به گزارش خبرگزاری بسیج در اصفهان، محمد غلامی دبیر کارگروه معیشت و اقتصاد مؤسسه تحقیقات راهبردی تمدن اسلامی، در نشست خبری «پولطلا جایگزین ریال» به تبیین قوانین پولی بانکی کشور در زمینه تعریف ریال پرداخت و گفت: قانون پولی و ریالی کشور در سال 51 تصویب و تا کنون با اصلاحاتی مواجه بوده است، بر اساس این قانون که آخرین بار سال 96 اصلاح شده است، یک گرم طلا باید معادل 100 ریال یا 10 تومان باشد.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: این موضوع در تمام جهان وجود دارد، شاهد هستیم که حدود 98 درصد ارزش دلار در برابر طلا کاهش داشته و این یعنی 98 درصد خلق پول صورت گرفته است، آیت الله مکارم شیرازی خلق پول را حرام دانسته‌اند به این دلیل که مصداق کلاه برداری، اکل مال به باطل و ضرر جامعه است، خلق پول توسط بانکها انجام می‌شود و پول پر قدرت در دست آنها است اما پولی که در اختیار مردم قرار دارد در بازار و جامعه ارزش بسیار کمتری و مصداق ضرر و زیان به جامعه است.

غلامی با اشاره به خلق پول بانک مرکزی به مبلغ 30 هزار میلیارد تومان برای جبران ضرر و زیان سرمایه گذاران مؤسسات مالی اعتباری غیر مجاز، تصریح کرد: بنابر گزارش بانک مرکزی 1646 هزار میلیارد تومان نقدینگی در کشور وجود دارد که موجب تورم در کشور بوده و علت آن خلق پول بانکی است، هر سال 20 تا 25 درصد نقدینگی در کشور افزایش می‌یابد و از دیدگاه رییس بانک مرکزی این موضوع خوب است.

دبیر کارگروه معیشت و اقتصاد مؤسسه تحقیقات راهبردی تمدن اسلامی، با تشریح مکانیسم انتقال ثروت دنیا به بانک، خاطرنشان کرد: تصمیمات نهادهای اقتصادی آمریکا موجب تغییر و تحول در اقتصاد کشور می‌شود و شاهد آن در سال‌های اخیر هستیم و با این مکانیزم خلق پول باعث از بین رفتن حدود 70 درصد ثروت ایرانیان و انتقال آن به بانک‌ها شده است.

 

پول ثابت، اثرگذاری دلار بر اقتصاد کشور را برطرف خواهد کرد

وی راهبرد خروج از سیستم خلق پول و انتقال ثروت به بانک را حرکت در مسیر پول ثابت عنوان کرد و گفت: ویژگی‌های پول و کارکردهای پول  ذخیره ارزش، تعیین قیمت و ابزار مبادله است، که جامعه ایرانی و به ویژه جامعه اصفهانی این انتقال از ریال به طلا را داشته و اغلب پس اندازها به صورت طلا بوده و اعتمادی به پول اعتباری وجود نداشته است، اما این تغییر رویکرد باید در کل جامعه وجود داشته باشد و تبدیل به یک نظام اقتصادی شود، اولین کارکرد این موضوع از بین رفتن تأثیر دلار در شرایط اقتصادی کشور است.

غلامی با اشاره به کاهش ارزش دلار در 40 سال اخیر و اثرهای آن به روی اقتصاد کشور، دلار را منتظر هفتمین سقوط خود دانست و تصریح کرد: در حقیقت ارزش طلا ثابت است بلکه این پول ما است که دچار کاهش ارزش شده، دلار و ارزش آن همواره در حال کاهش نسبت به طلا بوده است و این موضوع در اقتصاد ما و دیگر کشورها وجود دارد.

دبیر کارگروه معیشت و اقتصاد مؤسسه تحقیقت راهبردی تمدن اسلامی، در ادامه اظهار کرد: حدود 3 هزار و 500 تن ذخیره طلا بانک مرکزی است، تأسیس نهاد بیت المال و ضرب سکه در مبادله با بازار طلا و ایجاد جریان قانونی در این زمینه راهگشای ایجاد پولطلا است و باید بانک مرکزی به این موضوع ملزم شود، بدون هیچ هزینه و دردسری طلایی که جامعه به بانک مرکزی داده بود و رسیدی به نام ریال دریافت کرده بود را دوباره تبدیل به طلا می‌کند و این به چیزی نزدیک به 15 درصد طلابی بانک مرکزی نیاز دارد.

 

تحریم ناپذیر بودن، ویژگی پولطلا است

وی با تبیین سیستم گردش مالی میان پول و طلا در ساختار اقتصادی پولطلا، عنوان کرد: قیمت طلا همواره ثابت است و به همین دلیل است که طلا تحریم ناپذیر بوده و fatf به دلیل این تحریم ناپذیر نبودن مبادله پول با طلا را پولشویی می‌داند، طلا ارزش زیادی را در حجم کمی ذخیره می‌کند، یک مکعب یک متری طلا 20 تن وزن دارد و ارزش صادراتی 10 روز نفت ایران را تأمین می کند، اخیرا برخی کشورها حاضر شده‌اند به جای پول نفت به ما طلا بدهند و نگرانی در زمینه تأمین طلا کشور نیست و هیچ مشکل خاصی در ساختار اقتصادی کشور با پولطلا به وجود نخواهد آمد.

منبع: بسیج نیوز

خبر بعدی:

طلای جهانی گران تر شد

طلا در معاملات روز پنج شنبه بازار جهانی پس از انتشار آمار تورم آمریکا که انتظارات برای توقف روند افزایش نرخ‌های بهره این کشور را بالا برد، صعود کرد.

به گزارش صدای ایران از تسنیم، هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور ۰.۳ درصد افزایش یافت و به ۱۳۰۹.۳۸ دلار رسید.

در بازار آمریکا، هر اونس طلا برای تحویل در آوریل با ۰.۲ درصد کاهش، در ۱۳۱۰.۱۲ دلار ایستاد.

قیمت مصرفی آمریکا در ژانویه برای سومین ماه متوالی تغییری نداشت و در نتیجه، تورم کوچک‌ترین افزایش سالانه را در بیش از یک سال و نیم اخیر داشت. این آمار ممکن است باعث شود بانک مرکزی آمریکا برای افزایش نرخ‌های بهره دست نگه دارد.

قیمت طلا روز چهارشنبه به ۱۳۱۸.۱۲ دلار صعود کرده بود که بالاترین قیمت در یک هفته اخیر بود اما تحت تأثیر رشد ارزش دلار آمریکا، بخشی از رشدش را تا اواخر معاملات از دست داد.

دلار از آمار تورم که نشان داد شاخص قیمت مصرفی برای سومین ماه متوالی ۲.۲ درصد رشد کرده است، پشتیبانی شد.

بر اساس گزارش رویترز، بانک مرکزی آمریکا در ژانویه نرخ‌های بهره را ثابت نگه داشت و قول داد در اقدام برای افزایش نرخ‌های بهره با توجه به کندی رشد اقتصادی و ابهامات تجاری، صبورانه عمل کند.

مقامات متعدد بانک مرکزی آمریکا اظهار کرده‌اند از توقف روند افزایش نرخ‌های بهره برای ارزیابی تأثیر آن بر اقتصاد حمایت می‌کنند.

بانک مرکزی آمریکا سال میلادی گذشته نرخ‌های بهره را چهار دور افزایش داد و اعلام کرد احتمالاً هزینه‌های استقراض دو مرتبه دیگر در سال ۲۰۱۹ افزایش پیدا خواهد کرد با این حال برخی از مقامات بانک مرکزی آمریکا اظهار کرده‌اند که در رویکردشان برای افزایش نرخ‌های بهره صبورانه عمل خواهند کرد.

طلا از پایین ماندن نرخ‌های بهره سود می‌برد زیرا هزینه نگهداری این فلز کمتر شده و جذابیت سرمایه‌گذاری بیشتری پیدا می‌کند.

قیمت طلا از ماه اوت که به پایین‌ترین قیمت در یک سال و نیم اخیر (۱۱۵۹.۹۶ دلار) سقوط کرده بود، حدود ۱۳ درصد رشد کرده که عمدتاً ناشی از نوسان بازارهای سهام، عقب‌نشینی دلار و ملایم شدن موضع بانک مرکزی آمریکا درباره افزایش نرخ‌های بهره بوده است و در ژانویه تا رکورد ۱۳۲۶.۳۰ دلار پیش رفت.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس پالادیم برای تحویل فوری ۰.۷ درصد افزایش یافت و به ۱۴۰۵ دلار رسید. هر اونس نقره برای تحویل فوری با ۰.۵ درصد افزایش، ۱۵.۶۴ دلار معامله شد و هر اونس پلاتین برای تحویل فوری ۰.۱ درصد افزایش یافت و به ۷۸۴ دلار رسید.

لیاقت مردم خرگیری نیست/ همکاری نشود، اجازه خروج مرغ را نمی‌دهم

آیا FATF مانع فعالیت‌های سپاه و کمک ایران به حزب‌الله و نیروهای مقاومت سوریه می‌شود؟

خواهر جانسون به نشانه مخالفت با بریگزیت برهنه شد!

منبع این خبر، وبسایت basijnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۱۹۲۲۴۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • رئیس کل بانک مرکزی ایران وارد کردستان شد
 • توقف عطش اسکناس خواهی
 • آیه شریفه «وَكُلَّ شَيْءٍ أَحْصَيْنَاهُ فِي إِمَامٍ مُبِينٍ» مصداق حضرت اسد الله الغالب (ع) است
 • بانک مرکزی ترکیه به دنبال اقدامات نقدینگی است
 • لوایح استعماری همچون CFT و پالرمو که مصداق بارز خود تحریمی هستند
 • قول بانک مرکزي براي پرداخت معوقات استادان اعزامي
 • روحانیان تربیون و بلندگوی فرهنگ اقتصادی را گسترش دهند
 • وقف مصداق عمل صالح انسان است
 • روحانیون باید تربیون و بلندگوی فرهنگ اقتصادی را گسترش دهند
 • جزئیات تسهیلات بانک مرکزی برای صادرکنندگان
 • موافقت رئیس کل بانک مرکزی با تقویت تسهیلات‌دهی بانک‌ها
 • پول‌های کثیف چگونه پاک می‌شوند؟/ بیشترین پولشویی در ایران کجا انجام می‌شود؟
 • انواع کلاهبرداری تلفنی؛ از وعده‌ جایزه تا خالی کردن حساب
 • تصویب لوایح FATF مصداق انفعال در برابر دشمنان است
 • کلاهبرداری میلیاردی به بهانه ثبت نام عتبات عالیات
 • طلا باز هم گران شد
 • مچ اندازی پول و شبه‌ پول برای رشد نقدینگی در کشور
 • مشوق‌های جدید بانک مرکزی برای بازگشت ارز حاصل از صادرات
 • صعود طلا در بازار جهانی