عده‌ای در شبکه‌های اجتماعی از موج تغییر «نام خانوادگی» آقازاده‌ها خبر می‌دهند.

به گزارش آفتاب یزد، «برخی از کانال‌های سایت‌های رسمی‌ کشور نیز نوشته‌اند که «پس از حساسیت ویژه مردم و رسانه‌ها نسبت به فرزندان مسئولین، اکنون برخی فرزندان مسئولان و نزدیکان آنان با تغییر نام خانوادگی خود، انتساب به نام خانودگی قبلی را به کلی منکر می‌شوند و از این طریق افکار عمومی‌ را فریب می‌دهند.

»

یکی از وبسایت‌های مرتبط با استان خوزستان نیز مدعی است که «معاون مدیر کل یکی از دستگاه‌های اجرایی استان خوزستان» در چند وقت اخیر نام خانوادگی خود را تغییر داده تا انتساب خود به یکی از نمایندگان استان خوزستان را تکذیب کند و همچنین فرزند یکی از روسای سازمان‌های استان خوزستان هم نام خانوادگی خود را عوض کرده است.

اما این تغییر نام‌های خانوادگی چه معنایی می‌تواند داشته باشد؟ تا چه میزان فراگیر است؟ و پشت پرده آن چیست؟
آنچه در این چند ماه گذشت
طی ماه‌های گذشته افکار عمومی‌ و رسانه‌ها تمام قد به پدیده آقازادگی هجمه برده‌اند. مردم بعد از ماجرای افشاگری‌های روز استیضاح ربیعی در مجلس، کمپینی با عنوان «فرزندت کجاست؟» به راه انداختند و از مسئولین خواستند تا اعلام کنند فرزندان آنها چه می‌کنند و در کجا هستند.

کمپینی که البته عده معدودی از مقامات کشورمان به آن پیوسته و اکثریت از آن سرباز زدند. بعد از آن عنوان شدن اسامی‌ متخلفان اقتصادی مانند «احمد ع» معاون بانک مرکزی و بازداشت او، در کنار اظهارات گستاخانه کسانی مانند «مهدی م» (فرزند رئیس کل سابق بانک مرکزی) یا ساشا سبحانی (فرزند سفیر سابق ایران) که به مردم پرخاش و توهین کرده بودند، باعث شد تا جو عمومی‌ علیه فرزندان مسئولین شدت و حدت بیشتری به خود بگیرد تا حدی که واژه آقازادگی از یک امتیاز تبدیل به یک ناسزا در جمع مردم شد.

و حالا خبر می‌رسد که عده ای از آقازادگان در اقدامی‌ عجیب و کم‌سابقه تصمیم به تغییر نام خانوادگی خود گرفته‌اند.

اکنون پرسش اینجاست که دلیل این اقدام چیست؟ آیا صرف این که فردی بخواهد نام خانوادگی‌اش را تغییر دهد، باید به اقدامات و فسادهای اقتصادی او اطلاق کرد؟ نکند عده‌ای در این میان برای فرار و تداوم فعالیت‌های اقتصادی و تخلف‌های مالی، تصمیم به تغییر فامیلی‌شان گرفته‌اند به مثابه مارهایی که پوست‌اندازی می‌کنند تا به شکلی دیگر به جامعه و مردم نیش بزنند؟ اگر چنین موضوعی است روش مقابله با آنها چگونه باید باشد؟

اما یک فرضیه دیگر هم در باره عوض شدن نام‌های فامیلی بستگان مسئولین وجود دارد و آن هم جو منفی به وجود آمده در کشور است؛ جوی که باعث شده باشد تا آقازادگان ترجیح دهند دیگر هم‌نام با پدرشان نباشند تا انگی هم به آنها زده نشود.

روحانی خودش هم هست
حمید رسایی از چهره‌های مطرح اصولگراست که دائما ادعای مبارزه با اشرافیگری و آقازادگی داشته، علیه آن سخن می‌گوید و جریان اصلاح‌طلب را متهم به شیوع تجملگرایی می‌کند. او بارها از واژه «ژن خوب» به عنوان اسم رمزی در این باره استفاده می‌کند، وقتی هم نظرش درباره تغییر نام خانوادگی بستگان مسئولین را می‌پرسیم بدون اشاره به سوابق انقلابی حسن روحانی به آفتاب یزد می‌گوید: «البته غیر از این که فامیلی پسر آقای روحانی با خود آقای روحانی فرق دارد که هنوز هم علت آن را نمی‌دانیم چیست؟ نمونه مشهور دیگری را نشنیدم!»

وی درباره این که دلیل تغییر نام خانوادگی آقازاده‌ها را باید چه دانست؟ اظهار می‌دارد: «به هر حال از دید قانونی هر کسی آزاد است و می‌تواند فامیلی خودش را تغییر دهد اما قاعدتا تغییر فامیلی یک شرایطی دارد. طبق آن شرایط اگر کسی اقدام کند مشکلی ندارد چون بعضی از فامیلی‌ها متناسب با فرهنگ گذشته بوده است و یک سری امور در آن رعایت نشده و این نام‌ها را تغییر می‌دهند اما خارج از آن کمتر مرسوم است.»

اگر واقعی باشد باید ...
داریوش قنبری، فعال سیاسی اصلاح‌طلب نیز در این باره می‌گوید: «تغییر نام به این آسانی نیست و بر اساس چارچوب‌های قانونی شرایط خاص خودش را دارد. هر کس برای تغییر نام خانوادگی باید ادله محکمه‌پسند داشته باشد تا بتواند هویت خودش را به نام دیگری تغییر دهد.»

وی اما تاکید می‌کند: «اگر این تغییر نام‌ها صحت داشته باشد باید جلو این اقدام گرفته شود، افرادی که هویتشان را به دلیل آقازاده بودن تغییر داده‌اند حتما باید به هویت قبلی بازگردند، چون این تغییر می‌تواند بهانه اعمال خلاف باشد.»

قنبری می‌گوید: «یکی از دلایلی که معمولا با تغییر هویت افراد مخالفت می‌شود و قانونگذار در این زمینه سخت‌گیری کرده است جلوگیری از سوءاستفاده، کلاهبرداری و کار خلاف است. برای تغییر هویت باید مجموع استدلال‌های قانونی و منطقی آورده شود. بدیهی است تغییر هویت در ارتباط با فرزندان مقامات که می‌تواند شائبه برانگیز باشد باید با سخت‌گیری‌های بیشتری همراه بوده و دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی، قوه قضائیه وارد عمل شوند.»

تعریفی برای آقازادگی نداریم
اما از دید حقوقی نسبت به این مسئله چگونه می‌توان نگاه کرد؟
پرسشی که نعمت احمدی حقوقدان درباره آن به آفتاب یزد می‌گوید: «شما نمی‌توانید نام خانوادگی را به گونه‌ای تغییر دهید که اثر گذشته‌اش در شناسنامه شما نباشد در صفحات ملاحظات شناسنامه مشخص می‌شود که در چه تاریخی و با چه شماره رایی (چه در دادگاه چه در کمیسیون اداره ثبت) نام خانوادگی خود را تغییر دادید. بنابراین از لحاظ حقوقی تغییر نام خانوادگی تاثیر آنچنانی بر فعالیت‌های یک آقازاده نباید داشته باشد.»

احمدی در ادامه می‌گوید: «نکته بعدی که در این باره مطرح است این موضوع است که ما با لفظ آقازاده مسئله داریم(!) معلوم نیست ما به چه کسانی و به چه تعدادی از افراد می‌توانیم اصطلاح آقازاده را اطلاق کرده و بررسی کنیم این افراد در امور اقتصادی دخالت دارند یا ندارند؟ از نگاه ما چه کسی آقازاده است؟ مگر می‌شود به پسر فلان مداحی هم لفظ آقازاده را عنوان کرد؟ باید آقازادگی تعریف شود.»

وی ادامه می‌دهد: «موضوعی که با عنوان موج تغییرات نام خانوادگی آقازاده‌ها نیز مطرح شده است چیزی نیست که بشود به آن استناد کرد. باید از اداره ثبت احوال آمار گرفته شود که چند نفر در طی ماه‌های اخیر در خواست تغییر نام فامیلی داده‌اند و از میان آنها چه تعداد آقازاده بودند تا پس از بررسی آن تشخیص داد آیا عنوان موج تغییر نام خانوادگی آقازاده‌ها عنوان درستی است یا نه. به هر حال تغییر نام خانوادگی تشریفاتی دارد.»

احمدی در باره چرایی پخش چنین خبری اظهار می‌کند: «ممکن است افرادی که از منابع رانتی استفاده کردند و اکنون به ثروت کلانی رسیده اند برای آن که بخواهند از عنوانی که تا دیروز پشت آن پنهان بودند شانه خالی کنند و بگویند اموالی که ما به دست آورده‌ایم از قبل شخص خودمان است و نه وابستگی‌مان به مقامات و مسئولین تغییر نام دهند تا از این طریق اظهار بدارند که آقازاده نبودند و اموال خودشان را حفظ کنند. به نظرم آنها در این روزها احساس خطر کردند فکر می‌کنند اگر مردم وارد عمل شوند دیگر منتظر برگزاری دادگاه و... برای اتهام آنها نخواهند بود و به صرف وابستگی‌شان به مسئولین آنها را محکوم خواهند کرد از این رو این ذهنیت باعث تغییر نام خانوادگی‌شان شده است.»

احمدی اما تاکید می‌کند: «اگر قرار باشد با آقازاده خاطی برخورد شود این تغییر نام خانوادگی نمی‌تواند موثر در فرار او از اتهام باشد، چون ازدید حقوقی اولین کار آن است که گفته شود این فرد نامش را عوض کرده و در سجل شناسنامه و اداره ثبت احوال نام اصلی و سوابق آن موجود است.»

افراط و تفریط
به نظر می‌رسد با تمامی‌ این احوال باید بدین نکته نیز اشاره کرد که در جریان پدیده آقازادگی و یا مواردی مانند فسادهای اقتصادی، مردم و رسانه‌ها نباید وارد نوعی افراط و تفریط شوند.

فراموش نکنیم فرزند یک مسئول هم شهروند است شهروندی که نمی‌توان او را از حقوق خودش محروم کرد، طبیعتا نمی‌شود گفت که هر کس که پدرش مسئول است فرزندش یا متخلف است یا نباید از کشور خارج شود یا حق ندارد شغل یا تجارتی به راه نیندازد.

آش شفافیت بعضی‌ها نباید آن قدر شور شود که مسائلی چون حریم شخصی آدم‌ها ندید گرفته شود. ممکن است همه آقازادگان را با یک چوب زدن نتیجه‌اش این شود که عده‌ای از آنها از ترس این موضوع به فکر تغییر نام خانوادگی‌شان برآیند تا حسابشان را از پدر یا اقوام پر نفوذ خود جدا کنند. اما از سویی دیگر نیز باید این هشیاری وجود داشته باشد تا عده‌ای نخواهند با تغییر نام خود بساط تخلفات بیشترشان را باز کنند و هم از آقازادگی بهره برند و هم از تغییر فامیلی!»

منبع: بیتوته

خبر بعدی:

بی ثمر بودن حربه آمریکا برای همسو کردن بغداد در تحریم علیه ایران

کاظمی قمی با اشاره به تلاش آمریکا برای گسترش ایران هراسی در منطقه و همراه کردن عراق با خود در این مسیر گفت: «هیچ اراده ای نمی‌تواند روابط مستحکم بین دو کشور را تخریب کند و روز به روز شاهد توسعه همکاری های دو کشور هستیم.

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری شبستان، «حسن کاظمی قمی» شب گذشته (دوشنبه 24 دی ماه) با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با اشاره به سفر وزیر امور خارجه به تشریح ابهاد و نتایج این سفر پرداخت و گفت: «تعمیق، تحکیم و گسترش همکاری دور کشور و انجام رایزنی برای موضوعات منطقه‌ای در شرایط خاصی از اهداف سفر وزیر امور خارجه کشورمان به عراق بوده است. این سفر نشان دهنده جایگاه مهم عراق در سیاست خارجی کشور ایران به حساب می‌آید.»

 

سفیر سابق ایران در بغداد با بیان اینکه دولت و پارلمان عراق پس از شکل گیری نشان دادند که دارای ویژگی های خاصی هستند، گفت: «دولت و پارلمان جدید عراق کارآمدتر شده است و تلاش ها در این کشور در این مسیر است تا با استقلال کامل روابط خارجی خود را تنظیم کنند و کشور‌های همسایه در اولویت این همکاری هستند.»

 

وی در ادامه به تلاش و اهتمام ایران و عراق برای توسعه روابط و مناسبات اقتصادی و سیاسی اشاره کرد و گفت: «با وجود شرایطی که در منطقه حاکم است و امریکا تلاش می کند تا ایران هراسی را در منطقه گسترش دهد و عراق را نیز در این راه همسیر خود کند اما هیچ اراده ای نمی‌تواند روابط مستحکم بین دو کشور را تخریب کند و روز به روز شاهد توسعه همکاری های دو کشور هستیم.»

 

کاظمی قمی با تاکید بر اینکه می توان همکاری های دو کشور را به سمت روابط راهبردی هدایت کرد، گفت:  «در حوزه سیاست علایق و سلایق مشترک در حوزه منطقه بین دو کشور دیده می‌شود. همانطور که ایران در منطقه به عنوان کشوری عدالت خواه و حامی مظلومین شناخته می شود در عراق نیز چنین مواضعی وجود دارد که در این رابطه به حمایت آنها از مردم فلسطین و یمن اشاره کرد.»

 

سفیر اسبق بغداد با اشاره به تعمیق روابط میان ایران و عراق با توجه به فرهنگ، تاریخ و مذهب گفت: «یکی از اهداف آمریکا از فشار به عراق، قطع روابط اقتصادی خود با ایران است از این رو همکاری ایران و عراق به سمت پیمان‌ها و همکاری‌های منطقه‌ای سوق یافته است و همکاری دو کشور برای تقویت جبهه مقاومت در منطقه است.»

 

وی با اشاره به اینکه ایران براساس چارچوب‌های مشترک با عراق همکاری می‌کند، افزود: «از ابتدای شکل گیری عراق تا به امروز جمهوری اسلامی ایران با همه طیف‌های عراقی دیدار داشته است، عراق کشوری اسلامی، اخلاقی و دارای بنیان‌های فکری انسانی است.»

                

کاظمی قمی با اشاره به اینکه رفتار آمریکایی ها در منطقه خود عاملی برای افول این کشور است، گفت: «زمانی که ترامپ سفر مخفیانه به عراق داشت که در مقابل نخست وزیر عراق شرط و شروطی برای این سفر تعیین کرد و چه کس فکر می‌کرد که آمریکایی که یک روزی عراق را اشغال کرده بود امروزه نخست وزیر عراق به صراحت برای سفر رئیس جمهور آمریکا به این کشور تعیین و تکلیف می‌کند.»

 

سفیر سابق ایران در بغداد در تشریح اقداماتی آمریکا برای همسو کردن بغداد در تحریم ها علیه تهران گفت: «آمریکا از چند حربه استفاده می‌کند. یکی از آنها تهدید دولت عراق است و مورد بعدی ایجاد عملیات روانی علیه روابط اقتصادی ایران و عراق است که در آن کشور‌های عربی را برای همکاری با عراق برای جایگزینی با ایران تشویق می‌کند.»

 

بنابراین گزارش، «سید موسی علیزاده طباطبایی»، معاون سفیر ایران در عراق نیز درخصوص روابط ایران و عراق گفت: «روابط ایران و عراق در ۶ ماه گذشته حدود ۳۰ درصد افزایش یافته است؛ مبادلات تجاری ما با عراق تا پایان سال بیشتر می شود این در حالی است که سالانه حدود ۲ میلیارد دلار گاز و برق به عراق صادر می شود.

 

وی با بیان اینکه آمریکا در پی تحریم ایران به دولت عراق برای همراهی در این مسیر فشار می آوردف گفت: «با این وجود روابط دو کشور نه تنها کاهش نیافته بلکه گسترش یافته است.»

 

معاون سفیر ایران در عراق با اشاره به سفر وزیر امورخارجه کشورمان به عراق گفت: «این سفریکی از مهمترین سفر‌های وزارت خارجه بود و پیام‌های مختلفی داشت. مهمترین پیام این سفر این بود که برخلاف برخی از کشور‌ها مانند آمریکا که مخفیانه به عراق سفر می‌کنند، چند روز قبل از این سفر سخنگوی وزارت خارجه اعلام کرد که این سفر صورت می گیرد و مردم عراق از این موضوع خوشحال شدند واین سفر باعث شد رابطه اقتصادی دو کشور به خوبی دیده شود.»

 

«سید هاشم الموسوی»، سخنگوی جنبش مقاومت اسلامی نجباء نیز به عنوان دیگر مهمان این برنامه خبری درباره مناسبات سیاسی ایران و عراق و تلاش های آمریکا برای ایجاد خدشه میان روابط دو کشور گفت: «وزیر امور خارجه آمریکا چندی پیش به عراق سفری داشت و بعد از آن وزیر امور خارجه ایران به این کشور سفر کرد اما اختلافات بسیاری میان این دو سفر وجود دارد و یک اجماع ملی از سفر وزیر امور خارجه ایران به عراق استقبال می کند که این امر نشاندهنده عمق روابط میان تهران و بغداد است.»

 

وی با اشاره به تلاش آمریکا برای جبران سیاست های خارجی خود در منطقه گفت: «عراق بخشی از محور مقاومت است و امروز عامل سیاسی در عراق برتر از عامل نظامی در پارلمان دیده می‌شود هر گونه تاثیر سیاسی در عراق اجرا نمی‌شود.»

 

سخنگوی جنبش مقاومت اسلامی نجباء با بیان اینکه آمریکا از کشور‌های حاشیه خلیج فارس به عنوان عروسک استفاده می‌کند، گفت: «ما هیچ گاه به روابط کشور‌های عربی دل خوش نکرده ایم، آمریکا دشمن توهمی به اسم ایران در منطقه ایجاد کرده است، اما امروزه هوشیاری ملی عراقی‌ها طرح‌های آمریکا را با شکست مواجه کرده است.»

 

وی با بیان اینکه امروز چهره واقعی آمریکا رو شده است، گفت: «دولت عراق با افزایش نیرو‌های آمریکایی در عراق موافق نبود، آن‌ها می‌خواستند دولت عراق را به عنوان آخرین برگه خود مجازات کنند، آمریکا می‌خواست بعثی‌ها را بازگرداند و درصدد بود تا در کرکوک سناریوی کرد‌ها را دوباره راه اندازی کند.»

 

سخنگوی جنبش مقاومت اسلامی نجباء بابیان اینکه حکومت و دولت عادل عبدالمهدی اجماع ملی و مرجعیت دارد، گفت: «امروز عراق با زبان محور مقاومت صحبت می‌کند. نخست وزیر عراق اعلام کرد که ما بخشی از آمریکا نیستیم و رئیس جمهور آمریکا باید با احترام با عراق و مردم این کشور صحبت کند چون امروزه این کشور دارای حاکمیت مشخص است، امروزه همه می‌دانند که ایران بخش جدایی ناپذیر از هویت اسلامی و عربی است.»/

 

 

پایان پیام/50

ماجرای ازدواج مجدد همسر شهید حججی+عکس

رئیس بنیاد مستضعفان: ماهیانه ۱۸ میلیون تومان حقوق دریافت می‌کنم| در بنیاد مستضعفان کمتر از ۳ میلیون حقوق دریافت نمی‌کنند| مراکز تفریحی خود را همچنان توسعه می‌دهیم، هم فایده اقتصادی دارد و هم برای مردم مفید است+فیلم

منبع این خبر، وبسایت beytoote.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۰۴۶۹۵۶۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • دولت آمریکا مسئول مستقیم هر گونه آسیب به مرضیه هاشمی است / رسانه های مستقل از مرضیه هاشمی حمایت کنند
 • دفاع از عدالت آموزشی یا شوآف
 • پیشنهادی برای تغییر عنوان «ساده‌نویسی»
 • افکار وسواسی در کودکان اغلب چه محتوایی دارد؟
 • یکی از شاخه‌های ریاکاری که امروز گرفتار آن هستیم فریب افکار عمومی است
 • آیت‌الله مکارم شیرازی:یکی از شاخه‌های ریاکاری که امروز گرفتار آن هستیم فریب افکار عمومی است
 • دادستان کل: می‌خواهند با حربه حقوق‌بشر ما را از اجرای حدود الهی دور کنند
 • سربلندی ملت ایران در فتنه‌های علیه انقلاب اسلامی
 • جشنواره داستان کوتاه «زاینده رود» به دنبال سوق افکار عمومی برای حل مشکل آب
 • حربه عراقی ها برای بازی با ایران لو رفت/کی روش دست کاتانچ را خواند+عکس
 • حربه عراقی ها برای بازی با ایران لو رفت
 • توصیه کی روش خطاب به ملی پوشان؛ مراقب باشید اسیر حربه عراقی‌ها نشوید
 • حربه عراقی‌ها برای بازی با شاگردان کی‌روش
 • مأموریت ناتمام پمپئو / شکست پروژه اتحاد علیه ایران
 • ماموریت ناتمام پمپئو
 • شایعه‌پراکنی صهیونیست‌ها درباره وضع جسمانی سید حسن نصرالله با هدف منحرف کردن افکار عمومی
 • بهزاد نبوی: حوادث دی حمله به خاتمی بود تا دیگر تکرار نکند/ مردم اعتراض دارند؛ اما به صف براندازان نمی‌پیوندند
 • مأموریت ناتمام پمپئو
 • پول مال یکی از این دولت‌های خرپول اطراف خلیج فارس است/ پادویی‌اش هم مربوط به سازمان منافقین بود، سازمان آدمکش منافقین