نیویورک- ایرنا- سفیر و معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد در مخالفت با قطعنامه پیشنهادی آمریکا علیه فلسطین، گفت: اشغالگری صهیونیست ها ریشه اصلی درگیری ها و بحران در خاورمیانه است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، اسحاق آل حبیب عصر پنج شنبه به وقت محلی در مخالفت با قطعنامه پیشنهادی آمریکا علیه جنبش مقاومت فلسطین(حماس) افزود: این پیش نویس قطعنامه ماهیت واقعی سیاست خارجی ایالات متحده نسبت به فلسطینی ها را نشان می دهد؛ یک سیاست که اساسا بر مبنای فریب، نادیده گرفتن کامل حقوق فلسطین و همچنین حمایت بی قید و شرط و همیشگی برای اسرائیل است.
وی ادامه داد: در این سیاست، مهم نیست که چه جرمی مرتکب، چند کودک کشته می شوند و شیوه های بی رحمانه و غیرانسانی آن چه هنجارها و اصول اولیه ای را نقض می کند.
سفیر ایران در سازمان ملل متحد اضافه کرد: این پیش نویس قطعنامه بر مبنای فریبکاری است زیرا به طور کامل ریشه اصلی درگیری، یعنی اشغال غیر قانونی فلسطین توسط اسرائیل طی دهه ها را نادیده می گیرد. اشغالگری اسرائیل، علت اصلی همه درگیری های خاورمیانه است.
آل حبیب با بیان اینکه اشغالگری، علت اصلی بیش از هفت دهه اقدامات وحشیانه اسرائیل نسبت به مردم فلسطین است، اظهار کرد: این دلیل اصلی نقض مداوم حقوق بنیادین فلسطینی ها و دیگر اعرابی است که تحت اشغالگری اسرائیل زندگی می کنند. این دلیل اصلی رنج و بی عدالتی است که به فلسطینیان تحمیل شده و منجر به بی خانمانی حدود 6 میلیون پناهنده شده است.
وی تاکید کرد: به همین دلیل است که فلسطینی ها اعم از مسلمان و مسیحی، از وضعیتی معادل پاکسازی نژادی رنج می برند. بدتر از آن، در نوار غزه، نزدیک به دو میلیون فلسطینی همچنان تحت محاصره خفه کننده اسرائیل زندگی می کنند.
سفیر ایران در سازمان ملل متحد تصریح کرد: این محاصره غیرقانونی و غیرانسانی غزه را به زندانی نفس گیر و سکونت ناپذیر تبدیل کرده است. این وضعیت یک مجازات جمعی واقعی علیه کل جمعیت غزه از جمله زنان و کودکان و یک جنایت جنگی است.
آل حبیب با اشاره به کشتار بیش از 160 فلسطینی و صدمه زدن هزاران نفر دیگر آنها در ماه مارس، گفت: شهرک سازی غیرقانونی در سرزمین های اشغالی، دیگر واقعیتی است که پیش نویس قطعنامه عمدا و به طور کامل نادیده گرفته است.
وی این کار رژیم صهیونیستی را نه تنها «نقض آشکار کنوانسیون چهارم ژنو» بلکه «یک جرم جنگی» توصیف کرد و ادامه داد: شهرک سازی های غیرقانونی نشان می دهد که رژیم اسرائیل هرگز قصد و علاقه ای به صلح با فلسطینی ها نداشته است.
سفیر ایران با اعتراض به سیاست های یکجانبه آمریکا در شناسایی قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی، اضافه کرد: اسرائیل همچنان به طور کامل از هر گونه حق تشکیلات خودگردان فلسطینی ها سر باز می زند که در قانون نژادپرستانه اخیر 'یک دولت یهودی' دیده می شود.
آل حبیب یادآور شد: علاوه بر این، این رژیم اقدامات بی سابقه ای را برای سرعت بخشیدن به یهودی سازی قدس همچون تغییر ساختار جمعیتی، تغییر هویت مذهبی و فرهنگی آن یا از بین بردن نمادهای مسیحی و مسلمان در این شهر مقدس انجام داده است.
وی همچنین قطعنامه پیشنهادی آمریکا را توجیه کننده تجاوزهای رژیم صهیونیستی به فلسطین دانست و اظهار کرد: این قطعنامه تلاش می کند قطعنامه های مرتبط سازمان ملل متحد که در طول دهه ها در حمایت از تحقق کامل حقوق فلسطین تصویب شده است، نادیده گرفته شوند. بنابراین، نه تنها هدف حماس بلکه چند جانبه گرایی و حمایت طولانی مدتی است که سازمان ملل متحد و کشورهای عضو آن به ملت فلسطین داشته اند.
معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی به طور کامل این پیش نویس را رد می کند، گفت: ما علیه این پیش نویس قطعنامه رای خواهیم داد و از همه کشورهای عضو نیز می خواهیم با آن مخالفت کنند.
آل حبیب تصریح کرد: ما حماس را به عنوان یک جنبش مقاومت قانونی می شناسیم که برای آزادی سرزمین فلسطین از اشغالگری خارجی مبارزه می کند. حماس بخشی از مردم فلسطین است و از شهروندان فلسطینی در مقابل تهاجم نظامی اسرائیل دفاع می کند. با هر معیاری، این حق قانونی ذاتی تحت قوانین بین المللی است.
قطعنامه پیشنهادی آمریکا علیه جنبش مقاومت فلسطین نتوانست آرای لازم را به دست آورد و تنها انزوای آمریکا را در صحنه بین المللی رقم زد.
اروپام*1429

منبع: ایرنا

خبر بعدی:

رئیس شورای روابط خارجی آمریکا: نفوذ ایالات متحده در خاورمیانه کاهش یافته است

به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان، ریچارد هاس، رئیس اندیشکده شورای روابط خارجی آمریکا (CFR) اعلام کرد نفوذ ایالات متحده در خاورمیانه کاهش یافته و اکنون بازیگران منطقه‌ای نقش پررنگ‌تری در تحولات ایفا می‌کنند.

هاس در مصاحبه‌ای کوتاه با یان برمر، رئیس اندیشکده اوراسیا گروپ، در پاسخ به این سوال که آیا خاورمیانه پساآمریکایی در آینده نزدیک اجتناب‌ناپذیر است؟، گفت: «فکر می‌کنم همین الان هم تا حد زیادی در این وضعیت هستیم. از زمان پایان جنگ سرد، خاورمیانه سهم بیش از اندازه‌ای از انرژی ما را به خود جذب کرده و می‌توانید اینطور استدلال کنید که از لحاظ راهبردی عاقلانه است که این وضع را تا حد کاهش داده یا اصلاح کنیم. فکر می‌کنم درست است.»

وی افزود: «در عین حال، شاهد آن هستیم که یک خاورمیانه پساآمریکایی چه شکلی است. شما انواع و اقسام بازیگران منطقه‌ای را می‌بینید: سوری‌ها، ایرانی‌ها، سعودی‌ها، اسرائیلی‌ها و همه این‌ها دارند امور را به دست خود می‌گیرند و روس‌ها هم دارند کار خودشان را می‌کنند.»

این دیپلمات سابق آمریکایی حملات رژیم صهیونیستی به سوریه را جنگی خفیف میان اسرائیل و ایران توصیف کرد و در ادامه در مورد وضعیت حضور آمریکا در غرب آسیا، گفت: «ما هنوز [از این منطقه]خارج نشده‌ایم. پساآمریکایی به این معنی نیست که ما خارج شده‌ایم، بلکه به این معنی قیاس با آن چیزی است که که ما ۲۵، ۳۰ پیش بودیم، یعنی زمانی که صدام به کویت حمله کرد.»

هاس دفاع آمریکا از کویت در برابر عراق، تشکیل ائتلافی بین‌المللی علیه عراق و برگزاری کنفرانس صلح مادرید میان رژیم صهیونیستی و اعراب را یادآور شد و گفت آن [دوره] آمریکایی بود.

وی در پایان گفت: «آمریکا هنوز در غرب آسیا منافعی مانند مبارزه با تروریسم، جلوگیری از اشاعه تسلیحات اتمی، حمایت از تل‌آویو و جلوگیری از سرازیر شدن سیل پناهجویان به اروپا دارد، با این حال انرژی مستقیم ما به میزان قابل توجهی کمتر [از گذشته] است.»

منبع: فارس

انتهای پیام/

مخالفت عضو مجمع با پیوستن به FATF: بگذاریم اگر قرار است خفه شویم دیگران این کار را انجام دهند| پیشنهاد حذف ریاست‌جمهوری از ساختار سیاسی کشور

مردم چرا به خود اجازه می‌دهند در کار مسئولان مملکت دخالت کنند؟!

عکسهایی از تولد رویا تیموریان در 52 سالگی

کلیدواژه: سیاسی ایران سازمان ملل فلسطین

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۸۴۴۵۴۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • دو فلسطینی دیگر در کرانه باختری به ضرب گلوله صهیونیست ها شهید شدند
 • تداوم راهپیمایی بازگشت در نوار غزه و ایستادگی مردم فلسطین در برابر اشغالگری رژیم صهیونیستی
 • شهادت جوان فلسطینی به ضرب گلوله صهیونیست ها در کرانه باختری
 • حمله جنگنده‌های اسرائیلی به غزه؛ شهادت ۴۷ دانش آموز فلسطینی در یک سال گذشته
 • حمله مجدد شهرک‌نشینان صهیونیست به مسجدالاقصی
 • گزارش سازمان ملل درباره جنایات اسرائیل؛ از گلوله های جنگی تا محروم کردن از آب
 • هلاکت و زخمي شدن 8 نظامي صهيونيست در عمليات جوان فلسطيني
 • جانبداری رسانه‌های آمریکایی به نفع اسرائیل / کارشناسانی که به یکباره حذف شدند
 • وقوع درگیری شدید میان فلسطینیان و صهیونیست‌ها
 • اوضاع زندان «ریمون» ملتهب شد/ جابجایی ۹۰ نفر از اسرای فلسطینی
 • اسرائیل، فلسطینی‌ها را از آب‌آشامیدنی محروم کرد
 • سازمان ملل : اسرائیل، فلسطینی ها را از آب آشامیدنی محروم کرد
 • تحریف روایت فلسطین در جریان اصلی رسانه‌ غرب؛ فاجعه‎ای انسانی که با لابی‎گری صهیونیست‎ها همراه است
 • عریقات: پایان اشغالگری اسرائیل، ضامن امنیت و ثبات منطقه است
 • دمشق: هرگونه حضور نظامی بدون اجازه ما اشغالگری است
 • دروغ‌پراکنی صهیونیست‌ها درباره شهادت عامل عملیات مقاومتی «سلفیت»
 • هلاکت یک خاخام صهیونیست در عملیات مبارز فلسطینی
 • شمار کشته های صهیونیست ها در عملیات شمال قدس به چهار نفر رسید
 • حمله صهیونیست‌ها به کرانه باختری/ چند فلسطینی بازداشت شدند