانند در روند پیشرفت جامعه تاثیر گذار باشند.
احمدعلی موهبتی افزود: اتفاقات چابهار باید به طور جدی پیگیری شود زیرا تاثیرات زیادی در کشور دارد.
وی تصریح کرد: چابهار ظرفیت های فرهنگی خوبی دارد که باید از ظرفیت ها به خوبی بهره برد.
استاندار سیستان و بلوچستان گفت: نگاه به حوزه فرهنگ و هنر تضمین دهنده بخش های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی جامعه دارد.
وی تصریح کرد: سیستان و بلوچستان در خط مقدم امنیتی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی قرار دارد.
موهبتی بیان کرد: به دنبال تفاهم نامه ۶ جانبه با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در زمینه فرهنگ و هنر سیستان و بلوچستان هستیم.
وی گفت: با اقدامات فرهنگی می توان تمام اقدامات دشمنان را در دو سوی مرزها خنثی کرد.
استاندار تصریح کرد: سیستان و بلوچستان شرایطی دارد که تمام اقوام و‌مذاهب از سراسر کشور در این استان به خوبی و مسالمت آمیز در کنار هم زندگی می کنند.
وی بیان کرد: مردمان سیستان و بلوچستان خونگرم و مهمان نواز هستند و امیدواریم که با نگاه ویژه ای که رهبری معظم و دولت دارد شاخص های این استان ارتقا پیدا کند.
استاندار سیستان و بلوچستان گفت: مردم بخشی از درآمدهای خودشان را در زمینه فرهنگ و هنر هزینه کنند.
به گزارش ایرنا، رئیس شورای اسلامی شهرستان چابهار و شماری از هنرمندان نیز در این جلسه خواستار توجه بیشتر برای راه اندازی سینما، حمایت از هنرمندان، توجه به اصل 15 قانون اساسی و حمایت از چاپ کتاب و راه اندازی استودیو برای ضبط شعرهای خوانندگان بلوچی شدند.
3043 **6081

منبع: ایرنا

خبر بعدی:

تقویت ظرفیت های مردمی در حوزه فرهنگ و هنر/ حمایت از تولیدات فرهنگی و هنری

قلعه شاخانی، بر تقویت ظرفیت های مردمی در حوزه فرهنگ و هنر تاکید کرد و گفت: یکی از اصول و سیاست های حوزه فرهنگ و هنر استفاده از ظرفیت های مردمی است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از سنندج، جلال قلعه شاخانی، امروز در جلسه شورای اداری این اداره کل که با حضور مدیران ستادی و روسای شهرستان های تابعه استان در مجتمع فرهنگی هنری فجر سنندج تشکیل شد، اظهار کرد: برنامه‌های حوزه فرهنگ و هنر در سه بخش، شامل صیانت از تعالی و هویت سبک ایرانی اسلامی، حمایت از تولید و مصرف فرهنگی و هنری و ارائه نقش پیشتاز فرهنگی ایران در منطقه و جهان برنامه ریزی شده است.

 

وی با تاکید بر پیشبرد اهداف و سیاست های کلان وزارت فرهنگ و  ارشاد سالامیف عنوان کرد: 9 سیاست کلی برای رسیدن به اهداف و برنامه های کاری این اداره کل پیش بینی شده است که لازم است حول محور این اصول حرکت کرد.

 

تقویت ظرفیت های مردمی حوزه فرهنگ و هنر

قلعه شاخانی، تقویت ظرفیت های مردمی حوزه فرهنگ و هنر را از جمله برنامه ها و سیاست های کاری خود اعلام کرد و افزود: یکی از راه های موثر که می تواند در انجام فعالیت های فرهنگی و هنری تاثیرگذار باشد، استفاده از ظرفیت های مردمی است و بر همین اساس استفاده از توانمندی مجامع، تشکل های مردمی، انجمن های فرهنگی و هنری، موسسات و بخش خصوصی بایستی مورد توجه قرار گیرد.

 

وی با تاکید بر بهبود فضای کسب و کارهای نوین برای اصحاب فرهنگ و هنر عنوان کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی راه اندازی گذرهای فرهنگ و هنر را در 9 شهر کشور در دستور کار قرار دارد و شهر سنندج نیز یکی از شهرهاست.

 

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان ادامه داد: گذر فرهنگ و هنر مراکز، خیابان ها و فضاهای تاثیرگذاری برای تولید، عرضه و فروش محصولات فرهنگی و هنری است که هنرمندان می توانند با بهره گیری از این فضا در جهت توسعه اقتصاد فرهنگ و هنر همت کنند.

 

راه اندازی بازار فرهنگ و هنر همزمان با نوروز

قلعه شاخانی از راه اندازی بازار فرهنگ و هنر همزمان با نوروز در سنندج خبر داد و افزود: بازار فرهنگ و هنر در محل دایمی نمایشگاه های بین المللی سنندج در قالب نمایشگاه و فروشگاه آثار فرهنگی و هنری دایر می شود.

 

وی با بیان اینکه آثار عرضه شده در این نمایشگاه با تخفیف ویژه در دسترس علاقه مندان قرار می گیرد، اذعان کرد: این مهم با هدف قرار گرفتن تولیدات فرهنگی و هنری در سبد خانوارها انجام می شود و در چشم انداز آتی در قالب گذر فرهنگ و هنر  ساماندهی می شود.

 

اعطای تسهیلات کم بهره به متقاضیان ایجاد کسب و کار فرهنگی

وی از اعطای تسهیلات کم بهره تا سقف ۳۰۰ میلیون تومان به متقاضیان ایجاد کسب و کار فرهنگی در گذر فرهنگ و هنر خبر داد و افزود: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به روش های مختلف از جمله از طریق صندوق اعتباری هنر از افراد، موسسه ها، انجمن ها، مراکز و شرکت هایی که قصد راه اندازی کسب و کارهای فرهنگی در گذرهای فرهنگ و هنر یا فضاهای قابل تغییر به فضاهای فرهنگی و هنری را داشته باشند؛ حمایت می کند.

 

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان، خواستار سرمایه گذاری بخش خصوصی در حوزه فرهنگ و هنر شد و اضافه کرد: در همین راستا این اداره کل زمین های با کاربری فرهنگی را با هدف عمومی سازی دسترسی فرهنگی و توسعه فضاهای فرهنگی به بخش خصوصی واگذار می کند.

 

توسعه فعالیت های فرهنگی و هنری در سطح روستاها

قلعه شاخانی در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر توسعه فعالیت های فرهنگی و هنری در سطح روستاها عنوان کرد: کانون های مساجد در سطح روستاها و نقاط مرزی استان ظرفیتی برای توسعه عدالت فرهنگی است و لازم است با داشتن برنامه های محتوایی و تاثیرگذار از این ظرفینت بیش از پیش بهره گرفت.

 

وی بر توسعه فعالیت ها در حوزه کتاب، سینما، موسیقی و رسانه نیز تاکید کرد و افزود: این حوزه ها ظرفیت های قابل توجهی دارد که لازم است متفاوت تر از گذشته برای آن برنامه ریزی و به آن توجه کرد.

 

برگزاری هفته فرهنگی در اقلیم کردستان عراق

وی در ادامه با اشاره به گسترش تعاملات های فرهنگی و هنری با اقلیم کردستان عراق اذعان کرد: مراودات فرهنگی در چارچوب دیپلماسی فرهنگی کشور از طریق کنسولگری ایران مستقر در اربیل و سلیمانیه توسعه می یابد.

 

قلعه شاخانی ادامه داد: با جلساتی که با سرکنسولگری ایران در اربیل عراق برگزار شده است، تمهیدات و مقدمات لازم برای برگزاری هفته فرهنگی کردستان در اقلیم عراق پیش بینی و از این ظرفیت می توان برای تولید و عرضه محصولات فرهنگی و هنری و توسعه اقتصاد هنر بهره گرفت.

 

هوشمندسازی مدیریت فرهنگی

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان به هوشمندسازی مدیریت فرهنگی نیز اشاره کرد و بیان کرد: بسیاری از فعالان فرهنگی و هنری برای انجام و پیگیری امور خود ناچار به مراجعه حضور در ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی هستند که در جهت کاستن از این مراجعات مردمی پنجره واحد خدمات الکترونیک با هدف هوشمندسازی مدیریت فرهنگی راه اندازی شده است.

 

وی غنی سازی محتوایی تولیدات فرهنگی و هنری را یکی از اولویت های کاری خود برشمرد و تاکید کرد: حمایت از تولید آثار فاخر فرهنگی و هنری در دستور کار قرار گرفت است و برای پرهیز از جشنواره زده گی به سمت تولید آثار با محتوای غنی فرهنگی گام برمی داریم.

 

شفاف سازی فعالیت های فرهنگی و هنری

قلعه شاخانی همچنین با اشاره به شفاف سازی فعالیت های فرهنگی و هنری ابراز داشت: کمیته‌ای برای شفاف سازی برنامه‌های این اداره کل تشکیل شده است و بر اساس ن. همه برنامه‌ها، قرار دادها و فعالیت‌های ارشاد برای آگاهی و اعتماد عامه مردم در پایگاه اطلاع رسانی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان انتشار داده می‌شود.

 

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان تصریح کرد: شفاف سازی سیاست حاکمیت و راهبرد دولت است که عملیاتی شدن آن موجب می شود تصمیم سازی ها با استدلات قوی و در فرایندی منطقی پیش رود.

 

وی در پایان خواستار همراهی و تعامل مناسب و در خور توجه با فعالان قرآنی، اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه استان شد و خاطر نشان کرد: ما وظیفه داریم شرایط را برای تامین معیشت جامعه فرهنگ و هنر تامین کنیم و اگر تنگ نظری های در این حوزه وجود دارد بایستی بر روی آن تجدید نظر شود.

 

پایان پیام/79

در پی تعویق در تصویب لایحه "پالرمو" رقم خورد| قله‌های جدید برای دلار و سکه

افزاش قیمت خودرو و ناکارآمدی مسئولان| رشد ۱۸ درصدی قیمت پراید، فقط در یک ماه| گرانی تا کجا ادامه خواهد داشت؟

لو دادن یک راز بزرگ که باعث به شهادت رسیدن 27 سپاهی شد / مشاور فرمانده کل قوا توضیح داد

کلیدواژه: فرهنگي وزير فرهنگ و ارشاد ديدار با هنرمندان چابهار

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۸۴۴۴۲۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • پروژه چابهار ادامه می‌یابد/ هند به خرید نفت از ایران ادامه می‌دهد
 • رسانه هندی:ایران به‌رغم تحریم‌ها بندر چابهار را توسعه می دهد
 • سیستان و بلوچستان و شگفتی های منحصر بفرد
 • سفیر جدید ایران در هند: پروژه چابهار ادامه می‌یابد
 • جشنواره فرهنگی و هنری فجر ، نشان از خوش ذوقی و خوش سلیقگی اداره فرهنگ و ارشاد رشت است
 • گرایش هنرمندان به جشنواره تجسمی فجر محصول تغییر رویکرد وزارت ارشاد است
 • سالانه ملی سفال و سرامیک در سیستان و بلوچستان شروع به کار کرد ‌
 • فرهنگ چگونه توتالیتاریسم را شکست داد/انقلاب مخملی را بهتر بشناسیم
 • کارگاه رویکرد سیستمی به اسلام و سلامت برگزار می‌شود
 • اردوی تیم ملی بوکس در چابهار
 • تصرف و ساخت و ساز پیرامون گورستان شماره پنج تیس چابهاررفع شد
 • تقویت ارتباط با صاحبان کالا و معرفی فرصت‌های سرمایه گذاری؛ مهمترین هدف همایش بین المللی توسعه بندر چابهار
 • ◄ ابراز علاقه سایر کشورها برای پیوستن به توافقنامه چابهار
 • تیم ملی بوکس فردا راهی سیستان و بلوچستان می‌شود
 • وزیر فرهنگ و ارشاد: کاهش بودجه برای پیشبرد امورفرهنگی زیان آور است
 • رویکرد باستان‌شناسی به منظر فرهنگی، منابع طبیعی و شواهد تاریخی
 • حضور ۲۰ کشور در جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر چابهار ‌
 • آغاز جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر چابهار با حضور 20 کشور
 • استقبال گسترده از نمایشگاه بین المللی مد و لباس چابهار/ حضور لورنزو موگانتی در جشنواره امسال