مشاهده اخبار داغ روزعده‌ای در شبکه‌های اجتماعی از موج تغییر «نام خانوادگی» آقازاده‌ها خبر می‌دهند.

به گزارش آفتاب یزد، «برخی از کانال‌های سایت‌های رسمی‌ کشور نیز نوشته‌اند که «پس از حساسیت ویژه مردم و رسانه‌ها نسبت به فرزندان مسئولین، اکنون برخی فرزندان مسئولان و نزدیکان آنان با تغییر نام خانوادگی خود، انتساب به نام خانودگی قبلی را به کلی منکر می‌شوند و از این طریق افکار عمومی‌ را فریب می‌دهند.

»

یکی از وبسایت‌های مرتبط با استان خوزستان نیز مدعی است که «معاون مدیر کل یکی از دستگاه‌های اجرایی استان خوزستان» در چند وقت اخیر نام خانوادگی خود را تغییر داده تا انتساب خود به یکی از نمایندگان استان خوزستان را تکذیب کند و همچنین فرزند یکی از روسای سازمان‌های استان خوزستان هم نام خانوادگی خود را عوض کرده است.

اما این تغییر نام‌های خانوادگی چه معنایی می‌تواند داشته باشد؟ تا چه میزان فراگیر است؟ و پشت پرده آن چیست؟
آنچه در این چند ماه گذشت
طی ماه‌های گذشته افکار عمومی‌ و رسانه‌ها تمام قد به پدیده آقازادگی هجمه برده‌اند. مردم بعد از ماجرای افشاگری‌های روز استیضاح ربیعی در مجلس، کمپینی با عنوان «فرزندت کجاست؟» به راه انداختند و از مسئولین خواستند تا اعلام کنند فرزندان آنها چه می‌کنند و در کجا هستند.

کمپینی که البته عده معدودی از مقامات کشورمان به آن پیوسته و اکثریت از آن سرباز زدند. بعد از آن عنوان شدن اسامی‌ متخلفان اقتصادی مانند «احمد ع» معاون بانک مرکزی و بازداشت او، در کنار اظهارات گستاخانه کسانی مانند «مهدی م» (فرزند رئیس کل سابق بانک مرکزی) یا ساشا سبحانی (فرزند سفیر سابق ایران) که به مردم پرخاش و توهین کرده بودند، باعث شد تا جو عمومی‌ علیه فرزندان مسئولین شدت و حدت بیشتری به خود بگیرد تا حدی که واژه آقازادگی از یک امتیاز تبدیل به یک ناسزا در جمع مردم شد.

و حالا خبر می‌رسد که عده ای از آقازادگان در اقدامی‌ عجیب و کم‌سابقه تصمیم به تغییر نام خانوادگی خود گرفته‌اند.

اکنون پرسش اینجاست که دلیل این اقدام چیست؟ آیا صرف این که فردی بخواهد نام خانوادگی‌اش را تغییر دهد، باید به اقدامات و فسادهای اقتصادی او اطلاق کرد؟ نکند عده‌ای در این میان برای فرار و تداوم فعالیت‌های اقتصادی و تخلف‌های مالی، تصمیم به تغییر فامیلی‌شان گرفته‌اند به مثابه مارهایی که پوست‌اندازی می‌کنند تا به شکلی دیگر به جامعه و مردم نیش بزنند؟ اگر چنین موضوعی است روش مقابله با آنها چگونه باید باشد؟

اما یک فرضیه دیگر هم در باره عوض شدن نام‌های فامیلی بستگان مسئولین وجود دارد و آن هم جو منفی به وجود آمده در کشور است؛ جوی که باعث شده باشد تا آقازادگان ترجیح دهند دیگر هم‌نام با پدرشان نباشند تا انگی هم به آنها زده نشود.

روحانی خودش هم هست
حمید رسایی از چهره‌های مطرح اصولگراست که دائما ادعای مبارزه با اشرافیگری و آقازادگی داشته، علیه آن سخن می‌گوید و جریان اصلاح‌طلب را متهم به شیوع تجملگرایی می‌کند. او بارها از واژه «ژن خوب» به عنوان اسم رمزی در این باره استفاده می‌کند، وقتی هم نظرش درباره تغییر نام خانوادگی بستگان مسئولین را می‌پرسیم بدون اشاره به سوابق انقلابی حسن روحانی به آفتاب یزد می‌گوید: «البته غیر از این که فامیلی پسر آقای روحانی با خود آقای روحانی فرق دارد که هنوز هم علت آن را نمی‌دانیم چیست؟ نمونه مشهور دیگری را نشنیدم!»

وی درباره این که دلیل تغییر نام خانوادگی آقازاده‌ها را باید چه دانست؟ اظهار می‌دارد: «به هر حال از دید قانونی هر کسی آزاد است و می‌تواند فامیلی خودش را تغییر دهد اما قاعدتا تغییر فامیلی یک شرایطی دارد. طبق آن شرایط اگر کسی اقدام کند مشکلی ندارد چون بعضی از فامیلی‌ها متناسب با فرهنگ گذشته بوده است و یک سری امور در آن رعایت نشده و این نام‌ها را تغییر می‌دهند اما خارج از آن کمتر مرسوم است.»

اگر واقعی باشد باید ...
داریوش قنبری، فعال سیاسی اصلاح‌طلب نیز در این باره می‌گوید: «تغییر نام به این آسانی نیست و بر اساس چارچوب‌های قانونی شرایط خاص خودش را دارد. هر کس برای تغییر نام خانوادگی باید ادله محکمه‌پسند داشته باشد تا بتواند هویت خودش را به نام دیگری تغییر دهد.»

وی اما تاکید می‌کند: «اگر این تغییر نام‌ها صحت داشته باشد باید جلو این اقدام گرفته شود، افرادی که هویتشان را به دلیل آقازاده بودن تغییر داده‌اند حتما باید به هویت قبلی بازگردند، چون این تغییر می‌تواند بهانه اعمال خلاف باشد.»

قنبری می‌گوید: «یکی از دلایلی که معمولا با تغییر هویت افراد مخالفت می‌شود و قانونگذار در این زمینه سخت‌گیری کرده است جلوگیری از سوءاستفاده، کلاهبرداری و کار خلاف است. برای تغییر هویت باید مجموع استدلال‌های قانونی و منطقی آورده شود. بدیهی است تغییر هویت در ارتباط با فرزندان مقامات که می‌تواند شائبه برانگیز باشد باید با سخت‌گیری‌های بیشتری همراه بوده و دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی، قوه قضائیه وارد عمل شوند.»

تعریفی برای آقازادگی نداریم
اما از دید حقوقی نسبت به این مسئله چگونه می‌توان نگاه کرد؟
پرسشی که نعمت احمدی حقوقدان درباره آن به آفتاب یزد می‌گوید: «شما نمی‌توانید نام خانوادگی را به گونه‌ای تغییر دهید که اثر گذشته‌اش در شناسنامه شما نباشد در صفحات ملاحظات شناسنامه مشخص می‌شود که در چه تاریخی و با چه شماره رایی (چه در دادگاه چه در کمیسیون اداره ثبت) نام خانوادگی خود را تغییر دادید. بنابراین از لحاظ حقوقی تغییر نام خانوادگی تاثیر آنچنانی بر فعالیت‌های یک آقازاده نباید داشته باشد.»

احمدی در ادامه می‌گوید: «نکته بعدی که در این باره مطرح است این موضوع است که ما با لفظ آقازاده مسئله داریم(!) معلوم نیست ما به چه کسانی و به چه تعدادی از افراد می‌توانیم اصطلاح آقازاده را اطلاق کرده و بررسی کنیم این افراد در امور اقتصادی دخالت دارند یا ندارند؟ از نگاه ما چه کسی آقازاده است؟ مگر می‌شود به پسر فلان مداحی هم لفظ آقازاده را عنوان کرد؟ باید آقازادگی تعریف شود.»

وی ادامه می‌دهد: «موضوعی که با عنوان موج تغییرات نام خانوادگی آقازاده‌ها نیز مطرح شده است چیزی نیست که بشود به آن استناد کرد. باید از اداره ثبت احوال آمار گرفته شود که چند نفر در طی ماه‌های اخیر در خواست تغییر نام فامیلی داده‌اند و از میان آنها چه تعداد آقازاده بودند تا پس از بررسی آن تشخیص داد آیا عنوان موج تغییر نام خانوادگی آقازاده‌ها عنوان درستی است یا نه. به هر حال تغییر نام خانوادگی تشریفاتی دارد.»

احمدی در باره چرایی پخش چنین خبری اظهار می‌کند: «ممکن است افرادی که از منابع رانتی استفاده کردند و اکنون به ثروت کلانی رسیده اند برای آن که بخواهند از عنوانی که تا دیروز پشت آن پنهان بودند شانه خالی کنند و بگویند اموالی که ما به دست آورده‌ایم از قبل شخص خودمان است و نه وابستگی‌مان به مقامات و مسئولین تغییر نام دهند تا از این طریق اظهار بدارند که آقازاده نبودند و اموال خودشان را حفظ کنند. به نظرم آنها در این روزها احساس خطر کردند فکر می‌کنند اگر مردم وارد عمل شوند دیگر منتظر برگزاری دادگاه و... برای اتهام آنها نخواهند بود و به صرف وابستگی‌شان به مسئولین آنها را محکوم خواهند کرد از این رو این ذهنیت باعث تغییر نام خانوادگی‌شان شده است.»

احمدی اما تاکید می‌کند: «اگر قرار باشد با آقازاده خاطی برخورد شود این تغییر نام خانوادگی نمی‌تواند موثر در فرار او از اتهام باشد، چون ازدید حقوقی اولین کار آن است که گفته شود این فرد نامش را عوض کرده و در سجل شناسنامه و اداره ثبت احوال نام اصلی و سوابق آن موجود است.»

افراط و تفریط
به نظر می‌رسد با تمامی‌ این احوال باید بدین نکته نیز اشاره کرد که در جریان پدیده آقازادگی و یا مواردی مانند فسادهای اقتصادی، مردم و رسانه‌ها نباید وارد نوعی افراط و تفریط شوند.

فراموش نکنیم فرزند یک مسئول هم شهروند است شهروندی که نمی‌توان او را از حقوق خودش محروم کرد، طبیعتا نمی‌شود گفت که هر کس که پدرش مسئول است فرزندش یا متخلف است یا نباید از کشور خارج شود یا حق ندارد شغل یا تجارتی به راه نیندازد.

آش شفافیت بعضی‌ها نباید آن قدر شور شود که مسائلی چون حریم شخصی آدم‌ها ندید گرفته شود. ممکن است همه آقازادگان را با یک چوب زدن نتیجه‌اش این شود که عده‌ای از آنها از ترس این موضوع به فکر تغییر نام خانوادگی‌شان برآیند تا حسابشان را از پدر یا اقوام پر نفوذ خود جدا کنند. اما از سویی دیگر نیز باید این هشیاری وجود داشته باشد تا عده‌ای نخواهند با تغییر نام خود بساط تخلفات بیشترشان را باز کنند و هم از آقازادگی بهره برند و هم از تغییر فامیلی!»

منبع: بیتوته

فیلم| مجادله یک دانشجو با رئیسی درباره رهبر انقلاب

آیا محسن لرستانی اعدام شد؟

فیلم| دفاع روحانی از قطع اینترنت جهانی و راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات!

درگیری در مجلس/ پایداری‌ها علیه نماینده اصلاح طلب/سلحشوری: به جز اقلیتی برخوردار از تبعیض و امتیاز، بقیه مردم را رها کرده‌ایم

انبار کیک‌های مشکوک پلمب شد/ مردم نگران نباشند

منبع این خبر، وبسایت beytoote.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۰۴۶۹۵۶۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

خبر بعدی:

اظهار نگرانی از اثر مخرب قبرستان‌های خانوادگی و زباله‌های دوپشته روی آب شهر یاسوج

در کمیته صیانت از منابع آب کهگیلویه و بویراحمد از تاثیر قبرستان‌های خانوادگی و زباله‌های دوپشته روی آب شهر یاسوج اظهار نگرانی شد.

به گزارش خبرگزاری فارس از یاسوج ظهر امروز کمیته صیانت از منابع آب با حضور مدیران و کارشناسان دستگاه‌های عضو این کمیته به میزبانی آبفای استان کهگیلویه و بویراحمد برگزار شد.

سیدعیسی حسنی در ابتدای این نشست با اشاره به اهمیت حوزه‌های حقوقی و حراست در دستگاه های اجرایی  اظهار کرد: این موضوع باعث خواهد شد مدیران با تمرکز و آسودگی خاطر هر چه بیشتر به امورات خود بپردازند.

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان افزود: یکی از مسائل اساسی در حال حاضر کمبود آب و مسائل مرتبط به آن است که  به نوبه خود باعث ایجاد معارضات متعدد شده است.

وی عنوان کرد: یکی از موضوعاتی که باید به جد به آن توجه شود تقویت زیرساخت‌های  آبرسانی در شهرستان بویراحمد و دناست چرا که سیل مهاجرت به این دو شهرستان با زیرساخت‌های  خدمات رسانی همخوانی ندارد.

حسنی با انتقاد از  احداث قبرستان های خانوادگی در نقاط مختلف شهر  یاسوج به خصوص در نوار شمالی شهر  یاسوج تصریح کرد: این قبرستان ها علاوه بر معارضات مختلف باعث ایجاد آلودگی منابع آب می شوند که باید دستگاه های متولی به جد جلوی توسعه  این قبرستان ها و احداث قبرستان‌های جدید را بگیرند.

معاون پیشگیری از  وقوع جرم دادگستری استان با بیان اینکه در زمینه  حفظ بهداشت و کیفیت منابع آب استان هیچگونه اهمالی پذیرفتنی نیست بیان کرد: دستگاهای متولی در زمینه راه اندازی کارخانه تفکیک زباله سایت دوپشته نیز همکاری هرچه بیشتر داشته باشند تا از هرگونه آلودگی منابع آب ناشی از این سایت جلوگیری شود.

وی با تاکید بر برخورد قاطع دستگاه قضایی با دارندگان انشعاب غیرمجاز آب و اخلال کنندگان در شبکه توزیع آب تاکید کرد و گفت: در سال‌های اخیر اقدامات خوب و پیشگیرانه‌ای در آبفای استان انجام گرفته است که به نوبه خود بسیار اثرگذار بوده است.

در ادامه نیز فیض اله پاسر با اشاره به هدررفت بالای آب در مناطق شهری  و روستایی استان عنوان کرد:  بخش زیادی از این هدررفت  آب به دلیل استفاده های غیرشرب آب است که با ابزار قانونی و فرهنگی باید کاهش یابد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کهگیلویه و بویراحمد افزود: عدم زون بندی شبکه توزیع آب به خصوص در شهرهای  کوهستانی مانند یاسوج نیز به نوبه خود بر افزایش شکستگی و هدر رفت آب تاثیر دارد که برای کاهش این مشکلات نیز مطالعات زون بندی شهر  یاسوج انجام و عملیاتی خواهد شد.

پاسره با بیان اینکه در حوزه آب روستایی نیز اقدامات موثری در زمینه جمع آوری انشعابات غیرمجاز  صورت گرفته است یادآور شد: نصب 49 دستگاه کنتور هوشمند و 57 دستگاه کنتور سریز روی مخازن آب روستایی از جمله این اقدامات است.

وی از شناسایی و جمع آوری بیش از 40 هزار تخلف آبی در شهرها و روستاهای استان طی 6 سال اخیر خبر داد و گفت: این موضوع نیز به نوبه خود نقش بسزایی در کاهش هدررفت آب دارد.

در ادامه این نشست نیز مدیران و کارشناسان کمیته صیانت از آب گزارشات اجمالی از  عملکرد دستگاه متبوع خود ارائه دادند.

انتهای پیام/

دیگر خبرها

 • دستگیری سه زن که جیب بری کسب و کار خانوادگی آنهاست
 • افکار عمومی هنوز تسلیح کننده صدام به سلاح های شیمیایی را از یاد نبرده اند
 • موسوی خطاب به ماس: افکار عمومی هنوز تسلیح کننده صدام به سلاح های شیمیایی را از یاد نبرده اند
 • انتصاب آقازاده‌ها در وزارت بهداشت ممنوع شد
 • گفتگو تکاندهنده با پسر گلی که مادرش را به ظرز فجیعی به قتل رساند
 • آستان قدس رضوی ظرفیت تجمیع تشکل‌های خانوادگی را دارد
 • معروف ترین مدیران ارشد زن را بشناسید
 • پیشنهاد رسولی عضو شورای عالی اصلاح‌طلبان: ناطق‌نوری و امامی کاشانی بین ما و حاکمیت واسطه شوند
 • ناگفته های پسر جوان معتاد از قتل مادر خوانده اش!
 • همایش پیاده‌روی خانوادگی در قرچک برگزار شد
 • بیوگرافی سیاوش مفیدی + عکس های خانوادگی اش
 • لیلا و حامد سریال پدر در توبه از عشق
 • دوستم مجردم با زنم سروسر شیطانی داشت / قرار شبانه در افسریه لو نرفته بود ! + عکس
 • پای آقازاده جدید به وزارت بهداشت باز شد/حکم عجیب مشاور وزیر بهداشت برای پسرش
 • توصیه برای کاهش خطردیابت نوع2
 • رفع شبهات ایجاد شده توسط معاندان علیه ایران رسالت اصلی شبکه های برون مرزی صداوسیماست
 • پای آقازاده جدید به وزارت بهداشت باز شد/ تاثیر باور نکردنی خروپف بر افزایش طلاق/ ورشکستگی ۵ شرکت پخش دارو در سایه چالش نقدینگی
 • مؤلفه‌های تأثیرگذار جهت بازی با افکار عمومی
 • سالانه ۲۸۰میلیون دلار محصولات پتروشیمی استان مرکزی صادر می شود