احزاب و شخصیت‌های سیاسی در هفته‌ای که گذشت، نشست، دیدار و مواضع گوناگونی را اتخاذ کردند که در ادامه نگاهی بر مهم‌‌ترین اخباری که از سوی رسانه‌ها پوشش خبری داده شده، داریم. ۱۶ آذر ۱۳۹۷ - ۰۳:۲۶ سیاسی سیاست ایران نظرات - اخبار سیاسی -

به گزارش خبرنگار حوزه احزاب  خبرگزاری تسنیم ، احزاب و شخصیت‌های سیاسی در هفته‌ای که گذشت، نشست، دیدار و مواضع گوناگونی را اتخاذ کردند که در ادامه مروری می‌کنیم بر مهم‌‌ترین اخباری که از سوی رسانه‌ها پوشش خبری داده شد.

واکنش کمالی به عدم حضور در جلسات شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلباناصلاح‌طلبانی که باید از شورای سیاست‌گذاری بروند؛ از کولایی تا معین

 

** چرا حزب مؤتلفه با حزب کمونیست چین ارتباط دارد؟/ ماجرای مخالفت مرحوم منتظری با پروژه احداث مترو تهران

محمدنبی حبیبی در گفت‌وگوی تفصیلی که با خبرگزاری تسنیم داشت، درباره چرایی مراودات عمیق حزب مؤتلفه با حزب کمونیست چین توضیحاتی را بیان کرد. حبیبی در  این گفت‌وگو خاطراتی از دوران شهرداری‌اش در تهران در فاصله سالهای 62 تا 64  بویژه چالش‌های پیش روی شهرداری برای آغاز پروژه راه‌اندازی مترو تهران بیان کرده است. (متن کامل)

**حبیبی: ظریف درباره گفتگوهای برجام اروپایی شفاف‌سازی کند

 خبر دیگر از حزب موتلفه اسلامی اینکه دبیرکل این حزب  در  جریان نشست هفتگی دبیران حزب متبوعش با انتقاد از فرسایشی شدن مذاکرات دولت با اتحادیه اروپا درباره ارائه بسته حمایتی وعده داده شده از سوی این اتحادیه گفت:  آقای ظریف و دیگر مسئولان وزارت امور خارجه توضیح دهند در گفتگوهای برجام اروپایی چه می‌گذرد و چرا در این زمینه شفاف سازی نمی‌کنند؟

حبیبی با اشاره به رجز خوانی‌های ترامپ و پمپئو و جان بولتون علیه ملت ایران تاکید کرد: پاسخ‌های اخیر آقای رئیس‌جمهور و وزارت امورخارجه خیلی بهتر از گذشته است؛ پاسخگویی به آنها با ادبیاتی باید صورت گیرد که شایسته ملت بزرگ ایران است. ( متن کامل)

**برگزاری دوازدهمین کنگره سراسری حزب موتلفه 

برگزاری دوازدمین کنگره سراسری حزب موتلفه، سومین رویداد مرتبط با این حزب در هفته جاری بود. در این کنگره که با دستور کار اصلاح آیین نامه و انتخابات شورای مرکزی در مجتمع آدینه تهران برگزار شد، برخی شخصیت‌های سیاسی همچون محمدرضا باهنر، محسن هاشمی و علی اکبر صالحی حضور داشتند. (متن کامل)

**تصویب کلیات اصلاح آئین‌نامه شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان

جلسه شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان شامگاه سه شنبه برگزار شد. در جریان این جلسه که همان جلسات گذشته با عدم حضور نمایندگان برخی احزاب اصلاح طلب همراه بود، کلیات اصلاح آئین‌نامه شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان به تصویب اعضا رسید. بر اساس  یکی از بندهای اصلاح شده در  آیین شورای سیاست‌گذاری، اعضای حقیقی شورای سیاست‌گذاری اصلاح طلبان از عضویت در این شورا کنار گذاشته می‌شوند. (متن کامل)

**اعتراض یک عضو شورای مرکزی خانه احزاب به عدم تایید صلاحیت برخی احزاب توسط وزارت کشور

حسین کنعانی مقدم عضو شورای مرکزی خانه احزاب ایران در گفت‌وگو با تسنیم، با انتقاد از برخی رفتارهای سیاسی وزارت کشور در تایید صلاحیت احزاب گفت:در شرایطی که نام اکثر احزاب اصلاح طلب در میان 51 حزب  تایید صلاحیت شده از سوی وزارت کشور به چشم می‌خورد، صلاحیت احزابی چون موتلفه اسلامی مورد تایید این وزارتخانه قرار نگرفته است. (متن کامل)

**نظر حسین کمالی درباره ادامه فعالیت شورای سیاست گذاری 

حسین کمالی دبیرکل حزب اسلامی کار که از منتقدان جدی شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان است، درباره عدم حضورش در جلسه اخیر این شورا به عنوان یکی از سران احزاب اصلاح طلب به تسنیم گفت: بنده به عنوان دبیرکل حزب اسلامی کار، عضو شورای هماهنگی جبهه اصلاحات هستم، هم‌اکنون نیز در این شورا در حال تصمیم‌گیری نهایی درباره شورای سیاست گذاری اصلاح‌طلبان هستیم. بنابراین  دلیلی نمی‌بینم درباره جلسه‌ای که در آن حضور نداشتم، اظهارنظری کنم. (متن کامل)

** انتشار پیش نویس طرح تاسیس پارلمان اصلاحات از سوی حزب کارگزاران

خبر دیگر از احزاب اصلاح طلب اینکه حزب کارگزاران که یکی دیگر از احزاب منتقد به سازوکار حاکم بر شورای سیاست‌گذاری اصلاح طلبان به شمار می‌آید، پیش‌نویس طرح تأسیس مجمع ملی اصلاح‌طلبان یا همان پارلمان اصلاحات  به کمیته سیاسی شورای هماهنگی جبهه اصلاحات ارسال کرد.

در بخشی از این پیش نویس آمده است: «مجمع ملی اصلا‌طلبان» عالی‌ترین نهاد هماهنگی، همفکری، همکاری، سیاستگذاری و رایزنی برای ائتلاف سیاسی و انتخاباتی اصلاح‌طلبانه در نظام جمهوری اسلامی ایران است که به صورت نهادهای دائمی از سوی احزاب سیاسی و نهادهای دائمی از سوی احزاب سیاسی و نهادهای مدنی اصلاح‌طلب تشکیل می‌شود و در این اساسنامه اختصار «مجمع» نامیده می‌شود.

انتهای پیام/

R1455/P1360/S1,1412/CT1 واژه های کاربردی مرتبط خانه احزاب ایران احزاب اصولگرا احزاب اصلاح طلب حزب موتلفه اسلامی

منبع: تسنیم

خبر بعدی:

عارف:کوچکترین خطای یک فرد را به کل جریان اصلاحات تعمیم می دهند

تهران - ایرنا - رییس شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان با هشدار نسبت به برخی اظهارنظرها داخل جریان اصلاحات که از آن به عنوان به خودزنی یاد کرد، گفت: کوچکترین خطای یک فرد را به کل جریان اصلاحات تعمیم می دهند.

به گزارش روز شنبه ایرنا از امید نامه، محمدرضا عارف در دیدار با اعضای دفتر سیاسی حزب ندای ایرانیان با تبریک برگزاری چهارمین کنگره این حزب به عنوان انتخابی این کنگره یعنی 'تعامل و مدارا، اصلاحات گام به گام و توسعه پایدار' اشاره کرد و افزود: تعامل و مدارا راهبرد اصلی جریان اصلاحات است و به نظر می رسد حزب ندای ایرانیان بسیار هوشمندانه برای کنگره خود عنوان تعامل و مدارا را انتخاب کرد هر چند جای واژه 'امید' در این عنوان خالی بود.
وی با بیان اینکه نمی توانیم در فعالیت های سیاسی و تشکیلاتی خوشبین نباشیم، گفت: در قاموس اصلاح‌طلبی یاس و سرخوردگی و ناامیدی جایی ندارد. وقتی برخی از اظهارات دوستان اصلاح طلب را در فضای مجازی می خوانم که نسبت به آینده اظهار ناامیدی می کنند تعجب می کنم که چطور یک اصلاح طلب می تواند ناامید باشد.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با قدردانی از فعالیت های حزب ندای ایرانیان که محور فعالیت‌هایش بر محور جوانان و تربیت نیروی انسانی کارآمد است، خطاب به اعضای این حزب گفت: راهی را که آغاز کرده اید با قوت هر چه تمام تر ادامه دهید. همانگونه که رهبر معظم انقلاب در بیانیه راهبردی شان تاکید کرده اند جوانان باید آماده پذیرش مسئولیت های کلان در کشور شوند. وقتی مخاطب بیانیه ایشان جوانان هستند نشان از این دارد که نظام اسلامی هیچ راهی جز میدان دادن به جوانان با‌انگیزه، متخصص و متعهد ندارد و به همین دلیل مسئولیت حزب ندای ایرانیان از گذشته بیشتر می شود.
رییس فراکسیون امید با بیان اینکه غفلت هایی که در گذشته در خصوص میدان ندادن به جوانان صورت گرفت باید جبران شود، به تشریح عملکرد جریان اصلاحات در قالب شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌‍طلبان پرداخت و گفت: شخصا از برخی احزاب اصلاح‌طلب عضو شورای عالی اصلاح طلبان گلایه مند هستم چرا که تصور می شود رابطین این احزاب جمع بندی شورای عالی اصلاح طلبان را به حزب متبوع خود منتقل نمی کنند به همین دلیل هیچ وقت احساس نکردیم رابطه تنگاتنگی با احزاب وجود دارد. باید این نقیصه برطرف شود و شورای عالی با دریافت نظرات اعضای خود بهتر بتواند فعالیت های خود را ساماندهی کند.
وی با بیان اینکه از جمله مخالفین تشکیل شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان در سال 94 بودم ولی مسئولیت این شورا توسط اعضا به گردن من گذاشته شد، خاطرنشان کرد: تشکیل شورای عالی اصلاح طلبان پیشنهاد شورای هماهنگی جبهه اصلاحات بود و قبل از انتخابات مجلس دهم برخی از اعضای شورای هماهنگی در چند نوبت در ملاقات های مختلفی که با من داشتند اصرار به تشکیل شورای عالی اصلاح طلبان و پذیرش مسئولیت در این شورا را مطرح کردند که در نهایت پذیرفتم.
رییس شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان با اشاره به برخی اظهارنظرها در خصوص سکوت وی تاکید کرد: شخصا معتقدم درخصوص برخی مسائل حرف نزدن هنر است. اگر درباره برخی مسائل جریان اصلاحات و کشور صحبت کنم مطمئنم همان کسانی که بحث سکوت من را مطرح می کنند از طرح برخی موضوعات گلایه خواهند کرد. نمی خواهم با اظهارنظرهایم باعث تضعیف انسجام ، همبستگی و یکپارچگی داخل خانواده اصلاحات شوم و گرنه می توانم به عنوان مثال درباره علت اینکه دوم خرداد 76 به تیر 84 ختم شد، مطالب زیادی بگویم.
وی با بیان اینکه شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان در چارچوب منافع ملی و تلاش جهت مشارکت حداکثری مردم در رویدادهای مهم از جمله انتخابات دستاوردهای ارزنده ای داشت، خطاب به منتقدین عملکرد شورای عالی گفت: برخی احزابی که از عملکرد شورای عالی اصلاح طلبان گلایه مند هستند بیشترین سود را از تشکیل شورای عالی بردند و در جریان انتخابات های اخیر، آنها بیشترین جذب نیرو را در حزب شان داشتند.
عارف با یاددآوری انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در سال 96 گفت: در جریان این انتخابات بیشترین هزینه را در جریان بستن لیست امید متحمل شدم در حالی که کوچکترین اعمال نظری هم در تهیه لیست نداشتم البته هیچ شخص و اشخاصی هم نفوذی در انتخاب افراد لیست امید نداشتند و لیست بر اساس سازوکار مشخص و از قبل تعیین شده بسته شد.
وی با انتقاد از نحوه تعامل شورای شهر تهران با شورای عالی اصلاح طلبان،گفت: از همان ابتدای فعالیت شورای اسلامی شهر تهران و در اولین عملکرد مهم خود یعنی انتخاب شهردار به مشورت هایی که داده شد متاسفانه توجه ای نشد و تاکنون هم شورای عالی اصلاح طلبان نظارت جدی بر عملکرد شورای اسلامی کلانشهرها و فراکسیون امید نداشته است.
رییس فراکسیون امید با بیان اینکه کوچکترین خطای یک فرد را به کل جریان اصلاحات تعمیم می دهند و شروع به پرونده سازی برای اصلاح طلبان می کنند بر ضرورت پرهیز از حاشیه سازی در خانواده اصلاحات تاکید کرد.
وی در همین زمینه تصریح کرد: برخی اظهارات داخل جریان اصلاحات به خودزنی رسیده است. کسانی که عملکرد شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان را زیر سوال می برند واقعا انتظاری غیر از رای آوری لیست یکپارچه امید در انتخابات های اخیر داشتند؟ مردم به ما اعتماد کردند و باید به اعتماد آنها با عمل به وعده های خود و توجه به مطالبات آنها پاسخ دهیم. کاری نکنیم که با برخی اظهارنظرهای غیرواقعی دل مردم را خالی کنیم.
عارف با تاکید بر اینکه در شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان اعتقاد به شفافیت وجود دارد،گفت: بعد از پایان دور دوم شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان با انجام نظرسنجی از برخی نخبگان درخصوص ادامه فعالیت شورای عالی بالای 80 درصد بر تداوم فعالیت شورا تاکید داشتند البته مطمئنا برخی سازوکارهای شورای عالی اصلاح خواهد شد.
سیام**1751**1535

در پی تعویق در تصویب لایحه "پالرمو" رقم خورد| قله‌های جدید برای دلار و سکه

افزاش قیمت خودرو و ناکارآمدی مسئولان| رشد ۱۸ درصدی قیمت پراید، فقط در یک ماه| گرانی تا کجا ادامه خواهد داشت؟

لو دادن یک راز بزرگ که باعث به شهادت رسیدن 27 سپاهی شد / مشاور فرمانده کل قوا توضیح داد

کلیدواژه: خانه احزاب ایران احزاب اصولگرا احزاب اصلاح طلب حزب موتلفه اسلامی خانه احزاب ایران احزاب اصولگرا احزاب اصلاح طلب حزب موتلفه اسلامی

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۸۴۴۶۷۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • تاج زاده:بایدبا ترامپ وجنگ طلبان کاخ سفیدمرزبندی داشته باشیم
 • همین قدم کوچک اروپا را محکم بچسبیم/ بهتر از روحانی عاید اصلاح‌طلبان نخواهد شد/ هردولتی جای این دولت بود کمرش زیر بحران‌ها می‌شکست
 • همین قدم کوچک اروپا را محکم بچسبیم/ مثل بازی ایران و ژاپن بی‌موقع اعتراض نکنیم/ بهتر از روحانی عاید اصلاح‌طلبان نخواهد شد/ هردولتی جای این دولت بود کمرش زیر بحران‌ها می‌شکست/ جلسات ربیعی با اصلاح طلبان در کاخ ریاست جمهوری راه اندازی شده
 • عطریانفر: انتخابات مجلس رقابتی است/ اصلاح‌طلبان نمی‌توانند برد ۳۰ بر هیچ را در تهران تکرار کنند
 • ابراهیمی: انقلابی‌های اصلاح طلب دیگر گول نمی‌خورند
 • کثرت احزاب اصلاح‌طلب، فرصت یا تهدید
 • هشدار عارف درباره برخی خودزنی‌ها در جریان اصلاحات
 • غفلت‌های گذشته در میدان ندادن به جوانان باید جبران شود
 • عارف: برخی اظهارات داخل جریان اصلاحات به خودزنی رسیده است
 • عارف: به عملکرد اصلاح‌طلبان شورای شهر و فراکسیون امید نظارت نداریم
 • هشدار عارف درباره برخی خودزنی‌ها در داخل جریان اصلاحات/ برای اصلاح طلبان پرونده سازی می کنند
 • عارف: برخی سازوکار‌های شورای عالی اصلاح طلبان، اصلاح خواهد شد/ از جمله مخالفین تشکیل شورای عالی اصلاح‌طلبان در سال ۹۴ بودم/ انتقاد از نحوه تعامل شورای شهر تهران با شورای عالی اصلاح‌طلبان
 • ریشه‌ی ارزان‌فروشی «انقلاب» توسط اصلاح‌طلبان چیست؟
 • اشرف بروجردی: از ابتدا هم حقیقت‌جو و داوودی‌مهاجر را انقلابی نمی‌دانستم
 • سخنرانی تاجزاده در دفتر حزب توسعه ملی/ اصلاح طلبان انقلاب اسلامی را بررسی می‌کنند
 • احمد شیرزاد: چیزی بهتر از روحانی عاید اصلاح‌طلبان نخواهد شد
 • چیزی بهتر از روحانی عاید اصلاح‌طلبان نخواهد شد
 • پربازدید‌ترین اخبار نظامی در هفته گذشته + لینک
 • اشرف بروجردی در دستخط: از ابتدا هم حقیقت جو و داوودی مهاجر را انقلابی نمی‎دانستم/ سرمایۀ اجتماعی مردم کاهش پیدا کرده