به گزارش جهان نيوز، علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، امروز (دوشنبه، ۱۰ دی) در گردهمایی اقوام غرب استان تهران – چالش‌ها و فرصت‌های مناطق مهاجرپذیر، در محل باغ ملی شهر قدس ضمن اظهار خرسندی از حضور در جمع اقوام مختلف مردم این شهر این محفل را نمادی از همبستگی اقوام مختلف ایرانی در آستانه چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی خواند و گفت: این محفل نشان می‌دهد که اقوام ما از یک وحدت پایدار برخور دارند و حضور نمایندگان مختلف مجلس از جای، جای ایران نیز نشان از حمایت آنها از منطقه شهریار، ملارد و شهر قدس دارد.   وی ضمن تقدیر از محمد محمودی شاه‌نشین، نماینده مردم شهریار، شهرقدس و ملارد در مجلس، وی را فردی با ذهنی جوال توصیف و یادآور شد: آقای شاه‌نشین فردی خلیق و صبور هستند که در انتخابات شوراها نیز با وجود فشارهای بسیار با صبوری بسیار زحمت کشیدند و همواره به فکر آبادانی منطقه هستند.

رئیس مجلس احداث خط مترو برای شهریار، شهرقدس و ملارد را یک ضرورت حیاتی برشمرد و عنوان کرد: این موضوع را قطعاً به شورای شهر و شهردار تهران منتقل خواهم کرد؛ چرا که مقدار زیادی از زمینه اشتغال برای مردم این منطقه مربوط به شهر تهران است و مترو یک امر معقول برای منطقه به شمار می‌آید.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام از اینکه بیمارستان‌های این منطقه با سرعت در حال ساخت است، ابراز خرسندی کرد و افزود: باید قبول کرد که ۳ شهر شهریار، ملارد و شهرقدس روز به روز به دلیل مهاجرپذیر بودن در حال گسترش هستند لذا باید به تناسب این جمعیت امکانات در این منطقه نیز ارتقا پیدا کند.

وی اضافه کرد: اولین مسئله‌ای که در این جلسه جلوه دارد، حضور بخش‌ها و اقوام مختلف است که یک نوع همزیستی صمیمانه در کنار یکدیگر را نمایان می‌کند. این مسئله در بسیاری از کشورها وجود ندارد و منجر به نزاع و ایجاد روحیات جدایی‌طلبانه می‌شود.

رئیس مجلس با طرح این سوال که چطور این روحیه جدایی‌طلبانه وجود ندارد، گفت: در اوایل انقلاب به دلیل اینکه اطلاعات نادرستی از وضعیت اقوام ایرانی به آن سوی مرزها می‌رسید، برخی در این زمینه سرمایه‌گذاری‌های زیادی کردند و حتی با بهره‌گیری از گروهک‌های خارجی تلاش به ایجاد تفرقه بین اقوام کردند ولی هیچگاه به نتیجه نرسید.
نماینده مردم قم در مجلس با تأکید بر اینکه همه اقوام درون کشور به ریشه ایرانی خود افتخار می‌کنند، تصریح کرد: کُرد یک قوم بزرگ تاریخی است ولی خود را همواره ایرانی می‌داند. این مسئله همچنین برای سیستانی‌ها، بلوچ‌ها، ترک‌ها و عرب‌ها نیز وجود دارد.

**دشمنان هیچ گاه نتوانستند قومیت‌های ایرانی را از یکدیگر جدا کنند
وی یادآور شد: دشمنان خارجی هیچ وقت نتوانستند قومی را از ایران در طول تاریخ جدا کنند و این مسئله به غنای فرهنگی قومیت‌های مختلف ایرانی باز می‌گردد.
لاریجانی تصریح کرد: همان تسلطی که ترک‌ها و لرها در فرهنگ ایرانی- اسلامی دارند، عرب‌ها و کردها نیز همین ذهنیت را داشته و این، همسرنوشتی در زندگی اقوام ایرانی نشسته و این مسئله یک نقطه قوت برای کشور است.

**در ایران در عین کثرت اقوام، از یک وحدت برخورداریم
رئیس مجلس افزود: البته دیگران در این حوزه بعضاً اشتباه کرده و این جای تأسف دارد که باز هم این غلط را مرتکب می‌شوند. برخی از کشورهای کوچک منطقه که هیچ ظرفیتی برای ارائه خود ندارند، به اختلاف بین اقوام دامن می‌زنند ولی وقتی با توده مردم مواجه می‌شوند، سرخورده می‌شوند. در ایران در عین کثرت اقوام، از یک وحدت برخورداریم که تعصب خاصی روی ایرانیت و اسلامیت خود دارند.

لاریجانی خطاب به مسئولان رادیو و تلویزیون عنوان کرد: همین جا از رادیو و تلویزیون می‌خواهم که با این نقطه قوت اقوام ایرانی در آستانه چهلمین سالگرد انقلاب توجه ویژه کرده و برنامه‌ریزی‌های خود را در راستای نقش اقوام مختلف در حفظ و توسعه انقلاب اسلامی نشان داده و نقش اقوام ایرانی در بحران‌های مختلف به تصویر کشیده شود.

رئیس قوه مقننه با بیان اینکه منطقه شهر قدس، شهریار و ملارد نمونه‌ای از جمع اقوام مختلف ایران است، بیان کرد: یکی از نکاتی که می‌توان در این منطقه دنبال کرد، وجود بازار بزرگی به نام تهران در همجواری این منطقه است که از این ظرفیت به ویژه در بخش تولید مخصوصاً صنایع دستی، تولید محصولات غذایی مانند شیرینی جات استفاده کرد. برای نمونه برای مردم تهران جذابیت دارد که فروشگاه‌هایی طراحی شوند که شیرینی‌های اقوام مختلف ایرانی در آنها عرضه شود و از این ظرفیت نزدیکی به تهران می‌توان در این جهت استفاده کرد.

وی تصریح کرد: با توجه به شرایط امروز اشتغال کشور، فروشگاه‌هایی که بتوانند صنایع دستی اقوام ایرانی را عرضه کنند فرصت خوبی به وجود می‌آورند که نرخ اشتغال در این منطقه بهبود یابد.

لاریجانی یکی از ایرادهای بخش تولید کشور را متصل نبودن زنجیره تولید خواند و عنوان کرد: متأسفانه به دلیل اینکه اطلاعات مناسبی از تولیدات مختلف در کشور وجود ندارد، بعضاً یک کالا در دو شهر تولید می‌شود که اگر زنجیره تولید به یکدیگر متصل باشد، این تولیدات می‌توانند در کنار هم یک شبکه مناسبی برای عرصه تولید ایجاد کنند.

رئیس مجلس با یادآوری اینکه امروز زمان مناسبی برای کشف استعدادهای بالقوه به ویژه در حوزه اقتصاد است، گفت: تحریم برای کشور بسیار بد است، ولی نکته این است که از همین فرصت می‌توان برای ایجاد ظرفیت‌های قابل تکیه در داخل کشور استفاده کرد.

وی ادامه داد: در بخش تولید کشور یکی از نکاتی که به چشم می‌خورد، وجود فقر و سکته در زنجیره تولید است که اگر این فقدان‌ها حل شود، زمینه بروز و ظهور بیشتر تولیدات در داخل فراهم خواهد شد، اخیراً مرکز پژوهش‌ها گزارشی درباره بخش تولید کشور ارائه کرد که در آن گزارش به مسئله اشاره شده که در تولیدات مختلف فقدان‌هایی وجود دارد که تولید را معطل می‌کند، برای نمونه در بخش خودروسازی گاهی نیاز تولیدات داخل به یک ایربگ خودرو یا قطعات الکترونیکی باعث توقف خط تولید می‌شود که اگر شرکت‌های دانش بنیان در این زمینه پشتیبانی و حمایت شوند، می‌توانند این نقیصه‌ها را برطرف کرده و زنجیره تولید را به یکدیگر متصل کنند.

لاریجانی افزود: امسال در لایحه بودجه پیش بینی‌هایی صورت گرفته که به طور خاص و ویژه، معافیت‌ها و تسهیلاتی را به منظور پشتیبانی از سرمایه‌گذار در بخش‌های مورد نیاز کشور پیش بینی کرده است که همه اینها برای تاب آوری اقتصاد در شرایط تحریمی است که امیدواریم این مسائل در کمیسیون تلفیق و کمیسیون‌های تخصصی مجلس مورد توجه قرار گیرد.

رئیس قوه مقننه وجود مؤسسات واسط در کشور را یک ضرورت برای اقتصاد برشمرد و عنوان کرد: معمولاً در کشور اینطور جا افتاده که تولیدکننده برای فروش محصول خود بازاریابی هم می‌کند، در حالی که با وجود مؤسسات واسط می‌توان به گسترش تولید کمک کرد و اقوام نیز می‌توانند از این ظرفیت در شهرهای قدس، ملارد و شهریار استفاده کنند.

وی در پایان اظهار امیدواری کرد که این نشست منجر به خیر و برکت برای مردم منطقه شود و گفت: رویکرد جدیدی در بودجه امسال پیش بینی شده که براساس آن پروژه‌ها به صورت مشارکتی اجرا خواهد شد و مالکیت آن در نهایت در اختیار مردم قرار خواهد گرفت، بدین نحو که دولت فقط برای شروع پروژه حمایتی از آن به عمل خواهد آورد که مردم منطقه می‌توانند از این ظرفیت قانونی برای پیشبرد اهداف اقتصادی اقدام کنند.

**محمودی شاه نشین: کمبود نماینده برای حوزه انتخابیه ام بی انصافی است
در ابتدای این گردهمایی محمد محمودی شاه نشین ضمن خیرمقدم به میهمانان به ویژه لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: در ابتدای کار مجلس دهم ۲۵ چالش در کشور احصا شد و وظایف دستگاه‌ها برای مقابله با این چالش‌ها مشخص شد که یکی از این چالش‌ها، حاشیه‌نشینی و توجه به شهرک‌های اقماری بود.

نماینده مردم شهریار، شهر قدس و ملارد با بیان اینکه جمعیت حوزه انتخابیه ام بالغ بر ۱.۵ میلیون نفر است، گفت: این منطقه دارای ۱۰ شهر و ۱۰۳ روستا است و برخی نقاط این منطقه در طول ۴۰ سال گذشته با رشد جمعیت ۲۰ برابری مواجه بوده‌اند.

وی با بیان اینکه مردم با امید کار و اشتغال، بهره مندی از خدمات بهداشتی و درمانی و دسترسی به امکانات تحصیلی و دانشگاهی به شهریار، شهر قدس و ملارد مهاجرت کرده اند، افزود: در شهرستانی مانند ملارد با برخورداری از جمعیت ۴۰۰ هزار نفری، اما حتی یک تخت بیمارستانی وجود ندارد، البته با امکانی که در قانون بودجه امسال فراهم شده پروژه‌های منطقه شتاب بیشتری گرفته و امیدواریم هر چه زودتر به سرانجام برسد.

محمودی شاه نشین ادامه داد: نباید به شهرهای اقماری تهران نیز به مانند شهر تهران به چشم منطقه‌ای برخوردار نگاه شود، این نگاه در حالی به شهرهای اقماری وجود دارد که شهرستان‌های غرب تهران از عقب ماندگی چندین ساله‌ای نسبت به شهر تهران رنج می‌برند.

وی ضرورت توسعه حمل و نقل ریلی برای این منطقه را یادآور شد و گفت: کمبود نماینده برای این منطقه در مجلس با توجه به جمعیت ۱.۵ میلیون نفری آن نیز یک بی‌انصافی است که امیدواریم در طرح استانی شدن انتخابات این مهم مورد توجه قرار گیرد.

لازم به ذکر است گردهمایی اقوام غرب استان تهران-چالش‌ها و فرصت‌های مناطق مهاجرپذیر با حضور غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی نماینده مردم رشت، عبدالرضا عزیزی نماینده مردم شیروان، حبیب اله دهمرده نماینده مردم زابل، سیدمهدی فرشادان نماینده مردم سنندج، صدیف بدری نماینده مردم اردبیل، نادر قاضی پور نماینده مردم ارومیه، علاءالدین بروجردی نماینده مردم بروجرد، قلی اله قلی زاده نماینده مردم کلیبر، یعقوب شیویاری نماینده مردم میانه، قاسم میرزایی نیکو نماینده مردم دماوند و فیروزکوه و محمد محمودی شاه نشین نماینده مردم شهریار، شهر قدس و ملارد، استاندار تهران و مدیران و مسئولان منطقه‌ی برگزار شد.
  منبع: تسنیم

منبع: جهان نيوز

خبر بعدی:

باید با دنیا به زبان ملایم صحبت کرد

مرجع تقلید شیعیان در پایان سخنان خود خاطرنشان کرد: باید با دنیا به زبان ملایم صحبت کرد. ان شاء الله موفق می‌شوید. ناطقان: به نقل از دفتر آیت‌الله وحید خراسانی، این مرجع تقلید در دیدار با وزیر امور خارجه پس از استماع گزارش ایشان، ضمن اشاره به اهمیت ثبت جهانی عاشورا اظهار داشت: تلاش نمایید تا قضیه عاشورا را جهانی نمایید و ما دعا می‌کنیم در این امر موفق باشید، و این را در دفتر عملتان ثبت نمایید که اجر این کار حساب ندارد.

مرجع تقلید شیعیان در ادامه با تذکر به وضعیت معیشتی مردم تصریح کرد: به آقای روحانی سلام برسانید و بگویید در فکر کار مردم هم باشند، این مطلب مهم است که زندگی بر مردم سخت می‌گذرد و آنان، به جهات دینی این وضعیت را تحمل می‌کنند. ان شاء الله همت کنید این مشکلات معیشتی رفع شود.

آیت‌الله وحید خراسانی در پایان سخنان خود خاطرنشان کرد: باید با دنیا به زبان ملایم صحبت کرد. ان شاء الله موفق می‌شوید. منبع: تسنیم برچسب ها: آیت‌الله وحید خراسانی ، زبان ملایم ، ظریف

مردم چرا به خود اجازه می‌دهند در کار مسئولان مملکت دخالت کنند؟!

مصباحی‌مقدم: چطور مردم به خودشان اجازه می‌دهند که به اعضای شورای نگهبان یا مجمع تشخیص تکلیف کنند که این کار را بکنید یا نکنید؟!| آیا نباید به ساختاری که نظام ایجاد کرده اعتماد کنند؟

مزد 98 روی پله آخر

منبع این خبر، وبسایت jahannews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۱۸۷۰۹۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ساز و دهل ، موسیقی اقوام ، خیمه شب بازی و نغمه های تهران در نوروزگاه
 • نوروز در قاب تاریخ
 • بهترین راه برای مقابله با تکفیر و خشونت مذهبی رویکرد مقارن است
 • نامه رئیس کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ به آیت‌الله آملی لاریجانی
 • کرج نیازمند پاتوق‌های فرهنگی/رسانه‌ها ردیف‌های فرهنگی را رصد کنند
 • کُری‌خوانی عضو حزب منحله برای اطرافیان روحانی/ تذکر لاریجانی به روحانی درباره تحدید حقوق واردکنندگان/ نتانیاهو: رقبای انتخاباتی‌ام از سوی ایران حمایت می‌شوند
 • ابلاغ قانون بودجه ۹۸ از سوی لاریجانی به روحانی
 • ابلاغ قانون بودجه ۹۸ از سوی لاریجانی به روحانی + متن کامل
 • لاریجانی: مذاکره‌ای با آمریکا نداریم
 • لاریجانی: دولت آمریکا، یک دولت بی‌مسئولیت است
 • لاریجانی: دولت آمریکا، یک دولت بی‌مسئولیت است/ مذاکره‌ای با آمریکا نداریم
 • خبرهای کوتاه رادیو و تلویزیون| دارابی: ۶ هزار ساعت برنامه برای حمایت از کالای ایرانی تولید شد/ پیشنهاد جایزه ویژه نگهبانی از زبان فارسی به جشنواره رادیو
 • لاریجانی: جمهوری اسلامی از توافق هسته‌ای ضرر نکرد
 • لاریجانی قانون بودجه سال ۹۸ را به رئیس جمهور ابلاغ کرد
 • علی لاریجانی قانون بودجه سال ۹۸ را به روحانی ابلاغ کرد
 • گرمسار، شهرستانی با جاذبه های شگفت انگیز کویری
 • تغییر رویکرد شورای اطلاع رسانی مازندران
 • قانون بودجه سال ۹۸ به دولت ابلاغ شد
 • قانون بودجه سال ۱۳۹۸ کل کشور به رئیس جمهور ابلاغ شد