به گزارش سرويس بين الملل خبرگزاري صدا و سيما به نقل از شبکه تلویزیونی المیادین، محمد عبدالسلام رئیس هیئت مذاکره کننده انصارالله در مذاکرات سوئد گفت نتایج رایزنیها باید در چارچوب پیش نویس قطعنامه ای الزام آور به تصویب شورای امنیت سازمان ملل متحد برسد در غیر این صورت ارزشی نخواهد داشت. محمد عبدالسلام رئیس هیئت مذاکره کننده صنعا در رایزنیهای سوئد در گفتگو با این شبکه در خصوص اینکه آیا این نشست با نشستهای گذشته متفاوت است، گفت: نشست امروز، افتتاحیه رسمی مذاکرات بود اما در خصوص اینکه آیا ما خوش بین هستیم یا نه باید بگویم ما چهار سال را با تنش آفرینی و تشدید درگیریها و محاصره و فجایع انسانی بزرگ در یمن پشت سر گذاشتیم و فشارهای افکار عمومی در سطح جوامع و ملتها موجب شد کشورهای بزرگ حامی متجاوزان در یمن در تنگنا قرار بگیرند.

ما در مذاکرات امروز خود با سازمان ملل متحد و در ضیافت غذایی که نمایندگان بیش از 20 کشور حضور داشتند احساس کردیم که اقدامات نظامی بدون راه حل سیاسی دیگر پشتیبانی ندارد و آن را پشت سر گذاشته ایم به ویژه آنچه که در جنوب یمن رخ داد و مناطقی که توسط متجاوزان اشغال شد برای آنها قابل کنترل نبود و نتوانستند در آنها الگوی مناسبی از یک دولت ارائه کنند و علت آن نیز این است که آنها در آنجا حضور ندارند و هیچ قدرت تصمیم گیری در آن ندارند. وی افزود بنابراین اعتقاد بین المللی این است که گزینه ها یا پیشنهادهای راه حل نظامی شکست خورده است و قطعنامه 2216 که پوششی برای حمله نظامی چهار ساله به یمن به وجود آورده بود باید بار دیگر مورد بازنگری قرار بگیرد. ما نمی خواهیم سطح خوش بینی خودمان را بالا ببریم چرا که هنوز برخی طرفهای بین المللی هستند که ادامه جنگ را به عنوان بخشی از منازعه ای منطقه ای و فروش سلاح به نفع خود می بینند اما فشار افکار عمومی وجود دارد که در جوامع و سازمانهایی که با ما تماس داشته اند قابل لمس است و تاکید می کنند که این جنگ و این جنایات بر ضد بشریت باید متوقف شود. 
عبدالسلام در پاسخ به اینکه آیا از طرفهای بین المللی در سوئد سخن روشنی در خصوص ضرورت توقف جنگ شنیدید یا نه، گفت: بله سخنان روشنی شنیدیم که این جنگ باید متوقف شود و این فجایع باید به پایان برسد. اما مسائلی که مطرح شد ضرورتا در این یک هفته یا در این 9 روز به راه حلی که به جنگ پایان دهد به نتیجه نخواهد رسید و احتمال دارد درباره مسائل کلی در چارچوب اقدام سیاسی به توافق برسیم و در خصوص برخی مسائل مانند بازگشایی فرودگاهها و آزادی اسیران و بازداشت شدگان و تشکیل کمیته اقتصادی و بانک مرزی و همچنین کاهش تنش آفرینی توافق کنیم. علاوه بر این ممکن است در نخستین ماه سال آینده یا دومین ماه در یک کشور عربی نشست برگزار کنیم تا درباره جزئیات گفتگو کنیم. وی افزود ما معتقدیم که اینها اقداماتی است که می تواند مثبت باشد اما تاکید می کنم که باور جهانی این است که این جنگ، بی نتیجه است چرا که طرف دیگر هر چقدر فشار نظامی آورد نتوانست در عرصه سیاسی به چیزی دست پیدا کند و تنها موجب ایجاد بحران شد و منازعات داخلی و منطقه ای و اجتماعی به وجود آورد. جهان امروز برداشتی به غیر از آنچه سعودیها یا همپیمانان بین المللی آنها حتی یمنی ها ارائه می کنند از جنگ یمن دارد.
عبدالسلام در پاسخ به اینکه مسائل کلی که درباره آن صحبت کرده اید یا ممکن است در طول یک هفته آینده درباره آن به توافق برسید چیست، گفت: همه طرفها تاکید کردند که باید مرحله انتقالی جدیدی وجود داشته باشد که در آن همه طرفها مشارکت داشته باشند و باید قدرت مورد توافق در یمن شکل بگیرد. این دولت و این قدرت به گونه ای است که ما مدت مرحله انتقالی و وظایف آن را مشخص می کنیم و مرحله ای انتقالی غیر قابل تمدید خواهد بود. در این دولت و در این مرحله، دولت تسلیحات همه طرفها را تحویل خواهد کرد و سلاح تنها در انحصار این دولت که مورد توافق همه است قرار خواهد گرفت و روابط خارجی نیز در چارچوب وظایف و مسئولیتهای این دولت قرار دارد. این دولت در سراسر یمن دارای نفوذ خواهد بود. وی افزود این مسائل مهم از جمله حفظ وحدت و حاکمیت و استقلال یمن و همچنین حفظ موسسات کشور و ایجاد توافق ملی برای حل مسائل در مرحله انتقالی مانند قانون اساسی و مسائل ملی و مسئله کشور فدرالی و ساختار ارتش و دستگاههای امنیتی، در مرحله انتقالی مورد بحث و گفتگو قرار خواهد گرفت. مسائل امنیتی و نظامی از مسائلی است که در مرحله انتقالی مطرح خواهد شد اما مسئله وضعیت انسانی باید همین حالا مطرح شود و نباید منتظر مذاکرات بعدی شد چرا که مردم یمن توان تحمل مشکلات بیشتر را ندارند. دهها هزار بیمار سرطانی و نارسایی کلیوی و همچنین افرادی با بیماریهای خطرناک و صعب العلاج هستند که نمی توانند از کشور خارج شوند. فرودگاه صنعا باید هر چه سریعتر بازگشایی شود چرا که مرحله انسانی فوریت پیدا کرده است. همچنین توقف بمباران بنادر و وضعیت گذرگاههای امن در الحدیده به عنوان بزرگترین بندر در کشور باید مطرح شود تا از طریق آن بتوان کالاها و کمکها را به واسطه مسیرهای ایمن به همه استانهای یمن رساند. مسئله آزادی اسیران و تقویت وضعیت اقتصادی و پرداخت حقوق، از جمله مسائل انسانی هستند که باید در این رایزنیها درباره آن صحبت کرد و نباید آن را برای مرحله بعد گذاشت. 
محمد عبدالسلام در پاسخ به اینکه آیا مرحله انتقالی بر اساس ابتکار خلیج فارس و نتایج نشست گفتگوی ملی خواهد بود یا نه، گفت: ما معتقدیم مرحله انتقالی آینده، اصول و قواعد جدید به وجود خواهد آورد چرا که در این دور از مذاکرات که احتمال می رود ساختار و چارچوب مشخصی را به شورای امنیت ارائه کند تا قطعنامه ای صادر شود. اصول و قواعد گذشته ممکن است مورد استناد قرار بگیرد اما جنگ چهار ساله، متغیرات جدیدی اعمال کرده است و پیامدهای زیادی داشته است و بنابراین ضروری است که اصول و قواعد دیگری وجود داشته باشد. وی افزود چرا که این قواعد تنها به توجیهی برای شکست هر اقدام سیاسی تبدیل شده اند و اصول گذشته به قواعدی تبدیل شده است که طرفی که به دنبال راه حل نیست به آنها پایبندی خود را نشان می دهد چرا که به دنبال راه حل نیستند و معتقدند راه حل سیاسی به معنای خروج از قدرت است. بنابراین ما معتقدیم که مرحله انتقالی، مرحله و اصول جدید ارائه خواهد کرد که در آن به اصول گذشته استناد خواهد شد اما بر اساس قطعنامه ای خواهد بود که احتمالا شورای امنیت آن را صادر خواهد کرد. 
وی اضافه کرد: چیزی که ما از فرستاده بین المللی بسیار زیاد و به کرات شنیده ایم این است که آنچه در این مذاکرات مورد توافق قرار بگیرد به یک پیش نویس قطعنامه تبدیل و به شورای امنیت ارائه خواهد شد تا شورای امنیت قطعنامه ای در این خصوص صادر کند که همه طرفها باید به اجرای آن پایبند باشند و همچنین برخی از نمایندگان کشورهای عضو دائم شورای امنیت نیز همین مسئله را مطرح کرده اند. حتی پیش از رفتن ما به استکهلم گفتند که پس از رایزنیهای سوئد باید قطعنامه ای از طرف شورای امنیت صادر شود و برای همین بود که ما به این رایزنیها آمدیم تا ببینیم چه چیزهای مورد توافقی می توانیم ارائه کنیم که آن را به شورای امنیت ببریم چرا که بدون قطعنامه شورای امنیت، این تلاشهای هیچ نتیجه ای نخواهد داشت و نمی توان هیچ پیشرفتی به دست آورد. ما به این مسئله امیدواریم و می خواهیم که رخ دهد اما اینکه واقعا عملی خواهد شد یا نه، چیزی است که باید منتظر باشیم و ببینیم. 
رئیس هیئت مذاکره کننده صنعا در رایزنیهای سوئد در پاسخ به اینکه آیا در این یک هفته آتش بس اعلام خواهد شد یا نه، گفت: این مسئله ای است که ما روز (پنجشنبه) در نشستی که با فرستاده بین المللی مطرح کردیم و گفتیم که تنش آفرینی و تشدید حملات (متجاوزان)، پیامی از طرف آنهاست مبنی بر اینکه این رایزنیها شکست خورده است اما این تشدید حملات نمی تواند وضعیت جدیدی نسبت به چهار سال گذشته ایجاد کند و هیچ نتیجه ای برای راه حل سیاسی و نه نظامی نداشته است حتی در مناطقی که اشغالگران در آنها مستقر شده اند. از طرف دیگر جهان به خوبی درک کرده است که مردم یمن مخالف جنگ هستند و اگر این جنگ از طرف مردم یمن دارای مشروعیت بود دیگر چه نیازی به استخدام 12 هزار نظامی سودانی و هزاران نظامی اماراتی و هزاران نظامی سعودی و هزاران نظامی از اردن و برخی کشورهای دیگر بود به اضافه کشتیهای جنگی اروپایی و آمریکایی و انگلیسی. اعتقاد واقعی به وجود آمده است که این جنگ از هیچ رویکرد مردمی برخوردار نیست و هیچ راه حل نظامی ندارد. وی افزود برای همین ما فکر می کنیم که این تنش آفرینی ، غیرمنتظره نخواهد بود چرا که ارتش و کمیته های مردمی در این روزها بیش از روزهای گذشته از هوشیاری و آمادگی برخوردارند و ما از تجربه زیادی برخورداریم. آنها در دوره گذشته مذاکرات در سوئیس ، به بخش گسترده ای از استان جوف حمله کردند و در رایزنیهای کویت تلاش کردند به جبل الاسود حمله کنند. بنابراین در رایزنیهای امروز ما دو منطق را در پیش گرفته ایم ، به این معنا که دستان خود را به طرف صلحی عادلانه و آبرومندانه دراز می کنیم و با برادرانمان در هیئت ملی آمادگی داریم با جدیت در همه مسائل گفتگو کنیم و از سوی دیگر نیروهای ما در جبهه نظامی اوضاع را زیر نظر دارند و می دانند که همزمان با این گفتگوها ، طرف دیگر تلاش خواهد کرد این روند سیاسی را به شکست بکشاند. این مسئله ای است که به لطف خدا هنوز رخ نداده است و آنها در هر کجا که تنش افرینی کردند از جمله در ساحل غربی ، شکست خوردند و نیروهای ما با آمادگی کامل می توانند با آنها مقابله کنند. 
عبدالسلام در پاسخ به اینکه آیا خوش بین هستید که در این یک هفته به نوعی اعلام آتش بس صورت خواهد گرفت، گفت: نمی توانیم بگوییم ممکن است به اعلام آتش بس دست پیدا کنیم یا نه اما ممکن است کاهش تنش در برخی مناطق مشخص صورت بگیرد. ما خوش بین هستیم چرا که به تمایل بسیار زیادی برای دستیابی به صلح مسلح شده ایم و نمی خواهیم این مشکلات ادامه پیدا کند. اما آیا این خوش بینی رخ خواهد داد یا نه ، این چیزی است که طرف دیگر مشخص می کند و آمریکا و انگلیس باید درباره آن تصمیم بگیرند و مشخص کنند که آیا به نفع آنهاست که منطقه به ثبات برسد و آیا واقعا به این نتیجه رسیده اند که صلح را وارد منطقه کنند چرا که یمن امروز به عامل بسیار مهمی برای ایجاد ثبات در منطقه تبدیل شده است. آیا در خصوص سوریه راه حل سیاسی ایجاد کردند با وجود اینکه جنگ نظامی در سوریه در آستانه به پایان رسیدن بود ، اجازه چنین چیزی را ندادند ، به لیبی نیز همینطور. ما نمی خواهیم این جنگ در یمن ادامه یابد و می خواهیم این بحران را پشت سر بگذاریم. اما آیا این تصمیم گرفته خواهد شد یا تنها تلاش می کنند فشار بین المللی و افکار عمومی را آرام کنند و با ارائه راه حلهای غیر عملی ، پس از یک یا دو ماه ، حملات نظامی خود را تشدید خواهند کرد؟ در هر حال ما برای همه گزینه ها آمادگی داریم. خوش بین هستیم چرا که خواستار صلح هستیم و اگر آنها به دنبال صلح نباشند و بخواهند فریبکاری کنند ما چیزی را از دست نخواهیم داد. 

۵۰ درصد مجلس به دنبال فروپاشی نظام؟| چرا قوه قضائیه مستندات کریمی‌قدوسی را مطالبه نمی‌کند؟

گرانی آجیل و راه‌حل رئیس انجمن پسته: مردم امسال گرانی پسته را درک و تحمل کنند!

عکس/ مراسم ختم پیام صابری

کلیدواژه: انصارالله عبدالسلام یمن سوئد قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل

منبع: واحد مرکزی خبر

منبع این خبر، وبسایت www.iribnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۸۴۴۶۰۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • سنای آمریکا قطعنامه توقف حمایت ازائتلاف متجاوز به یمن راتصویب کرد
 • سنا قطعنامه توقف حمایت آمریکا از ائتلاف متجاوز به یمن را تصویب کرد
 • عبدالسلام: آتش‌بس در الحدیده پیروزی ملت یمن است
 • عبدالسلام: آتش‌بس در الحدیده پیروزی ملت یمن است؛ لزوم حمایت از جبهه‌ها
 • ابراز رضایت سوئد از نتایج گفتگوی یمنی ها
 • عبدالسلام: به توافق آتش‌بس در الحدیده دست یافتیم
 • مخالفت رئیس مجلس آمریکا با قطعنامه پایان حمایت آمریکا از جنگ یمن
 • سوئد: نتایج مذاکرات یمن را در اختیار شورای امنیت می‌گذاریم
 • سوئد: نتایج رایزنی‌های یمن را به شورای امنیت می‌دهیم
 • رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به جنگ قطعنامه یمن رفت
 • سنای آمریکا قطعنامه ضد عربستان سعودی را تصویب کرد
 • مجلس نمایندگان آمریکا راه تصویب قطعنامه در کنگره ضد سعودی را بست
 • مجلس آمریکا راه تصویب قطعنامه در کنگره ضد رژیم سعودی را بست
 • موافقت سنای آمریکا با بررسی قطعنامه توقف حمایت نظامی از عربستان
 • موافقت سناي آمريکا با بررسی قطعنامه توقف حمایت از عربستان در جنگ یمن
 • مذاکرات یک‌هفته‌ای صلح یمن در «استکهلم» به چه نتایجی رسید؟
 • «محمد عبدالسلام»: بخش‌هایی از یمن در اشغال انگلیس، عربستان و امارات است
 • سخنگوی انصارالله: حضور نیروهای بیگانه در یمن توجیه‌پذیر نیست
 • محمد عبدالسلام: حضور نيروهاي بيگانه در يمن قابل توجيه نيست
 • حضور نیروهای بیگانه در یمن توجیه پذیر نیست