به گزارش خبرگزاری بسیج در اصفهان، محمد غلامی دبیر کارگروه معیشت و اقتصاد مؤسسه تحقیقات راهبردی تمدن اسلامی، در نشست خبری «پولطلا جایگزین ریال» به تبیین قوانین پولی بانکی کشور در زمینه تعریف ریال پرداخت و گفت: قانون پولی و ریالی کشور در سال 51 تصویب و تا کنون با اصلاحاتی مواجه بوده است، بر اساس این قانون که آخرین بار سال 96 اصلاح شده است، یک گرم طلا باید معادل 100 ریال یا 10 تومان باشد.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: این موضوع در تمام جهان وجود دارد، شاهد هستیم که حدود 98 درصد ارزش دلار در برابر طلا کاهش داشته و این یعنی 98 درصد خلق پول صورت گرفته است، آیت الله مکارم شیرازی خلق پول را حرام دانسته‌اند به این دلیل که مصداق کلاه برداری، اکل مال به باطل و ضرر جامعه است، خلق پول توسط بانکها انجام می‌شود و پول پر قدرت در دست آنها است اما پولی که در اختیار مردم قرار دارد در بازار و جامعه ارزش بسیار کمتری و مصداق ضرر و زیان به جامعه است.

غلامی با اشاره به خلق پول بانک مرکزی به مبلغ 30 هزار میلیارد تومان برای جبران ضرر و زیان سرمایه گذاران مؤسسات مالی اعتباری غیر مجاز، تصریح کرد: بنابر گزارش بانک مرکزی 1646 هزار میلیارد تومان نقدینگی در کشور وجود دارد که موجب تورم در کشور بوده و علت آن خلق پول بانکی است، هر سال 20 تا 25 درصد نقدینگی در کشور افزایش می‌یابد و از دیدگاه رییس بانک مرکزی این موضوع خوب است.

دبیر کارگروه معیشت و اقتصاد مؤسسه تحقیقات راهبردی تمدن اسلامی، با تشریح مکانیسم انتقال ثروت دنیا به بانک، خاطرنشان کرد: تصمیمات نهادهای اقتصادی آمریکا موجب تغییر و تحول در اقتصاد کشور می‌شود و شاهد آن در سال‌های اخیر هستیم و با این مکانیزم خلق پول باعث از بین رفتن حدود 70 درصد ثروت ایرانیان و انتقال آن به بانک‌ها شده است.

 

پول ثابت، اثرگذاری دلار بر اقتصاد کشور را برطرف خواهد کرد

وی راهبرد خروج از سیستم خلق پول و انتقال ثروت به بانک را حرکت در مسیر پول ثابت عنوان کرد و گفت: ویژگی‌های پول و کارکردهای پول  ذخیره ارزش، تعیین قیمت و ابزار مبادله است، که جامعه ایرانی و به ویژه جامعه اصفهانی این انتقال از ریال به طلا را داشته و اغلب پس اندازها به صورت طلا بوده و اعتمادی به پول اعتباری وجود نداشته است، اما این تغییر رویکرد باید در کل جامعه وجود داشته باشد و تبدیل به یک نظام اقتصادی شود، اولین کارکرد این موضوع از بین رفتن تأثیر دلار در شرایط اقتصادی کشور است.

غلامی با اشاره به کاهش ارزش دلار در 40 سال اخیر و اثرهای آن به روی اقتصاد کشور، دلار را منتظر هفتمین سقوط خود دانست و تصریح کرد: در حقیقت ارزش طلا ثابت است بلکه این پول ما است که دچار کاهش ارزش شده، دلار و ارزش آن همواره در حال کاهش نسبت به طلا بوده است و این موضوع در اقتصاد ما و دیگر کشورها وجود دارد.

دبیر کارگروه معیشت و اقتصاد مؤسسه تحقیقت راهبردی تمدن اسلامی، در ادامه اظهار کرد: حدود 3 هزار و 500 تن ذخیره طلا بانک مرکزی است، تأسیس نهاد بیت المال و ضرب سکه در مبادله با بازار طلا و ایجاد جریان قانونی در این زمینه راهگشای ایجاد پولطلا است و باید بانک مرکزی به این موضوع ملزم شود، بدون هیچ هزینه و دردسری طلایی که جامعه به بانک مرکزی داده بود و رسیدی به نام ریال دریافت کرده بود را دوباره تبدیل به طلا می‌کند و این به چیزی نزدیک به 15 درصد طلابی بانک مرکزی نیاز دارد.

 

تحریم ناپذیر بودن، ویژگی پولطلا است

وی با تبیین سیستم گردش مالی میان پول و طلا در ساختار اقتصادی پولطلا، عنوان کرد: قیمت طلا همواره ثابت است و به همین دلیل است که طلا تحریم ناپذیر بوده و fatf به دلیل این تحریم ناپذیر نبودن مبادله پول با طلا را پولشویی می‌داند، طلا ارزش زیادی را در حجم کمی ذخیره می‌کند، یک مکعب یک متری طلا 20 تن وزن دارد و ارزش صادراتی 10 روز نفت ایران را تأمین می کند، اخیرا برخی کشورها حاضر شده‌اند به جای پول نفت به ما طلا بدهند و نگرانی در زمینه تأمین طلا کشور نیست و هیچ مشکل خاصی در ساختار اقتصادی کشور با پولطلا به وجود نخواهد آمد.

منبع: بسیج نیوز

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

آغاز بی پایان داستان زمینیان

برای انسان عصر اسطوره‌ای، تقابل میان پدیده‌هایی که ذهنش قادر به درک آنها بود و پدیده‌هایی که توان درک و فهم آن‌ها را نداشت، سر منشأ خلق و روایت بسیاری از داستان بوده است. آفریده شدن انسان و چگونگی سرنوشت او بر روی زمین نیز، از اصلی‌ترین بن مایه داستان‌های اساطیری است.

به گزارش خبرنگار ایمنا، چگونگی پیدایش آدم بر روی زمین، همچنان هم برای انسان سؤال بزرگی است؛ اما "داستان" راه نجات انسان برای فرار کردن از این سرگشتگی است که چگونه پایش به زمین رسید. اگرچه ذهن انسان‌ها در دوره‌های کهن و باستانی برای یافتن سر منشأ خود، دست به خلق داستان زده‌اند اما این داستان‌ها، بدون تاریخ انقضا، در تمامی ادیان و فرهنگ‌ها، به تناسب مخاطبینش، همچنان در حال روایت هستند.

نقطه خلق داستان‌های اساطیری نیز مانند نقطه خلق آدمیزاد، نا معلوم است. در بین این داستان‌ها، مواردی هست موجب خلق تاریخ برای آدمیان شده است؛ مانند داستان کیومرث.

کیومرث، از اصیل‌ترین، کهن‌ترین و رازآلودترین شخصیت‌های اساطیر است و داستان آن نیز منبع قدرتمندی برای نویسندگان است. کیومرث را می‌توان به جرات، ایرانی‌ترین اسطوره در تاریخ اساطیر دانست.

داستان کیومرث، چنان قدمت دار است که حتی نمی‌توان برای سرنوشت خود این شخصیت هم داستانی واحد پیدا کرد. نام کیومرث از دو جز گیو به معنای زندگی و مَرَتَن به معنای فناپذیر تشکیل شده است. کیومرث نخستین آفریننده‌ی خدا بود که "زنده‌ی میرا" بود.

متاخرترین نسخه تدوین شده از داستان کیومرث، شاهنامه فردوسی است. در شاهنامه فردوسی، کیومرث به عنوان نخستین پادشاه معرفی می‌شود که در اعتدال بهاری، در میانه کوهی، احتمالاً دماوند، به کدخدایی جهان نشست.

کیومرث به مردمانی که تمدن نداشتند، تمدن بخشید. برای نخستین بار آدمیان را یکجا نشین کرد، به آنان لباس پوشیدن آموخت، حیوانات را رام آدمیان کرد و آداب خوردن به آنها را یاد داد. کیومرث همچنین کشاورزی را به آدم‌ها آموخت.

او در سرتاسر جهان دشمنی نداشت به جز اهریمن؛ کیومرث برای مقابله با اهریمن، عزیزترین فرزندش، سیامک را به جنگ فرستاد. با وجود آنکه از مرگ فرزندش آگاه بود، اما او را راهی این جنگ کرد و در نهایت، اهریمن، سیامک را کشت. سرانجام کیومرث توانست به دست نوه‌اش که فرزند سیامک بود، انتقام پسرش را از اهریمن گرفت و از دنیا رفت.

نخستین انسان ازلی و ابدی

به جز شاهنامه که کیومرث را نخستین پادشاه معرفی می‌کند، در ما بقی نسخه‌هایی که از داستان کیومرث موجود است، او را نخستین انسان می‌دانند که برای یاری اهورامزدا، در ششمین نبرد میان آفریده‌های گیتی و اهریمن، خلق شده است.

از کیومرث در کتاب‌های بسیاری مانند بندهش، مینوی خرد و اوستا یاد شده است که همگی از متون مقدس به شمار می‌روند. روایت است که او در سه هزار سال دوم آفرینش جهان و پس از نخستین حمله‌ی اهریمنان به جهان مقدس آدمیان، همپای نخستین دام، که گاو یکتا آفرید بود، به وجود آمد تا یاری گر ایزد برای جنگ با اهریمن باشد.

بیشتر بخوانید:

آغاز بی پایان داستان

کلاسیک بدون انقضا

تداوم بی پایان کلاسیک

الگوی نامیرای کلاسیک

الگوی جاودانگی

همانطور که داستان‌های بسیاری پیرامون چگونگی خلق کیومرث وجود دارد، روایت‌های مختلفی نیز برای چگونگی کشته شدن او نقل شده است. در مینوی خرد نقل شده است که از مرگ کیومرث، سه بهره به آدمیان رسید: نوادگان اهریمن را کشت، خود را تسلیم اهریمن کرد تا از فرّ و نیکی او، آدمیان زاده شوند و چون تنش از فلز بود، با کشته شدنش، فلز در زمین به وجود آمد.

همچنین نقل شده است که کیومرث به دست خود آفریدگار به خوابی ابدی رفته است. به هر روی، در باورشناسی مردم ایران، کیومرث نخستین انسان است که ما بقی آدمیان، از نسل او بر روی زمین زاده شدند.

از دیدگاه اسطوره شناسی، عملکرد ذهن انسان ابتدایی، مبتنی بر تقابل‌های دو گانه است. میان این همه، تقابل میان آنچه ساخته دست بشر است با آنچه ساخته دست طبیعت است، از همه بنیادی‌تر است. داستان کیومرث اگرچه ظاهر آشفته و بی آغاز و سرانجامی دارد، اما بیانگر نتیجه کارکرد منطقی از ذهن بشر بدوی است.

این اسطوره، بیانگر دغدغه اصلی ذهن انسان را نشان می‌دهد که تقابل میان مقدس و نامقدس، خیر و شر، قدرت و کاستن قدرت و همچنین طبیعت و فرهنگ است.

سرگذشت کیومرث برای تمامی مردم دنیا آشناست؛ حتی اگر افسانه‌ای باشد اما همواره بخشی از زندگی او در فرهنگ‌های مختلف نفوذ کرده و همچنان هم تنها استناد برای پیدایش آدم بر روی زمین است؛ یا به عبارت بهتر، داستان، استنادی است برای آنکه آدم، نخستین حضورش در دنیای مادیات را پیدا کند.

هرکس گول بخورد وثوق‌الدوله این دوره می‌شود/از کجا معلوم مذاکرات به نتیجه برسد حرم امام رضا، بقیع نشود؟/اینکه مدام میانجی می‌فرستند برای همین است که ما در برجام باقی بمانیم

اگر آمریکا به ایران حمله کند، اسرائیل گروگان ماست/همه جاده‌ها برای آقای روحانی صاف است/اصلا نفت نفروشیم، چرا فکر می‌کنید مملکت گیر می‌کند؟/چند نفر از بخش خصوصی متخلف را بگیرند و اعدام کنند

پوستر خوش‌آمدگویی باشگاه الاهلی برای برانکو/عکس

منبع این خبر، وبسایت basijnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۱۹۲۲۴۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • بازار طلا پرریسک‌ترین مکان برای سرمایه‌گذاری
 • خبرهای کوتاه رادیو و تلویزیون| چرا عروس تاریکی، بوی باران نام گرفت؟/ آغاز پخش روزگار قریب در آی‌فیلم انگلیسی
 • الزامات سیاسی و اجرایی تحقق سند الگوی اسلامی-ایرانی پیشرفت
 • گزارش یک حزب
 • عضو شورای نگهبان: فراخوان قالیباف را نمی‌توان مصداق تبلیغات انتخاباتی دانست
 • فیلم سرخپوست؛ نقد و بررسی و هر آنچه باید درباره آن بدانید
 • قیمت جهانی طلا امروز ۱۳۹۸/۰۳/۲۷
 • «به نام خلق» بر ضد یک ملت
 • برداشت غیرمجاز و کلاهبرداری اینترنتی بیشترین جرایم مجازی در استان همدان است
 • کاهش 70 درصدی ارزش پول رهن مستأجران/ فتونیوز
 • افزایش چند برابری حمله هکرها به حساب های بانکی شهروندان در سال جاری / مردم از رمزهای اینترنتی یکبار مصرف استفاده کنند
 • چطور می‌شود که انتخاب رشته کنکور را اصولی و موفقیت‌آمیز انجام داد؟
 • افتخار و سربلندی در گرو خلق حماسه سیاسی در انتخابات ریاست جمهوری است
 • کلاهبرداری ۱۵ میلیاردی پدر و دختر در بندر عباس
 • وکیل قلابی اراکی دستگیر شد
 • استراتژی اپوزیسیون سلطان
 • گارسون‌های مدیرعامل میلیون‌ها دلار ارز دولتی گرفتند!
 • قیمت‌گذاری حج ۹۸ با دلار ۷ هزار تومانی/ احمد توکلی: دلار ۴۲۰۰ تومانی عددی من‌دَرآوردی بود/ دعوتنامه تحویل خودرو با نرخی بالاتر از قیمت اعلامی روزانه خودروسازان/ خوش‌بینی بازار به افزایش قیمت طلا
 • سیدجعفر پیشه‌وری؛ آرزوی ناکام جمهوری خلق‌ها