محمدرضا عارف در یادداشتی به مناسبت روز دانشجو نوشت، جنبش دانشجویی نسبت به تعدی به حقوق اساسی مردم بی تفاوت نباشد. آفتاب‌‌نیوز : رییس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی نوشت: «با درود بر شهیدان پاکباز ۱۶ آذر و همه‌ شهیدان انقلاب اسلامی و دفاع مقدس که برای اعتلای ملت ایران و رسیدن به حقوق حقه کشورمان فداکاری کردند.


۱۶ آذر نشان‌دهنده‌ جایگاه دانشگاه و دانشجویان، در روند تحولاتی است که جامعه‌ ما را به سوی سرفرازی و آبادانی هدایت می‌کند. استقلال‌خواهی و آزادی‌طلبی دو درسی است که از ۱۶ آذر ۱۳۳۲ به یادگار مانده است و جنبش دانشجویی که به زعم من باید فعالیت چند دهه اخیر خود را مورد و نقد و بررسی جدی قرار دهد، هیچ‌گاه نباید از این دو ویژگی فاصله بگیرد.
جنبش دانشجویی ایران قریب به هفت دهه است که در تحولات سیاسی و اجتماعی ایران نقشی بی‌بدیل داشته است. مهمترین تمایز این جریان که مبتنی بر آموزه‌های اسلامی و علائق ملی شکل گرفته، آن است که علاوه بر حضور تأثیرگذار، پرسشگر و اصلاحگر در جریانات و رویدادهای مهم کشور، لحظه‌ای نیز از تحول و اصلاح خود غافل نمانده است؛ به سان رودی که جاری و زلال است، هم اصلاح می‌کند و هم اصلاح می‌شود و لحظه‌ای سکون و تردید در تلاش صادقانه برای اعتلای کشور عزیزمان و ارتقای جایگاه و منزلت مردم به خود راه نداده است و رشد و پیشرفت در همه زمینه‌های علمی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی را خالصانه دنبال می‌کند.
هویت دانشگاه و دانشجو، تحلیل، نقد و مطالبه‌گری است. نقد حکومت و حاکمیت به معنای براندازی نیست، بلکه می‌تواند تقویت‌کننده حاکمیت باشد. اگر دانشگاه نقد نکند و جنبش دانشجویی نقد را از خود دور کند، از هویت خودش دور می‌شود.
برخورد امنیتی با روحیه نقادی دانشجو که متأسفانه کماکان هم ادامه دارد، دانشجویان را دچار بی‌انگیزگی می‌کند که این بی‌انگیزگی آفت جنبش دانشجویی است.
جنبش دانشجویی باید مدافع آزادی‌ اندیشه، آزادی‌بیان و آزادی‌ اجتماعات که لازمه داشتن یک نظام مردم‌سالار است، باشد.
جنبش دانشجویی باید خود را در درون نظام  اسلامی تعریف کند اما این به معنی چشم فروبستن بر کژی‌ها و ناروایی‌ها‌ نیست. جنبش دانشجویی باید در برابر هرگونه انحراف از مسیر انقلاب و تعدی به حقوق اساسی مردم حساس باشد.
در شرایط خاص کشور که شاهد تحریم‌های ظالمانه علیه ملت ایران هستیم، دانشجویان و دانشگاهیان باید برای برون‌رفت از این وضعیت، مسئولین را با نقد مشفقانه خود برای اصلاح امور و پاسخ به مطالبات مردم به ویژه در حوزه‌های اقتصادی و اجتماعی کمک کنند.
 انتظاری که به عنوان معلم دانشگاه از تشکل‌های دانشجویی به ویژه تشکل‌های اصلاح‌طلب دارم، این است که با نگاه بلندمدت و با روش و منش اخلاقی و حفظ هویت اصلاح‌طلبی فعالیت کنند و در گفت‌وگو پیشقدم باشند و هیچ‌گاه باب گفت‌وگو با تشکل‌های رقیب را نبندند.»

منبع: آفتاب

خبر بعدی:

نامه ۴۶ تشکل دانشجویی درباره حادثه تروریستی سیستان و بلوچستان

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه خبری بسیج دانشجویی سیستان و بلوچستان، در پی وقوع حادثه تروریستی جاده «زاهدان- خاش»، ۴۶ تشکل‌ دانشجویی سیستان و بلوچستان با ارسال نامه‌ای خطاب به سردار محمد مارانی فرمانده قرارگاه قدس جنوب‌شرق نیروی زمینی سپاه ضمن حمایت از تلاش‌های سپاه پاسداران این اقدام تروریستی را محکوم‌کردند، متن نامه‌ به شرح زیر است:

در متن این نامه آمده است: بار دیگر ایادی گمراه و خود فروخته جرثومه های فساد منطقه به سرکردگی شیطان بزرگ آمریکا تعدادی از بهترین جوانان این ملت را با انجام اقدامی کور به شهادت رساندند، شهادت ارثی است که امثال این شخصیتهای عزیز از موالیان خود برده اند؛ و جنایت و ستمکاری نیز ارثی است که امثال این جنایتکاران تاریخ از اسلاف ستم پیشۀ خود میبرند.شهادت این پاسداران که هدف مجاهدت در راه اهداف اسلام را برای خود برگزیده اند به دست اشخاص جنایتکاری که عمری به خونخواری و ستم‌پیشگی گذرانده اند عجیب نیست؛ زیرا "کسی که لباس سپاه پاسداران را بر تن می کند تنها یک تعهد داده است  و آن شهادت است"

عجیب آن است که مجاهدان راه حق در بستر بمیرند. عجیب نیست که بسیجیان مکتب روح الله(ره) و امام خامنه ای (مدظله العالی) به شهادت نایل شدند؛ عجیب آن است که ملتهای اسلامی، خصوصاً ملت شریف ایران و  مردم وحدت آفرین سیستان و بلوچستان و جوانان غیور دانشگاهها و سایر جوانان عزیز ایران از کنار این مصایب بزرگ که به اسلام و اهل بیت رسول الله ـ صلی الله علیه و آله ـ وارد میشود بی تفاوت بگذرند و به منافقین و مزدوران استکبار فرصت دهند که بهترین جوانان  آنان را یکی پس از دیگری مظلومانه شهید کنند. و عجیب تر آنکه دولت  جمهوری اسلامی و مجلس شورای اسلامی در همین حین به دنبال تصویب لوایحی هستند که موجب بازشدن راه این جنایتکاران و اربابانشان در ضربه زدن به اسلام می شود.

فرمانده عزیز ما...

حال که با ریخته شدن خون این عزیزان خط مقدم بودن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی این یادگار گرانقدر امام راحل(ره) چه در جبهه برون مرزی و چه در داخل مرزهای کشور بیش از پیش بر همه روشن شده است جز کسانی که خود را به خواب زده اند!، سعی در تضعیف این نهاد و عدم حمایت از آن توسط مسئولین کشور در ذهن ما دانشجویان گزینه ای جز خیانت آشکار را متصور نخواهد کرد و ازین پس جریان دانشجویان انقلابی در برابر این قبیل کوته بینی ها سکوت نکرده و بدون اغماض عاملان آن را در نزد مردم رسوا خواهد کرد.

سردار عزیز...

 بطور قطع آن تصویری که در ذهن ما از صلابت سپاه اسلام به فرماندهی مجاهدانی چون شما وجود داشته و در دل صغیر و کبیر اشرار از بین المللی اش گرفته تا ایادی خود فروخته اش با چنین تحرکات کور و از سر عجز و ناتوانی نه تنها کمترین آسیبی نخواهد دید بلکه ما را بیش از پیش به حرکت درست شما در مسیر نورانی انقلاب مطئن خواهد کرد، لازمه یک انقلاب فداکاری است، لازمه یک انقلاب شهادت و مهیا بودن برای شهادت است. قربانی شدن و قربانی دادن در راه انقلاب و پیروزی آن اجتناب ناپذیر است به ویژه انقلابی که برای خداست و برای دین او، برای نجات مستضعفان است و برای قطع امید جهان خواران و مستکبران از ادامه زورگویی هایشان؛ شهید دادن برای یک انقلاب بزرگ نشانه یک پیروزی و نزدیک شدن به هدف است.

مگر اسلام از شهادت ۷۲ تن برگزیدگان خدا در حکومت جبار بنی امیه خسارت دید؟ و انقلاب عظیم ایران از شهادت هفتاد و چند تن در یک لحظه و هزاران جوانان بزرگوار عاشق خدا و شهادت خسارت دید؟! یا اینکه همین خون ها سبب دوام نهضت شد، حاشاکه ما خوف از شهادت در راه خداوند داشته باشیم.

اینک عده ای که خود را جیش العدل! میخوانند و مدعی خدمت به مردم و قیام برای عدالت هستند در بیغوله ها خزیده و چونان بزدلان در اوج ناتوانی برای رودرویی مستقیم با رزمندگان اسلام دست به انجام عملیات های کور و بدون هدف میزنند، چهره کریهِشان  آشکار شده و ناجوانمردانه چنین خدمتگزارانی را از این مردم می گیرند، و چون دزدان از سوراخ درآمده و غافلگیرانه این گونه مردان فداکار برای ملت و قشر محروم را از محرومین می ستانند و آن را به حساب قدرت خویش می آورند و فتحی بزرگ برای خود و اربابان خود می دانند؛ چه کسی اولی تر از رزمندگان سپاه پاسداران  به شهادت است امثال این شهیدان بزرگوار که از پاسداران متعهد و فداکار اسلام هستند و در تمام صحنه های انقلاب حضور دارند، یار و مددکار گرفتاران و مستمندان هستند و عمر عزیزشان را صرف در راه پیروزی اسلام و رفع مشکلات انقلاب می کنند و برای خدمت به خلق و انقلاب سر از پا نمی شناسند.هر جا زلزله می شود سپاه برای ترمیم خرابی ها حاضر است؛ هر جا که سیل می آید  پاسداران میهن و انقلاب در صف مقدم برای دستگیری خلق خدا حاضرند.هر جا که عده ای امنیت را از مردم گرفته و شرارت می کنند پاسداران جان برکف سپاه جهت نگهبانی و حراست از مردم میهن وارد صحنه می شوند.

در پایان ما دانشجویان استان سیستان و بلوچستان و فرزندان شما در خط مقدم فرهنگی و تولید علم کشور در این مصیبت های بزرگ، که نشانه شکست حتمی دشمنان اسلام و کشور و عجز و ناتوانی و خودباختگی آنان است، هر چه بیشتر مصمم، و در راه هدف اعلای اسلام و قرآن مجید بر مجاهدات خود افزوده و از پای نمی نشینیم، همچنین این حادثه را به پیشگاه مقدس بقیة الله الاعظم- روحی فداه- ، امام خامنه ای(مدظله العالی) و ملت عزیز تبریک و تسلیت عرض می کنیم و از خداوند تعالی برای این شهیدان رحمت و مغفرت، برای ملت بزرگ ایران اسلامی صبر و اجر و برای خانواده محترم این بزرگواران صبر جمیل و اجر جزیل، خواهانیم.

والسلام علیکم والرحمه الله و برکاته

بسیج دانشجویی دانشگاه سیستان و بلوچستان

بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد زاهدان

بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان

بسیج دانشجویی دانشگاه پیام نور زاهدان

بسیج دانشجویی دانشگاه زابل

بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد زابل

بسیج دانشجویی دانشگاه پیام نور زابل

بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی زابل

بسیج دانشجویی دانشکده علوم قرآنی زابل

بسیج دانشجویی دانشکده صنعت و معدن خاش

بسیج دانشجویی دانشکده بهداشت و سلامت خاش

بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد خاش

بسیج دانشجویی دانشگاه پیام نور خاش

بسیج دانشجویی دانشگاه ولایت ایرانشهر

بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد ایرانشهر

بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر

بسیج دانشجویی دانشگاه پیام نور ایرانشهر

بسیج دانشجویی مجتمع آموزش عالی سراوان

بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد سراوان

بسیج دانشجویی دانشگاه پیام نور سراوان

بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد نیکشهر

بسیج دانشجویی دانشگاه پیام نور نیکشهر

بسیج دانشجویی پردیس شهید مطهری دانشگاه فرهنگیان سیستان و بلوچستان

بسیج دانشجویی پردیس رسالت دانشگاه فرهنگیان سیستان و بلوچستان

بسیج دانشجویی دانشکده فنی شهید عارفی

بسیج دانشجویی دانشکده فنی شهید باهنر

بسیج دانشجویی دانشکده فنی شهید حیدری‌خباز

بسیج دانشجویی دانشگاه مذاهب اسلامی زاهدان

بسیج دانشجویی دانشگاه علوم قرآنی زاهدان

بسیج دانشجویی مدرسه عالی شهیدمطهری زاهدان

بسیج دانشجویی دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار

بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد چابهار

بسیج دانشجویی دانشگاه پیام نور چابهار

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه سیستان و بلوچستان 

انجمن اسلامی مستقل دانشگاه علوم‌پزشکی زاهدان 

انجمن اسلامی مستقل دانشگاه زابل 

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار

جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه سیستان و بلوچستان

جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی زابل

جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد زاهدان

جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه زابل

جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان

کانون کفا دانشگاه سیستان و بلوچستان

هیئت دانشجویی متوسلین به چهارده معصوم دانشگاه سیستان و بلوچستان

کانون قرآن و عترت دانشگاه سیستان و بلوچستان

هیئت محبین آل عبا دانشکده صنعت و معدن خاش

کد خبر 4542826

لیاقت مردم خرگیری نیست/ همکاری نشود، اجازه خروج مرغ را نمی‌دهم

آیا FATF مانع فعالیت‌های سپاه و کمک ایران به حزب‌الله و نیروهای مقاومت سوریه می‌شود؟

خواهر جانسون به نشانه مخالفت با بریگزیت برهنه شد!

کلیدواژه: محمدرضا عارف روز دانشجو

منبع این خبر، وبسایت aftabnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۸۴۴۶۲۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • راهیان نور دانشجویی امسال با رشد بیشتری برگزار می‌شود/ مشکلات اقتصادی مانعی برای این اردو‌ها نخواهد بود
 • اثر عکاس خبرگزاری دانشجو به عنوان عکس برگزیده جشنواره ملی جهادگران معرفی شد
 • اشرف بروجردی در دستخط: از ابتدا هم حقیقت جو و داوودی مهاجر را انقلابی نمی‎دانستم/ سرمایۀ اجتماعی مردم کاهش پیدا کرده
 • تربیت دانشجوی کاردان ماهر وظیفه اصلی دانشگاه فنی و حرفه‌ای است
 • «چشم به راه» و «شیوه‌های نقد ادبی» را به دوستداران کتاب پیشنهاد می‌دهم
 • انتقاد «عارف» از ارسال پیامک‌های تهدیدآمیز
 • دیدار عارف با خانواده شهید انقلاب مهدی وظیفه اردلانی
 • حمایت کمیته امداد از ۵۲۳ دانشجو و چهار هزار و ۵۰۰ دانش‌ آموز در البرز/ ۵ هزار زن سرپرست خانوار البرزی در دوره تربیت فرزند شرکت کردند
 • تکرار/اذعان روزنامه سازندگی به برخی تحریفات تاریخی‌اش در پی نقد سلیمی‌نمین
 • مدیریت شهری اصلاح‌طلب در پی حذف مناسبت‌های ملی در تهران
 • راهپیمایی دانشجویان مشهدی در اعتراض به لایحه FATF+ فیلم
 • سطحی نگری و افراط و تفریط؛ معضل نقد سینما
 • تجمع مردمی در مخالفت با FATF در رشت برگزار شد
 • شایع‌ترین روش‌های خودکشی سلبریتی‌های هالیوودی
 • حرکت تحولی دانشگاه آزاد در راستای بیانیه رهبری/تشریح جزئیات ساختار جدید
 • نقد سلیمی‌نمین به "روزنامه سازندگی"
 • اذعان روزنامه سازندگی به برخی تحریفات تاریخی‌اش درپی نقد سلیمی‌نمین
 • یادواره شهدای دانشجو در بندر آستارا برگزار می‌شود
 • جای خالی دانشگاه‌های پرطرفدار در پذیرش دانشجو بدون کنکور