به گزارش گروه سیاسی ایسکانیوز، سیاست خارجه ایران این روزها شاهد اتفاقات مهمی است. اتفاقاتی که اگر تصمیمات درستی برای آن اتخاذ نشود شاید دوباره شاهد برجامی تقریبا هیچ و یا نقض شدن تعهداتی در قبال کشورمان باشیم. به طور خاص این موارد در خصوص کانال مالی ویژه اروپا با ایران مطرح می شود. کانالی که بیش از شش ماه برای آن مذاکراتی انجام شده و حالا خبرهایی از به نتیجه رسیدن مذاکرات انجام شده به گوش می رسد.

اما باید با کمی دقت نظر به این موضوع نگریست. چرا که اروپایی ها در قبال جمهوری اسلامی ایران خیلی هم سابقه درخشانی ندارند. چه آنکه در مذاکرات سعد آباد که در خصوص مسائل هسته ای ایران انجام شد به تعهداتشان عمل نکردند و حالا هم در برجام وقت کشی عجیبی برای ایجاد کانال مالی با ایران داشتند. برای روشن شدن موضوع باید به دقت در خصوص ایجاد کانال مالی نظری بیاندازیم. اما ماجرای ایجاد کانال مالی از جایی شروع شد که آمریکا یک تنه عطای برجام را به لقایش بخشید و از آن خارج شد. در این بین ایران ماند و کشورهای دیگر؛ اما همچنان اتحادیه اروپا و کشورهای آلمان، فرانسه و انگلیس در برجام حضور داشتند. بعد از خروج آمریکا ایران برای داشتن کانال مالی و همچنان فروش نفت خود به اروپا دست به مذاکراتی زد.

به اروپا اعتماد نکنید

با این حال رهبر معظم انقلاب 19 اردیبهشت امسال در دانشگاه فرهنگیان حضور پیدا کردند و در خصوص اعتماد و مذاکره با اروپایی ها بیان فرمودند: « حالا گفته می‌شود که برجام را می‌خواهیم با این سه کشور اروپایی ادامه بدهیم؛ من به این سه کشور هم اعتماد ندارم. من میگویم به اینها هم اعتماد نکنید؛ [اگر] میخواهید قرارداد بگذارید، تضمین به دست بیاورید -تضمین واقعی، تضمین عملی- وَالّا فردا اینها هم همان کاری را خواهند کرد که آمریکا کرد.»

همین سخنان باعث شد تا سکانداران عرصه سیاسی در مذاکرات با اروپا به دنبال تضمین های عملی و حتی فروش تضمین شده نفت ایران بروند. حاصل چنین تلاش هایی مذاکراتی شد که حاوی خبرهای مهمی برای عرصه سیاسی کشور بود. خبرهایی که در ابتدا حاکی از ناامیدی به اروپا و عدم ادامه مذاکرت بود. به طور مثال «فدریکا موگرینی»، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا طی سخنانی در خصوص ایجاد کانال مالی با ایران اظهار داشت: «مشارکت وزرای دارایی سه کشور (انگلیس، آلمان و فرانسه) در این مرحله اهمیت کلیدی دارد. آنها سخت برای نهایی کردن [این مکانیسم] تلاش می‌کنند. نمی‌توانم برای شما تاریخ خاصی [برای نهایی شدن آن] مشخص کنم، ولی می‌توانم بگویم که تلاش‌ها ادامه دارند و به نحو مثبت پیش می‌روند.»

نبود اقدام عملی

چنین اظهار نظراتی بعد از گذشت چندین ماه از شروع مذاکرات ایران با اروپا باعث شد تا جوی در عرصه سیاسی ایران به وجود بیاورد که بیان می داشت اروپا عاجز از ایجاد کانال مالی با ما است و نمی تواند دست به چنین اقدامی بزند. بر طبق همین نظر هم عراقچی عضو ارشد مذاکره کننده کشور ما در برجام واکنش نشان داد و گفت: «این مدت کم نیست که نتوانند اقدامات عملی را پیدا کنند و هنوز قادر نیستند SPV را رسما اعلام کنند.»

چنین سخنی از عراقچی نشان می دهد اروپا خیلی هم در برآورده کردن خواسته های ایران موفق نبوده است. خواسته های ایران هم همان ایجاد کانال مالی و فروش نفت است. ضرورت این موضوعات در دوران تحریم ها برای ایران اهمیت بیشتری پیدا کرده است. به طوری که این روزها آمریکا برای قطع فروش نفت ایران به هر کشوری سر زده است تا بتواند تحریم های چند لایه خود را بر علیه ایران اعمال کند.

ولی تا به حال موفق به این امر نشده است. اما خارج از این موضوع چند ماه قبل هم تلویحا ناامیدی از اروپا در سخنان وزیر امورخارجه ایران ابراز شده بود. ظریف طی سخنانی در مورد اقدامات اتحادیه اروپا در راستای حفظ توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی موسوم به برجام، از جمله به «اجرایی کردن مقررات مسدودکننده» و «مجوز بانک سرمایه‌گذاری اروپا» اشاره کرد. با همه اینها، وزیر خارجه ایران در خصوص اقدامت اروپا برای ارتباط مالی با ایران تأکید کرد: «از نگاه ما این اقدامات بیش از آنکه اقدام عملیاتی باشد اعلام موضع است، هرچند آن‌ها حرکت رو به جلو داشته‌اند، اما اعتقاد ما این است که اروپا هنوز برای هزینه کردن آماده نشده است.»

پاسکاری اروپایی ها

این سخنان در همان زمان خود، نشان از آن داشت که سران سیاست خارجه ایران هم آنچنان امید زیادی به اروپا برای برقراری ارتباط مالی ندارند و با دیده تردید به این موضوع می نگرند. تردیدی که هرچه می گذشت بیشتر به واقعیت نزدیک تر می شد. این موضوع را می توان از سرباز زدن چند کشور اروپایی برای میزبان بودن در ایجادکانال مالی برای ایران فهمید. موضوعی که برای سیاست خارجی ایران آن هم در خصوص روابط مالی با اروپا بسیار مهم است. با این حال کشورهای اروپایی اشتیاق زیادی برای میزبانی کانال مالی ایران از خود نشان ندادند. این خبر را می توان از لابه لای خرهای رسانه هایی که در این خصوص کار کردند، فهمید. در همین خصوص بلومبرگ به نقل از سه منبع نوشت: «اتریش اشتیاق چندانی برای میزبانی ساختار جدید ندارد. بلژیک، لوکزامبورگ و فرانسه هم به عنوان میزبان‌های احتمالی شناسایی شده‌اند. بلژیک و لوکزامبورگ این موضوع را نپذیرفته‌اند، فرانسه چشم امیدش به اتریش است.»

این پاسکاری بین کشورهای اروپایی نشان می دهد که طبق پیش بینی ها اتحادیه اروپا یارای مقابله با تحریم های آمریکا را ندارد و نمی تواند مبادلات تجاری با ایران را تضمین دهد. همچنین نشان می‌دهد اروپا حرف شنوی زیادی از آمریکا دارد نمی خواهد دل به همکاری با ایران بدهد. اما با این حال وال استریت ژورنال اعلام کرد آلمان و فرانسه در حال ایجاد کانال مالی مشترک در راستای تلاش‌های اتحادیه اروپا برای تداوم تجارت با ایران همزمان با اعمال دور جدیدی از تحریم‌ها هستند.

آن گونه که وال استریت ژورنال گزارش داده، اقدامات جدید آلمان و فرانسه بخشی از تلاش‌های اتحادیه اروپا برای تسهیل تجارت و فعالیت اقتصادی شرکت‌های اروپایی با ایران است که به تازگی با اقدامات تحریمی از سوی آمریکا مواجه شده‌اند.

تضمین نشدن خواسته های ایران

اما چنین خبری باعث نشد تا نگاه های ایران به سمت اروپا امیدوارانه تر بازگردد. چون خیلی زود ابعاد دیگری از این همکاری روشن شد که در صورت وقوع برای جمهوری اسلامی ایران خوش آیند نخواهد بود.

رویترز با انتشار گزارشی در پایگاه اینترنتی خود نوشت آلمان و فرانسه در تلاش هستند تا کانال مالی تهران - بروکسل را میزبانی کنند تا احتمال مجازات‌های آمریکا (علیه نهادهایی که به تجارت با ایران ادامه می‌دهند) را به حداقل برسانند، اما آینده فروش نفت ایران در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و تعداد معدودی معتقدند این سازوکار صادرات نفت ایران را نیز پوشش خواهد داد. به این ترتیب، نگرانی‌ها بابت آینده توافق تاریخی هسته‌ای بین‌المللی ایران رو به افزایش است.

با این اوصاف باید گفت نمی توان به اروپا اعتماد کرد و باید نگاه خودمان را از این کشورها به سمت توانایی های خومان معطوف کنیم. همان راه کاری که سال های سال است رهبر معظم انقلاب آن را فریاد می زنند اما گویا گوش شنوایی برای اجرای منویات ایشان پیدا نشده است. ولی با این حال باید بازهم به سخنان رهبر معظم انقلاب رجوع کرد. فرمانده معظم کل قوا30 مرداد امسال در دیدار سفیران، کارداران و مسئولان وزارت امور خارجه بیان فرمودند: «نباید معطل بسته اروپایی ماند بلکه باید کارهای فراوان لازم در داخل کشور را دنبال کرد.» گویا به نظر می رسد هرچه سریع تر وزارت امورخارجه و به خصوص دولت باید دل از اروپا بکنند و توجهشان را به جوانان این مملکت که ثروت واقعی کشور محسوب می شوند معطوف دارند. در غیر این صورت با توجه به اطلاعات گفته شده اروپا نمی تواند خواسته های ایران را برطرف کند.

خبرنگار: مجید فاضلی

انتهای پیام/

171 / 156 کانال مالی اتحادیه اروپا جمهوری اسلامی ایران

منبع: ایسکانیوز

خبر بعدی:

چرا مسئول دفتر رئیس‌جمهور، تهدید می‌کند؟/ گزارشی از شکنجه در اردوگاه منافقین/ مرکل: برجام، اهرم مهار ایران است

وزیرخارجه در حالی در کنفرانس امنیتی در مونیخ آلمان شرکت کرد که دولت آلمان، هفت‌ماه قبل دیپلمات ایرانی را بازداشت و برخلاف آداب دیپلماتیک، تحویل دولت بلژیک داد.

سرویس سیاست مشرق- روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که مشرق در ادامه به آنها اشاره می‌کند.

******

کیهان

مرکل: به هم بزنیم که چه بشود؟ برجام، اهرم مهار ایران است

صدراعظم آلمان می‌گوید اگر برجام به هم بخورد، نمی‌توانیم نفوذ منطقه‌ای ایران را از این طریق مهار کنیم.


به گزارش دویچه وله، آنگلا مرکل در کنفرانس امنیتی مونیخ و در واکنش به خواسته مایک پنس معاون ترامپ برای خروج اروپا از برجام، گفت: آمریکا و اروپا هدف مشترکی دنبال می‌کنند و آن مهار نقش «مخرب» ایران در منطقه است.
صدراعظم آلمان تصمیمات دولت آمریکا در مورد سوریه و ایران را به طور اصولی مورد تردید قرار داد.


وی تأکید کرد: آمریکا و اروپا در منطقه خاورمیانه در واقع هدف یکسانی را دنبال می‌کنند و آن «مهار نقش زیانبار» ایران است. از نظر او اما عقب‌نشینی یکجانبه آمریکا از سوریه و خروج واشنگتن از توافق هسته‌ای با ایران این تهدید را خواهد داشت که نتیجه‌ای عکس آن حاصل شود.


مرکل با اشاره به توافق هسته‌ای برجام افزود: «آیا ملغی اعلام کردن تنها توافق‌نامه معتبر هسته‌ای که با ایران داریم، به هدف مشترک ما که همانا مهار نقش مخرب و دشوار ایران است، کمک خواهد کرد؟ یا اینکه کمک بیشتر این خواهد کرد اگر همین اهرم کوچکی را که در اختیار داریم حفظ کنیم و آن را به اهرم فشار در حوزه‌های دیگر تبدیل کنیم؟»


وی تصریح کرد: اختلافات ما با آمریکا تاکتیکی است.

آقای ظریف! همین آلمانی‌ها همکار دیپلمات شما را بازداشت کرده‌اند

وزیرخارجه در حالی در کنفرانس امنیتی در مونیخ آلمان شرکت کرد که دولت آلمان، هفت‌ماه قبل دیپلمات ایرانی را بازداشت و برخلاف آداب دیپلماتیک، تحویل دولت بلژیک داد.


اسدالله اسدی دبیر سوم سفارت کشورمان در اتریش، تیرماه گذشته با اتهامات واهی تروریستی در آلمان بازداشت شد و از آن زمان در معرض انواع شکنجه‌های جسمی و روحی در آلمان و بلژیک قرار دارد. متاسفانه کوتاهی وزارت خارجه، موجب طولانی شدن این آزار و اذیت‌ها علیه یک دیپلمات مصونیت‌دار کشورمان شده است.


نکته تلخ و تأسف‌برانگیز این است که برخی دولت‌های اروپایی، پنهان و آشکار میزبان اعضای برخی گروهک‌های تروریستی نظیر منافقین و الاحوازیه و… هستند. اخیراً تروریست‌های مورد حمایت دولت‌های اروپایی، ۲۷ تن از مدافعان مرزها را در جاده خاش-زاهدان به شهادت رساندند.


آقای ظریف سال گذشته در جریان سفر به مونیخ با توهین میزبان و ندادن بنزین به هواپیمایش روبرو شد که در یک صحنه‌سازی آشکار، ماجرا با دخالت وزارت دفاع آلمان و دادن بنزین به هواپیمای ظریف رفع و رجوع شد. به عبارت دیگر، در حالی که هنوز ظاهراً آمریکا در برجام حضور داشت و مثلاً برجام کار می‌کرد، آلمانی‌ها از دادن یک باک بنزین هواپیما دریغ کردند و کارکرد واقعی برجام، آشکارتر شد.


نکته جالب دیگر اینکه طبق اخبار منتشر شده از سوی دفتر فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اروپا، آقای ظریف در دیدار موگرینی به جای اعتراض قاطع به بدعهدی اروپا و مطالبه نه ماه تاخیر در اجرای تعهدات برجامی، درباره سازوکار پوچ موسوم به اینستکس (غذا و دارو در برابر نفت) و مباحث مربوط به پیوستن ایران به FATF مذاکره کرده است!

گزارش اشپیگل از شکنجه در اردوگاه منافقین

یک نشریه آلمانی از شکنجه‌های جسمی و روحی در اردوگاه سازمان منافقین خبر داد.


نشریه اشپیگل در گزارشی نوشت: اعضای دولت ترامپ از یک فرقه سیاسی مخالف جمهوری اسلامی ایران حمایت می‌کنند که بیش از دو هزار نفر از آنها در کمپ آلبانی زندگی می‌کنند. کسانی که از سازمان مجاهدین خلق [منافقین] جدا شدند از شکنجه و ترور روحی سخن می‌گویند.


اشپیگل با ۱۵ نفر از این افراد گفت‌وگو کرده و وقوع جنایت در فرقه رجوی را تایید کرده است.


در بخشی از این گزارش به نقل از اعضای سابق آمده: هفته‌ای سه بار بسیاری از اعضا بریدن گلو با چاقو، شکستن دست، درآوردن چشم با انگشت و پاره کردن دهان را تمرین می‌کنند.


کمپ آلبانی به اندازه پنجاه زمین فوتبال است و در ۳۵ کیلومتری شهر تیرانا واقع شده است. حدود ۲ هزار نفر در این کمپ ساکن هستند و اجازه داشتن موبایل، ساعت و تقویم را ندارند. افراد از جلساتی سخن می‌گویند که در آنها شکنجه وجود دارد، آنها باید جنسیت‌شان را فراموش کنند.


در کمپ آلبانی عده زیادی به کارهای ساختمانی مشغول هستند و عده‌ای نیز پشت کامپیوتر با اکانت‌های فیک در توئیتر و فیس‌بوک علیه حکومت ایران پروپاگاندا می‌کنند و عده‌ای هم از طریق تلگرام به عضوگیری مشغول می‌شوند.
اشپیگل می‌افزاید: سازمان مدعی است که حتی یک یورو هم از سایر کشورها کمک مالی دریافت نمی‌کند و حامیان آن از داخل و خارج هزینه‌های آن را تامین می‌کنند. اما کارشناسان امنیتی معتقدند احتمالاً اسرائیل، عربستان و آمریکا از آنها حمایت می‌کنند.

اینکه چرا آلبانی از این فرقه حمایت می‌کند، مشخص نیست و وزارت داخلی آن به اشپیگل پاسخگو نبوده است. اما طبق اسناد آمریکا پس از جنگ عراق، شرایط برای این فرقه دشوار می‌شود. هیلاری کلینتون حدود ۲۰ میلیون دلار به سازمان ملل و کمیساریای پناهندگان کمک می‌کند و با همکاری آنها تعداد زیادی از اعضای سازمان مجاهدین را به آلبانی منتقل می‌کند. علاوه‌بر این آمریکا در عوض این کار به دولت آلبانی قول می‌دهد در بخش توسعه از آن حمایت کند.


یادآور می‌شود مریم رجوی سرکرده سازمان منافقین در حاشیه خیمه‌شب بازی ناکام آمریکا در ورشو، یک نمایش خیابانی ترتیب داد و این در حالی است که اتحادیه اروپا مدعی مبارزه با تروریسم است

وعده‌های فریبنده برجامی بی‌برنامگی و… حالا فرافکنی و تهدید


چرا رئیس دفتر رئیس‌جمهور و برخی اعضای دولت به‌جای تاکید بر بحث و اقناع اعضای مجمع، آنها را تهدید می‌کنند که مسئول مشکلات آینده هستند؟! از دیدگاه دولت آیا این نوع ادبیات و اقدامات بر نظر اعضای مجمع تاثیرگذار است؟! و کلاً با گفتمان دولت تدبیر و امید چه نسبت و قرابتی دارد؟


وبسایت الف ضمن طرح این سؤال نوشت:


* موضع دولت درباره شرایط و بیانیه تحقیر کننده اروپایی‌ها چیست؟ قرار بود به‌دلیل خروج ترامپ از برجام، اروپایی‌ها قوانین مسدود کننده علیه تحریم‌های ثانویه آمریکا را عملیاتی کنند که نه‌تنها چنین اتفاقی رخ نداده بلکه صراحتاً عنوان شده اینستکس محدود به دارو، تجهیزات پزشکی و محصولات غذایی است و انجام آن هم منوط به تصویب لوایح FATF است. آیا موضع‌گیری دولت در قبال اقدامات اروپایی‌ها منطبق با عزت و حکمت است؟


اصولاً از دید رئیس دفتر رئیس‌جمهور و دیگر اعضای دولت، سهم دولت در ناکارآمدی‌های امروز تا چه اندازه است و چرا این دولت به‌جای پاسخگویی به‌دلیل سیاست‌های اشتباه در پی فرار از مسئولیت، فرافکنی و مقصر نشان دادن دیگر نهادها و سازمان‌هاست. لازم به گفتن نیست که ناکارآمدی دولت در ماه‌های اخیر تا به آن حد آشکار شده که حتی اصلاح‌طلبان نیز به آن اعتراض می‌کنند.


صحبت اخیر آقای واعظی با حرف‌های چند ماه قبل وزیر امور خارجه تناقض دارد. محمدجواد ظریف ۱۵ مهر ۹۷ عنوان کرد:« نه بنده و نه آقای رئیس‌جمهور نمی‌توانیم تضمین دهیم که با پیوستن به لایحه حمایت مالی از تروریسم مشکلاتمان حل خواهد شد». چرا دولت و شخص رئیس جمهور در این باره اعلام نظر نمی‌کنند. بهتر نیست دولت و شخص رئیس جمهور رسماً اعلام کنند حل مشکلات کشور منوط به تصویب لوایح مرتبط با FATF است.


در نهایت باید گفت دولت تدبیر و امید به حدی محدودنگر و بدون برنامه است که ابتدا وعده حل تمامی مشکلات با برجام را داده بود اما نه تنها این اتفاق رخ نداد، بلکه سهم ایران تقریباً هیچ شد، خود دولتی‌ها وعده‌های چند سال پیش خود را فراموش کردند و حتی منکر هدف اقتصادی برای توافق برجام شده اند. امروز هم بعد از ۹ ماه مذاکره با اروپایی‌ها، کشور بر سر یک دو راهی ساختگی قرار داده شده و به گونه‌ای رفتار می‌شود که گویی تمامی نهادها به جز دولت مسئول مشکلات امروز و فردا هستند.

قرار است کاپ اخلاق بگیریم؟!

اظهارات رئیس‌جمهور درباره اینکه آمریکا و اروپا به تعهداتشان در برجام عمل نکردند، موجب تعجب ناظران سیاسی شده است.


آقای روحانی اخیراً در دیدار سفرای خارجی گفت: در این سالها ثابت کردیم در امضای تعهد بسیار دقیق هستیم، اما پای امضای خود می‌مانیم. برجام نماد تعهد ایران به توافقات بین‌المللی است؛ دقیق‌تر و بهتر از طرفین به تعهداتمان عمل کردیم. آمریکا با عهدشکنی در برجام، برای خود، ایران، منطقه و جهان مشکل آفرید.


وی افزود: اروپا در اجرای تعهداتش سست و ناکارآمد عمل کرد ولی ما بر مبنای اخلاق بر پیمان استوار بودیم.


روحانی همچنین گفت: اگر آمریکا از مسیر غلط خود برگردد، از مداخلات گذشته عذرخواهی کند و با احترام با ملت ما سخن بگوید، حاضریم توبه او را بپذیریم.


آقای روحانی قبلاً هم درباره پیشنهاد ترامپ برای مذاکرات جدید گفته بود کشورها مگر دیوانه‌اند که با شما مذاکره کنند. شما به تعهدی که داده‌اید عمل نمی‌کنید و می‌گویید بیایید مذاکره کنیم!


اظهارات دیروز آقای روحانی در حالی است که وی سال ۹۲ در تبلیغات انتخاباتی گفته بود «اروپایی‌ها آقا اجازه هستند و آمریکا کدخداست؛ بستن با کدخدا راحت‌تر است». اما اردیبهشت - امسال در پی خروج آمریکا از توافق، تلقی خود را تغییر داده و گفت یک مزاحم از توافق - خارج شد.


از آن زمان اروپایی‌ها ۹ ماه را با وعده و پشت هم‌اندازی، فرصت‌سوزی کردند تا اینکه ابتدا مدعی راه‌اندازی کانال SPV و سپس INSTEX شدند که «تحقیقاً هیچ» بود و همین باعث شده تا آقای روحانی بگوید اروپا در اجرای تعهداتش سست و ناکارآمد عمل کرد.

با این توصیفات، آیا ما منتظر هستیم با وجود تداوم خسارت‌های ناشی از اجرای یکطرفه برجام، کاپ اخلاق به ما بدهند؟! یا قرار است سناریوی «توافق به هر قیمت» را که موجب تنظیم توافقی نامتوازن، فاقد ضمانت اجرایی و ساز و کار شکایت و ناهمزمان شد، به شکل «ماندن و اجرای توافق به هر قیمت (یکطرفه)» ادامه دهیم؟!

وقتی اپوزیسیون و ترامپ همدیگر را تحمیق می‌کنند

کنفرانس ورشو را در عالی‌ترین سطح می‌توان تکرار کمیک تاریخ تلقی کرد. یک قرینه‌سازی مضحک از «کنفرانس گوادلوپ» با این تفاوت که کارتر در گوادلوپ لااقل ارزنی وجاهت داشت تا پشت شعار حقوق بشر «هژمونی شیطانی» ایالات متحده را استتار کند.


از همکاران سابق نشریات اصلاح‌طلب داریوش سجادی ضمن انتشار این مطلب نوشت: کمال ابتذال آنجاست که اپوزیسیون برانداز جمهوری اسلامی در ورشو با شعار «دفاع از آزادی و حقوق بشر در ایران» متوسل به رعیت‌نوازی و خاصه خرجی ترامپی شده که از منتهی‌الیه کثیف‌ترین گرایشات نژادپرستی و اشتهار به سلاح‌فروشی به منحط‌ترین رژیم پارینه سنگی در ریاض خود و دولتش را در جهان «بِرند» کرده!


طنز تلخی است که جمعی ایرانی متوهم در ورشو از کسانی مساعدت می‌طلبند که پیش‌تر در ضیافت «ذبح و مُثلگی خاشقجی» به اتفاق شیهه مستانه می‌کشیدند! الفاظ «آزادی و حقوق بشر» در دهان ترامپ نجس می‌شوند.


طنزترین قسمت از «کمدی ورشو» شعار تجمع سلطنت‌طلبان است که با پوستر «پهلوی‌شان» به تفرج و تنعم می‌سرودند: می‌جنگیم، می‌میریم، ایران رو پس می‌گیریم!


ظریفی نبود تا به ایشان بگوید شما اگر اهل جنگیدن و مُردن و ایران پس گرفتن بودید در ۵۷ جلوتر از «پهلوی‌تان» تا عمق لس‌آنجلس و پاریس و لندن نمی‌گریختید و ۴۰ سال در حسرت بازتولید سلطنت در بزم‌های شبانه‌تان متوسل به «السون و ولسون پهلوی رو برسون» نمی‌شدید تا اینک با در دست گرفتن کاسه تکدی محبت از ترامپ «در ورشو» دوره‌گردی کنید! غافل از آنکه ترامپ پیش‌تر و بیشتر از شما و بدون توجه به خواست شما اگر ارزنی برآورد داشت که می‌تواند با ورود به ایران مانند عراق و افغانستان تکلیف ایران را روشن کند هرگز تعلل نمی‌کرد. او نمی‌خواهد دروازه جهنم را برای خود باز کند ملاحت ماجرا آنجاست که ترامپ می‌کوشد اپوزیسیون را به جان ایران بیاندازد و اپوزیسیون نیز به ترامپ میگه: میشه شما خودت بری بجنگی، بعد بدی دست ما.

ایران

صدور حکم قطعی متهمان پرونده «دومان توکان»

خبر اول اینکه، حکم قطعی متهمان پرونده شرکت «دومان توکان» صادر شد. به گزارش ایسنا، براساس حکم صادر شده از سوی قاضی صلواتی، رئیس شعبه چهارم دادگاه ویژه رسیدگی به اتهامات اخلالگران و مفسدین اقتصادی، دومان سهند فرزند اصغر مدیرعامل شرکت دومان توکان به اتهام مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی و مشارکت در کلاهبرداری شبکه‌ای به تحمل ۲۰ سال حبس، ۳۰ ضربه شلاق در انظار عمومی و محرومیت از هرگونه خدمات دولتی محکوم شد. همچنین رشید جباری فرزند محمد رئیس هیأت مدیره شرکت به اتهام مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی و مشارکت در کلاهبرداری شبکه‌ای به تحمل ۱۸ سال حبس، ۲۵ ضربه شلاق در انظار عمومی و محرومیت از هرگونه خدمات دولتی، مهدی ذکایی فرزند یحیی معاون حقوقی شرکت به اتهام مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی و مشارکت در کلاهبرداری شبکه‌ای به تحمل ۱۵ سال حبس، ۲۵ ضربه شلاق در انظار عمومی و محرومیت از هرگونه خدمات دولتی و احسان حدیدساز فرزند محمدعلی جانشین مدیرعامل و رئیس واحد جذب شرکت به اتهام مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی و مشارکت در کلاهبرداری شبکه‌ای به تحمل هشت سال حبس، ۲۰ ضربه شلاق در انظار عمومی و محرومیت از هرگونه خدمات دولتی محکوم شدند. بر اساس رأی صادره، دادگاه به استرداد وجوه سرمایه‌گذاران مالباخته و ضبط تمامی اموالی که متهمان از طریق خلاف قانون به دست آورده‌اند، حکم صادر کرده است. پرونده در مورد ندا مختارزاده، دیگر متهم پرونده مفتوح است.

احتمال خرابکاری در برنامه موشکی ایران

خبر دیگر اینکه، محمدجواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان در مصاحبه‌ای با یک شبکه امریکایی، ضمن تأیید شکست ایران در پرتاب ماهواره در دو ماه اخیر، این احتمال را مطرح کرد که به دلیل خرابکاری عمدی ایالات متحده امریکا این پروژه شکست خورده است. شبکه خبری «ان‌بی‌سی نیوز» گزارش داد که ظریف گفته ایران در حال تحقیق درباره این شکست است که به گفته او در دو ماه اخیر، دو بار رخ داده است. احتمال خرابکاری در برنامه موشکی ایران برای نخستین‌بار در روز چهارشنبه توسط روزنامه نیویورک تایمز مطرح شد.

بازداشت سفیر سابق آفریقای جنوبی در ایران

دست آخر اینکه، یوسف سالوجی، سفیر پیشین آفریقای جنوبی در ایران روز پنجشنبه به اتهام فساد مالی بازداشت شد. به گزارش عصر ایران، بنا به اعلام پلیس آفریقای جنوبی اتهام فساد مالی یوسف سالوجی به پرونده مناقصه «ایرانسل» مربوط می‌شود که شرکت مخابراتی «ام‌تی‌ان» در ایران برنده شده بود. سفیر پیشین آفریقای جنوبی در ایران متهم است که برای لغو یا تسهیل لغو اعلام شرکت مخابراتی «ترک سل» به عنوان برنده مناقصه «ایرانسل» رقمی معادل یکصد هزار دلار رشوه دریافت کرده است. شرکت «ترک سل» پیش از این به دادگاهی در واشنگتن علیه «ام تی ان» به دلیل پرداخت رشوه به ایران شکایت کرده بود.

خراسان

محاسبه فاینانس با ارز نیما

با توجه به ابهامات و سوالاتی که دستگاه‌های اجرایی در خصوص مبنای محاسبات نرخ ارز و تهیه گزارش‌های توجیهی مالی و اقتصادی پروژه‌ها مطرح می‌کردند، یک مسئول مهم اجرایی در نامه‌ای به همه وزارتخانه‌ها و سازمان‌های دولتی متذکر شده در تهیه گزارش توجیهی خود برای اقداماتی چون استفاده از تسهیلات مالی خارجی (فاینانس)، مخاطبان باید نرخ تسعیر ارز بازار ثانویه یا همان سامانه نیما را مبنای محاسبات خود قرار دهند.

مجوز برای جریمه ۳ اپراتور موبایل

یک مسئول ارشد اجرایی در ابلاغیه روزهای اخیر خود خطاب به آذری جهرمی، اعلام کرده حسب موافقت هیئت دولت با پیشنهاد واصله، سازمان تنظیم مقررات مجاز است در صورت انجام ندادن تعهدات شرکت‌های مخابرات ایران، ایرانسل یا رایتل در خصوص هزینه کرد بخشی از درآمد خود برای ارائه خدمات عمومی در نواحی تعیین شده، این اپراتورها را تا سقف دو برابر بودجه مصوب برای ارائه آن خدمات، جریمه کند.

در پی تعویق در تصویب لایحه "پالرمو" رقم خورد| قله‌های جدید برای دلار و سکه

افزاش قیمت خودرو و ناکارآمدی مسئولان| رشد ۱۸ درصدی قیمت پراید، فقط در یک ماه| گرانی تا کجا ادامه خواهد داشت؟

لو دادن یک راز بزرگ که باعث به شهادت رسیدن 27 سپاهی شد / مشاور فرمانده کل قوا توضیح داد

کلیدواژه: کانال مالی اتحادیه اروپا جمهوری اسلامی ایران

منبع این خبر، وبسایت www.iscanews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۸۴۴۷۰۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • چتر پوششی اینستکس با پیوستن سایر کشورها وسیع‌تر خواهد شد
 • پالرمو یا کشورهای دوست و همسایه؟ / نگاهی به سناریوهای پیش روی ایران در ارتباط مالی با دنیا
 • نوبخت: اینستکس مقدمه‌ای برای اقدامات بعدی اروپایی‌هاست
 • نوبخت: اینستکس کانال مبادله نفت با کالا نیست
 • نوبخت: INSTEX کانال مبادله نفت با کالا نیست/ سازوکار مالی ویژه اروپا مقدمه‌ای برای اقدامات بعدی است
 • «مسعود رحيم پور» به «مهتاب» کانال آذري شبکه سحر مي آيد
 • اینستکس کانال مبادله نفت با کالا نیست
 • خطر لغو کانال مالی
 • اروپا می‌خواهد ما را از خودکفایی دفاعی دور کند/ اوباما بدعهدی می‌کرد
 • اوباما هم در قبال برجام کارشکنی‌هایی انجام داد/ هدف دور کردن ما از خودکفایی است
 • گردنه اُحد استقلال و عزت در دست مجمع تشخیص مصلحت/ دولت به دنبال مقصرتراشی است/ گرفتن تایید FATF از توافق هسته ای سخت تر خواهد بود
 • قاسمی: اروپا می‌خواهد ما رااز خودکفایی دفاعی دورکند
 • اروپا می‌خواهد ما را از خودکفایی دفاعی دور کند
 • معامله نفتی مشروط با یورو
 • دبیر مجمع: اینستکس فقط کانال کالایی است
 • سقوط عروس و داماد و میهمانانش به داخل کانال فاضلاب+ عکس
 • اینستکس فقط کانال کالایی است
 • سانسور گسترده یک سریال نمایش خانگی/توضیح عضو سابق دفتر امام درباره ادعای مطهری/انتقاد تند نماینده مجلس از بی‌خیالی پاکستان/درخواست پیگیری پرونده ربایش امام موسی صدر از پاپ
 • اینستکس فقط کانال کالایی است/ به تقاضا‌ها درباره CFT وپالرمو مشکوکیم