خبرگزاری تسنیم: ۱۶ آذر هرچند در تقویم جمهوری اسلامی به عنوان روز دانشجو رسمیت یافت، اما سابقه برگزار کردن تجمع‌های دانشجویی در این روز، به سال‌ها قبل از انقلاب برمی‌گردد

۱۶ آذر سالروز شهادت آذر شریعت‌رضوی، مهدی بزرگ‌نیا و احمد قندچی بود که در اعتراض به حضور نیکسون معاون آیزنهاور رئیس جمهور آمریکا -که بعد از کودتای آمریکایی ۲۸ مرداد به ایران می‌آمد- در دانشگاه تهران به شهادت رسیدند.

این اعتراضات از چند روز قبل ۱۶ آذر شروع شده بود.

شهدای روز ۱۶ آذر سال ۳۲ معروف به سه آذر اهورایی

 

در روز ۱۶ آذر سال ۳۲، جمعی از سربازان به بهانه بازداشت دو دانشجوی رشته ساختمان، وارد دانشکده فنی شدند. حضور نظامیان در صحن دانشکده فنی به درگیری میان دانشجویان و نظامیان منجر شد. عده‏‌ای از سربازان، دانشکده فنی را محاصره کرده بودند تا کسی از دانشکده خارج نشود. در این میان دسته‌ای از سربازان با سرنیزه از در اصلی وارد، دانشکده شدند. وقتی دانشجویان قصد خروج از در‌های جنوبی و غربی دانشکده را داشتند یکی از دانشجویان بغض مانده در گلویش را با فریاد "دست نظامیان از دانشگاه کوتاه" باز کرد.

هنوز صدای او خاموش نشده بود که رگبار گلوله باریدن گرفت، برخی دانشجویان با شکستن شیشه‌های آزمایشگاه به این محل پناه بردند و برخی به کلاس‌ها و دستشویی‌های دانشکده فرار کردند، برخی که فرصت فرار نداشتند هدف گلوله سربازان قرار گرفتند و سه تن از آن‌ها به شهادت رسیدند.

عکس بازسازی شده از راهرو‌های دانشکده فنی دانشگاه تهران

از آن سال همواره دانشجویان تا زمان پیروزی انقلاب، به‌مناسبت شهادت این سه دانشجو علیه استکبار جهانی و استبداد رژیم پهلوی تجمع و حرکت اعتراضی می‌کردند. سند زیر که خبرگزاری تسنیم از مرکز اسناد انقلاب اسلامی آن را منتشر کرده است، از اداره سوم ساواک (سازمان اطلاعات و امنیت کشور) به ریاست این اداره در تهران برای ممانعت از برگزاری مراسم ۱۶ آذر در سال ۵۱ است.

متن این نامه به شرح زیر است:

{درباره روز ۱۶ آذر}: "روز مذکور مصادف با کشته شدن سه تن از دانشجویان دانشگاه تهران در سال ۳۲ می‌باشد. همه ساله از طرف برخی از دانشجویان ناراحت در این روز فعالیت‌های مضره‌ای صورت گرفته و اعلامیه‌هایی در بزرگداشت آنان منتشر و شعار‌هایی نیز نوشته شده است. نظر باینکه عناصر ماجراجو و ناراحت خصوصا دانشجویان مراکز عالی آموزش در این روز دست به فعالیت‌هایی مضره خواهند زد خواهشمند است دستور فرمایید ضمن مراقبت‌های لازم از افراد مشکوک نسبت به شناسایی عناصر محرک و همچنین افرادی که در این زمینه فعالیت دارند اقدامات لازم و همه جانبه معمول و نتایج حاصله را در این اسرع وقت باین اداره کل اعلام نمایند. ۵۱/۹/۱۴"

منبع: فردا

خبر بعدی:

نامه بیش از 30 تشکل دانشجویی خراسان جنوبی به اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام

به گزارش خبرگزاری بسیج از خراسان جنوبی، بیش از 30 تشکل دانشجویی استان خراسان جنوبی در نامه ای خطاب به برخی اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام خواستار حضور ایشان در  جلسه بررسی لوایح پالرمو و CFTو اعلام صریح و واضح رایشان در رسانه ها شدند.

 

 

بسمه تعالی

امروز ملّت ایران علاوه‌ بر آمریکای جنایت‌کار، تعدادی از دولتهای اروپایی را نیز خدعه‌گر و غیر قابل اعتماد میداند. دولت جمهوری اسلامی باید مرزبندی خود را با آنها با دقّت حفظ کند؛ از ارزشهای انقلابی و ملّی خود، یک گام هم عقب‌نشینی نکند؛ از تهدیدهای پوچ آنان نهراسد؛ و در همه‌حال، عزّت کشور و ملّت خود را در نظر داشته باشد و حکیمانه و مصلحت‌جویانه و البتّه از موضع انقلابی، مشکلات قابل حلّ خود را با آنان حل کند. در مورد آمریکا حلّ هیچ مشکلی متصوّر نیست و مذاکره با آن جز زیان مادّی و معنوی محصولی نخواهد داشت.

بخشی از "بیانیه گام دوم انقلاب خطاب به ملت ایران" امام خامنه ای (مدظله العالی) 22/12/1397

 

آقایان دکتر غلامعلی حداد عادل، دکتر علی اکبر ولایتی، دکتر محمود احمدی نژاد، دکتر علی آقا محمدی،  دکتر علی لاریجانی و سرلشکر سید حسن فیروز آبادی؛ اعضای محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام

سلام علیکم؛

با صلوات بر محمد و آل محمد و بااحترام، همانگونه که مستحضرید پس از شکست برجام که خود مصداق کامل یک سند تحریمی از سوی بیگانگان برای ایران بود و همچنین پس از خروج آمریکا از برجام، عده ای در داخل دل در گرو اروپا داشتند. حال که اروپا نیز با ساز و کار INSTEX عملاً از برجام خارج شده و کشور ایران را در شرایط مبادله ی نفت در برابر غذا و دارو قرار داده است؛ دیگر تصویب لوایح استعماری همچون CFT و پالرمو که مصداق بارز خود تحریمی هستند، جایگاهی ندارد؛ لذا از آن جا که مجمع تشخیص مصلحت نظام، در جایگاه حافظ مصالح ملی و دینی می باشد از شما خواهشمندیم اولاً در جلسه آتی مجمع تشخیص مصلحت نظام که به بررسی پالرمو و CFT  می پردازد شرکت کرده و ثانیاً در راستای شفاف سازی، رأی خود را  به طور صریح و واضح در رسانه ها اعلام کنید.

جنبش دانشجویی استان خراسان جنوبی خود را مکلف به گوشزد کردن خطرات ناشی از تصویب این لوایح استعماری می داند و در این راستا از اعضای محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام خواستار تبیین و تصمیم گیری انقلابی در رابطه با مسائل مربوط به همکاری با سازمان (FATF) به عنوان پازل تکمیل کننده تحریم ها می باشد.

وَالْعَاقِبَةُ لِلْمُتَّقِینَ

 

امضا کنندگان نامه:

ابوالفضل سازنده؛ مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بیرجند حسن یاوری؛ مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان پردیس شهید باهنر بیرجند حسین محمدی؛ مسئول بسیج دانشجویی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه بیرجند دانیال مدبر عزیزی؛ مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه بیرجند زینب حمزه ای؛ مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه پیام نور واحد فردوس زینب مجلل؛ مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان واحد فردوس سعید پشیمان؛ مسئول بسیج دانشجویی دانشکده پرستاری قائن سعید میروحیدی؛ مسئول بسیج دانشجویی دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بیرجند سید جواد موسوی خواه؛ مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه فنی و حرفه ای ابن حسام خوسفی بیرجند سید حمید هاشم آبادی؛ مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه پیام نور واحد بیرجند سید رضا نژاد حسینی؛ دبیر شورای تبیین مواضع شهرستان فردوس سید مجتبی حسینی؛ دبیر جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه بیرجند سید محمد رضا محمودی زاده؛ مسئول بسیج دانشجویی دانشکده علوم دانشگاه بیرجند سید مصطفی حسینی؛ مسئول بسیج دانشجویی دانشکده کشاورزی، منابع طبیعی و محیط زیست دانشگاه بیرجند سیده زهرا رضوی؛ مسئول بسیج دانشجویی دانشکده پرستاری دانشگاه آزاد اسلامی واحد بیرجند شایان ولی پور مطلق؛ دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی استان خراسان جنوبی صادق سراب؛ مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد فردوس علی اسدی عیدی وند؛ مسئول بسیج دانشجویی دانشکده فنی و حرفه ای فردوس علی رکنی، مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه بزرگمهر قائنات علی نوروزی؛ دبیر انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه بیرجند فاطمه عبیری؛ مسئول بسیج دانشجویی دانشکده پیراپزشکی فردوس قائد یوسفی؛ مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند محسن اسماعیلی؛ دبیر جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی بیرجند محمد جواد سیف اللهی؛ مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه پیام نور واحد فردوس محمد رفیعی؛ مسئول بسیج دانشجویی دانشکده پرستاری طبس محمد طالبی؛ مسئول بسیج دانشجویی دانشکده حقوق دانشگاه آزاد اسلامی واحد بیرجند محمد مودی، دبیر قرارگاه شهید احمدی روشن استان خراسان جنوبی مرتضی حیدری فر؛ مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد قائن مصطفی رحیمی؛ مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی بیرجند مهدی علمدار؛ مسئول بسیج دانشجویی دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه بیرجند مهدی علینژاد؛ دبیر شورای تبیین مواضع شهرستان قائنات

      32.مهرزاد احمدی؛ مسئول بسیج دانشجویی دانشکده فنی و مهندسی فردوس

 

در پی تعویق در تصویب لایحه "پالرمو" رقم خورد| قله‌های جدید برای دلار و سکه

افزاش قیمت خودرو و ناکارآمدی مسئولان| رشد ۱۸ درصدی قیمت پراید، فقط در یک ماه| گرانی تا کجا ادامه خواهد داشت؟

لو دادن یک راز بزرگ که باعث به شهادت رسیدن 27 سپاهی شد / مشاور فرمانده کل قوا توضیح داد

کلیدواژه: ساواک دانشجویان 16 آذر

منبع این خبر، وبسایت www.fardanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۸۴۴۵۹۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • دانشگاه‌ها چگونه نابرابری را در جامعه تشدید می‌کنند؟
 • پذیرش دانشجوی خارجی، سرمایه گذاری مادی و معنوی برای دانشگاه است
 • ممانعت ضابطان پرونده فعالان محیط زیست از ارتباط کلامی وکلا با متهمان
 • واکنش‌ها به ممانعت از برگزاری مراسم تشییع همسر دکتر شریعتی در حسینیه ارشاد / بهانه آوردند
 • ممانعت از برگزاری مراسم تشییع پیکر همسر شریعتی در حسینیه ارشاد!| احسان شریعتی: اگر اینجا را انتخاب کردیم و امروز می‌گویند حق ورود ندارید شرم بر ما| در خیابان برای مادرمان نماز خواهیم خواند+فیلم و عکس
 • خوابگاه‌های دانشجویی آموزشکده‌های فنی در استهبان و نی‌ریز نوسازی می‌شود
 • ممانعت از برگزاری مراسم تشییع پوران شریعت رضوی در حسینیه ارشاد
 • ممانعت ضابطان پرونده محیط زیست از ارتباط کلامی وکلا با متهمان
 • دانشجویان دانشگاه تهران به راهیان نور می‌روند/ مهلت ثبت نام تا ۱۵ اسفند
 • رونمایی از چهار ترجمه رضا اسکندری آذر
 • مسئول اسبق بسیج دانشجویی دانشکده مغان در حادثه تروریستی جاده خاش به شهادت رسید
 • سرپیچی مدیران دانشگاه آزاد کرمانشاه از دستورات ریاست/ دفتر بسیج دانشجویی با کمبود فضای فیزیکی روبروست+ سند
 • همسر دکتر، خواهر آذر
 • شورای گسترش آموزش عالی با تاسیس سه رشته تحصیلی در دانشگاه یزد موفقت کرد
 • برنامه ريزي استراتژيک راه گشاي مشکلات مالي نهادهاست
 • ممانعت اقلیم کردستان عراق از صادرات تانکری نفت به ایران
 • همسر دکتر، خواهر آذر؛ به یاد پوران شریعت رضوی
 • وصالی تازه با آذر
 • آثار حقوقی خرید ملکی که سندش در بازداشت است