مشاهده اخبار داغ روز

سعید پروینی تهیه کننده حوالی پاییز نسبت به برخی حواشی ساخت این سریال توضیحاتی ارائه داد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، حوالی پاییز به کارگردانی حسین نمازی و تهیه کنندگی سعید پروینی از ۶ آبان ماه از شبکه سه سیما پخش شد.داستان «حوالی پاییز» درخصوص عشق جوانی ایرانی به یک دختر عرب است. رویا تیموریان، لیلا اوتادی، حسین مهری، مرتضی علی عباس میرزایی، محمد حمزه‌ای، ارشا اقدسی، رضا اکبرپور، بهرام ابراهیمی، مونا کرمی، کیوان ساکت اف، جوانه دلشاد، محمد ساربان، ترکیب بازیگران این مجموعه را تشکیل می‌دادند.

آن ماری سلامه بازیگر زن لبنانی نیز در این مجموعه به ایفای نقش پرداخت.

برای اولین بار از نیمه سریال «حوالی پاییز» شاهد پرداختن به فاجعه منا در یک سریال بودیم و این موضوع توانست نظر مخاطبان را به خود جلب نماید. حتی خانواده شهدای فاجعه منا با انتشار نامه‌ای خطاب به علی عسکری رئیس رسانه ملی از وی و دست‌اندرکاران سریال «حوالی پاییز» تشکر کرده بودند. به بهانه ساخت این سریال با سعید پروینی تهیه کننده حوالی پاییز گفتگو داشتیم که درادامه می‌خوانید:

«حوالی پاييز» اولین تجربه ساخت سریال شماست. از این تجربه برایمان بگویید.

در واقع این اولین سریال نمایشی من بود؛ اما پیش از آن تجربیات مختلفی در تولید تله‌فیلم‌ها و مجموعه‌های تلویزیونی داشتم که از حیث انتخاب عوامل و بازیگران، نگارش یک متن جذاب، مدیریت گروه با یکدیگر مشترک هستند و از آن تجربیات در این کار بهره بردم. الحمدلله در پروژه «حوالی پاييز» با انتخاب عوامل یکدست، در طول کار مشکلی نداشتیم و همه گروه همدل بودند.

همکاری با حسین نمازی چگونه شکل گرفت؟

در ابتدا با حمید نعمت‌اله به یک طرح سریال رسیدیم که خانم معصومه بیات زحمت نگارش آن را کشیدند و به طور موازی با حمید نعمت‌اله و هادی مقدم دوست جلسات متعددی برای انتخاب کارگردان داشتیم. به لیستی برای انتخاب کارگردان رسیدیم، اما به دلیل سوژه خاصی که سریال داشت برخی کار را نپذیرفتند. به اتفاق آقای نعمت اله و نمازی که پیشتر فیلم سینمایی «آپاندیس» را ساخته بود به تماشای این فیلم نشستیم. پس از تماشای آپاندیس و صحبت با حمیدنعمت اله ایشان را برای کارگردانی «حوالی پاييز» مناسب دیدم و درنهایت باید بگویم به عنوان تهیه کننده از همکاری با حسین نمازی راضی هستم.

شاهد حضور بازیگران جوان در سریال«حوالی پاييز» بودیم. درباره این موضوع صحبت کنید. برای شما ریسک نداشت؟

حضور بازیگر جوان به خودی خود اتفاق خاصی نیست. اگر منظور شما افراد غیرچهره است، به نظرم اگر بازی درست از آن‌ها گرفته شود و بازیگر به مخاطب معرفی شود، اتفاق ویژه‌ای است و همه کارگردانان این کار را انجام می‌دهند ودر کنار بازیگران چهره یک بازیگر غیرچهره هم استفاده می‌کنند تا چهره جدیدی به حوزه بازیگری معرفی کرده باشند. حسین نمازی فرصت بسیاری صرف انتخاب و تست بازیگران کرد و از حدود ۷۰ بازیگر تئاتر، در نهایت مونا کرمی، جوانه دلشاد، پردیس منوچهری، علیرضا لبییان، کیوان ساکت‌اف و... برای نقش آفرینی در سریال انتخاب شدند.

چرا سراغ بازیگر لبنانی رفتید؟ در صورتی که نقد‌هایی به انتخاب بازیگر وارد بود که می‌توانستید از بازیگر خوزستانی هم استفاده کنید. آیا از سابقه این بازیگر خبر داشتید و چه ملاحظاتی در نظر گرفتید که دچار حاشیه نشوید؟

از ابتدای پروژه برای انتخاب بازیگر عرب با این مشخصات، استایل، چهره و لحن صحبت‌کردن و ... از میان بازیگران خوزستانی تست گرفتیم، اما به نتیجه نرسیدیم. اما درباره سابقه خانم (آن ماری سلامه) باید بگویم ما خبر داشتیم چند سریال و فیلم بازی کرده‌اند و طبیعتا هر کس در فرهنگ و دین و مذهبی که هست سبک زندگی خاص خود را دارد. ایشان به سبک زندگی و دین و مذهب خود فعالیت می‌کرد و این چیزی خارج از عرف نیست و ما زمانی که آن‌ها را بررسی کردیم از ایشان استفاده کردیم. از طریق واسطه‌ای که داشتیم بازیگرانی را از کشور‌های لبنان، سوریه و عراق شناسایی می‌کردیم و در سفری که با آقای نمازی داشتیم تست گرفتیم و نهایتا در میان کاندیدا‌های مختلف خانم (آن ماری سلامه) انتخاب شد.

چندی پیش نیز ماجرای تجاوز به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز» سوژه رسانه‌ها شد

برخی از بازیگران در تلویزیون به خاطر اشکال در پرداخت دستمزد در پایان سریال حضور پیدا نمی‌کنند. شما چه شرایطی فراهم کردید تا شاهد چنین اتفاقاتی نباشید؟

از همان ابتدای شروع پروژه با خانم تیموریان، اوتادی و آقای مهری صحبت‌هایی کردیم و توضیح دادیم که تلویزیون یک سری مختصات مالی دارد. پرداخت‌های ما دیر یا زود می‌شود، اما درنهایت انجام خواهد شد و آن‌ها هم در یک ساختار حرفه‌ای حضور پیدا کردند و خداراشکر به هیچ مشکلی در این خصوص برخورد نکردیم.

البته هنگام شروع این پروژه من و حسین نمازی به عنوان دو عامل اصلی کار قرار گذاشتیم تا زمان تسویه سایر عوامل، دستمزدی دریافت نکنیم و تلاشمان این بوده که کمترین فشار به عوامل و بازیگران وارد شود. خداراشکر دستمزد‌ها با کمترین تاخیر ممکن پرداخت شد تا حواشی گریبان‌گیر سریال نشود.

از نیمه سریال «حوالی پاييز» شاهد سفر حاجیان بودیم. از ابتدا قرار بود به این موضوع بپردازید؟

بسیاری مدیران خارج از سازمان مخالف پرداختن به این سوژه بودند. به راحتی می‌توانستیم سریال ملودرام عاشقانه‌ای کار کنیم و به کسی هم بر نخورد؛ اما می‌خواستیم حرف تازه‌ای برای گفتن داشته باشیم و مخاطب را درگیر فاجعه منا کنیم و گوشه‌ای از نگرانی و مشکلات خانواده‌ها را به تصویر بکشیم.

این فاجعه جزو اتفاقات تلخ تاریخ معاصر کشور است و جای کار بسیار دارد. از سویی دیدیم هیچ اقدامی برای آن انجام نشده و سازمان و ارگانی آن را پیگیری نمی‌کند و مطالبه گری هم نشده است. احساس می کنم اگر ما هم به سراغ آن نمی‌رفتیم، به راحتی همه چیز به فراموشی سپرده می‌شد. هم اکنون با پرداخت به این موضوع فضای مطالبه گری درباره این ماجرای تلخ ایجاد شده است.

این کار سفارشی ساخته شده است؟

دغدغه شخصی داشتم در مورد این موضوع کار کنم. بیش از سه سال از فاجعه منا و مسجدالحرام گذشته، اما مطالبه‌ای از سوی نهاد‌های مرتبط نشده است و این برای خانواده‌های شهدا و بخش زیادی از جامعه اذیت کننده است. البته طبعا ساخت سریال در تلویزیون مطابق یک سفارش تولیدی پیش می‌رود، اما اینکه به ما بگویند صرفا درباره این موضوع سریال بسازید اینگونه نبوده است.

در مدت ساخت سریال با مشکلاتی روبه‌رو شدید؟ مخالفت‌ها را چگونه پیش بردید؟

افراد زیادی گفتند که این کار را نسازید. اما باید در این مسیر سختی کشید و لذا کار را شروع کردیم. حتی در مجموعه تلویزیون مخالفت‌هایی را شاهد بودیم و به هر حال وارد موضوع حساسی شده بودیم. باید بگویم دو مدیر تلویزیون بسیار همراه ما بودند و حتی در زمان تولید که با مشکلاتی همراه بودیم، آن را رفع می‌کردند.

حادثه منا موضوع حساسی برای قشری از مخاطبان و خانواده شهداست. برای اینکه تصویر واقعی از آن روز‌ها داشته باشید، از خانواده شهدای منا مشاوره گرفتید؟

در مراحل مختلف با خانواده‌های شهدای مسجدالحرام و منا صحبت کنیم. درباره مشکلات، حال و هوای آن‌ها و مواجهه با دستگاه‌های مرتبط با موضوع و ... . کم حاشیه‌ترین محور داستان را در این موضوع پیدا و کار را تولید کردیم. اما با همین کم حاشیه‌ترین حالت نیز با یک سری مشکلات و فشار‌ها از خارج تلویزیون مواجه شدیم.

وقتی با خانواده شهدا صحبت کردید، آن‌ها علاقمند به ساخت چنین اثری بودند؟

طبعا موافق بودند. خیلی استرس داشتند و نگران بودند که دستگاه‌های مختلف جلوی کار را بگیرند. در مراحل مختلف سریال از نگارش، پیش تولید، تولید و پخش سریال همراه ما بودند و نظرات خود را اعلام کردند. تنها خواسته آن‌ها این بود که سریال به پخش برسد و تغییری در آن نداشته باشیم.

خانم اوتادی در برنامه «هفت»درباره خبرنگاران نظری اعلام کردند و انتقاداتی هم از سوی قشر خبرنگار شاهد بودیم. چطور شد با این وجود بازی در نقش خبرنگار را به او سپردید؟

درباره قشر‌های مختلف اینگونه است. همانطور که همه تهیه‌کنندگان و کارگردانان یکی نیستند؛ در قشر خبرنگار نیز اینگونه است و بنا بر اقتضائات شغلی گاهی شیطنت‌هایی را می‌بینیم. گاهی تیتر‌هایی می‌زنند که باعث دامن زدن به حاشیه می‌شود و خانم اوتادی در آن برنامه به آن عده انتقاد کردند. به هر حال ایشان بازیگر هستند و نقش را پذیرفتند و اتفاقا فکر می‌کنم از این حیث انتخاب ایشان برای بازی در این نقش ظرافت و هوشمندی کارگردان بود و سبب شد تا ایشان هم سختی‌های این نقش را تجربه کنند و در عین حال ایفاگر نقش خبرنگاری باشند که مطالبه‌گر است.

از سختی‌های کار با بازیگر غیر هم زبان بگویید.

به هر حال یک بازیگر غیر هم زبان داشتیم و ارتباط برقرار کردن با ایشان مشکل بود. ما یک کارشناس زبان عرب و دو تا مترجم داشتیم، آن‌ها همزمان کمک می‌کردند که کار‌ها به خوبی انجام شود. لهجه عرب سعودی را به خوبی با ایشان تمرین می‌کردند تا به واقعیت نزدیک‌تر شود.

مدتی است ویدئو‌هایی از خانم «آن ماری سلامه» با تیتر «رقاصی بازیگر سریال حوالی پاییز» در حال دست به دست شدن در فضای است. نظرتان درباره این ویدئو‌ها و واکنش‌ها چیست؟

انتخاب بازیگران خارجی به دلیل حواشی حجاب آنها، حساس است. ما سعی کردیم خود را از این حواشی دور نگه داریم و بازیگری را انتخاب نکنیم که حواشی غیراخلاقی داشته باشد. در ارتباط با کلیپ منتشر شده با مضمون رقاصه بودن بازیگر سریال «حوالی پاییز»، باید بگویم رقاص کسی است که پول می‌گیرد و در فیلم‌ها و فضا‌های مختلف می‌رقصد؛ اما «آن ماری سلامه» بازیگر مطرح لبنانی است که در شبکه المنار (که شبکه شناخته شده و موجهی است) بازی کرده است. دوستان ما که در لبنان کار فرهنگی انجام می‌دهند، ایشان را به ما معرفی کردند و به جرات میتوانم بگویم خانم «آن ماری سلامه» در میان بازیگرانی که کاندیدای این نقش بودند، زندگی سالم و بی‌حاشیه تری داشت. وی در برنامه تلویزیونی مشابه خندوانه که مسابقه لباهنگ بوده است، شرکت کرده و با توجه به شرایط فرهنگی کشورش رفتار کرده است. اگر کسی از بازیگران دنیای عرب، شناخت داشته باشد، قطعاً می داند که آن ماری سلامه جزو کم حاشیه‌ترین هاست و سریال‌های بسیاری برای فلسطین و ... بازی کرده است. قطعا به خاطر دارید برخی بازیگران ایرانی در بعضی فیلم‌های سینمایی رقصیده اند که اگر به آن‌ها رقاص بگویند، برای این خانم بازیگر هم می توانیم صفت رقاصه را به کار ببریم.

منبع: فرارو

روایت علی مطهری از جدیدترین نامه‌اش به رهبری/حوادث آبان‌ماه را فقط به گردن سلطنت‌طلبان نیندازیم/مجمع تشخیص، شورای نگهبان دوم شده است

حالِ مردم خوب نیست؛ اعتراضات آبان با مردم ایران چه کرد؟

فیلم| مجادله یک دانشجو با رئیسی درباره رهبر انقلاب

آیا محسن لرستانی اعدام شد؟

کمک داور فوتبال کشورمان خودکشی کرد

منبع این خبر، وبسایت fararu.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۶۳۷۸۷۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

خبر بعدی:

ایران در صورت حمله خود پاسخ خواهد داد

آفتاب‌‌نیوز :

سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان گفت: آمریکایی ها به سرعت برای بهره برداری از اعتراضات و تظاهراتی که در لبنان برگزار می شود، هستند و به دنبال آن هستند که از آن برای منافع خود بهره برداری کنند.

وی افزود: آمریکایی ها به شکل وقیحانه و علنی در این تظاهرات دخالت می کنند. نماینده آمریکا در شورای امنیت به شکل واضح گفت که تظاهرات در لبنان، یمن و عراق و هر مکانی که ایران در آن است ادامه خواهد یافت و فشارها تا تحقق اهداف سیاسی آمریکا ادامه خواهد یافت.

نصرالله تاکید کرد: آنچه نماینده آمریکا گفت به مفهوم این است که این ناآرامی ها ابزار فشار بر ایران است. آمریکایی ها از روز اول این تظاهرات را انقلاب ملت لبنان علیه حزب الله قلمداد کرده اند و رسانه های عربی و کشورهای حوزه خلیج فارس هم به آنها کمک کرده اند با علم به اینکه احدی این موضوع را مطرح نکرده است. آمریکایی ها یا خودشان را گول می زنند یا دنیا را یا اینکه برخی لبنانی ها گزارش های اشتباه و گمراه کننده می دهند.

دبیر کل حزب الله لبنان اعلام کرد: حرفهای پمپئو علیه حزب الله نشان دهنده فشار وی بر لبنان برای خارج کردن حزب الله از دولت است و این بعید است. بهره برداری آمریکایی ها از تظاهرات لبنان آشکار است و این همزمان با آن است که اسرائیلی ها آنچه در لبنان رخ می دهد را به مثابه فرصتی می دانند. پمپئو با سخنانش، خود را سخنگوی ملت لبنان می داند!

وی گفت: حزب الله خطر اول برای اسرائیل و علیه طمع ورزی های آن و خطری برای طرح های هیمنه آمریکا بر لبنان و منطقه است. حزب الله خطری برای ملت لبنان نیست بلکه مدافع ملت لبنان است.

نصرالله گفت: دولت آمریکا و رژیم اسرائیل سیاست باج خواهی را دنبال می کنند. معادله آمریکایی که به دنبال تحمیل آن بر ملت لبنان هستند این است« از حاکمیت خود به امید کمک به شما دست بردارید». از همه لبنانی ها می خواهم که هوشیار باشند و تحت تاثیر این دعوت های فریبکارانه و اقدامات تحریک آمیز آمریکا برای سوق دادن لبنان به فتنه و هرج و مرج قرار نگیرند.

دبیر کل حزب الله لبنان بیان کرد: اگر لبنانی ها با یکدیگر همکاری کنند توان عبور از بحران را دارند. آنچه مطلوب آمریکاست دست برداشتن ما از قدرتمان و تن دادن به قیمومیت و دست برداشتن از حاکمیتمان است. برخی مسئولان لبنانی حرفهای مسئولان ایرانی را با هدف تحریک برخی لبنانی ها تحریف می کنند.

وی تاکید کرد: هر که به ایران حمله کند، ایران خود پاسخ خواهد داد و ساکت نمی ماند. اگر اسرائیلی ها یا آمریکایی ها به ایران حمله کنند آنها خودشان پاسخ خواهند داد.

نصرالله از معترضان لبنانی خواست که اجازه بهره برداری آمریکا از اعتراضات و تظاهرات را ندهند.

دبیر کل حزب الله لبنان افزود: ما از ابتدا با استعفای دولت موافق نبودیم زیرا کشور تحمل خلاء را ندارد. امیدواریم که در رایزنی های پارلمانی های دوشنبه آینده فردی مامور تشکیل کابینه شود. استعفای نخست وزیر سبب از دست رفتن وقت شد و مانع از کار پارلمان شد و نهادهایی که دست به اصلاحات می زنند را تعطیل کرد. اگر این رخ نمی داد کشور به آنچه رسیده، نمی رسید و وارد بحران نمی شد. استعفای دولت به نابسامان تر شدن اوضاع در همه زمینه ها منجر شد. پس از استعفای دولت، کشور به سمت و سویی دیگر رفت.

وی اعلام کرد: پس از استعفای دولت در وضع جدیدی وارد شدیم که تشکیل دولت است. گزینه های چندی وجود دارد که از جمله آنها تشکیل دولت تک طیفی است. در تیم سیاسی ما برخی موافق و برخی دیگر مخالفند. مخاطرات و تبعات بررسی شده است. ما در حزب الله و برادران جنبش امل با دولت از یک طیف مخالفیم. اگر دولت از یک طیف واحد در شرایط کنونی تشکیل شود اوضاع پیچیده تر خواهد شد و چگونه می خواهد بحران با این خطرناکی را حل کند. هر دولت نجات ملی به گامهایی نیاز دارد و هنگامی دولت تک طیفی باشد و آنکه در کمین آن نشسته است در برابر مزایدها قرار خواهیم گرفت. اما گزینه دوم خروج جریان ملی آزاد و حزب الله و بقیه متحدان از دولت است که ما به خاطر منافع کشور با آن موافق نیستیم.

نصرالله ادامه داد: دولت تک طیفی گزینه غیرمناسبی است و به نجات کشور در این مرحله منجر نمی شود. آیا مسئولیت ملی ایجاب می کند که برخی از ما مسئولیت پذیر باشیم یا همه مسئولیت پذیر باشیم؟ حل بحران کنونی با همکاری جمعی و دادن امتیازات به خاطر نجات کشور رخ می دهد. گزینه سوم دولتی به ریاست سعد حریری است که از نظر ما مانعی ندارد اما این گزینه از سوی حریری محقق نخواهد شد زیرا شروط غیرمناسبی دارد.

وی تاکید کرد: گزینه چهارم این است که نامی پیشنهاد شود یا حریری یا جریان المستقبل موافقت کنند و اکثریت پارلمانی آنرا بپذیرند و این گزینه را پذیرفته ایم. گزینه های سوم و چهارم مطرح هستند اما حریری باید به راهکار کمک کند. سه اسمی که مطرح شده اند را ما نداده ایم اما با آن موافقت کردیم اما در لحظات آخر تحول دیگری رخ داد. فراکسیون های پارلمانی تاکنون با اسمی موافقت نکرده اند و فراکسیون وفاداری به مقاومت در روز دوشنبه موضع خود را اعلام خواهد کرد.

دبیر کل حزب الله لبنان افزود: امیدواریم که در رایزنی های پارلمانی دوشنبه آینده فردی مکلف به تشکیل کابینه شود. بستن راهها در جریان اعتراضات مردم را به خطر می اندازد و برخی به دنبال هرج و مرج و برخورد هستند. تاکنون مردم موفق شده اند که به سوی درگیری کشیده نشوند. از لبنانی ها می خواهم که صبر و تحمل و آگاهی بیشتری به خرج دهند و تاکنون در کنترل امور موفق عمل کرده اید. حزب الله و جنبش امل کمیته ای برای کنترل اوضاع با وجود همه اقدامات تحریک آمیز تشکیل داده اند. از حامیان حزب الله و جنبش امل می خواهم که بر اعصاب خود مسلط شوند و صبر و تحمل پیشه سازند و به درگیری کشیده نشوند.

وی اعلام کرد: در موضوع امنیتی لبنانی ها تاکنون با مسئولیت پذیری عمل کرده اند و اگر خدا بخواهد به پایان نزدیک می شویم. ما از ارتش لبنان و فرماندهی آن می خواهیم که در گشودن راهها بشتابند. مردم باید همدل باشند. به کسانی که به دنبال سوء استفاده از اوضاع و سوداندوزی هستند می گویم که هم اکنون نیاز به همدلی است و اگر کشور فروبپاشد همه در همه مناطق اوضاع سختی خواهند یافت. بالا بردن قیمت ها برای سودبردن مجاز نیست. احتکار کالا از نظر شرعی جایز نیست و جرم است. هر آنچه به زندگی مردم اعم مربوط می شود اعم از نان و بنزین و دارو نباید دستمایه قرار بگیرد.

نصرالله افزود: امیدواریم که دوشنبه رایزنی ها انجام شود و فردی مامور تشکیل کابینه شود و پس از آن شاهد تشکیل کابینه باشیم.

منبع: خبرگزاری مهر

دیگر خبرها

 • نرم‌افزار بومی ویدئو کنفرانس؛ سیستمی تحت وب با امنیت بالا/ بی‌نیازی کشور به نمونه خارجی
 • پمپئو: به مقابله با تهدید حزب الله ادامه می‌دهیم
 • هر که به ایران حمله کند، پاسخ می بیند
 • نصرالله: آمریکا درصدد بهره‌برداری از اعتراض‌هاست
 • تحریم دو مقام لبنانی توسط خزانه داری آمریکا
 • نصرالله: اگر به ایران حمله شود، خودش پاسخ خواهد داد نه هم پیمانانش
 • تحریم ۱۸ شرکت لبنانی و غیر لبنانی توسط وزارت خزانه داری آمریکا
 • نصرالله: ایران در صورت حمله خود پاسخ خواهد داد
 • خانم بازیگر صفحه اینستاگرام خود را سیاه و سفید کرد+عکس
 • ۹ مصدوم  در انحراف اتوبوس
 • انحراف اتوبوس ۹ مصدوم برجای گذاشت
 • فیلم | استنداپ کمدی جنجالی برنامه هفت با استفاده از واژه‌های شکر، پدر و آب در آموزش ساخت سریال!
 • بازیگر زن سرشناس دچار سانحه و بستری شد +عکس
 • واکنش بازیگر سریال «وارش» به قضاوت عجولانه مخاطبان + فیلم
 • سریال دل برای نابینایان توضیح‌دار شد
 • پامپئو: لبنانی‌ها باید دولتی را که می‌خواهند انتخاب کنند
 • «دل» ویژه نابینایان
 • تصاویر | اعتراضات خشونت‌بار در هند در اعتراض به لایحه جنجالی
 • «دل» برای نابینایان توضیح‌دار شد