به گزارش جهان نيوز، علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، امروز (دوشنبه، ۱۰ دی) در گردهمایی اقوام غرب استان تهران – چالش‌ها و فرصت‌های مناطق مهاجرپذیر، در محل باغ ملی شهر قدس ضمن اظهار خرسندی از حضور در جمع اقوام مختلف مردم این شهر این محفل را نمادی از همبستگی اقوام مختلف ایرانی در آستانه چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی خواند و گفت: این محفل نشان می‌دهد که اقوام ما از یک وحدت پایدار برخور دارند و حضور نمایندگان مختلف مجلس از جای، جای ایران نیز نشان از حمایت آنها از منطقه شهریار، ملارد و شهر قدس دارد.

  وی ضمن تقدیر از محمد محمودی شاه‌نشین، نماینده مردم شهریار، شهرقدس و ملارد در مجلس، وی را فردی با ذهنی جوال توصیف و یادآور شد: آقای شاه‌نشین فردی خلیق و صبور هستند که در انتخابات شوراها نیز با وجود فشارهای بسیار با صبوری بسیار زحمت کشیدند و همواره به فکر آبادانی منطقه هستند.

رئیس مجلس احداث خط مترو برای شهریار، شهرقدس و ملارد را یک ضرورت حیاتی برشمرد و عنوان کرد: این موضوع را قطعاً به شورای شهر و شهردار تهران منتقل خواهم کرد؛ چرا که مقدار زیادی از زمینه اشتغال برای مردم این منطقه مربوط به شهر تهران است و مترو یک امر معقول برای منطقه به شمار می‌آید.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام از اینکه بیمارستان‌های این منطقه با سرعت در حال ساخت است، ابراز خرسندی کرد و افزود: باید قبول کرد که ۳ شهر شهریار، ملارد و شهرقدس روز به روز به دلیل مهاجرپذیر بودن در حال گسترش هستند لذا باید به تناسب این جمعیت امکانات در این منطقه نیز ارتقا پیدا کند.

وی اضافه کرد: اولین مسئله‌ای که در این جلسه جلوه دارد، حضور بخش‌ها و اقوام مختلف است که یک نوع همزیستی صمیمانه در کنار یکدیگر را نمایان می‌کند. این مسئله در بسیاری از کشورها وجود ندارد و منجر به نزاع و ایجاد روحیات جدایی‌طلبانه می‌شود.

رئیس مجلس با طرح این سوال که چطور این روحیه جدایی‌طلبانه وجود ندارد، گفت: در اوایل انقلاب به دلیل اینکه اطلاعات نادرستی از وضعیت اقوام ایرانی به آن سوی مرزها می‌رسید، برخی در این زمینه سرمایه‌گذاری‌های زیادی کردند و حتی با بهره‌گیری از گروهک‌های خارجی تلاش به ایجاد تفرقه بین اقوام کردند ولی هیچگاه به نتیجه نرسید.
نماینده مردم قم در مجلس با تأکید بر اینکه همه اقوام درون کشور به ریشه ایرانی خود افتخار می‌کنند، تصریح کرد: کُرد یک قوم بزرگ تاریخی است ولی خود را همواره ایرانی می‌داند. این مسئله همچنین برای سیستانی‌ها، بلوچ‌ها، ترک‌ها و عرب‌ها نیز وجود دارد.

**دشمنان هیچ گاه نتوانستند قومیت‌های ایرانی را از یکدیگر جدا کنند
وی یادآور شد: دشمنان خارجی هیچ وقت نتوانستند قومی را از ایران در طول تاریخ جدا کنند و این مسئله به غنای فرهنگی قومیت‌های مختلف ایرانی باز می‌گردد.
لاریجانی تصریح کرد: همان تسلطی که ترک‌ها و لرها در فرهنگ ایرانی- اسلامی دارند، عرب‌ها و کردها نیز همین ذهنیت را داشته و این، همسرنوشتی در زندگی اقوام ایرانی نشسته و این مسئله یک نقطه قوت برای کشور است.

**در ایران در عین کثرت اقوام، از یک وحدت برخورداریم
رئیس مجلس افزود: البته دیگران در این حوزه بعضاً اشتباه کرده و این جای تأسف دارد که باز هم این غلط را مرتکب می‌شوند. برخی از کشورهای کوچک منطقه که هیچ ظرفیتی برای ارائه خود ندارند، به اختلاف بین اقوام دامن می‌زنند ولی وقتی با توده مردم مواجه می‌شوند، سرخورده می‌شوند. در ایران در عین کثرت اقوام، از یک وحدت برخورداریم که تعصب خاصی روی ایرانیت و اسلامیت خود دارند.

لاریجانی خطاب به مسئولان رادیو و تلویزیون عنوان کرد: همین جا از رادیو و تلویزیون می‌خواهم که با این نقطه قوت اقوام ایرانی در آستانه چهلمین سالگرد انقلاب توجه ویژه کرده و برنامه‌ریزی‌های خود را در راستای نقش اقوام مختلف در حفظ و توسعه انقلاب اسلامی نشان داده و نقش اقوام ایرانی در بحران‌های مختلف به تصویر کشیده شود.

رئیس قوه مقننه با بیان اینکه منطقه شهر قدس، شهریار و ملارد نمونه‌ای از جمع اقوام مختلف ایران است، بیان کرد: یکی از نکاتی که می‌توان در این منطقه دنبال کرد، وجود بازار بزرگی به نام تهران در همجواری این منطقه است که از این ظرفیت به ویژه در بخش تولید مخصوصاً صنایع دستی، تولید محصولات غذایی مانند شیرینی جات استفاده کرد. برای نمونه برای مردم تهران جذابیت دارد که فروشگاه‌هایی طراحی شوند که شیرینی‌های اقوام مختلف ایرانی در آنها عرضه شود و از این ظرفیت نزدیکی به تهران می‌توان در این جهت استفاده کرد.

وی تصریح کرد: با توجه به شرایط امروز اشتغال کشور، فروشگاه‌هایی که بتوانند صنایع دستی اقوام ایرانی را عرضه کنند فرصت خوبی به وجود می‌آورند که نرخ اشتغال در این منطقه بهبود یابد.

لاریجانی یکی از ایرادهای بخش تولید کشور را متصل نبودن زنجیره تولید خواند و عنوان کرد: متأسفانه به دلیل اینکه اطلاعات مناسبی از تولیدات مختلف در کشور وجود ندارد، بعضاً یک کالا در دو شهر تولید می‌شود که اگر زنجیره تولید به یکدیگر متصل باشد، این تولیدات می‌توانند در کنار هم یک شبکه مناسبی برای عرصه تولید ایجاد کنند.

رئیس مجلس با یادآوری اینکه امروز زمان مناسبی برای کشف استعدادهای بالقوه به ویژه در حوزه اقتصاد است، گفت: تحریم برای کشور بسیار بد است، ولی نکته این است که از همین فرصت می‌توان برای ایجاد ظرفیت‌های قابل تکیه در داخل کشور استفاده کرد.

وی ادامه داد: در بخش تولید کشور یکی از نکاتی که به چشم می‌خورد، وجود فقر و سکته در زنجیره تولید است که اگر این فقدان‌ها حل شود، زمینه بروز و ظهور بیشتر تولیدات در داخل فراهم خواهد شد، اخیراً مرکز پژوهش‌ها گزارشی درباره بخش تولید کشور ارائه کرد که در آن گزارش به مسئله اشاره شده که در تولیدات مختلف فقدان‌هایی وجود دارد که تولید را معطل می‌کند، برای نمونه در بخش خودروسازی گاهی نیاز تولیدات داخل به یک ایربگ خودرو یا قطعات الکترونیکی باعث توقف خط تولید می‌شود که اگر شرکت‌های دانش بنیان در این زمینه پشتیبانی و حمایت شوند، می‌توانند این نقیصه‌ها را برطرف کرده و زنجیره تولید را به یکدیگر متصل کنند.

لاریجانی افزود: امسال در لایحه بودجه پیش بینی‌هایی صورت گرفته که به طور خاص و ویژه، معافیت‌ها و تسهیلاتی را به منظور پشتیبانی از سرمایه‌گذار در بخش‌های مورد نیاز کشور پیش بینی کرده است که همه اینها برای تاب آوری اقتصاد در شرایط تحریمی است که امیدواریم این مسائل در کمیسیون تلفیق و کمیسیون‌های تخصصی مجلس مورد توجه قرار گیرد.

رئیس قوه مقننه وجود مؤسسات واسط در کشور را یک ضرورت برای اقتصاد برشمرد و عنوان کرد: معمولاً در کشور اینطور جا افتاده که تولیدکننده برای فروش محصول خود بازاریابی هم می‌کند، در حالی که با وجود مؤسسات واسط می‌توان به گسترش تولید کمک کرد و اقوام نیز می‌توانند از این ظرفیت در شهرهای قدس، ملارد و شهریار استفاده کنند.

وی در پایان اظهار امیدواری کرد که این نشست منجر به خیر و برکت برای مردم منطقه شود و گفت: رویکرد جدیدی در بودجه امسال پیش بینی شده که براساس آن پروژه‌ها به صورت مشارکتی اجرا خواهد شد و مالکیت آن در نهایت در اختیار مردم قرار خواهد گرفت، بدین نحو که دولت فقط برای شروع پروژه حمایتی از آن به عمل خواهد آورد که مردم منطقه می‌توانند از این ظرفیت قانونی برای پیشبرد اهداف اقتصادی اقدام کنند.

**محمودی شاه نشین: کمبود نماینده برای حوزه انتخابیه ام بی انصافی است
در ابتدای این گردهمایی محمد محمودی شاه نشین ضمن خیرمقدم به میهمانان به ویژه لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: در ابتدای کار مجلس دهم ۲۵ چالش در کشور احصا شد و وظایف دستگاه‌ها برای مقابله با این چالش‌ها مشخص شد که یکی از این چالش‌ها، حاشیه‌نشینی و توجه به شهرک‌های اقماری بود.

نماینده مردم شهریار، شهر قدس و ملارد با بیان اینکه جمعیت حوزه انتخابیه ام بالغ بر ۱.۵ میلیون نفر است، گفت: این منطقه دارای ۱۰ شهر و ۱۰۳ روستا است و برخی نقاط این منطقه در طول ۴۰ سال گذشته با رشد جمعیت ۲۰ برابری مواجه بوده‌اند.

وی با بیان اینکه مردم با امید کار و اشتغال، بهره مندی از خدمات بهداشتی و درمانی و دسترسی به امکانات تحصیلی و دانشگاهی به شهریار، شهر قدس و ملارد مهاجرت کرده اند، افزود: در شهرستانی مانند ملارد با برخورداری از جمعیت ۴۰۰ هزار نفری، اما حتی یک تخت بیمارستانی وجود ندارد، البته با امکانی که در قانون بودجه امسال فراهم شده پروژه‌های منطقه شتاب بیشتری گرفته و امیدواریم هر چه زودتر به سرانجام برسد.

محمودی شاه نشین ادامه داد: نباید به شهرهای اقماری تهران نیز به مانند شهر تهران به چشم منطقه‌ای برخوردار نگاه شود، این نگاه در حالی به شهرهای اقماری وجود دارد که شهرستان‌های غرب تهران از عقب ماندگی چندین ساله‌ای نسبت به شهر تهران رنج می‌برند.

وی ضرورت توسعه حمل و نقل ریلی برای این منطقه را یادآور شد و گفت: کمبود نماینده برای این منطقه در مجلس با توجه به جمعیت ۱.۵ میلیون نفری آن نیز یک بی‌انصافی است که امیدواریم در طرح استانی شدن انتخابات این مهم مورد توجه قرار گیرد.

لازم به ذکر است گردهمایی اقوام غرب استان تهران-چالش‌ها و فرصت‌های مناطق مهاجرپذیر با حضور غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی نماینده مردم رشت، عبدالرضا عزیزی نماینده مردم شیروان، حبیب اله دهمرده نماینده مردم زابل، سیدمهدی فرشادان نماینده مردم سنندج، صدیف بدری نماینده مردم اردبیل، نادر قاضی پور نماینده مردم ارومیه، علاءالدین بروجردی نماینده مردم بروجرد، قلی اله قلی زاده نماینده مردم کلیبر، یعقوب شیویاری نماینده مردم میانه، قاسم میرزایی نیکو نماینده مردم دماوند و فیروزکوه و محمد محمودی شاه نشین نماینده مردم شهریار، شهر قدس و ملارد، استاندار تهران و مدیران و مسئولان منطقه‌ی برگزار شد.
  منبع: تسنیم

منبع: جهان نيوز

خبر بعدی:

​توهین صریح شبکه من و تو به دختران بلوچ/ از تمسخر اقوام ایرانی تا توهین به شهدا

انتشار فیلمی توهین آمیز کارشناس شبکه من تو به دختران بلوچ با واکنش گسترده مردم سیستان و بلوچستان مواجه شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از عصرهامون، در روزهای اخیر انتشار فیلمی کوتاه از شبکه ضدانقلاب من و تو موجب برانگیختن احساسات ملت ایران و واکنش های از سوی کاربران فضای مجازی شد، در این کلیپ کوتاه یکی از کارشناسان این شبکه در توهینی آشکار به اقوام ایرانی به خصوص قوم بلوچ، مطلبی دروغین را بیان کرده و با آب و تاب بسیار آن را یکی از انواع خشونت بر علیه زنان در ایران عنوان می کند.

این خبرنگار فارسی زبان با بیان این مطلب که در کشور موریتانی همچون نواحی مرزی ایران در سیستان و بلوچستان، از کودکی به دختران غذای زیادی داده شده و حتی آنان را مجبور به خوردن استفراغ خود می کنند تا چاق شده و به نوعی زیبا به نظر آمده و در 11سالگی بتوانند ازدواج کنند، این مطلب سخیف در حالی از سوی این فرد بیان می شود که به نظر می رسد این فرد به دنبال القاء تصویری سیاه از سیستان و بلوچستان در ذهن مخاطبین است.
 
از افغانستان تا حضور در من و تو  
هر کس پس از دیدن فیلم منتشر شده و بیانات سحر زند، این سوال در ذهنش ایجاد می شود که وی کیست؟! پدر بزرگ مادریش از افغانستان است و در سن دوازده سالگی به همراه مادر و خواهر کوچکش ایران را به مقصد اروپا ترک کرد، مدت‌ها در کمپ‌های پناهجویان زندگی کرده و پس از آن نیز در سن ۱۴ سالگی به همراه خانوادش ساکن انگلستان شد.

اولین حضور سحر زند در رسانه مربوط به حضورش در شبکه من و تو پلاس به عنوان مجری بود و پس از آن نیز جذب شبکه بی بی سی فارسی شده و به ناگاه شروع به سفر به مناطق مختلف جهان کرد تا با تهیه گزارشهای سیاه از کشورهای مسلمان برای این شبکه انگلیسی خوراک خبری تهیه کند.

این اولین باری نیست که در این شبکه ماهواره ای به اقوام ایرانی توهین می شود پیش از این نیز در برنامه "شعر یادت نره" به هموطنان کرمانشاهی توهین کرده و همچنین توهین به شهید حججی و مجریان تلویزیونی ایرانی هم گوشه ای از توهین های سریالی مجریان و خبرنگاران این شبکه ماهواره ای است که اقوام ایرانی را هدف قرار داده و با سیاه نمایی به دنبال کسب محبوبیت هستند.

اما در این بین کاربران شبکه های اجتماعی با واکنش های گسترده ای به موضع گیری این کارشناس من و تو واکنش داد و حسابی از خجالت او در آمدند.

انتهای پیام/

ماجرای ازدواج مجدد همسر شهید حججی+عکس

رئیس بنیاد مستضعفان: ماهیانه ۱۸ میلیون تومان حقوق دریافت می‌کنم| در بنیاد مستضعفان کمتر از ۳ میلیون حقوق دریافت نمی‌کنند| مراکز تفریحی خود را همچنان توسعه می‌دهیم، هم فایده اقتصادی دارد و هم برای مردم مفید است+فیلم

ماجرای ازدواج مجدد همسر شهید حججی+عکس

منبع این خبر، وبسایت jahannews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۱۸۷۰۹۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • لاریجانی درگذشت «محب اهری» را تسلیت گفت
 • کرمانشاه، میزبان جشنواره دیجیتال اقوام ایرانی می‌شود
 • کرمانشاه، میزبان جشنوراه دیجیتال اقوام ایرانی می‌شود
 • کرمانشاه میزبان اولین جشنواره ملی رسانه‌های دیجیتال اقوام ایرانی
 • کرمانشاه میزبان جشنواره دیجیتال اقوام ایرانی است
 • نشست «مناسبات اسلام و مسائل تعلیم و تربیت با رویکرد مسأله شناسی»
 • اردبیل میزبان اقوام ایرانی با هدف معرفی توان گردشگری کشور است
 • مروری بر ۴دهه داستان‌نویسی ایرانی؛ازسوررئالیسم تاسانتی‌مانتالیسم
 • برگزاری جشنواره های اقوام دراستان برجذب گردشگر موثر است
 • اگر در جلسه دانشجویان با علی لاریجانی حضور داشتید، از او چه سوالاتی می‌پرسیدید؟
 • وقت رفع مشکلات مردم است و نه طرح اختلافات/ نه تسلیم خواهیم شد و نه خود را خواهیم باخت/ حضور زنان، جوانان، اقوام و مذاهب در فعالیت‌های مختلف لازمه پیشرفت است/ برنامه دولت دوازدهم برای ساخت و تکمیل 900 هزار واحد مسکونی تا سال 1400
 • لاریجانی سانحه سقوط هواپیمای ۷۰۷ ارتش را تسلیت گفت
 • تسلیت لاریجانی برای حادثه هواپیمای بوئینگ ۷۰۷
 • پیام تسلیت لاریجانی در پی سانحه سقوط هواپیما
 • لاریجانی حادثه سقوط هواپیمای بوئینگ ۷۰۷ را تسلیت گفت
 • تسلیت لاریجانی درپی سقوط هواپیما
 • پیام تسلیت لاریجانی در پی سانحه سقوط هواپیمای ۷۰۷ باری ارتش
 • دولت برای رفع مشکلات جامعه با تمام توان تلاش می کند
 • جشنواره ملی اقوام و عشایر ایرانی