مشاهده اخبار داغ روز

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از مهر، چند روزی است که دوباره در فضای مجازی، برخی دشمنان ایران شایعاتی را مبنی بر ورشکستگی بانکها به راه انداخته‌اند که واقعیت نداشته و هدف آن، از پا درآوردن نظام بانکی ایران است. آنگونه که در شایعاتی که در فضای مجازی بر علیه بانکها و وضعیت مالی آنها دست به دست می‌چرخد، عنوان می‌شود، بانکها ورشکسته‌اند و به زودی تمام شعب خود را جمع کرده و پول سپرده‌گذاران را به غارت می‌برند؛ موضوعی که تنها هدف از طرحش تضعیف نظام بانکی ایران آن هم در شرایطی است که یکی از نقاط اصلی در نظر گرفته شده از سوی ایالات متحده آمریکا و موافقان تحریم ایران، نظام بانکی است و این موضوع به صراحت در ادبیات تحریم‌کنندگان مشاهده می‌شود.

فصل جدید شایعات علیه نظام بانکی

البته اعلام شایعات بر علیه نظام بانکی ایران از سوی شبکه‌های تلویزیونی خارجی یا کانال‌های تلگرامی معاند، پیش از این هم سابقه داشته و منجر به بروز مشکلاتی برای برخی موسسات اعتباری و بانکها شده بود که با دخالت دولت و بانک مرکزی حل و فصل شد؛ اما اکنون هم دوباره اعلام چنین شایعاتی رونق گرفته و مردم و سپرده‌گذاران را در فضای کنونی اقتصاد ایران، نگران کرده است.

مردم هم گاهی ناخواسته به چنین شایعاتی در فضای مجازی توجه کرده و تحت‌تاثیر تبلیغات منفی، به صورت هیجانی وارد شعب بانکی شده و درخواست جابجایی سپرده‌های خود را دارند، در حالیکه کمتر به این موضوع توجه می‌کنند که تمامی سپرده‌های زیر ۱۰۰ میلیون تومان در نظام بانکی ضمانت‌شده هستند و جای نگرانی برای سپرده‌های خرد وجود ندارد؛ چراکه تمامی بانکها، مکلف به داشتن ذخیره قانونی نزد بانک مرکزی هستند. حتی سپرده‌گذارانی که سپرده آنها بالای ۱۰۰ میلیون تومان است، چنانچه سپرده‌های خود را به مضربی از سپرده‌های صد میلیون تومانی تبدیل کنند، حتما این سپرده‌ها هم راهی برای بیمه شدن در نظام بانکی خواهند داشت. البته این موضوع در مورد موسسات مالی و اعتباری که نام آنها در سایت رسمی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران درج نشده، قطعا صادق نخواهد بود. پس لازم است که سپرده‌گذاران، با تحقیق و اطمینان از معتبر بودن موسسات مالی اقدام به سپرده گذاری در آنها نمایند.

در واقع، ذخیره بانکی یا همان سپرده قانونی بانکها نزد بانک مرکزی، سپرده‌ای است که بانک‌ها در حساب‌های خود نزد بانک مرکزی دارند یا وجوه نقدی که در مخازن خود نگهداری می‌کنند. البته در برخی کشورها، بانک‌های مرکزی حداقلی را به عنوان سپرده قانونی تعیین می‌کنند که برابر با درصدی از بدهی بانک‌ها یا در واقع سپرده مشتریان بانک‌ها است.

در این میان حتی در کشورهایی که گاهی حتی مقرراتی در ارتباط با سپرده قانونی ندارند، بانک‌ها خود اقدام به نگهداری ذخیره برای وقایع پیش‌بینی‌نشده‌ای همچون هجوم ناگهانی مردم برای برداشت از حساب‌هایشان یا بحران بانکی می‌کنند که به آن ذخیره ویژه یا اختیاری گفته می‌شود؛ بنابراین استفاده از واژه ذخیره برای سپرده قانونی از دیدگاه حسابداری ممکن است گمراه‌کننده باشد، زیرا ذخایر در حسابداری به طور معمول بخشی از حقوق صاحبان سهام یک شرکت محسوب می‌شوند و بنابراین همراه با بدهیها در سمت چپ ترازنامه طبقه‌بندی می‌شوند، در صورتی که سپرده‌های قانونی بخشی از داراییهای یک بانک محسوب می‌شوند و در گزارش سالانه بانک‌ها تحت عنوان موجودی نقدی نزد بانک مرکزی طبقه‌بندی می‌شوند.

سپرده‌های کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان همه بیمه‌ هستند، نگران نباشید

بر همین اساس است که شاید اگر هر سپرده گذاری این موضوع را بداند که اگر سپرده ای کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان آن هم در نظام بانکی یا موسسات اعتباری مجاز که نامشان از سوی بانک مرکزی اعلام شده است، داشته باشد، نباید نگران باشد، کمتر دل به شایعاتی بسپارند که آنها را نسبت به سپرده‌هایشان نگران می‌کند؛ اما واقعیت این است که سپرده گذاران کمتر به حقوق خود آشنا هستند و همین امر هم سبب می‌شود که با انتشار یک شایعه، خود را به شعبی برسانند که در آن سپرده‌ای دارند و دل نگران باشند که تکلیف سپرده‌هایشان چه می‌شود.

هدف از تأسیس صندوق ضمانت سپرده‌ها به موجب ماده (۹۵) قانون برنامه پنج‌ساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران، تضمین بازپرداخت وجوه متعلق به سپرده‌گذاران بانک‌ها و سایر مؤسسات اعتباری در صورت ورشکستگی است. حسب بند "ب" ماده (۹۵) قانون فوق، عضویت کلیه بانک‌ها و سایر مؤسسات اعتباری در صندوق ضمانت سپرده‌ها الزامی است. به موجب ماده (۵ ) اساسنامه صندوق، وظیفه ضمانت سپرده‌های ریالی و ارزی هر شخص در هر مؤسسه اعتباری بر عهده این صندوق است و سقف تضمین برای هر یک از سپرده‌گذاران مؤسسه اعتباری به پیشنهاد هیأت امنای صندوق، به تصویب هیأت وزیران می‌رسد که هم‌اکنون سقف مزبور برای مجموع سپرده‌های هر شخص در هر مؤسسه اعتباری یک میلیارد ریال است.

به عبارت دیگر، چنانچه به موجب حکم دادگاه، ورشکستگی مؤسسه اعتباری اعلام شود، صندوق ضمانت سپرده‌ها موظف است وجوه سپرده‌های مشمول ضمانت را تا سقف تضمین از طریق یکی از مؤسسات اعتباری و ظرف ۲۰ روز پس از اعلام کمیته اضطرار بر اساس دستورالعملی که به تصویب هیأت امناء می‌رسد، پرداخت کند.

صندوق ضمانت سپرده‌ها دقیقا چه مسئولیتی دارد؟

صندوق در همین رابطه، حق‌عضویت‌هایی را در چارچوب مصوبات هیأت وزیران تحت عنوان حق‌عضویت اولیه، سالانه و خاص از بانک‌ها و سایر مؤسسات اعتباری مطالبه می‌کند؛ البته در مواقعی که منابع صندوق آزاد بوده و تعهدی بر ذمه صندوق وجود نداشته باشد، صندوق می‌تواند در اوراق مالی تحت تضمین دولت و یا بانک مرکزی حداکثر تا میزان ۷۰ درصد منابع خود سرمایه‌گذاری کند که از این محل نیز، منابعی برای صندوق ایجاد می‌شود؛ همواره ۳۰ درصد از مانده منابع صندوق تحت هیچ عنوان نمی‌بایست سرمایه‌گذاری گردد و به همراه سایر منابع صندوق که صرف سرمایه‌گذاری نشده است، می‌بایست در حسابی نزد بانک مرکزی نگهداری شود.

نکته دیگر این است که صندوق ضمانت سپرده‌ها به میزان پرداخت‌هایی که به سپرده‌گذاران مؤسسه اعتباری ورشکسته انجام می‌دهد، جزء بستانکاران مؤسسه اعتباری ذی‌ربط قرار می‌گیرد.

محمد طالبی، مدیرعامل صندوق ضمانت سپرده‌ها پیش‌تر اعلام کرده بود: ضمانت صندوق به پشتوانه قانون است و به موجب قانون، امر تضمین بازپرداخت سپرده‌های مشمول تضمین بر عهده این صندوق است؛ بنابراین صندوق ضمانت سپرده‌ها با منابعی که از طریق دریافت حق‌عضویت‌ها از مؤسسات اعتباری و سود سرمایه‌گذاری‌های خود بدست می‌آورد، نسبت به ایفای تعهدات خود که همانا بازپرداخت وجوه سپرده‌های تضمین شده است، در چارچوب مصوبات هیأت امناء و پس از اعلام کمیته اضطرار اقدام کند.

وی البته به این نکته هم اشاره کرده بود که به هر حال چنان‌چه منابع صندوق تکافوی بازپرداخت سپرده‌گذاران مؤسسه ورشکسته‌ای نشود، صندوق می‌تواند از طریق اخذ پیش از موعد حق عضویت سالانه از مؤسسات اعتباری، اقدام نماید. همچنین، در صورت عدم تکافوی منابع صندوق، پس از تأیید هیأت عامل بانک مرکزی و تصویب هیأت وزیران، منابع مورد نیاز صندوق به صورت تسهیلات از بانک مرکزی تأمین خواهد شد. در عین حال، علاوه براین‌که توان بازپرداخت سپرده‌ها از سوی صندوق ضمانت سپرده‌ها امنیت خاطر سپرده‌گذاران را تأمین می‌کند. وجود و حضور کارآمد صندوق ضمانت سپرده‌ها به عنوان یکی از ارکان شبکه ثبات مالی در بازار پول نیز اطمینان بخش سپرده گذاران است.

مردم به شایعات توجه نکنند

در این میان بهتر است که مردم به چنین شایعاتی توجه نکرده و برای هر گونه اقدامی در مورد سپرده‌های خود، موضوع را از طریق بانک مرکزی پرس و جو کنند؛ کما اینکه بانک مرکزی نیز روز گذشته در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که مطالب منتشره از سوی رسانه‌های معاند پیرامون بانک‌های کشور، در راستای تلاش آنها برای ضربه زدن به بازار پول است.

هم اکنون هم بانک مرکزی از مردم می‌خواهد که در این زمینه هوشیاری لازم را داشته باشند.

انتهای پیام/

منبع: اتاق خبر

منبع این خبر، وبسایت www.otaghnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۲۸۸۲۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.
مطالب پیشنهادی:

نیوشا ضیغمی و همسر میلیاردرش+تصاویر

تیپ جنجالی متین ستوده در اکران فیلم مسخره‌باز+عکس

زنی در ساعات آخرشب، با کشف حجاب و رقصیدن، بزرگراه را به هم ریخت

کلیدواژه: نظام بانکی صندوق ضمانت سپرده ها سپرده بانکی بانک مرکزی ایران

خبر بعدی:

پرداخت تسهیلات کارآفرینی بدون اخذ ضمانت به «مهرجویان»

رویداد۲۴ ابوالفضل چمندی معاون اشتغال و کارآفرینی سازمان مردم‌نهاد بین‌المللی خیریه آبشار عاطفه‌ها درباره ضرورت تشکیل چنین معاونتی در یک سازمان خیریه، اظهار کرد: سال ۱۳۹۶ که معاونت اشتغال و کارآفرینی در سازمان راه‌اندازی شد، ابتدا بخش اشتغال و کارآفرینی کسب‌وکار‌های خُرد را سازمان‌دهی و طراحی کردیم؛ یعنی علاوه بر ساماندهی کسب‌وکار‌های پراکنده‌ای که در سازمان شکل‌گرفته بود، یک فعالیت جدید را با دو رویکرد توانمندسازی و اشتغال‌زایی در کشور طراحی کردیم.

وی با بیان اینکه در رویکرد توانمندسازی هدف این بود که کسب‌وکار‌های خرد به یک پایداری خودیار برسند، افزود: در اشتغال‌زایی هدف ایجاد کار مستقیم برای خود مهرجو نبود و در مواردی ممکن بود که کسب‌وکار متعلق به غیر باشد و مهرجو به آن سمت هدایت شود. از مجموع اقدامات در این حوزه، با هماهنگی تعدادی از فارغ‌التحصیلان و اساتید دانشگاه‌های تهران به طرحی به نام «طرح نوید» رسیدیم.

معاون اشتغال و کارآفرینی سازمان مردم‌نهاد بین‌المللی خیریه آبشار عاطفه‌ها با تأکید بر اینکه طرح «نوید»، طرحی برای اشتغال‌زایی و کارآفرینی در این سازمان بود، بیان کرد: طرح نوید مدلی از صندوق قرض‌الحسنه مشارکتی است که پایه آن بر اساس سنت‌هایی بوده که از قدیم در ایران وجود داشته و صندوق‌های قرض‌الحسنه خانگی را بر اساس آن راه می‌انداختند.

چمندی اضافه کرد: پایه دیگر طرح نوید این بود که به سمت اشتغال‌زایی و کارآفرینی برود، زیرا پیش از این طرح، عمده فعالیت‌هایی که در حوزه اشتغال‌زایی خیرین انجام‌شده بود به سمت پخش کردن پول بین نیازمندان رفته بود و ما نتوانسته بودیم، نظارت درستی داشته و سرمایه را هدایت کنیم.

وی ادامه داد: این ضعف را با طراحی خاص برطرف کردیم، به این صورت که در مشاغلی که در سال گذشته ایجاد کردیم، مربی گذاشته و این مربی بر اساس آموزش در حوزه‌های مختلفی مانند کسب‌وکار، مشاوره تحصیلی فرزندان و خانواده‌ها، مشاوره روانشناسی و بررسی مشکلات و آسیب‌های خانواده‌ها و... از نزدیک جویای احوال مهرجو‌ها بوده و هر هفته به آن‌ها سر می‌زند و تعاونی‌های مردمی را تشکیل می‌دهد. این تعاونی‌های پنج‌نفره را خود مردم بر پایه ضمانت‌های اجتماعی شکل می‌دهند.

پرداخت تسهیلات بدون ضمانت به مهرجویان

چمندی با اشاره به اینکه تا به امروز در هیچ جای ایران سابقه نداشته که تسهیلاتی بدون ضامن ارائه شود، گفت: این سازمان نخستین مکانی است که تسهیلات را بدون ضمانت‌های مرسوم بانکی و صندوق‌های تحت نظارت بانک مرکزی ارائه می‌کند.

معاون اشتغال و کارآفرینی سازمانِ مردم‌نهاد بینالمللیِ خیریه آبشار عاطفه‌ها بیان داشت: در این مدل تسهیلات، مردم ضامن خودشان می‌شوند، هیچ چک و سفته‌ای هم از آن‌ها گرفته نمی‌شود.۲۰ تا ۲۵ درصد منابع صندوق را مردم تحت سازوکار جدید و ابداعی تأمین می‌کنند و ۷۵ درصد مابقی منابع را هم آبشار عاطفه‌ها تأمین می‌کند؛ به همین منظور یک پروسه پنج‌ساله برای تعاونی‌های پنج‌نفره دیده شده است.

پروسه ۵ ساله برای توانمندسازی مهرجویان

وی درباره توانمندسازی مهرجویان، تأکید کرد: پروسه‌ای که مهرجو و داوطلب ما برای توانمندسازی آغاز می‌کند پنج سال طول می‌کشد و خیریه آبشار عاطفه‌ها تا ۵ سال از آن حمایت می‌کند تا آن شغل به پایداری برسد.

چمندی گفت: بعضی از کسب‌وکار‌های کوچکی که راه افتاده‌اند، پایه اشتغال برای دیگران شده و آن‌قدر موفق بودند که به‌صورت زنجیره، شغل‌های مختلفی را برای دیگران ایجاد کردند. علاوه بر آن، در این سازمان توانمندی بر اساس ظرفیت افراد در نظر گرفته‌شده و ما تعیین نمی‌کنیم که آن‌ها چه شغلی را راه بیندازند، البته با سرعت زیادی به آن‌ها که کسب‌وکار‌های کوچک را راه‌اندازی می‌کنند تسهیلات داده می‌شود و آن‌ها سریع می‌توانند کار را پیش ببرند.

معاون اشتغال و کارآفرینی سازمان مردم‌نهاد بین‌المللی خیریه آبشار عاطفه‌ها با بیان اینکه هیچ محدودیتی در انجام فعالیت‌های دسته‌جمعی یا انفرادی وجود ندارد، اضافه کرد: اصراری بر انجام کار‌ها به‌صورت جمعی وجود ندارد، اما قطعاً کار‌ها در جهت خوداتکایی فردی است و افراد می‌توانند، کارگاه‌های جمعی یا انفرادی راه‌اندازی کنند و در یک بستر اجتماعی، رشد کرده و توانمند شوند.

وی اظهار کرد: در سال گذشته موفق شدیم ۱۵۰ نفر را در قالب طرح نوید و ۱۰۰ نفر را در قالب کارگاه‌های خوداشتغالی مشغول به کار کنیم.

فرصت بزرگ برای کشور با ایجاد مشاغل خرد

معاون اشتغال و کارآفرینی سازمان مردم‌نهاد بین‌المللی خیریه آبشار عاطفه‌ها درباره استفاده از زمینه‌های جدید خودکفایی مثل توسعه کشاورزی، نصب پنل خورشیدی، یا کارگاه‌های بسته‌بندی کوچک که دارای زمینه مناسب برای ارائه تسهیلات با بازدهی بالا هستند، گفت: می‌توانیم زنجیره‌های خرد را به هم متصل کنیم و از آن‌ها برای تأمین نیاز‌های کشور استفاده کنیم، یعنی توانمندی‌های جزء را در کنار هم قرار دهیم و نیازمندی‌های کشور را در حوزه کشاورزی، بسته‌بندی و حتی بازار‌های صادراتی به‌صورت منظم شناسایی و از آن برای کشور یک فرصت بزرگ ایجاد کنیم.

راه‌اندازی بازار متشکل گروهی تا پایان سال ۱۳۹۹

چمندی در پاسخ به این سؤال که چه برنامه‌ای برای اشتغال تعداد بیشتری از مهرجویان در سال‌های آتی دارید، گفت: امیدواریم بتوانیم به‌صورت زنجیروار یک بازار متشکل گروهی را تا پایان سال ۱۳۹۹ راه بیندازیم که بازار جدیدی در حوزه کسب‌وکار‌های خرد است.

به گفته وی، ایده و طراحی ما پس از شناسایی موانع و مباحث مرتبط با فقر، پیشنهاد راه‌اندازی یک شهرک صنعتی کسب‌وکار‌های کوچک است. این مورد را به دولت پیشنهاد داده و در حال پیگیری آن هستیم. امیدواریم در سال‌های آتی بتوانیم شهرک صنعتی کسب‌وکار‌های خرد را برای برطرف کردن موانعی مثل بیمه، مالیات، سهولت در صدور مجوز‌ها و یکپارچه کردن کسب‌وکار‌های خرد راه‌اندازی کنیم.

چمندی با اشاره به برگزاری نشست بین‌المللی خیریه‌ها در تهران نیز گفت: در نشست تهران تلاش می‌کنیم تا ضمن دریافت تجربیات سازمان‌های خیریه بین‌المللی، یافته‌های خود را نیز با این سازمان‌ها در حوزه اشتغال و کارآفرینی به اشتراک بگذاریم.

اولین نشست بین‌المللی خیریه‌ها و نیکوکاران حامی ایتام و محرومین قرار است با شعار «خیر جمعی، بهبود کیفیت زندگی» به همت سازمان مردم نهاد خیریه آبشار عاطفه‌ها و با همکاری سایر دستگاه‌های اجرایی ۲۲ و ۲۳ آبان‌ماه امسال در تهران برگزار شود.

منبع: فارس خبر های مرتبط

دیگر خبرها

 • افتتاح صندوق امانات شعبه ولنجک بانک ایران زمین
 • خرید اقساطی محصولات داخلی با طرح «همیاران سپهر» بانک صادرات ایران
 • تولیدات 14 شرکت داخلی با طرح همیاران سپهر بانک صادرات اقساطی قابل خرید است
 • الگوی وام‌دهی ۴ اقتصاد موفق دنیا
 • بانک ها سومین صنعت بزرگ بازار سهام شدند
 • انعقاد تفام نامه بین ایران خودرو و صندوق ضمانت صادرات
 • برلوسکونی خطاب به گازیدیس: میلان در دوره من در خطر سقوط به سری D بود؟ چنین جملاتی را باید نزد خود نگه داشت و در دستشویی بیان کرد
 • نحوه ساخت و تولید کارت اعتباری + فیلم
 • حمایت ۱۵ میلیون دلاری ازصادرات محصولات ایران خودرو
 • حمایت ۱۵ میلیون دلاری ازصادرات محصولات ایران خودرو به بازار های هدف
 • بحران در گردشگری اسپانیا
 • حمایت ۱۵میلیون دلاری ازصادرات محصولات ایران خودرو به بازارهای هدف
 • صندوق امداد ولایت در استان مرکزی ۲۹۶ میلیارد ریال تسهیلات پرداخت کرد
 • ساز وکار اعطای اعتبار خریدار به طرف خارجی
 • معاملات گواهی سپرده پسته به حدود ۲۵ تن رسید
 • تنها بانک‌ها نمی‌توانند حلال مشکلات اقتصادی کشور باشند
 • فروش گواهی سپرده مدت دار ویژه سرمایه گذاری بانک ایران زمین
 • استراتژی حذف کشتی از تبادلات
 • از "افزایش حقوق ولیعهد" تا "خط اعتباری ۱۰۰ میلیارد تومانی برای سپرده گذاران البرز ایرانیان"