به گزارش خبرنگار مهر، محققان دانشگاه ایندیانا آمریکا دریافتند از بین ۱۸ صندلی اتومبیل کودک مورد بررسی، ۱۵ صندلی حاوی مواد شیمیایی ضداشتعال سمی خطرناک بودند که با انواع تاثیرات منفی برای سلامت از جمله اختلال هورمونی، اختلال در رشد مغز، آسیب به کبد و سرطان مرتبط هستند.

کودکان به دلیل اندازه کوچک تر و تمایل بیشترشان به قراردادن دست و اشیاء در دهان شان، بیش از بزرگسالان در برابر این تاثیرات آسیب پذیر هستند.

همچنین کودکان با تنفس این مواد شیمیایی ساطع شده از این صندلی ها در اتومبیل بسیار در معرض خطر هستند.

به گفته محققان، این مسئله مخصوصا در فصل تابستان برای کودکان مشکل ساز است چراکه گرما موجب افزایش سرعت انتشار این مواد سمی در محیط بسته، کوچک و با قابلیت ضعیف تهویه اتومبیل می شود.

«مارتا ونیر»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: «وجود این مواد شیمیایی در صندلی خودرو کودکان و نقش اصلی این محصولات بر روی سلامت آنان بسیار نگران کننده است.»

کودکان از طریق تماس پوستی بر روی این صندلی ها نیز در معرض این مواد شیمیایی سمی قرار می گیرند.

کد خبر 4478117

منبع: مهر

خبر بعدی:

نقشه پلید یک مرد برای به چنگ آوردن خبرنگار خانم مشهدی / آخر شب رخ داد

حوادث رکنا: این روزها که کارهای دم عیدمان روی هم تلنبار شده و باید چندین مسئله را هم‌زمان رفع و رجوع کنیم بازگشت به منزل، موکول می‌شود به آخر شب. با تمام خستگی بعد از دغدغه‌های روزانه، قسمت خوب طولانی شدن کار، رانندگی در خیابان‌های بدون ترافیک شب است که حس و حال خوبی دارد.

پرده اول: در محضر آدم‌ربا

در آرامش شب وقتی به خیابان‌های بولوار میثاق می‌رسم و در بولوار امیریه کمی سرعتم را زیاد می‌کنم تا زودتر از میان خانه‌های نیمه‌ساز و فاصله‌دار این بولوار بگذرم. دیدن این همه ساختمان نیمه‌کاره یک جور حس ناامنی را منتقل می‌کند. به مجتمع مسکونی‌مان که نزدیک می‌شوم خاطرم جمع می‌شود و سرعت را کاهش می‌دهم. طبق معمول همیشه جای پارک من در پارکینگ مجتمع درست زیر نور پرژکتور است. جلوی آپارتمانمان توقف می‌کنم و پس از خاموش کردن ماشین سوئیچ را در دست می‌گیرم.

باز کردن کمربند، خاموش کردن ضبط‌، برداشتن گوشی موبایل و دیگر کارهای خرده ریزه کمی زمان‌بر است.خم می‌شوم تا قفل پدال را از زیر صندلی بردارم، اما در آینه بغل تصویر فردی را می‌بینم که در حال باز کردن در پشت سرم است. ابتدا فکر می‌کنم پسرم مثل خیلی از شب‌ها برای کمک آمده است، اما با کمی دقت متوجه می‌شوم که مردی لاغر اندام و نحیف است. شروع می‌کنم به جیغ کشیدن و می‌خواهم قفل در را باز کرده و فرار کنم. اما دست مرد روی قفل در قرار می‌گیرد و فقط یک جمله می‌شنوم: «خفه شو» و سکوت می‌کنم. برای لحظه‌ای به این فکر می‌کنم که چه شوخی زشتی، چه کسی تا این حد بی‌فکر است، برمی‌گردم و بهت‌زده پشت سرم را نگاه می‌کنم. مردی سیاه‌پوش که شال گردنش را دور صورتش پیچیده و چشمان از حدقه بیرون زده‌اش اصلا آشنا نیست از زیر کاپشن خود یک قوطی اسپری را به سمت صورتم می‌آورد. با سرعت بر‌می‌گردم تا چشمانم را از آسیب حفظ کنم. بهت‌زده به این فکر می‌کنم که آیا واقعا اتفاقی در حال رخ دادن است؟ در سمت چپ گلویم از روی شال ضخیم زمستانی فشار جسم تیزی را حس می‌کنم و در سمت راست صورتم یک قوطی قرار گرفته است.

مرد با صدای وحشتناک و گرفته‌اش فریاد می‌زند: «‌قوطی اسید است، تا روی صورتت خالی نشده ماشین را روشن کن و راه بیفت.» در حالی که ترس در صدایم موج می‌زند می‌گویم: «‌ماشین و کیف و تلفن‌ همراهم مال تو، فقط بگذار من برم.» فریادش بلند‌تر می‌شود: «‌خفه‌شو و راه بیفت، مواد همراهم دارم و باید خودت مرا ببری به جایی که می‌گویم.» در حالی که هم تنم و هم صدایم می‌لرزد، سعی می‌کنم توصیه‌های پلیسی را به خاطر بیاورم.ابتدا خونسردی خود را حفظ کرده و با سارق یا آدم‌ربا بحث نکنید تا عصبانی نشود و اتفاق بدتری رخ ندهد. با یادآوری این توصیه می‌گویم: «‌باشه، هرجا بگی می‌برمت فقط بذار سوئیچ رو پیدا کنم.» دوباره داد می‌زند و اسپری را جلوی چشمانم می‌آورد: «روشن کن، زود باش، تا با اسید نسوختی راه بیفت.»بیشتر می‌لرزم و صورتم را از قوطی دورتر نگه می‌دارم با گریه می‌گویم: «وقتی پریدی توی ماشین سوئیچ توی دستم بود، بخدا افتاده، بذار چراغ قوه بندازم پیداش کنم.» چندبار فریاد می‌زند: «‌لعنتی زود باش» بعد اجازه می‌دهد که چراغ قوه تلفن‌همراهم را روشن کنم. ته دلم دعا می‌کنم که سوئیچ پیدا نشود تا راه فراری پیدا کنم. وقتی چراغ روشن می‌شود و در میان التماس‌های من متوجه می‌شود که فریادهایش بی‌فایده است داد می‌زند: « برو صندلی کمک راننده، صندلی‌ات‌ رو بخوابون و روتو برگردون.» من هم از خدا خواسته می‌پرم روی صندلی کنار، تلفن همراهم را از دستم می‌گیرد و از همان صندلی عقب خودش را کمی جلو می‌کشد تا سوئیچ را پیدا کند، اما خبری از سوئیچ نیست. زیرچشمی نگاه می‌کنم و می‌بینم که با دقت زیر صندلی را نگاه می‌کند. فرصت را غنیمت شمرده و در را باز می‌کنم و خودم را روی زمین می‌اندازم تا نتواند مرا بگیرد. با همان حالت نیمه‌خیز جیغ زنان پا به فرار می‌گذارم و از همسایه‌ها کمک می‌خواهم.

پرده دوم: در کلانتری

با جمع شدن اهالی در محل مطمئن می‌شوم که دیگر خبری از آدم‌ربا نیست اما همچنان رعب و وحشت در فضای اطرافم موج می‌زند. با دیدن چراغ گردان خودرو پلیس متوجه می‌شوم که همسایه‌ها به پلیس ١١٠ ‌خبر داده‌اند. کمی آرام می‌شوم و منتظر می‌مانم تا افسر پلیس به صحنه جرم بیاید. اما شب سردی است و افسر کلانتری پیاده نمی‌شود. با دیدن من فقط می‌گوید: «‌سوار شو بریم کلانتری بعد تعریف کن چه اتفاقی افتاده.» با خودرو یکی از همسایه‌ها به کلانتری محل می‌روم تا ماجرا را تعریف کنم. به محض ورود شروع می‌کنم: «جناب سرهنگ تا پارک کردم یک نفر پرید توی ماشینم، گفت راه بیفت، مواد همراهش بود، اسید داشت، تهدیدم کرد.» جناب سرهنگ «میم» درحالی‌که لبخندی بر لب دارد، حرفم را قطع می‌کند و ابرویی بالا انداخته و می‌گوید: « راستشو بگو!» ناراحت می‌شوم و می‌گویم: « اول بذارید بگم، بعد راست و دروغش‌ رو کشف کنید. چرا پیاده نشدید از افرادی که ماجرا رو دیدند هم سؤال بپرسید، آدم‌ربا من را با اسید تهدید کرده» با خنده‌ای که بیشتر ناامید و نگرانم می‌کند می‌پرسد: «‌از کجا میدونی اسید بوده؟» دیگر نمی‌توانم ریختن اشک‌هایم را مخفی کنم، می‌گویم: «‌حتما باید با اسید می‌سوختم تا بتوانم شکایت کنم؟» سرهنگ جواب می‌دهد: «‌‌آدم‌ربایی نافرجام بوده و اتفاق خاصی رخ نداده.» من می‌مانم و یک دنیای ناامن و ترسی که می‌‌دانم هیچ‌گاه قلب مرا ترک نخواهد کرد.

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

منبع: شهر آرا

حوادث اختصاصی رکنا را اینجا بخوانید:

احمدی‌نژاد: دو تا خدا در دنیا باشد، فساد می‌شود| ما زورمان به بقیه نرسید| اختیارات در قوه قضائیه و مقننه متمرکز است اما پاسخگویی در قوه مجریه است| مردم هر سیستم حکومتی خواستند، حقشان است| بخش‌هایی از قانون اساسی و ساختارها باید تغییر کند| رهبری هرچقدر اخت

در پی محبوبیت از دست رفته| چرا احمدی‌نژاد دیگر پدیده‌ای غیر‌ضروری و بی‌معنی محسوب می‌شود؟

رونمایی از داروی تمام ایرانی روفانیب 5

کلیدواژه: صندلی کودک مواد شیمیایی کودکان

منبع این خبر، وبسایت www.mehrnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۸۴۴۵۶۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • مواد غذایی که نباید ۲ بار گرم شوند
 • شستن اتومبیل هم می‌تواند به حفظ سلامت کمک کند
 • حمل‌ونقل شهری در پایتخت از دیروز تا امروز / تاکسی اینترنتی یا واگن اسبی؟ + تصاویر
 • کاکاوند: بهترین راند مسابقات سافاری در آذربایجان شرقی برگزار شد
 • مسابقات اتومبیل‎رانی دو دیفرانسیل قهرمانی کشور در مسیرهای کوهستانی و برفی
 • مسابقات اتومبیل‎رانی دو دیفرانسیل قهرمانی کشور در تبریز برگزار شد + اسامی نفرات برتر
 • ۷ مواد غذایی که هرگز نباید ۲ بار گرم شود/ سم نیتریت در کمینتان است
 • مسابقات اتومبیل‎رانی دو دیفرانسیل قهرمانی کشور در مسیرهای کوهستانی و برفی به روایت تصویر
 • کمک هوش مصنوعی به اتومبیل های خود ران
 • سمی خطرناک که عامل سرگیجه های روزانه شناخته شد
 • تاثیر مصرف غذاهای کنسروشده در بارداری بر سلامت باروری کودک
 • ورزش برای کدام دسته از دیابتی ها مضر است؟
 • اردبیل میزبان مسابقات اتومبیل‌رانی کشور شد
 • مسابقات کشوری اتومبیل‌رانی اسلالوم به میزبانی اردبیل برگزار می‌شود
 • بزرگی میوه‌ها نشانه مصرف بیش از انداره کود شیمیایی نیست
 • مسابقات اتومبیل رانی قهرمانی کشور در تبریز آغاز شد
 • حریق در بنگلادش ۷۰ کشته برجا گذاشت
 • رانندگي در حاملگي
 • هفت اتومبیل گرانقیمت، جایزه قبولی در امتحان رانندگی! +تصاویر