انسان ها از زمانی که نیاز به داشتن یک شریک را در زندگی شان احساس می کنند شروع به کشیدن تصویر او با تمام روحیات و خلقیاتی که مد نظرشان است در ذهن شان می کنند، تا زمانی که ازدواج می کنند و در برخی مواقع حتی بعد از ازدواج آن تصویری ذهنی که برای اولین بار در ذهن شان کشیده اند از خاطرشان فراموش نمی شود و گاهی تا آنجا پیش می روند که نه همسر واقعی که موجود خیالی ذهن شان را همراهی می کنند.

معمولاً در سنین نوجوانی، هریک از ما در ذهن خود تصویر همسر ایده آلمان را می‌سازیم. در این دوران تصویر فرد در دنیای مطلوبمان ترسیم می شود. در تصویر ذهنی پسران احتمالاً برخی ویژگی‌های مادرنشان و در دختران برخی ویژگی‌های پدرنشان وجود دارد.

اما باگذشت زمان ازطریق رسانه‌های عمومی مانند: مجلات، تلویزیون، کانال‌ها و صفحات مجازی، ... همچنین اقوام و همسایگان، معلم و دوستان و... برخی خصوصیات مطلوب را جذب می‌کنیم و بر تصاویر ذهنی‌مان می‌افزاییم.

در اکثر افراد این روند خیال‌پردازی ادامه می‌یابد حتی اگر ازدواج موفقی هم داشته باشند، بازهم این تصاویر در ذهنشان دور می‌زند. حال اگر میزان رضایت زوجین از همدیگر سیر کاهشی داشته باشد به همان نسبت میزان این خیال‌پردازی‌ها رو به افزایش می‌رود و تصاویر مطلوب و خواستنی دوباره زنده می‌شود. در این زمان است که احتمالاً وجود خیانت و تشکیل روابط موازی زندگی زناشویی همسران را تهدید می‌نماید. زن و شوهر به سبب آنکه همسرشان در دنیای مطلوبشان کمرنگ شده، به دنبال تصاویری می‌روند که از ابتدای نوجوانی برای خود ترسیم کرده بودند.

در ازدواج‌ها معمولاً جمله معروف: "ماه‌عسل تمام شد"، نشانگر احساس تفاوت بین همسر ذهنی ایده آل با همسر واقعی است و اندکی پس از ازدواج تازه "کشف" می‌شود که واقعاً با چه کسی ازدواج‌کرده‌ایم!

همان‌طور که در مقاله قبل گفتیم، ما تنها بر تصاویر ذهنی خودکنترل داریم و باید سعی کنیم عاشق فرد واقعی و موجود شویم. البته این کار به زبان آسان و در عمل بسیار دشوار است اما اگر هنوز به تأثیر و نقش دنیای مطلوب خود پی نبرده باشیم از فرد واقعی زندگی‌مان فاصله می‌گیریم و بیشتر احساس ناکامی می‌کنیم.

بیشتر ما در زمان ازدواج می‌دانیم تصویری که از همسرمان در دنیای مطلوب خود داریم واقعی نیست و بسیاری از ما برای تطبیق این تصویر با واقعیت موجود تلاش می‌کنیم اما، گاهی هر چه بیشتر برای این تغییر تلاش می‌کنیم زندگی‌مان با مشکلات بیشتری مواجه می‌شود.

توهم غلط همسران

هنوز بسیاری از ما سعی می‌کنیم خود را فریب دهیم و فکر می کنیم با نثار عشق و محبت، می‌توانیم همسرمان را طبق تصویر دنیای مطلوب خود تغییر دهیم. بر اساس تجربیات بالینی و جلسات زوج‌درمانی بیشتر مشکلات زناشویی از این توهم به وجود می‌آید. وقتی سعی می‌کنیم بر اساس هفت رفتار مخرب (در مقالات قبل اشاره شد)، همسرمان را کنترل کنیم تا به آنچه مدنظر است نزدیک شود، آن‌ها در مقابل مقاومت می‌کنند. اگر بازهم پافشاری کنیم آنچه تخریب می‌شود زندگی و روابط زناشویی است.

اصل بنیادین تئوری انتخاب : "ما فقط می‌توانیم خود را تغییر دهیم. "

خواسته‌های ما، چشممان را کور می‌کند و این کوری اجازه نمی‌دهد خواسته‌های همسرمان و آنچه می‌خواهد برایمان انجام دهد را ببینیم. همان‌طور که در مقالهٔ قبل گفتیم، ما هیچ کنترلی بر تصاویر دنیای مطلوب همسرمان نداریم، اما می توانیم برای شناسایی این تصاویر تلاش کنیم. بهترین راهنمای عمل در رابطه با خواسته‌های همسرمان این است:

قانون طلایی تئوری انتخاب : "با دیگران همان‌گونه رفتار کن که دوست داری دیگران باتو رفتار کنند.

رایج‌ترین راه کنترل همسرمان استفاده از هفت رفتار مخرب است یعنی؛ دریغ کردن محبت و توجه از او. بسیاری از اوقات همسران بر این باورند که بی‌توجهی و طلاق عاطفی، می‌تواند راهکار مناسبی جهت رسیدن به آرامش باشد. گاهی همسران رسماً از هم جدا می‌شوند به امید آنکه با همسری دیگر بتوانند زندگی همراه با آرامشی داشته باشند اما تا وقتی باور به کنترل و تغییر دیگری در ذهن فرد وجود دارد و امیدوار است می‌تواند دیگری را تغییر دهد آن‌گونه که خود می‌پسندد، روی آرامش را در زندگی نخواهد دید.

همسران باید بدانند که زندگی مشترکشان بر خواسته‌های شخصی‌شان اولویت دارد؛ پذیرفتن این باور می‌تواند سطح رضایت و خشنودی زوجین را افزایش دهد.

راهکاری مؤثر

همسرانی که متوجه شده‌اند رفتارهایی که تابه‌حال انجام داده‌اند سبب خشنودی‌شان در زندگی نشده و خواستار رفتارهای جدیدی هستند، بهترین روش این است:

1- در برابر یکدیگر اعتراف کنند تصویرشان از یکدیگر را تغییر داده‌اند و حاضرند به خاطر زندگی مشترک، از برخی تصاویر مطلوب خود دست بکشند.

2- سپس هر هفته، هریکی از زوجین به یکدیگر بگویند: "من در هفتهٔ جاری برای بهبود روابطمان چه‌کاری انجام خواهم داد."

3- سپس رفتارهای هفتهٔ قبل را موردبررسی قرار دهند تا میزان استفاده از رفتارهای مخرب و سازنده‌شان را متوجه شوند.

در این میان همسران باید صبور باشند و اگر یکی از زوجین نتوانست یک یا دو روز وظایفش را انجام دهد، طرف مقابل دلسرد نشود و به کار خود ادامه دهد.

همسران پس از مدتی می‌توانند درخواست خود از همسرشان را به‌صورت یک پیشنهاد مطرح کنند. ارائه درخواست فقط باید به‌صورت پیشنهاد باشد و اگر طرف مقابل به آن عمل نکرد نباید به رفتارهای مخرب روی آورد.

و در تمام این مراحل حواستان باشد اعمالی که انجام می‌دهید برای زندگی مشترکتان است نه برای همسرتان

 

منبع: افکارنيوز

خبر بعدی:

کارل لاگرفلد، طراحی که دنیای مد را متحول کرد

کارل لاگرفلد «Karl Lagerfeld»، متولد ۱۹۳۳، طراح مد، هنرمند، کارتونیست و عکاس آلمانی بود که در پاریس زندگی و کار می‌کرد. او در سن ۱۴ سالگی از آلمان به پاریس مهاجرت کرد و به یکی از مشهورترین طراحان لباس در قرن حاضر بدل شد. او مدیر اجرایی بخش طراحی لباس شنل، یکی از معروفترین مارک‌های پوشاک گران قیمت در جهان، بود. البته او به جز شنل، مدیریت برند‌های دیگری، چون فندی و.. را نیز به عهده داشت.کارل لاگرفلد چند سالی بود که با بیماری سرطان دست و پنجه نرم می‌کرد و در نهایت در ۱۹ فوریه ۲۰۱۹، در سن ۸۵ سالگی، در خانه خود در نوی-سور-سن درگذشت.

کارل از دوران کودکی اش بیزار بود. خانواده آن‌ها در طول جنگ جهانی دوم، زمانی که کارل کودک بود، به شهر کوچکی در آلمان نقل مکان کردند. کارل از دوران کودکی اش می‌گوید: «من در سن ۱۴ سالگی به سیگار علاقمند شدم، دلیلش هم مادرم بود که سیگار را با سیگار روشن می‌کرد. اما او این اجازه را به من نداد. او به من گفت که برای سیگار کشیدن باید دست‌های زیبایی داشته باشم و از آنجا که زیبایی در دست هایم ندیدم، به سراغ سیگار هم نرفتم. مادرم اخلاق‌های خاصی داشت، مثلا زمانی که سوالی از من می‌کرد، من باید به سرعت به آن جواب می‌دادم، در غیر این صورت او مرا می‌زد.»

کارل در دوران نوجوانی به پاریس نقل مکان کرد. اگر چه او هیچ نوع تحصیلاتی در زمینه مد و هنر نداشت، اما در سال ۱۹۵۴ در مسابقه‌ای در همین زمینه، شرکت کرد و اول شد. همین موفقیت او جریقه‌ای بود تا او این حرفه را به طور جدی‌تر ادامه دهد. او در آن زمان در یک خانه مد استخدام شد و ۳ سال در آنجا کار کرد. سپس تصمیم گرفت که از آنجا بیرون بیاید و به طور مستقل و برای خودش کار کند. او با طراحی لباس هایش، به تدریج به طراحان مشهور نزدیک شد و در نهایت توانست برند خودش را به ثبت برساند و، چون ستاره‌ای در این صنعت بدرخشد.کارل یکی از بهترین و تاثیرگذارترین طراحان قرن ۲۰ و ۲۱ شناخته شده است که صنعت مد را به سمت صنعتی لوکس و مدرن کشاند. او در واقع روح فشن بود، مردی خستگی ناپذیر، باانگیزه و خلاق که تغییرات گسترده‌ای را در صنعت مد و فشن ایجاد کرد. او به زبان‌های انگلیسی، فرانسه، آلمانی و ایتالیایی مسلط بود، از این رو خیلی راحت می‌توانست در زمینه مد با کشور‌های مختلف جهان ارتباط برقرار کند.

یکی از بزرگ‌ترین ترس‌های زندگی او بی کاری بود. زمانی که تمام طراحان هم سن و سال او بازنشست شدند، او همچنان به فعالیت خود ادامه داد و هر ساله حدود ۱۴ کاکلکشن جدید، از لباس‌های مد خیابانی گرفته تا لباس‌های شیک و مجلسی، را طراحی می‌کرد و به نمایش می‌گذاشت. او خودش در این باره می‌گفت: «زمانی که کار می‌کنی، ایده‌ها هم به طور ناخودآگاه در ذهن ات جرقه می‌زنند، اما زمانی که بیکار می‌شوی، جز کسالت هیچ چیز به سراغ ات نمی‌آید.» او یک بار گفت: «من دوست ندارم که در زندگی دیگران شخصیتی واقعی داشته باشم، من دوست دارم که در زندگی آن‌ها مثل یک خیال یا حتی رویا باشم.»

کارل علاوه بر طراحی، عکاسی نیز می‌کرد. او نمایشگاه‌های زیادی را در گالری‌های معتبر جهان برپا کرد. در کنار این هنرها، او به نویسندگی نیز علاقه داشت. کتاب «رژیم کارل لاگرفلد» کتاب مشهوری ست که او در سال ۲۰۰۲، منتشر کرد. این کتاب در مورد رژیم غذایی کارل است، رژیمی که منجر به کاهش ۴۲ کیلوگرم از وزن او شد.

زمانی که نام کارل لاگرفلد را می‌شنویم، به یاد مردی با عینک آفتابی مشکی، مو‌های دم اسبی، کت و شلوار مشکی، پیراهن سفید، دستکش و پاپیون سفید رنگ می‌افتیم. او ترجیح می‌داد که به جای پوشیدن لباس‌های مختلف و رنگی، همیشه با یک استایل خاص دیده شود. جالب است بدانید که او در اکتبر گذشته، به دلیل این که برای اولین بار بدون عینک روی دفیله راه رفت، تیتر داغ اخبار شد.کارل آنقدر در صنعت مد جهان تاثیرگذار بود که در سال ۲۰۱۴ عروسکی از او به عنوان نماد ساخته شد. این عروسک در کمتر از ۱ ساعت به فروش رسید. او نه تنها به صنعت مد و فشن جهان کمک کرد، بلکه نسلی از طراحان خلاق را نیز پرورش داد. او با اقدامات و تغییراتی که در صنعت مد و فشن ایجاد کرد، راه را برای طراحان بعد از خود، افراد به نامی، چون تام فورد (گوچی) یا جان گالیانو (دیور) باز کرد.

او ترجیح می‌داد که به جای خلق چیز‌های جدید، چیز‌های قدیمی را بازسازی کند. او اعتقادی به «مد به مثابه هنر» نداشت بلکه به چیزی فراتر از آن فکر می‌کرد. به گفته او: «من دوست دارم یک مد را جهانی و قابل استفاده برای تمام مردم جهان کنم.» او در سال ۲۰۱۳، کتابی با نام «جهان از نگاه کارل» منتشر و در آن جملات تاثیرگذاری را بیان کرد؛ مثلا جایی گفته «من آدم خاکی هستم، اما نه خاک این زمینی که در آن زندگی می‌کنیم.»او در مورد تعریف و تمجید‌هایی که دیگران از او می‌کردند، می‌گفت: «لطفا نگویید که من سخت کار می‌کنم. مردم دوست دارند لباس‌هایی را بخرند که آن‌ها را شاد کنند، نه لباس‌هایی را که فردی، چون من، زمانی زیادی برایشان گذاشته است.» مشتریان او اغلب ستاره‌ها و افراد طبقه بالای جامعه بودند. ستاره هایی، چون ریحانا، شارلین شاهدخت موناکو، کریستین لاگارد، جولیان مور و ... لباس‌های خود را از او می‌خریدند.

ستاره‌ها هر کدام به مرگ کارل لاگرفلد عکس العمل نشان دادند. دوناتلا ورساچه در اینستاگرام خود نوشت: «کارل زندگی افراد زیادی به خصوص من، را تغییر داد. من هیچوقت او را که یکی از منابع الهام من بود، از یاد نمی‌برم. من تا آخر عمرم از او یاد خواهم گرفت.» ویکتوریا بکهام نیز در مورد او نوشت: «کارل با من بسیار مهربان بود. او نه تنها در روابط دوستانه، بلکه در زمینه کاری نیز محبت‌های زیادی به من کرد.» دیانا کروگر نوشت: «من این هفته به فرانسه آمده بودم که تو را از نزدیک به دخترم نشان دهم، افسوس که چند روزی دیر رسیدم.»طبق گزارشات سرمایه خالص کارل چیزی حدود ۲۰۰ میلیون دلار بود که گویا بخشی از آن به گربه اش به ارث رسید.

منابع: nytimes، cnn، news

احمد توکلی: اگر تحریم نبودیم و مردم مرفه بودند، FATF را نمی‌پذیرفتیم

در پی تعویق در تصویب لایحه "پالرمو" رقم خورد| قله‌های جدید برای دلار و سکه

رامین مهمانپرست و مریم کاویانی / رامین مهمانپرست همسر مریم کاویانی کیست؟

کلیدواژه: مد ذهن ازدواج آلمان معلم زن و شوهر مشکلات عشق طلاق ذهن زن و شوهر زندگی مشترک طلاق مشکلات

منبع این خبر، وبسایت www.afkarnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۸۴۴۶۹۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • هالیوود و افسانه‌های آخرالزمانی‌اش
 • مادران و همسران شهدای اردبیل در قالب طرح سفیران فقرا به نیازمندان کمک می‌کنند
 • با همسر دروغگو چگونه رفتار‌ کنیم؟
 • امکانات دنیای مجازی نوعی چندصدایی جهانی را عرضه می‌کند
 • بي محبتي همسر، ريشه يابي علل و حل آن
 • رزمندگان دفاع مقدس؛ سفیران گفتمان ایثار و مقاومت
 • شاه کلید مشکلات اعتماد به مردم و جوانان است
 • زندگی ما در تصورات خیالی
 • قالیباف: شاه کلید حل مشکلات اعتماد به مردم و جوانان و حرکت در مسیر باور‌های انقلاب است
 • قالیباف: شاه کلید حل مشکلات اعتماد به مردم و جوانان و حرکت در مسیر باورهای انقلاب است
 • کارگاه آموزشی سبک زندگی سالم با محوریت تعذیه سالم، ویژه همسران و فرزندان کارکنان سپاه بیت المقدس کردستان برگزار شد
 • مادران و همسران شهدا اسوه‌هاي صبر و مقاومت هستند
 • حسن رحیمی به دنبال خداحافظی از دنیای قهرمانی
 • انقلاب اسلامی ثمره فداکاری مادران و همسران شهدا است
 • صبر و بردباری مادران و همسران شهدا قابل ستایش است
 • تکریم مادران و همسران شهید
 • چرا باید به همسرمان وفادار باشیم؟
 • مادران و همسران شهدا نماد صبر و ایثار هستند
 • خوزستان| مادران و همسران آسمانی بندرامام‌ خمینی(ره) را عطر باران کردند+تصاویر