مدیرعامل سازمان انتقال خون با تاکید بر لزوم اجرای مباحث مربوط به مدیریت خون بیمار در بیمارستان‌های کشور، گفت: باید توجه کرد که شانس ابتلا به عفونت‌های بیمارستانی در کسانی که خون دریافت می‌کنند، حدود پنج برابر افزایش می‌یابد. آفتاب‌‌نیوز : دکتر علی‌اکبر پورفتح‌الله در گفت‌وگو با ایسنا، ‌ با اشاره به ضرورت توجه به مدیریت خون بیمار در بیمارستان‌ها، گفت: مفهوم مدیریت خون بیمار این است که خون خود بیمار را مدیریت کنیم تا نیاز به خون دیگران نداشته باشد و از خون دیگران استفاده کمتری کند.

زیرا خون ضمن اینکه می‌تواند نجات‌بخش زندگی باشد، می‌تواند منجر به افزایش آسیب به بیمار هم شود.
وی با بیان اینکه تزریق خون می‌تواند پیامدهای مختلفی به دنبال داشته باشد، افزود: به عنوان مثال از آنجایی که در تزریق خون یک مجموعه از آنتی‌ژن‌های بیگانه به بیمار تزریق می‌شود، ‌ می‌تواند منجر به تضعیف سیستم ایمنی شود و تضعیف سیستم ایمنی در بیماری که در بیمارستان بستری است، ممکن است بیماری‌اش را به شدت بدتر کند.
افزایش ۵ برابری شانس ابتلا به عفونت‌های بیمارستانی در کسانی که خون دریافت می‌کنندپورفتح‌الله ادامه داد: باید توجه کرد که شانس ابتلا به عفونت‌های بیمارستانی در کسانی که خون دریافت می‌کنند، حدود پنج برابر افزایش می‌یابد. همچنین طول مدت بستری بیمارانی که خون دریافت می‌کنند، نسبت به آنهایی که خون دریافت نمی‌کنند، به شدت افزایش پیدا می‌کند. بنابراین تزریق خون می‌تواند هم برای بیمار عوارض و گرفتاری‌هایی به دنبال داشته باشد و هم هزینه‌ سنگینی را به نظام سلامت تحمیل کند. زیرا طول بستری را افزایش داده و هزینه‌های بیمه‌ها، بیمار و ... را نیز بالا می‌برد. به همین دلیل در دهه اخیر ادبیات جدیدی در حوزه انتقال خون مطرح شده و آن هم ادبیات مدیریت خون بیمار است.
سه مرحله مدیریت خون بیمار مدیرعامل سازمان انتقال خون با بیان اینکه در مدیریت خون بیمار اجازه نمی‌دهیم خون دیگران به فرد بیمار تزریق شود و با این اقدام عوارض و گرفتاری‌های بیماران را به حداقل ممکن می‌رسانیم، گفت: در بحث مدیریت خون بیمار عناصر و اقدامات مختلفی وجود دارد که این اقدامات می‌تواند قبل، حین و بعد از عمل انجام شود. بخشی از مدیریت خون بیمار این است که اجازه ندهیم بیمار با کم‌خونی وارد اتاق عمل شود. کم‌خونی می‌تواند گرفتاری‌های متعددی برای بیمار ایجاد کند. بنابراین یکی از بحث‌ها این است که قبل از عمل جراحی، کم‌خونی بیمار را مدیریت کنیم.
پورفتح‌الله ادامه داد: بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی بیش از دو میلیارد نفر از هشت میلیارد جمعیت دنیا دچار کم‌خونی هستند که ۱.۵ میلیاردشان دچار کم‌خونی و فقر آهن هستند که این نوع کم‌خونی به خوبی قابل پیشگیری و درمان است. بر همین اساس یکی از عوامل مدیریت خون بیمار این است که در جراحی‌های انتخابی بیمار را با کم‌خونی وارد اتاق عمل نکنیم و قبل از اینکه بیمار تحت عمل قرار گیرد، کم‌خونی‌اش را درمان کنیم. در کنار این مساله در حین عمل می‌توانیم در صورت نیاز از خون خود بیمار استفاده کنیم. امروزه دستگاه‌هایی وجود دارد که می‌تواند خون فرد را حین عمل جراحی جمع‌آوری و به فرد تزریق کند. مدیریت خونریزی حین عمل را انجام داده و کاری کنیم که بیمار حداقل خونریزی را حین عمل داشته باشد.  بعد از عمل هم می‌توانیم اقداماتی مانند اصلاح آنمی یا حتی جمع‌آوری خون بیمار را انجام دهیم. این مجموعه اقداماتی است که در سطوح بیمارستانی می‌تواند برای مدیریت خون بیمار انجام شود.
آمار کم‌خونی در ایران بالاستوی درباره وضعیت کم‌خونی در کشور نیز گفت: آمار کم‌خونی در ایرن هم بالاست که اثرات متعددی را می‌تواند داشته باشد. باید یک نگاه ملی به کم‌خونی داشته باشیم، مدیریت کم‌خونی نه فقط برای کسانی که برای عمل جراحی به بیمارستان می‌روند، بلکه در افراد عادی هم باید انجام شود. زیرا کم‌خونی می‌تواند پیامدهای متعددی چون خستگی در پی داشته باشد. باید توجه کرد که کم‌خونی بویژه فقر آهن با آهن تراپی، غنی‌سازی مواد غذایی با آهن و... رفع می‌شود. کشورهایی که مدیریت خون بیمار را انجام دادند، موفقیت‌های خوبی را هم در مدیریت کم‌خونی داشته‌اند. به عنوان مثال در آمریکا در سال ۲۰۱۴ حدود ۱۶ میلیون اهدای خون و سالانه پنج درصد افزایش اهدای خون وجود داشت، اما به دنبال اجرای مدیریت خون بیمار شاهد کاهش دو میلیونی اهدای خون در آمریکا در سال ۲۰۱۶ بودیم که هم منابع مالی‌اش را ذخیره کرده و هم خدمت بهتری را برای بیماران ارائه کرده است.
پورفتح‌الله ادامه داد: باید توجه کرد که سالانه حدود ۳.۵ میلیون فرآورده خونی و نزدیک به دو میلیون واحد گلبول قرمز در مراکز درمانی کشور مصرف می‌شود. البته تاکنون نگاه به انتقال خون در ایران بر اساس رویکردی لیبرال بوده است. در ادبیات ۱۰ سال قبل انتقال خون به جای تبلیغ انتقال خون محافظه‌کارانه، انتقال خون آزاد را مطرح می‌کردند و می‌گفتند خون باعث شهامت جراح شده و باعث می‌شود بتوانیم بیمار را مدیریت کنیم.
وی با بیان اینکه بحث مدیریت خون بیمار ادبیات جدیدی است و بر اساس آن باید نگاه پزشکانی که بر اساس رویکرد انتقال خون لیبرال تربیت شده و اقدام می‌کنند، به سمت انتقال خون محافظه‌کارانه تغییر کند، اظهار کرد: در عین حال نگاه بیماران هم باید تغییر کند. مدیریت مصرف خون باید جزو مطالبات بیماران بوده و به آن آگاهی داشته باشند. خود بیمار باید پزشکی را انتخاب کند که کم‌خونی قبل از عمل را اصلاح کرده و نگاه انتقال خون محافظه‌کارانه را داشته باشد. امروزه مشخص شده که با هر تزریق اضافی خون وضعیت بیمار وخیم‌تر می‌شود. به همین دلیل در مدیریت خون بیمار گفته می‌شود که پزشکان باید یاد بگیرند که تک واحد - تک واحد خون تجویز کنند و بعد از هر تزریق خون پیامدهای تزریق را بررسی و بعد تزریق بعدی را انجام دهند.
مدیرعامل سازمان انتقال خون با بیان اینکه اجرای فرآیند مدیریت خون بیمار مبتنی بر تغییر نگاه جامعه، به خصوص تغییر نگاه پزشکان مصرف‌کننده خون و فرآورده‌های خونی است، افزود: سازمان انتقال خون هم واحدی را تحت عنوان مدیریت خون بیمار تاسیس کرده که کارش اطلاع‌رسانی در این زمینه و تغییر ادبیات و نگاه جامعه در این حوزه است. ما از پژوهش‌هایی که در زمینه مدیریت خون بیمار انجام می‌شود، حمایت و برای اجرایی شدن بحث مدیریت خون بیمار برنامه‌ریزی‌های متعددی را پیاده می‌کنیم.
پورفتح‌الله تاکید کرد: یکی از بحث‌هایی که در مدیریت خون بیمار مطرح می‌شود، این است که می‌گویند بر اساس مطالعات مبتنی بر شواهد نگاه جامعه پزشکی باید تغییر کند. بر این اساس به دنبال ایجاد یک مرکز اعطای گرندهای پژوهشی در زمینه مدیریت خون بیمار هستیم که موسسه آموزش عالی طب انتقال خون دارد این کار را انجام می‌دهد و بخشی از اعتبارات پژوهشی بیمارستان‌ها و دانشگاه‌هایی را که وارد ادبیات مدیریت خون بیمار می‌شوند، تقبل می‌کند تا به تدریج نگاه در انتقال خون تغییر کند.

منبع: آفتاب

خبر بعدی:

اجازه اجرای طرح جدید انتقال آب کارون را نخواهیم داد

اهواز- ایرنا- عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه انتقال آب کارون برای استان خوزستان مشکلات جدی در حوزه محیط زیست به وجود آورده ، گفت: اجازه اجرای هیچ طرح جدید انتقال آب از این رودخانه را نخواهیم داد.

به گزارش ایرنا حجت الاسلام عبدالمجید ناصری نژاد عصر سه شنبه در آیین معارفه مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان با حضور وزیر نیرو در اهواز با بیان اینکه 33 درصد از آب های سطحی کشور سدها، نیروگاه های برق آبی و رودخانه های خوزستان است از بکار گرفته نشدن نیروهای متخصص این استان در جایگاه های ارشد مدیریتی حوضه آب انتقاد کرد.
وی خطاب به وزیر نیرو با اشاره به اینکه این رویکرد نشان دهنده آن است که به وعده های گفته شده در زمان رای اعتماد عمل نشده ، اظهارداشت: بیشترین وقت مجمع نمایندگان مردم خوزستان در مجلس شورای اسلامی و مسئولین به مسائل مرتبط با آب و مشکلات مربوط به انتقال آب، ریزگردها و سوء مدیریت در این حوزه اختصاص پیدا کرده است که نمونه آن در جلسه مجلس بود که مجبور شدیم سخنرانی رئیس جمهور را معطل کنیم تا به موضوع آب بپردازیم.
وی با اشاره به اینکه در این باره با سران و مسئولان کشور جلسات و نشست های متعددی برگزار شده ، گفت: با این وجود هنوز مدیریت صحیحی در خصوص موضوع آب اعمال نشده است.
این عضو مجمع نمایندگان خوزستان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: به عنوان مثال طرح آب غدیر افتتاح شد اما شهرستان شادگان عملا به دلایلی که گفته می شود ریزش کانال ام الدبس است طی دو ماه گذشته از این خط آبگیری نمی کند.
عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با طرح این سوال که چرا باید چنین طرحی که تبلیغات وسیعی درباره آن شد به چنین سرنوشتی دچار شود، گفت: در صورتی که مسائل این چنینی می تواند با مدیریت صحیح حل شوند.
وی ادامه داد: 25 کیلومتر لوله انتقال آب در شادگان سه سال است که نیمه کاره مانده و اگر بحث توان کاری است باید برای همه جا این توان وجود داشته باشد.

*اجازه انتقال آب کارون را نمی دهیم
ناصری نژاد با بیان اینکه مدیریت آب و ساماندهی آن در استان برای ما نمایندگان و مردم نگران کننده شده است، گفت: موضوع نگران کننده دیگری که باید به آن اشاره شود بحث سیلاب های خوزستان است که شاید مقدمه و بهانه ای برای انتقال آب کارون باشد.
وی با بیان اینکه اخطار می دهیم به هیچ وجه اجازه اجرای طرح جدیدی برای انتقال آب کارون را نخواهیم داد، گفت: این موضوع برای استان از اهمیت ویژه برخوردار است و از آن کوتاه نخواهیم آمد.
نماینده مردم شادگان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه وزیر نیرو موضوع عدم انتقال آب کارون را پذیرفته، بیان داشت: از وزیر نیرو می خواهیم در این سفر قول بدهند آب منتقل نمی شود.

*ورود پساب به تالاب شادگان را به عنوان حقابه قابل قبول نیست
عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در خصوص وضعیت تالاب شادگان گفت: نحوه تامین حقابه در خوزستان به یک اختلاف نظر تبدیل شده است.
وی گفت: ورود فاضلاب و انواع پساب های کشاورزی که با سموم مختلفی همراه است به عنوان حقابه تالاب، قابل قبول نیست و اگر امروز آبی در تالاب های خوزستان جاری شده به دلیل سیلاب است.
ناصری نژاد با اشاره به اینکه خوزستان به دلیل کم کاری سازمان آب و برق استان در لایروبی رودخانه ها با سیلاب درگیر است، گفت: نیاز است تالاب ها و رودخانه های استان ساماندهی شوند .
عضو مجمع نمایندگان خوزستان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه آستانه تحمل مردم خوزستان بخاطر کیفیت پایین آب شرب پایین آمده است گفت: اگر این مردم ولایتمدار نبودند به هیچ وجه این شرایط را تحمل نمی کردند.

*نماینده مردم مسجدسلیمان: آفت کشور مدیرانی است که می ترسند
نماینده مردم مسجدسلیمان، لالی، اندیکا و هفتگل نیر در ادامه این مراسم، عنوان کرد: بزرگترین رودخانه های کشور در استان وجود دارد و 70 درصد از تولید برق آبی کشور در خوزستان انجام می شود.
علی‌ عسگر ظاهری یادآور شد: مجموعه وزارت نیرو باید به زمین های کشاورزی ، طرح کشاورزی مقام معظم رهبری، سیلاب هایی که از رودخانه های کرخه و دز از گذشته استان را تحت تاثیر قرار داده، توجه بیشتری کند.
وی با اشاره به اینکه یکی از آفت های کشور این است که مدیران به دلایل مختلفی برای انجام کار ترس دارند، گفت: اگر امروز کشور دچار چالش و خسارت است به همین دلیل است.
عضو مجمع نمایندگان خوزستان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: برخی نظارت های غیر ضروری باعث شده که مدیران نتوانند کار کنند و به همین دلیل مدیرعامل جدید سازمان آب و برق خوزستان باید توجه داشته باشد که با تمام توان برای مدیریت رودخانه ها استان برنامه ریزی کند.
وی از وزیر نیرو خواست تا نسبت به تقویت مدیران این وزارتخانه در استان اقدام کند و در خصوص مدیریت رودخانه کارون تصمیم گیری شود به دلیل اینکه این رودخانه در سه مقطع توسط استان چهارمحال و بختیاری، شرکت آب نیرو و سازمان آب و برق خوزستان در حال مدیریت است در حالی که به نظر می رسد کارون تنها نیاز به یک مدیریت واحد دارد.

*رئیس مجمع نمایندگان خوزستان: مسئولیت سیل بندها تعیین تکلیف شوند
رئیس مجمع نمایندگان خوزستان در مجلس شورای اسلامی همچنین دلیل سیلاب های اخیر در استان را لایروبی نکردن رودخانه ها و انهار در سطح استان دانست و خواستار رسیدگی فوری سازمان آب و برق استان به این موضوع شد.
قاسم ساعدی با تاکید بر اینکه علاوه بر این باید در خصوص سیل بند ها تعیین تکلیف صورت بگیرد، گفت: وزارت کشور می گوید این موضوع مربوط به وزارت نیرو است در صورتی که این وزارتخانه نیز خود را در این خصوص مسئول نمی داند.
وی تصریح کرد: بحث فاضلاب در خوزستان یک چالش جدی است که نیاز به تامین اعتبار لازم برای اجرای پروژه های فاضلاب دارد.
نماینده مردم دشت آزادگان و هویزه یادآور شد: شبکه های برق استان بخصوص شبکه های فرسوده و آسیب دیده از زمان جنگ نیاز به تخصیص اعتبار دارند.
به گزارش ایرنا، حدود 2 هفته پیش با افزایش رهاسازی آب از سدهای دز و کرخه، مناطقی از 6شهرستان در خوزستان در معرض سیلاب قرار گرفتند.
وزارت نیرو امروز اعلام کرد: حجم آب ورودی به مخازن سدهای حوزه کارون بزرگ، کرخه و مارون از ابتدای سال آبی 98-97 تاکنون 15 میلیارد و 258 میلیون متر مکعب بوده که نسبت به سال آبی گذشته 445 درصد (افزایش 4.5 برابر) افزایش داشته است.
9931/6068

احمد توکلی: اگر تحریم نبودیم و مردم مرفه بودند، FATF را نمی‌پذیرفتیم

در پی تعویق در تصویب لایحه "پالرمو" رقم خورد| قله‌های جدید برای دلار و سکه

رامین مهمانپرست و مریم کاویانی / رامین مهمانپرست همسر مریم کاویانی کیست؟

کلیدواژه: سازمان انتقال خون

منبع این خبر، وبسایت aftabnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۸۴۴۶۸۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • شرایط جدید انتقال دائم و موقت فرهنگیان/ آغاز ثبت درخواست‌های انتقال
 • مراجعه 155 هزار نفر به مراکز انتقال خون در 11 ماه گذشته/ افزایش نیاز به فرآورده های خونی به دلیل افزایش آمار حوادث در پایان سال
 • چه زمانی آزمایش ایدز لازم است؟
 • چه زمانی باید پزشکِ هم‌جنس، بیمار را معاینه کند؟
 • تمهیدات انتقال خون در چهارشنبه آخرسال
 • یک فاجعه / زندانی شدن زن بیمار بخاطر نداشتن پول درمان در بیمارستان دولتی
 • ادعای جدید درباره انتقال خون تایید نشده است
 • درمان سردی پاها با ترفندهای خانگی
 • فیلم جنجالی ناسزاگویی پزشک تهرانی به یک بیمار ! + جزییات
 • کاهش آمار مراجعه اهدا کنندگان خون در ماه پایانی سال/  نیاز به فراورده‌های خونی در اسفند افزایش می‌یابد
 • اتفاق عجیب در یکی از بیمارستان‌های تهران
 • فراخوان اینستاگرامی مدیرعامل سازمان انتقال خون برای اهدای خون در اسفندماه
 • کاهش روزانه ۲۰۰ واحدی اهدای خون در پایتخت/همه گروه های خونی به مراکز اهدای خون مراجعه کنند
 • کاهش 200 تا 300 واحدی اهدای خون روزانه در پایتخت
 • فراخوان تهرانی‌ها برای اهدای خون
 • بیمار روستایی با تلاش راهداران تکابی از محاصره برف نجات یافت
 • لوازم آرایشی که هرگز نباید آن‌ها را به دیگران قرض بدهید/ این گونه چیپس و تنقلات بخورید بیمار می‌شوید
 • انتقال و یا عدم انتقال آب مشکلات مدیریت منابع آب را حل نمی‌کند
 • چگونه سلول های خونی به بهبود زخم بدون تشکیل اسکار کمک می کنند