قرار نیست همه ما به سمت و سوی مشاغل دولتی برویم بسیاری از جوانان در این شرایط کاری به سمت و سوی صنایع دستی رفته تا علاوه بر تزویج و احیای صنایع دستی گامی در آشتغالزایی داشته باشند. ۱۶ آذر ۱۳۹۷ - ۰۳:۴۰ استانها خراسان جنوبی نظرات - اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، بسیاری از جوانان این سرزمین علاقمند هستند که برای اطمینان از آینده شغلی یک فرصت کاری در یکی از ادارات و یا سازمان‌های دولتی پیدا کنند ولی برخی دیگر از جوانان ایرانی به گونه متفاوتی از همسالان خود می اندیشند.

مهدی اسحاقی که از استان خراسان رضوی به بهانه سومین نمایشگاه ملی صنایع دستی در خراسان جنوبی مهمان مردم بیرجند است، از جمله این جوانان تحصیل کرده است که دل از کار دولتی بریده و در حوزه یک سنگ قیمتی نام آشنا کار می کند.

وی در گفتگو با خبرنگار تسنیم بیان کرد: بعد از دوران دبیرستان با همکاری یکی از دوستان وارد حرفه خرید، تراش و ساخت محصولات مرتبط یا سنگ قیمتی و ارزشمند فیروزه شدم و تاکنون نیز با توکل به خدا مسیر پنج ساله موفقیت آمیزی را پیمودم.

این جوان فعال خراسانی  ادامه داد: در مزایده های معدن فیروزه شرکت کرده و بعد از خرید سنگ آن را تراش داده و تبدیل به محصول نهایی می کنیم.

اسحاقی با اشاره به اینکه استان خراسان رضوی و به ویژه شهر نیشابور با سنگ قیمتی و ارزشمند فیروزه شناخته می شود، گفت: وجود این سنگ ارزشمند فرصت بی بدیل برای رونق تجارت و اشتغال زایی است چرا که هر سنگ نیشابور در اروپا حدود 200 دلار خریدار دارد.

وی در زمینه تفاوت سنگ فیروزه با سایر سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی ، اظهار کرد:  در یک تحقیق این نکته مطرح شده بود که بسیاری از خلبانان اروپایی از سنگ فیروزه استفاده کرده و آن را به  نام سنگ جانفدا می شناسند.

جوان هنرمند و فعال و در حوزه سنگ های قیمتی در زمینه تفاوت سنگ فیروزه با سایر سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی  بیان کرد: برش سنگ هایی چون عقیل که ساختار کریستالی دارند از سنگ فیروزه بسیار راحت تر است.

اسحاقی ادامه داد: برای برش سنگ فیروزه باید از رگه شناسی سنگ ها آگاهی داشته باشیم تا متوجه شویم سنگ باید از کدام قسمت برش بخورد تا فیروزه اصل در بیاید.

وی با اشاره به هزینه بالای آموزش تراش سنگ فیروزه و قیمت خود سنگ، یادآور شد: در عین حال به علت قیمت پایین دستگاه تراش سنگ علاقمندان می توانند با یک سرمایه گذاری معقول و متوسطه از این حرفه به عنوان یک شغل نگاه کنند.

هنری جذاب برای غیر ایرانیان/ بازاریابی رمز موفقیت در حرفه میناکاری

رنگ های فیروزه ای آن چشم نواز بوده و علاقمندان به هنر را به سمت خود جلب می کند، علی رغم ظاهری دلنشین، باطنی از جنس مس دارد که باعث می شود برای سالیان متمادی به عنوان یک یادگار و سوغات باقی بماند.

مقصود یکی از صنایع دستی مشهور استان هنر دوست اصفهان، میناکاری  است که  این روزها برخی از هنرمندان پرتلاش این خطه به بهانه سومین نمایشگاه ملی صنایع دستی آثار هنری خود را در معرض دید بازدیدکنندگان قرار داده اند.

اکبر گلعذار  هنرمند میناکاری است که با لهجه شیرین  اصفهانی صحبت می کند در گفت و گو با خبرنگار تسنیم در بیرجند  بیان کرد: این هنر از دیرباز در اصفهان رونق داشته و به نام مردم این خطه ثبت ملی و جهانی شده است.

وی اظهار کرد: میناکاری هنری است که چند هنرمند از جمله لعاب کار و طراح باید دست به دست هم دهند تا  شما شاهد یک بشقاب زیبای میناکاری در رنگ هایی چون فیروزه ای یا آبی سیر باشید.

این هنرمند میناکار اصفهانی با اشاره به اینکه از شروع کارش در این حرفه یک دهه می گذرد، بیان کرد: اگر بخواهیم میناکاری را به صورت جدی دنبال کنیم باید حدود دو یا سه سال بر روی آن وقت گذاشته و تلاش کنیم.

گلعذار ادامه داد: متأسفانه این روزها هنر جویان با انگیزه و علاقه آموزش را فرا نمی گیرند و از این جهت اثر تولیدی آنان نیز از کیفیت خوبی برخودار نیست. می توان به هنر میناکاری به عنوان یک شغل و حرفه نگاه کرد به شرط اینکه با طرح های خلاقانه بتوانیم بازار فروشی خوبی را پیدا کنیم.

این هنرمند اصفهانی با اشاره به حضور گردشگران دیگر کشورها در اصفهان ادامه داد: یکی از هنرهایی که بسیار مورد علاقه گردشگران دیگر کشورها قرار گرفته ، مینا کاری است چرا که این هنر سالیان سال می تواند بدون آسیب به عنوان یادگار یا سوغات باقی بماند.

گلغذار با تأکید بر اینکه نمی توان  هنر را محصور کرد، یادآور شد: نگرانی بابت ساخت مینا در خارج از استان اصفهان نداریم  به شرط اینکه کیفیت کالا بالا و در شأن این هنر دیرینه باشد. تا چندی پیش یادگیری مینا کاری هزینه بسیار بالایی لازم نداشت ولی امروزه برای فراگیری این هنر باید بیش از قبل هزینه کنیم.

انتهای پیام/ش

R41348/P4001/S6,56/CT7

منبع: تسنیم

خبر بعدی:

کمبود دارو نخواهیم داشت/فروکش موج اول آنفلوآنزا/ بیماری قلبی در کمین مردان/ موج سالمندی و افزایش آمار سکته مغزی/ آمار جراحی و بوتاکس زنان از خط قرمز گذشته است/ سالانه ۱۰۰ هزار ایرانی گرفتار سنگ کلیه می‌شوند

خبرگزاری میزان- کمبود دارو نخواهیم داشت، فروکش موج اول آنفلوآنزا، بیماری قلبی در کمین مردان، موج سالمندی و افزایش آمار سکته مغزی، آمار جراحی و بوتاکس زنان از خط قرمز گذشته است، سالانه ۱۰۰ هزار ایرانی گرفتار سنگ کلیه می‌شوند، رژیم غذایی پرقند و چرب عامل افزایش احتمال عفونت شدید، زنان جوان در معرض حملات قلبی و افزایش قیمت «کارپول» دندان پزشکان را بی‌حس کرد گزیده از اخبار درج شده در بسته سلامت امروز است.

به گزارش خبرنگار گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، کمبود دارو نخواهیم داشت، فروکش موج اول آنفلوآنزا، بیماری قلبی در کمین مردان، موج سالمندی و افزایش آمار سکته مغزی، آمار جراحی و بوتاکس زنان از خط قرمز گذشته است، سالانه ۱۰۰ هزار ایرانی گرفتار سنگ کلیه می‌شوند، رژیم غذایی پرقند و چرب عامل افزایش احتمال عفونت شدید، زنان جوان در معرض حملات قلبی، افزایش قیمت «کارپول» دندان پزشکان را بی‌حس کرد، تولید جدیدترین داروی ضد لخته در کشور، پزشکان مکلف به استفاده از دستگاه کارتخوان شدند، ۲۶۱۷ دانش‌آموز اوتیسمی در کشور وجود دارد، حوادث ترافیکی در مردان ۵ برابر بیشتر از زنان و آمادگی ایران برای انتقال تجربیات حوزه سلامت به لبنان گزیده‌ای از اخبار درج شد در بسته سلامت امروز است که در ادامه می‌خوانید:

 

• کمبود دارو نخواهیم داشت
سعید نمکی، وزیر بهداشت با اشاره به اینکه سال آینده مطلقا کمبود دارو نخواهیم داشت، به ایسنا، گفت:، اما توصیه من این است که هزینه‌ها مطابق با درآمد‌های کشور باشد.

 

• فروکش موج اول آنفلوآنزا
معاون مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت از فروکش کردن موج اول آنفلوآنزا در کشور خبر داد و گفت: با ادامه سرما در اسفند و فروردین نیز ممکن است یک موج کوتاه دیگر هم از این بیماری داشته باشیم. محمود نبوی با بیان اینکه در حال حاضر موج اولیه ویروس آنفلوآنزا در حال فروکش است، افزود: امسال از نظر تعداد و شدت بیماری آنفلوآنزا نسبت به سال گذشته تفاوتی چندانی نداشتیم؛ به طور کلی سه نوع ویروس آنفلوآنزای فصلی داریم که شامل ویروس‌های H۱N۱، H۳N۲ و B. هستند.

• بیماری قلبی در کمین مردان
علیرضا رئیسی، معاون وزیر بهداشت به ایرنا، گفت: ۹۷ درصد مردان حداقل یک ریسک فاکتور (عامل خطر) مانند اضافه وزن، مصرف دخانیات، کم تحرکی و استرس را برای بیماری‌های قلبی و عروقی دارند و ۴۵ ‏درصدشان اضافه وزن دارند. ‏

• موج سالمندی و افزایش آمار سکته مغزی
یک متخصص مغز و اعصاب گفت: به دلیل اینکه جامعه ما رو به سالمندی پیش می‌رود آمار سکته مغزی در آینده افزایش خواهد یافت. سید حسین آقامیری اظهار کرد: پیشگیری از سکته مغزی تقریبا مشابه پیشگیری از سکته قلبی است و می‌توان با راهکار‌های لازم از بروز این بیماری در بین افراد جلوگیری کنیم.

 

• آمار جراحی و بوتاکس زنان از خط قرمز گذشته است
حامد باطنی، نائب رئیس انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی کشور گفت: آمار جراحی بینی و زیبایی زنان ایرانی و انجام اقداماتی مانند بوتاکس و فیلر در بین زنان کشور از خط قرمز گذشته است، حتی در آرایشگاه‌ها هم این اعمال انجام می‌شود در حالی این نوع اقدامات پزشکی برای برخی افراد خطرناک است.

• سالانه ۱۰۰ هزار ایرانی گرفتار سنگ کلیه می‌شوند
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، گفت: سالانه ۱۰۰ هزار ایرانی به بیماری سنگ کلیه دچار می‌شوند. به گزارش مهر، محمد آقاجانی با اشاره به این موضوع که کشور ما بالاترین میزان شیوع سنگ ادراری را به خود اختصاص داده و در کمربند ابتلا به بیماری‌های سنگ‌های کلیوی قرار دارد از توجه و اهتمام ویژه مرکز تحقیقات بیماری‌های کلیوی و مجاری ادرار به منظور کاهش مشکلات این بیماری در کشور خبر داد.

• رژیم غذایی پرقند و چرب عامل افزایش احتمال عفونت شدید
مطالعه جدید نشان می‌دهد رژیم غذایی غربی در مقایسه با رژیم غذایی عادی، می‌تواند موجب افزایش التهاب مزمن، شدت عفونت خونی و نرخ بالا مرگ و میر شود. محققان دانشگاه ایالتی پورتلند آمریکا دریافته اند مصرف رژیم غذایی غربی که مملو از چربی و قند و حاوی میزان کم فیبر است، می‌تواند فرد را در معرض ریسک بالا ابتلا به عفونت شدید خونی موسوم به «سپسیس» قرار دهد.

• زنان جوان در معرض حملات قلبی
مطالعات انجام شده در آمریکا حاکی از افزایش بروز حملات قلبی میان زنان به ویژه بانوان جوان است. بر اساس مطالعات انجام شده در آمریکا، خطر حمله قلبی در زنان جوانان رو به افزایش است. بر اساس نتایج تحقیقاتی که به تازگی در یکی از مجلات این کشور منتشر شد، بررسی بیمارانی که طی ۵ سال اخیر دچار حمله قلبی شده اند حاکی از افزایش بروز حمله قلبی میان زنان به ویژه زنان جوان است. تحقیقات نشان می‌دهد، شمار بیماران جوان ۳۵ تا ۵۴ سالی که طی سال‌های ۱۹۹۵ تا ۱۹۹۹ دچار حمله قلبی شده اند ۲۷ درصد بوده و این رقم در مقایسه با سال ۲۰۱۰ الی ۲۰۱۴ به ۳۲ درصد رسیده است.

 

• افزایش قیمت «کارپول» دندان پزشکان را بی‌حس کرد
در ماه‌های اخیر داروی بی‌حسی دندانپزشکی با مشکل جدی مواجه شده است. هم اکنون این دارو در بازار آزاد با چندین برابر قیمت به فروش می‌رسد. قاسم صادقی، رئیس اداره دندان‌پزشکی وزارت بهداشت گفت: «کارپول» دندانپزشکی از شهریور ماه با کمبود مواجه شده و در جلساتی که با مسئولین سازمان غذا و دارو و مدیر وقت کارخانه تولید کننده و سایر شرکت‌ها داشتیم، قرار شد تا اوایل آبان ماه این مشکلات برطرف شود و تولید به حد مناسبی برسد، اما متأسفانه تاکنون مشکلات حل نشده و علیرغم وعده‌های شرکت‌های تولید کننده هنوز مشکلات باقی است و دارو به اندازه کافی وارد بازار نشده است.

 

• تولید جدیدترین داروی ضد لخته در کشور
فرهاد عصارزادگان، دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از تولید جدیدترین داروی ضد لخته جهت درمان بیماران دچار سکته مغزی خبر داد و به فارس گفت: ۸۵ درصد سکته‌های مغزی ناشی از گرفتگی عروق است.

 

• پزشکان مکلف به استفاده از دستگاه کارتخوان شدند
با تصویب نمایندگان پزشکان موظف به استفاده از دستگاه‌های کارتخوان شدند. به گزارش ایلنا، در جلسه علنی امروز مجلس در جریان بررسی کلیات بودجه ۹۸ نمایندگان بند الحاقی ۱ تبصره ۶ را تصویب کردند.

 

• ۲۶۱۷ دانش‌آموز اوتیسمی در کشور وجود دارد
قائم‌مقام وزیر آموزش و پرورش گفت: در حال حاضر ۲۶۱۷ دانش آموزان طیف اوتیسم در کشور وجود دارد. امیرعلی نعمت الهی افزود: غفلتی توسط خانواده‌ها در خصوص بیماری اوتیسم وجود دارد. در حالی که در آموزش و پرورش ظرفیت اطلاع رسانی از طریق شبکه تعاملی سینا ایجاد شده و تا آنجا که ظرفیت داشته باشد بحث‌های مورد نظر مطرح می‌شود و آموزش و پرورش استثنایی نیز پیگیر امور این دانش آموزان است.

• حوادث ترافیکی در مردان ۵ برابر بیشتر از زنان
رئیس مرکز تحقیقات سلامت مردان و بهداشت باروری با اشاره به تفاوت نرخ امید به زندگی در بین زنان و مردان، گفت: میزان سرطان ها، تصادفات، خودکشی، بیماری‌های مقاربتی و بیماری‌های مزمن مانند بیماری‌های کبدی در بین مردان بیشتر از زنان است. به گزارش میزان، سیدجلیل حسینی با اشاره به اطلاع رسانی مناسب در زمینه سرطان پروستات، گفت: خوشبختانه با اطلاع رسانی خوبی که در سال‌های گذشته انجام شده امروز با روش‌های تشخیصی و آزمایش‌های ساده، کمتر با موارد پیشرفته و حاد سرطان پروستات روبرو هستیم.

• آمادگی ایران برای انتقال تجربیات حوزه سلامت به لبنان
ساره محمدی، مشاور وزیر بهداشت در امور زنان با تاکید بر تبادل تجربیات حوزه سلامت میان دو کشور ایران و لبنان، گفت: در این دیدار بر تبادل تجربیات حوزه سلامت میان دو کشور ایران و لبنان تاکید شد و ایران آمادگی خود برای انتقال تجربیات بخش بهداشت، درمان و آموزش به لبنان را اعلام کرد.

انتهای پیام/
خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

احمد توکلی: اگر تحریم نبودیم و مردم مرفه بودند، FATF را نمی‌پذیرفتیم

در پی تعویق در تصویب لایحه "پالرمو" رقم خورد| قله‌های جدید برای دلار و سکه

رامین مهمانپرست و مریم کاویانی / رامین مهمانپرست همسر مریم کاویانی کیست؟

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۸۴۴۶۸۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • اپیدمی مصرف خود سرانه دارو در بیرجند/ حلقه معیوب زنجیره درمان
 • رونمایی از جلد دوم کتاب «سنگ آسیاب»
 • جلد دوم کتاب «سنگ آسیاب» در نمایشگاه کتاب یزد رونمایی شد
 • لغو یک کنسرت در ۱۴۷ کیلومتری مشهد!
 • قیمت زغال‌سنگ به نرخ شمش فولاد خوزستان گره خورد
 • کنسرت موسیقی در فیروزه خراسان رضوی لغو شد
 • لغو کنسرت موسیقی در فیروزه به دستور دادستانی
 • مشهد؛ لغو کنسرت هوروش بند در شهرستان فیروزه
 • چرا کنسرت هوروش‌ بند لغو شد؟
 • لغو کنسرت موسیقی «هوروش بند»
 • کنسرت موسیقی«هوروش بند»در فیروزه لغو شد
 • کنسرت موسیقی در فیروزه لغو شد
 • سهم ایران از صادرات مصنوعات طلا دو هزارم درصد
 • مرگ دلخراش دانش‌آموز بیرجندی در حادثه سرویس مدرسه کیانا قربانی بی احتیاطی راننده شد
 • دانش‌آموز بیرجندی به علت بی‌احتیاطی راننده سرویس مدرسه فوت کرد
 • فوت یک دانش آموز دختر ۷ساله بیرجندی در حادثه سرویس مدرسه
 • سهم ایران از صادرات مصنوعات طلا چقدر است؟‌
 • عبور از چراغ قرمز جان دانش آموز بیرجندی را گرفت
 • صنایع دستی با برند ملی نمادی از خلاقیت هنرمندان خراسان رضوی